Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 16 Januari 1982. BINK 4 Co. No. 81 Eerste Blad. UITGAVE: Hl 48e Jaargang Dit Ho. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. AIleAdvertentlBn worden tn belde bladen opgenomen. Regelprlja 9 eent» Abonnementen belangrijke korting. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tiras, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplang toegestaan. De positie der arbeidersbeweging wenschen wij zooveel mogelijk ongeschonden te houden; er zijn 1200 aangeslagenen in Nederland die 1 millioen of meer bezitten en we hebben nog geen maatregelen gezien om de groote vermo gens aan te tasten. Alle genomen maatregelen zijn gericht tegen de loonen der arbeidende klasse. Wij willen dat de arbeiders behoorlijk blijven gehuisvest, gevoed en onderwezen; dat hij dus ongeschonden uit de crisis komt Op de vraag: wat moeten wij daarvoor doen, antwoordt spr. dat'ook tijdens de vorige crisis door de leiding gezegd is: „Versterkt uw orga nisaties” en dat is geschied. Maar nog is het niet zoo, dat we veilig zijn voor alle aanslagen, daar om versterk uw organisaties I Welke taktiek we ook moeten voeren: slap of sterk, zonder sterke organisatie kan men geen van beide; versterk dus uw organisaties, opdat wij, als later weer een crisis uitbreekt, de werkgevers nog krach tiger kunnen tegemoet treden; maak dus vak organisatie en politieke partij zoo sterk mogelijk. Morgenrood zong hierna een drietal liederen; waarna Koos Vorrink het woord krijgt. Degenen die jarenlang geestelijk levend in de socialistische strijd hebben gestaan kunnen in de tegenwoordige toestand zien wat er waar is van de socialistische theorieën, aldus spr., wat niet wil zeggen dat dit de eindcrisis van het kapitalisme is. Er is een punt bereikt, waarin een geweldige meting tusschen de krachten die voor een nieuwe maatschappij strijden en de oude heerschersmachten plaats grijpt Wij krij- te bezuinigen op het militairisme; hij heeft gepleit voor een crisis-belasting gebaseerd op verdeeling naar draagkracht, waarmee de bour geoisie zoo prachtig zou kunnen aantoonen dat zij geen klassestrijdi kende, maar zich solidair voelde met allen die de ellende van de crisis aan den lijve voelden. En toch wil zij die belas ting niet, hoewel Albarda constateerde, dat ter wijl de belastingdruk in enkele jaren met 100 millioen afnam, het vermogen toenam met 3 mil liard, het inkomen met 200 millioen. De v.-d. beschuldigen ons deze crisis uit te buiten voor politieke winst. Niets is echter min der waar, maar wij staan instinctmatig daar waar wij hooren te staan, aan de zijde der lij denden onder deze crisis. Ook de v.-d. merken toch wel de groeiende onwil onder de massa tegen het kapitalisme en die onwil is onze trots, een onwil die als langzame twijfel ook voort dringt bij hen die de soc.-dem. nog niet hebbén gevonden, maar in wie haar gedachten rijpen. Overal luidt de doodsklok van het kapitalisme. Wij komen uit deze crisis niet zonder dat er prindpieele wijzigingen in het kapitalisme zijn gebracht. Overal is er nu al gekomen het groote zelfverantwoordelijkheidsgevoel der arbeiders, ’t weten dat de productie van hen afhangt. Overal is er ondergraving van het kapitalisme en tegen dat ondergraven kapitalisme rameit de s.