Koh I Noor vooï ükLüis P. POSTMA, Groolzand A. VERWEK PINDAS van Tromp Firma JÖHs. TBOMP, Sneek KANTOORBOEKEN Firma Jobs. Tromp ADVOCAAT Wed. S. Jonstra Zoon SNEEK Gevestigd 1864 Tel. 103 - Vraagt Prijscourant „De Friesche Kip’’ No. 27. Reclamekolom. Verkade’s Artikelen Gelukkig Nieuwjaar. Berde Blad Uitgave: KEfflffl i Co. fflnel Orgaan lor Gomio M. 48e Jaargang Fusie Wijmbritseradeel—IJlst. GELDERSCHE CREDIETVEREENIGING Kapitaal en Reserve f16.300.000 Kantoor SNEEK w Marktstraat CREDIETEN - REKENING~COURANT DEPOSITO’S Verzilvert COUPONS en LOSSINGEN en belast zich met de uitvoering van EFFECTENORDERS Vrijdag 1 Januari 1932 ram OEEKEHOüM anoex SBEEKER COURANT en WYMBR1TSERAD NIEUWSTIJDINGEN. Verkade’s luxe trommel Biskwie A I 1.— weder voorradig Ingezonden Mededeelingen. 4 OOSTERDIJK 12-14 TEL. 153 Speciaal Beddenmagazijn en Beparatie-Inrichtinu - - SNEER Hllllllllllllll Sneek bekend als de lekkerste SIGAREN SIGARETTEN SENORITAS NIEMEIJER’s TABAKKEN voor f 2.— per fl. ’t Merk SN EEK Telefoon No. IM. en AROATH LOWOOM Koopt thans vlug een trommeltje vóór ze weer uitverkocht zijn. Telefoon 455 EEN OVERDENKING door Dr. H,. WESTERMAN. Men weet nu eenmaal nooit van tevo ren, hoe iets nieuws in de praktijk zal voldoen. Doch in elk geval beteekent iets nieuws nieuwe mogelijkheden, nieu we kansen. Laten wij trachten, ze zoo goed mogëlijk te gebruiken. Dus voor 1932 een gelukkig NieuwjaarI (Nadruk verboden). INGEZONDEN. ('Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) n VorscWJnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Nergens méér sorteering, nergens solieder behande ling, dan aan het bekende adres van ouds voor Weder- verkoopers. Opgericht 1901. Gebonden en Losbladig O. MONSMA OOSTERDIJK 87 - TELEF. 409 SNEEK. Van BISCUITS gesproken Maile's tails zijn de FIJNSTE en niet duur. Voor Engros bij Sneek. Kortom een en ander resumeerende vind ik dat zoo’n uitgaaf van tonnen, waaruit maar een luttel voordeel voort vloeit, bij een belastingdruk, flie voor Wijimbritseradeel al boven de draag kracht is om dieper inzinken te voorkomen achterwege dient te blijven en hoop ik, dat de te benoemen commissie te zijner tijd mijne mee- ning als de hare zal voorstaan. M. HIEM.STRA. Heeg, 29 Dec. 1931. bij Sneek op den Lemmeretraatweg. Een ander noemt als motief, dat de Burgemeester g.s. in geval van combi natie in zijn gemeente kan wonen. Wat moet men van zoo’n argument denken? Gaat men het verleden na, dan weet men, dat de Burgemeester van Wijimbritseradeel voorheen Wouds- end als zijn residentieplaats verkoos. Toen wilde en kon de Burgemeester derhalve te midden van zijn volk wonen en als het nu ook de vurige begeerte van de gemeentelijke ambtenaren is, te midden van hun volk te wonen en prettig met hen om te gaan, dan zal het gezien de dagelijksche spoor-, tram- en busverbindingen in en door Wijmbritseradeel voorzeker zonder de combinatie thans heel wel moge lijk en doenlijk zijn. waarborgt U een hoog- fijne flesch Ahem»en>er* t per |w I 150 h. jx. pod i J.6& AdecrtCTlIfta i P d. p, regel Ing. tonden mededeelingen booger. Abonnement belangrijke korting Adverteotlln worden tevens gratis gr- otantal in de SNEEKER COURANT ren van Wijmbritseradeel hebben hun stem in het geheel niet gemotiveerd. Sommigen wel. Een begint met I. (m'.i. dus alsof hij’ Raadslid dier ge meente is) en zegt dat Ijlst uit haar isolement verlost kan worden. Hoe moet men zich zóo iets indenken van eene plaats, die in het brandpunt van waterwegen ligt, voorts een land weg heeft, die zich in verschillende