Uit onze Raadzaal. PUROL RUIK Co. No. 2» Eerste Blad. UTTOAVE: Dit No. bestaat alt 3 bladen. 48e Jaargang Zaterdag 9 Januari 1982. NIEUWSTIJDINGEN. B. e\i W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: SNEEK, 6 Januari 1932. Aan de Gemeenteraad. Opdat U zich een behoorlijk oordeel zult kunnen vormen Winterhanden Wintervoeten Winterteenen SNEEK, 16 December 1931. Aan de Gemeenteraad. Regenten van het Old Burger Weeshuis hebben het plan opgevat, om met de drie weesmeisjes, die thans nog in het weeshuis worden verpleegd, een proef te nemen met gezinsverpleging en om in verband hiermede voorloopig geen voordracht in te dienen ter voorziening in de vaca ture van Vader en Moeder. De proefneming beoogt mede bezuiniging. Regenten stellen zich voor, zooals uit hun schrijven van 9 December jl. blijkt, de meisjes onder te brengen in een daarvoor geschikt gezin, dat met genot van vrije woning en vrij vuur en licht en enkele andere emolu menten in het weeshuis zal wonen en bovendien maande lijks een zekere vergoeding zal genieten per kind. Aan buitenverpleegden zal, tijdens vacanties, ook huisvesting moeten worden verleend. Met dit gezin zal een zoodanig accoord worden getroffen, dat de proefneming op korte termijn kan worden beëindigd, indien dit gewenscht wordt geacht. Op zich zelf is o. 1. tegen het nemen van deze proef geen bezwaar, te minder omdat het weeshuis intact blijft. Echter meenen wij, dat de proef niet zonder Uw voorkennis en instemming mag plaats hebben. Immers, het Reglement op het Weeshuis stelt op de voorgrond, dat er zal zijn een weeshuis voor de verpleging der aan de hoede van de stichting toevertrouwde kinderen. Hierin ligt opgesloten, dat in beginsel verpleging in dit huis als regel is aange nomen. Wel laat artikel 2 van dat Reglement toe, om van die regel af te wijken, waarvan dan ook in verband met het bepaalde bij artikel 4 herhaaldelijk gebruik is gemaakt maar óf daarvan zal worden afgeweken moet in ieder geval op zich zelf worden beoordeeld. Invoering van gezinsverpleging in het algemeen, al is het ook bij wijze van proef, zou naar onze meening in strijd zijn met het Reglement, althans niet in overeenstemming met de geest daarvan. Strikt genomen zou voor een proefne ming reglementswijziging noodig zijn. Hetzelfde kan worden gezegd van het toevertrouwen GEZINSVERPLEGING O. B. W. No. 1.842.73(2). Mededeeling van Burgemeester en Wet houders betreffende een door Regenten van het Old Burger Weeshuis te nemen proef neming met gezinsverpleging voor weezen. SNEEK, 6 Januari 1932. Aan de Gemeenteraad. Van het bestuur van de Consumptiemelkveehoudersveree- niging alhier is een adres ingekomen, houdende het ver zoek om vermindering van de huur van gemeentelanderijen over 1931 met 30 en om uitstel van betaling van de op 1 November 1931 verschenen huur tot 1 Maart 1932, met dien verstande, dat een en ander niet van toepassing zal zijn ten opzichte van de in de herfst van 1930 verhuurde landerijen. Onder verwijzing naar ons in 1930 aan U uitge bracht advies ten aanzien van deze aangelegenheid, ver vat in bijlage 104 tot het raadsverslag, deelen wij U als onze meening mede, dat de resultaten van het veehouders- bedrijf ook in de nu afgeloopen huurperiode van die aard zijn geweest, dat zij een verlaging van de contractueele huur wettigen. Uit een bij de stukken gevoegd rapport van den Opzichter der gemeentelanderijen blijkt, dat de be- drijfsuitkomsten in die periode zeker niet gunstiger zijn geweest dan in 1930. Gelijk wij ook reeds in ons bovenaangehaald advies schrevp-1 is de vraag in welke mate een verlaging van de huurprijs moet worden verleend, niet gemakkelijk te beant woorden. Het door de huurders ondervonden nadeel zal naar onze opvatting, onder de bestaande contractueele ver houdingen niet geheel of voor het grootste gedeelte op de gemeente kunnen worden afgewenteld. Eén van de be ginselen van een overeenkomst van huur en verhuur gelijk die tusschen de gemeente en adressanten bestaat, is, dat het volle bedrijfsrisico voor rekening van den huurder komt, die bij het aangaan van de overeenkomst met deze factor rekening heeft te houden. De verhuurder is verzekerd van een vaste opbrengst van zijn eigendom, die ook door voor den huurder bijzonder