De kleinkinderen van Mevrouw van Doren. ZATERDAfl 19 DECEMBER 1931. No. 23. Officiéél gedeelte. mierde Blad NIEUWSTIJDINGEN. Wordt vervolgd. Nadruk verboden. warme hulde werden ook in dit verslag ge wijd aan den overleden penningmeester de heer De Graaf. De letterwedstrijd ter gelegenheid van St. Nicolaas was een succes en bracht de ver. 8 nieuwe leden; het ledental bleef overigens stabiel. Herinnerd werd aan het succes van de Handelscursus, die aller steun verdient. De heer Terpstra, plaatsvervangend pen ningmeester, bracht het financieel verslag uit, dat uit de goede administratie van den overleden penningmeester ook nu gemakke lijk was op te maken. De heer Huges adviseerde namens de fi- nancieele commissie tot goedkeuring der rekening, waartoe werd besloten. De inkomsten hadden bedragen f531.07, uitgaven f489.12, saldo f41.95; het vorig jaar was er een nadeelig saldo van f 143.80; er is dus een flinke vooruitgang. Van de Hentso ontving de ver. f 180. De v o o r z. bracht den heer Terpstra voor het goede beheer tijdens de ziekte van den heer De Graaf dank. Tot leden der kascommissie 1932 werden benoemd de h.h. Huges en Van der Meulen, plaatsvervanger de heer Koopmans. Er waren 2 bestuursvacatures voor de heer De Graaf (overleden) en de heer F. de Wolf, die bedankt had. Gekozen werden de h.h. A. Postma en U. Huges; beiden namen de benoeming aan. De v o o r z. wijdde een woord van dank aan den heer De Wolf voor het vele dat deze voor de ver. deed en de vergadering benoem de de heer De Wolf tot eerelid. De heer J. Bakker bracht het verslag uit over de gevoerde St. Nicolaasreclame. De in de ledenvergadering aangenomen kruis- woord-wedstrijd vond geen bijval bij de an dere vereenigingen, die beide de letter-recla- me wilden, zoodat de laatste moest door gaan. Er zijn 65000 letters verkocht voor totaal f650; drukkosten en reclame enz. be droegen f 300; er zijn 52 prijzen van f 5 uit gegeven, er is dus een klein overschot, dat voor reclame-doeleinden zal worden ge bruikt; o. a. werd het plan geopperd dit voor een officieele ontvangst van St. Nicolaas voor het volgend jaar te bestemmen. Alge meen was de vergadering van oordeel dat dit bedrag in ieder geval diende bestemd voor een volgende St. Nicolaas-reclame. Besproken werd nu de oprichting van de Centrale kiesvereeniging voor de Kamer van Koophandel, waarin Sneek te weinig invloed heeft. Het is dus van belang dat zooveel mogelijk Sneekers zich aansluiten om de Sneeker handel grootere zeggingschap te verzekeren. De drie Sneeker Middenstands- ver. zullen zich vermoedelijk aansluiten; en op voorstel van een lid zal ook bij andere zakelijke vereenigingen aangedrongen wor den zich aan te sluiten. Een volgend onderwerp was de cursus voor winkelpersoneel. Nu deze te Leeuwar den niet is geslaagd, is er kans deze cursus hier te krijgen. In Groningen en Veendam werken deze cursussen met succes; een goe de opleiding van winkelpersoneel (etaleeren, verkoopen enz.) is van beteekenis voor de winkelbedrijven. Uit de vergadering werd gepleit voor een kleine voorcursus om daar mee de belangstelling te peilen. Besloten werd een spreker voor dit onderwerp uit te noodigeri. Betreffende de St. Nicolaas-reclame 1932 werd, als het systeem van dit jaar weer werd gevolgd, er op aangedrongen de prij zen kleiner te maken, zoodat er meer prijzen zullen zijn. Ook dienen alle buurtverenigin gen mee te doen. Nog andere systemen wer den genoemd, welke in het comité voor deze reclame zullen worden besproken. De v o o r z. sloot daarna met dank voor de opkomst. Onze stadgenoote mej. Zus Vro lijk, slaagde te