I BESLUIT: lykzche uitvoering eveneens tegenwoor- het raadsbesluit van 21 December 1931, no. 11, in die zin te wijzigen, dat in het bepaalde onder b 4 wordt vervangen door 3 De heer Blok vindt het wel eigenaardig dat een onderne ming, die behoorlijk kan afschrijven, van haar winstcijfer geen 4 voor een leening wil betalen en dat B. en W. overstag gaan en nu 3 voorstellen. De ver. moest zich schamen dit van de publieke kas te vragen. Spr. zal tegen stemmen. De heer Smeding vindt het nog jammer dat het vorig voor stel niet aangenomen is; als de bestuursleden maar een kleine vergoeding voor het vele werk dat zij doen, vroegen, hadden de bedrijfsresultaten deze rentebetaling niet toegelaten. De Voorz.: De reden van ons voorstel is gelegen in het wisselvallig aantal bezoekers, dat de inrichting heeft en dat heeft invloed op de financieele resultaten. De heer Potmia: Dat wisselvallige valt mee, want er is een vast aantal, waarvan de abonnementsgelden voor het seizoen k.-orden geïnd. Spr. vindt het wat klein van het bestuur, al zal hij niet tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 11—4 st. Tegen stemmen de leden Oppenhuizen, Boeijenga, Dokkum en Blok; voor stemmen de leden De Oroot, Smeding, Breeuw- sma, Van der Voet, Sijtema, Boonstra, Siemensma, Potma, Ma- seland, Hoekstra en Zuiderbaan. Hierna sluiting. ïutie? Alles soc.-dem. partijen zijn contra-revo- j regeling nog eens goed na te gaan, omdat jpr. niet geheel aan lutionnair, zooals de ervaring in Duitschland, Nederland, Britsch-lndië heeft bewezen. Zij ba- seeren zich op de wettelijkheid, de kapitalisti sche staat en de grondwet; ook in Enschede staat zij weer aan dé zijde van het gezag. De soc.-dem. kan slechts aanmanen tot kalmte en meedoen aan het comité van prinses Juiiana; in Duitschland handhaaft zij Brüning, in Engeland loopen leiders als Macdonald en Snowden over naar het conservatisme. En de parlementaire partijen in het algemeen zijn machteloos, omdat ze de staat in stand willen houden, ze worden volslagen wettelijke partijen. Maar zelfs als re- volutionnairen een meerderheid in het parlement zouden krijgen, zouden 100 fascisten dat parle ment naar huis jagen. Alle parlementaire par tijen zijn volslagen machteloos en worden de lakeien der bourgeoisie. In Rusland is het niet anders gegaan; de revolutie was al geslaagd door het gansche proletariaat, voor de bolsje- wiki die schoone erfenis aanvaardden, ^n toen hebben die een methode toegepast, die naar wij hopen in het Westen onmogelijk zal zijn, nl. de bevolking volgens de fascistische methode tiran- niseeren, een terreur die hoogstens staatskapita- listisch is. Rusland zal na zijn industrialisatie even goed zijn crisis kennen. Er is ongetwijfeld een belangrijke vooruitgang door die industria lisatie, doch het is niet de overgang tot het so cialisme, maar wel van boerenstaat tot industrie staat. Van geen partij hebben we iets te verwachten voor de revolutie; de vakvereeniging kan iets bereiken in de bloeitijd van het kapitalisme, dat conflicten dan afkoopt met loonsverhooging; maar in een periode van crisis bereikt zij niets met een staking, de bourgeoisie wil dan de fa brieken wel sluiten. De kans in Twente de sta king te winnen is dan ook vrijwel nihil, het komt de bourgeoisie goed te pas de fabrieken te slui ten om de voorraden op te ruimen. Moeten de arbeiders dan al de loonsverlagin gen maar accepteeren als staking niet helpt? Uit breiding der staking zou een revolutionnaire si tuatie scheppen, die tot hongersnood zou leiden, als men niet overging tot verovering der