Mo. 40 foute HM. UITBOT: Woensdag 17 Februari 1&82. Co. 48e Jaargang De groei van het heelal. Dit Ie. Bestaat uit 3 bladen. 11^ I1JII—— UiOliiL NIEUWSTIJDINGEN. k aardezon of de afstand welke het licht in 3 jaar aflegt. De naaste vaste ster is dus l1/, parsec van ons verwijderd. Men kon de paral- laxen gaandeweg steeds nauwkeuriger meten en men heeft nu al van een 1000 sterren een afstand bepaald. Regelmaat als in het planetenstelsel ziet men niet in de plaatsing van die sterren als men ze in kaart brengt, wel een groote verscheidenheid. Men heeft er bij welke wel 100 keer helderder dan de zon moeten zijn, de reuzensterren, welke zeer ver van ons verwijderd zijn en er zijn ook die betrekkelijk dicht bij staan en slecht zicht baar zijn, de dwergsterren. Directe metingen voorbij deze sterren hebben wij niet kunnen doen, zoodat het lijkt alsof wij niet veel verder met de afstandsbepalingen kunnen komen. Daar zijn echter indirecte methoden voor gevonden. De sterren bewegen zich nl. met dezelfde soort snelheid 10, 20, 30, 40, 50 K.M. per sec. Als wij die beweging waarnemen kunnen wij zeggen dat gemiddeld de ster die dicht bij ons staat sneller zal bewegen dan een verder verwijderde. Uit de verdeeling dier snelheden leidt men dan af standsbepalingen af. In het algemeen en gemid deld genomen mag men zeggen dat heldere ster ren dichter bij, de minder duidelijke verder weg staan. Als men ze nu indeelt naar hun spectrum, krijgt men bepaalde groepen van helderheid. Daar zijn bv. de blauwwitte, de helium-sterren, die van 100 tot-1000 maal de lichtsterkte van de zon hebben, het zijn als booglampen tusschen de gloeilampjes aan de hemel. In het algemeen kan men zeggen dat waar de lichtsterkte van een dergelijke groep onderling weinig verschilt, de heldere daarvan dichter bij staan dan de minder heldere. Kapteijn heeft dergelijke gegevens ojgr de sterren alle vereenlgd en daardoor een bepaald beeld kunnen geven van het sterrenstelsel en het bleek toen dat de sterren gerangschikt zijn vol gens een bepaald vlak in de wereldruimte, het vlak van de Melkweg. Daar in die Melkweg zijn de sterren het talrijkst en het dichtst bijeen, waardoor deze Melkweg ook zoo licht is. Even als Herschel vindt Kapteijn dat de sterrenwereld in het Melkweg-vlak het verst uitgebreid is, loodrecht daarop nemen ze betrekkelijk gauw af; komt men daar op 100 parsec dan beginnen de sterren te verminderen en bij 300 parsec zijn ze al zeer verminderd. In de Melkweg worden de sterren eerst bij 1000, 2000 en 3000 parsec min der. Zoo laat zich de massa van 10 tot 20 mil- lioen sterren, die wij kunnen fotografeeren, in dit stelsel ordenen. Er zijn natuurlijk ontzaglijk veel meer sterren; de dwergsterren immers zijn alleen waarneembaar wanneer ze dichtbij ons staan. Dat was de uitkomst der wetenschap tot on geveer 20 jaar geleden. Wij zouden dus ongeveer in het midden zitten van een sterrenstelsel, dat in de Melkweg het dichtst was, maar latere onderzoekingen hebben aangetoond dat het heel al heel wat grooter moet gedacht. Nauwkeuriger bekeken is de Melkweg immers een verzameling van wolkachtige massa’s, samengebalde opeen- hoopingen van sterren, die buiten dit eigenlijke systeem staan, hetgeen wijst op een structuur en ophooping van sterren buiten dat beperkte heel al, dat wij ons volgens Kapteijn voorsteiden. Twee nevelachtige vlekjes aan de hemel, de Magellaensche wolken of Kaapwolken, hebben ons kennis doen maken met de veranderlijke sterren van korte periode, de Cepheïden, welker licht fluctueert; het is soms helderder, dan min der helder en dit fluctueeren geschiedt in regel matige perioden. Men ontdekte dat hoe langza mer de periodieke beweging was hoe helderder de sterren waren. Hertzsprung ontdekte aan dergelijke sterren in ons eigen stelsel dat dit soort sterren 1000 tot 5000 