MOLENAARS MAATMEEDING NIEUWSTIJDINGEN. SNEEK OOSTERDUK Voor vijftig jaar. I 1 dus maar niet denken dat die f 12.000 geheel het bedrijfssaldo zullen verhoogen. Voorts leven wij onder eigenaardige omstan- - --"j niet slechts het werk der afzender- n'et wat de volgende zal brengen en die groote onzekerheid belet elk raadslid zou zijn plicht verzaakt hebben als hij niet had te voorkomen. Als spr. het voorstel niet had gedaan, - *- - - - - - - niet in de heterogene commissie voor de bedrijven; de demo- - en W. ook een betere weg gewezen kan. Spr. is zich niet bewust dat f op lijke menschen, doch het werk der ge- heele menschheid is ingesteld. Er komt een oogenblik Van rust temidden van de rusteloos draaiende machines. Dit oogenblik hebben wij noodig om ons te bezinnen over datgene, wat wij ge daan hebben en over datgene, wat wij nog willen doen. De herinnering uit het verleden zijn meer dan beelden, die langzaam verbleeken. "Zy leeren en •waarschuwen ons en zijn daarom goede kameraden, ook in het nieuwe jaar. Uit het verleden 'willen wij1 vasthouden, Wat blijvende waarde heeft, waarde voor de toekomst Of zelfs waarde voor de eeuwigheid. Dan Verliezen wij1 dat ge voel van angstige onzekerheid; dan gaan wü niet met gevaarlijke illusies het nieuwe jaar tegemoet. Hoe duide lijker wü ons den reeds afgelegden weg voor den geest stellen, hoe duidelijker wü ook inzien, waar wü thans’ staan en daaruit kunnen wüonze gevolg trekkingen maken voor de toekomst. Dit rekenschap geven aan zichzelf is een ernstige zaak. Laten w'ü het nieuwe jaar tegemoet gaan, vervuld van dezen ernst, die de jaarswissielingen maakt tot gewijde rustpunten in het verganke- iÜ'ke leven. Dan zal in dezen yeelbewor Igen t'üd bok deze Nieuwjaarsdag zijn ibüzondere beteekenis behouden. (Nadruk verboden). De oudejaarsavond van 1881, nu 50 jaar geleden dus, heeft eenige opschud ding onder de burgerij van Sneek ver oorzaakt, omdat onze stadsklok staakte toen het twaalfde uur 's nachts moest worden kangekondigd. In tal van huis gezinnen wachtte men met spanning het plechtige moment van ‘de jaars- overgang af, maar officieel heeft het 12e uur van 31 Dec. 1881 hier nooit geslagen. Een inzender uit daarover in de Snee bal Courant van 4 Januari 1882 aj# niet met een voorstel, alleen uit de besprekingen zijn die avond de amendementen geboren. De heer Sijtema verweet de over zijde een wijze van polemiseeren die hij nu zelf toepast. De heer Zuiderbaan heeft in zijn betoog om het onsym pathieke van de heffing aan te toonen, geteekend hoe de situa tie is ontstaan, en weet velen achter zich als hij zegt dat deze heffing verre van democratisch is en door een conservatieve regeering alleen kon ingevoerd. Spr. is zich niet bewust, dat hij het vorige college met de klauw aanviel, alleen heeft hij gewezen op de antagonie tusschen het vorig college en de r.-k. Het reser vefonds is door de raad gesticht uit middelen op democratische wijze bijeengebracht, dat is niet met de opcenten het geval en wij willen een deel van het eerste nemen om de laatste heffing zoo klein mogelijk te maken. Spr. heeft alleen een onderzoek naar een straatbelasting gevraagd, omdat die misschien billijker kan zijn. Spr. heeft erkend dat de fortuin de v.-d. gunstig was; r”- gezocht naar middelen de heffing der opcenten zooveel mogelijk te voorkomen. Als spr. het voorstel niet had gedaan, zou een ander het gedaan hebben. Het debat over de belasting hoorde r::t 2; uc cratische weg is dat elke fractie apart overlegt of B. dit voorstel B. en W. in moeilijkheden brengt, we wijzen hiei de weg; het luttele verschil kan uit het reservefonds, dat weer aangevuld kan uit de meerdere winst van het gasbedrijf. Het is geen tijd nu te reserveeren. Voor de buitengewone uitgaven, waarop de heer Breeuwsma doelt, kan het reservefonds ons niet helpen; daartegenover moeten buitengewone middelen staan. Spr. kan niet aan de indruk ontkomen, dat men het kleine ver schil opblaast tot een groot. Spr. wil geen hoogere opcenten- heffing dan eenigszins mogelijk is. De heer Dokkum zegt, dat nu toch voldoende blijkt dat zijn opmerkingen van Maandagavond juist waren, nl. dat na de indiening van het v.