richtingen splitst en aan den spoor lijn gelegen is, die verbinding geeft met wijd en 'zijd- En de oplossing van dat isolement is te krijgen, niet door het aanleggen van een flinken weg naar HeegOsingahuizen, het grootste dorp in Wijmbritseradeel, maar door het leg gen van een bijkans parallelweg, be ginnende naar men mij verteld heeft, midden in Ijlst en uitkomende dicht haren komen met de onvermijdelijke gedachte aan 'den dood, die al niet meer zoo ver weg kan zijn, luiden voor den ander de bruidsklokken en begint het zelfstandig werken en streven in de groote maatschappij'. Natuurlijk wil len de jonge menschen alles beter doen dan de ouderen en de wereld verande ren, de menschen beter maken! Dat is de eeuwige revolutie der jeugd, zonder welke de wereldgeschiedenis géén voor uitgang te melden zou hebben. De filosoof vraagt zich af, of er in den loop der wereldgeschiedenis wel van vooruitgang sprake kan zijn, doch voor de meeste menschen is het ge loof aan dezen vooruitgang de onmis bare basis ,van hun denken en nog meer van him doen. Dit geloof vindt zijn uitdrukking in de vreugde, waar mee elk nieuw jaar wordt begonnen. Men neemt zonder meer aan, dat iets nieuws ook in een of ander opzicht iets beters moet zijh en dat nieuwe uitvindingen en wetten, nieuwe levens gewoonten en instellingen voor ons leven altijd een winst zijn. De mode heerscht niet alleen op het gebied der bleeding, doch de dwaasheid der mode heeft een positieve keerzijde in het gé- loof aan vooruitgang en verbetering en het streven om ze te bevorderen. Het is zeker beter, dat de menschheid telkens opnieuw weer den moed heeft, iets nieuws te bedenken, te wagen en te ondernemen, dan dat zij' gemakzuch tig of vol twijfel bleef voortgaan in de oude sporen. Tenslotte hebben wij' alles, wat wij als vooruitgang der be schaving bewonderen en genieten, te danken aan het optimistische geloof aan het nieuwe. Daaronder bevinden zich gewoonlijk vele illusies, doch laten wij niet vergeten, dat illusies Columbus Amerika deden vinden en illusies de alchemisten ertoe brachten, de grond slagen te leggen voor de moderne scheikunde. Wanneer er dus iets is, dat onsl bij het begin van dit nieuwe jaar tot na denken moet stemmen, dan is het het ontbreken van dit jeugdige frissche ge loof aan het nieuwe, het te zeer ver breide scepticisme. Men heeft geen vertrouwen meer jn de politiek, geen vertrouwen in de groote bedrijven, geen vertrouwen in de binnen- en buiten- landsche markt. Men denkt aan werk loosheid, die juist op den leeftijd, die voor de ontwikkeling van den mensch van het grootste belang is, dwingt tot stilzitten en den levensmoed dooft en er heerscht een verlammende melan cholie op het gebied van kunst en we tenschap, een bedenkelijke inzinking op dat van opvoeding en moraal. Deze stemming moeten wij overwinnen. Er komen slechts daden voort uit het ge loof aan een mogelijke verbetering. In het afgeloopen jaar zullen wij: toch ze ker wel op een of ander gebied voor uitgegaan zijn, voor een of ander ern stig gevaar bewaard zijn gebleven. Ook het nieuwe jaar zal ons in eenig opzicht wel verder brengen. En als in het afgeloopen jaar vele wenschen onvervuld zijn gebleven, is dat geen Het Avro-actie-comité bericht dat op 27 Januari door Mevr. An toinette van Dijk een matinée zal Wor den gegeven in de Harmonie. Prov. Staten van F riesland. De nood van landbouwers en veehouders. In de Statenvergadering deed de Voorzitter mededeeling van een voor stel van den heer Nauta, om een adres tot Hi. M- de Koningin te richten, waarin zij