uirom: Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. ™i prima Kwnrnar WOLLEN DEKENS RIO Co. Woensdag 6 Januari 1932. No. 28 Eerste Blad. 48e Jaargang u •iLLVERTR betaalt minder bij NIEUWSTIJDINGEN. DRAI5lt!A-vANV\LKEHBURQ'S‘- e Begelprijs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting. VROOM DREESMANN Staatsblad no. 553, Zijn gezinnen. beelden). Roovers, die een veete tegen hem hadden, FOSTER* Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Teraool, Abbega, Oosthem, Deersum, Schamegoutum, Roodhuis, GaaShneer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. melis Jacob Komelis, winkelbediende, van Kloos- terdwarsstraat 26 naar Akkrum, Dorpsstraat C 10; Theodoras de Zwart, winkelbediende, van Lemmerweg 4 naar Workum, Zuid C 46; Felix Treske, fabrieksarbeider, van Bourbonstraat 5 naar Sorau (D.), Triebeleratraat 42; Maria Ge- rardtaa Peteri, echtgen. van Hendrik de Graaf, z. b., van Stationsstraat 6 naar Delft, Palamedes- straat 20; Pietje Elizabeth de Vries, echtgen. van Johann Schaper, z. b., van le Woudstraat 44 naar Apeldoorn, Kaijersmolenweg 16; Ringjen Walsweer, dienstbode, van Kloosterstraat 5 naar Uitwellingerga, aan boord bij M. Walsweer; Aaltje Oostra, dienstbode, van Singel 56 naar Steggerda, Hoeve no. 255; Dina Johanna Praam- sma, echtgen. van Sipke Hoekstra, z. b., van Emmastraat 7 naar Groningen, Oppenheimstraat 72a; Jan Hogenbtrk, arbeider N. S., van Jan van Nassaustraat 19 naar Huizum, le Torendwars straat 43; Marten Kuipers, schilder, van Park- btwrt 37 naar Weidum, Hoofdweg 139: Wmtoas van Zandvoort, straatmaker, van Martiniplein 3 naar Leeuwarden, Pioenstraat 1; Louisa Hen- drika Maria Reukers, liefdezuster, van Stations weg 3 naar Ryckholt, Klooster der Liefdezusters van de H. Carolus Boromeus. bericht van toetreding ingewacht. oor B. en W. is tot Secretaris van het Comité benoemd de heer A de Vries, direc teur der Gemeente-Arbeidsbeurs, terwijl een der leden van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente als Voorzitter zal optreden. dit gebied hebben gezien spelend aan een klein hof, maar langs tallooze origineele wendingen brengt ze een verrassend, zeer humoristisch slot. KUthe von Nagy speelt haar rol vol charme en Willy Fritsch is de nieuwe Harry Liedtke. De Hollandsche tek sten in deze Duitsch sprekende film maken het volgen gemakkelijk, daarbij heeft ze weergaloos melodieuse muziek en zang. Er is een aantrekkelijk voorprogramma. In de Amicitia Bioscoop Harold Lloyd in „Kijk uit, Harold!” (Feet first)-. Wie nu eens een karakteristieke film van deze groote komiek wil zien, moet deze gaan 20 pet. reductie zal genieten, en in het om gekeerde geval zal de verhuurder 20 pet. van het meerdere ontvangen. Al de betrok ken huurders hebben deze nieuwe regeling aanvaard. WAARBORGT EEI SOMDE IAAM DE BESTE GABAITIE Amsterdam, Corn. Troostplein 16 (III); Bankje de Boer, z. b., van Stationsweg 13 naar Nijland, p. a. Popke de Boer; Christina Esther Maria Westhof, z. b., van Singel 55 naar Almelo, Groo- testraat 98; Jogctam Drent, kruideniersbedien de, van Parkbuurt 41 naar Alkmaar, Nieuwesloot 4; Willy Joseph Ignatius Maria van Bierckel, adj.