maal de helderheid van de zon hebben, vuurtorensterren noemt men het wel. En dat gaf een belangrijk gegeven om verder in het heelal door te dringen. Wanneer er immers een vaste betrekking is tusschen een periode van opflitsen van dergelijke sterren en de helderheid moet dat ook gelden voor de ster ren in de Magellaensche wolken en in verband daarmede iets zijn af te leiden betreffende de afstand van de sterren in die wolken. Hertz sprung vond 23000 parsecs voor die afstand; later heeft men vastgesteld ongeveer 34000 par secs, afmetingen ver dus uitgaande boven wat wij tot nog toe aannamen voor de afstanden in het heelal. Shapley schonk aandacht aan andere objecten finaal een burgerhuis J. loek le Woudstraat Bod AM. Sneek Friesche Mij. van Landbouw. Gistermorgen vergaderde de afd. Sneek dei Friesche Mij. van Landbouw in café Knorr onder voorzitterschap van den heer IJ. P. Veldhuis. De heer Veldhuis zeide dat door het bestuur der Friesche Mij. afgevaardigden der afdeelingen zijn ingeliicht over wat zij in deze tijd doet. En daar bleek dat zij veel doet en dat geen andere organisaties noodig zijn om de belangen der boeren in deze moeilijke tijd te verdedigen. In samenwerking met de centrale landbouworgani saties heeft zij op steun aangedrongen. De ak kerbouw is wat tarwe- en bietenverbouw betrof geholpen. Nu zijn we genaderd tot de zuivelboer. Het is moeilijk in dezen te helpen, ook hier staan de beste stuurlui aan waL Voor ’t buitenlandsch vleesch is het contingenteeringsstelsel er geko men. Nu hebben we het moeilijke vraagstuk van het garandeeren van een minimum melkprijs. Men heeft tijd noodig gehad om een stelsel in dezen te vinden. Het is de eer der Friesche Mij. dat zij een behoorlijk geargumenteerd voorstel aan de regeering heeft gedaan, dat kansen biedt. Het is mogelijk dat dit niet voor 100 uitge voerd wordt, maar verbeterd wordt, maar ons hoofdbestuur heeft de royale houding aange nomen niet te hechten aan een bepaald voorstel, als de boer maar geholpen wojdt. Noodig is dat men centraal werkt zal er iets van de steun te recht komen. De regeering rekent alleen met de drie centrale landbouworganisaties, deze drie dienen het eens te zijn, anders heeft de minister geen richtsnoer tot handelen. Om die samenwer king te bereiken, dient men over en weer wat toe te geven. Daarom moeten wij de drie cen trale landbouworganisaties steunen. De politiek-economische crisis brengt mee dat de economische vraagstukken worden beheerscht door de politieke vraagstukken. Zoolang daarom de Friesche boer geen voldoende invloed uit oefent in zijn politieke partij komt er van zijn belangen weinig terecht. Stel vertrouwen in de organisaties, waarvan gij lid zijt, zegt spr. Met de wensch dat de Friesche Mij. in samen werking met de 3 centrale landbouworganisaties nog veel mag doen, eindigt spr. De secretaris, de heer H. de Boer, las daarna de notulen, welke onveranderd werden vastge steld. Ingekomen was een schrijven van het hoofd bestuur met verzoek aan de afdeelingen de aan dacht der leden te vestigen op de runderhorzel- bestrijding. Het O. B. W. deelde mede, dat dit maal geen f 25 voor het donateurschap zou wor den gegeven, wel werd de f 50 subsidie voor de Tuinbonwcursus gehandhaafd. De heer De Boer bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental van 274 tot 249 daalde, vermoedelijk een gevolg van de crisis. Uit de vergadering werd aangedrongen dat het bestuur pogingen zal doen leden die bedankten tot inkeer te brengen. Van bestuurszijde werd medegedeeld dat men het plan daartoe heeft, en men rekent daarbij op steun der leden. Afgekeurd werd dat leden bedankten door de contributie- kwitantie te weigeren. Op een vraag werd van bestuurszijde medegedeeld dat enkele leden zijn overgegaan naar Friesch Grondbezit. De V o o r z. deelde nog mede