bedrij ven. Maar de vakverenigingen willen ons niet helpen. Zij zijn slechts verzekeringsinstituten voor de arbeiders geworden. Hier valt dus niets te verwachten van de partijen en vakverenigin gen, die ingesteld zijn op een verouderde phase van het kapitalisme. Het kapitalisme beteekent vernietiging der productie, revolutie beteekent jj positief bezetting van alle bedrijven door de ar- beiders om daardoor de productie te redden en ze op te voeren tot het allerhoogste. Van de eerste dag dient doorgeproduceerd te worden, al moet het 12 uur zijn, omdat door overvloed het kapitalisme zijn kans verliest, en de mogelijkheid voor winsthandel is uitgesloten. De vesting van het proletariaat is het bedrijf; daar ligt de macht en de wezenlijke organisatie der revolutie is de bedrijfsorganisatie. De Russische en Duitsche re voluties begonnen daarmee; spontaan voelen de arbeiders dat daar bij de bedrijven de kern is. Een tweede eisch is ontbinding van leger en vloot, dus anti-militairistische activiteit, elke re volutie begint met muitende militairen. De staat dient ontwapend om de revolutie te doen slagen. Als de gewapende arbeiders leger en vloot ver- laten, nemen zij de wapenen mee en hoeren ze zich te concentreeren daar waar gewerkt wordt, om burgerwachten en dergelijke te ontwapenen en de bedrijven er tegen te verdedigen. Als de revolutie zoo zegeviert ontstaat er geen nieuw leger en vloot, maar blijven de arbeiders in de bedrijven; de revolutie behoort zoo geweldloos mogelijk te zijn, en als er geweld noodlg Is dan dat niet als staatsslaven gepleegd doch als ge wapende arbeiders, die hun bedrijven verdedi gen. Vanuit de bedrijven, de kern der nieuwe maatschappij, moet deze nieuwe maatschappij dan opgebouwd. In bedrijf en dorp krijgt men de bedrljfsraden en dorpsraden; er zal verdeellng van arbeid zijn, maar letter producent Is gelijk aan den ander; wij vragen dus de macht en vrij heid en gelijkwaardigheid voor allen die deel nemen aan de productie, en hem moet gegaran deerd de vrijheid van zijn persoonlijkheid anders vervallen we tot de atschuwelljkste Inquisitie, Het la dwaasheid te beweren, dat Iemand de waarheid zou hebben; wij propageeren alleen wat wij als waarheid beschouwen. Wij willen een socialisme staatloos, gezagloos, waarin de arbeiders do bedrijven door gemeenschappelijk overleg voeren, Internationaal zullen deze be drijven zich dan verbinden, waardoor alles ge baseerd zal zijn op federatieven grondslag, Reeds thans hebben we dat bij de spoorwegen op kapitalistische grondslag, evenals bij de pos terijen. Alleen de grenzen dienen nog opgeheven, we behouden de techniek. Niet de staat zal meer de hoogste macht zijn, maar de federatie van arbeldersbedrljven vormen de nieuwe ge meenschap, De distributie dient als volgt geregeld;: waar van genoeg ia wordt gratis geleverd, de geld handel wordt uitgeschakeld, gratis dus treinen en brood, onderwijs; er vindt ’n ruil plaats van pro ducten op grondslag bv, van de er aan bestede arbeidsuren. Een distributie onmlddellljk van producent naar consument met uitschakeling van elke vrije dus parasitaire handel, Spr. wil niet zeggen dat de toekomstmaatschappij zoo zal zijn, maar hoe zij k a n zijn. Dit is een ideaal als richtlijn voor ons streven: staat, grenzen, leger en vloot opgeheven, de bedrijven in handen der J arbeiders, en in zoodanig verband, dat men uit kan schakelen alle geldhandel. Spreker concludeert dat we In tijden van re volutionnaire situatie moeten zijn aanvaarders der revolutie, maar bewust, opdat wij de fouten vermijden en geen speelbal der