Groningen voor het Mercurius-diploma Engelsche Handels- co rrespondentie. Hevige sneeuwstorm boven Zweden. Een sneeuwstorm, die gedurende den meesten tijd de kracht van een orkaan had, heeft ongeveer 48 uur boven het grootste gedeelte van Zweden gewoed, zoowel het verkeer te land als de scheepvaart ondervonden groote moei lijkheden en waarschijnlijk zijn vooral op zee tal van ongelukken gebeurd. Op Gotland zijn honderdduizend boomen uit den grond gerukt of af geknapt, zoodat een ware vernieling in de bebossching van het eiland heeft plaats gehad. Middenstand. Gisteravond hield de afd. Sneek van de Kon. Middenstandsbond haar 25e algemeene ledenvergadering in „Onder de Linden”, on der voorzitterschap van den heer Tjallema. Nadat deze de aanwezigen welkom had geheeten, wijdde hij eenige woorden van hulde aan den overleden penningmeester, den heer A. de Graaf, waarmede de aanwe zigen door op te staan hun instemming be tuigden. Daarna vestigde spr. de aandacht op de noodzakelijkheid van eenhei'd onder de mid denstanders om de slagen van de crisis en de gevolgen van de strijd tusschen kapitaal en arbeid zooveel mogelijk af te weren. Hier is reeds op gelukkige wijze samengewerkt met de andere middenstandsver., V. V. V. en Kamer van Koophandel. Spr. eindigde met de wensch dat ook deze vergadering van saamhoorigheidsgevoel zou getuigen. De plaatsvervangend secretaris, de heer J. Bakker, las daarna de notulen, welke on veranderd werden vastgesteld. Wegens ziekte van den secretaris den heer Coens bracht de heer Bakker eveneens het jaarverslag uit, waarin o. a. het succes van de Hentso werd vermeld, mede dank zij de goede leiding van den heer Priester, de voorz. van het tentoonstellingscomité, wie hulde werd gebracht. Eenige woorden van (Vervolg.) Zijn aardrijkskundige kennis kwam1 hem daarbij goed van pas. Niet lang geleden was namelijk de onderwijzer van zijn klas begonnen met de behandeling van Noord-Amerika. Hij had bij die gelegenheid een uitvoe rige beschrijving gegeven van de be roemde Niagara-watervallen en Wim had met aandacht naar hem geluisterd. Van deze kennis maakte hij nu ge bruik bij zijn avontuurlijk spelletje. „Kijk,” legde hij uit, „nou zijn Noor en Henk en Dik bleekgezichten, die door Indianen achtervolgd worden. Dat zijn Nol en ik. En de boventrap is de Amerika-val en de voortrap is de Hoefjjzer-val. En daar tusschen ligt het Geiteneiland. Dat is de overloop. Als we de Hoefjjzer-val zijn afgegle den, komen we in de rivier terecht. Dat is de hal. En nou beginnen we, jon gens." „We hebben de matrassen vergeten,” riep Noortje plotseling. „Die gebruik ten we thuis ook, Wiml Anders is ‘t gevaarlijk.” „Waar halen we die nou weer van- d«M?" mepperd* Wim, eagwduldig ge- „Reuzel” klonk het uit drie mon den. „Zullen we dan de achtervolging maar voortzetten?” stelde Wim voor. „Ja, maar jullie moeten ons een voor sprong geven,” zei Dik. „Anders heb ben we geen tijd om onze kano’s te water te laten en kunnen jullie ons bo ven aan de waterval al inhalen.” De Indianen vonden dit goed. Dus kregen de bleekgezichten een minuut voorsprong om de tijd te hebben in hun kano’s te springen, de Amerika-val af te glijden en daarna het Geiteneiland over te steken, vóór de Indianen, die boven aan de Amerika-val stonden, hun vervolging mochten beginnen. Daar er slechts één tegelijk naar be neden kon glijden voor twee bladen naast elkaar was de trap te smal wonnen de achtervolgende Indianen meer en meer veld en bereikten de tweede waterval, toen het laatste bleek- gezicht Henk op ’t punt stond naar beneden te glijden. Zijn eigen kano- wegwerpend, sprong