mm s co. 3 Een Meisjesgezicht No. 38 Bente Nad. ÜITMÏÏ: Woensdag 3 Februari 1332. Dit No. bestaat alt 2 bladen. 49e Jaargang LLEN io»« 96 A. 53 c.A. 5 A. 99 A. 30 c.A.; groot 76 A. 50 c.A.; groot 22 H.A. 68 A. 55 C.A.; groot 51 A. 03 cJL no. groot 2396, groot 1 H.A. 17 A. 40 C.A.; 1318, no. groot 80 A. 80 c.A. BESLUIT: vast te stellen navolgende verordening: Artikel 1. ■S' N? Gemeente Heeg, Sectie A, no. 1911, ■G*em«e«nte. Hee& Sectie A» “O. 653, Gemeente Heeg, Sectie A, no. 2224. I LI A CO A «rsr t Gemeente Heeg, Sectie A, no. 2278, Vaart B. De vaart loopende vanaf Oudega, de Oude- -rI een zijtak naar de Band: In artikel 5 wordt de laatste zin „Gedeelten van een jaar worden voor geheele gerekend” vervangen door: „Wanneer de hond slechts ge durende een gedeelte van het jaar is gehouden wordt de belastingaanslag vastgesteld naar evenredigheid van het aantal kwartalen, gedu- VERORDENINO TOT WIJZIGING DER VERORDENING TOT HEFFING VAN EENE BELASTING OP DE HONDEN BINNEN DE GEMEENTE WYMBRITSERADEEL GEHOUDEN WORDENDE. VERGADERING van den RAAD der gemeente WIJMBB1T8EB ADEEL op MAANDAG 1 FEBRUARI 1932, ’b voorm. 10 uur. Voorz. de heer H. NL Martens, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze wenscht de V o o r z. in deze eerste vergadering van 1932 dat de arbeid der lieden ook in dit jaar onder de zegen van den Koning der Koningen mag strekken tot heil en bloei van Wymbritseradeel. De heer R ij p m a vraagt en verkrijgt verlof om na behandeling der agenda vragen te stellen over een opvaart bij Westhem en over de Eeu wige Laan. Punt 1. Notulen der vergadering van 14 December 1931. (De Commissie bestaat uit de heeren Hof- stra, Huitema en Jellema). De commissie adviseert bij monde van den heer Jellema tot onveranderde vaststelling, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt 11. Ingekomen stukken. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten van Friesland, dd. 9 December 1931, no. 83, 2e Afd., houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 2 November 1931, tot onderhandsche verhuur van de onderwijzerswoning te Scharnegoutum aan S. de Jong aldaar. Voor kennisgeving aangenomen. b. Idem dd. 23 December 1931, no. 86, 2e Afd. W, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 14 December 1931, tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met een bankin stelling voor het jaar 1932. Alsvoren. c. Idem dd. 23 December 1931, no. 34, le afd. B, houdende mededeeling van de ontvangst van het raadsbesluit dd. 14 December 1931, tot wij ziging van de instructie voor de geneeskundigen, belast met de armenpraktijk, vaccinatie en ge neeskundig onderzoek van schoolkinderen. De heer R ij p m a: Hoe staat het met genees kundig toezicht op de schoolkinderen? Wethou der Cnossen heeft destijds de verwachting uit gesproken, dat aan de instructie in het vervolg beter de hand zal worden gehouden. Geschiedt dit nu? De Voorz.: De instructie is ook aan de schoolbesturen toegezonden, die zich bij de re geling voor de openbare scholen kunnen aan sluiten en ook de aandacht der artsen is er weer op gevestigd. Eén schoolbestuur heeft zich' bij de regeling aangesloten. Wij hooren er weinig van hoe het gaat; spr. gelooft dat de bestaande rege ling niet de gewenschte is; men moet eigenlijk een districtsschoolarts hebben, maar de vraag is of het sociaal wenschelijke nu wel uitvoerbaar is. Spr. gelooft niet dat deze zaak hier bij dit punt kan behandeld en verklaart zich bereid een onderzoek in te stellen en de raad