omstandigheden worden, maar een socialistische maatschappij verwerkelijkt worde, waarin wij steeds men- schelijker zullen worden, De heer Visser sloot met een woord van dank tot den spreker. af, een vergoeding zal worden betaald van f2.50 per jaar voor elke bij de radlo-dostrlbutie-centrale aangesloten abonné. Kuipers heeft bij schrijven van zijn rechtskundigen raads man van 20 November jl. het tot U gerichte bezwaarschrift d.d. 31 October 1931, Ingetrokken. Op de daarin vervatte beschouwingen behoeven wij derhalve hier niet in te gaan. De heeren Spijkerman en Van der Wal en de firma Vol kers hebben aan den Minister van Waterstaat verzocht de te verleenen definitieve machtiging te stellen op naam van den heer Kuipers alleen. Zij hebben ons bij schrijven van 30 December 1931 bericht er in mede te gaan, dat ook de gemeentelijke vergunning wordt gesteld uitsluitend ten name van den heer Kuipers. Wij stellen U thans voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 Januari 1932, no. 1.818(9); BESLUIT: met J. E. Kuipers te Sneek een overeenkomst aan te gaan betreffende het plaatsen van steunpunten, het span nen van draden en het leggen van kabels op, boven en door de eigendommen der gemeente, zoowel die welke voor de openbare dienst zijn bestemd als, voor zooveel noodig, die welke in privaatrechtelijke zin aan haar toebehooren, een en ander ten behoeve van de exploitatie van een radio- distnbutie-centrale in de gemeente Sneek, zullende bij deze overeenkomst in hoofdzaak de voorwaarden gelden welke tot nu toe door Burgemeester en Wethouders zijn gesteld, met deze wijziging, dat aan de gemeente, te rekenen van 1 Januari 1932 af, een vergoeding zal worden betaald, be rekend naar f 2.50 per jaar, voor elke bij de radio-distri- butie-centrale aangesloten abonné, wordende overigens de nadere redactie, eventueel de noodige aanvullingen, der voorwaarden aan Burgemeester en Wethouders overge laten. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanwijzing van de takken van dienst voor welke een af zonderlijke begrooting zal worden vastgesteld. (Bijlage 10; dossierno. II 07.352.62). Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt XII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Sneeker Zweminrichting om over de in zes jaren terug te betalen kosten van het uitbaggeren van het spoorkanaal geen rente te berekenen. (Bijlage 11; dossierno. 1.813.113(12)). B. en W. adviseeren: Bij raadsbesluit van 21 December 1931, no. 11, werd besloten aan het bestuur der Sneeker Zweminrichting mede te deelen, dat de gemeente bereid is, de zorg op zich te nemen voor het uitbaggeren van het spoorkanaal bij die inrichting tot aan het einde van de Parkbuurt, onder voor waarde, dat het bestuur in de te maken kosten onmiddellijk f 1000.bijdraagt en het restant dezer kosten terugbetaalt in ten hoogste zes termijnen elk van ten minste f 500.en dat het bestuur over het nog niet terugbetaalde bedrag een rente vergoedt van 4 Het bestuur van de zweminrichting verzoekt in verband met dit besluit in het hierbij gevoegd adres, op de daarin ontwikkelde gronden, de voorwaarde betreffende het be rekenen van een jaarlijksche rente te schrappen. Dit verzoek is voor ons aanleiding geweest tot het hou den van een hernieuwde bespreking ten aanzien van deze aangelegenheid met het bestuur der inrichting, waarbij door dit bestuur zijn overgelegd een aantal financieele gegevens, die U bij de stukken zult aantreffen. Kennisneming van de financieele omstandigheden der zweminrichting heeft bij ons de overtuiging gevestigd, dat er inderdaad