de eerste Indiaan Wim op die ^an Henk, en dp twee gleden de wa terval af met zulk een snelheid, dat de anderen de adem inhielden van schrik, en het einde was natuurlijk, dat zij met theeblad en al naar beneden sloegen. Henk sprong dadelijk op, zonder het minste letsel gekregen te hebben, maar Wim bleef een oogenb'lik bewegingloos liggen. Toen Noortje toesnelde, om; hem pp te helpen, zag hjj heel bleek en be kende, dat *hü zich niet erg lekker veelde. in zjjn woning aan den Leeuwarderweg is jngebroken. Als gewoonlijk waren alle deuren en ramen goed .gesloten. Des nachts heeft getuige geen onraad gehoord, doch des morgens bleek, dat één der ruiten was uitgesneden en men aldus toegang tot de woning had kunnen verkrijgen. Of zij er ook zijn in geweest, kan getuige niet mededee- len, althans vermist werd er niets. Verdachte V. erkent, dat ze beiden de ruit hebben uitgesneden en de keu ken zijn binnengegaan. Daar was ech ter niets van hun gading te vinden en daar zij niet verder konden komen, zjjn ze onverrichter zake weer wegge gaan. Per fiets zijn ze er van door ge gaan, doch aangehouden, omdat ze geen licht op de fiets hadden. Verdachte A. blijft hardnekkig zijn onschuld volhouden. President: ben je ook door de mare chaussee aangehouden met je fiets? Verdachte: Ik ben onschuldig. Getuige Geertje Dijkstra, dienstbode bij getuige Gorter zegt, dat haar pa troon steeds alle deuren en ramen sloot, pok dien avond. Een ruit bleek echter na den bewusten nacht te zijn uitgesneden. Getuige A- Q- van Noort, wachtmees ter der Kon. Marechaussee te Sneek, heeft verdachten in dien bewusten nacht aangehouden, omdat zij zonder licht op de fiets reden. Getuige her kent hen pertinent. Daarna gorden de deskundigen ge hoord. Als eerste wordt voorgeroepen de heer J. H. G. v. d. Berg, commissaris van politie te Sneek, die de beide ver dachten buiten Sneek heeft aangehou den. Getuige heeft voorts op hen eenige inbrekerswerktuigen aangetroffen en in beslag genomen, o.a. enkele schroeven draaiers. In den tuin van dr. Andela heeft ge tuige een voetafdruk genomen, welke bleek te zijn de linkervoetafdruk van verdachte V. Het onderzoek der afdrukken opge nomen te Woudsend kon geen positief resultaat opleveren, daar die afdruk ken te onduidelijk waren. Getuige-deskundige dr. W. F. Hes.se- link, scheikundige te Arnhem, heeft een tweetal schroevendraaiers onderzocht, een korte, toebehoorende aan verdachte V. en een langere van verdachte A. De indrukken hiermede gemaakt op het slot van een lade kloppen yolgens dezen getuige met de gevonden spo ren. Nadere proefnemingen hebben de zen indruk versterkt. Op één der schroevendraaiers zijn ook sporen van stopverf ontdekt door getuige. Verdediger pir. Heijmeijer: dat is eerst .6 maanden na de inbraak onder zocht. President: Het voorwerp zal wel va ker voor inbraak gebezigd zijnl Getuige pir. P. Frima, directeur der politieschool te Hilversum, wordt als laatste deskundige gehoord. Ook deze getuige heeft enkele vingerafdrukken onderzocht en ze herkent als overeen te komen met die van verdachten, al thans in hoofdlijnen. Deze afdrukken kwamen voor op de keukendeur en een kastdeur te Woudsend. De subs.