15 korting Onze Balans-Opruiming Matorni’s Wijngaard Kleeding naar Maat BEDDEN EN MATRASSEN TROMP - Sneek PINDAS van Tromp A. VERWEK KANTOORBOEKEN Mag. „DE DUIF” I I VERKADE’s 1 BISCUITS I Firma JOHs. TROMPSneek I liuiyuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiuiiiiiil Tweede Blad tal u ’t Kost haast niks deze week. Z1K ETALAGES Ho. 30, Ul'icisei Orgaan der Ce ülljave: MSI 8 Co. Woensdag 13 Januari 1932 48ë Jaargang Reclamekolom. BENSDORP FEUILLETON Ongericht 1901 O. MONSMA MINISTER Siff. Mag. F. LIGTHABT llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg DRAISMAvanWLKEHBURC'S NIEUWSTIJDINGEN. Sneek bekend als de lekkerste 10>30% KORTING ÊDAMES! LSC SNFFK Telefoon Na f$0 VOOR betaalt minder bij I VROOM DREESMANN Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii iiiniiiiiiimiiin Engros TROMP, Sneek. en ar HOOFDSTUK X. Wordt vervolgd. in d. door E. PHILIPS OPPENHEIM. Voor wederkooperi In Tabaksfabrikaten eerste hands adres! HEEREN KLEEDING SNEEK WIJDE BURGSTR. O INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) meeste lauweren, terwijl de Fransche dameskampioen, 'hoewel ze na iedere set, die zü verloor, de gebruikelijke zenuwtoeval kreeg, alle andere dames de loef afstak. En toch, niettegenstaande alles ging als altijd, hing er over Monte Carlo een eigenaardige, onbehaaglijke atmosfeer, die iedereen voelde, maar waarvan nie mand de juiste oorzaak kon aangeven. Bijna geen enkele Italiaansche courant was er meer aan de kiosk in het Park te krijgen, en wanneer er een te krijgen was, stond er zoo goed als niets anders in dan uitvoerige verslagen betreffende weer nieuwe grensincidenten tusschen de Italianen en de Franschen. De Fran sche pers liet er zich slechts zeer voor zichtig over uit, doch één blad consta teerde met groot leedwezen, dat Italië bij iedere gelegenheid met opzet dié incidenten, die beter doodgezwegen konden worden, naar voren bracht en er in scheen te groeien. Over het ge heel genomen echter was aan de eené zjjde de hand van den censor te be speuren, terwjjl aan de andere zijde een zeer duidelijk streven naar sensatie viel waar te nemen. Het meerendeel der zomergasten nam de zaak heel kalm op. De gedachte, dat de toestand een eenigszins ernstiger karakter kon krij gen, werd als iets hoogstbelachelyks beschouwd speciaal door de En- gelschen. een ioel- baas 4 elf- i en end- rein veg. Lod- dit >or ets ?e- iet je- se ut- Oosterdijk 12-14 - Tel. 153 - Sneek i—8 ileet rust oor- IZC laai Leek jijd een ie ie, >a- Gebonden en Losbladig OOSTERDIJK 87 - TELEF. 409 SNEEK. lij lij er ar o- a- in ir. m et m ie le m ze tg e- an m e- sr- Rookt Prima lichte 6 ct Sigaar, brandt krijtwit Oosterdijk 8» - Telet. 422 VerteMJnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS De wijncultuur is een moeilijke zaak. Niet alle druiven leveren goeden wijn op en klakkeloos is een eeuwenoude er varing van de wijnlanden niet over te nemen. De Nederlandsche Vereeniging stelt de vraag waarom niet de Zwitsersche methode is gevolgd, door op ^eer een voudige wijze de alcoholvrije most te vervaardigen, die daar tot een uitne mende volksdrank is geworden en het hier eveneens zou kunnen. Naar het oordeel van de Nederland sche Vereeniging zou voor dit artikel in Nederland een flink afzetgebied kun nen worden gevonden, waarmee zoo wel de druivenkweekers als de volks kracht zouden worden gebaat. hebben gesticht, waardoor ongeveer vijftig gebouwen zijn vernield. Het verlaten paard. Bjy een debat in het Hongaarsche parlement over de malaise, klaagde on langs een afgevaardigde van de partij van kleine boeren, dat men hem op de markt te Nagykanizsa voor zijn mooi ste paard nog geen 60 pengö (pl.m. 26 gulden) had geboden. Een andere af gevaardigde merkte op, dat men reeds voor 10 pengö een paard kon krijgen, waarop een derde de droevige geschie denis verhaalde van een landbouwer, die, omdat hij zijn paard niet meer kon houden, hem zijn ransel omhing, waar in hij de veepas deed met een briefje en het paard het land in stuurde. In het briefje beval hij' het paard aan de wel willendheid van den