I Onze BalaDS-Öprniming R. Martens 5 KOBBEN EN AANBIEDING Zie onze Etalages H. BRENNINKMEUER ZONEN SNEEK^ «ROOTZAND S TELEFOON 41 Ho. 32. WOENSDAG 20 JANUARI 1932. Dit Ho. bestaat alt 2 bladen. Buitengewoon goedkoope FOSTER’IMAAGPILIEM Tweede Blad Nieuwe Sneeker Courant II Officieel Gedeelte. IJIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IN Reclame Kolom. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ DAMES! RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. van tai van juridische werken, en samen- Het blijkt thans dat op 2 Januari bij Mos kou 2 treinen op elkaar zijn geloopen, door onachtzaamheid van het treinpersoneel. 68 personen werden gedood, ruim 120 werden gewond. Uit Winschoten: Via deze gemeente zijn Maandag ochtend ongeveer 1OOO werklooze ar beiders uit de verschillende Groninger gemeenten zeer ordelijk in trams en autobussen naar de centrale werkver schaffing te Jipsinghuizen vertrokken. Enkele communisten bleven achter. Uit Heerenveen: Verreweg het grootste deel der sta kers in de 'rijkswerkvettchaffingl te Beets heeft gistermorgen otp de oude voorwaarden het werk hervat. Op het werkterrein is geen politie aanwezig; alleen de in- en uitgangen worden be waakt. r INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Oosterdijk 29 steller van het „Handbuch für Internationa les Recht”, gearresteerd is wegens valsche munterij. Ook zijn vrouw werd gearresteerd. Reeds in 1929 had Salaban valsche twee- markstukken gemaakt en in omloop ge bracht. In totaal zijn door hem meer dan 30.000 valsche 2 M.-stukken gefabriceerd. Salaban, die een villa in de Potsdammer Strasse bewoonde, maakte ’s nachts in zijn kelder met een handmachine de valsche muntstukken. Hij heeft een bekentenis afge legd. Hij moet nog een medeplichtige heb ben. De moeilijkheden bij de werkverschaffing. Uit Delfzijl meldt men aan de N. R. Crt.i De aangifte om weer te werk te wor den gesteld op de oude voorwaarden, bleef hier Zaterdag zeer gering. De onderhandteïingen in 't Amerikaansche spoorwegbedrijf. De geheele Zondag hebben de ver tegenwoordigers der voornaamste Ame rikaansche spoorwegmaatschappijen en van 1.900.000 bij deze maatschappij werkende spoorwegarbeiders, Besteed aan de uitwerking van een voorstel tot verlaging van de lbonen met tien pet., om daardoor de werkgelegenheid uit te breiden en te stabiliseeren. Betoogd werd, dat deze loonsverlaging beslist noodzakelijk was om de spoorwegon- kende jurist dr. Cornell Salabón, schrijver dernemingen voor faillissement te ber hoeden. Van de zijde der ondernemers werd toegezegd, dat, indien de loons verlaging werd aanvaard, een groot ge deelte van de vijfhonderd duizend em- ployé’s, die onlangs werden ontslagen, w»»r ia dienst worden aangenomen. Liefdesdrama. Bij Huissen (Betuwe) heeft de 28-jarige G. J. zijn vroegere verloofde de 23-jarige M. B. met eenige revolverschoten vrij ernstig gewond en daarna zelfmoord gepleegd. Oor zaak: verbreking der verloving door het meisje. Kerk en crisis. De presidenten van den Eucumenischen Raad voor practisch Christendom, welke de Evangelische kerk, de Anglikaansche kerk en de Orthodoxe kerken der wereld veree- nigt, hebben een oproep in verband met de wereldcrisis gepubliceerd. Hierin wordt uiting gegeven aan de zorg over den algemeenen ondergang van ’t eco nomische leven, den steeds verscherpten strijd van de massa om ’t dagelijksch brood en het terugvallen van geheele volkeren van den moeizaam bereikten levensstandaard. De kerken danken voor alles, wat tot leni ging van den nood is gedaan, doch vreezen, dat de lange duur van dezen nood de mo gelijkheid tot hulp zal vernietigen. In den oproep wordt verder verklaard, dat de pogingen om een oplossing te berei ken door de onzekerheid der politieke toe standen gedoemd zijn te mislukken, terwijl toch de economische toekomst afhangt van de maatregelen op politiek gebied. De kerken vermanen derhalve nogmaals de staatslieden der geheele wereld zich be wust te zijn van de groote verantwoordelijk heid die op hen rust, vooral ten aanzien van de ontwapenings-conferentie. 