taut Matorni’s Wijngaard TROMP - Sneek PINDAS van Tromp Sneek WOLLEN DEKENS I Firma JBHs. TROMP, Sneek MïiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiifliiiHiiuiiiiniii^ CYCLOSTYLEWERK ISA» FRANCISCO taa JBla TBOMP No. 40. Tweede Blad bekend als de lekkerste I Sig. Mag. F, Ut W, OoMijk 89, Tal. 422 DAMES en HEBREU Bausch, gij krijgt beter bij A.Verwer’s Uitgave: Mm i Co. Woensdag 17 Februari 1982 48e Jaargang annex SHEERER COURANT Reclamekolom. FEUILLETON Ongericht 1901 fcisel Orgaan der MINISTER ™S PRIMA KWALITEIT WWHBRITSERRDEEL bij O. MONSMA s van verkade’s fabrieken s U betaalt minder bij NIEUWSTIJDINGEN. H. DE JONG, Sneek. Rookt Sneek i SN EEK Telefoon Na ISO atubd te ét SNEEKER COURANT fjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim IVROOM DREESM niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiin dan 4 k door E. PHILIPS OPPENHEIM. 25. ,of monsieur zijn Woadt wwxtad. MliliW 'JHpirm Voor wederkoopers in Tabaksfabrikaten eerste hands adres! Binnenkort gaan nog drie zuigers naar buiten, om den nieuwen dijk op hoogte te spuiten. Nu de dijkverb inding met Breezand er is, zitten de menschen dé£r nog meer VencbQnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS ALPINA HORLOGES Prima Sumatra Sigaar 6 et. Alleen worden vriéndelijk uftge- germolens zijn naar buiten gegaan. Het werk bij het baggerbedrijf kan door gaan, tenzij de zee vol ijs komt dat er geen booten of bakken meer door kun nen. Tot zoolang werken de transpor teurs stilletjes door, rondom heel het eiland en langs den dijk teelaarde neer te werpen. WAARBORGT ESI SOLUDK KAAM DE BESTE MABAITK Speciaal Beddenmagazijn en Reparatie-Inrichting Gekochte goederen worden gaarne bewaard GIJ DIE TROUWEN GAAT voor u is dez EXTRA AANBIEDING Een groot 2-uersoons ganze- veeren bed, peluw en 2 kussens f 62.50 De loons verjaging bij de N ed. Tramwegmij. Eenige maanden geleden heeft dé. komen: twee transporteurs en drie bag- directie van de N ederlandsche Tram- wegmaatschappij exploiteerende de tramlijnen in Friesland, Groningen en Drente aan haar personeel1 medege deeld, dat de financieele omstandighe den het noodig maakten de lóonen van het personeel met 10 pet- te verlagen. Aanvankelijk lag het in de bedoe- De Zuiderzeewerken. Tengevolge van de vorst hebben de grondwerkers in dienst van de heer van Leeuwen en de grondwerkers in diénst van de M- U. Z. ontslag gekregen. Dit wintertje, misschien voor sommigen een blijde verrassing, beteekent voor velen bij de Zuiderzeewerken werkloosheid, ’t’ Werk begon zoo langzamerhand te ling deze verlaging te doen ingaan op 1 Januari 1932, doch door den aan drang van de samenwerkende perso neelsorganisaties Nederlandsche Ver- eeniging, St. Raphael en Protestantsch- Christelijke Bond werd deze datum gewijzigd in 1 Maart 1932. De besturen dezer organisaties had den de overtuiging, dat in den tijd vóór 1 Maart maatregelen zouden kun nen worden getroffen, welke een zoo drastische verlaging der lioonen niet noodig zouden maken. De organisaties hebben zich gewend tot de Staatscommissie inzake het tram vraagstuk om maatregelen te berinnen, doch ondanks herhaald rappel1 zijn zij door deze commissie nog niet in gehoor ontvangen. Een verzoek aan de regeering om geen loonsverlaging goed te keuren voor behoorlijk overleg kon worden ge pleegd, bleef tot dusver