BALANS UITVERKOOP Aanvano: WOENSDAGMORGEN 9 UUR ZIET ONZE ETALAGES! P. S. BAKKER LEEUWARDEN M SPOEDIGI PR0FITEERT WN DE KOOPJESI MAATKLEEOING BUITENGEWOON VOOBDEELIGI Firma H. WESTERHOF „De Friesche Kip” Foster’s No. 22 Eerste Blad. UITGAVE: KIEZEBRINK Co. Woensdag 1G December 1931. Dit No. bestaat uit 2 bladen. ■MMaaQPILLEN 'onsü'fiatie Thans Geen OMDAT HET SEIZOEN REEDS VERGEVORDERD IS en OMDAT HET HIER BETREFT RESTANTEN ND LAGE TAXATIEPRIJZEN Californische Vrachten in blik. Reddinghis' Vruchtenbowl Een kostbaar bezit WUMBRITSERADEEL iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Niet IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIH Niet Neen Vruchten in blik en in glas „DE BETUWE” Leeuwenburg. 48e Jaargang 8 1 Merk j wachten tot 1 Januari, doch zoo mogelijk vóór Kerstmis niet langer verlaging der prijzen met 10 of meer procenten gewone Opruimingsprijzen letten op den prijs, die deze goederen ons zelf kosten 2 5 Keuze uit voorraad bij waarborgt een hoog- fijne flesch ADVOCAAT voor f 2.— per fl. Wed. S. Joustra Zoon SNEER Gevestigd 1864 Tel. 103 - Vraagt Prijscourant Getaxeerd naar de waarde, die deze goederen thans nog voor U hebben En deze waarde is door ons zeer laag aangeslagen I oud 250.— 345.-) 300.— 400.-) krankzinnigengesticht 225.— 250.—) - 1350.— (1500.—) re 400.— 450.—) 200.— 250.—) 350.— 400.—) I E= a. t, ‘g De stukken a. tot en met m. worden aangenomen voor kennisgeving ,en voor zooveel het laatste gedeelte Vanhet stuk on der m. betreft zal hiermede t^z.t. rekening worden gehouden. De heer Kaspersma begrijpt de houding van Ged. St. inzake verhoo- ging van de jaarwedde van den hulp- keurmeester met. De Voorzitter leest het schrijven van ped. St., waaruit blijkt, dat de .in specteur van de betrokken dienst de jaarwedde nog niet voldoende acht in verband met diens werkzaamheden ver geleken bij soortgelijke gemeenten. Het minimum dient z.i. f1800, het maximum f 2000 te zijn. Ged. St. hebben in .ver band met de tijdsomstandigheden ech ter het raadsbesluit goedgekeurd. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) De heer Hofstra: In Blauwhuis, Westhem en Tints heeft de dokter van Nijland waarschijnlijk de meeste armen praktijk, dat is eenvoudig niet te ver- is een doos of tube „Zij”-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. koop grond voor bochtverbetering wordt z.h.s. goedgekeurd. De Schoolgeldkohieren worden z.h.s. goedgekeurd. Ingekomen is nog een schrijven van de Hervormde Kerkeraad te Schar- negoutum, waarin deze meedeelt bijr dragen ,te willen verleenen voor ,werk- loozen in Scharnegoutum van f3 per week, maximum f5, gedurende 10 we ken. Onder dankbetuiging voor kennisge ving aangenomen. Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om Gedep. Staten opnieuw dis pensatie te verzoeken van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening” aan de o. I. scholen. Z.h.s. aangenomen. Punt IV. Idem tot benoeming c. q. herbe noeming der geneesheeren belast met de armenpraktijk enz. B. en ,W- adviseereni Den 1 Januari a.s. eindigt de termijn, voor welken de gemeente-geneesheeren in Uwe ver gadering van 15 November 1928 alszoodanig werden herbenoemd. Rekening houdende met de strooming in Uwen Raad om de jaarwedden dezer functionarissen te herzien (met een ^uitgesproken tendenz tot verlaging) hebben wij ons met hen in verbinding gesteld teneinde aan de hand van eenigszins De heer Van Gooi gaat accoord met wat Ged. St. opmerken, maar het zelfde kon ook gezegd worden van tal van salarissen in onze gemeente, ter wijl 'daar nog pas een kleinigheid is afgegaan. De Voorz.: deze jaarwedde möet speciaal door Ged. St. goedgekeurd worden, andere jaarwedden niet. De