daarover te informeeren, waartoe de raad B. en W. dan ook uitnoodigt Het stuk wordt voor kennisgeving aangeno men. d. Idem dd. 23 December 1931, no. 135, 2e Afd., houdende mededeeling van de ontvangst van het raadsbesluit dd. 14 December 1931, tot wijziging der verordening ter regeliiig van het verkeer op de wegen en voetpaden, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen. Alsvoren. e. Idem dd. 23 December 1931, no. 134, 2e Afd., waarbij tot 1 Januari 1934 vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de open bare lagere scholen in de gemeente Wymbrit seradeel. - Alsvoren. f. Idem dd. 23 December 1931, no. 26, 2e Afd. F, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 14 December 1931, waarbij het Electriciteits- bedrijf dezer gemeente als afzonderlijke tak van dienst is aangewezen. Alsvoren. g. Idem dd. 23 December 1931, no. 19, 2e Afd., houdende mededeeling dat bij Koninklijk besluit van 5 December 1931, no. 23, is goed gekeurd het raadsbesluit van 2 November 1931, waarbij het aantal opcenten, ten behoeve dezer gemeente te heffen op de hoofdsom der Gemeen tefondsbelasting voor het belastingjaar 1932/ 1933 is vastgesteld op tachtig (80). Alsvoren. h. Idem dd. 23 December 1931, no. 87, 2e Afd. F, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 14 December 1931, tot wijziging van de ge- meentebegróoting, dienst 1931. Alsvoren. i. Idem dd. 23 December 1931, no. 5, 2e Afd., houdende goedkeuring van de raadsbesluiten dd. 14 December 1931, tot aankoop van grond ten behoeve van de bochtverbreedingen. Alsvoren. j. idem dd. 30 December 1931, no. 89, 2e Afd. F, waarbij de beslissing over de gemeente-be- grooting, dienst 1932, is verdaagd. Alsvoren. k. Idem dd. 30 December 1931, no'. 108, 2e Afd. F, waarbij de beslissing over de begrooting van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf, dienst 1932, is verdaagd. zeggen was dan nu het grootste deel aan ma- teriaalaankoop weggaat Er maken niet veel schippers van die opslag gebruik. Als de weg SneekBolsward door de provincie overgeno men wordt hebben we deze opslag ook niet zoo noodig voor opslag van wegmateriaaL Spr. vindt dus het belang van deze verbetering vrij gering. De heer Santema acht de gelegenheid tot opslag daar zeer gebrekkig en uit informaties bleek hem dat er vrij druk gebruik gemaakt wordt van deze opslag. Spr. meent dat men deze mooie gelegenheid niet moet voorbij laten gaan. De heer Bakker: Er zit ook 30 werkloon l*. k I4|| p* De heer Van Gooi zegt dat hij ook nu de noodzakelijkheid van deze verbetering niet in ziet; het bedrag der kronen is te gering om het tot werkloosheidsobject te stempelen. De opslag plaats is niet mooi, maar men moet zich wat be helpen. De heer Hofstra heeft bij de begrooting op deze zaak gewezen. Er wordt vrij veel ge lost. Nu we toch werk noodig hebben kan het mooi uitgevoerd, ook de werklooze bouw vakarbeiders kunnen eventueel geholpen als men het in eigen beheer uitvoerde. Ook door het gra tis ter beschikking stellen van grond door mevr. Harmens wordt de zaak nu zeer aannemelijk ge maakt. Voor het B. A. heeft de gemeente te Nijland weinig kosten, er is maar één bijzondere school, dat is ook voordeelig, laat men dus Nij land nu ter wille zijn. De heer Rijp ma zegt dat het bouwvak ook bitter noodig aan werk toe is, zoodat spr. met alle liefde zal voorstemmen. De heer Jellema ook; mede omdat de boe ren daar een opslagplaats noodig hebben en de werkloozen weer geholpen worden; en laat men dan ook wat minder