-d., die nog steeds versterkt moet, niet alleen door het bloote lidmaatschap, neen, er dient geestelijke machtsvorming te zijn, er is een ontwikkelings arbeid te verrichten, die de eenige weg bereidt naar de komende maatschappij. Wij hebben menschen noodig, die hun zelfbeheersching niet verliezen als de stormen loeien, die trouw zijn ook als we in verdedigende positie staan, die weten dat zooals Gods molens langzaam malen, ook de molens der historie het doen, en die daar van ook de jeugd weten te doordringen, de jeugd die geen jeugd zou zijn als ze niet graag voor uitstormde, maar wie dient geleerd dat de his torie slechts langzaam gaat, langzaam maar zeker, geleerd, dat het kapitalisme wankelt, om dat het socialisme groeit. De voorzitter dankte beide sprekers. Aan de uitgang was er collecte voor de stakende textiel- en cartonarbeiders. gen in deze tijd feitelijk les in de wetten die het economisch leven beheerschen en als er zoo be trekkelijk weinigen hier hedenavond zijn dan is dat blijkbaar omdat velen nog niet inzien dat zij die lessen noodig hebben. Er is in de eerste plaats bezinning noodig op onze positie. De arbeider staat niet meer als een bedelaar aan de poort der rijken, maar als een eischer, als de opbouwer zelf van organisaties, die de crisis bestrijden als nooit te voren anderen deden. Wij allen met elkaar in deze maatschappij zijn te knap en te rijk geworden, dat is de oor zaak van de crisis. Er ligt een mené tékel voor ons in deze crisis. Immers ook in de kringen der arbeiders heeft men vaak een instinctmatige vereering voor het technische kunnen in deze tijd, vereering die misschien eenige rectificatie behoeft. Op het stuk van de oorlogvoering heeft de mensch een techniek bereikt, die volmaakt is als een techniek des duivels en in het economi sche leven kreeg de menseb een macht over de materie, die hem dreigt boven het hoofd te groeien. Door de industrialisatie is de productie geweldig gegroeid; door toepassing van kunst mest enz. in de landbouw is het woord misoogst bijna geschrapt uit de 'landbouwwetenschap. Dit alles heeft geleid tot een geweldige overproduc tie; de ondernemer kan geen winst meer maken en in het kapitalisme is dan het motief voor de productie vervallen. En daarom wordt de arbei der de straat opgesmeten, en daarom heeft, terwijl de steenkool bij de mijnen aan de Roer ligt opgestapeld, de Berlijnsche werklooze geen brand voor zijn kachel. Wij hebben er ook rekening mee te houden dat onze West-Europeesche industrie haar afzet gebied in het Oosten voor een groot deel heeft moeten afstaan aan japan En dan is Rusland voor een groote deel als afnemer van West- Europa uitgeschakeld en heeft Amerika Europa schatplichtig gemaakt. Ziedaar de oorzaken van de crisis. Btoscoopnleuws. De „Amiciti a”-bioscoop brengt ons de mooie film „Romance”. Mooi om de inhoud, mooi om het spel. Want we hebben hier Greta Garbo weer, die volle gelegenheid krijgt haar groot ta lent te toonen. Lewis Stone is haar voortreffelijke partner. Hoe moet de crisis nu bestreden? De wijsheid der bezittende klasse is dat de productiekosten omlaag moeten, de loonen moeten omlaag, de arbeidstijd verlengd, de sociale voorzieningen opgeheven; dan moeten de directe belastingen verminderd en de indirecte verhoogd, en ten slotte optrekking van de tariefmuren, die ook nog het groote oorlogsgevaar met zich brengen. De dokters van het kapitalisme zeggen: „het moet uitzieken”, wat wil zeggen dat „Sijmen moet betalen” met als gevolg een ontzaglijke ellende op stoffelijk en geestelijk gebiedi. Wij willen op andere wijze de crisis bestrijden. Principieel stellen wij voorop dat de crisis een gevolg is van het kapitalisme en wij eischen daarom dat de geheele gemeenschap de gevol gen daarvan zal dragen en dat die gevolgen niet zullen afgewenteld worden op de arbeidersklasse. Er bestaat trouwens geen macht ter wereld, die de arbeidersklasse terug zaj dringen in het hol waaruit ze 50 jaar geleden te voorschijn trad. De soc. arbeidersbeweging, die haar de bran dende fakkel reikte, welke het licht bracht voor millioenen, heeft haar dat licht voor immer ge bracht en zij zal de duisternis niet meer kennen. De arbeiders staan inderdaad