- insp. Dir. Bel. enz., van Parkstraat 11 naar Nij megen, Fagelstraat 60; IJke Kuperus, kantoor bediende, van Koopmansgracht 40 naar Stavo ren, Smidstraat 24; Titia Siebendtna Anna Pic- cardt, leerares huishoudschool, van Prinsen- T-LEEUwarden- VRAAGT SPOOR/ Alle AdverientlBn worden in belde bladen opgenomen. Dientengevolge b.>ben de Rijksamb- tenaren der invoerrechten en accijn zen te 'Gouda in samenwerking met het volgende bepaald: 1 j Artikel 1. De in dit besluit voorko ter P. Tap te Kerkdriel door de gebroeders mende uitdrukking „uitvoer” omvat het- zelfde als (^garonder in de wet van 24 jmet messteken vermoord. Notaris S. v. d. Burg, f In het Diaconessenhuis te Leeuwarden is overleden, na een langdurig ziekbed, de heer Sjirk van der Burg, in leven notaris te Mak- kum. De heer Van der Burg, die 68 jaar was, Was een zeer bekende figuur in onze pro vincie. Regeling van den uitvoer naar Frankrijk. Ongelukken, Bij Valom is de 50-jarige voerman U. G. Dijkstra uit Wouterswoude door een auto aangereden en gedood. Te Oudewater ge schiedde hetzelfde met de arbeider W. S. Anker. Te Eindhoven is de wielrijder A Pe ters door een auto aangereden en gedood. Bjj Kon. besluit van 4 Januari is o.a. Moord. Op Oudejaarsavond is de rijksveldwach- De werkverschaffing. De rijksiaspecteur der werkverschaf fingen in Friesland, de heer Falkena, heeft gistermiddag de Leeuwarder ar beiders in de werkverschaffing te Nye- lamer geschorst, omdat zij niet bereid waren tegen het vastgesteïde loon ver der te werken. Het provinciaal stoomgemaal in werking. Ged. Staten hebben gisteren last gegeven het provinciaal gemaal te Tacozijl in wer king te stellen. De gemiddelde stand van het boezemwater is heden 37.8 c.M. boven Z.P. iiïSïïiiiïi^^g - VERTROKKEN: Cornelisje IJntema, leerling-verpleegster, van Anjelierstraat 12 naar Leeuwarden, Noordersin- gel 88; Wijtske Tjeerdsma, dienstbode, van Kloosterdwarsstraat 28 naar Grouw, t. h. van bakker F. Hiemstra; Marinos Dijkstra, adminis trateur, van Jan van Nassaustraat 16 naar Am sterdam, Prinsengracht 790; Sjoerd Wijtzes, z. b., van Bloemstraat 21 n. Amsterdam, Nassau- kade 307 (II); Peter Ottoma, voerman, van Biesketorensteeg 2 naar Duitschland; Pietertje Doorenspleet, dienstbode, van Stationsstraat 18 naar Leeuwarden, Wijnaldunierstraat 15; Tjom- me de Boer, landbouwer, van Galigastraat 14 naar Argentinië; Binne Veenstra, kellner, van Marktstraat 23 naar Ijlst A 64; ‘Jeen Peeper, schipper, van aan boord naar Franeker, aan boord; *ROelof Peeper, schipper, van aan boord naar Bolsward, aan boord; Abe de Jong, z. b., van Willem de Zwijgerstraat 6 naar Heeg; Hll- tje Dijkstra, dienstbode, van Kleinzand 18 naar Oosthem 69; Petronella Jacoba Dfldand, z. b., van Grootzand 37 naar Bergen op Zoom, p. a. Dr. W. K. Dikland, Krankzinnigengesticht; Hinke Sminia, echtgen. van Jan JAgerlengh, z. b., van Willem Frederikstraat 18 naar Leeuwarden, Oos- tergrachtswal 89; Beitske de Jong, wed. Sjerp Hottinga, z. b., van Lijnbaansbuurt 8 naar Amersfoort, Waalstraat 8; Geessien Schimmel, wed. van Anne Sennip, z. b., van Schoolstraat 17 naar Huizum, Ruysdaelstraat 44; Jetze Jakob Marinus, z. b., van