-d. amendement B. en W. met hun wij zigingsvoorstel zijn gekomen. De beslissing van B. en W. kwam na dit amendement Zoodoende handhaaft spr. dat dit voorstel van B. en W. kwam onder drang van het amendement der v.-d. Wij hebben van stonde af aan gewezen op de onbillijk heid en de bezwaren der heffing van opcenten en telkens ge probeerd de uitgaven te verlagen of de inkomsten te vermeer deren; telkens is dat door B. en W. en de meerderheid afge wezen. Als nu getracht wordt de invloed van de opcenten te temperen, steunt spr. zoo’n voorstel. De verantwoordelijkheid daarvoor aanvaarden de a.-r. niet als zij stemmen tegen de begroeting. Zij stemmen voor het voorstel-Zuiderbaan. Het voorstel-Zuiderbaan-Van der Voet komt in stemming. Voor stemmen de leden Dokkum, Boonstra, Zuiderbaan, Boeijenga, Van der Voet, Blok en Oppenhuizen; tegen stemmen de leden De Groot, Siemensma, Maseland, Smeding, Sijtema en Breeuwsma. (De heer Hoekstra had eenige tijd te voren de vergadering verlaten.) Met 76 st. is dit voorstel dus aangenomen. Wethouder Breeuwsma: Een Pyrrhus-overwinning, mijn heer Zuiderbaan I De begrootingsposten worden nu overeenkomstig het aan genomen voorstel gewijzigd. De opcenten op de hoofdsom van de gemeentefondsbelastlflfc worden z. h. s. vastgesteld op 80. De heer Boeijenga pleit nog voor een progressieve hon denbelasting. Bij, behoorlijke heffing is er wel het dubbele uit te halen van wat nu geïnd' wordt. Het is de moeite waard eens te onderzoeken hoe deze elders werkt, spr. meent o. a. te Zwolle. De kleine man wordt niet zwaarder belast; de welgestelde be taalt voor een luxe zaak. De V o o r z. zegt 'een onderzoek toe. Volgnos. 664 en 701. Punt XXIf. Voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende opneming en belegging van kasgeld en om hen te machtigen de aan de gemeente toebehoorende obligaties en aandeelen, zoo noodig, in 1932 te beleenen bi] de Nederlandsche Bank. (Bijlage 128; dossierno. X 07.352.626). GetliAgd te H an riem voor het exa men heilgymnastiek en nxaaaage, onae •migHwee» de heer J. Oly. volgt zün verontwaardiging! •De óudejaars-avond, een avond vol herinneringen van allerlei aard, is ze ker ook in onze stad in menig gezin herdacht met een huiselük feest, weinig luidruchtig, min of meer gemoedelük en plechtig. Er zullen er wel weinigen zyn die in die uren niet een blik in het'verleden werpen en weinigen die niet wat te hopen, hebben van het .vol gend .jaar, dat dan zoo aanstonds staAt te beginnen. Men «moge zoo prozaïsch zyn als men wil> te loochenen valt het niet, dat op 31 December de klok van twaalven andar» klinkt of althans met dan zijn zy’ er min of neer, wat men noemt „kaal afgekomen’; ze hebben te vergeefs gewacht, wart onze eerbied waardige stadsklok heef geen 12 uur geslagen, althans niet oj het oogenblik waarop men dat van /en fatsoenlyke klok mag verwachten. Als nu daardoor nfsschien enkele indrukwekkende toaste» in de geboorte zyn gesmoord, is dat feker hoogst be- treurenswaardig, marf toch komt er weer, als altüd, een feluk bü een on geluk, want nu heeft bd e r opgemerkt hoe het met onze klol geschapen staat. >t Ie aan Eaexkwa*üg uurwark, dia een ander gevoel wordt aangehoord dan gewoonlyk en menige huisvader in den kring der zünen