onbeantwoord. In de kringen van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel leeft groote verontwaardiging over dezen gang van zaken en men acht het niet uitgesloten, dat een eventu- eele verlaging van loon niet zal wor den aangenomen, wijl men blijkbaar in de daarvoor verantwoordelijke kringen een redelijk overlég van te voren niet wil. Het personeel dezer Maatschappij is er van overtuigd, dat de oplossing van dit geschil1 niet bij de directie van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij moet worden gezocht, maar dat andere instanties Rijk, Provincie, Gemeen ten en Spoorwegen ;in dezen actief zullen moeten zijn. Het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel belegt op Zondag 21 Fe bruari a_s. te Drachten een vergadering met dit personeel over de in dezé actie verder te nemen maatregelen, na vooraf overleg met de leiding der andere or ganisaties te hebben gepleegd. uitgelaten over de regeering. En hoe licht komt men er toe, kritiek uit te oefenen op de toestanden daar.” „Roodhemden vroeg Mervyn. Zij greep hem plotseling bij de hand en keek verschikt om zich heen. „Laat dat woord niet meer over Uw lippen komen hier niet en nergens,” zei ze op waarschuwenden toon. „Maar we zijn hier toch immers in Frankrijk,” zei hij geruststellend. „En het Fransche volk dweept, naar ik meen, in het geheel niet met het Fa- cisme.” „Zeker, we zijn hier in Frankrijk,” gaf zij toe, „maar we bevinden ons dicht bij de grens, en het wemelt hier van spionnen. Zullen we nog wat dan sen, monsieur?” „Zooals je wilt.” Onder het dansen boog rij haar hoofd naar hem toe, en by de nogal1 luidruch tige muziek waren haar woorden al leen voor hem verstaanbaar. „Als U mij iets bijzonders heeft mede te deelén, of ik U,” zei ze, „kan dat beter straks geschieden. Op het oogen- blik doen wij er verstandiger aan, een beetje belangstelling in elkaar voor te wenden. Een flirtpartijtje, ja? Dat zal iedereen heel1 gewoon vinden.” Mervyn zag haar aan en stemde toe. Haar voorstel1 was inderdaad nog niet „hoe geïsoleerd dan vroeger. Voer er voor heen dagelijks een boot heen en weer, thans 'is die bootgelegenheid opgehe ven. *t Lastigste is dit voor patiënten van- Breezand, die naar den dokter moe ten. Deze woont op Komwerderzand. Ook enkele kinderen, die steeds te Komwerderzand school gingen, zijn nu verstoken van onderwijs. Het grootste ongerief echter heeft de post, die nu eiken dag de reis van Breezand naar Komwerderzand vice versa maakt. Eiken dag een marsch van vijf uren gepakt en gezakt is geen kleinigheid. De grootste drukte is nu bij dé VÜe- ter, het laatste stuk van den grooten af sluitdijk, (dat nu nog dichtgemaakt moet worden. Aan de zijde van Breezand werken honderd rijswerkers, die de zinkstuk- ken (moeten maken voor de Vlieter. Bescherm Uw keel dagelijks Ut/tl&VUï Gorgel droog met 'W „Als Monsieur zich vanavond wat wil amuseeren,” zei hij, zich vertrouwe lijk naar Mervyn overbuigend, „we heb ben op het oogenblik hier een nieuwe danseuse, zoo juist uit Italië gearriveerd. Ze blijft maar enkele dagen. Ze is in het rood gekleed en noemt zich Cate rina. Ze danst schitterend, en ze spreekt Fransch en Engelsch.” Mervyn knikte begrijpend, prees zijn cocktail, betaalde en ging heen. Even later werd zijn souper opgediend en be gon de muziek weer te spelen. Dé