dat de Friesche Mij. haar houding inzake de pachtwetten wijzig de toen het wetsontwerp in de Tweede Kamer werd gedenatureerd. Dat men naar Friesch Grondbezit overging was ook het gevolg van het feit dat men meer anti-coöperatief voelde en dus meer voor het particulier bedrijf. Het is de Friesche Mij. te doen om de belangen der Frie sche boeren; als die gediend zijn met samenwer- Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Vrijdagavond in de Harmonie Prof. dr. Panne- koek van Amsterdam over bovengenoemd on derwerp. Van de primitieve mensch tot de huidige heeft de menschheid een zich steeds uitbreidend beeld van de wereld voor oogen gehad. De oude Grie ken, zeevaarders, kwamen al betrekkelijk gauw tot het inzicht dat de aarde een bol was en reeds Aristoteles heeft een opgave voor de omtrek'van de aarde gegeven nl. 300.000 stadiën (1 stadie is 160 M.), Erathosthenes een van 250.000 sta diën, welke afstand overeenkomt met de 40 mil- lioen M., welke wij aan die omtrek toekennen. Ook kon men toen reeds de afstand aardemaan berekenen, men kwam nl. tot 30 maal 12.000 K.M. (de middellijn van de aarde). Maar een maal voorbij de maan begonnen de Ouden de maat van het heelal te onderschatten. Zij konden om hun wereldbeeld te completeeren slechts con- cludeeren, dat verder deze wereld afgesloten was door een bol, waartegen de sterren stonden. In de 16e eeuw begint dan de moderne weten schap dit wereldbeeld te verruimen. Copernicus ontdekt dat de aarde een planeet is, dat de zon middelpunt van het planetenstelsel is en de af metingen blijken veel geweldiger. In de 17e eeuw weet men dat de afstand aardezon 150 millioen K.M. is. en de middellijn van het planetenstelsel 60 maal die afstand. Nu blijkt al dat het plane tenstelsel ongelooflijk groot is vergeleken bij wat wij als onze naaste wereld beschouwen. Maar deze kennis van 't zonnestelsel is slechts een voorspel voor de eerste stap tot de kennis van de afmetingen van het heelal. Hoever moeten we buiten het zonnestelsel gaan tot de vaste sterren, is nu de Vraag. Naarmate de meet instrumenten nauwkeuriger werden kon men ook nauwkeuriger parallaxen meten en in de eerste helft van de 19e eeuw stelde men vast dat de afstand tot de naaste vaste ster 280.000 maal grooter was dan de afstand aardezon, en dat de vaste sterren onderling ook in afmetingen van dergelijke orde van elkaar staan. Tot maat voor afstandsbepalingen in het heelal nam men toen aan de parsec, dat ie 200.000 maal de afstand Weer een andere groep objecten in het heelal leverde de gelegenheid nog verder te gaan. Het waren de nevelvlekken, die vooral in grooten getale in de buurt van de polen van de Melk weg voorkomen; aan ons is de nevelvlek in An dromeda echter het meest bekend. Bij nadere bestudeering bleken deze nevelvlekken een spi raalvormige structuur te hebben, het continu spectrum wijst er op dat we hier met sterren- groepeeringen te doen hebben en niet met gas sen als de nevelvlekken in Orion, die banen in het spectrum hebben. Met de 100 inch kijker van Mt. Wilson is het gelukt een spiraal nevel op te lossen in sterren, en zoo werden in de spiraal nevel van Andromeda ook cepheïden waarge nomen, waarvan de fluctueerende helderheid leidde tot het berekenen van een afstand van king met Friesch Grondbezit zal de Friesche Mij. niet aarzelen samen te werken bv. in de richting van een gemeenschappelijk Pachtbureau, wat allicht verkieslijker zou zijn dan een wet, die niet voor een provincie maar voor het rijk geldt. De secretaris wees er op dat in zoo’n pacht bureau ook de bond van landpachters diende vertegenwoordigd, zal de zaak democratisch ge regeld worden. De voorz. zeide dat de verhouding tusschen Friesch Grondbezit en Landpachters dat mis schien zou verhinderen en daarop eventueele samenwerking niet zou mogen stuiten. De