No. 38 Me mad. UImvï: WK Co. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. mm: Woensdag 10 Februari lv32. 48e Jaargang ;um; Alle AdvertentlBh worden tn belde bladen opgenomen. Regelprljs 0 sent. Abonnementen belangrijke korting Dinsdags te Woudsend, HeegJ Nftezift Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT te een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad 12J5D, naar bulten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd btj alten dte te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneaker Courant en bovendien huls-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, JutriJp, Time, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offlngawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Schamegoutam, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wytóftl, Eanugwwr, Ewuw. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot Verlenging van de ontruimingstermijn van 3 onbewoonbaar verklaarde woningen. (Bijlage 13; dossiemo. 1.778.522(4)). B. en W. adviseeren: De ontruimingstermijn van de bij raadsbesluit van 9 Juli 1928, no. 6, onbewoonbaar verklaarde woningen IJlster- kade no. 8 en Knibbelsteeg nos. 8 en 9, laatstelijk verlengd bij raadsbesluit van 27 Juli 1931, no. 6, eindigt 12 Febru ari a.s. De bewoonsters dezer perceelen zijn allen alleenwonende weduwen, die reeds een hooge leeftijd hebben bereikt en geen andere geschikte woning kunnen krijgen. Wij meenen dan ook dat het wel geen bezwaar zal ont moeten de ontruimingstermijn te verlengen. Door een wijziging van art. 25, 5e lid der Woningwet, is de mogelijkheid geopend de termijn van ontruiming te stellen op ten hoogste één jaar. Wij geven uit administratief oogpunt aan verlenging van de ontruimingstermijn met één jaar de voorkeur boven verlenging voor de duur van zes maanden. Wij stellen U mitsdien voor daartoe het navolgend be sluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouder» van 27 Januari 1932, no. 1.778.522(4); Gelet op het advies van de Gezondheidscommissie mat de asiel Sneek d.d. 21 Januari 1932, no. i; Burgemeester P. J. de Hoop zeventig jaar. Onze burgemeester, de heer P. J. de Hoop, heeft Zaterdag zijn zeventigste verjaardag gevierd. In de raadsvergadering van gister avond heeft de heer Blok den jubilaris na mens de geheele raad toegesproken en hem de gelukwenschen van dit lichaam aangebo den. Ongetwijfeld heeft hij niet alleen na mens de raad maar ook namens de geheele bevolking gesproken en wij voegen onze hartelijke gelukwenschen daar gaarne bij. Het vorig jaar bij de herdenking van het 40-jarig burgemeesterschap van den heer De Hoop, die 20 Febr. a.s. 25 jaar burge meester van Sneek is, zijn de verdiensten van den burgemeester van alle zijden in ’t licht gesteld. Thans bij dit meer persoonlijke feest zij alleen herinnerd aan de goede eigenschappen van den m e n s c h De Hoop, die in de loop der jaren door zijn vriende lijkheid, voorkomendheid en meeleven met de burgerij aller harten gewonnen heeft Zij het den jubilaris nog vele jaren ge gund de bloei van Sneek gade te slaan. De foutenwedstrijd in ons Kerstnummer. De berg van tallooze oplossingen van deze wedstrijd is thans doorworsteld. Het aantal goede oplossingen alleen bedroeg honder den etf honderden, zoodat we tusschen de goede oplossers hebben moeten loten voor de prijzen. De prijzen zijn thans als volgt toegewe zen: Mevrouw A. Goodijk, Rienck Bockema- kade, Sneek. Sj. Hofstra, le Steenklipstraat 19, Sneek. A. Schurer, Ged. Neltjeshaven 40, Sneek. De oplossing was: KERSTFEEST HET VREDESFEEST. De prijzen kunnen worden afgehaald aan ons kantoor. Bij de eerste aanvraag om vrijstelling van invoerkeuring die ons heeft bereikt, heeft aanvrager verklaard niet in staat te zijn aan bedoelde eisch te voldoen. Hij heeft zijn opslagplaats voor vleeschwaren, bestemd zoowel voor de groot- als de kleinhandel, vlak achter zijn vleeschwinkeL Het onderbrengen van de vleeschwaren bestemd voor de groothandel in een afzonderlijk daarvoor in te richten