Mo. 83 lento MUL UTTOAVI: Officieel Orgaan der Gemeente Sneek FEUILLETON SNEEKER COURANT (75e Jaargang) CHIPSTEAD IK 4 Co. Zaterdag 23 Januari 1982. 48e Jaargang annex Dit No. bestaat uit 3 bladen. IIWtllL NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAN DEN 0. D. door Alle AdvertentlBn worden in belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting dl ii V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Mej. R. de Boer slaagde voor het exa men Duitsche Handelscorrespondentie van de Ver. van Leeraren in Talen en Handels correspondentie. Mej. De Boer werd opgeleid door den heer R. Brandsma alhier. Ernstig auto-ongeiuk. Donderdagmiddag is naby de Ginkel, tusschen Ede en Arnhem, by dikken! mist, een ernstig auto-ongeluk gebieuruL Bij het tegemoetkomen van een luxe* auto en een vrachtauto, geladen met melkbussen, kwam achter den luxe auto opeens een auto, bestuurd door den heer A. A. Laube uit Nijmegen, op. rijden om den luxe-auto no$ te pas- seeren. Hierdoor ontstond een aanry- ding tusschen de drie auto’s. De eerste luxe-auto werd tegen een boom ge schoven, en vervolgens werd de vracht auto aangereden. Deze schoof nog 65 meter door en kwam toen tegen een boom. De bestuurder, de 29-jarige J. Hartog uit Bunschoten, vloog door de voorruit en was op slag dood. De melk- auto werd zwaar beschadigd. De inzit tenden van den. anderen auto kregen geen letsel. „Neen, dank u, Mr. Chipstead, ik zal niet meer gebruiken.” K Zij wees het glas af, en keek hem recht in de oogen. „Heeft u ooit ge hoord van een misdadiger, die zich „De Gemaskerde” noemt? vroeg zy. i HOOFDSTUK IV. DE MAN, DIE BANG WAS. SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. H. G. NAHUYS 7. Krite Suits. Hat „Krite Snits” de léste jierren oare toa- nielselskippen oerkomme liften, yn de lést hélden ledengearkomste is der bisletten, om as ’t in bytsje koe, wer in eigen Kritetoaniel to stiftsjen. Det is slagge, en wol sa büten- gewoan, det der, as der neat twisken komt, de 21e Febr. al in toanielstik opfiert wirde scil. De kar is fallen op „Frans Winia” fen S. D. de Jong, in nijmoaderich stik üt it boe- relibben. De lieding birêst by mefr. Fortuin- Zelle. Op ’e le Krystdei-ütfiering fen lést, hat de foarsitter al finthjitten det der yet in toanieljoun en in priissprekkerij yn üt- sicht wier, den folget de Kryst-ütfiering 1932 wer, sadet de leden wol hwet krije for hjar ynlage, en wy riede den ek eltsenien oan om him op to jaen as lid fen Krite Snits. Ho mear leden, ho mear de Krite dwaen kin. De bioscoop „By de Waag” heeft de beroemde operette van Léhar „Das Land den Lachelns” met in. de hoofdrol niemand minder dan de ver maarde zanger Richard Tauber. Dit kunstwerk door Hirsch in Holland ge bracht, kan men thans op het witte doek zien en hoonen. Een Jeege gemeentekas. Het gemeentebestuur van Dwingfe- loo heeft den onderwijzers het salaris over December 1931 op heden nog niet kunnen uitbetalen, daar de ge meentekas zulks niet toellaat. Om aan dezen ongewenschten en voor de on derwijzers onhoudbaren toestand een einde te maken, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche on derwijzers zich met een dringend ver zoek tot de ministers van Onderwijs en Financiën gewend, om zoo spoedig mo gelyk in dezen toestand verandering te brengen. De diefstal van f 60.000. De kasbeambte Th. J. M. Kok, die met een bedrag