Uit onze Raadzaal. Pepnul BEDDEN EN MATRASSEN Schilletje Firma Vei S, JÖUSTRA ZOON VRIJDAG 1 JANUARI 1932. No. 27. Fa. JOfls. TROMP - Sneek voor Drnnru m f Reclame Kolom. WIjfde Blad NIEUWSTIJDINGEN. betaalt minder bij en IVRÖCM DQEESMANN te s Volgno. 311. Onderhoud van wegen. (1300. Volgno. 341. Subsidie Comité bestrijding lepenziekte. f37.50 Volgno. 359. Onderhoud landerijen, f1800. Volgno. 316. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen, f 18.650. Hoofdstuk VU!, 2. Volgno. 295. Subsidie Centraal Draflkwear-Comfté. f350. doosje voor Volgno. 310. Extra onderhoud straten en ptefaen. f5000. Hoofdstuk VIII, S 7. Bijzonder gewoon lager onderwijs. Volgno. 322. Onderhoud vm de Ijsbaan, f 125. uitgevoerd de 1927. 1929. Volgno. 336. Bureaubehoeften gemeentewerken enz. f700. 1929. E «ue De le Sectie merkt op: Volgno. 295. Een lid meende dat het subsidie aan het Centraal Drankweer-comité voor een verlaging met 20 in aanmerking komt. Z. i. is het particulier initiatief thans krachtig genoeg om de noodige strijd tegen het drankeuvel te voeren. Hij zou het subsidie geleidelijk willen vermin deren. Terwijl een ander lid dit denkbeeld onderschreef, werd door enkele leden de handhaving van het uitgetrokken subsidie-bedrag bepleit. De 2e Sectie merkt op: Volgno. 295. Enkele leden wenschten deze post te schrap pen, dan wel het subsidie te vervangen door een afloopend subsidie. Anderzijds ontmoette dit bezwaar. B. en W. antwoorden: Volgno. 295. le en 2e sectie. Ons standpunt is bekend. De heer B o e ij e n g a stelt voor het subsidie met 20 te verlagen en te brengen op f 280, daar z. i. deze post moet af vloeien; de drankweerorganisaties kunnen best bestaan uit de contributies. De heer Smeding zegt dat deze organisatie de handen vol heeft; men moet haar liever meer dan minder geven. Het voorstel-Boeijenga komt in stemming. Voor stemmen de leden Dokkum, Hoekstra, Boonstra, Boeijen- ga, Blok, Oppenhuizen en Potma; tegen stemmen de leden Maseland, Zuiderbaan, Van der Voet, Smeding, Sijtema, De Groot, Smeding en Siemensma. Met 8—7 st. is dit voorstel verworpen. 1930. 1931. De 2e Sectie merkt op: Volgno. 336. Gezien de uitgaven In 1930, meenden enkele leden dat deze post f 100.lager geraamd kan worden. In verband met de benarde flnancleele omstandigheden dient de uiterste zuinigheid te worden betracht en ook de bureau-ambtenaren moeten daarmee rekening houden. Een lid meende te moeten waarschuwen tegen een wijze van ramen welke aan de begroeting elk perspectief ontneemt. Wanneeer de rekening straks een nadeellg «lot aanwijat, •tau we veer eca dubbele balaatingverïobging. De 2e Sectie merkt op: Volgno. 359. Gevraagd werd of het resultaat van de ten aanzien van een aantal perceelen weiland in de verhurings- voorwaarden opgenomen bepaling, dat de huurders zelf voor .het behekkelen en begreppelen zorg dragen van die aard is, dat ook voor de andere perceelen, in het belang der huurders, voortaan deze bepaling van toe passing kan worden verklaard. B. en W. antwoorden: Volgno. 359. 2e sectie. Geheel tevreden is de opzichter over de'landerijen niet. De proef wordt nog voortgezet. De heer Dokkum meende dat deze proef bevredigend werk te, en was van oordeel dat men daarom de menschen tegemoet moest komen door dit algemeen toe te staan. De Voorz.: Er waren enkelen die het goed deden, anderen niet. De heer Hoekstra: Dus het wordt toch wel gedaan. Spr. had er al lang op aangedrongen. De Secretaris: Het geschiedt alleen bij landerijen onder bijzondere voorwaarden verhuurd. De post wordt z. h. s. goedgekeurd. De 2e Sectie merkt op: Volgno. 341. De sectie vraagt of reeds een rapport van het comité ia verschenen. B. en W. antwoorden: Volgno. 341. 2e sectie. Een eindrapport is nog niet ver schenen. Wel zijn verschillende publicaties in het licht ge geven. Het subsidie is toegekend tot en met 1934. De post wordt z. h. s. vastgesteld. (tók In rolletjes voor een dubbeltje Firma Jobs. Tromp Sneek WAARBORGT EEN SOLIEDE IAAN DE BESTE GARANTIE per Ileseh fl.