op den toestand van het Friesche landbouw1- en veehoudersbe- drijf wordt gewezen en maatregelen worden verzocht om in dien schrikke- lijken noodtoestand te voorzien. Het voorstel is mede onderteekend door de heeren Eisma (v.b.), B. Wi. Ok- ma (c.h.), T. ’A. Hettinga (r.k.), J, H, Anema (s.d.), Falkena (v.d.), Bokma (platt.) en Roorda (comm.). De Voorzitter zou voor de vaststel ling van den tekst een commissie wil len benoemen, bestaande uit de heeren Nauta, Bajema, J. H. Anema, Eisma en Falkena. De vergadering ging hiermede ac- coord. Loonsverlaging op het Loo. Het personeel van de hofhouding van HL Mi. de Koningin is loonsver laging aangezegd ingaande 15 Maart e.k. L. S. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Wijmbritseradeel om trent een combinatie der gemeenten Ijlst en Wijmbritseradeel, voorkomende in Uw blad van Woensdag 9 Decem ber j.l., alsmede het verslag der ver gadering van den Raad der gemeente Wijmbritseradeel, vermeld in Uw num mer van Woensdag 16 December d.a.v., ben ik zoo vrij een en ander naar voren te brengen, hetgeen ik verzoek in Uw eerstvolgend: nummer .te plaatsen, waar voor bij voorbaat mijn dank. In het voorstel, vorenbedoeld, is o.a. vermeld, dat voor Wijmbritseradeel het inkomen volgens het belastingjaar 1928/1929 (dus zooals de nijverheid in het jaar 1927/1928, in een tijd dat het welvaartspeil boven het ge middelde was) per inwoner bedroeg f353.en voor Ijlst f408.Sedert dien is er echter vrij wat verandering gekomen. Het inkomen per inwoner zal thans beneden het gemiddeld peil zijn en de bevolking is sedert verminderd, tenminste volgens de opgegeven statis tieken bedroeg het aantal inwoners van Wymbritseradeel op 1 Januari 1930 11881 en op 1 Januari 1931 11766, dus eene vermindering van 115 of ongeveer één procent. Hoofdzakelijk zit die. ver mindering in het verlaten der gemeente n.l. 488 min 295 of 193. Ingezetenen met een vrij hoog inkomen zijn mis schien wegens den belastingdruk ver trokken en laag aangeslagenen daar voor in de plaats gekomen. Men ver telde me b.v. dat er ook iemand ver trokken is, die een goed burgerbestaan kon hebben van het belastingbedrag, dat hij elders voor hetzelfde inkomlen minder had te betalen dan in Wijmbrit seradeel. Wanneer mén de gemeentelijke be lastingdruk in Friesland over het be lastingjaar 1927/1928, zie Leeuwarder Courant van Maandag 23 April 1928, overziet van gemeenten boven 5000 inwoners, dan bemerkt men, dat b.v. bij' een inkomen voor gehuwiden zonder kinderen, ze in Wijmbritseradeel mid delmatig was, d.w.z. dat er vrijwel even veel gemeenten Waren, alwaar meer dan minder geheven werd, terwijl men Jiet jaar 1931 respectievelijk 1931/1932 na gaat, dan ziet men dat Wijinbritsera- deel onder de zwaarst gebukten gaat. Aangaande de klasse indeeling _(3de klasse) valt te constateeren, dat er een 20 gemeenten zich in een lagere klasse gerangschikt hebben, alwaar dus de inkomens lichter belast zijn. Omtrent de opcenten op de gemeen tefondsbelasting (voor Wijmbritseradeel 80), dat op drie gemeenten na alle Frie sche gemeenten in gunstiger conditie verkeeren. Ook ten opzichte van de Het is weer Nieuwjaar! Veel heil zegen toegewenscht 1 Ja, het woordje „nieuw” oefent qp de menschen een toovermacht uit. Er ligt een gouden gloed over, die straalt tot ver in het onbekende duister van bet komende jaar. "Want dat jaar be hoort nog tot de toekomst; wij’ weten niet, wat het ons brengt. Doch wij gaan het, als alle nieuwe dingen, vol hoop tegemoet. Daarom beginnen jvij het ook mët een wensch. Elke wensch