niet meer als be delaars aan de poort van het kapitalisme I 25 jaar geleden werd het werkloosheidsvraagstuk opge lost met een paar brooden en een emmertje turf, met de soeploods in werkelijke zin. Hoe hoog de nood nog stijgen zal weet geen mensch, maar de vorm waarin die nood gelenigd zal worden, wordt mede bepaald door ons, dank zij de macht onzer organisaties. Er is in een crisis nog nimmer een zoo gesloten stelsel van werkloosheidszorg geweest als thans, dank zij het werk onzer organisaties. Spr. heeft er op dit oogenblik, nu ook in deze provincie een bende doenieten tracht de werklooze arbeiders te stor ten in een onverantwoordelijk avontuur, behoefte aan zijn revolutionnair sentiment te uiten door hulde te brengen aan die kleine wethouders en bestuurders van vakvereenigingen die in de kleinste plaatsen ook met toewijding dag in dag uit trachten die werkloozenzorg zoo goed mo gelijk te doen zijn. Daar is meer moed toe noo dig dan met groote revolutionnaire redevoerin gen de arbeiders naar het ongeluk te voeren. Maar wanneer het noodig is dat het geheele leven zich moet aanpassen aan de verminderde welvaart, dan zeggen wij dat wij nooit anders dan onwillig aan de drang der omstandigheden zullen toegeven, omdat nergens iets blijkt van solidariteitsgevoel bij de bourgeoisie. De bezit tende klasse poogt in ellendig egoïsme haar be voorrechte positie te handhaven en alle crisis ellende af te wentelen op de arbeidersklasse. Mr. Van Doominck zegt dat de gemeenten zich aan bepaalde vormen van verkwisting schuldig heb ben gemaakt. Vliegen heeft echter -geconstateerd dat de gemeentelijke uitgaven stegen met de be volking, terwijl relatief de uitgaven voor armen zorg en werkloozenuitkeering tusschen 1924 en ’29 zelfs een achteruitgang toonen, terwijl de be lastingdruk in de groote gemeenten daalde. En Albarda betoogde dat men in magere jaren moet gebruiken wat in de vette werd opgespaard en deze heeft ook gewezen op de mogelijkheid 251 wen uit Jubbega, die te voet tegen een felle De arbeidersklasse heeft elk middel te pro- beeren haar weerkracht in stand te houden. Nu de soc.-dem. al haar eischen zag afwijzen heeft zij gezegd: Wij zullen ook meedoen aan het cri_ sis-comité, niet omdat het onze liefde heeft, maar omdat de bourgeoisie daar over de wijze, waarop het belastinggeld aan dit comité toege wezen, besteed wordt, ook onze stem zal hoo ren en hoe wij de verdeeling wenschen en ver wachten. En de menschen, die geen ander ad vies aan de arbeiders geven dan: gooi de win kelruiten maar in en verniel de straatlantaarns, verwijten ons dit zitting nemen in dit comité, terwijl zij zelf op de afschuwelijkste wijze met de bedelnap voor de stakende textielarbeiders rondgaan I De „Bioscoop bij de Waag” heeft de groote film „Als het Moeder hart spreekteen Duitsch spre kende film, waarin we nu Mady Chris tians eens in een heel ander genre zién dan gewoonlijk. Alfred Abel, Franz Le derer en Herman Picha staan haar bü, terwijl de kleiine Rolf Drucker schitterend de kinderrol vervuilt. Als ‘komische attractie: Cohen en Kelly I En wel in een film1 met de veel zeggende titel'„Aan de rol1”. Loop der bevolking van Ijlst De bevolking der gemeente Ijlst be stond 1 Januari 1931 uit 734 mannen en 712 vrouwen, totaal 1446. Zij vermeerderde door geboorte met 18 mannen en 13 vrouwen en door vestiging met 42 mannen en 40 vrou wen en verminderde door overlijden met 8 mannen en 11 vrouwen en door vertrek met 59 mannen en 52 vrouwen, zoodat de bevolking op 1 Januari 1932 bestond uit 727 mannen en 702 vrou wen, totaal 1429. Er werden 17 huwelijken voltrokken. SCHOTERLAND, 14 Jan. De schare vrou- westenwind in, gepaard met regen, naar Heerenveen liep om bij den burgemeester haar nood te