— SNEEK J e e- Warmte in Australië. Dinsdag steeg de temperatuur te Adelaide in Zuid-Australië tot 49.3 gra den C. in de schaduw. Het was de heetste dag sinds zeventig jaar. De laatste vijf dagen is de temperatuur eiken dag boven 39 graden gestegen. De politieagenten worden elk half uur afgelost. In de fabrieken zijn vele ar beiders flauw gevallen. De. dieren in den dierentuin worden voortdurend be sproeid. In de opslagplaatsen van pe troleum liet men water over de voorra den stroomen om te voorkomen, dat er brand zou uitbreken. De 59ste verjaardag van de stichting van Zuid-Australië werd by 40 graden hitte gevierd. Desondanks namen 15 duizend menschen aan het feest deel. VERGADERING van de RAAD der GEMEENTE SNEEK op DINSDAG 22 DECEMBER 1931, avond» 7 uur. (Vervolg van vorig nummer). Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeeeteï. Secretaris de heer P. Sikken. Aanwezig alle (15) leden. De le Sectie merkt op: Volgno. 316. Uit de sectie werd gevraagd of op deze uitgaven die toch in zekere mate „luxe-uitgaven” zijn ook kan worden bezuinigd. Wel wordt door de aanleg en het onderhoud van plantsoenen de aantrekkelijkheid van Sneek verhoogd, doch aan die aantrekkelijkheid wordt door de zware belastingdruk welke van, het aanvaarden der voorgestelde verhoogingen het gevolg zal zijn af breuk gedaan. De 2e Sectie merkt op: Volgno. 316. Gevraagd werd of het voor losse hulp ge raamd bedrag van f 2570.wel in een juiste verhouding staat tot het voor de bezoldiging van het vast personeel uitgetrokken bedrag. Indien telken jare een belangrijk be drag voor losse hulp moet worden geraamd, zoo werd beweerd, deugt de vaste kern van het personeel niet. B. en W. antwoorden: Volgno. 316. le en 2e sectie. Het behoeft geen betoog dat de werkzaamheden der plantsoenen in de laatste jaren (wandelwegen, nieuwe plantsoenen), enorm zijn toegeno men. Het personeel is tengevolge van die uitbreiding met 1 vaste plantsoenarbeider toegenomen. De post voor tijde lijk personeel is voornamelijk noodig gedurende het voor jaar en de zomer. Tijdens die perioden, van de felste groei dus, is het werk van die aard (denk o. a. aan maaien van gazons, onkruid wieden, bloemperken vernieuwen en onderhouden), dat alleen met de grootste krachtsinspanning het werk eenigs- zins kan worden bijgehouden, dikwijls nog niet zooals het feitelijk moest zijn. Dus juist gedurende die tijd moet het personeel kunnen worden opgevoerd. Door het voor los personeel uitgetrokken bedrag voor vast personeel te bestemmen, zou geen oplossing worden verkregen, aangezien daarmede nog niet, gedurende de drukste perioden, voldoende personeel zoti zijn verkregen. Daar naast zou toch voor het zomerseizoen, steeds los personeel noodig blijven. „Luxe-uitgaven” zijn die voor de plantsoenen o. 1. niet. Er wordt overigens naar gestreefd ook hier de noodige beperkingen te betrachten. De aantrekkelijkheid van een stad kan niet en wordt niet alleen afgemeten naar de be lastingdruk. De post wordt z. h. vastgesteld. Het briefgeheim. Het Tweede Kamerlid de heer Van Braambeek heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de burgemeester van Hasselt op 14 Dec. aan den directeur- generaal der P.T.T. een brief heeft ge- Aonden van den volgenden inhoud i „Ten einde voorbereid te jy'n, acht ik het van belang te weten of zich onder de arbeiders te Hasselt aanhan gers bevinden van een of andere revo lutionaire beweging of dat er cellen aanwezig zijn van de C. P. Eén van deze middelen om tot deze wetenschap te komen is een onderzoek naar de correspondentie van sommige ingezetenen. Het is daarom, dat ik u beleefd verzoek, my wel te willen la ten inlichten over de te Hasselt ge voerde correspondentie met revoluti onaire centra en wel in het bijzonder van de ingezetenen B. v. d. Sluis, Kas- tanjelaan D 15 en J. van Raalte, Eiken- laan D 165. Beleefd verzoek "ik u antwoord te willen adresseeren aan J. P. Royer, burgemeester