vinder, met de meedeeling, dat hij' het niet over zich kon verkrijgen, het goede beest af te maken. Het ronddwalende paard is la ter door een veldwachter gevonden, die het thans onderhoudt. heimelijk aan iemand anders ter hand heeft kunnen stellen, waar zouden ze dan heengebracht zijn, denkt U? Hij had ze zelf, zonder ook maar eenigszins gevaar te loepen, naar Downing Street of naar de Quai d’Orsay kunnen bren gen. Maar dat was niet zijn bedoeling. Zijn bedoeling was, ze als bewijsstukken van Matorni’s plannen in Italië open baar te maken, zoodat hy’ onherroepe lijk door sluipmoordenaars uit'den weg geruimd zou worden, zoodat zijn groot- sche plannen verijdeld zouden worden, nog voordat zy volkomen gerijpt waren. En is van dat alles in Italië iets te be- bestuur van de Nederlandsche Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zich gewend tot den Neder- landschen Tuinbouwraad, met Jiet ad vies dezen weg niet op te gaan. Het wijst er op, dat in de echte wijnlanden overproductie bestaat en gezocht wordt naar middelen om de druiven voor an dere doeleinden te gebruiken. WAARBORGT EER 80LIEDE HAAM DE BESTE GARANTIE Sneek, Januari 1932. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek het onderstaande een plaatsje te gunnen in Uw veelge lezen blad. Tot mijn groote verbazing las ik in verschillende bladen de kwestie van eén week verkorting van den eierzoekers- tjjd. Ik begrijp hoegenaamd niet welk be lang hier nu in zit voor bescherming nietingen van een voorjaarsdag de ze- der kievit, wat vele vogelvrienden met my eens zullen zijn. Naar my is in gelicht worden jaarlijks duizenden kie viten in Frankrijk gevangen met netten en andere vangmiddelen. Mij' dunkt dus dat daar het terrein is voor de Ver eeniging van Vogelbescherming, maar niet hier. Een week inkorting der eierzoekers- tijd zou juist een averechtsch resultaat te weeg brengen en alleen de eiér- zoekers dat zyn de groote vogel vrienden treffen. Want zijn zy het niet, die zoo gauw als Maart in ’t land komt er voor dag en dauw op uit trek ken om de komst van hun gevederde vrienden te begroeten en toe te juichén. De heele winter snakken ze naar die heerlijke sport. En het zyn juist de menschen die de ware vrienden der kieviten zijn, want zij waken er voor en vormen een vrijwillige veldpolitie, die zoo gauw de 23e April voorbij' is, toe ziet dat geen eitje meer geraapt wordt. Ook ken ik verschillende landbouwers welke hartstochtelijke eierzoekers zyn, en zoo gauw het verboden is, de eitjes voor heeft hy gelegenheid genoeg ge had." De Baron stond op en boog zich over haar hand heen. 'Zyn houding en ma nier van doen waren opgewekter. „Prinses," zei hy óp zachten toon, „een bezoek aan U werkt altijd inspi reer end." Een droefgeestig glimlachje zweefde om haar mond. Weer dwaalde haar blik af naar de blauwe zee. „De inspiratie komt van de over-, zy'de ginds," antwoordde zy. doosjes reepjes voor een kwartje zijn nu nog uitgebreid met een doosje bevattende 7 fijne reepen chocolade, waarbij gepakt een schitterend motief Loop der bevolking Wijmbritseradeel. Op 1 Januari 1931 bestond de bevol king uit 5847 mannen en 5812 vrouwen, totaal 11659 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 142 mannen en 141 vrouwen, door ves tiging met 319 mannen "en 321 vrou- bewaken als was het hun kostbaarste kleinood. Ook moet vooral niet verge ten worden het groote belang der be- roepseierzoekers, die zooals wij1 allen weten, soms na een lange werklooze win ter, zoo’n voorjaar nog een aardig cen tje er mee verdienen. Wanneer ér eén verkorting van eierzoekerstyd of alge heel verbod van eierzoeken komt, zal dit niet ten goede komen aan de kievit, daarvan ben ik overtuigd, maar indien het verbod al de vermeerdering in de hand werkt dan zal Frankrijk en de andere landen, waar de kieviten byl duizenden worden gevangen, daarvan alleen het voordeel hebben, terwijl door het overdreven gedoe van eenige over gevoelige vogelvrienden achter de kachel, wij' in de eerste plaats missen een gezonde sport, die naast de ge en toch 20. „Maar tot nu toe is alles