beroeps-danseuses, die hier en daar in de zaal verspreid zaten, waren gemak kelijk te herkennen, Caterina, in een vuurroode japon, zat alleen aan1 een tafeltje wat al te mager misschien, maar toch niet onknap, met groote, Eveneens Wordt van Wieringen ook zoo gewérkt. Zijn de zinkstuklcen er in, dan zal' er spoedig de groote drukte zijn, die vorig jaax bij Komwerderzand was, De verwachting is, dat, wanneer in dit tempo doorgewerkt kan worden, eind Juni de verbinding met Wieringen tot stand komt. L. C. Kerk en Vrede en het Japansch-Chineesche conflict Door het Hoofdbestuur van Kerk en Vrede is een protest gericht aan de Regeering van Japan en aan de Gevol machtigde Minister en Buitengewoon Gezant te ’s-Gravenhage, inzake het Ja- pansch-Chineesche conflict. Het adres luidt als volgt: „Ondergeteekenden, leden van hét Hoofdbestuur der christen-antimilitaris- tische Vereeniging „Kerk en Vredé” tellende 8900 leden, waaronder 395 voorgangers van verschillende kerken, met verontrusting kennis genomen hébbende van Uwe militaire maatre- zoo dwaas, want telkens zag hij be langstellende blikken in de zaal hen volgen. Werktuigelijk veranderde hij van houding; zijn manier van dansen werd losser minder stijf. „Ik vind alles goed, maar ik moet er je op wijzen, dat ik op dat gebied nog heel wat te leeren heb. Wij Ëngel- schen zijn erg onbeholpen zoowel in het flirten als in het comedies pelen.” Lachend zag zij naar hem op. „Monsieur zal het wel leeren, dénk ik,” voorspelde zij hem. „Ik zal er mijn best voor doen,” be loofde hij. „Misschien zou je enkele da gen geleden meer succes hebben ge- had; of het vanavond wel1 zoo goed gaan zal, betwijfel ik. Zie je, ik heb me een paar uur geleden juist ver loofd.” De glimlach verdween van haar ge zicht en een ernstige uitdrukking kwam ervoor in de plaats. Het kwam hem voor, dat zij zich meer over hem dan over zichzelf bezorgd maakte. „Ik vraag mezelf af,” zei ze, het komt, dat monsieur zich zoo inte resseert voor ent soort avonturen* ter wijl1 hij zich toch op allerlei andere wij zen heel wat beter kan amuseeren.” Hij keek om zich heen. „Mijn waarde jongedame,” zei hy met gedempte stem, „je denkt toch zeker niet, hoop ik, dat ik dit voor myn ge noegen doe uit louter liefhebberij? Ik ben slechts door een toeval by deze zaak betrokken geworden, en ik zal’ blij zijn nu vooral als mijn taak vol bracht is en ik er niets meer mee te maken zal' hebben.” Zij spraken er verder niet meer ovér en brachten de rest van den avond ge noeglijk door met dansen en met lachen en praten over allerlei onbenullige din gen aan hun tafeltje. Pas toen het mee- rendeel der bezoekers dé zaal had ver laten en de tafeltjes in de buurt van iet hunne vrij waren gekomen, vond Mervyn, dat het geschikte oogenblik vas aangebroken, om de zaak ter sprake te brengen, die hen beiden daar rad gebracht. Hij b< >g zich naar haar over, na eerst een buk om zich heen geslagen te hebben. „Luister,” zei hij, „ik heb iets voor je meegebracht.” Weer kwam diezelfde angstig-bezorg- de uitdrukking van straks op haar ge zicht. „Neen, niet hier,” fluisterde rij. „Als U het goed vindt, laten we dan liever naar mijn hotel gaan. DéAr zyn we in elk geval veilig.” „Zooals je wilt,” stemde hij toe. Hij wenkte den kellner en rekende af. Even later verlieten zy samen de zaal. Caterina, gekleed in