van Hasselt. De burgemeester (get.) Royer”? Indien het antwoord bevestigend luidt, wil de minister dan mededeelen vf de directeur-generaal aan het yer- zoek heeft voldaan? Wil de minister in dat geval mede deelen, of het naar zijn meening toe laatbaar is, dat burgemeesters of an dere autoriteiten de P. T. T. trachten te bewegen tot schending van het ver trouwen „waarmee correspondentie aan dit bedrijf ter verzending wordt toever- trouwd Wil de minister, indien het antwoord op de vorige vraag ontkennend is, maatregelen treffen, dat ook de bur gemeester van Hasselt voor het ver volg geen pogingen meer zal doen om langs zijwegen over correspondenties ingelicht te worden, die niet voor hem bestemd z,ijn? De 2e Sectie merkt op: Volgno. 311. Gevraagd werd in welk stadium verkeeren de onderhandelingen met het waterschap „De Sneeker Oudvaart” betreffende de verbetering van de Groenedijk. B. en W. antwoorden: Volgno. 311:2e sectie. Het overleg met het bestuur van het waterschap „De Sneeker Oudvaart” is nog niet beëin digd. De Voorz.: De onderhandelingen zijn nog niet voor elkaar. Er moet een versterking van de dijk zelf plaats hebben en dat is voor rekening van het waterschap. De onderhandelingen dahrover zijn nog niet ten einde. Onze plannen zijn gereed. De heer Breeu wsma zegt dat het gemeentebestuur zoo veel mogelijk alle beletselen uit de weg ruimde om tot verbete ring van het rijvlak te komen, maar we moeten verzekerd zijn dat de dijk zelf niet verzakt. Bij de aanleg van tochtslooten is door het waterschap er geen voldoende rekening mee gehouden dat dit hetidijklichaam niet aantasten mocht, zoodat versterking dient te geschieden. Weeshuis, waterschap en gemeente hebben ten opzichte van deze weg een taak; wij hebben alles gedaan, wat we dienden te doen, en het waterschap is ook overtuigd dat de dijk eerst dient verbeterd voor wij het wegdek leggen. De heer Boonstra vreest dat het dan nog vrij lang zal duren, en betreurt dat vanwege de veiligheid. Spr. vertrouwt dat B. en W. alles 'zullen doen de zaak te bespoedigen. De heer Maseland: Wij van onze kant zullen alles doen een spoedige oplossing van deze zaak te bevorderen. o. i. overtuigend uit het bovenstaande, niet juist. De uit gevoerde werken inzonderheid de bestrating met koper- slakkeien en de vervanging van houten door steenen wallen zijn er op gericht het onderhoud te verminderen. Naar onze meening, mede steunende op het advies van onzen deskundigen adviseur, wordt aan het onderhoud voldoende zorg besteed. De heer Van der Voet heeft in de 1 e Sectie deze opmer king gemaakt. Spr. is van meening dat door de extra werkzaam heden de achterstand in het onderhoud der straten ontstaan kan zijn, Spr. geeft in overweging deze 3 posten later samen te voegen. Als men ze dan met een voldoende specificatie indient kunnen wij nagaan wat er aan de orde komt. De Voorz.: Het oorspronkelijk idee was dat men elk jaar iets zou doen aan vervanging van houten wallen door steenen. De commissie voor gemeentewerken krijgt een en ander te be- eordeelen. De heer Van de» Voet heeft het Idee dat de werken in de opgave van B. en W. genoemd meer hebben gekost dan het extra bedrag, zoodat het onderhoud der straten wat in het ge drang is gekomen. De Voorz.: Vroeger was er f 10.000 voos extra werk uit- getrokken, nu is dat f 5000. De heer De Groot: De opmerkingen van de heer Van der Voet kunnen beter in de commissie besproken worden. De heer Van der Voet vindt dat goed. De le Sectie merkt op: Volgno. 322. De sectie zou gaarne vernemen of de ijs baan thans voldoet aan alle eischen die daaraan gesteld mogen worden. B. en W. antwoorden: Volgno. 