'Sedert den oorlog is het gevaar, dat het overschot van de in den loop der eeuwen ge groeide solidariteit tusschen de landen ver loren zal gaan, nog niet zoo groot geweest als thans. De kerken roepen derhalve allen en in het bizonder alle Christenen op, met kracht dit gevaar te keeren. Bekend Duitsch jurist wegens valsche munterij gearresteerd. Een bericht uit Berlijn meldt, dat de be- HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan: T. D. JOUSTRA, betonfabrikant aldaar en zijn rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een inrichting voor het verchroomen van metalen op de le verdieping van het perceel Zwarteweg no. 2, Sectie A, no. 2853, waarin geplaatst zullen worden 3 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 22>4 P.K. SNEEK, 19 Januari 1932. JAARLIJKSCH ONDERZOEK IN 1932. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter openbare kennis dat, behoudens onvoor ziene omstandigheden, in Juni a.s. het jaar- lijksch onderzoek zal plaats hebben voor de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichtingen 1920 en 1923. Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. SNEEK, 19 Januari 1932. Dreigende arbeidsconflicten in Zweden. Men meldt uit Stockholm: Maandag zouden, de loonen van 90.000 arbeiders bjj de hoogovens en in de metaalindustrie met acht tot twaalf procent verlaagd worden. In ver band daarmee heeft ‘de metaalbewer- kersbond teg’en dien dag een protest staking afgekondigd van 10.000 arbei ders en als antwoord daarop kondigden de werkgevers tegen Zondag 24 Janu ari een uitsluiting aan. De kans, dat inmiddels nog een ver gelijk tot stand gebracht kan worden is mliniem, o.a. omdat de arbeiders tegen het advies van hun leiders in de be middelingsvoorstellen van den heer Elmquist die een loonsverlaging van zes tot acht procent ten grondslag had den Verwierpen. Desondanks heeft de heer Elmquist, waarschijnlijk op aandrang van de regeering, de verte genwoordigers van beide partijen tot nieuwe besprekingen uitgenoodigd, die Maandag zouden beginnen. Zaterdag is het collectief contract voor de houtpulp-industrie geëindigd, zonder dat men tot overeenstemming' was gekomen, betreffende een nieuw* contract. De werkgevers eischen een loonsverlaging van gemiddeld 20 pet., maar de arbeiders willen van geen en kele verlaging der lbonen weten. De rjjksbemiddelaar onderhandelt nog met beide partijen, maar men vreest, dat dit tot geen resultaten zal leiden. In deze industrie werken thans ongeveer 17.000 arbeiders. De collectieve contracten voor de houtzagerijen en voor de papierindus trie, waarbij respectievelijk 15.000 en 17.000 arbeiders betrokken zijn, eindigen 1 Februari. De onderhandelingen tus schen de eigenaars van de houtzage rijen en de arbeiders zijn afgebroken, zonder dat men tot een vergelijk was gekomen. De besprekingen betreffende een nieuw collectief contract voor de papierindustrie zullen hoogstwaarschijn lijk evenmin tot eenig resultaat leiden, daar de werkgevers loonsverlaging van 15 tot 20 procent eischen en de ar beiders ten Tioogste een geringe loons verlaging zulten accepteeren. Tenslotte zijn Vrijdag de collectieve contracten van ongeveer 14.000 bosch- arbeiders en houtvlotters in Varmland afgeloopen, zonder dat nieuwe contrac ten .gesloten w*aren. Men vreest een langdurig conflict, daar de eischen van werkgevers en werknemers lijnrecht te genover elkaar staan. Uit het Friesche schildersbedrijf. Naar wij vernemen hebben de schilders gezellen in Friesland georganiseerd in de Christelijke en R.