gunstige bedrijfsinkomsten niet wordt beïnvloed. Nu mogen de abnormale tijdsomstandig heden welke in het geheel niet waren te voorzien, er aan leiding toe geven tegenover de huurders een tegemoetko mende houding aan te nemen, er bestaat geen reden om de hierboven genoemde elementen, eigen aan een huur overeenkomst als de onderwerpelijke, geheel uit te scha kelen. Op de consequenties welke uit een aanvaarden van het volledig nadeelig gevolg door de gemeente zouden moeten voortvloeien, nl. dat dan ook de gemeente bij op gaande tijden aanspraak op een hoogere vergoeding zou moeten maken, wezen wij reeds in bijlage 104 van 1930. Ook het financieel belang der gemeente zou zich tegen een aanvaarden alleen van de nadeelige uitkomsten verzetten. De mate van het nadeel, dat de veehouders hebben ge leden, is moeilijk objectief te bepalen. Een vanwege het Old Burger Weeshuis gemaakte berekening heeft uitge wezen, dat in ’t algemeen de thans nog geldende huur prijzen voor de boeren, in verhouding tot de tegenwoordige opbrengst der producten ongeveer 60 te hoog zijn. Wan neer in overeenstemming met ons hiervoor uiteengezet standpunt, de helft van het nadeel voor rekening der ge meente wordt genomen, zou een huurvermindering van 30 moeten worden toegestaan. De schatting ten behoeve van het Old Burger Weeshuis gemaakt, had betrekking op de exploitatie-uitkomsten van boerderijen. De feiten bewijzen, dat een koemelker in het algemeen gunstiger resultaten heeft behaald dan een boer. Op grond hiervan komt ons voor het jaar 1931 een huur vermindering van 25 welke niet zal gelden voor de in 1930 verhuurde landerijen, billijk voor. Van een uitstel van betaling van de huur voor eenige maanden verwachten wij weinig baat voor de huurders. Daardoor zouden de moeilijkheden, welke voor hen moch ten bestaan, slechts verschoven worden. Door het eerst nu uitbrengen van dit advies hebben de huurders feitelijk reeds uitstel genoten. Verder gaan schijnt ons niet ge wenscht. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 11 JANUARI 1932, ‘s avonds 7Vt uur. PUNTEN VAN BEHANDELING: Punt 1. Ingekomen stukken: a. Adres van het bestuur van het Ned. Instituut van architecten, houdende verzoek te bevorderen, dat „aan in gemeentedienst werkzame architecten en bouwkundigen voortaan geen toestemming meer wordt verleend bouwkun dige werkzaamheden voor particulieren te verrichten.” (X 08.17(2)). Punt II. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. (Bijlage 1; dossiemo. 1.851.2.04.6). Punt lil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van drie leden der Commissie voor de lichamelijke opvoeding. (Bijlage 2; dossiemo. 1.855.3). Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een lid-werkgever, een plaatsver vangend lid-werkgever en een lid-werkman der Commissie, welke Burgemeester en Wethouders van advies dient bij de uitvoering van het „werkloosheidsbesluit 1917” en aan welke is opgedragen het bestuur der gemeente-arbeids- beurs. (Bijlage 3; dossiemo. 1348.44). Punt V. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders betreffende een door Regenten van het Old Burger Wees huis te nemen proefneming met gezinsverpleging voor weezen. (Bijlage 4; dossiemo. 1.842.73(2)). Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het publiek verhuren van landerijen. (Bijlage 5; dossiemo. X 07.351.32(13/36)). Punt VII. Advies van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van het bestuur van de consumptiemelkvee- houdersvereeniging te Sneek om vermindering van de huur van landerijen over 1931, en om uitstel van betaling. (Bij lage 6; dossiemo. X 07.35132(13)). Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van het aan IJ. de Jager onder hands verpachte perceel weiland, ter grootte van 0.81.24 H.A., gelegen aan de Leeuwarderdwarsstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 958 (oud no. 877). (Bijlage 7; dossiemo. X 07351.11(46)). Punt IX. Advies van Burgemeester en Wethouders op: a. het adres van de oudercommlssie van school no. 1 houdende verzoek om over te gaan tot bijbouw van een lokaal aan de openbare lagere school no. 1, ten dienste van het openbaar voorbereidend lager onderwijs; b. het adres van Sj. Bok e. a., houdende verzoek het daarheen te leiden, dat in een der lokalen van de openbare lagere school no. 2, voorbereidend lager onderwijs wordt gegeven. (Bijlage 8; dossiemo. 