stiefmoederlijk optreden te genover de opslagplaats te Offingawier. De heer Schilstra heeft gehoord, dat slechts 2 schippers gebruik maken van deze op slagplaats; als dit zoo is, is de uitvoering niet noodig. De Voorz. zegt dat B. en W. van meeuing zijn dat nu men goedkoop grond kan krijgen, de uitgaaf wel gerechtvaardigd is. Het gaat niet alleen om de opslagplaats maar ook om een aanmerkelijke vaartverbetering. Voor eigen be heer ontbreekt feitelijk het noodige materiaal, zou het onmogelijk blijken het werk onder eigen timmerlieden aan te besteden dan kunnen B. en W. dit alsnog overwegen. De betonplaten zullen ook door het personeel van den aannemer moe ten worden gemaakt, waardoor het loonbedrag weer zal stijgen. Voorzoover het met het ge meentebelang in overeenstemming is wordt op het belang van ieder dorp gelet De heer Bakker zegt dat men met eigen beheer zeer zuinig moet zijn; ook de patroons zijn werkloos. In Nijland zijn patroons die zeer goed dit werk kunnen doen. De heer N ij d a m zegt nog dat hij als het gemeentebelang het eischt, voor ieder dorp gaar ne iets wil doen, maar spr. betwijfelde of hier het gemeentebelang voldoende gediend was. Maar de Voorz. wijst op de vaartverbetering en dat is inderdaad een argument, dat spr. over tuigt dat de uitgave gewettigd is; spr. zal dus nu voorstemmen. De Voorz. zegt dat de raad in 1929 reeds een post voor 'verbetering accepteerde, maar door het vele werk kwam men er nog niet aan toe. De heer V a n G o o 1 bedoelt niet de werkloo- zenzorg te verminderen, maar blijft de uitgave aan materiaal niet gerechtvaardigd achten onder deze omstandigheden. De heer Hofstra wenscht de belangen der geheele gemeente te behartigen en vreest alleen dat als dit verworpen wordt het gefluister te Nij land weer zal toenemen, dat men alleen voor de groote dorpen iets doet. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu met 132 st. aangenomen; tegen de leden Van Gooi en Schilstra. De Raad der gemeente Wymbritseradeel: Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 18 Januari 1932, no. 6; Gelet op de artikelen 277 en 286 der Gemeen tewet; Punt V. Idem tot overdracht van vaarten aan het waterschap B. en W. adviseeren: Aan het waterschap „Heeg” dient door U, voor zooveel noodig, nog te worden overgedragen de eigendom van de in zijn gebied gelegen vaarten, waarvan de eerste uitdieping uit de gemeentekas is bekostigd. De plicht tot onderhoud en beheer berust reeds bij genoemd waterschap krachtens het des betreffend bijzonder reglement. Met deze overdracht zal dan gevolg zijn ge geven aan het vóór de uitdieping kenbaar ge maakte voornemen om eigendom, onderhoud en beheer van bedoelde vaarten in één hand te brengen, hetgeen een gezonder en meer logische toestand is. Het betreft hier: Va a rt A. De vaart vanaf de opslag bij de Hervormde school te Oudega langs de weg OudegaLyts- huizen door de Schuttelpoel, de Rintjepoel, de Palspoel, Diepeslooten met zijtak naar Lytshui- zen en de Kerksloot tot de Wegsloot: Gemeente Heeg, Sectie C, no. 1236, groot 83 A. 30 c.A.; Gemeente Heeg, Sectie F, no. 1390, groot V a a r t E. De Langesloot, de Hissemeer de Piekemeer langs de Hemdijk tot het Wijddraai: Gemeente Heeg, Sectie D, no. 1738, groot 31 A. 30 c.A.; Gemeente Heeg, Sectie E, no. 1245, groot 46 A. 10 c.A. 40 A. 90 c.A.; Gemeente Heeg, Sectie F, no. 1370, groot 6 H.A. 53 A. 50 C.A.; Gemeente Heeg, Sectie F, no. 1535, groot Gaastmeer, de Grootesloot tot Gemeente Heeg, Sectie A, 99 A. 70 cA; Gemeente Heeg, Sectie A, 1 H.A. 17 A. 40 C.A.; Gemeente Heeg, Sectie B, gastervaart, Kerkvar, Idzegasterpoel met zijtak naar de Band: Gemeente Heeg, Sectie B, no. 1247, groot 1 H.A. 14 A. 40 c.A.; Gemeente Heeg, Sectie B, no. 1470, groot Alsvoren. 