-K. vakarbeidersbonden de patroonsvoorstellen, welke inhouden een loonsverlaging van 2 ct. per uur in de groote plaatsen en 4 ct. per uur op het platteland, aanvaard. De moderne schildersgezellen- bond heeft ze niet aangenomen, niettegen staande bekend is dat de patroons hun standpunt niet zullen wijzigen. Zij hebben nogmaals een conferentie met de patroons organisaties aangevraagd. Deze is toege staan, doch het bestuur van laatstgenoemde organisatie heeft den modernen schilders- gezellenbond medegedeeld, dat van Maan dag 18 Januari af de loonen volgens het lager tarief zullen worden uitbetaald. L. Ct. De 70 Zwolsche werkUoozen, die te werk gesteld waren op het Staphorster- veTd en op 8 dezer weigerden het werk te hervatten, zouden Maandagochtend! allen weer op de oude voorwaarden aan het werk gaan. Nederland en Frankrijk. Naar Havas meldt Js gister een over eenkomst gepubliceerd, welke tusschen Frankrijk en Nederland is getroffen, betrekking hebbend op den invoer in Frankrijk van koeien, kalverten, var kens, gevogelte, duiven, tamme konij nen, varkensvleesch, gezouten vteesch, pekelvleesch, kaas, geconserveerd vleesch, geconserveerde melk, versché en gesmolten boter. Invoer ,yan bovengenoemde goede ren zal slechts mogen geschieden, wan neer daarvoor een contigenteeringscer- tificaat is af gegeven. De Olympische winterspelen. Reuter meldt uit New York: De stijging van den thermometer bedreigt de Olympische Winterspelen, die van 413 Februari te Lake Placid gehouden zullen worden, voor welke Amerika 100.000 pond sterling heeft gegeven en waar schaatsen rijders, skiërs, ijshockey-spelers, curling- spelers van zeventien naties thans bijeen zijn. De meren zijn zonder ijs, de ski-schansen zonder sneeuw, de bobsleebaan, die 40.000 pond gekost heeft, lijkt thans meer op een waterval, tengevolge van den dooi, die on gekend hevig is voor het vasteland van N.- Amerika. Tenzij de temperatuur spoedig daalt, ver wacht men een échec van de Spelen, daar men nu over niet anders beschikt dan over een kunstijsbaan. Treinrampen. Zondagavond is de personentrein Parijs Abbéville om 7 uur 10 bij St. Just-en-Chaus- sée ontspoord. Er zijn hierbij zeven personen omgekomen, terwijl er eenige zwaargewon den zijn. biedt U vele extra koopjes Wij geven op alle andere artikelen 10-30% KORTING h Mag. „DE DUIF’ B Fa* VELDMAN - N. Burgstr. 7 stond. De zaalopziener H. Rozema ont dekte de brand en is er met eenige an dere beambten in geslaagd het vuur te blusschen. Voor de Asser rechtbank terecht staande zegt verdachte, dat hij tot het stichten van de brand gedwongen was. De off. v. Justitie eischt gezien het feit, dat verd. reeds vijf keer is ver oordeeld, 4 jaar gevangenisstraf. Mr. Blom refereert zich aan het oor deel der rechtbank. Een bloeddorstige rat Een inwoner van Appingedam werd een dezer nachten gewekt door het geschrei van zijn jonge kindje. Toen zijn vrouw en hij gingen kijken, bleek, dat een rat het achterhoofd van het kindje had stukgebeten. Onmiddellijk werd een dokter ge waarschuwd. De toestand van de baby is, naar thans verluidit, goed. Met de kas er vandoor. De commissaris van politie te Kerk rad© verzoekt opsporing en aanhouding van J ,B., die er vandoor is met f375 en zich waarschijnlijk in België bevindt. B. was penningmeester van de com munistische federatie van bouwvakar beiders te Kerkrade. Ds. J. L, Jaspers afgezet De classis Arnhem der Geref. Kerken geeft de volgende publicatie: „De classis Arnhem der Geref. Kerken, vergaderd 14 Januari 1932, constateerende dat ds. J. L. Jaspers door de kerkeraden van Ede, Lunteren en Bennekom op 11 Septem ber 1931 geschorst, vanwege zijn verwerping der confessioneele uitspraak van <4,e Gene rale Synode van Assen en het openlijk zich scharen aan de zijde van de schisma, met welke schorsing de classis in haar vergade ring van 1 October 1931 zich vereenigd heeft, niet is teruggekomen van zijn dwalin gen; gehoord het eenstemmig advies der de- putaten van de Particuliere Synode van Gel derland om tot afzetting over te gaan; ziet zich tot haar diep leedwezen genoodzaakt op grond van de artikelen 79 en 80 Dordt- sche Kerkenorde, ds. J. L. Jaspers af te zet ten als Bedienaar des Woords en der Sa cramenten in de Geref. Kerken; en besluit van deze met algemeene stemmen genomen beslissing kennis te geven aan ds. J. L. Jas pers, aan den Kerkeraad der Geref. Kerk van Lunteren en aan de Classes