Officieel Orgaan der Gemeente Sneek UITGAVE: KIEZEBRINK Co. Woensdag 27 Januari 1932. No. 34 Eerste Blad. 48e Jaargang Dit No. bestaat alt 2 bladen. Oflcleel Gedeelte. Gele tanden bij rookers 0-E NIEUWSTIJDINGEN. FOSTER'SMAAGPH1CN DRAISIflAvANWKEHBURG'S- LLVERTRAA1H r Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korttn Punten van behandeling: Arbeidsbeurs De Weldadigfaeidspostzegels. den van Rubens in. Vandaar, dat hij de „teeke- op 'tAtzrk f V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Punt IV. Idem tot het verbeteren van de vaart en opslagplaats bij Nijlanderzijl bij wijze van werkverschaffing. Punt V. Idem tot overdracht van vaarten aan het waterschap „Heeg”. Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het verslag Van dén toestand der gemeente, bedoeld in art. 215 der Ge meentewet, niet meer jaarlijks aan den Raad uit te brengen, doch over een 5-jarig tijdvak. Punt VI. Idem tot wijziging der verorde ning op de heffing van een belasting op de honden. Punt VI. Idem tot verlenging van het dienstverband van den strater-wegwerker M. Nijholt. Punt IX. Idem betreffende het niet hooren der ambtenarenorganisaties in verband met het verhoogen der pensioensbijdragen tot het wettelijk maximum. Punt X. Adres van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Abbega om een bijdrage in de kosten van straatverbetering aldaar te mogen ontvangen met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1931 en 1932. Punt XII. Reclames. kunstschilder op naatnl van Rubens en ook wijlen dr. C. Voor het Nationaal Crisis-Comité. In de afgeloopen week is door het Natio naal Crisis-Comité ontvangen f 17.093.78. Het totaal bedrag der ontvangsten bedraagt thans f425.905.58. Dezer dagen nu met andere door wijlen dr. Hofstede de g-LEEUWARDEN- VERGADERING van den RAAD der ge meente WYMBRITSERADEEL op MAAN DAG 1 FEBRUARI 1932, des voormiddags 10 uur. W-5 Punt I. Notulen der vergadering van 14 December 1931. (De Commissie bestaat uit de heeren Hof- stra, Huitema en Jellema). Punt II. Ingekomen stukken. Hollandsche guldens opnieuw in het bezit gekomen van den boveiubedoel- 1 den geneeskundige. De Duitsche ©x- ongeveer 42’/2 millioen gulden minder op- perts hadden verklaard, dat men hier gebracht dan in 1930. (niet met een Rubens te doen had. Ds. G. H. Wagenaar. Den 27 Januari gedenkt ds. G H. Wage- na'ar de dag waarop hij voor 25 jaar zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam. Ds. Wagenaar is in 1866 te Heerenveen geboren en bezocht het gym nasium te Sneek. Hij heeft een aantal jaren te Leeuwarden gestaan. Tijdelijke salariskorting hooger gemeente- personeei in Friesland door Ged. Staten in uitzicht gesteld. Ged. Staten hebben tot de gemeenteraden navolgend schrijven gericht: „Van verschillende gemeenteraden ontvin gen wij het verzoek om, in verband met hun besluiten tot verlaging van de jaarwedden der gemeente-ambtenaren, een overeenkom stige verlaging op de jaarwedden van bur gemeester, secretaris en ontvanger toe te passen. Wij meenen in de tegenwoordige tijdsom standigheden geen bezwaar tegen de eerst bedoelde verlagingen te moeten maken, al thans wanneer deze binnen redelijke gren zen blijven. Vinden intusschen die verlagin gen vrij algemeen plaats en alles wijst er op, dat dit binnenkort het geval zal zijn dan kunnen billijkheidshalve de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ont vangers niet onverkort worden gehandhaafd. Het ligt voorloopig in onze bedoeling, op deze jaarwedden een tijdelijke korting toe te passen en wel overeenkomstig de regeling, welke ten aanzien der Rijksambtenaren is getroffen, dus in dezen zin, dat de korting bedraagt: a. voor hen die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest, 2Y2 pCt. van de eerste f2000 en 5 pCt. van het meerdere; b. voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, 2/2 pCt. van de eerste f 1000 en 5 pCt. van het meerdere. Deze korting, die dus geen verandering brengt in de pensioensgrondslagen der be trokkenen, zou dan, evenals bij het Rijk, gel den voor een tijdvak van drie jaar en ingaan op 1 Maart 1932. Wij achten het gewenscht, hierbij de op merking te maken, dat uit het feit, dat wij ons in dezen bij de Rijksregeling aansluiten, Vrijdagmiddag brandde tie Wijklbrug, bij ide Wijk, de arbeiderswoning’, be woond door dien varkienskoopiman L. Pluim1 en zijn gezin tot den grond toe af. De vrouw van Pluim, die melk haal de bij een naburigien melkboer, had