Eerste Blad. UIT03VE: KIEZEBRIEI Co. LER COURANT (75e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan FEUILLETON CHIPSTEAD 3 No. 43 Dit No. bestaat uit 3 bladen. Zaterdag 27 Februari 1&32. 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAN DEN G. D.. I AL De NIEUWS SJi Alle AdverfentiBn worden in belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting I r-aan-hufe verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sljbrandaburen, Offlngawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. ANT is een abonneinentsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2-50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Seeeker Courant en bovendien Dinsdagste Woudsend, Heeg, Njjezijl, Folsgare, Nijland, Oppénhuizen, Uitweilingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsinn, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. 5 dfcüOT SYDNBY HOEDER Geautoriseeaite veriaÏÏng van crisis-slachtoffer is door het intrekken van het subsidie van het O. B. W. en wekte zij de burgerij op als lid toe te treden en de leden niet te bedanken ondanks de moeilijke tijden, daar deze nuttige vereeniging de con tributies, welke de leden persoonlijk toch niet zwaar drukken, nu vooral zeer noodig heeft. De secretaresse, mevr. Pasma, las daar na de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Tot de mededeelingen behoorde ’n schrij ven van het O. B. W. dat het subsidie van f450 voorloopig is ingetrokken, evenals de f 150 voor kapitaalvorming, doch vergun ning wordt verleend het kapitaal aan te tas ten. Ook werd medegedeeld dat de nu ge ëindigde moeder- en bakercursus zeer tot genoegen van allen is verloopen. De nieuwe zuster Feenstra houdt elke dag van vier tot half vijf spreekuur. Uit het jaarverslag der secretaresse ver melden we dat het leerlingental van de moe der- en bakercursus 31 bedroeg. Dat 4 maal gebruik werd gemaakt van de gelegenheid tijdelijk hulp in de huishouding te verkrijgen en dat die hulp tot groote tevredenheid van beide partijen verleend werd. In de plaats van zuster De Groot, die ontslag nam, werd benoemd zuster Feenstra. Het gratis consultatiebureau mocht zich ook het vorig jaar in een druk bezoek ver heugen, dank zij de uitmuntende leiding van den dokter. In 44 zittingen werden 1713 con sulten verstrekt. Totaal werden adviezen over 328 kinderen gegeven; op 31 Dec. jl. waren nog 183 kinderen ingeschreven (31 Dec. 1930 73). Tot de ingeschreven kinde ren behoorden 18 uit Bolsward, 53 uit om liggende plaatsen. Het Groene Kruis heeft f 150 subsidie voor het consultatiebureau toegestaan. Aan 14 kraamvrouwen zijn 146 warme maaltijden verstrekt. Het ledental be draagt 740 met f695 contributie; het vorig jaar was dit resp. 797 en f739, een achter uitgang dus van 57 leden. De zuster had veel meer verplegingen dan het vorig jaar nl. 70 met 10 verlossingen, en totaal 2160 bezoeken; hiervan waren 40 ver plegingen met 426 bezoeken en 1 verlossing voor rekening van het B. A. genomen. Spr. uit de wensch, dat ook dezen avond door het zien en het genieten van wat de leden presteeren, de sympathie voor de vereeniging mag toenemen. Thans wordt met de afwerking van het programma begonnen. Bijna alle nummers werden correct en zuiver uitgevoerd, hoewel bij een enkel nummer die correctheid soms wel zoek was. Het eerste nummer bv. leed hieraan wel wat. Een aardig nummer was dat van de kleine meisjes, waarna de adspirant-dames hun mooie oefeningen aan de brug gaven. Ook de kleine jongens gaven ’n dankbare proeve van hun kunnen. De tweede groep meisjes voerden oefeningen op het paar uit, waarbij veel goeds te loven viel. Een teleurstelling voor velen was het zeker dat de rei moest overgaan. Een waardige vervanging was gevonden in oefeningen op de plaats door de dames van de Senioren- afdeeling. Hoewel niet voorbereid, viel de juistheid van uitvoering op. De 2e jongensgroep maakten halter-oefe- ningen, welke een aardig geheel