voorzitter deelde nog mede dat waarschijn lijk een regeling in aantocht is waarbij een re- geerings-crisis-bureau wordt ingesteld tot rege ling van in- en uitvoer enz., vaststelling van prijzen voor binnen- en buitenland enz. Het wets ontwerp op de garantieprijs voor melk waarbij accijns op vetten enz. wordt gelegd, is in ver gevorderd stadium van voorbereiding. De prijs van de boter zou ongeveer f 1.70 worden. Van tal van politieke partijen staat vast dat ze de regeeringsmaatregelen zullen steunen. Bij monde van den heer Leenstra bracht de financieele commissie rapport uit. Er is een te kort over het afgeloopen jaar; de uitgaven be droegen f 1513.13, de inkomsten f 1386.73, er is dus een nadeelig saldo van f 126.40. Het reserve fonds bedroeg f 1318.81. De commissie advi seerde tot goedkeuring der rekening; alles was bij den penningmeester den heer H. de Boer keurig in orde bevonden. Aldus besloten. De antwoorden op een der vraagpunten wer den besproken. De heer Alberda bracht een voor. loopig verslag uit over het vraagpunt: „Hoe kunnen praktijk en theorie op het gebied der veevoeding beter samenwerken?” In het rapport werd geconstateerd dat in het gebied der afdeeüng meer voorlichting op het terrein der veevoeding nuttig is, en dat in de Septembervergadering de kwestie der a.s. win- tervoedering dient besproken; cursussen voor volwassenen zijn gewenscht Personen die in be perkten kring voorlichting zouden kunnen geveri zijn gewenscht, doch hun aanstelling en bezoldi ging is in deze moeilijke tijd nauwelijks mogelijk. Nauwkeurige proeven over de voeding kunnen alleen te Rijperkerk gehouden. Adviseurs in kleine kring zouden wel gewenscht zijn, om raad te geven eventueel in overleg met de rijksvee- teelt-consulent. Misschien kunnen in de afdeeüng 3 adviseurs benoemd worden. De Voorz. bracht de commissie dank voor dat rapport. Wat het andere vraagpunt betreft was de com missie nog niet gereed. De heer Tiersma wilde een uniform voeder- rantsoen doen samenstellen en via de afdeelingen verkrijgbaar stellen. De heer Alberda antwoordde dat elk bedrijf individueel naar de omstandigheden op dat be drijf het rantsoen moet samensteüen, terwijl de rijks-veeteelt-consulent gratis advies geeft, waar van veel te weinig gebruik wordt gemaakt. Mengvoeders zijn bovendien slecht te contro- leeren en niet bruikbaar voor hen die zelf voer- producten op het bedrijf hebben. De heer Jaarsma betoogde dat de omstandig heden wat prijs van voer en melk betreft en wat de eigen voerproducten aangaat te zeer verschil len om een uniform rantsoen in te voeren. Ook de kwestie of menl fokker of gewoon veehouder is speelt een rol. Spr. meent dat de mengvoeders in den regel rekening houden vooral met de hooge productie. De heer v. d. Zijl meent dat de boer zijn eigen mengvoeder moet maken. De Voorz; bepleitte het nut van geregeld advies over de rantsoenen in het Friesch Land bouwweekblad in verband1 met de geldende prij zen voor de voerartikelen. De heer Alberda zeide nog dat de commissie LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE JANUARI 1932. INGEKOMEN: z •Marchienus de Jonge, timmerman, van Urk naar 2e Badhuisbuurt 5; Eva Barbara Hlltje Jon- gejan, onderwijzeres, van Stad Vollenhove naar Kleinzand 58; Tjerk van der Horst, kellner, van Baarn naar Parkbuurt 18; Enne Posthumus, ar beider N. S., van Leeuwarden naar Bolswarder- weg 3; Beitske Keulen, z. b., van Boornzwaag naar Schoolstraat 16; Clara Thiemann, z. b., van Rheine (D.) naar Stationsstraat 44; Wopke de Ree, timmerman, van Helden naar v. d. Heij- buurt 28; Alberdina Plasman, directrice Kle dingmagazijn, van Leeuwarden naar Willemstr. 