een vuur- rooden mantel1, afgezet met chinchilla bont, stak haar arm door den zynen, terwijl zij1 buiten stonden uit te zien naar een huurrijtuig. „Vindt U het zoo ook niet beter?” vroeg zij. „Zoo zal iedereen denken, dat het niets anders is dan een onschul dig flirtpartijtje.” „Je hebt gelijk,” zei hy, „maar zeg eens, waar is je hotel?” „In Beausoleil.” Hy trok een bedenkelyjk gezicht en wees naar een der verlichte hoekven sters van Hotel' de Paris. „Daar is myn zitkamer,” zei hy'. „Jjj schynt be*ar van alles op de hoogte te zyn dan ik, maar het lijkt mij' heel wat veiliger als je met my meegaat naar myn appartementen. Daar is het niet zoo druk, en er is daar ook een heel ander soort publiek.” Zy dacht een oogenblik na. „Het is mogelijk, dat monsieur gelijk heeft,” gaf zy toe. meid f489.167.45. Steeds witte tanden behoudt men bij het regelmatig gebruik van Chlorodont-tandpasta (Tube 35 ct.), terwijl men verstandig doet gebruik te maken van den praktischen Chlorodont-tandenborstel (speciaal model). Een proef overtuigt Adv. Een oudje. Een bestje van 108 ijs, naar het Djok- jasch Nieuwsblad kronikeert, in de Sul- tansstad overleden, een Inlandsche Christenvrouw, die blijkens, haar ge- boorteacte 21 December 1823 té Jogja het levenslicht zag. Als bijzonderheid vertelt het blad er by dat haar geboorte- acte in het Latijn was gesteld. nooit mooier nooit vlugger nooit billijker OOSTERDIJK 87 TEL. 409 droeg in het afgeloopen jaar 56.450 ton. In 1920, bij de in werking stelling der fabriek, werden 24.700 ton afgeleverd. Zout wordt thans geleverd in Neder land, Duitschland, België, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Ned. Indië, Oost en West-Afrika. De K.N.Z. heeft weer een niéuwe concessieaanvrage loepen, n.l. voor de buurtschap Twekkelo (gem. Lonneker). waar zout is ontdekt. De zoutlagen te Twekkelo zullen zéér gemak kei jjk te ontginnen zyn. Voor het Nationaal Crisi^Comité. In’ de afgeloopen week is bij het Natioi aal1 Crisis-Comité ontvangen f 23.485.94. In totaal is thans ingeza* 12 cent per ons S een bijzonder fijn koekje. Voor wederverkoopers bij VRAAGT -AX Let op het Fabrieksmerk SPOOR/ MOSTERD Abonnrmcpl t per fan f 2J0 b. p. ped I LóO. MwiteBfltn i 0 cL p. ccgek lag. eeodn nedederlingen bOogtt, AtMuneinent belangrijke korttag bekoorlijke oogen, die telkens op hem gevestigd waren. Mervyn wachtte ©eni gen tijd; toen trok hij de stoute schoe nen aan, ging de zaal door en maakte een buiging voor haar. „Wilt U dansen, mademoiselle noo- digde hij haar uit. Terstond rees zij op. Het viel hem al1 meteen op, dat zij erg zenuwachtig; was. Haar handen voelden koud aan, haar bewegingen waren stijf en houte rig, en telkens keek zij angstig om naar de deur. Het duurde echter niet lang, of zij begon kalmer te worden. Toen de muziek ophield, nam hij haar mee naar zijn tafeltje. Hij bestelde wijn, en ma demoiselle voelde zich nu blijkbaar weer geheel op haar gemak. „U moet het mij maar niet kwalijk nemen, als ik vanavond een beetje ze nuwachtig ben,” zei ze. „Ik ben hier vandaag voor het eerst. Ik moet het den directeur naar den zin trachten te maken, want het wil heel wat zeggen, voor een zaak als deze geëngageerd te worden. Is monsieur hier al lang?” „Een week of drie.” „Monsieur speelt tennis niet?” Mervyn knikte. „Wij Engelschen zijn allemaal de zelfde