lokaal, zou voor belanghebbende kosten medebrengen die niet in verhouding zouden staan tot de omvang van zijn bedrijf. Bovendien zou het gescheiden houden van de groot- en de kleinhandel voor aanvrager op bezwaren stuiten. De groothandel is niet van voldoende omvang om daar van een afzonderlijk bedrijf te maken. Toch zou de aanvrager, teneinde met elders wonende grossiers in vleeschwaren te kunnen concurreeren, gaarne op vrijstelling van het invoerkeurloon, voor zoover betreft vleeschwaren die weder worden uitgevoerd, aanspraak willen maken. Hij doet daartoe de volgende oplossing aan de hand: Al de door hem ingevoerde vleeschwaren worden naar het slachthuis vervoerd en aan de invoerkeuring onderworpen, tegen betaling van het daarvoor verschuldigd keurloon; voor vleeschwaren echter, waarvan vaststaat dat zij weder worden uitgevoerd, wordt het betaalde keurloon terugbetaald. Wij wenschen gaarne de handel zooveel mogelijk tege moet te komen en hebben tegen de voorgestelde regeling, die, voor zoover de omstandigheden daartoe leiden, ook voor andere grossiers zal kunnen gelden, geen bezwaar, mits wordt voldaan aan de door ons te stellen voorwaar den, welke voor elk geval verschillend zullen kunnen zijn en welke er op gericht zullen moeten zijn fraude zooveel mogelijk uit te sluiten. Ook de Directeur van het openbaar slachthuis kan zich met de voorgestelde oplossing vereenigen. Wijziging van de verordening op de invordering van rechten in het openbaar slachthuis, is daarvoor noodig. Het is gewenscht dat bij deze gelegenheid tegelijk de aanduiding van de in art 6 dier verordening aangehaalde artikelen, in overeenstemming wordt gebracht met de nieuwe nummering der Gemeentewet Wij stellen U voor daartoe te nemen het navolgend besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 20 Januari 1932, no. IX 07.353.8(3); BESLUIT: VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 8 FEBRUARI 1932, ‘s avonds iy^ uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer Wind, loco-secretaris. Aanwezig alle (15) leden. 70ste verjaardag van den Voorzitter. Voor met de behandeling van Je agenda wordt aangevangen richt de heer Blok zich tot den Voorzitter om hem namens de raad geluk te wenschen met zijn 70sten verjaardag. U heeft, aldus spr., de vorige week een kroonjaar mogen beleven, immers U heeft uw 70e verjaardag mogen vieren. Nu is het vaak op te merken, dat een viering van zoo’n gebeurtenis samenvalt met andere dingen, die mijlpalen in het leven vormen. Het vorig jaar hebben we mogen herdenken uw 40-jarig burgemeesterschap en over 14 dagen is U 25 jaar als burgemeester hier in functie geweest; op 20 Februari 1907 is U, naar ik meen, geïnstalleerd. Nu behoeven wij niet alles te releveeren wat in die tijd hier is gebeurd, het vorig jaar zijn onze gevoelens jegens U voldoende naar voren gebracht en nu mag ik namens de geheele raad spre ken als ik zeg, dat wij ook deze dag niet onopgemerkt wilden Haten voorbijgaan. Het is niet opmerkelijk dat iemand 70 jaar wordt Honderd jaar geleden werd hier in de bekende Sneeker familie Haga ook eens zoo’n verjaardag gevierd; een Leidsch professor, daarbij aanwezig, uitte toen een gelukwensch in dicht vorm en die zei dat het gewoonte is de dag te vieren waarop men geboren is, dat is zoo gewoonte bij alle menschen en ook bij professoren. Maar het is, aldus die professor, een voor recht, gegeven aan oude menschen, dat ze alleen aan de jaren weten dat ze zoo oud zijn, maar niet aan „gang en tronie". Spr. heeft hier onderscheidene burgemeesters gekend, maar niemand, voorzoover spr. bekend, bracht het zoover als U; een is ouder gewerden, macr diens gang en tronie waren niet meer zoo als de uwe. Waar U in zoo’n bevoorrechte positie verkeert, dat U als burgemeester van Sneek dit kroonjaar mocht beleven, wenschen wij U van harte geluk. Ons aardsche leven is een stervend leven, immers als we uitgestorven zijn, dan vangt het ware leven aan. Moge U dan ook, nog verder onder Gods zegen stervend levende, dat leven beërven. (Applaus.) De V o o r z. dankt voor deze hartelijke woorden. 