of menig gastheer te midden zyner gasten, wacht met het glas in de hand op den laatsten slag van dat middernachtelyk uur, om met ernstige woorden op die wegster vende tonen fe wijzen, die een jaar kring met al zyn lief en leed, besluiten en een nieuwen doen aanvangen vol onzekerheid. Indien dat laatste misschien te Sneek in het plan van sommige huisvaders of gastheeren mocht hebben gelegen o« den avond van 31 Daaambaa 1881, Voorgesteld wordt aan het bepaalde In 3e van het ontwerp-fyesluit toe te voegen: „of bij deze bank tegen onderpand van bedoelde obliga ties en aandeelen gelden In rekening-courant op te nemen". Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. De heer Dokkum vraagt stemming over de geheele be groeting. Voor stemmen de leden Zuiderbaan, Van der Voet, Smeding, Oppenhuizen, Sijtema, Breeuwsma, De Groot, Siemensma en Maseland; tegen stemmen de leden Boeijenga, Blok en Dokkum. De heer B o o n a t r a had de vergadering verlaten. De begrooting ia dus aangenomen met 9—-3 stemmen, De heer Blok komt het voor, dat de onvoorziene omstandig heden, waarop hier meermalen gezinspeeld is,-wel kunnen ko men en het Is gewenscht, dat B. en W. intijds onderhandelingen met de organisaties beginnen betreffende eventueele loonsver laging, opdat achteraf niet gezegd wordt dat er geen overleg is gepleegd. De V o o r We zullen die opmerking ter harte nemen, en als eventueele omstandigheden dat noodzakelijk maken, dan zullen wij niet schromen overleg te plegen, De heer Zuiderbaan krijgt nu nog even gelegenheid te spreken over de kwestie, welke hij bij de aanvang der ver gadering aanroerde, Spr. zegt dat deze zaak het belang geldt van de geheele raad en de politieke verhoudingen in het alge meen. We geven hier de pers voldoende gastvrijheid om de vergadering bij te wonen, maar spr. meent dat de verslagen, ze mogen dan beknopt zijn, zoo objectief mogelijk moeten ge geven. Over het algemeen heeft spr. niet te klagen, maar een blad heeft bij deze gelegenheid een uitzondering gemaakt, dat is de Leeuwarder Courant, die het door spr. betoogde zeer on volledig maar ook averechts weer geeft. Daarin werd o. a. spr. in de mond gelegd dat als de tarieven der bedrijven uitgingen boven die in andere gemeenten, ze billijk waren, terwijl spr. juist dan van ongerechtvaardigde winst had gesproken, en dat hij het tekort op de begrooting zou willen wegwerken door loonsverlaging. Dergelijke nonsens wordt gelezen over de geheel» provincie en uitgespeeld elders. Spr. heeft tegen dergelijke stumperachtige reportage per Ingezonden stuk trachten op te komen, maar de L. Ct. heeft dat waarschijnlijk naast zich neer getgd en zelf ook geen correctie gegeven. Spr. protesteert tegen (eze onjuiste reportage, omdat het een belang is dat het gesprokme van allen objectief wordt weergegeven. De heer Blok zegt nog dat overal plaatselijke steuncomité s worden opgericht; hij meent dat het initiatief diartoe van de burgemeester moet uitgaan; wordt het geen tiji er hier een samen te stellen? De Voorz.: In het D. B. is deze kwestie besproken en spr. hoopt dat de heer Blok daarvan de volgende welk iets zal mer ken. Hierna sluiting. De heer Boeijenga zegt dat hij en zijn vrienden zich in een eigenaardige situatie bevinden. Wij willen voorzichtigheid bij het opmaken der begrooting, die immers tegen kan vallen. Nu blijkt ook dat de heeren zelf niet zoo optimistisch zijn. De heer Zuiderbaan had beter gedaan niet zoo’n politieke kronkel in zijn voorstel te leggen. De heer Maseland liet straks een op timistische toon hooren, nu, 5 minuten later, is de toon een octaaf lager, en de heer Breeuwsma is ook al pessimistisch en waar schuwt voor de rechterzijde, die een tijger schijnt