reden bestaat om van het ten behoeve van deze inrichting aangewend kapitaal voor uitbaggering van het spoorkanaal een rente te berekenen. Maar, gezien de hiervoor bedoelde gegevens en in aanmerking nemende het belang dat voor de gemeente betrokken is bij de aanwezig heid van een goed Ingerichte zweminrichting, mag de te vorderen rente naar ons oordeel niet hooger zijn dan 3 Wij adviseeren U het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van het Bestuur der Sneeker Zwem inrichting te Sneek, d.d. 30 December 1931, houdende het verzoek om voor de in zes jaren terug te betalen kosten van het uitbaggeren van het Spoorkanaal geen rente te berekenen; Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders van 6 Januari 1932, no. 1.813.113(12); beurt aan de meisjes en jongens adspi- ranten. Hierna volgde een heel mooi nummertje, n.l. een alleraardigst dansje van de oudste Pieter Jellen meisjes. Het eigenlijke tumprogramma was hiermede afgeloopen, en nu werd be gonnen met de wedstrijden in'blokjes- rapen, touwtrekken en stoelendansen. De A. J. C. voerde de „Tooverfluit” op, en afgaande op het uitbundig ge lach en applaus uit de zaal, is dit num mer vooral 'buitengewoon in de smaak gevallen, vooral natuurlijk bjj de jonge ren, die wat een schik hadden in de beer, de kat, de politieagent en al die anderen, die op het hooren van de tooverfluit mee moesten zingen. De heer "Berend Keulen gaf zangles sen, hierin bestaande dat hij de geheelé volgd door gemeenschappelijke zang, begeleid door het N.A.S.B.-fluitclubje, en dan is het woord aan den heer P. v. d. Veen, Secretaris van de Sneeker Besturen Bond om een kort openings woord te spreken. Spr. herinnert met enkele woorden hoe de N.A.S.B. is ontstaan en wat de redenen daartoe waren, en wijst op de geweldige gloei van deze sportbond. In *t slot komt hjj dan ook tot de con clusie, dat de N.A.S.B. in een groote behoefte blijkt? te vporzien. Hij vestigt hierna de aandacht op de collecte, die na afloop ten bate der stakende carton- bewerkers en textielarbeiders gehoudén zal ^worden, en wekt allen op om1 ,vol- dig te zijn. De turners en turnsters verlaten hierna in een prettig marschtempo het podium, en dan wordt met het uitge breide programma begonnen. Het zou ons te ver voeren oml alles te releveeren, en dus volstaan wijl met een korte opsomming van het gepres teerde. De oudste Pieter Jellen traden ’t eerst op, gevolgd door de adspiran- tien meisjes en jongens, waarna een kleine pauze volgt om dezen op een tractatie te vergasten. Maar inmiddels stonden de kleinsten al weer gereed om hun deel van het programma af te werken, en dat hebben ze er kranig af gebracht. Ze werden opgevolgd door de grootere jongens die een partijtje bok gingen springen, en dan is de zaal zoo maar even een-twee-drie het fleurige marschliedje „Wie wil met ons mee naar buiten gaan” Jeerde, waarbij hij eenige jeugdige N.A.S.B.’ertjes re- cruteerde om te demonstreeren hoé prettig je op dat liedje kunt marchee- ren. 1 De middag werd besloten met een keurig uitgevoerde Spaansche dans door de oudere dames-leden. Begeleid met tambourein-muziek en afwisselend met fantastische kleuren belicht, gaf de»e dans een heel mooie indruk die dan ook een prachtig slot vormde van een uitstekend geslaagde sportmiddag. De collecte bracht f 18.847» op. Door de politie zijn een vijftal ongeveer J2 jarige jongens aangehou- figuur. Als het particulier voorbereidend onderwijs nog goed- kooper is, is dat omdat het personeel het voor nog minder doet dan het gemeentepersoneel. Aan de bijzondere Jan van