der Geref. Kerken”. Ziek kind uit het raam gevallen. In de Javastraat te Almelo: gebeurde Zondag een droevig ongeluk. Het een jarig kind van den heer Morsink, dat ziek was, is jn een- onbewaakt oogen- blik het bed uitgekropen en kwam zoodoende voor een raam dat open stond terecht. Het kind is van daaruit op de straatsteenen gevallen en werd dood opgenomen. Toen ik jl. Maandagmorgen de Gedempte Pol passeerde, zag ik tot mijn ergernis dat de geheele straat aan de westzijde als be zaaid was met papier en andere rommel. Is het niet te betreuren, dat onze stad, die be kend staat als zeer zindelijk, op een derge lijke manier wordt bevuild? Het is te hopen, dat de politie Ingrijpt en zoo noodig verbaal op maakt. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte, noem ik mij UEd. dw. dnr. EEN INGEZETENE. Uit Veendam: Aanvankelijk waren de Veendammer- arbeiders niet bereid, weer naar die werkverschaffing in ‘Westerwolde te gaan; op het nippertje hebben zich evenwel 200 arbeiders aangegeven. Veendam kan echter maar 185 ge plaatst krjjgen. De raaptijd der eieren van de weidevogels, In ’t bijzonder die van de kievit. Naar onze bescheiden meening heb ben de diverse schrijvers over boven staand onderwerp in ingezonden stuk ken thans voldoende het voor- en tegen inkorting Van de raaptijd te bende ge bracht en achten wij nu de tijd geko men, spijkers met koppen te slaan Wij, liefhebbers van eierzoeken, heb ben daarom besloten, een gemotiveerd verzoek tot den Minister te richten, om in den raaptijd van eieren der weide vogels geen verandering te brengen. Alle eierzoekers, die met dat verzoek sympathiseeren worden beleefd ver zocht him naamkaartje of ander in- stemmingsbewijs zoo spoedig mogelijk op te zenden naar Jachthavenstraat 25, Sneek. Zij, die genegen zijn met lijsten te werken ter verzameling van hand- teekeningen van voorstanders, gelieven dit tevens op te geven, waarna onmid dellijk lijsten worden toegezonden. Denk er om Friezen, het gaat om Ide al of niet ondergang van een oude na tionale sport, die duizenden in onze provincie genoegen of voordeel ver schaft. Allte hens aan ’t dekl Van elke plaats verwachten we verzoeken om toezending der lijsten. Liefhebbers, helpt allten mede om deze zaak voor ons tot een goed einde te brengen. Namens het Comité van Actie, A. WURING. Beleefd verzoek aan andere bladen om dit stukje over te nemen. Munitie in de Zuiderzee. Wij lezen in het Vad. De Christian Science Monitor brengt een bericht over een feit, dat merkwaar dig genoeg in ons eigen land niet be kend was. Dezen zomer is nJ. in overleg met de directie van de Zuiderzeewerken *725 ton oude munitie op een diepe plaats in de Zuiderzee verdronken. Het Amerikaansche blad zegt, dat de projectielen gebruikt zijn om den dijk te versterken, maar dat is onjuist. De .munitie is alleen „verdronken”. Het Ministerie van Defensie is zoo vriendelijk geweest ons mede te deélten dat deze munitie onbruikbaar was. Het oorlogstuig kwam ook niet in aanmer king om (gesloopt te worden, omdat het te gevaarlijk was. Het werk zou met zooveel omzichtig heid hebben moeten geschieden, dat het geld gekost zou hebben. Vernieti ging was voordeeliger. In rijnaken is de gevaarlijke lading naar den Oever gebracht en vandaar per schip naar een diepe plaats. Leefden wij nog in een tijd, dat sprookjes konden ontstaan, dan zou het verhaal kunnen besluiten met de treffende mededeeüing, dat na de droogmaking op deze plaats alleen ma^r distels wilden groeien. Het spreekt echter vanzelf, dat de SPECIAAL INGERICHT VOOR COMPLETE STOFFEERING iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin munitie gestort is op een plaats, die niet drooggemaakt zal worden. Zoodat de zee met de jaren kan blijven ver nietigen, wat zelf met vernietiging ge laden was. i Huizum krijgt een zwembad. Nu niet minder dan zeshonderd ingezete nen van Huizum zich voor het lidmaatschap hadden aangemeld, kon eindelijk tot de defi nitieve oprichting van een zwembad te Hui zum worden besloten. In een vergadering van leden werd dan ook bij acclamatie be sloten tot de oprichting van een vereeniging tot exploitatie van het „Zwembad Huizum”. Vervolgens machtigde de vergadering het bestuur tot het aangaan van een obligatie lening groot f 32.000 en het aankoopen van een stuk grond van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Huizum, tegen den prijs van f7000. Het volgende is bepaald: 1. Het zwembad zal des Zondags na 12 uur ’s middags ge sloten zijn. 2. Het zwembad zal ’s Zondags niet voor wedstrijden, waarbij publiek wordt toegelaten, worden opengesteld. 