van f 60.000 van de Nederlandsche Landlböuwibhnk, be stemd voor Eindhoven, in gezelschap van den kellner J. J. M. de Haas was verdwenen, zijn gister nacht met mede werking van die Fransche politie te Marseille gearresteerd. De politie heeft de beide vluchtelingen naar München, Frankrijk, Zwitserland, Genua langs de Rivièra naar Marseille vervolgd, Waar zij zijn geknipt. Voor djen tijd had de politie reeds te Amsterdam een vriend van Kok en die verloofde van Kok ge arresteerd, by wie een bedrag van f7000 was gevonden. By Kok en de Haas vond de politie ruim f43.000, zoodat van de meegenomen f 60.000 meer dan f 50.000 terecht is. Verder is nog gebleken, dat Kok by de Neder landsche Landbouwbank verduisterin gen heeft gepleegd tot een bedrag van ruim f 10.000. Het verwachte was gekomen, en hy moest het tegemoet treden zoo goed als hij kon. Hij kon haar met geen moge lijkheid de waarheid vertellen, i „Ik heb gehoord, dat zulk een per soon bestaat,” beproefde hy zich er uit te redden. „En wist iu, dat hy een vyand van Vader was i „Zoover mij bekend is, heeft uw va der hem nooit ontmoet.” Dit was de waarheid. Hoewel gedurende de oor logsjaren en daarna, zoowel1 Sir Robert als hy, menige wanhopige en opwin dende aanraking .gehad hadden mlet den geheimzinnigen man, die achter den welgekozen naam van „De Gemas kerde" schuil ging, had geen van bei den dezen aartsvijand van aangezicht tot aangezicht ontmoet of ah zulks het geval geweest was, had dit plaats gehad, terwyl hy een van zyn meester lijke vermommingen droeg. „Maar, hy moet een vyand zyn..., er lag zoo’n diepen haat in zyn lach. Vader is door hem weggevoerd I” Chipstead legde een hand op haar schouder. de toestand geweest als thans, er zijn 31 werkende leden en nog 4 leerlingen. Het spreekt dat dit groote aantal zware eischen stelt aan het instrumentenfonds, waarom spr. een beroep op de burgerij voor finan- cieele steun aankondigde, welk beroep hij hoopte dat in goede aarde zou vallen. Daarna werd met het programma begon nen met de Graf Zeppelin Marsch van Teike, gevolgd door de ouverture fantastique van Govaert, frisch en vlot gespeeld; deze num mers, evenals de andere, bleken er goed in te zitten. Voor men aanving met het derde nummer: de caprice sur un thême allemand (er komt een vogel gevlogen) naar de be werking van Ochs, dat uitgevoerd werd in de stijl van een twaalftal componisten gaf de heer Ferwerda een toelichting, en betoog de voorts, dat in de 42 jaar dat hij bij dit corps is, aanvankelijk bij de schutterijmu- ziek, waaruit dit corps geboren is, het Snee ker muziekcorps er nog nooit zoo schitte rend heeft voorgestaan als thans. Er aan herinnerend, dat behalve spr. zelf, thans uit de schutterijmuziek hier nog meewerken de h.h. Feenstra, Ringnalda, v. d. Werf, Ligt- hart en Bartstra, constateerde Spr. dat men nog nimmer het cijfer van 30 werkende leden bereikte, waarmee men nu optreedt. De voorspoed van het corps is ongetwijfeld te danken aan de rustige bekwame leiding van zijn tegenwoordige directeur de heer Vas- tennout, wie spreker een nieuwe dirigeer stok als blijk van hulde overhandigt. Ten slotte drong spr. aan op financieele steun voor het corps; in de zaal zullen steunbons worden verkocht. En daarna was de muziek weer aan de beurt; de bovengenoemde caprice was een succesnummertje, door het publiek dankbaar ontvangen, evenals de