-officier eischte tegen ver dachte V. een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden en tegen verdachte A., gezien zijn strafregister en houding, 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, beide onder aftrek van de preventieve hechtenis. L. C. Leger des Heils. A.s. Zondag bijzondere samenkom- Noor vond haar broertje in de leer kamer, waar hij met Ina en Ellie aan 't spelen was. De kleintjes hadden boven aan de trap naar het sleedje-rijden staan kij ken en wilden hem overhalen, hen één keertje maar, mee naar beneden te nemen. Maar hij had geen zin en weerde hen ongeduldig af. ,„Hè, wat zeuren jullie. Noor, kim jij ze niet eens een keertje meenemen? Ik heb ,er voor vandaag genoeg van.” „Ja, tpe Noor, doe het," smeekte Ina, terwijl ze Noortje de handen onl de hals sloeg. „Maar wees dan vlug, zeg. Anders komt Marie terug. Ze is naar de keuken gegaan om onze melk te halen." Ina wist, dat Marie ’t niet goed zou vinden, dat zij en Ellie aan het glij- spel meededen. Marie vond nooit iets goed volgens Ina. Daarom had ze zoo’n haast. Marie mocht eens 'terug komen en als spel- breekster optreden. Noor dacht alleen maar aan haar broertje. Ze was bang dat de twee drukke kinderen ’t hem lastig zouden maken en stemde daarom toe, om hen elk éénmaal mee te nemen in haar kano. Ze ging op haar blad zitten en liet Ina achter zich plaats nemen. Toen gleden ze vliegensvlug de trap af en kwamen veilig en wel op de ma tras terecht. De inbraken te Bolsward, Woudsend en Sneek. H. A., geboren te Bolsward, 19 Sep tember 1905, los werkman aldaar, ge detineerd en Th. V., stonden te Leeu warden terecht ter zake Van: 1. dief stal van een geldsbedrag, groot on geveer f 6, toebehoorende aan dr. S. Andela te Bolsward, gepleegd in den nacht van 30 Juni 1930 en 1 Juli 1930 aldaar, door middel van braak en in- klimming2. diefstal van een beurs met inhoud uit de woning bewoond door E. Steenbeek gepleegd te Woudsend in den nacht van 11 op 12 November 1930, door middel van inklimming; 3. poging tot diefstal in een woning aan den Leeuwarderweg te Sneek, door middel van verbreking en .inklimming in den nacht van 4 op 5 Dec. 1930. Als eerste van de 18 opgeroepen ge tuigen wordt dr. S. Andela te Bols ward, die voetsporen heeft ontdekt in den tuin achter zijn woning, die leidden naar de achterkamer. J3ij onderzoek bleek, dat men zich toegang tot zijn woning had verschaft. De lade van het schrijfbureau bleek echter nog gesloten, blijkbaar heeft men die niet kunnen openen. Van de inbraak zelve heeft ge tuige dien nacht niets gehoord, eerst den volgenden morgen bleek wat er geschied was. Getuige Jan Bles, fabrieksarbeider te Bolsward zegt zich te herinneren, den dag voor de inbraak zich in de wachtkamer van dr. Andela te hebben bevonden, waar ook verdachte A. was. Al de aanwezigen zagen en hoorden toen, dat mevr. Andela in een aangren zende kamer bezig was geld te tellen en getuige opperde toen de meening, dat het daar een gevaarlijke bergplaats voor geld was. President: Kon verdachte dat hoe ren? Getuige: Ja zeker, hij zat iets ach ter jnij. Getuige Enne Steenbeek, kantoorbe diende te Woudsend, heeft ook van ver dachten een ongewenscht nachtelijk be zoek gehad. Getuige meende in den stillen nacht wel een plof te hooren, doch toen na ingespannen luisteren al les stil bleef, heeft hij zich weer rustig neergelegd. Des morgens bleek echter dat er toch ongewenschte bezoekers ge weest ;waren, alle deuren stonden open en de laden van alle kasten waren uitgetrokken. ,Ook de boekenkast was geforceerd. .Vermist werd een beursje met ongeveer f4.