met de klau wen gereed om aan te vallen. Wij willen een eerlijke politiek, die rekening houdt met de economische omstandigheden. Spr. kan moeilijk oordeelen over het amendement. Kloppen die cijfers? Spr. is nog in tweestrijd, want hij voelt veel voor de voor zichtigheid, die de rechterzijde wil en de heer Breeuwsma nu ook aanbeval. Spr. behoudt zich zijn stem nog even voor. De heer Blok zegt, dat poes een zacht pootje heeft als het dit D. B. betreft, maar een klauw als het ’t vorig D. B. gold. Wat het vorig D. B. voorstelde is door de raad geaccepteerd, en het reservefonds kon gevormd door de financieele politiek, die toen gevoerd is. Spr. begrijpt goed dat het D. B. gedekt moet zijn tegen tegenvallers en is het eens met de heer Breeuwsma, dat die wel kunnen komen, en dus moeten er reser ves zijn, bv. de post Onvoorzien. Men brengt zich echter zelf in die moeilijke positie, omdat B. en W. opzettelijk weigeren bezuinigingen aan te brengen, dan spreekt men liever van af- braakpolitiek! Spr. wenscht zich evenals de heer Boeijenga zijn stem voor te behouden. De heer S ij t e m a zegt tot de heer Zuiderbaan dat B. en W. nu eenmaal geen andere belastingobjecten hebben, dan die onbillijk werken. Als we naast deze verhooging van opcenten ook een straat- of tonnenbelasting invoerden, zou ook die de nieuwbouw belemmeren; dat zou iedere belasting doen. De for tuin’7s de heer Zuiderbaan werkelijk niet ongunstig geweest en deze troef is hem op een commissievergadering in handen gespeeld. De heer Zuiderbaan had dat fortuintje direct op tafel moeten leggen, dan was deze zaak in de commissie afgedaan; maar de heer Zuiderbaan had het fortuintje te pakken om de belasting te verlagen, terwijl toch tusschen commissie en B. en W. over deze zaak had moeten worden overlegd. De heer Zuiderbaan heeft dat fortuintje in z’n zak gestoken en is ter sectie-vergadering er mee voor de dag gekomen. Het trof spr. pijnlijk dat een commissielid hiermee persoonlijk in de sectie kwam, terwijl in de commissie de zaak had kunnen worden geregeld. Aan de verdediging der wethouders, die grondig was, zal spr. niets toevoegen; het spijt hem dat de democratische organisa torische weg niet is gevolgd en de heer Zuiderbaan het lievêr persoonlijk deed, wat spr. tegen de borst stuit. Er is nog slechts f 5400 verschil, terwijl door het voorstel van B. en W. nog iets aan het reservefonds kan toegevoegd, terwijl de heer Zuider baan er iets uit wil putten. Niet vergeten dient dat er ook tal van wankele posten in de begrooting zijn. Spr. had om dit alles verwacht dat de v.-d. fractie over het verschil zou zijn heengestapt, nu B. en W. hun een heel eind tegemoet komen op de weg, op hun Instigatie geopend. Spr. hoopt dat de bedoeling niet is een politiek fortuintje in de wacht te sleepen. De Secretaris deelt nu mede dat vluchtig bekeken het verschil tusschen dit en het vorig amendement ongeveer f1200 is, zoodat het ongeveer is als de heer Zuiderbaan zegt. Uit het oogpunt van belastingtechniek schijnt er dus geen bezwaar te rijzen tegen dit nieuwe amendement. De heer Breeuwsma had gehoopt dat de heer Zuiderbaan meer bijzonder was ingegaan op de moeilijkheden, die dreigden uit het voorstel der v.