70 jaar is een hooge leeftijd en op sprekers verjaardag lag alleen maar deze schaduw, dat ieder hem gelukwenschte met zijn zeventig ste verjaardag, wat zooveel wil zeggen als „denk er om dat je al 70 jaar bent”. Dat gevoel drukte wat op spreker. Spr. heeft als jongen tegen zijn vader van 61 jaar als een oud man op gezien, hij is nu zelf al 9 jaar ouder, maar spr. kan niet zeggen, dat hij zich een oude man voelt Daarvoor voelt spr. zich dank baar. Hij had het groote voorrecht een gezond lichaam te be zitten; in de tijd dat hij hier burgemeester is, is hij niet dikwijls door ziekte verhinderd geweest zijn functie waar te nemen. Die gezondheid schonk spr. kracht ook in jaren, dat men al van „aftandsch” begint te spreken, om naar zijn meening nog nuttig werkzaam te kunnen zijn voor de gemeente Sneek. Dat heeft spr. zich tenminste verbeeld. Als men zeventig jaar achter de rug heeft, bestaat l|et gevaar dat men zich oud gaat gevoelen, en als dat gevoel bij spr. komt en hij denkt niet meer nuttig op deze plaats werkzaam te kunnen zijn, hoopt spr. deze plaats open te maken voor jongere krachten om aan hen zijn taak toe te vertrouwen. Spr. hoopt echter nog eenige tijd hier werkzaam te zijn; dat hij dit tot in zijn zeventigste jaar kon doen, is ook te danken aan de medewerking van de raad, die hem zijn taak over het algemeen niet moeilijk maakte, want ook medewerking schenkt kracht tot voortzetten van de arbeid. Spr. dankt voor Idie samenwerking en hoopt nog eenige tijd op die nuttige sa menwerking in het belang der gemeente Sneek. (Applaus.) Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergaderingen van 21 December 1931 en 11 Januari 1932. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal van kasopnemlng bij den gemeente ontvanger op 13 Januari 1932. (X 07352.651.) Dit proces-verbaal is voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie tot wering van schoolver zuim, over 1931. (1.851.2.04.6). Dit verslag is voor kennisgeving aangenomen. c. Adres van W. Twijnstra, te Sneek, houdende verzoek hem, te rekenen met ingang an 1 Januari 1932, te ontheffen van de huur van het perceel weiland aan de Oppenhuizer- weg, kad. bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2693. (X 07.351.32(13)). B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Boonstra vraagt of B. en W. ook een onderzoek hebben ingesteld of dat het advies van den opzichter der landerijen is overgenomen. In het laatste geval verzoekt hij B. en W. prae-advies uit te willen brengen, omdat er billijkheids overwegingen zijn om dit verzoek nader onder de loupe te nemen. De V o o r z.: Er is vroeger een advies van de keuringsveearts geweest dat niet ten voordeele van adressant was en voorts is er nu een advies van den opzichter, waarop ons voorstel ge grond is. De heer Boonstra vindt dat de kwestie waarover de vee arts adviseerde, los staat van dit adres. De vraag is of het land nu wel bruikbaar is voor adressant en spr. gelooft dat dit eigen lijk nauwelijks het geval is, het is kleiner geworden en eigenlijk een speelplaats voor de jeugd. Spr. verzoekt B. en W. alsnog praeadvies uit te brengen. De heer Blok vindt dat dit een langere weg is welke tot hetzelfde besluit zal leiden. De toestand is sedert de laatste inhuring niet veranderd; dat de jeugd er speelt was den huurder bekend en hij betaalt naar de grootte van het door bebouwing ingekrompen perceel Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau va» politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11# en 12# uur, de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd op 8 Februari 1932: sleutel waaraan kartonkaartje. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 8 Februari 1932: kettingslot van rijwiel, A. Faber, le Frittemahovenstraat 20; boodschaptasch, H. Hoekema, Grootzand 31huls van zaklan taarn, G. de Groot, le Steenklipstraat 32; boek (Ned. Spraak), P. de Jong, Lijnbaans- buurt 26; rijwlelplaatje, C. Corbier, Leeu- warderpijpsteeg; portemonnaie met inh., Gemeenterelniging, Lemmerweg. Tooneelavond Voetbalver. „Sneek”. Verleden week gewaagden we van het groote medeleven van de Snee ker bevolking met de V. V. Sneek en dit is Zondagavond jjl. weer tot uiting gekomen, toen de toonedver. Snéék haar aangekondigde avond in de Har monie hield. De toeloop dien avond was verbluffend. Men was genoodzaakt de deuren te sluiten. Of talen dit ’in ver band moet brengen met het door Sneek I behaalde kampioenschap we ten we niet, maar wel weten we dat de voetbalvereen. Sneek nog nimmer voor een zoo groot publiek is opgetreden. Voordat het openingswoord door de heer Ringima wlerd gesproken, verzocht de leider van de tooneelclub de héér W. L. Poiesz even het woord. Men had n.l. het plan opgevat om voor één der leden die al meer dan een jaar kan hét ziekbed lag gekluisterd een verloting té organiseeren. Door een 5-tal ingezete nen waren 5 (mooie prijzen voor dit doel1 aangeboden en de opbrengst van deze verloting Zou men aan Klaas Hiemstra, die jaren lang een sympathieke figuur in de tooneefver. is geweest, en nog steeds medeleeft met het wél en wéë van de voetbalver. Sneek, als bewijst van Medegevoel aanbieden. Dat de organisatoren van dit mooie werk succes hebben gehad kan men af leiden uit het feit dat de opbrengst f 65.is gwweeet. de Verordening op de invordering van rechten in het openbaar slachthuis te Sneek, vastgesteld bij raadsbesluit van 13 October 1930, no. 4 A VI met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum, te wijzigen als volgt: I. aan ark 5 worden toegevoegd twee nieuwe leden, luidende: 4. Ingeval toebereid vleesch bedoeld onder VIII let ter C van art 3 der heffingsverordening weder wordt uit gevoerd, kunnen de krachtens de aangehaalde bepaling daarvoor be aaide rechten, met mac.itiging van Burge meester en Wethouders, door den directeur van het openbaar slachthuis worden terugbetaald. 5. Belanghebbenden die op de in het 4e lid bedoelde terugbetaling aanspraak wenschen te maken, moeten voldoen aan de door Burgemeester en Wethouders voor elk geval afzonderlijk te stellen voorwaarden. Daarbij kan het stellen van een waarborgsom, waarop bij ont duiking de door de gemeente geleden schade kan wor den verhaald, worden gevorderd. II. de cijfers 258 en 262 voorkomende in art 6 worden vervangen door onderscheidenlijk 291 en 295. Z. h. s. wordt dit voorstel aangenomen. De heer Hoekstra zegt dat hoe kleiner het stuk wordt hoe ongeschikter het wordt voor weide. Spr. vindt dit geen stuk meer voor verhuur geschikt. De heer Boonstra zegt dat de man voor dit stukje een veel te hooje huur betaalt De heer Breeuwsma geeft toe dat men zoo’n verzoek verschillend kan aanvoelen. Maar aanhouden zou B. en W. niet tot een ander standpunt kunnen brengen. Wij wendden ons tot onzen deskundige, den opzichter, om inlichtingen en zoowel in het schriftelijk advies als in het onderhoud met den opzichter, hebben wij de indruk gekregen, dat de bezwaren voor ons geen aanleiding kunnen zijn de huur te annuleeren. Het was te voor zien bij het inhuren, dat er terrein afgaan zou voor het bouwen, doch de huur is steeds in verhouding verminderd en het land moge al m.nder nut hebben, daarom kunnen wij de huur niet annuleeren. Ook elders in de stad zouden wij dan van die ge vallen krijgen en waar de bezwaren volgens onze deskundige niet steekhoudend zijn, stellen wij afwijzing voor. Het ren- voyeeren aan B. en W. zou leiden tot eenzelfde advies. De heer Zuider baan: Worden dergelijke stukken land verhuurd onder voorwaarde dat als de gemeente bouwterrein noodig heeft, dat beschikbaar dient gesteld? De Voorz.: Ja* De heeer Boonstra zegt dat na wat de heer Breeuwsma zeide, vaststaat dat er geen ander advies van B. en W. is te wachten, waarom spr. zijn voorstel intrekt. Het voorstel van B. en W. wordt t. h. s. aangenomen. d. Adres van J. Hoekstra en B. HoekstraGaasterland, vader en moeder in het armhuis, houdende verzoek om ont slag als zoodanig, met ingang van 1 April 1932. (208). Aan J. Hoekstra wordt ontslag verleend en aan B. Hoekstra Gaasterland eervol ontslag met ingang van 1 April 1932. e. Adres van het bestuur der plaatselijke verkeerscom- missie te Leeuwarden, vertegenwoordigende alle handels- reizigersvereenigingen aldaar, houdende mededeeling van bezwaren tegen het bestaande parkeerverbod in de ge meente Sneek. (1.811.122). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hunne handen ter afdoening, De heer B o e ij e n g a: Hebben B. en W. zich al een oordeel gevormd over deze kwestie. Er wordt heel erg geklaagd over de regeling en misschien kan men aan de grootste bezwaren iets tegemoet komen. Spr. stemt toe dat de regeling pas in werking is, maar met gerechtvaardigde bezwaren dient rekening ge houden. De Voorz.: Het adres is in handen van de commissaris van politie om advies; in het college is de zaak nog niet besproken. De heer Van der Voet onderschrijft wat de heer Boeijenga zeide en geeft in overweging (contact te zoeken met de organi saties, die klachten hebben, om eens te overleggen over die bezwaren. De Voorz.: Als er gerechtvaardigde klachten zijn zal er geen bezwaar zijn er aan tegemoet te komen. Maar spr. ziet toch wel eens hoe noodig een regeling is; nog ai te veel wordt daar tegen gezondigd; men kan zoo’n regeling niet aan de auto mobilisten overlaten, die zelf zeer vertrouwd met een auto raken, dodh niet letten op de belangen der voetgangers. We zullen de zaak ernstig onderzoeken, maar de veiligheid is bij ons nummer één. De heer M asel a nd: Omtrent de werking der bestaande voorschriften en het parkeerverbod is een onderzoek gaande door de Middenstandsorganisaties, die gedocumenteerde klachten verzamelen. Het is het best die zaak tegelijk met deze te be handelen; gegronde gemotiveerde klachten zullen ongetwijfeld een willig oor vinden. De V o o r z. heeft van de Middenstandsorganisaties nog niets ontvangen. De heer Breeuwsma meent dat deze organisaties de zaak een half jaar zouden aanzien. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordening op de invordering van rech ten in het openbaar slachthuis. (Bijlage 12; dossierno. IX 07353.8(3)). B. en W. adviseeren: Bij Uw besluit van 27 Juli 1931, no. 10, werd naar aan leiding van een tweetal verzoeken van grossiers in vleesch waren in deze gemeente, de Vee- en Vleeschverordening gewijzigd In die zin, dat ingevoerde vleeschwaren welke niet geheel of gedeeltelijk zijn bestemd voor gebruik in de gemeente en zijn ingevoerd en opgeslagen onder door ons te stellen voorwaarden, zijn vrijgesteld van de verplichting van vervoer naar en keuring in het openbaar slachthuis. De strekking dezer wijziging was, tegemoet te komen aan de bezwaren der adresseerende grossiers tegen de betaling van de voor de invoerkeuring verschuldigde rech ten ad 4 cent per K.G. ingevoerd vleesch, voor zoover dit vleesch althans bestemd is, om weder te worden uitge voerd. Deze heffing stelde de in deze gemeente hun bedrijf uit oefenende grossiers ten opzichte van hunne elders wonende concurrenten, die in hunne woonplaatsen van die heffing vrijstelling genoten, in een ongunstige positie. Met de aangebrachte wijziging is een regeling geschapen, die meer aansluit bij die welke in andere gemeenten gelden. In ons voorstel dat tot het nemen van het vorenbedoeld besluit heeft geleid (bijlage no. 67 tot het raadsverslag 1931) deelden wij mede, dat naar onze meening één der voorwaarden waaronder van de invoerkeuring vrijstelling zou kunnen worden gegeven, zou moeten zijn, dat onge keurde vleeschwaren niet aanwezig mogen zijn in een winkel waar vleesch of vleeschwaren worden verkocht, noch in een perceel, waarin een dergelijke winkel is geves tigd, zulks om te voorkomen dat ingevoerde vleeschwaren, zonder aan de invoerkeuring onderworpen te zijn geweest, in deze gemeente in consumptie worden gebracht. '■IiüiiHniaiiKli; NIEUWE SNEEKER COURANT annex SliEEKF.ll COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1