1.851.1). Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning aan J. E. Kuipers tot het plaatsen van steunpunten, het spannen van draden en het leggen van kabels op, boven en door gronden en wateren der gemeente, ten behoeve van een radio-distributie-cen- trale. (Bijlage 9; dossiemo. 1.818(9)). Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van de takken van dienst voor welke een af zonderlijke begrooting zal worden vastgesteld. (Bijlage 10; dossiemo. II 07.352.62). Punt XII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Sneeker Zweminrichting om over de in zes jaren terug te betalen kosten van het uitbaggeren van het spoorkanaal geen rente te berekenen. (Bijlage 11; dossiemo. 1.813.113(12)). van de weeskinderen aan andere personen dan die, in ar tikel 9 van het Reglement bedoeld en wier benoeming vol gens artikel 10 door de Gemeenteraad moet plaats hebben. Voorloopig lijkt het ons echter voldoende, dat U met de door Regenten voorgenomen proefneming accoord gaat. Leidt zij definitief tot gewijzigde opvattingen, dan zal daarvan ook door een wijziging van het reglement moeten blijken. Wij zullen aannemen, dat U met deze gedragslijn instemt, wanneer U deze mededeeling voor kennisgeving aanneemt. Wij stellen U daarom voor te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen de mededeeling van Burgemeester en Wethou ders d.d. 16 December 1931, no. 1.842.73(2), betreffende een door Regenten van het Old Burger Weeshuis te nemen proefneming met gezinsverpleging voor weezen; BESLUIT: deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Aldus enz. No. X 07.35132(13). Advies van Burgemeester en Wethouders op een verzoek van het bestuur van de Con- sumptiemelkveehoudersvereenlging te Sneek om vermindering van de huur van landerijen over 1931 en om uitstel van betaling. omtrent de beide in de titel van dit advies genoemde adressen, achten wij het van belang U een en ander mede te deelen van hetgeen aan het indienen van die adressen is voorafgegaan. Wij herinneren U dan in de eerste plaats aan het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 22, waarbij besloten werd een leegstaand lokaal van de openbare lagere school no. 1 te bestemmen voor het geven van open baar voorbereidend lager onderwijs. Dit lokaal, plaats biedende aan ruim 50 leerlingen, werd op 1 Februari 1.1. in gebruik genomen. De belangstelling van de bewoners. van het Sperkhem voor deze nieuwe gelegenheid bleek zoo groot te zijn, dat zelfs niet alle leerlingen, waarvoor toelating verzocht was, geplaatst konden worden, terwijl ook later steeds een aantal leerlingen op toelating moest wachten. Het gevolg hiervan is geweest, dat door de oudercommissie van school no. 1 aan ons college een adres werd gericht, waarin tweeërlei werd verzocht, nt: le. over te gaan tot stichting van een openbare school voor voorbereidend lager onderwijs in het Sperkhem en 2e. in afwachting van de onder le genoemde voorziening voorloopig voor het openbaar voorbereidend lager onder wijs beschikbaar te stellen de kleedkamer in school no. 1. Ook de commissie van toezicht op het lager onderwijs kwam het wenschelijk voor, dat de gelegenheid tot het ont vangen van openbaar voorbereidend lager onderwijs in het Sperkhem werd uitgebreid. Het middel dat daartoe door deze commissie aan de hand werd gedaan, bestond in het bijbouwen van een lokaal naast de bestaande fröbel- klasse bij school no. 1. Vervolgens is nog een adres ingekomen van Sj. Bok en andere bewoners uit de omgeving van de zgn. „Steen- klipsciiclen”, dat ook aan ons was gericht, en waarin ver zocht werd, een der lokalen van de openbare lagere school no. 2 te bestemmen voor het geven van openbaar voorbe reidend lager onderwijs. Omtrent dit adres werd het advies ingewonnen van de commissie van toezicht op het lager onderwijs en het hoofd van de openbare lagere school no. 2, die respectievelijk als hun meening te kennen gaven, dat het inrichten van een der lokalen van school no. 2 tot fröbellokaal aanbe veling verdiende en dat daardoor het onderwijs aan ge noemde school bij een doelmatige inrichting niet geschaad zou