goed ge gaan," protesteerde de Baron. '„Tot nu toe hebben ze slechts gedaan, alsof zij achterdocht haddenhu en dan hebben ze ons wel eens lastig gevallen, maar in werkelijkheid waren ze van alles totaal onkundig. We hebben hun voort durend zand in de oogen gestrooid. De Engelschen nu ja, dat zijn volslagen idioten. Er zijn enkele Franschen ge weest,’ die hun uiterste best hebben gedaan, om iets te weten te komen, maar wij hebben hen van het eene de partement naar het andere gestuurd, tot ze er tenslotte genoeg van kregen en onverrichter zake weer naar huis moesten terugkeeren. Maar nu is er plotseling een verandering in den toe stand gekomen. Op het oogenblik tas- Alles ging, naar het scheen, in Monte Carlo zyn gewone gangetje, zooals ieder seizoen. De gasten gebruikten hun cocktails op de Royalty, lunchten by Ciro, dineerden in Hotel de Paris, en soupeerden in het Carlton, zooals dat al sedert onheuglijke tijden placht te geschieden. De jongelui speelden golf op Mont Agel, tennisten in La Festa, of zochten het een of ander voorwend sel, om naar Nice of Cannes te autoën. Twee uur per dag een vóór en een na het diner ontmoette men elkaar op de Sportclub. Het gewone aantal onbekende vreemdelingen streek de hemel mag weten, waar vandaan neer op de speelzalen, won er fabel achtige sommen gelds, dat de anderen verloren hadden, en verdween ermee. Nu en dan wist het een Amerikaansch millionair van hen te winnen of slaagde een Fransch .fabrikant, die op geregelde tyden vanuit Cannes naar Monte Carlo kwam1, er in, een sensationeele winst te maken. Alles ging, zooals het ieder jaar placht te gaan. De menschen ver loren, die verlies konden lijden, en die menschen wonnen, die reeds genoeg hadden. Het eene galadiner volgde Qp het andere; allen beweerden verveeld, dat zy er nooit meer aan zouden deel nemen, en allen namen weer even gre tig de volgende uitnoodiging aan. Reeds by den eersten tenniswedstrijd oo0stt« osder de heeren Mervya de speuren? Neen immers. Nog altijd is Matorni wat hij steeds is geweest: de afgod van het volk, en de Roodhemden hebben geen enkel wapen in handen en kunnen niets 'tegen hem1 beginnen." De Baron bleef een oogenblik strak voor zich uit zitten staren, maar er kwam een opgewektere uitdrukking op zyn gezicht. „Prinses," zei hij, „ik moet erkennen, dat U gely'k heeft. Ik ken dien jongen Engelschman al vier jaar. Ook ik zou durven zweren, dat hy volkomen onge vaarlijk is. Ik zal naar huis terugseinen, dat zü zich onnoodig ongerust hebben gemaakt." „Doet U dat." „En wat de papieren betreft, die Uguello by zich had..." ,„Ik voor mü ben* tot de conclusie gekomen, dat hy ze heeft vernietigd," viel dn Prijues utt ia de rede. „Daar- Brandstichter gepakt. In het dorp Werben by Kottbus (Duitschland) zyn Woensdagmiddag vijf groote gebouwen door brand geheel verweest. Zooals by tal van vroegere branden in deze gemeente en in den naasten omtrek, bleek ook ditmaal brandstichting in het spel te zijn. De politie die tot nu toe er niet in was geslaagd den schuldige te vatten, had ditmaal meer geluk. Zy arresteerde na bij de plaats van de ramp den 19- jarigen zoon van een landbouwer uit Wieben; die na een kort verhoor be kende in vier jaar tyds 21 branden te biedt U vele extra koopjes =s Wij geven op alle andere S artikelen esa Fa. VELDMAN - N. Burgstr. 7 g ten zij niet meer in het wilde rond, maar zoeken ze naar iets bepaalds. Ik zeg U, Prinses, ik vrees het ergste. Zeker, Torrita heeft woord gehouden. Uguello heeft Italië nooit bereikt, maar de papieren, die hy bij zich bad Uw partij erkent zelf, dat ze onvindbaar zyn. Ik voor my ben er zeker van, dat hy er in geslaagd is, ze aan een hand langer in bewaring te geven." De Prinses schudde het hoofd. Zij verkeerde in een opgewonden toestand. Zelfs Won Grezzner ontging dat niet. „Myn waarde heer," verzekerde zij hem, „dat is onmogelyk, Uguello heeft zijn bagage aangegeven aan het Vic toria station, en is met die papieren bij zich in den trein gestapt. Gedurende de heele reis heeft hij met niemand een woord gewisseld, behalve met den man, die toevallig