-d. Spr. had gedacht dat de heer Zuider baan zou getracht hebben, die te weerleggen, doch daarin is hjj niet geslaagd. De heer Zuiderbaan zegt dat spr. de zaken te donker inziet. Spr. ontkent pessimistisch te zijn, maar de laatste weken geven een verscherpte kijk op de ramingen. Als spr. een dergelijk voorstel moet bestrijden, moet hij dat doen in verband met cle omstandigheden, zooals die voor hem liggen. Spr. heeft reeds In September in de commissie bij de behande ling <ïer watertarieven iets medegedeeld over de buitengewone moeilijkheden, welke bij de samenstelling der begrooting dreigden, zoodat elke doorgevoerde verlaging zou moeten worden gecompenseerd door verhooging der personeele belas tingen. Spr. heeft dus de heeren tijdig ingelicht. De daling der cokesprijzen is niet denkbeeldig; de overeenkomst met de han del igeldt slechts de helft van de omzet. Van de 88.000 H.L. is voorverkocht ongeveer de helft, en men kent de prijs niet waarvoor de rest gaat, terwijl in 1932 ook de verkoop op kaarten misschien lager In prijs zal zijn en we 40.000 H.L. op de vrije markt moeten brengen. Zeker was er op stijging der werk loosheid gerekend, maan de mededeelingen van het college Armvoogden waren wel van die aard, dat ze drie maanden geleden al vreesden, dat de ramingen nog zouden worden over- tioffen en wijl vreezen nu dat die kijk wel juist kan zijn. Er wordt nu nog wel eenlg werk in de gemeente gedaan en er li toch al een record werkloosheid bereikt, terwijl de vorst zóó kan invallen, zoodat we niet buitengewoon pessimistisch zijn als we onze vrees voor toename der werkloosheid uiten. De uitdrukking „overhalen" ia niet juist. De meevaller was bekend en elk der leden van het D. B. heeft dagen overlegd hoe men deze kon gebruiken. Wij schommelden tusschen ge bruik er van maken en de vrees dat het een te groote speculatie zou zijn, maar waar wij zelf dat hooge opcentencijfer onsym- deze meevaller’ hadden gekend, dit hooge’cijfer niet zouden hebben voorgesteld. Spr. heeft 12 Nov. de kolenprlja in de commissie meegedeeld en de sectie vergaderde 1 December; er was dus tijd genoeg voor de heer Zuiderbaan de zaak in de commissie te bespreken. Voor spr. staat niet noodwendig vast, dat men uit het reservefonds niet mag putten. Maar als we ons rekenschap geven van de buitengewone omstandigheden en dat we wel voor nog andere feiten kunnen komen te staan, is dit de on gunstigste tijd er uit te putten. Als wij onze wenschen in ven- band met de verbindingen te land en te water ingewilligd krij gen, zouden wij voor buitengewone uitgaven komen te staan, en daarom ia het niet geraden nu de blik te richten op het re servefonds. Integendeel moeten we dat intact houden om straks te doen, wat ons te doen staat. De heer Maseland wil den heer Boeijenga opmerken, dat er verband Is tusschen de motiveerlng der andere voorstellen en onze houding nu, De begrooting is sluitend, er la met alle factoren rekening gehouden en in verband daarmede is spr. van oordeel dat de sluitpost moet gevonden in de personeele belasting en nog niet In aantasting van het levenspeil van het personeel. Maar om dezelfde reden waarom wij dat voordeel prijs gaven, kunnen wij nu niet verder gaan met verlaging der opcenten. Spr. heeft met genoegen gehoord dat men dit voorstel objec tief wil bekijken. Hulde daarvoor aan de heer Boeijenga en zijn politieke vrienden, omdat spr. hier een weerklank hoort van wat hij zelf zeide. De heer Van der Voet protesteert tegen wat de heer Sijtema zeide. Op 1 December was er sectievergadering, de avond te voren hebben spr. en de heer Zuiderbaan de verschil lende kwesties besproken. De heer Zuiderbaan was er toen Plaatsolyk Crisiscomité. Op initiatief van B. en WI. dezer ge meente werd j.l. Dinsdag, in het Ge rechtsgebouw alhier ter stede onder leiding van den Burgemeester P, J. do Hoop een vergadering gehouden, om, zoo jnogelyk, ook hier ter plaatse te kannen tot <>i>riditing van een plaatse- lyik crisiscomitó, dat in samenwerking hvot het reeds bestaand© Nationaal Cri- ■izcomité tot ta^k zal 'hebben.' bijzon dere voorzieningen te treffen, die kun nen leiden tot hmiging van de noodeai, door deat crisis ontstaan. Manuur B. en W. waren de verseihi:!