klagen, is ’n voetreis van circa 3 uur terug bespaard. Ten gemeentehuize werd na een versnapering gezorgd dat de vrouwen gratis van de tram gebruik konden maken. HEERENVEEN. Een 10-tal vrouwen uit Oost-Schoterland trok heden weer in de richting Heerenveen om den burgemeester te spreken. Bij Knijpe werd hun door de politie aangezegd, dat de woordvoerdster alleen zou worden doorgelaten. Deze werd door den burgemeester ontvangen, die op haar vragen antwoordde, dat hij de minister met haar vroeger gedaan verzoek over de uit- keering in kennis had gesteld. Naar aanleiding hiervan wordt thans op last van den minister een onderzoek door het burgerlijk armbestuur omtrent de loonen in de gezinnen der uitgesloten arbeiders in gesteld. In Jubbega wordt elke dag in café Brink man door de arbeiders en vrouwen verga dering gehouden waarin sprekers optreden. Er is een flinke politiemacht aanwezig om een oog in het zeil te houden. SCHOTERLAND, 14 Jan. In d« spoedvergadering van den raad dezer gemeente belegd op Maandag a.s. op verzoek van de Raadsfracties der S. D[. A. P. en Onafhankelijken zullen de volgende voorstellen dier fracties aan de orde gesteld worden inzake het gebeurde in de Rijkswerkverschaffing in Oost-Schoterland. Bespreking der uitsluiting m soli- dariteits-stakjng. Onmiddellijke Jierplaatsing van ujt- geslotenen en stakers op door beide partijen te bepalen voorwaarden. Benoeming van een Raadscommissie van vjjf leden voor het instellen van een volledig onderzoek omtrent de con flicten, uurloon, Weekloonen en arbeids voorwaarden. Na afhandeling van deze voorstellen wordt door den burgemeester aan de orde gesteld het voorstel tot bekrach tiging van de door den Burgemeester uitgevaardigde algemeene voorschriften van politie. Handhaving vernietiging ontslag hoofd o. L school Huins. Bjj Koninklijk besluit is het beroep van den raad der gemeente Baardera- deel tegen het besluit van Gedeputeér- de Staten van Friesland tot vernieti ging van het door den raad aan het hoofd der openbare lagere schooi te Huins tijdens dien schorsing verleende ongevraagd ontslag ongegrond ver klaard uit overwegir dat aan de voor afgegane schorsiing, welke door bur gemeester en wethouders als ordemaat regel was bedoeld, waardoor aan het hoofd in afwachting van het door den gemeenteraad te verleenen ontslag hét vervullen van zijn betrekking zou wor den belet, het karakter van straf niet kan worden ontzegd, en dat met Gede puteerde Staten moet worden aangeno men, dat in ieder geval de uitwerking van den eenmaal getroffen strafmaat regel had moeten zijn afgewacht, alvo rens de gemeenteraad tot het verleenen van ontslag had kunnen overgaan. De oudercommissiie aan genoemde school, welke eveneens beroep had in gesteld, is daarin niet ontvankelijk ver klaard, omdat het instellen van zooda nig beroep niet tot de wettig omschre ven taak der commissie behoort. Waar het geld blijft Het r.-k. blad Ons Noorden schrijft naar aanleiding van de rechtzaak in verband met de fraude bij de Pensioenraad: Dezer dagen is voor de arrondissements rechtbank te Den Haag een tipje opgelicht van ambtelijke bureaucratie, en daar bleek, dat de werkelijkheid nog erger is, dan wij hebben vermoed. En men vraagt zich niet zonder eenige verbazing af, wat de rijks- bezuinigings-inspecties en de ambtelijke be- zuinigingscommissies toch eigenlijk hebben bereikt, waar zulke toestanden, welke spot ten met elk begrip van koopmanschap en efficiency, konden bestaan. Nu hoorden we daar voor de rechtbank, dat thans na deze fraudes, eindelijk van het departement de toestemming was afgekomen om een com- mercieele boekhouding in te voeren. De noodzakelijkheid van dit systeem, welke in het kleinste particuliere bedrijf al minstens 25 