Nassauschool was vroeger voor dit doel ook een lokaal ingericht en dat is dus ook door gemeentegeld in stand gehouden; ook dat bijzonder voorbereidend onderwijs drukte dus wat op de belastingbetalers. In ieder geval als er door de gemeentekas be taald wordt voor dit doel wordt dat betaald voor een uiterst nuttige zaak. De heer Boeijenga merkt den heer Maseland op dat hem een klein weinigje bescheidenheid paste. De heer Maseland is opgetreden met een program met punten en men eischte, dat de andere partijen dit zouden onderschrijven; als ze het niet deden kon men niet samenwerken. Wij hebben er toen op gewezen, dat ook dit punt van de gelijkstelling van het voor bereidend lager onderwijs heel wat geld zou kosten en dat de heer Maseland in gebreke bleef middelen tot dekking aan te wijzen. En op dat schrijven kregen we nooit antwoord. De geschiedenis stelt ons in het gelijk; de heer Maseland heeft getracht zijn program weg te moffelen en te verloochenen. De crisis moge dan verscherpt zijn, wij hadden daarop toen al gewezen en gezegd dat zijn program door die crisis onuitvoer baar zou zijn. De heer Maseland bleef echter onderstellen dat het wel uitvoerbaar was; en het was zijn plicht geweest in deze situatie alvorens uitbreiding aan het openbaar voorbereidend lager onderwijs te geven, zijn program uit te voeren in deze zin dat dit bijzonder onderwijs ook zou profiteeren van deze uitbreiding. De heer Maseland schijnt dit nu niet mogelijk te achten voor dat bijzonder onderwijs en wil wel f 4000 voor het openbaar voorbereidend onderwijs geven en misschien straks nog vele duizenden voor dit onderwijs en zijn bijzonder voor bereidend onderwijs in de steek laten. Zijn program is een groote paskwil, en hij is niet in staat er iets van te verwezen lijken. De heer Maseland is weer verwonderd over de verwon dering van den heer Blok. Het is een feit, dat nu op hooge toon geëischt wordt, wat men, toen wij het vroegen, niet wilde geven. Spr. wil op de insinuaties aan zijn adres niet ingaan, omdat hij bij de begrooting zijn standpunt volledig heeft uiteengezet en men hem al verwijt wat hij in de toekomst zal doen, terwijl men in gebreke blijft de beschuldigingen, in de pers geuit over wat hij in het verleden deed, met bewijzen te staven. Spr. herinnert aan het Godsoordeel der oude Germanen, waarbij de beschul digde zijn onschuld had te bewijzen, niet de beschuldigers, zijn schuld, een systeem dat ai lang zijn tijd gehad heeft, maar dat men nu weer op spr. blijkt te willen toepassen. Maar spr. zal, zoolang men niet bewijst de beschuldigingen die men uitte over wat hij in het verleden deed,) niet ingaan op wat men hem voor de toekomst nu al verwijt. De Voorz. sluit de debatten. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt met 96 st. aangenomen. Tegen stemmen de leden Potma, Blok, Oppenhuizen, Boonstra, Boeijenga en Dokkum; voor stemmen de leden Maseland, Hoek stra, Zuiderbaan, De Groot, Smeding, Breeuwsma, Van der Voet, Sijtema en Siemensma. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van vergunning aan J. E. Kuipers tot het plaatsen van steunpunten, het spannen van draden en het leggen van kabels op, boven'en door gronden en wateren der gemeente, ten behoeve van een radio-dlstributie-cen- trale. (Bijlage 9; dossierno. 