gaven. De laagrek-prestaties van de adspirant-heeren waren ook heel aardig. Na de pauze kwamen de zwaardere oefe ningen. Allereerst valt te vermelden het keu rige nr. ringen van de dames, in kracht- prestaties en prachtige toeren nog overtrof fen door de heeren. Een ingewikkeld nr. waarbij het niet al leen op bewegelijkheid, maar ook op „om denken” aankomt, waren de knotsoefenin gen. Sommige dames, die nog niet lang lid zijn der vereeniging, bleken waardige part ners van de oudere leden te zijn. Een zeer aantrekkelijke en correcte uitvoering ver wekte algemeene bijval. Van ander karakter waren de veerplank- brug-oefeningen van de heeren. Stoute, ge durfde stukjes werden hierbij te zien gege ven, welke een prachtige uitvoering verkre gen. De vrije oefeningen van de dames waren moeilijk, doch werden fraai uitgevoerd. De stokoefeningen van de adspirant-dames ver wierven eveneens veel bijval. Nu volgde nog het nummer brugoefeningen van de dames, wat een waardig slot van de oefeningen vormde. uitvoering een heele gebeurtenis, wat tevens is een terugkeerend genot. Advendo heeft met de voorbereiding voor deze uitvoering in menig huis gedruisch gemaakt. Daaruit is de belangstelling van de leden voor hun jaarlijksch feest te concludeeren. Advendo zoekt contact met ouders, begunstigers en belangstellenden, die haar willen steunen. Het is haar gelukt telkens zulke uitvoerin- Vereenlging voor Kraamverzorgfag. Woensdag vergaderde de Ver. v. Kraam- verzorging in Onder de Linden onder presi dium van mevr. Beekhuis-Hesselink. Na een woord van welkom van de presidente, her- Zijin heer sprong op en stoof hem voorbij. Alles, wat handelen in *t voor uitzicht stelde, was welkom. „Spreek ik met Mr, Chipstead?1’ vroeg een koude, harde stem. „Ja hier is Chipstead,t! antwoord de Bunny. Hij had allen eerbied voor Scotland Yard op rijn bizonder ter rein maar hij had niet direct met het Hoofdbureau van Politie te maken; hij had er nooit mee samengewerkt, nooit zijn hulp ingeroepen. Niet op die wijze werkte hij voor den Engelschen Ge heimen Dienst. Hij was nu verlangend te weten, waarover de Yard hem (wilde spreken, jen hij luisterde oplettend naar de woorden, die hem langs den draad bereikten. „Ge spreekt mtet den Onder-Commïs- saris. Ik zou wenschen, dat ge bij mij kwaamt, voor een onderhoud.’* Cóór het diner?” Het was tien minuten voor zevenen. „Dadelijk, als het u gelegen komt/’ Er klonk weinig hartelijkheid uit den toon. 1 „Zeer goed; verwacht mij over tien minuten.” Het gezicht van Chipstead stond vrjj grimmig, toen hij den hopm ophing. Hij was een minuut te vroeg, toen de agent, die hem tot gids strekte, aan de deur van een kamer klopte, waar van de vensters op het drukke verkeer van het Embankment uitzagen. Een man van middelbaren leeftijd met het onmiskenbaar piterlijk van een voor malig officier, stond uit een draaistoel op, en keek den bezoeker schérp aan, voordat hjj hem de hand vormelijk toe^ stak. „Ga zitten, Mr. Chipstead,” begon de Onder-Commissaris. „Het spjjt mij, als ik u van uw diner afhoud, maar ik heb een zaak van oneindig meer gewicht met u te bespreken.*’ „Is er iets, dat een gewichtiger be spreking verdient, dat iemands diner?’1 vroeg hij tachtig. De rimpel op~het voorhoofd van Sir Reginald Barclay werd dieper. „Ge zult mij verplichten,- met niet grappig te zijn. Naar ik hoor, rijt gij een man, op wien men bij gelegenheid staat kan maken.” „Bij zeer zeldzame gelegenheden." Chip stead sprak de woorden alleen met de lippen. Deze ondervrager was bekwaam in zijn vak, maar hij bezat in zeer sterke mate in zijn optreden, juist dat zelfge noegzame en bureaucratische, waaraan Chipstead zich zijh leven lang geërgerd had. En de wijze, Waarop de ander be gonnen was, btefWerkte het tegenoverge stelde van een welwillende stemming. Het leek bijha, alsof Barclay onaange naamheden met hem wilde uitlokken. „Let goed op hetgeen ik u zeg, als ik u verzoeken mag,” klónk het stijf jes. „Gisteravond vond men in Hyde Park een man vermoord, en ik denk, dat u iets meer van hem weet.’1 „Ik?”