in den restauratiewa gen tegenover hem zat aan hetzelfde ta feltje. Ik weet met absolute zekerheid, dat hij met niemand anders in aanra king is geweest.” „Hoe weet U dat zoo zeker?” vroeg de Baron. „Torrita bevond zich ook in den trein Torrita met drie van zijn mannen, die aansprakelijk zijn voor wat er ge beurd is. Uguello' zat als een rat in de val. Torrita heeft mij bezworen, dat Uguello gedurende de heele reis met niemand een woord heeft gewisseld, behalve met dien Engelschman." „Welnu en die Engelschman De Prinses glimlachte. Op dat punt voelde zy zich volkomen gerust. „Een kwartier geleden," verklaarde zy, „zat hy daar op dezelfde plaats, waar U nu zit, Baron. Ik heb hem op allerlei wjjzen op de proef gesteld ik heb hem gevleid, hem belachelyk ge maakt, hem gedreigd, en hem voort durend scherp geobserveerd, maar ik ben er rotsvast van overtuigd, dat het een onnoozele bloed is. Hy is zooals hy zich voordoet een Engelsch tennis speler, die zich nergens om bekommert dan om zyn sport. En bovendien ver- ondersteld, dat Uguello die papieren wen, totaal 461 mannen en 462 vrou wen. Zü verminderde door overlyden met 65 mannen en 61 vrouwen, door ver trek met 412 mannen en 364 vrouwen, totaal 477 mannen en 425 vrouwen. De bevolking verminderde in 1931 dus met 16 mannen en vermeerderde met 37 vrouwen, zoodat het aantal in woners op 1 Januari 1932 bestond uit 5831 mannen en 5849 vrouwen, totaal 11680 inwoners. Aantal huwelijken 80. Aantal echtscheidingen .2 Levenloos aangegeven: 5 mannelijke en 7 vrouwelijke, totaal 12. Bazar te Sloten. De bazar ten bate van de restauratie van het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Sloten heeft ruim f 800 opgebracht. De bevolking van Leeuwarden. De bevolking van Leeuwarden be stond op 1 Januari 1931 uit 23.180 man nen en 25.368 vrouwen, samen 48.548 zielen. Zy vermeerderde door geboorte met 497 mannen en 394 vrouwen en door vestiging met 1445 mannen en 1707 vrouwen. Een totale vermeerdering dus van 1942 mannen en 2101 vrouwen, samen dus 4043 zielen. Zü verminderde door overlijden met 251 mannen en 266 vrouwen en door vertrek met 1454 mannen en 1719 vrou wen. De totale vermindering bedraagt dus 1705 tnannen en 1985 vrouwen, to taal 3690 zielen. De bevolking is dus vermeerderd met 237 mannen en 116 vrouwen, samen 353 zielen. De bevolking bestond op 31 Decem ber 1931 dus uit 23.417 mannen en 25.484 vrouwen, totaal 48.901. Er werden 352 huwelijken gesloten en 16 echtscheidingen ingeschreven. Het vergaan van de „Stanfries IV". Het is de bemanning van het rijkst- betonningsvaartuig uit Enkhuiven ge weest, die het wrak van de „Stanfries IV" heeft gevonden, 3 K.M. bewesten Hindeloopen, de plaats welke de schip per van de reddingsboot „C. A. den Tex" uit Harlingen had aangegeven. Naar het oordeel van de bemanning van het rüksbetonningsvaartuig moet het vergaan van de „Stanfries IV" zeer waarschijnlyk worden toegeschreven aan het overwerken van de deklast, waardoor de vrachtboot is gekapseisd. Wijncultuur in 't Westland? De in den laatsten tyd gerezen moei- lykheden om voor de Westlandsche druiven een voldoend afzetgebied te vinden, hebben plannen doen rijzen om hier te lande een wyn-industrie te ves tigen. I In verband hiermee heeft het hoofd- EE zijn buitengewoon lekker niet duur, en dAArom zoo populair S Voor Engros bij nuwen en spieren staalt en de liefde voor de natuur wakker roept en in de tweede plaats de menschen die in dien tüd het eierzoeken als beroep uitoefenén een aardige buitenkans ontnemen. Met dank vpor de plaatsing, A. WURING. Jachthavenstraat 25, Sneek. r-LEEUWARDEN- ~J Abonnement per laar I 2.>0 fr. p post I 160. Advertcntieo t 9 ct. p. regel ln« ronden mededeellngen booger, Abonnement belangrijk* korting Advertentlin worden levens gratis gr ebmtai tn a» SNFFKER COURANT Ulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllic ZIE ETALAGE SÜÜPMARKT VOOR MEUBELEN. rd is, te d- aij ;e- en rO Vriendelijk aanbevelend. Alleen i NIEUWE SÜEEKER COURANT annex SHEERER OOURART aa WYMBRITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 5