1.818(9)). B. en W. adviseeren: Bij beschikking van 30 Juli 1928 werd door den Dlrec- teur-generaal der posterijen en telegrafie aan G. Spijker man, L. van der Wal. J. E. Kuipers en de firma Johs. Vol kers en Zoon alhier een voorloopige machtiging verleend tot het aanleggen en expiolteeren van een radio-distributie- centrale in deze gemeente, als bedoeld in artikel 3 der Tele graaf- en telefoonwet 1904 (Staatsblad no. 7) In verband met artikel 25 van het Radio-reglement 1930. In aansluiting hiermede hebben wij. bij besluit van 12 Maart 1929 no. 19 aan de genoemde personen een van jaar tot jaar opzegbare vergunning verleend tot het spannen van de benoodlgde draden over gemeentegrond, het leggen van kabels door de grachten en het plaatsen van steunpunten. De voor waarden, waaronder deze vergunning is gegeven, bevinden zich bij de dit voorstel vergezellende stukken. Wij achtten ons tot het nemen van een besluit als het aangehaalde gerechtigd, in de eerste plaats omdat de zaak een voor- loopig karakter droeg en een meer definitieve regeling eerst getroffen zou kunnen worden als de voorloopige machtiging van den Directeur-generaal door een meer duurzame zou zijn vervangen en In de tweede plaats omdat in 1929 niet viel te voorzien, dat de radlo-distributle-cen- trale een omvang zou nemen als welke achteraf is ge bleken het geval te zijn. Nu de „voorloopige machtiging'’ binnenkort zal worden vervangen door een welke, naar ons is medegedeeld, zal gelden voor een tijdperk van vijf jaar en nu bovendien in slechts enkele jaren de exploitatie een zoodanige omvang heeft genomen, dat de voor haar verdere uitvoering noodige gemeentelijke medewerking niet meer geacht kan worden binnen de kring van onze competentie te liggen, achten wij het treffen van een meer duurzame regeling ook van de zijde der gemeente, gewenscht. Wij hebben, om de weg hiervoor vrij te maken, bij schrij ven van 30 September jl. aan J. E. Kuipers, als fettelijke uitvoerder der verleende machtiging en vergunning, de verleende gemeentelijke concessie met Ingang van 1 Januari 1932 opgezegd. Bij schrijven van 19 October d.a.v. is een zelfde mededeellng gedaan aan G. Spijkerman, L. van der Wal, en de firma Joh.Volkers en Zoon. De daarna met den heer Kuipers gevoerde onderhande- llngen hebben tot de volgende resultaten geleld: 1. Aan Kuipers wordt een vergunning gegeven, ingaande 1 Januari 1932 voor de tijd van vijf jaar of zooveel korter als de machtiging volgens artikel 3 der Telegraaf en tele foonwet 1904 (Staatsblad no. 7) In verband met artikel 25 van het Radio-reglement 1930, zal loopen. 2. Deze vergunning zal betreffen zoowel de voor de open bare dienst bestemde eigendommen der gemeente als die welke privaatrechtelijk in haar bezit zijn. 3. Aan de vergunning zullen in hoofdzaak de thans gel dende voorwaarden worden verbonden, met deze wijziging echter, dat aan de gemeente, te rekenen van 1 Januari 1932 de indruk kan ontkomen, dat dit, op nu geheel andere leest ge schoeide onderwijs, voor bepaalde groepen ingezetenen ook in vergelijking met hun inkomen wel een grooter offer waard moet zijn dan de thans geldende heffing, zoodat B. en W. in deze voorstellen zullen overwegen. De heer Maseland is over de motiveering van den heer Blok verwonderd om dezelfde reden als de heer Breeuwsma Toen het vorig college een regeling kreeg te ontwerpen voor het bijzonder voorbereidend lager onderwijsi, wilde men niet aan de gelijkstelling; bij de begrooting wilde men de gelijk stelling in ie zin, dat niemand iets zou krijgen, terwijl men nu het roer omgooit en financieele gelijkstelling vraagt. Als men in de vorige 4-jarige periode gelijkstelling wilde, waarom dan bij de begrooting de poging tot verkleining van het subsidie en waarom toen niet de poging gewaagd tot inkrimping van het openbaar onderwijs, terwijl men nu weer financieele gelijkstel