Schoolstraat 17 naar Huizum, Ruysdaelstraat 44; Emma Klüber, dienstbode, van Korte Veemarktstraat 11 naar Fulda (D.) Tjakiena Zwaantina Brands, z. b., van Lelie straat '1 naar Veendam, St Franciscusgesticht, Schoolstraat; Taekele Koster, machinist groote stoomvaart, van Oosterdijk 47 naar Rotterdam, waladres Feijenoordstraat 15; Theodoras Hiei- kema, machinist, van Kloosterdwarsstraat 1 naar miiinmiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu - kleede zaal. Telefoonaansluitingen Sneek. Nieuwe en vervallen aansluitingen op het net te Sneek over December 1931. Nieuw: 559. J. Visser, Franekerkade 3. 562. H. Abma, Schoolstraat 20. 563. P. J. Fennema, Monnikstraat 44. 564. A Idzenga, Kloosterstraat 7. Vervallen: 525. Th. Vonk, Oude Koemarkt 19. Natuurkundig genootschap. Op Maandag 11 Januari a.s. spreekt voor het Natuurkundig Genootschap een oud-stadgenoot nl. de heer H Gor ter te ’s-Graveland over „Tabakscultuur Ons Genoegev 40 jaar. Ter inleiding van hei jubileumjaar van O. G. dat in April a.s, 40 jaar wordt was er Zondag een feestavond in de Har monie, waar Louis Noiret’s ensemble vroo- lijke kunst gaf. Maar te voren heeft de voor zitter, de heer De Vries, na een woord van welkom tot de vele aanwezigen een en ander meegedeeld uit de historie van dit tooneel- en reciteergezelschap. Op 8 April 1892 werd de ver. opgericht in café Bokma, als leden traden direct toe: de dames Ferwerda, Hijl- kema, Bokma, v. d. Weij, Visscher, Dokkum, Zeilmaker en v. d. Zijl en de heeren: G. en T. de Haas, Repko en Eisma, nog spoedig gevolgd door de heer Priester. Als directeur trad op de heer J. Lindeman, voorzitter was de heer O. de Haas. Als eerste stuk ging onder veel succes het blijspelOp naar Ba tavia. Spoedig veroverde O. G. zich een vooraanstaande plaats in het Sneeker amu- sementsleven, haar avonden werden „d e avonden”. De onderlinge trouwlust er waren spoedig 7 huwelijken onder de leden had tengevolge dat deze echtparen zich i geleidelijk terugtrokken, zoodat O. G. begon te kwijnen; eerst de reorganisatie van 1900 bracht nieuw leven, waarvan ook het succes bij optreden op concoursen blijk gaf. Spr. bracht dank aan tal van met name genoem de leden en belangstellenden en wees er nog op dat de ver. drie eereleden telt: de hh. L. Bakker Wzn., De Haas en Priester; de heer Idema is 40 jaar kunstlievend lid. Louis Noiret hier welbekend als de vroegere kapelmeester van Faveur kreeg nu gelegenheid te toonen wat hij in zijn nieuwe functie als leider van een cabaret ensemble vermocht Als zanger van humo ristische liederen, zich zelf uitstekend aan de vleugel begeleidend, had hij een groot en verdiend succes veel van wat hij gaf was voortreffelijk. Een ander nummer dat insloeg was dat van Harmonica Jim, een aardig nummer ook „Ik zoek een schat voor mij alleen”. Voorts waren er Zeemansliedjes van Noiret enz. Een zeer geslaagde avond, Bioscoopnleuws. „Hare Hoogheid beveelt”, de hoofdfilm in deBioscoopbijdeWaagis een amu sementsfilm met een sterke stijging naar het einde. Ze begint als vele films welke we op LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DECEMBER 1931. INGEKOMEN: Trijntje