26; Hendrik Bijlsma, monteur, van Oosterüttens naar Priorstraat 31*Franciscus Jacobus Johan nes Bak, electro-monteur, van Delft naar Singel 76; Aaltje Andringa, dienstbode, van Wartena naar Bolswarderweg 19; IJmkje Althuisius, dienstbode, van Leeuwarden naar le Steenklip- straat 21; Reinhold Eduard Köllmann, winkel bediende, van Bottrop (D.) naar Ged. Pol 2a; Grietje van Netten, dienstbode, van Heeg naar le Woudstraat 2; Marten Steeneker, tuinman, van Hamburg (D.) naar Kruizebroederstraat 36; 275.000 parsecs en tot een afmeting van de spi raalnevels van 16000 parsecs; we komen hier dus in afmetingen al vergetijkbaar met ons Melk wegstelsel De spiraalnevels zijn btijkbaar sterstelsels van dezelfde orde als het sterrestelsel waartoe wij behooren, we zijn dus nu aangeland in een we reld bestaande uit tal van sterrestelsels, waarvan er een paar duizend zouden bestaan. De afstan den van de spiraalnevelgroepen aan de polen van de Melkweg worden berekend op 1 tot 2 milüoen parsecs en dit herhaalt zich in andere deelen van het wereldruim, waar we kunnen spreken van 10, 20 milüoen parsecs. En zoo kunnen we ons het heelal voorsteken als een land bij nacht met vele steden waar de lantaarns branden. De lan taarns, die we in onze eigen stad waarnemen als we die overzien, zijn de sterren van ons eigen sterrestelsel, maar verder aan de horizon ont waren we hier en daar een gloed, dat is het ge- zamenüjke hcht van verre sterresteden, stelsels, waarin weer sterren de lantaarns vormen. We zijn hiermede gekomen aan de verste afstanden, welke we tot nog toe konden bepalen in het heelaL Wanneer we dan nagaan hoe ons heelal voor de menschheid is gegroeid, zien we hoe de ouden een wereld kenden van misschien 100 K.M. in het vierkant, hoe gaandeweg deze wereld ge groeid is, tot de menschheid op 30.000 parsecs afstand het Melkweg-systeem leerde kennen, later op 300.000 parsecs afstand de spiraalnevel in Andromeda, nog later op 3.000.000 parsecs de omliggende nevelvlekken en ten slotte op 30 milüoen parsecs groepen spiraalnevels. De vraag is of men zoo eindeloos kan door gaan; door de theorieën van Einstein is dit twij felachtig geworden. Bij de veraf gelegen nevels doen zich bijzondere verschijnselen aan ons voor dat ze zich van ons bewegen, waarschijnlijk is dit een schijneffect; we beginnen te gevoelen dat we aan het einde van het heelal geraken, zoodat we thans tot de meening neigen dat we niet altijd door kunnen gaan. De voorzitter dr. Posthumus bracht de spr. harteüjk dank voor zijn voordracht. aan het rapport zal toevoegen dat het onderzoek van nieuwe voedermiddelen zoo snel mogeüjk in het Landbouwweekblad dient gepubliceerd. Bij de behandeling der agenda voor de a.s. algemeene ledenvergadering kreeg de afgevaar digde vrij mandaat voor het kiezen van het nieu we hoofdbestuursüd. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd benoemd de heer I. de Boer, tot zijn plaatsver vanger de heer J. v. d. Zijl. De voorzitter sloot met een woord van dank de vergadering. Notaris Maseland verkocht gister in Hotel Hanenburg finaal: 1. Burgerhuis no. 37 aan het Singel. In gehouden. 2. Burgerhuis no. 27 aan de Oude Koe markt. Kooper de heer H. C. Smit, wagen maker alhier voor f 1970. 3. Café Seinen aan het Martiniplein. 14 dagen gecontinueerd. 4. Drie woningen aan de Steenklip: a. le Steenklipstraat no. 33 gekocht door den heer S. Tuinstra voor f627; b. 2e Steenklipstraat 32, kooper mej. wed. H. de Vries voor f425; c. 2e Steenklipstraat no. 34, kooper de heer J. Molenaar voor f408. 5. Woning in de Potbuurt no. 6, kooper de heer J. Geertsma voor f 580. Notaris Bruinsma te Bolsward verkocht in Hotel Hanenburg W. Frisostraat hi f3593. 