ling eischt In dit voorstel van B. en W. zit geen principieele bevoordeeling van het openbaar voorbereidend lager onderwijs; hier wordt voortgegaan in de richting door het vorig D. B. ge- sanctionneerd. Het openbaar voorbereidend lager onderwijs kan nu niet alle belangstellenden helpen en nu doen B. en W. een poging en een zeer bescheidene, tegemoet te komen aan die wenschen. Zij trekken de consekwentie uit het feit, dat dit onder wijs hier bestaat en dus aan redelijke eischen moet voldoen. Spr. ziet absoluut geen afwijking van eenige gevolgde lijn. Als men ditzelfde voor het bijzonder onderwijs inwilligt, zou men die lijn verlaten. Spr. wil wel zeggen dat zijn fractie dit laatste gaarne zou zien, maar we hebben rekening te houden met de financieele toestand en in ons manifest hebben we onze deside rata nadrukkelijk afhankelijk gemaakt van de financieele toe stand. Spr. ziet geen inconsekwentie wanneer wij den heer Blok verwijzen naar de eenmaal bestaande regeling. Als er een adres inkomt zullen wij handelen naar de omstandigheden, zooals die ontstaan door de oogenblikkelijke financieele toestand. De heer Blok heeft trachten duidelijk te maken wat onbe grijpelijk was voor den heer Breeuwsma en anderzijds moet hij de verwondering van den heer Maseland tot normale proporties terug brengen. De toestand hier was, dat de gemeente onver plicht een bewaarschool hield en gedurig is van de rechterzijde gepoogd dat onderwijs zoo zuinig mogelijk te behartigen en ge tracht dit onderwijs langs particuliere weg te doen geschieden. Die poging is niet gelukt; de meerderheid was er niet voor. Het was ook zoo veel gemakkelijker dat het uit de gemeentekas be taald werdl Men kon echter wel goedkooper onderwijs geven wanneer het niet uit de openbare kas bestreden werd. Er kwam toen een adres der R.-K., waarin dit billijkheidsmotief zat dat waar alle burgers gelijk zijn en meebetalen voor dit onderwijs, er ook iets moest gedaan voor het bijzonder onderwijs. Maar het ging niet gemakkelijk, we hebben er lang over gedacht en trouwens wat gegeven werd was zeer gering in vergelijking met de kosten, terwijl alle richtingen toch evenveel recht hadden. Tenslotte hakte men de knoop door en gaf f25 per leerling. Dat kan dus geen reden tot verwondering zijn, dat was integen deel heel normaal. En waar heel goed particulier onderwijs mogelijk blijkt tegen minder kosten, zeggen wij: 'laten de par ticulieren dat dan zelf doen, temeer daar de gemeente-financiën zoo deplorabel zijn, getuige ook het feit, dat B. en W. geen ant woord geven op de vraag of men de consekwentie van het voorstel aanvaardt. Voert men de financieele gelijkstelling door, dan kan men, als in Utrecht, straks de geheele zaak wel aan kant zetten, want het zal zooveel vergen, dat men moet zeg gen: „Nu kan het niet meer”. En daarom is het beter nu gelei delijk op bezuiniging aan te sturen, anders komt later een te groote schok. De gelijkstelling bestaat hier nu op geen stukken na en nu ligt het voor de hand, waar de burgers voor de pu blieke kas gelijk zijn, dat als men dit voorstel wel wil, men consekwent moet zijn en als andere burgers ditzelfde vragen, dit ook moet toestaan; anders zou men zeer partijdig zijn en één groep boven de andere bevoorrechten. Nolens volens is het andlers geworden dan voor 75 jaar en hier is dat nog maar 2 jaar zoo en dan nog maar in geringe mate. Is er op de school aan de Koemarkt wel zoodanige vermeerdering van leerlingem dat men er niet meer kan plaatsen? Er is zelfs een adressant bij van het Kleinzand en een van Molen de Henl A'la