Schutirmans, echtgen. van S. L. Ho- gervorst, z. b., van Ijlst naar Hendrik Casimir- straat 3; Geessien van Dam, dienstb., van Nije- haske naar Kleinzand 24; Pietje IJntema, echt- gera. van Durk ten Dam, z. b., van Workum n. Napjusstraat 17; Sijtze van der Zijl, boerenar beider, van Britswerd naar Prins Hendrikkade 47; Atte Wiarda, boerenknecht, van Folsgare n. Lemmerweg 74; Lijsbeth Huismans, dienstbode, van Hindeloopen naar Sationsstraat 38; Sjoukje Bruinsma, .echtgen. van Andries Koster, z. b., grach’t 3 naar Franeker, Raadhuisplein 13; Kor- van Burgwerd naar Boeierstraat 10; Bot® de Haan, stuurman groote vaart, van Rotterdam n. Willem. Lodewijkstraat 47; Eelkjen Reen, wed. v. Dirk Wieringa, z. b., van Burum naar Prior- straat 3; Theodora Johanna Hermina van Ros som, liefdezuster, van Maastricht naar Stations weg 3; Trijntje Tijsma, z. b., van Velp naar Willem Frederikstraat 21Leo Jendrzejak, schil der, van Wattenscheid (D.) naar Sacramentstr. 1Jan Lucas Dijkhuis, leeraar, van Leeuwarden naar Parkstraat 11Hilligje Smits, echtgen. van Gerrit Jager, z. b., van Harlingen naar 4e Fritte- mahovenstraat 10; Aukje Meester, huishoudster, van Nijehaske naar 2e Zomerrakbuurt 26; *Jan Hordijk, directeur Geld. Credietver., van Win terswijk naar Groote Kerkstraat 2; Johannes Ja cobus Maria de Boer, schilder, van Dordrecht naar Ged. Poortezijten 4; Jouke Jostma, groen- teventer, van Hensbroek naar Koopmansgracht 57; Petrus Postma, groenteventer, van Hens broek naar Koopmansgracht 57; Geertje Dijk stra, dienstbode, van Oosthem naar Kleinzand 18; Wijtze van Wieren, monteur, van Canada naar 2e Zomerrakbuurt 2; Jan Travaille, los werkman, van Ubach over Worms naar le Steenklipstraat 27; Jacob Piersma, bankwerker, van Delft naar Kleinzand 63; Willenden Jantiena de Roos, dienstbode, van Lemmer naar Water- poortsgracht 18; Tjeerd Wesselius, boeren knecht, van Frankrijk naar Franekervaart 13; Egbertje IJpma, dienstbode, van Westwoud naar Stationsweg, 14; Wiepkje Feenstra, verpleegster, van Utrecht naar Willem Lodewijkstraat 21; Sibble Greidanus, kruideniersbediende, van Ca nada naar le Zomerrakbuurt 30; ‘Cornells de Jong, arbeider, van Heerenveen naar aan boord; *Sape Douma, los arbeider, van Leeuwarden n. aan boord; Abe Siderius, z. b., van Leeuwarden naar Lange Veemarktstraat 2; ‘Anne van der Ktok, opperman, van Langweer naar aan boord; Maria de Vreeze, huishoudster, van Leeuwarden naar Oude Dijk 13; Heinrich Vogt, kapper, van Fulda (D.) naar le Woudstraat 30; Aaltje Lou- rens, z. b., van Montfoort naar 2e Boschdwars- straat 9; Trijntje Bijlsma, winkeljuffrouw, van Leeuwarden n. Willem Frederikstraat 24; Jouw Visserman, z. b., van Den Helder naar aan boord bij Sierd Visserman; Dominicas Johannes Ringnalda, bouwkundig opzichter, van Zwoller- kerspel naar Singel 43; Hidde de Vries, koop man, van New York naar Kleinzand 90; Jan Westra, z. b., van Amsterdam naar Galigastraat 10; ‘Herman Steenstra, z. b., van Haarlem naar Leeuwarderweg 63. De opbrengst van de verkoop van het bloempje voor het Typografen- T.B.Q-fo(nds is f 209.85Ü». De heer ’A. Duba alhier, is ge slaagd voor het practijk-examen voor de Nederlandsche