heer Schilstra staat op het zelfde standpunt als de inspecteur, dit is een drukke werkkring. n. Verzoek van het Gemeentebestuur van Sneek om adhaesie te betuigen aan een door hem dat het Bestuur van de Ver. van Ned. Gemeenten gezonden schrijven, houdende ver zoek om uitschrijving van een buitengewone al- gemeene vergadering, ter bespreking van het wetsontwerp tot korting op de uitkeeringen vol gens de Wet op de Financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten. B. .en W. stellen voor hieraan geen’ adhaesie te betuigen, uit overweging dath et Bestuur van de Ver. van Ned. Gemeenten reeds met voldoende klem, van argumenten het wetsontwerp be strijdt. Aldus besloten. o. Afschrift van een adres van de Ver. van Ned. Gemeenten aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal betreffende het wetsontwerp kor ting uitkeeringen gemeentefonds. p. Idem van de Afdeeling Friesland van de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren over ‘het zelfde wetsontwerp. q. Idem van de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel te Amsterdam over dit wets ontwerp. r. Statistiek betreffende de distributiebedrijven in Friesland over het jaar 1930 van het Provin ciaal Elektriciteitsbedrijf. s. Verslag van het examen voor het politie- diploma voor 1931 van de Alg. Nederlandsche Politiebond. De stukken o. tot en met s. werden ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen zijn nog: t. Res. Ged. St. houdende goedkeu ring wijziging bouwverordening. Voor kennisgeving aangenomen. u. Dankbetuiging W. Bonte voor verhooging jaarwedde. Als voren. v. Verslag F raneker. Zal circuleeren. Een voorstel van B. en W. tot aan- dan zooveel grooter als ia Heeg piet net armhuis. De heer Njjdaml deelt de voldoe ning over de besparing van f 500. De geneesheeren gaan accoord, maar in de omschrijving wordt door Tien uit gesproken dat door de toenemende armlastigheid door de tjjdsomstanidighe den hun taak verzwaard zal worden Maar de ver. voor Ziekenhuisverpleging hebben de laatste jaren de taak der doktoren aanmerkelijk verlicht. De Voorz. zegt dat naar het zielen aantal Njjland inderdaad hoog komt, maar dit ressort is zeer yitgebreid; de visites komen daarom per stuk duurder. Het is voor de gemeente van belang ■dat er te Nijland een dokter ij en in verband met de particuliere praktijk is daar een goed salaris noodig, deze dpkter heeft breedvoerig uiteengezet Waarom er eigenlijk geen verlaging van jzijn salaris tnogelijk is. Men was het er bij B. en W. en in de commissie over eens ö.ar deze functionaris eigenlijk recht had op handhaving van zijd sa laris, maar aangezien de andere genees heeren alle achteruit gingen, konden wij in dit geval geen uitzondering...ma ken en hebben 10 aftrek toegepast. De ver. voor Ziekenhuisverpleging heb ben hun beteekenis, maar er zijn velen die de contributie niet kunnen beta len en dan worden ze weer overgehe- veld naar de armenzorg. De heer Van Gooi: In Heeg is het zielen-aantal grooter dan in Nij land dus daarom zou het salaris in de eerste plaats grooter moeten zijn dan in Njjland. Maar als Nijland uitgebrèi- der is zou het salaris desnoods gelijk moeten zijn. Als nu in Heeg 2 dok toren goed kunnen leven, hoe kan dan 1 dokter nauwelijks in Nijland bestaan. De Voorz.: Nijland ligt dicht bij Bolsward, dat moet men niet vergeten. Van alle zijden kunnen in Njjland dok ters komen met hun auto. 4 De heer Ab ma: Het ressort Nijland omvat Blauwhuis, Tims, Tjalhuizum, Folsgare, enz. enz.dat is .zeer uitge breid. De prestatie in 'Nijland wordt niet beter beloond dan elders. De heer H u i t e m aHeeg heeft een ressort van Sandfirden tot Hommerts en Njjhuizum tot bijna Sneek. De Voorz.: Dat zjjh twee ressor ten. De heer Van Gooi: Maar de sa men voeging dezer salarissen is dan opg maar de helft van het salaris te Njji- Land. VERGADERING van den RAAD der gemeente op MAANDAG 14 DECEMBER 1931, ’s voorm. 