— inhoud. Uit een mantel <waren genomen handschoenen enz., doch deze werden later op den grond teruggevonden. Een „Swan” vulpen van getuige was eveneens buit gemaakt. Getuige George Seppen, schrijver bij de politie te Sneek, wordt als getuige deskundige gehoord. Getuige heeft van de gevonden voet en vingersporen afdrukken genomen. Getuige S. de Jong, agent van po litie te Bolsward, heeft na de vele in braken aldaar, des nachts een oogje in het zeil gehouden. Zoo zag getuige sten onder leiding van stafkapitein Huyg Cohen. Van morgen af stelt het Leger haar kerstpotten weer op. Er is veel werk voor het Leger in deze tjjd, dat het alleen uitvoeren 'kan als milde gaven worden gegeven. In de leniging van de nood zal de burgerij zeker deze nuttige instelling willen bjjstaan door een ruime kerstgave. Denk dus om' de kerstpotten van het Leger des Heils I ZAKENNIEUWS. De firma J. L. Bakker, Grootzand alhier, vraagt de aandacht voor haAr origineele en pakkende reclame nu te gen de kerstdagen. Een der winkels is ingericht als eetkamer, waar voor de gedekte tafel het fijne tafellinnen ge- bruikt is van Nederlandsch fabrikaat, naar ontwerpen van Jaap Gidding, Otto v. Tusschenbroek en Pieck. Kerstgave voor de werkloozen. Naar de Volkskr. verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw goedgekeurd, dat aan de on- dersteunde-werkloQzen een Kerstgave wordt verstrekt van 25 procent van de uitkeering, die de betrokkenen over de week van 20 tot en met 26 December ontvangen. De beslissing omtrent de vraag, of diegenen, die uitkeering uit een werk- loozenkas ontvangen, ook voor toeken ning in aanmerking kunnen worden ge bracht, meent de minister aan zjjn ambtgenoot van arbeid, handel en nij verheid te moeten overlaten. De arbeiders, die by de werkver schaffing tewerk gesteld zijn, kunnen niet voor een Kerstgave in aanmerking worden gebracht, doch dezen zullen over de beide Kersdagen en den Nieuwjaarsdag een uitkeering ontvan gen ivegens loonderving. (Volkskr.) Onderbewuste talenkennis. Aan de Academie van geneeskunde te Parijs is het volgende geval voor gelegd. Mejuffrouw P. M., studente in de letteren van bijzonderen aanleg wordt plotseling ten gevolge van een pleurale punctie door algeheel geheu genverlies getroffen. Na een diepen lethargischen slaap ontwaakt het meisje als iemand, die in een onbekend land zou zijn overgeplaatst. Zij kan zich niet meer in het Fransch uitdrukken en ze gedraagt zich als een kind, dat nog niet geleerd heeft zich van de gewone voorwerpen te bedienen. Eenige we ken zijn voldoende om haar weer te leeren lezen en rekenen, maar ze be grijpt niets van de elementaire begrip pen, die men haar tracht by te bren gen. Dan begint het vreemde: mejuffrouw P. M- spreekt bijna zonder overgang verscheiden talen, die ze tevoren niet kende. Het zijn er, wel geteld, twaalf. Ze kan er zelfs teksten in samenstellen, weliswaar met gebruikmaking van de linkerhand, wat Vóór de ziekte niet voorkwam RIJVERBOD MOTORRIJTUIGEN EN AAN GESPANNEN RIJ- EN VOERTUIGEN IN DE PEPERSTRAAT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK brengen ter open bare kennis hun navolgend besluit: No. 49. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK; Overwegende dat het rijvlak van «de Peperstraat een te geringe breedte heeft om daarop het verkeer met mo torrijtuigen en aangespannen rij- en voertuigen jn beide richtingen toe te laten, zonder dat de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in die gtraat in gevaar wordt gebracht; dat sluiting van de Peperstraat voor het berijden met alle motorrijtuigen en alle aangespannen rij- en voertuigen in de richting naar het Schaapmarktplein daarom in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer daar over gewenscht is; dat het doorgaand verkeer van die sluiting geen ernstige belemmering zal ondervinden Gelet op artikel 8 van het Motor- en Rijwielreglement en art. 5 en 6 van de Verkeersverordening BESLUITEN: de Peperstraat gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtui gen en alle aangespannen