14 dagen gecontinueerd. Notaris Elema verkocht gister finaal ten verzoeke van notaris B. Smid te Dronrijp in het te verkoopen perceel de Amicitia. Het bod ad f 29781 werd met f 1 verhoogd. De verkoop is 14 dagen gecontinueerd. Droomkicminkje. Het Groot Volkstooneel van I. v. A. O. en V.A.R.A. heeft hier gisteravond in de Har monie voor het I. v. A. O. opgevoerd Droom koninkje, naar het gelijknamige boek van Heijermans. In het algemeen zijn tot tooneel- stukken verwerkte boeken als tooneelstuk niet sterk en men houdt nog speciaal zijn hart vast, als het gaat om werk van Heijer mans, zelf tooneelschrijver bij uitnemend heid, die Droomkoninkje echter als boek gaf. Het is nauwelijks mogelijk de teere stemming van dit werk in de beperktheid van een too- neelwerk, dat in de eerste plaats actie eischt, tot haar recht te doen komen. Dit prachtige werk vol van de bezonkenheid en innigheid, die de latere Heijermans kenmerkte, is ech ter met piëteit behandeld, zoodat we er ook als tooneelstuk nog van konden genieten. Dat is mede voor een groot deel te dan ken aan het voortreffelijk spel van het ge noemde ensemble. Lemaire was de vader, die vooral bewondering wekte in de innige tooneeltjes met Koertje, die werkelijk voor treffelijk waren. Sisca Kremer als Merijn- tje een aangename herinnering was als Koertje goed, en van de anderen kunnen we wel hetzelfde zeggen met een extra pluim voor Aaf Bouber, die in een doublure haar uitstekend talent als actrice toonde. Het publiek, dat niet zoo groot was als we bij ’t Instituut gewoon zijn, applaudis seerde dankbaar. In verband met het matige bezoek heeft de voorzitter der afdeeling, de heer P. Sik- kes, er even op moeten wijzen dat we hier in Sneek alleen goede tooneelkunst kunnen blijven zien, als het Instituut verzekerd is van voldoende medewerking van de zijde van het publiek in de vorm van een vaste ver plichting, zoodat het Instituut een basis heeft hier goede tooneelstukken te blijven doen vertoonen. in de wereldruimte, nl. aan de bolvormige ster- renhoopen, waarvan er een 80-tal bekend zijn, bv. de sterrenhoop in Hercules. Toen hij deze van de sterrenwacht op Mt. Wilson waarnam, vond hij ook in die bolvormige sterrenhoopen fluctueerende vuurtorensterren en berekende voor de dichtstbijstaande een afstand van 6000 parsecs. Het blijkt dat deze sterhoopen üggen in de richting van de Schutter, daar waar de Melkweg het helderst is en er wordt aangenomen dat deze sterhoopen met de nevelwolken in de Melkweg een soort systeem vormen, onze zon büjkt dan wat aan de buitenkant te üggen; dus ook de hypothese van Herschel tot Kapteijn, dat wij zoowat in het midden van het stersysteem zit ten, moet opgegeven. Toen we zoover waren kwam de Nederlander Oord met zijn theorie omtrent de rotatie van het Melkweg-systeem, een rotatie door centrale aan trekking van massa’s welke waarschijnlijk in de Schutter üggen en waarom de sterren in groepen roteeren. Oord toonde aan dat ons zonnestelsel met een snelheid van 300 K.M. per sec. een reus achtige baan in dit stelsel beschrijft Hij vond afstanden van 6000 i 7000 parsecs van de zon tot die centrale massa's, anderen echter kwamen tot 10 20.000 parsecs; ook de Mageüaensche wolken zijn te beschouwen als een onderdeel uit het Melkweg-systeem. Een voordeehge hinch. Te Adelaide in Z.-Australië heeft iemand, die een lunch van negentig cent gebruikte, in een oester een parel gevonden ter waarde van 425 gulden. De eigenaar van het restau rant, die de lunch had opgediend, zeide dat hij al vijftig jaar lang oesters openmaakte, doch nog nooit voor dezen er een had open gemaakt, waarin een parel gevonden werd. GevOnOeu Voorwerpen. Aanwezig1 en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaandé voorwerpen als gevonden aangegeven op 15 Februari: Beursje, ledig, W. Kroon, W. Noorderhorne 8; Scheer mes in étui, F. Tinga, Moanikstraat 4; Zwarte want, W. Bakker, v. d. Heiji- buurt 5Zeemleeren handschoen, Boot- sma, Leeuwarderdwarsistr. 0; Handbe- schermer, G. Fritslna, Singel 24; Kin- derwantje, R. de Vries, Salverdastr. 