322. le sectie. Hoewel de ijsbaan nog niet geheel kwelvrij is, is het doorsijpelen toch zeker tot op een vierde teruggeloopen van wat dit het vorig jaar bedroeg. Geheele waterdichtheid kan bij een dergelijk versch grondwerk nog niet worden verwacht, aangezien de grond zijn tijd moet hebben voor inklinking. Het spreekt vanzelf dat de dicht heid van een waterkeerende dam toeneemt met de tijd. He' verschijnsel is op zichzelf normaal en verloopt ook zeer normaal en zal na 2 A 3 jaar tot een minimum zijn beperkt. Eenige kwel zal er, vooral door de gedempte vroegere slooten, en door opneming van water In de grond, wel blijven. Intusschen wordt getracht het doorsijpelen ter plaatse van vroegere greppels te voorkomen. De post wordt z. h. s. vastgesteld. 7 September 21 28 5 October 26 2 November 9 16 23 30 I B. en W. antwoorden: Volgno. 336. 2e sectie. De uitgaven bedroegen over: 1927: f 697.79’/a 1928: -635.35 1929: -740.3714 1930: -587.47 Gezien deze bedragen achten wij de raming niet te hoog. Een post als deze vertoont altijd eenige schommeling. De post wordt z. h. s. vastgesteld. Geprobeerd heeft men het wel, ■aar gelukt la het nog niet, om te evenaren, laat staan te over treffen de schitterende kwaliteit en de eenige smaak vaa de zuivere medicinale Dames weet U wat NOGASA van BENSDORP is 7 Neen 7 Haalt dan een een kwartje. Heerlijk I Bovendien in elk doosje een verrassing I De le Sectie merkt op: Volgno. 310. Een lid achtte de opzet van de posten on derhoud en extra onderhoud van straten niet juist. Hij meende dat de praktijk thans zoo is, dat de op beide posten geraamde bedragen werden samengetrokken en voor ge woon onderhoud werden aangewend. Hij zou het juister vinden wanneer in de volgende begroeting de post onder houd van straten hooger en de post extra onderhoud van straten lager werd uitgetrokken. Een ander lid sloot zich bij dit betoog aan. Gevraagd werd of de uitvoering van het bestratingswerk in de gemeente wel zoodanig Is, dat het onderhoud in de toekomst minder zal worden. Wordt aan het onderhoud wel die mate van zorg besteed als noodig is? B. en W. antwoorden: Volgno. 310. le sectie. Elk voorjaar worden drie posten nl. 309, 310 en 320 samengevoegd en voor onderhoud en extra onderhoud aangewend. Extra zijn in de laatste vijf jaren O. volgende werken: Stuk walmuur Grootzand. Demping haventje bij de Steenkllp. Verbetering Harinxmakade tusschen Kleine Palen en R.-K. Kerk. Nieuwe rioleerlng en bestrating Nauwe- en Wijde Noorderhorne. Verbetering Oosterdljk. Verbetering Kloosterstraat bij de scholen 2 en 4. Gedeelte walmuur Grootzand. Verbetering Geeuwkade; Gedeelte walmuur Grootzand; Nieuwe rioleerlng en bestrating Korte Pijpsteeg. Verbetering Rienck Bockemakade. Verbetering begin Bolswarderweg. Verbetering Rienck Bockemakade en Harinxmakade. Gedeelte walmuur Grootzand. De meening dat het op volgno. 310 uitgetrokken bedrag voor „gawoot onderhoud” zou worden beeteed 1», het blijkt De 2e Sectie merkt op: Hoofdstuk VIII 7. In verband met de stijging van het nadeelig slot op deze paragraaf wenschte een lid aan Bur gemeester en Wethouders in overweging te geven op een of andere wijze op de kosten van het bijzonder onderwijs te bezuinigen. B. en W. antwoorden: Hoofdst. VIII 7. 2e sectie. Wij hadden concrete aan wijzingen verwacht in welke richting wij op het bijzonder onderwijs kunnen bezuinigen. Het lid, dat de in het sectie rapport weergegeven opmerking heeft gemaakt, ziet blijk baar de mogelijkheid om „op een of andere wijze” te be zuinigen. Dat hij ons zijn licht niet onthoudel Het college van Burgemeester en Wethouders In zijn vorige samenstelling heeft bij het openbaar onderwijs in de laatste jaren steeds op het betrachten van zuinigheid aangedrongen. In die richting valt bezwaarlijk verder te gaan. De Voorz.: Steeds wordt op zuinigheid aangedrongen. De heer Blok weet uit het vorig college dat we te dien •pzichte altijd moesten remmen bij de aanschaffing van leermid delen; die kosten waren soms extra hoog en er werden dingen aangevraagd, die misschien het personeel maar zeker niet het onderwijs zelf ten goede zouden zijn gekomen. Bij het bijzonder Mulo.