rest der nummers: Mondnacht auf der Alster van Fétras, Sons of the Brave van Bidgood, Waldteufeleien in het arrangement van Reckling en Voor waarts Marsch, de marschpotpourri van Ciere. De bloei van het corps teekende zich ook af in een uitstekende uitvoering, waarvoor de directeur, de heer Vastennout, alle lof toekomt. Na de pauze opvoering van: „Hannes wordt ingekwartierd”, dat bij het publiek veel succes oogstte en daarna bal: en een druk en gezellig bal. Bioscpopnieuwa. De „Amicitia”-bioscoop heeft 2 hoofdfilmen. De jonge en veelbelo vende sterren Douglas Fairbanks Jr. en Loretta Young treden op in „Valsch beschuldigd”, een buitengewoon span nende film. Monte Blue is de held' in „De man met het dubbele gelaat” een film met niet minder boeiende inbond. S.O.V. De Sneeker Gymnastiekvereeniging viert binnenkort haar '35-jarig bestaan, en gisteravond, aldus voorzitter Zand- stra in zijn openingswoord, werd de rij der festiviteiten, daaraan verbonden, met deze cabaret-avond begonnen. Spr. heet allen welkom, in het bijzonder de pers, ouders van leden en vrienden van S.V.G. en hoopte dat door deze en ko- mende avonden de tumsport in het al gemeen zal worden gediend en de S.V.G. in het bijzonder; hij wekte ten slotte de aanwezigen op zich aan te sluiten .by de S.G.V., en hoopte dat het programma de volle aandacht zal! genieten., We gelooven dat de organisatoren van deze avond met groote voldoening op hun werk kunnen terugzien. Er was flinke belangstelling in de Harmonie en de concertzaalband onder leiding van P. Kreeft had er spoedig de fleur in. Er heerschte dus een aangename stem ming. Met de polonaise wed. de avond in gezet, waarna werd opgevoerd „De ont voering uit de harem”, een klucht, welke veel applaus oogstte. Met de kleureffecten kwamen de dansen goed tot hun recht en we waanden ons in een echte Oostersche omgeving. De persoonlijke gymnastiekoefenin gen van de leider van de S.G.V., de heer A. Postma vielen zeer bijzonder op, er Werd keurig gewerkt. De avond weid verder gevuld mlet voordrachten, gymnastiekoefeningen, afgewisseld met dans. Het saxophoon- orkest en het Don Kozakkenkoor in hun aardige costuums verdienen even vermeld te worden. Het was reeds een uur na midder nacht toen het einde daar was. Het spreekwoord zegt: „Een goed begin is het halve werk”, en we gelooven dat deze avond een goed begin van het ju bileumjaar van de S.G.V. is geweest. g „Hoeveel menschen zijn met zijn ver dwijning bekend?” „Zeer weinigen. Ik moest Vader’s bureaiu fiatuurlijk inlichten, maar be halve Mr. Mc Nalty en zij, die hij in zijn vertrouwen genomen heeft, zijn daar alleen Sir Arthur Holliday, die het zich zeer sterk aantrekt, en het per soneel van het sanatorium. Dr Carthays heeft het tegenover de andere patiën ten laten voorkomen alsof Vader ge nezen naar huis teruggekeerd is. Nie mand daar, behalve hijzelf, wist wie Vader eigenlijk was.” Chipstead knikte. „Ik geloof niet, dat ge u zoo- .erg ongerust behoeft te maken. Afgaande op hetgeen u mjj verteld heeft, ben ik geneigd het met den geneesheer-diréo teur eens te zyn. Sir Robert had zich waarschijnlijk zeer ernstig overwerkt dat heeft hy altijd gedaan, zoolang' ik hem reeds ken, en er steekt dus niets ongewoons in en hy heeft een ty- delyke instorting gekregen. Hoewel' ik ■eer weinig van xiektevenschynselien af weet, is het zeer aannemelijk, dat