- tando vakcentrales, organisaties en kerkbeaturen ultgenóodigd. In beginsel werd tot oVridhtintf Vün comité be sloten en tflle aanwezige vertegenwoor digers verklaarden zich bereid in het comité sitting te willen nemen. Zoodra verschillend© nadere inlich tingen, welk© noodig xÜn van het Nati onaal Comité gullen zün ontvangen, zal opnieuw een vergadering plaats heb ben. Nieuwe pastoriegebouwhn voor do Ned. Herv. Gemeen te. In de gisteravond gehouden verga dering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente zün de vol gend© besluiten genomen i a. Tot verkoop van de oude pasto rie aan het Singel (thans bewoond door ds. Te Winkel). In den tuin dezer pas torie aan de Harinxmakado zal een nieuwe pastorie worden gebouwd, en een nieuw catechisatielokaal. b. Tot de bouw van een. nieuwe pastorie voor dr. H. de Vod aan de Bolswatderweg (hoek Wandelweg). Een en ander onder architectuur yan den heer Van Deventer'alhier. Ons Genoegen. Ons Genoegen zet haar 40-jarig bestaan in met een feestavond op Zondag a.s. In de Harmonie, waar het ensemble Louis Nolret - optreedt met een vroolljk programma. Er Is bal na. Men zie de adv. 'CoiIIooto „Luctor et Emiergo”. De collecte voor „Luctor et Eïner- go", hier ter stede gelioudon, hoeft op gebracht 101.52 ‘/j. Mej. 'A. Kosters, than» leeraresi aan de Huishoudschool alhier, is be noemd tot leerare» aan de landbouw- huishoudschool te Emmen. Heilgymnastiek en massage. beteekenis van het Oud en Nieuw vie ren: de menschheid vindt daar haar groote algemeene tijdsindeeling, yvaar' “igheden; al z'ln wil niet pessimistisch, wij weten de eene dag ons verder te gaan. In de stukken is het cijfer der werkloozen medegedeeld; nu 2 weken verder hebben we inplaats van 240 reeds 280 werk loozen en dat cijfer waarborgt nog niet dat het spoedig nog niet weer erger zal zijn, zoodat ook de heer Zuiderbaan moet begrijpen, dat ook wij sterk twijfelen of de cijfers van het Burgerlijk Armbestuur nog wel houdbaar zijn. En dan is het toch inderdaad onverstandige politiek het uiterste uit deze mee valler te halen. Spr. begrijpt de v.-d. niet. Als wij toch met klem aantoonen, dat wij die f 12.000 niet geheel opgeteerd wil len zien, moest men daar het vertrouwen hebben, dat wij gaan zoover wij kunnen. Als wij het cijfer der landhuren nu opnieuw in de begrooting moesten zetten, konden wij dat niet op de raming zooals die is gegeven handhaven. En hoe komt het met de reductie op’die huren, die voor 1932 ook niet onmogelijk is en er wel belangrijk kan inloopen. Als men die feiten ziet, kan spr. zich niet voorstellen, dat om 15 opcenten de v.-d. fractie haar zin wil doordrijven, terwijl deze fractie wel kan aanvoelen, dat de argumenten van B. en W. in deze geen praat jes voor de vaak zijn. Het D. B. zal in deze omstandigheden niet toegeven en zou zich niet verantwoord achten aan de voor stellen der v.-d. steun te geven. Onnoodig is het dat de heer Zuiderbaan wijst op het onbillijke der opcentenheffing; wij onderschrijven alle bezwaren, maar het gaat om de vraag of nu de situatie zich weer scherper afteekent, men het aurft wagjen, die f 5400 aan de begrooting te onttrekken. Wij kunnen de verantwoordelijkheid daarvoor niet op ons nemen; wil de raad het,dan is dat zijn zaak. Spr. neemt aan, wat de heer Zuiderbaan zegt, nl. dat het niet te doen is om een politiek suc ces, maar laat hij de geestesgesteldheid bij een deel van de raad eens nagaan; doet hij verstandig in hun kaart te spelen? Spr. brengt de v.