1 Schrijven van Mej. E. J. Pot te Sneek, hou dende mededeeling dat zij de benoeming tot on derwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te Wolsum aanneemt. Alsvoren. m. Idem van de heeren Th. J. van Wijk te Woudsend en Tj. Kramer te Wolsum, dat zij de benoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs aannemen. Alsvoren. n. Idem van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, houdende mededeeling dat hij goedkeurt het raadsbesluit van 27 Juli 1931, waarbij ingevolge art. 25 tweede lid, van de Nijverheidsonderwijswet, de oprichting en in standhouding van een cursus in landbouwhuis- houdonderwijs te Westhem (Blauwhuis) noodig werd geoordeeld. Alsvoren. o. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken bij den Gemeenteontvanger. Dit stuk wordt voor de leden ter inzage ge legd. p. Verzoek van L. Stavinga en Co. te Balk om aan de aan hen verleende vergunning tot het exploiteeren van een radio-centrale te Oudega c. a. ook nog het dorp Blauwhuis toe te voegen. Dit stuk is in handen van B. en W. ter afdoe ning gesteld. q. Idem van Burgemeester en Wethouders van Wehl om adlhaesie te betuigen aan een door den Raad hunner gemeente aan de Kroon gericht adres, om tot instelling van een Ministerie van Landbouw over te gaan. B. en W. stellen voor: Hieraan geen adhaesje te betuigen, omdat van het petitierecht door ge meentebesturen een sober gebruik dient gemaakt t.a.v. onderwerpen, welke niet op hun weg lig gen. De heer R ij p m a gelooft toch dat een afzon derlijk ministerie van landbouw wel zijn nut zou hebben; het platteland kan in dezen tijd nooit te veel de noodklok luiden. Spr. stelt voor aan dit adres adhaesie te betuigen. De heer Bakker steunt dit voorstek De Voorz. zegt dat in de Kamer op zoo’n ministerie reeds dikwijls is aangedrongen; de regeering wil er niet aan; de landbouw komt nu straks bij het economisch departement. Spr. ge looft dat waar de regeering er niet voor voelt, wij haar niet moeten lastig vallen met een ver zoek, ook al niet omdat de belangen van het platteland er niet zoo sterk mee zullen zijn ge diend als men wel meent, er wordt reeds heel wat door het betrokken ministerie gedaan. De heer N ij d a m meent dat dit adres dient gesteund door de landbouworganisaties, die in dezen toch met meer reden kunnen optreden dan de gemeenten. De Voorz. zegt dat de regeering tal van maatregelen neemt ter beteugeling van de nood op het platteland, dus daaruit kan niet geconclu deerd, dat een ministerie van landbouw nog be ter de belangen van het platteland zou bevorde ren. De heer Cnossen heeft zich in het D. B. zijn stem voorbehouden en is het met den heer Rijpma eens dat het geheele platteland de nood klok moet luiden. Al jaren dringen de landbouw organisaties op een apart ministerie aan, en te recht, want de landbouw is het bedrijf waarop Nederland rust. Wanneer er een gelegenheid is hier weer de aandacht op te vestigen, ziet spr. hier werkelijk een belang voor de agrarische bevolking; de regeering heeft voor het bouw bedrijf al wat gedaan, maar voor het greidebe- drijf is men nog bezig en men vraagt overal waarom dat zoo lang duurt. Een apart ministe rie, zoo gelooft spr., had hier beter en vlugger geholpen. Nu het voorstel uit de raad komt, steunt