on ii ii G. HAGA II II FEUILLETON Rolpens Hoofdkaas Bioscoop Amlcitia Het bittere erfdeel Droge- en fier. Worst Tel. 14» 1 P. F. KOOPMANS Firma B. WESTERHOFj Leeuwenburg. KERSTRECLAME! H a g a’s Boterdrabbelkoeken Vergeet niet met de Kerstdagen een bus Boterdrabbelkoeken mee te nemen. iiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Per Telegraaf. BESTELT aan ons adres Vanaf Vrijdag a.s. Ie KERSTDAG Los verkrijgbaar 6 d 50 ct. illlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schilletje v/d. N.V. Erven Meijer Fijn! per flesch 1OO In prijzen van 60 ct., f 1.*, f 1.15 en f 2.- J. TUINEN GA Grootzand 59 Telefoon 469. 1.50 De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelijntje. JAC. Th. HIEMSTRA D (Vervolg in het volgend nr.) 72. Slot volgt. Rustig las Lady Bridget voor de hon derdste maal dezen laatsten brief van den eenigen man dien ze werkelijk had lief gehad den brief, dien hij haar geschreven had enkele minuten voor hij afscheid nam van het leven, waarin voor hem geen plaats meer was. Ze had zijn laatste verzoek ingewilligd, ze had het kind, dat hij achter gelaten had, gevonden en lief gehad. Haar lippen bewogen zich alsof ze tot iemand sprak die dicht bij was en die kon hooren wat ze zei: „Ik heb gedaan wat je vroeg, Quin ik heb voor haar gezorgd.” Zn alleen kon vermoeden, vat het s door MARGARET PEDLER. Uit het Engelsch vertaald door A. E. C- VUERHARD—BERKHOUT. CORRESPONDENTIE. De Damrubriek moet tot ons leedwezen nog eenmaal overstaan tot Donderdag. RED. I l f 1 l 1 1 ENZ. Aanbevelend, Voorverkoop van kaar* ten met plaatsbespre king vanal beden. Verkrijgbaar In Amicitia llllillllillllllllllllllllllllllilllilllllllllll n a S ti 1 Telefoon 135 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Luctor et Emergo. Te Nijmegen bestaat het R.K. Na tionaal Tehuis „Luctor et Emergo”. Het is een toevluchtsoord voor de uit- gestootenen der maatschappij. Meer dan 80 mannen herbergt het binnen zijn gastvrije muren, welk aan tal door plaatsingen per jaar stijgt tot 250300 personen. 413. Maar het paaltje, waarop Knagelijn tje steunde, is glad. Knagelijntje’s handje glijdt uit en daar plompt het arme muizen- kind voorover in de vliet. Ze gaat kopje on der en het eerste oogenblik weet ze zelf niet, wat er met haar gebeurt. Zjj woerden daar heropgevoed tot bruikbare leden der samenleving. „Luc tor et Emergo” is geen kolonie waar men in zalig niets doen zijn uren slijt. Neen, er wordt daar gewerkt, hard gewerkt zelfs. De inrichting heeft een smidse, een timmer- en schilderswerkplaats, *kleer- en schoenmakerijen, matten-makerij, wasscherij, volksgaarkeuken, zalen, enz. Voor de verpleegden wordt zooveel mogelijk elders werk gezocht. Bij hun vertrek maken zü weer plaats voor an deren. In acht jaar tijds plaatste de instel ling ruim 800 personen in binnen- en buitenland. Aan tienduizenden doortrekkende en plaatselijke armen van alle gezindten werd gratis een portie warm eten ver strekt. Duizenden kregen gratis logies voor een of meer nachten en aan velen werd kleeding of reisgelegenheid naar elders gegeven. Door de groote werkeloosheid is dat 414. Maar zoodra ze weer boven komt be gint ze te gillen, zoo hard ze kan: Help, help vader Snuffelgraagkom gauwik verdrinkEn straks heeft ze nog zoo mooi gezongen: „Wie met gevaren spotten zijn beter aan den wall” VERKRIJGBAAR BIJ Niettegenstaande zijn lange loopbaan in de misdadigerswereld heeft Diamond maar twee veroordeelingen gehad. Daar entegen werd hij 25 maal als verdacht van misdaad gearresteerd. De laatste verdenking die op hem rustte, dat hij een chauffeur zou hebben ontvoerd en gemarteld. Juist de dag van den moord werd hjj op vrije voeten gesteld. Zooals uit zijn avontuurlijke loopbaan bljjkt, heeft hij steeds meer te vreezcn gehad voor kogels van bendeleden, dan voor de politie. Dat is ook de reden geweest van zijn vlucht naar Europa, verleden jaar, die mislukte, omdat geen enkel land hem op het grondgebied wilde tpelaten. Hij moest naar de Ver- eenigde Staten terugkeeren, waar hij twee maal door kogels van zijn vij anden zóó ernstig werd gewond, dat men voor zijn leven vreesde. Deze derde aanslag heeft hem het leven gekost. Diamond’s ware naam is John S. No- nan, hij werd in 1898 te Philadelphia geboren, was getrouwd en laat drie kinderen achter. ’t I» spr. niet onbekend dat het bij de R.