worden. Met een beroep op de tijdsomstandigheden werd echter zoowel het adres van de oudercommissie van de openbare lagere school no. 1 als dat van Sj. Bok en anderen, zoo mede het voorstel van de commissie van toezicht op het lager onderwijs om een fröbellokaal te doen bijbouwen naast het bestaande lokaal voor voorbereidend lager onder wijs bij school no. 1, met het oog op de kosten door ons college, in zijn vorige samenstelling van de hand gewezen. In het verdere betoog zult U een overzicht van deze kosten, voor een deel ontleend aan een rapport van den directeur der gemeentewerken, aantreffen. Met de afwijzing der adressen heeft men zich blijkbaar niet kunnen vereenigen, althans uit beide kringen werd een nieuw verzoekschrift ingediend, thans echter niet aan Burgemeester en Wethouders maar aan de raad gericht. Dit zijn de in de titel van dit advies genoemde adressen, die in Uw vergaderingen van 26 October en 16 November jl. in onze handen zijn gesteld om advies. Deze adressen hebben daarna een punt van bespreking in een vergadering van ons college uitgemaakt. Daarbij is gebleken, dat wij, in tegenstelling met onze voorgangers, de meening zijn toegedaan, dat er op het gebied van het voorbereidend lager onderwijs voor de gemeente een taak blijft te vervullen. Deze meening wordt sterk beïnvloed door de omstandigheid, dat bij herhaling van de belangstelling voor dit onderwijs is gebleken en er op is aangedrongen de gelegenheid tot het volgen er van te verruimen. De meening, dat het voorbereidend lager onderwijs geheel aan het particulier initiatief moet worden overgelaten, deelen wij niet. Met die meening trouwens is ook in strijd het feit, dat de gemeente zich gedurende tien tallen van jaren op dit gebied heeft bewogen. Omstandig heden waarom plotseling aan deze werkzaamheid een einde zou moeten worden gemaakt zijn ons niet bekend. Het feit alleen dat met dit onderwijs een bep- ^Id bedrag gemoeid is, schijnt ons in deze niet doorslaggevend. Staakt de ge meente haar w irkzaamheid, dan zal voor een aantal ouders wellicht de noc dzaak ontstaan hun kinderen te zenden naar inrichtingen met welker grondslag zij principieel niet in stemmen. Naai onze meening mag de gemeente niet in die richting sturei.. Uit het tot dusver gevoerde betoog kan worden afgeleid, dat wij niet een direct afwijzende houding tegenover de tot U gerichte adressen meenden te moeten innemen. Wij behoeven echter nauwelijks te zeggen, dat vooral in de tegenwoordige tijdsomstandigheden ook de kostenvraag terdege onder de oogen moet worden gezien. Opdat zulks mogelijk is, laten wij thans het reeds eerder genoemde overzicht van kosten volgen, waarin wij voor de volledigheid ook de kosten van de bouw van een school voor voorbereidend lager onderwijs in het Sperkhem heb ben opgenomen. I. Deze kosten worden voor een geheel nieuwe school, bestaande uit drie werklokalen en één speellokaal, door den directeur der gemeentewerken zeer globaal geraamd op f 35.000 f 40.000.—. II. Met de bouw van een nieuw fröbellokaal bij school no. 1, met inbegrip van de kosten van aanleg eener gas- verwarmings-installatie, electrisch licht, sanitair c. a., zal volgens denzelfden directeur een bedrag gemoeid zijn van f 10.500.De kosten van meubileering, aanschaffing van leermiddelen c. a., kunnen worden gesteld op f 1600. zoodat deze geheele verbouw een bedrag van f 10.500. f 1600.is rond f 12.100.zal vergen. III. Thans volgt een met opzet eenigszins meer gede tailleerde opgave van de kosten van het inrichten van een lokaal van de openbare lagere school no. 2, tot speel- en leslokaal ten behoeve van het openbaar voorbereidend lager onderwijs. Deze voorziening zal een bedrag vorderen van rond f2250.Van dit bedrag zal noodig zijn voor de wijziging van de inrichting van het lokaal en het treffen van eenige voorzieningen, een som van f950.gespe cificeerd als v>lgt: De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1931, volgens de uitkomsten der 11e algemeene Volkstelling uit: 7190 m. en 7664 vr., totaal 14854 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 153 m. en 150 vr.; door vestiging met 441 m. en 507 vr., of samen met 594 m. en 657 vr., is 1251 personen in totaal. Zij verminderde door overlijden met 67 m. en 88 vr.; door vertrek met 361 m. en 430 vr., of samen 428 nu en 518 vr., is 046 per sonen in totaal. De bevolking vermeerderde in 1931 dus met 166 m. en 139 vr.; totaal 305 personen, zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1932 bestond uit 7376 m. en 7803 vr.; totaal 15159 inwoners. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 119; het aantal echtscheidingen 1. Het aantal levenloos aangegevenen be droeg 5 m. en 4 vr., totaal 9. In verband met het feit dat ons bevolkings cijfer boven 15000 is gestegen zal bij een volgende raadsverkiezing het aantal leden van 15 op 17 moeten worden gebracht Tot het plaatselijk Comité „Sneek”, van het Nationaal Crisiscomité, is nog toegetre den de diaconie van de Gereformeerde Kerk. Het personeel van C. en A. Brenninkmeijer te Sneek, heeft besloten maandelijks een bij drage in de kas van het plaatselijk Comité te storten. Wie volgt dit mooie voorbeeld? Het bureau van het Comité is gevestigd ten kantore der Arbeidsbeurs, tel. no. 231. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll1/» en 12 Va uur, de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd i Huissleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven i Zakmes, J. v. Gorkum, le Steenkiip- straat 10; Streng koralen, J. Spoelstra, Julianapark 6; Paar dameshandschoe- nen, Wed. Spoelstra, Ged- Neltjesha- ven 3; Bruine heerenhoed, W. Hoek stra, WilhelminaparkPaar handschoe nen, G. Bleyenga, Neltjeshaven 16; RijL wielbelastingmerk, De Boer, Swarts- buurt 6. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werden uitgeleend 3129 banden en werd de inrichting bezocht door 2640 personen. Met ingang van 1 Januari jl. is de heer R. van Manen benoemd tot rijksklerk in vas ten dienst bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aan de inspectie 2e afd. alhier. Advies van Burgemeester en Wethouders op: a. het adres van de oudercommissie van school no. 1, houdende verzoek om over te gaan tot bijbouw van een lokaal, aan de openbare lagere school no. 1, ten dienste van het openbaar voorbereidend lager onderwijs; b. het adres van Sj. Bok e. a., houdende verzoek het daarheen te leiden, dat in een der lokalen van de openbare lagere school no. 2 voorbereidend lager onderwijs wordt gegeven. Het beroepingswerk Jutrijp—Hommerts. De Nederlandsch Hervormde gemeente van Jutrijp—Hommerts (classis Sneek) is reeds sedert 8 jaar vacant De plaats, in 1923 ledig gekomen door de emeriteering van ds. L. J. van Apeldoorn, is nog steeds niet vervuld. De oorzaak van deze voortdurende vaca ture moet gezocht worden in de omstandig heid, dat men niet aan de eischen van den Raad van Beheer voor de predikantstracte- menten wenschte te voldoen en derhalve geen handopening voor het beroepingswerk kon krijgen. Het gold hier een principieel verzet, waar om men over deze zaak het oordeel der ge heele gemeente heeft gevraagd en zij ver klaarde zich met overgroote meerderheid homogeen met de houding van den kerke- raad en die der kerkvoogden en notabelen. Het vorig jaar echter werd een proef proces van een der kerkeraden tegen den raad van beheer verloren, welk feit aanlei ding is geworden, dat men thans contact gezocht heeft. Bovendien was het verlangen naar een eigen predikant in de gemeente aanmerkelijk gestegen. Dientengevolge had dezer dagen een on derhoud tusschen vertegenwoordigers van den raad en van den kerkeraad en van de kerkvoogden te Amersfoort plaats. De aan spraken van den raad en de finantieele toe stand der gemeente is in die bijeenkomst in den breede besproken. O. a. werden uittrek- seis uit boeken en rekeningen overlegd. Daarbij bleek, dat de gemeente er finantieel niet slecht voorstaat, al zijn de opbrengsten der kerkegoederen de laatste jaren sterk afgenomen. De finantieele aanspraken van den raad zijn echter van zoodanigen aard, dat kan worden aangenomen, dat deze door de ge meente niet zullen worden aanvaard. Men wacht intusschen nog een nadere precisee- ring van den raad af om de gemeente dien aangaande te kunnen hooren. L. N. Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Loop .der bevolking der gemeente Sneek In 1931. Boven de 15000 inwoners. Nationaal CrisSscomité. No. 1.851.1(1).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1