-d. hulde voor het initiatief dat ze namen en zou niets liever willen dan hun voorstellen overnemen, doch het kan nietl De heer Maseland zegt dat de heer Zuiderbaan vertrou wen uitsprak in het D. B. ook ten opzichte van de opcenten heffing, dus besefte dat wij overtuigd waren dat die heffing volstrekt noodzakelijk was. Dat houdt in dat hij ook inziet, dat ook wij deze belasting onsympathiek achten, omdat ze hoege naamd niet met de draagkracht verband houdt, en zelfs geheven wordt daar waar geen inkomen is. En als wij nog pogingen doen die onsympathieke maatregel zooveel mogelijk te ver zachten, begrijpt spr. niet dat de heer Zuiderbaan zijn voor stellen handhaaft. Spr. onderschrijft ten volle de zakelijke be strijding van de heer Breeuwsma. Aan mooie woorden hebben we zoo weinig; laat de heer Zuiderbaan zijn vertrouwen door daden toonen en laat dat deel van de raad, dat ons vertrouwt, meegaan met onze voorstellen. Wij kunnen geen verantwoor delijkheid dragen voor verdere tegemoetkoming, temeer niet omdat de economische crisis na de Indiening der begrooting is toegespitst,, waarbij de meevaller» schaarsch zullen en de tegen vallers ernstig kunnen zijn. Als we alles opsoupeerden bestaat de vree» voor een tekort op de rekening. De heer Zuiderbaan zegt dat de cijfer» van het nieuwe voorstel gemaakt zijn naar het oorspronkelijk voorstel van B. en W.j als men du» aan de eerste twijfelt moet men aan de laatste twijfelen, wat spr, niet doet, zoodat ze opgetwijfeld juist zijn. Er was maar een technische vergissing in het vorig amendement; ook vaklui maken wel eens vergissingen; nog Zaterdagmiddag bereikte» ons Immers een wijziging In de be grooting in verband met een foutief cijfer; zoo’n fout kan men dus ons «eken niet kwalijk nemen. Juist door die vergissing ten post rente was f500 te laag uitgetrokken hebben wij van die wethouder over de kolenprijs op een moment, dat een week later de sectie -vergadering plaats zou hebben; het lag niet op onze weg om toen met de wethouder te gaan spreken; ook vroeger is deze bij ons wel eens komen overleggen en dat kan immers als het een bevriende zijde geldt. Het lag niet op spr?» weg direct in de commissie voorstellen te doen; hij als niet lid van het D. B. kon toch in de sectie eerst zijn houding bepalen. Met volle overtuiging sprak spr. waardeering uit voor B. en W., maar men moet toch niet te veel de nadruk leggen op mogelijke tegenvallers bij de bedrijven. De ratloneele ver- koopwljze van cokes bij dit bedrijf, die ons niet afhankelijk maakt van de handelaren, maakt dat men over de prijzen iets heeft mee te zeggen en de cokesprjjs is nu geraamd op 57)4 et,; laat van de tegenwoordige prijs 10 ct. afgaan, dan zou dat nog maar 5 cent beneden 5714 c«nt l!ln> Wat de crlsis-werkloosheid betreft, men wist toch wel dat deze nog zou toenemen; in de regel komt die na 1 Januari; daarmee had men reed» bij de opzet van de begrooting kunnen rekenen. Als apr. lid van het D. B. was en overtuigd dat men zich de weelde niet kon veroorloven de f 12.000 op te soupeeren, had spr. zich niet door welke fractie ook over laten halen dat wel te doen. Het spijt spr. dat de wethouder sprak over in de kaart spelen van een deel van de raad. Dat vindt spr. wat onbehoorlijk, want dat is zeker in het geheel niet onze bedoeling. Spr. heeft wel vertrouwen in B. en W. uitgesproken, maar dat behoeft niet mee te brengen dat hij ook hun opcentenregeling zonder meer heeft te aanvaarden. Wij voor ons willen liever het luttele verschil van f 3400 uit het reservefonds nemen, dan dit bedrag door een onbillijke belasting doen opbrengen, temeer daar de kans er is dat dit bedrag over zal zijn op de begrooting. Blijkt een volgend jaar, dat er geen beter belastingobject is, dan zullen wij noodgedwongen dit misschien moeten toestaan. 4 j MaaAiiallIaa iHtkHzfaa* rVA 1» 411 i 4 Sllf €ï»4 ClIrPF Z(jLI(_rdl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2