haar drie kinderen, resp. 4 en 2 Va jaar en negen maanden oud, even ondier de hoede van het oudste gesteld. Toen zij, schrijft de Tel., eenige oogenblïkken later terugkwam, sloegen de vlammen uit fret dak. Niettemin waagde zij zich nog in het brandende huis en had1 het geluk, met de uiterste krachtSinspiann ning de drie kinderen te grijpen en naar buiten te brengen. Even daarna stortte het brandende dak reeds in. Toen de autobrandspuit uit De Wijk arriveerde, was er van het huis niets meer over dan een puinhoop. Een groot aantal kippen, het eenige lévende bezit, alsmede kleeding en huisraad, werden een prooi van het vuur. Huis en inboedel waren verzekerd. Punt VIII. Schrijven van Gedep. Staten van Frieslandt betreffende herziening van de indeeling der’wegen in klassen met voorstel van Burgemeester en Wethouders. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. Nederlandsche Petroleum Maat schappij „Purfina” gevestigd te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een benzinebewaarplaats inhoudende 6000 Liter, met een bovengrondsche aftapinrichting, in het perceel Oppenhuizerweg no. 2, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2357; dat op Woensdag den 10 Febr. 1932, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur af een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten SNEEK, 27 Januari 1932. geenerlei gevolgtrekking ten aanzien van ons standpunt in het algemeen mag worden gemaakt. Ingevolge de artt. 80, 111 en 114 der Ge meentewet verzoeken wij U, ons Uw oordeel over de hierboven aangegeven regeling mede te deelen, zoo mogelijk vóór 1 Maart 1932”. Openbare betrekkingen en mannelijke krachten. Met betrekking tot bovengenoemde aan gelegenheid heeft de Voorzitter van den Raad van Ministers de onderstaande aan schrijving tot zijn ambtgenooten doen uit gaan: „Door den Raad van Ministers werd een adres ontvangen, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat bij voorkomende va catures in openbare betrekkingen bij voor keur mannelijke krachten daarvoor in aan merking worden gebracht. Als motief voor dit verzoek staat in het adres vermeld, dat een groot aantal vrouwen in openbare be trekkingen is geplaatst, of ambten vervult, die even goed door mannen kunnen worden waargenomen en dat het ter verkrijging van een meer gezonden maatschappelijken toe stand wenschelijk moet worden geacht, daarin verandering te brengen, waartoe de besturen van lagere organen van Regee- ringswege instructies zouden moeten ont vangen. De Ministerraad heeft gemeend aan dit verzoek, in zijn zoo uitgebreide strekking, geen gevolg te moeten geven. Inderdaad is thans een groot aantal vrou wen in openbare betrekkingen geplaatst, welke evengoed door mannen zouden kun nen worden vervuld en die voorheen ook door mannen werden bezet. Naar de mee- ning van de Regeering bestaat er echter geen enkele reden, om een ongehuwden man, niet-kostwinner ter zake van het innemen van eene vacature te laten voorgaan bij eene vrouwelijke werkkracht. Zou men de voor keur van mannelijke candidaten zóóver uit strekken dat men zelfs ongehuwde mannen, niet-kostwinners, bij vrouwen liet voorgaan, dan zou men daarmede terugkeeren tot den toestand van voorheen, toen de ongetrouwd blijvende vrouw als regel afhankelijk was en ten laste kwam van hare familie. Intusschen acht de Regeering het niet juist, ten deze een absoluut afwijzend stand punt in te nemen. Wanneer men bv. de keus heeft tusschen een man met een gezin en eene ongetrouwde vrouw, met dezelfde ca paciteiten, dan zou het uit een moreel oog punt niet te verdedigen zijn, indien aan de vrouw de voorkeur werd gegeVen, omdat deze als werkkracht goedkooper is. Want een bloeiend gezinsleven is toch ongetwijfeld een zeer belangrijke factor voor de volks welvaart. En een werkloos gezinshoofd kost den Staat ten slotte belangrijke bedragen aan ondersteuning. Elk geval zal overigens op zichzelf be oordeeld moeten worden, in verband met den aard der vacature en tal van andere fac toren. In het algemeen zal als richtlijn voor dez© materie moeten gelden, dat de man kostwinner, bij volkomen gelijke capacitei ten, voor de vervulling van vacatures, die even goed door een man als door eene vrouw kunnen worden bezet, voorrang heeft boven een vrouwelijke werkkracht, die uit sluitend voor zich zelf te zorgen heeft Plaatselijk Nationaal Crisis-Comité. Het Plaatselijk Nationaal Crisis-Comité heeft door bemiddeling van het