-K. spande in ver band met de sociale kwestie. De candidaatstelling was er niet gemakkelijk, in verband met de richting van het D. B. der ge meente voor de eerstkomende periode. Dat is ook oorzaak dat de heer Maseland, die meer tot de burgerlijke groepen behoort dan tot de vooruitstrevende, zich heeft laten vinden om met een s.-d. zitting te nemen. De C.-H. hebben niets gedaan dat onge rijmd was. De verhouding tot de R.-K. liet aiets te wenschen over. Toen spr. de brief der s.-d. kreeg om een Jinksche wet houder te willen benoemen, heeft dat spr. niet verbaasd. Als C.-H. fractie ia geantwoord, dat waar het D. B. een afspiegeling van de raad moest zijn, geen verandering te begeeren viel. Spr. wil hier met nadruk vaststellen dat er geen sprake was van onwellevendheid, iedere fractie bad «en dergelijk schrijven ontvangen en ieder heeft het voor zichzelf beantwoord. Wat dit college betreft, de C.-H. zullen zoo eenigszins mo gelijk meewerken met hen, die aan de regeering zijn. Waar mogelijk zal medegewerkt worden aan het gemeentebelang. Spr. komt hierna tot de begroeting. Hij heeft in de sectie een opmerking gemaakt, die niet beantwoord ia. In de hoogconjunc- tuurjaren zijn wij gaan leven boven onze stand. Dat geldt van ieder persoonlijk, maar ook van de gemeentebesturen. We hebben ons gewenteld in een overdaad van cultuur-zegeningen en werden niet weinig verrast door de inzinking die daarop gevolgd is. We hebben in die hoogconjunctuur-periode verschil lende deugden verleerd of vergeten. Een daarvan was de sober heid, die we misschien wel noodgedwongen hebben moeten toepassen, maar die ook werd in aeht genomen in kringen, waar de middelen voldoende waren om er rijker van te leven. Ia de le sectie is er op gewezen dat die versobering ook nu noodig is. Bedoeld is die goede deugd van vroeger weer te herstellen. Men heeft het spr. kwalijk genomen dat hij in de sectie geen nadere begrenzing gegeven heeft. Maar die is moei lijk aan te geven. Spr. wil wel zeggen dat ze over de geheele lijn moet worden doorgevoerd. De uitgaven moeten zoo klein mogelijk gehouden worden om belastingvenhooging te voor komen. Er is wel gezegd dat er eigenlijk nog niet van belasting- verhooging sprake is. Maar spr. stelt daartegenover dat de draagkracht verminderd is. Belastingverhooging moet voorko men en al zal het schijnen dat men „peutert" aan de bedragen, toch heeft het slechts ten doel grooter rampen af te wenden. zeer bezwaarlijk tegenwoordig, plaatsing voor deze menschen te vinden. De in richting is dan ook meermalen uitge breid moeten worden, om eenigszins aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Meerdere uitbreiding is dringend noo dig. Voor deze instelling zal met vergun ning van Burgemeester en Wethouders van Sneek hier te stede een straatcol- lecte worden gehouden op Dinsdag 29 December 1931. De inwoners van Sneek zullen een goed werk doen met het krachtig steu nen van deze zaak. Het instandhouden van deze instel ling is van zeer groot practisch nut, voor hen die voor reclasseering in aan merking komen, voor hun vil worden behoed, of wel als dakloozen rondzwer ven,, Wijlen Dr. Alph. Ariens schreef in dertijd: „Als „Luctor et Emergo” zou ophouden te bestaan, zou er een gaping zijn in onze