jaar bestaat, is eindelijk tot onze ambte lijke bureaux, waar geen duizenden, maar onder aanvoering van de sxL fractie de uit- keering aan werkloozen tot f 15 verhoogd, en de regeering dwong Almelo weer deze terug te brengen tot ISJ/a gulden. Dus niet als bij de vorige crisis laat de regeering de gemeenten in dezen vrij, zij dwingt haar haar maatregelen te volgen. De particuliere werkgevers wilden loonsverla ging en hebben daarbij een voorbeeld geëischt van de regeering en deze heeft daaraan gehoor gegeven ten opzichte van haar personeel, bij de pensioenpremie en 5 verlaging van de vorige periode, komt nu weer 5 verlaging. Onze fractie heeft krachtig gestreden tegen deze verlaging, die echter met steun der Chr. en R.-K. vertegenwoordigers in de Kamer is aangenomen. Zooals altijd hebben de R.-K. voordat de beslis sing viel een groote mond opgezet, zelfs gewel dig revolutionnaire redevoeringen gehouden, maar al de heeren, ook van de R.-K. vakbonden, hebben op het historische oogenblik voor de ver- laging gestemd. Ook hier heeft alleen de mo derne arbeidersbeweging zich tot het uiterste verzet tegen de verlaging. En daarna kwam het ontwerp-De Geer om de gemeenten en provincies te dwingen tot 3 loonsverlaging, opdat ook deze het voorbeeld geven aan de particuliere werkgevers. Het recht op zelfbestuur der gemeenten wordt door dit wetsontwerp ernstig geschonden. Andere par tijen hebben vooral tegen de vorm van deze ver laging bezwaar, bij ons gaat het echter om het systeem en tegen de loonsverlaging zelf. Van overleg met de vakorganisaties kan op deze wijze weinig terecht komen, als de regeering voorschrijft dat de loonen moeten verlaagd, is alle overleg feitelijk nutteloos. Naast minister De Geer is de thesaurier-gene- raal mr. Van Doominck aansprakehjk voor al dit fraais; ook dit wetsontwerp is van zijn hand. Deze heer is ook nog lid van de raad van beheer van een particuliere waterleidingmij., die Arn hem, Utrecht enz. van water voorziet, en geniet als zoodanig een flink tantième, terwijl zijn maatschappij, die voornamelijk Belgische aan deelhouders heeft, deze gemeenten behoorlijk snijdt en dit bedrijf niet door de betrokken ge meenten kan genaast Erger is nog dat de heer Van Doominck persoonlijk onderhandelt met de gemeenten over verlenging der concessie, waar bij hij de belangen der particuliere maatschappij sterk voorstaat en de gemeenten zooveel mo gelijk brandschat! En dezelfde heer komt in zijn kwaliteit van thesaurier-generaal op voor bezui niging bij de gemeenten. Nadat de regeering de voorbeelden inzake loonsverlaging had gesteld,, is het conflict in de textielindustrie gekomen, de textielbaronnen heb ben 10 verlaagd. In de textielindustrie is nog nooit een arbeidsovereenkomst geweest, er u geen vacantie, er is stukloon zonder gegaran deerd minimum; men geeft loonen van f25 tot f27 in gerationaliseerde bedrijven, dus onder verscherpte uitbuiting. Dan is er het conflict in de carton-industrie met als inzet 20 verlaging. Voor deze conflic ten zijn ontzaglijke sommen noodig, het N. V. V. heeft nog nooit zoodanige conflicten van langen duur meegemaakt, ze kosten ontzaglijk veel. Maar spr. wil wel zeggen, dat men de bedrijven niet zal moeten ingaan, omdat er geen geld voor uitkeering meer is. Want als hier de loonsverla ging slaagt, gaat het los in alle andere bedrijven, waarvan er in enkele reeds conflicten dreigen. De arbeiders die nog werken dienen dan ook zooveel mogelijk te steunen, om de strijd voort te zetten. Plaatselijk Nationaal Crisis-comité. Als Voorzitter van het Plaatselijk Comité van het Nationaal Crisiscomité zal optreden de wethouder J. A. Ma- seland. Tot het Comité zyn nog toegetreden de volgende organisaties: Diaconie Ne- derlandsch Hervormde Gemeente, Bap tisten Gemeente en de Vryz. Herv. Vrouwenvereeniging. ^Dezer dagen is als gift ingekomen een partütje vaatdoeken. Het Secretariaat gevestigd ten kantore der Arbeidsbeurs, telef. 