Nationaal Crisis-Comité ontvangen van de Fa. P. de Gruijter en Zn., 500 bonnen elk ter waarde van f 1.inwisselbaar tegen goederen in het filiaal dier firma te Sneek. V,an het personeel van C. en A. Brennink- meijer werd als eerste gift ontvangen f 12.75 en van de N. V. J. Zijlstra Hz. te Amsterdam, 40 bons, elk recht gevende op f 1.kruide nierswaren, verkrijgbaar in Zijlstra’s winkel alhier. Wie volgt nu? In een gisteravond gehouden vergadering is tot penningmeester van het plaatselijk Co mité gekozen de heer G. V r o 1 ij k H z n., Looxmagracht, die gaarne giften in ontvangst zal nemen. Giften in n a t u r a kunnen aan het S e- cretariaat worden bezorgd. Over de werkwijze van het Comité volgen binnen enkele-dageu mededeeiingen. Steun in dén Strijd. De uitvoeringen van de arbeidersmuziek- ver. „Steun in den Strijd” worden altijd ge kenmerkt door een gezellige stemming, wat mede te danken is aan de prettige leiding van den leider van die avonden de heer P. Lantinga. Hij was het weer, die met een oolijk woord de bijeenkomst Zondagavond in de Harmonie opende, constateerde dat de vereeniging kerngezond is, een gezondheid welke de donateurs dienen te zorgen dat behouden wordt, door de ver. financieel te blijven steunen; in dit verband protesteerde spr. tegen het optreden van een gewezen donateur, die zelfs met een lijst werkte om andere donateurs te doen bedanken; de bom is echter verkeerd gebarsten, voor de 3 men- schen die bedankten kwamen 7 nieuwe te rug. In het afgeloopen jaar heeft Steun in den Strijd weer heel wat gedaan, de leden waren zeer actief, de kameraadschappelijke geest is uitmuntend. Onder leiding van directeur Van Harde- veld ving daarna de uitvoering aan met een frisch gespeelde Internationale, gevolgd door de Colonel Bogey marsch. Voortreffe lijk uitgevoerd werd de fantasie Guillaume Teil, waarna de Kunstlerlebenwals^ Fantasie Franz Schubert en Dornröschens Brautfahrt volgden. In het tweede deel van het programma na de Marche Lorraine een tweetal succesnum mers, die bij het publiek insloegen nl. een Walspotnourri van Robrecht en Dostals Kompotpourri 1931. Tot slot vlot gespeeld het Varalied. Over het algemeen een knappe uitvoering; het corps wint alle jaar niet alleen aan kwantiteit maar ook aan kwali teit dank zij het uitstekende werk van den directeur. Voor het eerst maakten we bij deze uit voering kennis met de „Snitser Fyflingen”, 1 dame en 4 heeren, die ons tracteerden op eenige Friesche voordrachten een drietal van Lantinga zelf, vooral de introductie was uitstekend en nog eens twee uit de oude doos van Rozenga, destijds succesnummers, nl. Oept en Kekke en Us Femyije. Na de pauze gaf dit troepje een voortreffelijke ver tolking van de klucht „In Houliksoanfraech ef Frouljue to slim”. We zien dit vijftal gaarne weer. De secretaris de heer Höhle, heeft de jon geren nog opgewekt het werkend ledental van het corps te versterken, de ouderen do nateur te worden en allen om flink te geven in de collecte voor de stakende textiel-arbei- ders. Het was een aardige avond met een groot en dankbaar publiek, daar in de Harmonie. Het Verkeersbureau der Ned. Sp. te Aken deelt ons mede: Naar bekend loopt op Zaterdag 13 Febr. a.s., ter gelegenheid eener opvoering van Lo hengrin, een operatrein van Leeuwarden/ Groningen naar Bremen. Voor belangheb benden te Sneek zal bij voldoende deelne ming een aansluitende busverbinding naar Leeuwarden en terug worden ingelegd. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de desbetreffende advertentie in dit blad. JUTRIJP—HOMMERTS, 23 Jan. In de begrafenisvereeniging „De Laatste Eer” al hier is een conflict gerezen tusschen het be stuur en den bode. Het schijnt, dat de sa menwerking reeds gedurende langen tijd te wenschen overliet. Aan het einde van het vorig jaar kwam het, mede tengevolge van verschillende bestuursplannen inzake sala risverlaging personeel waartegen de bode in verzet was gekomen tot nieuwe moei lijkheden, die eindigden met het ontslag van den bode. Dit ontslag werd door dezen functioharis niet geaccepteerd en op de inmiddels gehou den algemeene ledenvergadering, den 18en dezer, beriep de bode zich op de leden en eischte van het bestuur opgave van de rede nen tot zijn ontslag. Het bestuur was niet bereid dit in de drukbezochte vergadering niet minder dan 115 leden waren opgeko men! te doen. Het was niettemin duidelijk, dat de verga dering de ontslagkwestie niet zonder rpeer wenschte te