-onderwijs was het gebruik, dat de boeken, atlassen enz. door de leerlingen zelf werden bekostigd, dat brengt mee dat veel bespaard kan worden, omdat men de boeken dan goed onderhoudt. Kan in die richting niets gedaan? De leerlingen gooien soms met hun boeken en tasschen over de straat. De Voorz.: De wet is zoodanig veranderd dat de leermid delen aan de leerlingen door de school moeten worden verstrekt. De heer B l'o k meent dat de boeken niet door de school be hoeven betaald. De Voorz.: Door de wetswijziging heeft de Rehobothschool juist nog al wat boeken gekregen, daar ze toen met dat sys teem, dat de leerlingen ze zelf moesten koopen, moest breken. De heer Blak verzoekt dat B. es W. 4«s taak eaaa aillM Volgno. 294. Subsidie Prov. Fr. Ver. Het Groene Kruis ten behoeve van de ztrigelingenbescherming en bakeroptekfing. f 155. De 2e Sectie merkt op: 1 ^Volgno. 294. Enkele leden oordeelden dat van verschil lende personen, die van het consultatiebureau voor zuige- - lingen gebruik maken, zonder bezwaar door „Het Groene Kruis” een billijke vergoeding kan worden gevraagd. Zij zouden de post daarom met f 100.willen verlagen. De overblijvende f55.zou kunnen worden beschouwd als te zijn gegeven ten behoeve van de on- en minvermogen den, die van de diensten van het bureau gebruik maken. B. en W. antwoorden: Volgno. 294. 2e sectie. Het subsidie betreft niet alleen hef consultatiebureau, maar ook de bakeropleiding. „Het Groene Kruis” doet op beide gebieden zeer nuttig werk, waarvoor een geringe bijdrage'als welke onze gemeente geeft, niet te hoog moet worden geacht. Geneeskundige behandeling het zij wellicht ten overvloede medegedeeld vindt aan het Consultatiebureau niet plaats. De heer Dokkum wenscht dat het consultatiebureau niet dóór alle menschen gratis wordt gebruikt, menschen die het best kunnen betalen dienen iets te vergoeden. Spr. 'stelt voor dit subsidie met f 100 te verminderen; het resteerende blijft voor minvermogenden. De heer Breeuwsma: Dat is niet geheel juist, want dan is elke steun voor de nuttige bakeropleiding vervallen, en die steun is al uiterst gering. Wij hebben de sterke indruk dat voor de algemeene zuigelingenverzorging dit een zeer nuttig insti tuut is. De heer Dokkum: Het is de bedoeling de idee naar voren te brengen dat menschen die kunnen betalen niet gratis van het bureau gebruik maken. Laten we dus f55 van de f 155 aftrek ken, waarna f 100 overblijft, waarvan f 50 voor de bakeroplei ding;. De heer Blok vraagt of B. en W. niet kunnen overwegen dat de meergegoeden wat betalen. De Voorz.: Dat is een zaak van Het Groene Kruis. De heer Smeding: Laat het toch blijven zooals het is, anders krijgt men weer dat de een om zijn welgesteldheid daar heen gaat, de minvermogende echter hierheen wordt verwezen. Het voorstel-Dokkum komt in stemming. Voor stemmen de leden Potma, Dokkum, Hoekstra, Boonstra, Boeijenga, Blok en Oppenhuizen; tegen stemmen de leden De Groot, Siemensma, Maseland, Zuiderbaan, Van der Voet, Sme ding, Sijtema en Breeuwsma. Met 87 st. is dit voorstel verworpen. De le Sectie merkt op: Hoofdstuk Vlll 2. Medegedeeld werd dat men had vernomen dat de openbare schippersschool soms door slechts 4 of 5 leerlingen werd bezocht. Bij het lid dat de aandacht op deze aangelegenheid vestigde, rees de vraag, of het instandhouden van deze school, wanneer het aantal leerlingen inderdaad zeer gering is, wel gerechtvaardigd is. Gaarne zou men over deze aangelegenheid door Bur gemeester en Wethouders worden ingelicht. B. en W. antwoorden: Hoofdst. VIII 2. le sectie. De openbare schipperschool werd na de zomervacantie bezocht door het volgende aan tal leerlingen: 14 15 16 12 10 15 12 16 15 15 15 13 17 De Voorz.: De laatste cijfers zijn van 7, 14 eri 21 December nl. 16, 21 en 24 leerlingen; op 15 en 16 December 25 leerlingen. Ingeschreven zijn er 39. De post wordt z. h. e. goedgekeurd. ra e- B- jn 3- 3. >- s ma Mwe Nieuwe Sneeker Courant I» 3 3 l- m ETALAGE SUUPMARXT VOOH MEUBELEN. aimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiniiiiK •9 14 12 19

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 17