be vat immers een kiem van hoop in zich? Teleurstellingen komen altijd nog vroeg genoeg; laten wij met moed beginnen aan ‘het nieuwe jaar en afwachten, welke wenschen dan wellicht in ver vulling gaan. De bekoring van het nieuwe zal spoe dig verdwenen zijn. Die duurt slechts enkele .weken en dan schrijven wij het nieuwe jaartal weer gedachteloos op onze brieven en in onze boeken. Naar mate men ouder wordt, heeft men deze ervaring al 700 dikwijls beleefd, dat men er zich soms over verwondert, dat de menschen een nieuw jaar toch weer met feesten en gejuich, met hoop en wenschen tegemoet gaan. Doch dat komt, omdat achter de berustende en sceptisch gezinde ouderen altyd weer de jeugd staat, die zooveel meer te wenschen heeft en zooveel minder te leurstellingen heeft doorgemaakt. De menschheid vernieuwt zich voortdurend en als bij den een de eerste grijzei reden om te denken, dat zij voor eeuwig onvervuld zullen blijven. In het ko mende jaar kan de wereldgeschiedenis natuurlijk niet met één slag verbeteren, wat er tevoren verkeerd gedaan is, doch als wij het goed aanpakken, be hoeft het niet slechter te zijn dan het vorige jaar en kan het zelfs wat beter worden. Zoo’n nieuw jaar is nog een wit blad papier, dat door ons beschre ven moet worden. Laten wij1 dus het hoofd niet laten zinken en nogmaals vol moed de toekomst tegemoet gaan. gemeentelijke opcenten op die perso- neele belasting (90) wordt men gewaar, dat de gemeente Wijmbritseradeel de duimschroef dichter aandraait dan de meeste anderen. In het Raadsverslag dier gemeente Ijlst, voorkomende in Uw blad van Donderdag 24 December 1.1. wordt b.v. meegedeeld, dat Ijlst dit jaar 6 b 7000 minder belasting heft dan Wijmbritseradeel voor eenzelfde zielental. Ergo zouden de inwoners van Wijmbritseradeel over 1931 ongeveer f 50.000 minder gemeentelijke belasting verschuldigd zijn, indien de huishou ding was als in Ijlst. Wijders wordt opgegeven dat de schuldenlast ad f 850.500 voor Wijim britseradeel en f 119.000 voor Ijlst wordt vermeerderd volgens kosten berekening jn genoemde courant van 9 December j.l. met f244.500, werd' dus samen f 1214.000. Zou dus voor het huidig Wijmbritseradeel worden 8/9 of f 1079.000. Schuldenvermeerdering alzoo nota bene 25%. Wat zijn de motieven om toch daar toe over te gaan Het is toch voorwaar niet om enkele duizenden, die men zou kunnen besteden om een bruggetje eerst te vernauwen en daarna weer te verbreeden. Men leze het desbetreffende raads- verslag. De meeste Edelachtbare hee-1 nexu Weer een ander bepaalt zijn stern Ijlst naar de globale beschouwing, waar een verschil in belasting genoemd is van f 2000 plus x, een algebraïsche onbe kende, die bij oplossing eener vergelij king met één onbekende nu eens gelijk staat met nul, dan weer een niet uit te spreken getal blijkt te zijn. Weer een ander reeft het tegenwoor dig raadhuis aan. Naar het lijkt een groot prachtig gebouw en naar mij1 toeschijnt in vele opzichten royaal en practisch ingericht. Toch wordt daar omtrent beweerd, ((ik heb nooit van een ingezetene der gemeente géhoord, dat het niet aan zijn behoeften voldeed), dat het niet aan de eischen voldoet. Door het bouwen van een nieuw ge meentehuis is in geval van combinatie dan die moeilijkheid opgelost. Het schijnt alsof er in zoo’n Raad zaal een magnetische kracht werkt, die de leden dan beïnvloedt, daar niemand zich er tegen verklaarde en na de ge houden besprekingen het voorstel zon der hoofdelijke stemming werd aange nomen. CHIEF WHIP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 13