10 uur. Voorz. de heer H. M. Martens, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt I. Notulen der vergadering van 2 No vember 1931. (De Commissie bestaat uit de heeren Ger- brandij, Van Gooi en Van der Hoff.) Zijn door de commissie nagezien en worden op haar advies goedgekeurd. Punt II. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten van Friesland, dd. 7 November 1931, No. 84, 2e Afd. F, houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 2 November 1931 inzake storting en opne ming van gelden in rekening-courant in 1931. b. Idem dd. 11 November 1931, no. 3, 2e Afd., houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 2 November 1931, tot aankoop van 7 M.a grond van de Kerkvoogdij der Ned. Herv, Gemeente te Oosthem. c. Idem dd. 11 November 1931, no. 5, 2e Afd., houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 2 November 1931, tot onderhandsche verhuur van een gedeelte van het nieuwe brandspuit- huisje te Heeg aan het Bestuur van de Vereeni- ging „Het Groene Kruis” aldaar. d. Idem dd. 11 Nov. 1931, no. 87, le Afd B, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 12 October 1931, tot vaststelling van een ver ordening houdende voorschriften voor het veer- leenen van een bouwvergunning voor het bou wen van houten zomerhuisjes. e. Idem dd. 18 November 1931, no. 84, 2e Afd. F, houdende vaststelling van de gemeente-reke- ning, dienst 1929. f. Idem dd. 18 November 1931, no. 29, 2e Afd., houdende mededeeling van de goedkeuring bij Koninklijk Besluit van 31 October 1931, no. 23 van de verordening tot heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs in deze ge meente, tot 1 Januari 1933. g. Uittreksel uit het K. B. van 2 November 1931, no. 21, waarbij aan de heeren K. Visser, Gemeente-Secretaris en I. Schaafsma, Gemeente ontvanger, toestemming is verleend om te Sneek te wonen. h. Schrijven van Ged. Staten van Friesland d.d. 11 November 1931, no. 83, 2e Afd., houden de mededeeling dat zij het raadsbesluit dd. 12 October 1931 tot onderhandsche aanbesteding van den verbouw van het aan de gemeente toe- behoorende schoolgebouw te Gaastmeer, ter ver nietiging hebben voorgedragen. Op een vraag van den heer N ijl dam' deelt de Voorz. mede dat. nu eéf st het resultaat van de Voordracht tot ver nietiging wordt afgewacht, daarna zul len B. en Wi. hun houding b epalen. i. Dankbetuiging van de Commissie van het voetpad TimsRoodhuis, voor de toegekende jaarlijksche bijdrage ad f 60. j. Idem van de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, voor de toetreding van de gemeente als buitengewoon lid ingaande 1 Januari 1932. k. Idem van de Provinciale Friesche Vereeni- ging „Het Groene Kruis” voor de toegekende jaarlijksche bijdrage ad f25. l. Schrijven van het Accountantskantoor H. J. Volkers te Leeuwarden, houdende mededeeling dat zij’ de administratie van het Electriciteitsbe- drijf tot 1 October 1.1. hebben gecontroleerd en in orde bevonden. m. Resolutie van Ged. Staten van Friesland, dd. 18 November 1931, no. 106, le Afd. B., houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 2 November 1931, tot wijziging van de Instructie voor den hulpkeurmeester (verhooging jaarwed de). Tevens wordt door Ged. Staten aangedron gen om een verdere verhooging van de jaar wedde te zijner tijd te bevorderen. IvnuaypiuciA, ux concrete gegevens een vrij betrouwbare indruk te krijgen van de verhouding tusschen loon en prestatie. Uit de ingekomen antwoorden is ons gebleken, dat over ’t algemeen de gemeente-geneesheeren bereid zijn zich bij eenige verlaging van hun jaarwedden neer te leggen. Van een verlichting der taak als gevolg van uitbreiding der geneeskundige armenzorg door de kerkelijke diaconieën, zooals door sommigen uit Uw midden werd gejneend, is echter naar het unaniem oordeel der geneesheeren geen sprake, integendeel is de kans groot, dat in den tegen- woordigen tijd met z’n toenemende armlastig heid hun taak verzwaard zal worden. Wij hebben, een en ander in aanmerking ge nomen, de volgende regeling ontworpen: le ressort, Dr. R. Ubbens te Sneek, jaarwedde f 2e ressort, Dr. H. Th. F. Beekhuis te Sijbrandabu- ren, jaarwedde 3e ressort, Dr. K. Miede- ma te Bozum, jaarwedde 4e ressort, Dr. W. J. Nieu wenhuis te Nijland, jaar wedde 5e ressort, Dr. D. J. de Witte te Heeg, jaarwedde 6e ressort, Dr. G. Bruins te Heeg, jaarwedde 7e ressort, Dr. J. Groot te Woudsend, jaarwedde Totaal f 3075.— (3595.—) Genoemde heeren hebben ons bericht gezon den op deze jaarwedden wel voor een benoe ming c. q. herbenoeming in aanmerking te willen komen. Zooals U bekend zal zijn, wordt het le ressort reeds geruimen tijd waargenomen door Dr. Ub bens als plaatsvervanger van den daarvoor be noemden arts, Dr. J. Hannema te Sneek, die ge meend heeft niet weer voor een herbenoeming in aanmerking te moeten komen. Voorts zij nog opgemerkt, dat de heeren De Witte en Bruins de verplichting op zich geno men hebben om elk jaar van ressort te verwis selen. De Commissie voor de Armenzaken heeft ons omtrent deze aangelegenheid van advies gediend en kan zich in haar geheel met de ontworpen regeling vereenigen, gezien ook de verkregen bezuiniging ten bedrage van f520. Wij stellen U mitsdien voor, ingevolge art. 3 der desbetreffende Instructie, met ingang van 1 Januari 1932 voor den tijd van 3 jaren te benoe men tot geneeskundige, belast met de armen praktijk, vaccinatie en het geneeskundig onder zoek der schoolkinderen, de geneesheeren, in bovenstaande regeling genoemd op de jaarwed den en in de ressorten, bij ieders naam aange geven. Aangezien in deze aangelegenheid volkomen overeenstemming is bereikt tusschen belangheb benden en ons, gesteund door het eenparig gun stig advies van de Commissie voor de Armen zaken, daar willen wij nog als onze uitdrukke lijke wensch uitspreken, dat Uw College ons ontwerp zonder eenige partieele wijziging zal vaststellen, opdat het onderling verband in de niet zonder moeite overeengekomen verhoudin gen bewaard blijve. De heer H u i t e ma is verheugd, dat deze poet is verlaagd maar vindt Nijland nog te hoog; is daar de armenpractijk Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. 0.65 pa flacon. gelijken met andere ressorten. Deze kwestie wordt verder in .be sloten zitting behandeld. Na heropening wordt conform) het voorstel van B. en W. besloten. De Voorz. betuigt dr- Hannema dank voor het vele dat hij voor de ge meentenaren deed en wenscht hem eén algeheel spoedig herstel. Punt V. Idem tot aanwijzing van het O. E. B. als tak van dienst ingevolge art. 252 der Gemeentewet. Z.h.s. aangenomen. Punt VI. Idem tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1932, met nader aan te wijzen bankinstelling. De heer Gerbrandjj vindt het be- drag van f 13.000 dat de ontvanger on der zich kan houden te veel en wil dat op f 5000 bepalen. De heer Hofstra vindt dat ook, alles dient zoo gauw mogelijk paar de bank gebracht. De Voorz. zegt dat dit bedrag cor respondeert op de zekerheidsstelling die f 13.000 is. Het is een administratieve kwestie, men zorgt steeds dat er zoo weinig mogelyk geld in kas is. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt Vil. Idem tot verpachting van de dorpsreiniging te Heeg c. a. voor 1932 aan Enne de Boer te Heeg. B. en .W, adviseereni In Uwe vergadering van 29 Juni 1931 werd de aan Enne de Boer, dorpsreiniger te Heeg opgelegde proeftijd opnieuw met een half jaar verlengd en wel tot 1 Januari 1932. Wij kunnen U mededeelen, dat De Boer in dit laatste half jaar geen aanleiding heeft gegeven tot de oude klachten omtrent overstorten e. d. Verbetering van den toegangsweg naar de aschbelt enz. heeft daartoe ook ongetwijfeld medegewerkt. Het ontmoet thans bij ons geen bezwaar aan De Boer onder de bestaande voorwaarden de exploitatie der dorpsreiniging te Heeg op te dragen tot 1 Januari 1933, het tijdstip, waarop ook de contracten met de overige dorpsreinigers eindigen. De Reinigingscommissie, hieromtrent gehoord, kan zich met ons standpunt vereenigen, wes halve wij U voorstellen, dienovereenkomstig te besluiten. Z.h.s. aangenomen. Punt VIII. Idem tot vaststelling van de vergoeding ex art. 101, le en 9e lid der L. O. wet 1920 over 1929. De vergoeding art. 101 le lid be draagt f21.25 per leerling. Z.h.s. aangenomen. Punt IX. Idem tot het verleenen van kwijt schelding van pacht aan H. F. Boschma te St. Nicolaasga en S. de Boer te Goënga. B. en W. adviseerein: Naar aanleiding van het in Uwe vergadering van den 2 November jl. aangenomen voorstel om, alvorens een beslising te nemen op het ver zoek van H. F. Boschma te St. Nicolaasga om een tegemoetkoming in de huur van het gras gewas van een gedeelte van de Oude Dijk te Scharnegoutum, met de heeren Boschma en Wiersma mondeling overleg te plegen, deelen wij U mede, dat dit overleg thans heeft plaats gevonden. Het resultaat waartoe deze bespreking heeft geleid, is, dat Boschma zich wil verplichten aan Wiersma een korting van f 20.op de huurprijs te geven, indien hem - in gemeentewege een tegemoetkoming tot een bedrag van f27.50 in de door hem aan de gemeente verschuldigde huur wordt verleend. Waar oplossing van de onderhavige kwestie op deze wijze ons alleszins billijk wil voorko men, stellen wij U voor het verzoek van Bosch ma thans in te willigen door hem over 1931 een tegemoetkoming te verleenen van f27.50 onder voorwaarde, dat hij Wiersma een bedrag van f 20.van de huursom kwijtscheldt. Tevens verzoekt de heer S. de Boer, melkrijder te Goënga, in verband met den sterken achter uitgang der tijden, kwijtschelding van een ge deelte der door hem aan de gemeente verschul digde huur voor de bij hem in gebruik zijnde perceelen grasgewas van gemeentebermen en een perceel weiland bij de mestverzamelplaats te Goënga. De huur, weike door De Boer voor genoemde perceelen is verschuldigd, bedaragt respectievelijk fill.f88.en f53.25, in to taal f252.25. De vorige huurperiode brachten deze percee len op resp. f 109.f 126.en f50.totaal f285.Derhalve f32.75 meer. Wanneer we nu in aanmerking nemen, dat het grasgewas over het vorige tijdvak bijna f3500. opbracht, terwijl het nu is verpacht voor f 1400.dan valt te constateeren, dat de op brengst der bovengenoemde perceelen als factor van de totaal-opbrengst bij de loopende pacht- periode een in verhouding aanmerkelijk grootere bate geeft, dan bij de vorige huurtijd het geval was. Op grond hiervan moet worden toegegeven, dat de pachtprijzen voor de zooeven genoemde perceelen in den tegenwoordigen tijd inderdaad te hoog zijn. Wij meenen dan ook U te moeten voorstellen gunstig op het verzoek van De Boer voornoemd J te beschikken door hem een korting van 20 op het totaalbedrag der door hem over het jaar 1931 verschuldigde huur toe te staan. Z.h.s. aangenomen. Punt X. Verzoekschrift van Wed. J. Ho- geboom te Heeg om kwijtschelding van huur,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 1