5; Zilveren oorbel, F. Corbée, v. d. Heij- buurt 34; Beursje met iuh., Kasjmier Grootzand. Mooie gift Men deelt ons mede dat door het speciaal beddenmagazijn van A. Verwer, Oosterdijk, ten bate van het Crisis-comité iedere maand een bedstel gegeven wordt Ernstig auto-oogeluk bij Wijtgaard. Zondag- op Maandagnacht is een auto, komende uit de richting Leeuwarden, waarin zaten de heeren D. M. van de Sande, ont vanger der registratie alhier, F. Schatten berg, surnumerair bij de belasting alhier, J. Bartstra, surnumerair bij de belasting alhier en IJ. Heerema, koopman alhier bij Wijt gaard in een flauwe bocht tegen een boom gebotst De heer Van de Sande, die stuurde, werd evenals den naast hem ziftenden heer Schat tenberg, uit de auto geslingerd in een naast den weg loopende sloot Toen hulp kwam opdagen bleken deze beide heeren er het ergst aan toe te zijn. De heer Schattenberg had door een glasscherf een groote snijwond aan den hals gekregen en een zeer ernstige schedelbreuk opgeloo- pen. In den wagen werd een stukje schedel met haar aangetroffen, waaruit wel blijkt hoe ernstig de klap is aangekomen. De heer Van de Sande kreeg eveneens een snede aan den hals; bij hem constateerde dr. ManteJ bovendien een hersenschudding. De heer Heerema verstuikte zijn enkel en werd aan een zijner handen gewond. De heer Bartstra mankeerde zeer weinig. De beide ernstig ge wonden werden per ziekenauto naar het St. Antonius-ziekenhuis alhier overgebracht De auto is totaal verwoest Omtrent de toestand der gewonden verna men wij hedenmorgen dat deze nog vrijwel onveranderd was. De heer J. F. M. J. Schat tenberg was vanmorgen 0 uur nog steeds vrijwel bewusteloos; zijn toestand was dus nog steeds onveranderd ernstig. Ook in de toestand van den heer D. M. van de Sande is nog weinig verandering in gunstigen zin gekomen. Hij is niet voortdurend bewuste loos. maar toch vrijwel aanhoudend suf en verstrooid. De toestand van den heer J. A. Bartstra alhier is goed. Deze klaagt over spierpijnen en heeft een ontstoken rechter hand. Hij moet het bed houden en wordt thuis verpleegd. Hedenmiddag was de toestand der ernstig gewonden iets gunstiger. Aankondigingen. Woensdag 17 Feb r. 8 uur. Geb. 'v. Chr. Bel. Ds. F. J. Krop, Rotterdam, over: Geloofsvervolging in Rusland. Woensdag 17 Febr. „Onder de Linden”. Algemeene vergadering Snée- ker Onderlinge Brandwaarborg Ver- eéniging. Woensdag 17Febr. Abbega. 7>/2 u. Uitvoering Chr. Zangver. Eendracht (dir. de heer J. Nauta) in de Ned. Herv. Kerk ie Ab bega. Donderdag 18 Febr. 8 uur. Amicitia. Amateur-fotografenclub „De Zoeker”. Lezing met lantaarnplAAtjea door den Jieer B. Hesper. Donderdag 18 Febr. 8 uur. Harmonie. Ver. v. Vrijz. Hervormden- Tweede Wintexlezing Ds. G. Seven- ster Boxum pver „De kïóp op de deur.” Vrijdag 19 Febr. 8 uur. Harmonie. Openb. protestvergadering tegen het wets- ontwerp-Terpstra. Spreker de heer W. Bij molt. Zaterdag 20 Febr. 8 uur. Ami citia. Soirée Dansante, leerlingen en introducé’s van de heer S. de Jong uit Leeuwarden. Zondag 21 F e b r. Amicitia, 8 uur. Krite Snits. Opvoering „Frans Winia^ Ball na. i Woensdag 24 Febr., 2 Maart, 9 Maart. Gratis weefcursus Artsilk, in Hotel Hanenburg. Zie adv. Donderdag 25 Febr. 8 uur. Chr. Belangen. Uitvoering Advendo, Muziek Sonorita. Dinsdag 1 Maart. VArA propA- ganda-kunstavond, orkest o.l.v., Hugo de Groot. Willem v. Capellen. BioscOopnieuws. De Bloscoopbij deWaag heeft de lachers op de hand met de heeren Watt en ’/2 Watt als mannequins, waarin de dolste situaties aaneengeregen zijn. Een échte Watt-film. Een goed voorprogramma met o. a. een knappe cowboy-film gaat vooraf. Van de film Taboe in deAmlcitla- Bioscoop hebben we reeds genoeg ge zegd in ons vorig nummer. Een bezoek kan slechts bevestigen dat we hier met een schit terend werk van Murnau te doen hebben. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1