spr. dat De heer Bakker zegt dat de regeering voor handel en nijverheid schatten besteedt voor de greidebedrijven niets. De Voorz. zou dit laatste wel eens bewezen willen zien. Men moetvoorzichtig zijn de ver schillende groepen in de maatschappij tegen el kaar uit te spelen in een openbare vergadering. Spr. leest het adres en gaat op verschillende argumenten, daarin genoemd, in. Spr. gelooft niet dat de greideboeren eerder geholpen zouden zijn door een apart ministerie, omdat ten slotte in dezen de regeering als geheel zal moeten oor- deelen over steunmaatregelen. Spr. vindt dat het adres vrij klakkeloos allerlei hypothesen stelt, zoodat het toch moeilijk is dit te steunen. De heer A b m a heeft, nu hij het adres hoorde, geen vrijheid de inhoud daarvan te steunen. De heer Van Gooi zegt dat ook nog twijfel rijst of een apart ministerie nu wel het greide- bedrijf extra zal helpen; dat is slechts een klein deel van de landbouw. De heer Gerbrandij vindt dat men inder daad van het petitierecht weinig gebruik moet maken. De heer Cnossen voldeed ook de inhoud van het adres niet, maar daarop baseert hij zich niet, hij wenscht echter de poging te steunen een eigen ministerie te krijgen, het druischt tegen zijn gevoel in een verzoek van een plattelands gemeente om een eigen ministerie te krijgen af te wijzen. De heer A t s m a vindt dat het niet op de weg van de raad ligt in deze te adresseeren; dat ligt op de weg der organisaties. De heer Bakker: Maar als die aan doove- mans deur kloppen? De heer R ij p m a acht de inhoud van het adres ook niet sterk, maar zal toch z’n voorstel *handhaven, dat alsnu verworpen wordt met 11—4 st Voor de leden Rijpma, Van der Hoff, Cnossen en Bakker; tegen de leden Atsma, Huitema, Jel lema, Hofstra, Van Gooi, Gerbrandij, Kasperema, Santema, Schilstra, Abma en Nijdam. Nog zijn in gekomen: r. Rapport van de accountant inzake de reke ning van het Electriciteitsbedrijf. s. Verslag Woningstichting Wymbritseradeel. t. Idem commissie wering schoolverzuim. Vaart D. J^ijdesloot met een zijtak van de Groote het PieL 1957, V a a r t C. De wegsloot, Idzegasterpoel en Bratsloot: groot Wij stellen U voor deze perceelen in eigendom over te dragen aan het waterschap „Heeg". Ten slotte zij nog vermeld, dat bij besluit van de Prov. Staten d.d. 15 Juli 1930, no. 24 (opge nomen in Prov. blad no. 28 van 1931) uit het reglement van bovengenoemd waterschap is ge schrapt de in art. 82 onder 7 voorkomende be paling, dat de gemeente Wymbritseradeel de eerste uitdieping tot 1.30 M. beneden Friesch Zomerpeil zal bekostigen van de vaarten onder 4 B van het reglement genoemd, welke bepa ling immers, nu de uitdieping inmiddels had plaats gevonden, geen reden van bestaan meer had. Z. h. s aangenomen. Punt VI. Idem tot wijziging der verorde ning op de heffing van een belasting op de honden. B. en W. adviseeren: Volgens de verordening tot heffing van een belasting op de honden binnen deze gemeente is het niet mogelijk gedurende een gedeelte van het jaar hondenbelasting te betalen, wanneer zich het geval voordoet, dat iemand in den loop van ‘het jaar houder van een hond wordt. Even- ontheffing, gedeeltelijke ontheffing of restitutie van de betaling dezer belasting kan worden ver- gens is de mogelijkheid niet opengelaten, dat leend, wanneer bv. zeer kort na of zelfs voor de vaststelling van het kohier, de hond verkocht wordt, of sterft of anderszins. Is derhalve iemand slechts gedurende een klein gedeelte van een jaar houder van