rij- en voer tuigen jn de richting naar het Schaap marktplein. Sneek, 16 December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoetnd, (get.) P. J. de HOOP, Burgemeester, (get.) P. SIKKES Secretaris. N.B. Tegen dit besluit kan door een ieder beroep worden ingesteld bij' de Koningin binnen 30 dagen nadat het ter openbare kennis is gebracht. Sneek, 19 December 1931. worden door dit nieuwe oponthoud. „Ik neem de matras van mijn bed,” zei Noortje. „Kom' Nol, jij slaapt ook alleen. Zoo’n kleine matras kun je best je bed uitsleepen naar de overloop. Daar gooi je hem naar beneden. Ik gooi de mijne bij de boventrap neer.” Ze rende de trap op, gevolgd door Nol.- Even later lag bij elke trap een „stootkussen” zooals Wim het noemde en nu kon eindelijk het spel be ginnen. De bleekgezichten, die van een ont dekkingsreis terugkeerden, gleden ach ter elkaar bij de Amerika-val neer en werden op het Geiten-eiland overvallen door de vijandige Indianen, die zich in het bosch (oom Frans z’n slaapkamer die op de overloop uitkwam) verstopt hadden. Twee bleekgezichten klauterden in hun wanhoop de achtertrap weer op. De andere, Noortje die zich thuis meermalen in dit spelletje had geoefend wierp zich met haar kano in de brui sende stroom van de Hoefyzer-val, op de hielen gevolgd door het opperhoofd der Inca’s, alias Wim. Onmiddellyk na elkaar kwamen ze op het stootkussen terecht. Ze sprongen dadelijk weer qp, jvant een luid geschreeuw kondigde de nade ring der andere reizigers aan. Ook zü ploften vlak achter elkaar op de ma tras neer. „Nou?" vroeg Noortje triomfanteljjk, terwijl ze naar de verhitte gezichten van haar neefjes keek, „vinden jullie 't niet «enig «pel verdachte V. des nachts eens om half twee thuiskomen, het licht opsteken en daarna weer buiten komen, waar hij iets wegwierp. Dit bleek een porten feuille te zijn. Verdachte zegt te hebben geweten, dat de politie hem verdacht en ach tervolgde. De president wijst hem er op als hij werkelijk onschuldig is, dat hij dan naar den inspecteur had moeten gaan en er over spreken. Getuige J. C. Gorter,- directeur van een wasscherij te Sneek, deelt mede, dat in den avond van 4 December j.l. ,,’t Is heelemaal niet erg”, zei hij, toen zijn zusje hem bezorgd aankeek. „Laten we maar weer beginnen.” Hij ging langzaam de trap op, terwijl hij zich stevig aan de leuning vasthield. Noortje hield de andere jongens te gen, toen ze hem wilden volgen. „Hij houdt zich groot,” fluisterde zij, „maar ik weet zeker, dat hij niet in staat is om door te spelen. Hij wil niet hebben dat anderen 't merken, maar hij is heelemaal niet sterk. Laat hem maar gaan, dan zal ik straks eens zien, hoe het met hem is.” „Nee, je kunt wel zien, dat hij1 lang zoo sterk niet is als jij,” zei Henk. „Wat is 't jammer, dat jij geen jon gen bent, Noor.” „Ja, eigenlijk wel,” knikte Noortje. „Maar” voegde ze erbij' ter verde diging van haar broertje „al is Wim niet zoo sterk als ik, daarom is hij toch wel een echte jongen.” „Nou, dat zou ’k denken," zei Henk bewonderend, ,,’t Was reuze-handig van hem, om zoo ineens op mijn blad te springen. Hij durft, hoor!” „We zullen een volgende keer beter op hem passen, hoor Noorl” beloofde Dik goedig. „Als je dat kunt, tenminste. Je moet hem nooit laten merken, dat je hem be schermen wilt, want dat kan hij niet uitstaan. Dan gaat hij hoe langer hoe meer wagen." „Kom Noor, zullen we nog eens een toertje gaan maken?” vroeg Nol. „Gaan jullie maar weer glijden. Ik moet eerst even zien, hoe 't met Wim w." ra Kinderrubriek Nieuwe Sneeker Courant

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 13