Handelscorrespoin- dentie. Wat de borstel is voor-Uw tanden - dat 11 voor 9; sleutel, H. Flilwerda, Badhuisgracht 3; slede, H. Dijkstra, Nieuwbaurt 2; lakcein tuur, B. Andringa, Priorsfraat 21; zwarte hondenhalsband, A Nijdani IJlsterkade 10; collier, Thijsen, 2e Bosch dwarsstraat 13. De heer D. Rutgers alhier is in zijn kwaliteit als voorzitter van het college van regenten van het O. B. W. benoemd tot lidoD van het Historisch Genootschap te Utrecht, zien. Ze is vol dwaze situaties en koddige Let op het Fabrieksm-. k MOSTERD December 1931, is te verstaan. Artikel 2. 1. Voor den uitvoer naar Frankrijk kunnen door of vanwege On zen minister van arbeid, handel en njj!- verheid certificaten van oorsprong wor den ^uitgegeven. Ieder certificaat wordt verleend voor een bepaalden tijd en voor eene zoodanige hoeveelheid goe deren als in eene door of vanwege On zen voomoemden minister voor allen gelijkelijk bepaalde verhouding staat tot de hoeveelheid yan gelijksoortige goe- 'ieren, welke in een voorafgaand tjjdvak dpor den houder van het certificaat naar Frankrijk is uitgevoerd. Dit tijd vak wordt mede door of vanwege On zen vooBnoemden minister bepaald. 2. Onze voomoetmde minister is be voegd voor dein uitvoer van bepaalde goederen commissies in Je stellen, be last met het geven van advies in zake de vaststelling van de in het eerste lid’ bedoelde hoeveelheid, en voor deze commissies instructies vast te stellen. 3. Het model der certificaten van oorsprong wordt door Onzen vcomoetm- den minister vastgesteld. De benrinebelasttag. Men schrijft aan de N. R. Crt. De heer B. Bi. te Haastrecht, had zijn voorraad benzine bij verscheidene personen ondergebracht en zorg gedra gen dat hij minder in voorraad had dan de toegestane 200 K.G. Het was de politie te Haastrecht echter niet ont- dat er met vaten benzine was Crisis-Comité. Op initiatief van Burgemeester en Wet houders is een afdeeling van het Nationaal Crisiscomité opgericht, bestaande uit ver tegenwoordigers van de volgende organi saties: Sneeker Bestuurdersbond, Chr. Besturen bond, R.-K. Werkliedenvereeniging „Leo XIII”, Nederl. Werkl. Verbond „Patrimo nium”, Chr. Nat Werkmansbond, R.-K. Pa rochiaal Armbestuur, Diaconieën der Chr. Geref. Kerk en Doopsgezinde Gemeente, Le ger des Hells, Joodsche Gemeente, Burgerl. Armbestuur, Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering, Old Burger Weeshuis, Ver. „Hulp in Nood”, Neutr. Mid- denstandsver. „Sneek”, R.-K. Middenstands- - n. ver., Chr. Handels-en Industr. Middenstand, J^e^een druk bal, in een gezellig aange- Ned. Ver. van Huisvrouwen, Chr. Vrouwen- bond, Soc.-Dem. Vrouwenclub, Ned. R.-K. Vrouwenbond. Van de diaconieën der Nederl. Herv. Kerk, Gereformeerde Kerk, Baptisten-Gemeente en de Vrijz. Herv. Vrouwenvereeniging, wordt nog D invallen en vol van die toeren van Lloyd, - welke iemand de haren ten berge doen rijzen en de onverstoorbare Harold zijn roem be zorgden. Een voortreffelijk staal van Lloyds filmkunst, voorafgegaan door een zeer goed voorprogramma. De verhooging van het Pensiotenverhaal in Wy’mbritseradeel. Men schrijft onsi lp verband met de omstandigheid dat iet raadsbesluit