het geheugen Sir Robert tijdelyk begeven heeft. Zijn bureau zal er zorg voor dragen, dat de nauWlettendste naspo- ringen in het werk gesteld wordenwij kunnen ieder oogenblik vernemen, dat hy gevonden is.” Hij sprak er op los als een idioot, vond hü, maar het meis je moest gerustgesteld worden. Zijn 'betoog had de uitwerking dat Susan Courtenay van haar stoel op sprong. „Dat kunt u nooit meenen,” riep zy, bóven hem uitstekende, „u zegt dat alleen maar om mij gerust te stellen.” En voordat hij een woord in het mid den kon brengen, ging zij opgewonden voort„Ik heb u nog niets gezegd van die telefoongesprekken.” „Welke telefoongesprekken Haar angstige blik verontrustte hem zeer. „Hoor eens, ik kan het niet verdragen, dat ge u door zulk een angst laat mee slepen.” Hy bracht haar bedaard naar haar stoel terug. „Zij begonnen ongeveer veertien da gen geleden,” zei zy, na zich opnieuw op de lip gebeten te hebben. „O, had ik het maar aan Vader verteld 1” „Waarom deedt u dat niet?’* Blijk baar speelden deze onopgehelderde te lefoongesprekken een rol in het drama, en de toon van den spreker klonk ernstig, zonder dat hy het zelf. wist. „Hy was te ziek en te ellendig. Ik kon wel raden dat een man in zyn positie, die zyn werk deed, vijanden moest hebben, maar „Ik ben overtuigd, dat dat er niets mee te maken heeft,” loog Chipstead, „vertel het my evenwel toch maar. Mis- dacht natuurlijk, dat het een vriend van Vader was, die van zyn ongesteldheid gehoord had, en zoo- vriendelijk was om op te bellen.” „Natuurlijk," stemde haar toehoorder met haar in, „en wat werd door u ge antwoord „Och, in mijn onnadenkendheid, zei ik heel beleefd, dat Vader zich niet al te best gevoelde en vroeg toen naar den naam van den onbekende.” „En noemde hy dien?"- t „Ja in zekeren zin.” Chipstead wachtte. Hij voelde, dat een openbaring op komst was. „Herhaal de eigen woorden van den man, als gy ze u herinnert," zei hy, met ontsteltenis bemerkende, dat die ang stige uitdrukking op het aangezicht van Susan Courtenay weer teruggekomen was. Zy antwoordde, iets boven een ge fluister uit. „Ik hoorde den man lachen het was zoo’n akelige lacher lag iets zoo vreeselyk hatelijks in verborgen toen zei hyi „Zeg hem, dat zjjn oude vriend. „De Gemaskerde," hem opge beld heeft." Dat was alles; voordat ik nog iets had kunnen zeggen, had hy af gebeld?1 „Laat my u nog een dropje cognac geven?1 Zonder haar toestemming af te wachten, stond Chipstead uit zyn stoel op. Hy moest tyd hebben om zyn ge zicht weer in de gewone plooi te trek ken, het was beter, dat het meisje dit niet zag. Hy had een openbaring ver wacht, maar, „De Gemaskerde” Hy keerde met den verkwikkenden drank terug. De R.-K. parochies te ‘Bolsward. Te Bolsward is van den bisschop van Utrecht bericht ontvangen, dat de beide R.-K. parochies van het stadje tot één, nJ. dien van Sint Franciscus,, vereenigd zullen worden. De parochie St. Martinus zal even als de kerk van dien naam worden opgeheven. Oorspronkelijk bestond er een plan voor een nieuwe St. Francis- cus-kerk, waarbij de St. Martinus-pairo- chie-kerk zou blijven bestaan. Ook de pastorie van deze kerk, welke het vorig jaar werd vernieuwd,, waarmee een bedrag van f20.000 gemoeid was, zou behouden blijven. Dit plan zal' nu worden gewijzigd en het bestaande ont werp wordt vergroot. Er zal een nieu we St. Franciscus-kerk verrijzen op de plaats van de oude. De reeds vroeger aangekochte per- ceelen aan den Dijliakker, waarin ge vestigd zijn de zaken van de heeren Lotstra en Zylstra,, zullen onder sloo- pershanden vallen ten gevolge van de uitvoering van dit nieuwe plan. L. C. Oevondten Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’A en 121/» uur, de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd op 2022 Janu ari 1932: Handbeschermer. Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op >20—22 Januari 1932: Kinderzak- doek, E. Bootsma, Eeeuwarderdwars- straat 9Twee postzegels, Elzinga, Ged. Neltjeshaven 20; Twee kaarten (Entre Nous), R.Broodwinder, Zuidead 10; Bruin beursje, Si. Hottinga, 2e Bosch- dwarsstraat 10Pak boter, TL Harling, Kloosterhof 28Beursje, Hofstra, Hoogend 14. Afloop verfcoopftigen. SNEEK, 18 Jan. 1932. Notaris E. Elema, alhier veilde hedenavond in het café „De Gouden Leeuw” finaal i Een gebouw met steeg en erf aan het Kleinzand no. 44, in huur by de heer S. Heerema en de heer T. Kuipers. Toegewezen aan den heer Johs. An dringa, timmerman te Sneek voor de som van f1389. Terzelfder plaatse en tyd veilde notaris Mulder alhier: 1. een huis met erf aan de Kapel straat no. 19, te Sneek. Kooper de heer E. Veen te Sneek voor een som van f3254.-. 2. een huis met erf aan de Bosch- gracht no. 12, hoek 2de Boschstraat te Sneek. Kooper de heer K. Boot, als lastheb ber van den heer Th. Sterk, voor een som van f1060. Concert Sneeker Muziekcorps. Onder leiding van haar directeur de heer B. H. Vastennout gaf het Sneeker Muziek corps gisteravond in Amicitia haar jaar- lijksch concert. De zaal had een gezellig aanzien en er was veel publiek. De heer G. Bouma, vice-voorzitter sprak het woord van welkom, in het bijzonder tot den heer P. J. de Hoop, burgemeester, die tegenwoordig was. Nimmer is het corps wat het aantal medewerkende leden betreft, in zoo bloeien- schien kan ik er een verklaring voor geven.” >rZü begonnen, zooals ik gezegd heb, ongeveer veertien dagen geledén. U weet, dat Ik, thuis, zooveel als de se cretaresse van Vader ben, niet waar?” „Hij heeft my dikwyls verteld, welk een groote hulp hy aan u heeft.” „Dat is natuurlijk allemaal onzin," maar toch helderde haar aangezicht by dezen lof op. „Nu dan, een van mijn pliphten is het bedienen van de tele foon. Zooals u waarschijnlijk bekend is, heeft Vader zoo het land aan de tele foon, hij kan haar letterlijk niet uit staan als hy het zonder kon doen, zou hij er met eens een in huis willlen hebben. Dat heeft hy mij zoo dikwijls gezegd. En ik heb ook liever niet, dat hij er zelf door spreekt na in een boek gelezen te hebben, dat een man pp de plek dood bleef, na den hoorn aangeraakt te hebben.”- i Chipstead glimlachte. „Ge móet den modernen sensatie- romanschrijver niet te ernstig opnemen; de arme drommel, hy moet altyd nieu we manieren van vermoorden verzin nen.” i „In ieder geval,” hield Susan vol, „daarna had ik liever niet, dat Vader zelf door de telefoon sprak noem het kinderachtig, als ge -.wilt mpar toch is het zoo en, al was hy thuis, dan liep ik altyd naar het toestel. „Deze eerste oproep geschiedde, da delijk nadat Vader naar zyn bureau gegaan was. Het was een mannenstem, en na gevraagd te hebben of hy met Victoria 7777X sprak, zei hyi „Hoe vaart Sir JRjobert vanmorgen?" Ik I To ill 1IEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1