rare lui, vin-je niet zei hij, haar zijn sigarettenkoker voorhoiudend. „Wij verspillen onzen tijd met voetballen of tennissen of andere spelletjes, inplaats van iets nuttigs tot stand te brengen, Is het niet zoo?” „Ik weet het nog niet zoo zeker,” zei zij op kalmen toon, „of monsieur zyn tyid wel1 verspilt.” Je schijnt meer van me te weten.” „Och, men hoort links en rechts wel eens een en ander. Vooral1 in een zaak zooals deze. De directeur hier en bijna het heele personeel1,” ging zy voort, „zijn Itaüaansche ballingen. Zij zyn uit Italië verbannen, omdat zy zich op de een of andere wyre afkeurend hébben gelen tegen de bevolking van China, waarbij tallooze menschenlevens op jammerlijke wijze zijn vernietigd en eigendommen verwoest, wenden zich met protest tot Uwe Re geering en wijzen Haar op Haar plicht zich van geweldsdaden te onthouden, waar immers voor iedere regeering aangesloten bij den Volkenbond de weg openstaat tot arbitrage en rechtsspraak. Zij meenen Uwe Regeering te moé ten waarschuwen uit naam van Gods dienst, Menschejijkheid en Recht niet op dezen heillöozen en onmenschelijkén weg voort te gaan, daar op deze wijze de Japansche regeering en het Japan- sche volk, bij de huidige ontwikkeling der internationale publieke opinie ge vaar loopen zich buiten de geestelijke gemeenschap der natiën te plaatsen. Zij doen een dringend beroep op het Japanscne Volk niet langer te dulden, dat hun medemenschen in China op zulk een gruwelijke wijze worden be handeld als bij oorlogsbedrijf het ge- wal is. Zij besluiten dezen brief ter open bare kennis te brengen van alle buiten- landsche Legaties gevestigd in Neder land, bij het Secretariaat van den Vol kenbond en de pers, (w.g.) G. J. HEERING, voora., J. B. TH. HU GEN HOLTZ, algem.-secr. Het Hoofdbestuur van Kerk en Vrede” verzoekt aan dit adres zoo al gemeen mogelijke bekendheid te wil len geven en adhaesie te betuigen. Dit laatste geschiedde aan het adres van de Japansche Legatie, Bezuidenhout 87 te ’s Gravenhage. De HollandAmerika lyn. Het aantal1 vArende schepen van dé Holiand-Amerika Lijn zal, naar de Tel. meldt, binnenkort nog aanmerkelijk worden ingekrompen. Verwacht wordt dat met April nog dertien schepen in de vaart zullen zijn. Aan ongeveer twaalf stuurlieden, alsmede een aan- tall machinisten zal ontslag worden aan gezegd. Een groot aantal kapiteins en stuurlieden heeft reeds ontslag gekre gen. Op het oogenblik zijn er nog zeven tien schepen in de vaart. Een viertal' zal dus worden opgelégd. De Kon. Ned. Zoutindustriei. De slechte tijdsomstandigheden ten spijt, blijft de Kon. Ned. ZoutinduStrie te Boekélo zich voortdurend krachtig ontwikkelen en de productie neemt élk jaar toe. Kort geleden is nog een nieuwe af- deeling aan de fabriek verbonden, n.L de bereiding van bepaalde ó.ón het zout onttrokken chemische producten, waar voor een nieuw gebouw is verrezen. Drie producten worden in deze nieuwe afdeeling vervaardigd, 'n.l. zoutzuur, bleeklöog ,(eau Chavel) en caustik- soda. De productie der zoutwinning be- men in de etalages van vooral IN den winkel, waar veel aantrekkelijks te zien is I DE ETALAGE SUUPMARKT VOOR MEUBELEN. Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij Alpina Gruen Gilde. HIM SNEEKER OOÜRAHI Verzorg haar 25,45-e» K-t-ww

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 3