van den Raad der gemeente Wjjmbritseradeel tot verhoo ging van den pensioenaftrek van 6Vs0/» tot B^/o tot stand is gekomen, zonder dat de organisaties van de ambtenaren daarover van hun gevoelen hebben doen blijken zooals het Algemeen Ambtenarenreglement bepaalt heeft het Hoofdbestuur van den Centralen NederLandschen Ambtenaarsbond zich tot Gedeputeerde Staten dezer provin cie gewend, met het verzoek het Raads besluit niet goed te wüi®11 keuren, IJLST, 4 Januari. De candidaatstelling voor de commissie inzake de fusie Ijlst Wymbritseradeel heeft heden plaats gehad. Pro candidaten zijn: J. R de Jong, a.-r., KI. Appelboom, s.-d., W. Rinsema, a.-r., R. Reitsma, a.-r., S. Feenstra, s»-d., S. Walin- ga, vrijz. Contra-candidaten zijn: J. J. Oppedijk, a.-r„ J. Nooitgedagt a.-r., D. Visser, vrijz., S. Groenveld, s.-d., J. Rameau, a.-r., F. I.an- tinga, Kerk en Vrede Tj. v. d. Velde, c.-h. De groep welke net onderzoek wil af wachten: U. R. ten Kate, H. Wildschut, J. Wassenaar, G. Wiebenga, allen c.-h. Uit deze candidaten moet de burgerij 7 man kiezen op 27 Januari a.s. Pacht Het dijksbestuur van het waterschap De Zeven Grietenijen en de Stad Sloten te Lem mer heeft goedkeuring van Gedep. Staten van Friesland ontvangen op zijn besluit in- gaan zake verpachting van de boerderijen van het I gescharreld. waterschap. Met medewerking van de pacht- commissie van de Friesche Maatschappij van Landbouw is bij deze regeling van de ge- 1 dachte uitgegaan, dat partijen zoo weinig TT mogeiijk risico mogen loopen. De pachtsom f politie te Haastrecht in den morgen is daarom gebaseerd op de melkopbrengst, van 3 Januari reeds vroeg de voorraden en als grondprijs van de melk is 5 cent per van B. opgespooid en B. heeft alsnog liter gesteld. Hiernaast is bepaald, datonder dwang zijn gezamenlijken vpor- mocht niet de gestelde prijs behaald worden, raad aangegeven voor de heffing van de huurder over de mindere ontvangst dan het bijzondere invoerrecht. Hem is pro- .._x <-_x ces-verbaal van bekeuring aangezegd. De voorraad bedroeg ruim 1800 K.G. (pl-m. 2500 L.). Den heer M. E., aldaar verging het niet beter. Op soortgelijke wijze is deze alsnog gedwongen een aangifte te doen van een voorraad van bijna 1600 K.G. (plm. 2200 L.), deels bij anderen pn- dergebracht. Ook hem is proces-ver- baal van bekeuring aangezegdl Verder is bekeurd de heer J. F. K., die zijn voorraad van bijna 300 K.G. (pl.m. 400 L.) eveneens bij anderen had opgeslagen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IP/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 2—5 Januari 1932: heerenrijwiel; en het plantersleven in Deli” (met licht- damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 25 Januari 1932: beursje met inhoud, T. v. d. Werf, 3e Woudstraat 30; damesrijwiel, L. Hofstra, Hoogend; schaar, J. Altenburg, Leliestraat =E 23E ETALAGE SÜÜPMARKT VOOR MEUBELEN. ‘v NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) 25, 45 en 65 ets. Uw keeL op gefegdde tijden, en neem too noodig avonds een Foeter'» Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en aooder krampen. 0j65 pa fiacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1