3. Er zal geen gelegenheid worden gegeven tot het nemen van gemengde baden. Courant N. v. d. D. De relletjes te Hoomsterzwaag. De rechtbank te Leeuwarden heeft in zake de relletjes te Hoomsterzwaag de gevangenhouding bevolen van 12 der 14 verdachten, terwijl 2 hunner op vrije voeten werden gelaten. Een initiatiefvoorstel van wet Albania c. s. Bjj de Tweede Kamer is een voorstel van wet van den heer Albarda c.s. in gediend, dait ten doel heeft te voorko men, dat de regeering voor binnenland- sche doeleinden den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm zou mobiliseeren, zonder verplicht te zijn voor het onder de wapenen blijven van die macht de goedkeuring van de Staten-Generaal te vragen. De Rijksmiddelen over 1931. Over het geheele jaar 1931 hebbende Rijksmiddelénopgebracht f452.799.712, dit is ongeveer f52 mjllioen minder dan in 1930 en f17 millioen minder dan de raming voor 1931. De inkomsten ten bate van het „We genfonds” hebben over 1931 bedragen f 19.033.796. Drie jongens verdronken. Een door een ongeveer 18-jarigen jongen in den Haag gestolen auto, met welke hjj met vijf Vrienden een auto tocht was gaan maken, is door de glad heid van den weg geslipt en op den weg van Wateringen naar Rijswijk in een breede sloot gereden. De auto sloeg over den kop, waardoor allle in zittenden onder den wagen kwamen. Twee hunner wisten zichzelf te redden en een derde kon spoedig gered wor den, doch de drie overige jongens zijn verdronken. De auto werd bestuurd door den 18-jarigen L. G. A. Haring uit Delft, die den wagen, een two-seater met achterbak, des middags voor het gemeenteziekenhuis in den Haag had weggenomen. Hij is er mee naar Delft gereden, waar hij des avonds met vijf jongens is gaan rijden. Het ongeval had plaats op den terugtocht naar Delft. De wagen reed met groote snel heid en juist tegenover het café Van den heer Braak aan den Kleiweg slipte de auto, met het gemelde noodlottige gevolg. De drie slachtoffers zijn de 18- jarige L. G. A. Haring, de 17-jarige ,J F. Glodemans £n de 17-jarige H. J. Piket, allen afkomstig uit Delft. Het is gebleken dat de drie slachtoffers voor in den wagen en de drie geredden achterin hebben gezeten. De auto is grootendeels vernield. Die schat van Zaandam. Vrijdag is mevrouw Sylvia, die haar reputatie in ons land heeft verworven door haar optreden in de bekende schatgraverij nabij het gemeentehuis is weer in Zaandam teruggekeerd. Zij is nu vergezeld Van haar zoon, een oud- officier van het Duitsche leger en een zoon van een professor, die ook in het vak schijnt te zijn. Bij haar bezotek aan de begraafplaats, waar ook vroeger opgravingen hebben plaats gehad, is weer met de wichelroede gewerkt, mét het gevolg, dat mevrouw Sylvia op nieuw tot de overtuiging gekomen is, dat de schat daar verborgen ligt. De helderziende heeft den wensch geuit weer met opgravingen te kunnen be ginnen en heeft voor dit doel een be zoek gebracht bij burgemeester Ter Laan. Brandstichting te Veenhuizen. Op 18 Nov. j.l. had Ferdinand Theo doras J. F., gedetineerde te Veenhui zen, de aardigheid zijn stroomatras in een slaapzaal van de Rjjkswerkinrich- ting aldaar, in brand te steken, waar door gevaar voor de omgeving ent OR L. S. VRAAGT Let op het Fabrieksmerk SPOOR/ MOSTERD en alle spijsverterings- stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. 14/om verkrijgbaar A f 0.65 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 5