231 zal gaarne giften, in welke vorm ook, ontvangen. Onderwijs en Ontspanning voor jeugdige werkloozen. Zooals bekend, is een commissie ge vormd’uit de besturen van Plaatsielijke raad, S. B. B. en S. D. A. P. en de voorzitters van de afdeelingen van het Instituut en van de A. J. C. met het doel de jeugdige werkloozen1 bezig te houden door eenvoudige ontwikkelings cursussen enz. i De eerste bijeenkomst van een groep dezer j eugdige werkloozen heeft Woens dag onder leiding van de heer Spoel stra plaats gehad en is maar wdt goed geslaagd, de twee uren waren om voor men het wist, zoodat we eigenlek niet behoeven te zeggen dat er een zéér prettige stemming heerschte. Deze cur sussen zijn dus met een uitstekend be gin ingezet en het programma is zoo dat het geen twijfel lijdt of het vervolg zal een even groot succes zijner staan ook enkele excursies o.a. naar onze waterleiding op het programma. Jeugdige werkloozen, die zich nog niet aanmeldden, zij1 nog eens op deze prachtige gelegenheid tot ontwikkeling en ontspanning - ontspanning is ook noodig als men zoo schijnbaar doelloos in de wereld rondloopt gewezen. Openbare protestvergadering tegen de crisis, door S.D-A.P„ Plaatselijke Raad en SJBJB. Gisteravond had deze vergadering in de Har monie plaats, waar als sprekers zouden optreden de hh. S. N. Posthumus en Koos Vorrink. De heer O. Vonk opent de vergadering, en deelt o. a. mede, dat de heer Posthumus verhin derd is en vervangen zal worden door den heer Bakker van de bond van Overheidspersoneel. Deze is dan ook de eerste spreker. De heer Bakker herinnert aan de crisis periode van 6 jaar geleden, toen de moderne arbeidersbeweging niet zoo sterk was als nu. toen heeft de kapitalistische klasse dan ook bru taler de aanslag op de positie van de arbeiders klasse gepleegd. Nu men van werkgeverszijde weer poogt de gevolgen van de crisis af te wen telen op de arbeidersklasse, vihdt zij een veel sterker arbeidersbeweging tegenover zich en de kapitalistische klasse moest daarom trachten ook de regeering aan haar zijde te krijgen en dat lukte. Toen de werkgevers uitspraken dat loons verlaging en verlaging der werkloozenuitkeering noodig was, wilde de regeering daar wel aan. Werkloozenzorg is geen armenzorg, noch een liefdadigheidsgift; van 1917 tot 1931 is aan werkloozen door de kassen uitgekeerd 90 mil lioen gulden, waartoe de tegen werkloosheid verzekerden ongeveer 42 !6 millioen zelf bijdroe gen. Wij hebben dan ook het recht van de re geering in deze tijden behoorlijke verzorging der werkloozen te eischen. Voor die verzorging eischen wijbevordering van overheidswege van uitvoering van productieve werken, de regeering beweert echter dat zij daarvoor geen geld heeft. De uitkeeringsduur van alle kassen dient ver lengd, zeggen wij, doch de regeering blijft on derscheid maken tusschen gewone en crisis werkloosheid. Dan eischen wij bijzondere zorg voor jeugdige werkloozen, niet alleen om ze van de straat te houden, maar ook opdat ze vakonderwijs kunnen genieten, om weer als volledig leerling straks in het bedrijf terug te keeren. Op dit geheele gebied met uitzondering van het laatste punt, waarop de regeering de aan dacht der gemeenten heeft gevestigd heeft de regeering niets gedaan, ja, zelfs gaat zij de goedwillende gemeenten, die in staat zijn iets meer te doen, daarin belemmeren. In Almelo had men een beter werkverschaffingsloon dan dat van het rijk, doch het rijk dwong Almelo tot een loonsverlaging met f2.Ook werd daar NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1