Charitas, een. leemte door niets te vullen”, en de getuigenissen van vele autoriteiten bevestigen meer dan voldoende het bestaansrecht van deze liefdadige instelling, waarvan ve len in het Eere-Comité zitting namen. De£e collecte wordt bijzonder aanbe volen door ondergeteekenden H. BRENNINKMEUER-Verhagem I. LAMPE. F. BRINKMAN. Iedere kooper die Woensdag of Donderdag voor minstens 50 cent aan Groenten bij ons koopt, ontvangt 5 fijne Sinaasappels h 25 cent Cadeau. dood was en haar letterlijk zonder een cent achter gelaten had. Lindris had haar op een van zijn reizen ontmoet en haar teere schoon heid en tragische positie hadden hem zoo onmiddellijk getroffen, dat hij ver liefd op haar was geworden en zoo spoedig mogelijk met haar was ge trouwd. Lady Bridget leerde haar pas kennen, toen ze naar Engeland terug keerden, twee jaar later, vergezeld door een kleine baby, teer en fijn als de mceder. De kleine baas, waar Lindris zoo naar verlangd had, had zich niet gematerialiseerd, doch zijn aanbidding van de kleine Herrick was zoo intens, dat de vaderliefde in den man volko men voldaan scheen te zijn. Later, toen een korte, hevige ziekte hem beroofd had van het teere vrouw tje dat hij was gaan aanbidden, scheen het, of al zijn liefde voortaan gecon centreerd was op haar kind en die twee werden alles en alles voor elkaar. En nu las dat kind zijn laatsten brief aan haar en las, tusschen de gekrabbelde regels door, hoe toegewijd zij het zelfzuchtig en verkeerd hij haar had lief gehad. Bij den brief was een oude zegelring ingesloten, die haar moeder altijd had gedragen, een paar officieele stukken «B mb saboextabevija. Harriak legde brief te schrijven om de zorg voor zijn |dnd aan iemand anders op te dragen. Waarschijnlijk was dat de bit terste druppel geweest in den beker, dien hij voor zichzelf had gereed ge maakt. Want Lindris was altijd dol geweest op kinderen.'Het was deeenige mooie trek geweest in een karakter dat verder verknoeid en verdorven was. Voor hem was het verlangen naar een eigen kind hèt verlangen van zijn leven geweest. „Denk toch eens wat een wonder, Bridget," had hij eens tegen haar ge zegd in die vroegere, lang Vervlogen dagen, toen ze gedacht hadden, dat hun levens één zouden worden. „Om zoo’n kleine baas te hebben die heele- maal aan je toebehoort, die is als jezelf, of als de vrouw die je -liefhebt, geboren uit liefde. O, ik geloof dat het het mooiste od de wereld moet zijn om een eigen kind te hebben.” En hoe wel die eerste droom van hem toen zijzelf de droom-vrouw was geweest en de droom-moeder nooit geheel ver wezenlijkt was geworden, was er een andere latere liefde in zijn leven ge komen voor de vrouw, die hij ten slotte getrouwd had Dorothy Vaughan, wier eerste man, na haar een afschu welijk bestaan te hebben bezorgd, bij iffalnlr i* Franlzrijlg gs- Jonge vrouw doodgevonden. Vrijdagochtend omstreeks negen uur hoorden de buren van de woning, waar in de arbeider De Dood te ’s-Graven- polder met gezin woont, het tweejarig kind schreien. Een onderzoek werd jn- gesteld en men vond toen in de wo ning het lijk van de 24-jarige vrouw, moeder van het schreiende kind. De man was een paar uur van te voren naar zijn werk gegaan. Er waren geen sporen van geweld op het lichaam te vinden. De echtgenoot is door de politie gearresteerd. Het lijk is in beslag genomen. Inwisseling van buiten omloop gestelde guldens. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis dat het nk 31 De cember 1931 niet meer mogelijk zal zijn, de buiten omloop gestelde gul dens, welke een vroeger jaartal dra gen dan 1920, bij de postkantoren, bjj- postkantoren, hulppostkantoren en post stations in te wisselen. De Amerikaansch bandieten leider Jack Diamond vermoord. De beruchte bandietenleider Jack Diamond, is Vrijdag in een hotel te Albany (New Yersey) vermoord. De eigenaar van dit hotel verklaarde, dat Diamond een feestje op zijn kamer had georganiseerd, naar men moet aan nemen ter gelegenheid van zijn vrij spraak. Terwijl het feest, 's avonds be gonnen, in de eerste uren van den ochtend nog in vollen gang was, arri veerden twee personen, die zich onder de feestgenoot^n mengden. Kort daarna werd Diamond in zijn kamer vermoord gevonden. Een ver schrikkelijke doodstrijd had zijn stem pel gedrukt op het gezicht van den verslagene, die aan het achterhoofd het spoor te zien gaf van een kogel uit een revolver van groot kaliber, welke k bout portant was af gevuurd. Twee kogels waren ook in het gezicht gedrongen. De politie arresteerde Jack Diamond’s vrouw en de hotel-eigenaar. De Kerstboodschap van H. M. <k Koningin. DEN HAAG, 22 Dec. In verband met de vele verzoeken van verschillende Kerkge nootschappen heeft de Koningin besloten de radio-uitzeending op le Kerstdag inplaats van 45 uur te stellen op 12 uur. Weer voorradig in de bekende betere kwaliteit 1 fl. Spaanache Wijn i 1 pot Boerenjongens jl«25 of Abrikozen 1 fl. Tarragona Wijn en X fl- Advocaat Wijnen vanaf 80 ct p. flesch Advocaat vanaf f 1.50 p. flesch 2t lerstdag geopend lol I aor in. Arte de Vries 2e Oosterkade 25 Kruidenier je, eerst alleen omdat je van haar was, en we vertelden je nooit dat ik niet in werkelijkheid je vader was. En later, toen je grooter werd, hield ik zooveel van je om jezelf, dat ik niet zou heb ben kunnen verdragen dat je wist, dat je niet werkelijk van mij was. Ik be schouwde je als mijp kind en hield evenveel van je of je het was. Het was heel’ gemakkelijk om het vol te houden. Je was nog geen tien weken oud toen Dorothy en ik trouw den en toen we een paar jaar later naar Engeland terugkeerden was er geen enkele reden voor iemand om te veronderstellen, dat je mijn eigen kind niet was. En je was zoo’n klein tenger ding voor je leeftijd, dat nie mand argwaan kreeg. Maar nu heb ik zoo’n warboel van alles gemaakt, dat de eenige keus die ik heb, de gevangenis of de dood is en het spreekt van zelf wat ik kiezen I zal. Ik kan je geen sou nalaten, lieve- I ling ik heb niets om1 na te laten. I Maar er is toch één gift, één ding dat I ik je geven kan de wetenschap, 1 dat je niet het kind van een oplichter I bent. die ter zijde om later door te zien en begon haar vaders brief te lezen. Bij de ./eerste regels gleed er een verbijsterde uitdrukking over haar ge zicht, toen boog ze zich dieper over de dicht beschreven vellen: „Herrick, lieve kleine kameraad,” luidde de brief, „ik ben benieuwd of je, als je dezen brief gelezen hebt, in staat zult zijn me te vergeven en nog zult willen probeeren aan me te den ken als een goede kameraad, die ik altijd getracht heb voor je te zijn. Ik hoop het, want, wat deze brief ook verder aan je herinneringen aan mij mag ontnemen, de herinnering aan onze kameraadschap blijft waar en echt. En één ding kun 'je vast gelooven dat ik je even innig en volkomen heb lief gehad als een vader zijn kind maar lief kan hebben. Ook al was ik niet in werkelijkheid je vader. Dat is de heele reden van dezen brief pm je te vertellen dat er geen bloedver wantschap tusschen ons bestaat. Je was Dorothy’s kind, niet het mijne. Je kwam! drie maanden na je vaders dood ter wereld en omdat hij je nooit gezien had je zelfs nooit had aan geraakt of gekust scheen dat jou in mijn oogen nog meer uitsluitend, en geheel héér kind te maken. Haar kind, niat W aujaa. En ik hield van raagt oor de FEESTDAGEN ersche en fijne LEESCHWAREN an ertrouwd adres akkundige bediening Klelnzand 13 Telefoon 98 Alles in Kerstverpakklng versierd De Fabrikant Aanbevelend, V Trader Hom Familie- Drukwerken 1 i 1 KUB fa, IllIlBIl iltll, tl 61.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1931 | | pagina 4