men eens een overzicht kreeg welke leerlingen naar de Koemarkt kunnen, dan la het mogelijk dat blijkt dat dit lokaal niet noodig is. Spr. heeft niet bedoeld dat deze f4000 telken jare zouden terugkeeren, maar dat deze drukken op de begrooting 1932, wat onverantwoordelijk ia, temeer waar de burgerij zelf kan zorgen voor dit onderwijs en men er dan ook meer ambitie voor zal hebben, omdat men het zelf inrichtte. De heer De Groot dacht dat de bijlage voor zich zelf sprak, maar het debat krijgt door den heer Blok geen aangename klank, Spr, kan zich voorstellen dat men principieel er tegen la dat dit openbaar voorbereidend lager onderwijs wordt ge geven, maar dat de heer Blok zoo de groote trom zou roeren had spr. niet verwacht. Er was ook een adres van het Sperkhem; daar Is In 7 jaar een heele stad bijgekomen en ten opzichte van het gewoon lager onderwijs werd daar rekening mee ge houden, maar ten opzichte van het voorbereidend onderwijs, waarnaar veel vraag was door de nieuwe methode, niet. De menschen hadden geen gelegenheid de kinderen naar de Koe markt te brengen. Vroeger was het bij dit onderwijs hier echt een bewaar school, de kinderen werden er bewaard, drie uur lang; dat zijn enorm süechte toestanden geweest; nu is die toestand grondig verbeterd. Dat voorbereidend onderwijs is nu een lust voor de kinderen en de ouders. Wie, zooals spr., als lid der oudercommissie dat onderwijs in het Sperkhem zag, zal toegeven dat daar de kinderen wat leeren, zelfs ook al een begin van christelijke en maatschappelijke deugden. Dit heeft tenge volge dat er een belangrijke vraag naar dit onderwijs is ont staan, terwijl de plaats aan de Koemarkt een geweldig bezwaar was, wat het vorig college ook inzag, zoodat het lokaal in t Sperkhem er kwam. Daardoor fs de belangstelling zoo toege- nomen, dat er daar nu nog 25 kinderen moesten worden afge wezen. Daarom richtte de oudercommissie zich tot de gemeente om bijbouw van een lokaal in het Sperkhem, doch spr. is met B. en W. van oordeel, dat in verband met de financieele toe stand dat nu niet kan, wat spr. grondig spijt. Anders staat het met de toestand op de Steenklip, waar tot nog toe niets was, zoodat men daar naar de binnenstad moest, wat evenveel be- zwaar opkvtrde als voor de menschen in het Sperkhem. En nu gebeurt hetzelfde wat het vorig D. B. ook deed, het tegen woordig college wil met zeer weinig kosten velen doen profi teeren van dit onderwijs, en spr. is blij, dat ondanks het feit, dat de gespannen verhouding in de begrooting tegen hen zou worden uitgespeeld, B. en W. met dit voorstel komen; daar voor hulde. Als er ooit goedkoop onderwijs gegeven wordt, dan is het dit, dat zeer zuinig is met aanschaffing van leermid delen, maar ook met de salarieering. Die is zoo laag, dat deze de toets der vergelijking met elders niet kan doorstaan. In Leeuwarden zijn de salarissen naar spr. meent de helft hooger; ook bij andere plaatsen vergeleken slaat Sneek zeker een pover Sportmiddag van de i N. A. S. D. De afdeeling Sneek van de Neder- landache Arbeiders Sport Bond hield Zondagmiddag in „de Harmonie" een feestelijke sportmiddag voor de Jonge Pieter Jellen met medewerking vaïl de adspirant jongens en meisjes, een groep A. J. C.'ers en eenige oudere damles- ledon. Om 3 uur ongeveer werd met de vlaggen voorop, afgemarcheerd en evenals altijd trof ons ook nu weer de fleurige aanblik daarvan. Op ’t podium aangekomen werd allereerst de gebrul- gende week Zondag bij de gewone jaar- kelyke vlaggengnoet gebracht, ge- 1’“ V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2