een hond, dan wordt hij toch voor een geheel jaar in deze be lasting aangeslagen. Deze aanslag is gegrond op artikel 5, 2e lid der bovengenoemde verorde ning, luidende: „Gedeelten van een jaar worden voor geheele gerekend”. Op grond van deze bepaling werden dan ook telken jare verzoeken om ontheffing of restitutie afgewezen. Hoewel rechtmatig en overeenkomstig de verordening werd het toch steeds als een onbillijkheid ge voeld, dat men belasting verschuldigd was voor een geheel jaar, terwijl toch de hond slechts eenige maanden in het bezit geweest was. Uit billijkheidsoogpunt verdient het aanbeve ling de zooeven genoemde bepaling te wijzigen, naar analogie van artikel 3 van de verordening tot heffing eener retributie tot vergoeding voor diensten voor het wegvoeren van faecale stoffen, in dien zin, dat wanneer over eenig geheel kwar taal geen hond gehouden is, over dat tijdvak ook geen belasting verschuldigd is. Wel zal hierdoor de totaal opbrengst der hon denbelasting iets minder worden, doch dit be hoeft o. L geen beletsel te zijn om in dezen een billijker aanslagregeling te treffen. Wij stellen U derhalve voor artikel 5 der meer genoemde verordening te wijzigen en daartoe bijgaand ontwerp-verordening vast te stellen. u. Landbouwverelag. Al deze verslagen ter inzage gelegd voor de leden. v. Ged. St hebben voor vergaderingen der raadscommissies een vergoeding van f2 per lid vastgesteld. Voor kennisgeving aangenomen. w. Verzoek Dorpsbelangen Jutrijp om waar schuwingsborden bij de scholen. Dit verzoek wordt ingewiHigd. De heer Van Gooi: Waarom wijken B. en W. hier af van de gevolgde gedragslijn? De Voorz.: Omdat hier het snelverkeer het eischt en wij er voor de bestrating enz. zeer weinig uitgever. H. en W. vragen machtiging om eenige grond aan te koopen voor bochtverbreeding. Z. h. s. hiertoe besloten. y. De V o o r z. dankt de ingezetenen voor de besparing van ongeveer f 1000 door de commis sie van ingezetenen in verband met de fusie Ijlst Wymbritseradeel bij enkele candidaatstelling te kiezen. Punt Hl. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het verslag van den toestand der gemeente, bedoeld in art. 215 der Ge meentewet, niet meer jaarlijks aan den Raad uit te brengen, doch over een 5-jarig tijdvak. B. en W. adviseeren: Tot nu toe deden wij U jaarlijks een verslag van den toestand der gemeente, zulks ter vol doening aan art. 182 (oud) der Gemeentewet. De laatste wijziging dier wet heeft hierin ver andering gebracht Ingevolge art. 215 moeten Burgemeester en Wethouders thans over elk vijfjarig tijdsbestek een beredeneerd verslag van den toestand der gemeente uitbrengen. De mogelijkheid tot het uitbrengen van een jaarlijksch verslag is evenwel opengelaten. In die gemeenten nl. waar zulks noodig wordt geoor deeld kan de raad gebruik maken van zijn be voegdheid, hem bij het 2e lid van genoemd ar tikel toegekend, om het verslag jaarlijks te doen opmaken. Dit laatste lijkt ons voor een gemeente als deze niet noodig. De omvang der werkzaamheden daaraan ver bonden weegt o. L niet op tegen het nut dat men er van heeft. Wij stellen U dan ook voor om van de U toe gekende bevoegdheid, hierboven vermeld, geen gebruik te maken. De heer N ij d a m spijt dit voorstel en zou jaarlijks dit verslag wel willen hebben. 5 jaar is zoo lang. Een jaarlijksch verslag is ge- wenscht, omdat de leden dan dat op hun gemak thuis kunnen nazien. De Voorz.: Dit is eer misverstand!. Er Is nog nooit een raadslid geweest, dat het verslag dat ter secretarie ter visie ligt, kwam inzien. E. Il a. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Punt IV. Idem tot het verbeteren van de vaart en opslagplaats bij Nijlanderzjjl bij wijze van werkverschaffing. B. en W. adviseeren: In een vorige vergadering deelden wij U reeds een en ander mede omtrent ons voornemen om thans ter bestrijding van de werkloosheid over te gaan tot verbetering van de vaart en de op slagplaats bij Nijlanderzijl. Na eenige correspondentie met Mevr. B. E. Harmens te Bentveld bij Haarlem, eigenares van den hiervoor benoodigden grond, groot pL m. 225 M.», heeft deze zich bereid verklaard om dit stuk ten behoeve van de werkverschaffing gratis in eigendom aan de gemeente af te staan. Deze zeer welwillende houding hebben wij op de rechte waarde weten te schatten en onge twijfeld zal het ook Uwe instemming hebben, dat wij de eigenares daarvan bereids hebben doen blijken. Moge het tevens een stimulans zijn voor sommige landeigenaren om een loyaler houding aan te nemen ten opzichte van grond- afstand voor werkverschaffings-doeleinden. Zooals U bekend is, raamde de gemeente-op- zichter de kosten van de verbreeding der vaart en het maken van 38 M. walbeschoeiing voor opslagplaats aldaar op aanvankelijk rond f 2300, welk bedrag nu bij nadere berekening was terug te brengen tot f2055.47. Hierin is aan arbeids loon alleen voor de vaartverbreeding begrepen f371.80. In deze kosten hebben wij inmiddels rijkssub- sidie aangevraagd, hetwelk ook reeds tot een nader te bepalen percentage (te stellen op 50 door den Minister is toegezegd onder de zelfde voorwaarden, als voor de bochtverbree dingen zijn vastgesteld. Het Is nu maar de vraag of andanks gratis grondafstand en rijkssubsidie, de per saldo nog resteerende uitgaaf van f 1869.57 niet nog te hoog is in verhouding tot hetgeen verkregen wordt, nl een object van werkverschaffing en een reeds lang verbeide behoorlijke opslagplaats aan een flinke verbreede vaart. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat in laatstgemeld bedrag naast materiaalkosten ook een bestanddeel loon is begrepen en wel ten bedrage van f 384.47, ten goede komende aan de met de uitvoering van het werk der walbe schoeiing belaste timmerlieden. Het is U even zeer als ons bekend, dat ook in het bouwvak de noodzakelijkheid van werkverruiming zich steeds sterker doet gevoelen. Na ernstige overweging hebben wij, een en ander in aanmerking genomen, gemeend dat ge noemde uitgaaf, welke primair wordt gedaan ter wille van werkverschaffing, ook overigens nog wel een zoodanig nuttig effect heeft, dat zij als gewettigd moet worden beschouwd. Wij stelten U mitsdien voor de bovengenoem de gelden voor dit werk te voteeren en te be sluiten de benoodigde grond om niet in eigen dom over te nemen van Mevr. Harmens voor noem d. B. en W. vragen nog machtiging om de ver betering aan te besteden onder eigen timmer lieden. De heer N ij d a m vindt dat als ’t grootste deel der som loon was er meer voor dit voorstel te ff? DO. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) verliest ook bij guur en schraal weer nimmer de frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men zich tot geweonte maakt het 's avonds met eeaweinig wXIj”«* Ordnid in te wrijven- Een beslagen tong is een vrf) zeker bewijs van slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagplllen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. f 0.65 por flacon. ïjAAGffil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1