aanvaarden. Op voorstel van den heer Joh. Cnossen werd ten slotte een commissie aangewezen, bestaande uit de heeren R. H. Huitema, Tj. Koopmans en U. J. Romkema, die in op dracht van de jaarvergadering de kwestie nader zal onderzoeken. Overigens werden de bestuursvoorstellen inzake salarisverlaging en bezuinigingen met enkele kleine wijzigingen aangenomen. Voorstellen betreffende contributieverhoo- ging vonden een minder goed onthaal en werden door het bestuur ingetrokken. L. Ct. IJLST, 24 Jan. Hedennacht had op de weg SneekIjlst een auto-ongeluk plaats, dat nog goed afliep. De zocr van den heer R. N. alhier, komende uit Arum, kreeg op de weg SneekIjlst met zijn vele en moeilijke bochten en -een dikke mist, het ongeluk nabij de boerderij van F. Bosma in de bermsloot terecht te komen. Gelukkig kon hij uit de auto komen en kwam zoodoende met de schrik en een nat pak van dat nachtelijk avontuur af. De auto werd ’s morgens naar Sneek getransporteerd. Gebrekkige electrische installatie. In de buurtschap Oud-Bodegraven werd een boerin, die alleen thuis was, opgeschrikt door het angstig loeien van het vee in den stal. Toen zij ging zien, wat hiervan de oor zaak kon zijn, vond zij een koe dood op den grond liggen; de andere koeien sprongen loeiend heen en weer. Onmiddellijk riep de vrouw een buurman, die, toen hij een der dieren wilde ios maken, ontdekte dat het dier onder electrischen stroom stond. Eerst toen de boerin de hoofdschakelaar had om gedraaid, kon de man zich bevrijden. In middels was nog een koe dood neergevallen. Bij onderzoek bleek, meldt de N. Rt. Ct., dat de lichtieiding, welke eerst kort geleden in den stal was aangebracht, niet aan de voorgeschreven eischen voldeed. De leiding maakte contact met ijzeren voorwerpen in den stal, welke weer in aanraking kwamen met de ijzeren staven, waaraan het vee was vastgebonden. De installatie was door de lichtbedrijven goedgekeurd. Branden. Zaterdagmorgen heeft al weer een brand slachtoffers geëischt. Ditmaal1 zijn het twee ©enigszins achterlijk© broers van zestien en achttien jaar, die in de vlammen zijn omigiekomen. Zij woonden bij hun vader, den koopman Bekamp in een aldaar staand houten huisje, vijf minuten van het station Wezep. In huis waren ook nog twee andere kinderen. Zaterdagmorgen om halfzeven brak door tot nu toe onbekende oorzaak plot seling brand uit. De vader redde zich zelf en het jongste kind, een jongetje van zes jaar, terwijl ook het dertien jarig dochtertje nog kon vluchten. Maar de twee achterlijke jongens konden naar het schijnt, niet meer gered wor den, échter slaagde de vader er in nog een gedeelte van zijn huisraad te red den. Spoedig na ;de brand, was de burge meester van de gemeente Oldebroek, waarvan Wezep deel üit maakt, ter plaatse. Door de gemeentepolitie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak 1 512.116). Totaal 4.882.084 (v. j. 4.772.227) 1 Leipzig geveild en daar is zij voor,32 Onze zuiveluitvoer. Onze geheele zuiveluitvoer heeft in 1931 j. 1.539.018). 5 1.G56.453) Dezer dagen nu is deze teekening 1 664C640) IJS Cen V’ J’,met andere door wijlen dr. Hofstede de 12'/2 cent (bijslag 3'/2 cent) 427.241 (v. j.| ?root. niet vermaakte kunstwerken te Van een Rubens, die geen Rubens was. Enkele jaren geleden is een bekend dokter te Groningen voor f 7 in het be- Van de weldadigheidszegels, die van 10 gekomen van een teekening uit die December tot en met 9 Januari verkrijgbaar I nalatenschap J-~ 1 -’-•"j waren, zijn volgens voorloopige opgaven de Otto Eerehnan aldaar. Ze stond volgende aantallen verkocht: - ^nt,,(bijslag cen0 1.719.979 (v.Hofstede de Groot zag er een werk van i Rubens in. Vandaar, dat hij de „teeke- 'Cxco\'(^*jS cent L016.685 (v. j-lning van den dokter kocht voor f2250 1.45.31 I 1-s Wybert-tabletten zijn f B22 NIEUWE SNEEKER C0URAN1 annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) I Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bil uit- nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom Verkrijgbaar bf 0.65 p. flacon. „Na lang zoeken eindelijn datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nadat ik het drie maal gebruikt had, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebruiken dan Chlorodont.1* B., Horst Berg. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rood-wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent »n 60 cent! Overal verkrijgbaar. b-ft 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1