- I „Gijl Antwoord mij alstublieft pon der omwegen. Weet gij iets omtrent den man?” Chipstead was tergend langzaém met zjjn antwoord. Hij nam zijn koker uit zjjn zak en stak een sigaret adn. Eerst na drie trekken gedaan te hebben, sprak hij'. „Alvorens die vraag te beantwoor den, moet ik eerst weten Wat ge er mee voor hebt. Denkt ge, bijvoorbeeld, dat ik iets met den dood van dien man te maken heb!?’* „Zeker niet. Maar er is een ernstig misdrijf begaan, en ik ben met het onderzoek belast. Er zal een lijkschou wing gehouden Worden, en u zult mis schien als getuige moeten verschijnen.*' Nu klonk het antwoord zeer beslist. „En dat zal ik stellig en zeker niet doen.’* De Commissaris trok zijn sjoel dich ter bij den spreker. „Gij begrijpt, natuurlijk, den ernst van die verklaring?’* „Volkomen.’* „Goed. Dan hebt ge van mij geen verdere waarschuwing noodig. Mag ik u vragen, waarom ge tot hét aannemen van deze houding besloten rijt?” „Omdat, als ik in de getuigenbank plaats nam, de een of andere stomme ezel mij Vragen zou kunnen doen, waar op ik gedwongen zou rijh lëugenachtige antwoorden te geven. En voprts, ik ben niet voornemens met dit onderzoek tijd te verbeuzelen, dien ik beter voor iets anders gebruiken kan.” „U erkent dus, dat ge méér van den vermoorde afweet?” „Wat ik weet, en dat is inderdaad zeer weinig, betreft die afdeeling van den Engelschen Geheimen Dienst, aan welke ik de eer heb verbonden té rijh. Het spijt mij dus, dat ik op *t oogen- blik dienaangaande niets kan verkla ren.’1 Sir Reginald werd opeens zoo nijdig als een spin. „Ik zal er Sir Robert Heddingly over spreken,” riep hjjl. Met dit antwoord was Chipstead te vreden. Het bewees, dat de verdwijning van zijh ouden vriend en chef tot zopr ver geheim gehouden was. Alleen Hed- dingly’a eigen departement wist de De penningmeesteresse mevr. Schijfsma Glastra van Loon bracht daarna het finan cieel verslag uit. De ontvangsten der veree niging hadden bedragen f4313.97 (o.a. con tributies f701.50 verpleeggelden f687.75 of bijna het dubbele van het vorig jaar, sub sidies f 1265; de uitgaven f4077.96, batig saldo f236.01, dat f 183.91 lager is dan het vorig jaar. De ontvangsten en uitgaven van het consultatiebureau bedragen f205.92. De kascommissie, bestaande uit de dames De Kok en Sminia en de heer L. Kiezebrink, innerde zi[ er aan dat ook deze vereeniging adviseerde bij monde van laatstgenoemde tot goedkeuring der rekening onder dankbetui ging aan de penningmeesteresse voor haar keurig beheer, waartoe werd besloten. In de nieuwe commissie werden benoemd de da mes KeuningOvaa, Sminia en de heer L. Kiezebrink. Tot bestuursleden werden herkozen mevr. Schijfsma en mevr. Schuak. Besloten werd dat de ver. zal voortgaan met het vérstrek ken van tijdelijke hulp in de huishouding. Wij eindigen dit verslag niet zonder deze vereeniging nog eens bij onze burgerij als een zeer nuttige aan te bevelen, een vereeni ging welke vooral nu financieel gesteund dient, nu haar subsidies verminderen, waar door het gevaar dreigt dat zij haar werk zaamheden, die meer en meer gewaardeerd worden, zooals ook uit dit verslagje blijkt, zal moeten beperken. De burgerij zorge in haar eigen belang dat dit niet behoeft. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 1U/2 en 12)6 uur de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd-op 25 en 26 Febr. 1932: sleuteltje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 25 en 26 Febr. 1932: muts, H. Ringnalda, Oosterdijk 20; zilveren broche, Halbertsma, Hooiblokstr.; boodschaptasch, J. Jot, Scheepsboord Wa- terpoortsgracht; twee jurken Wed. Peere- boom, 2e Zomerrakbuurt 18; oeursje met in houd, J. v. d. Woude, Scheepsboord Sperk- hemmeropvaart. Verpachting staanplaatsen kermis 1932. Woensdagmiddag jl. had ten stadhuize alhier de verpachting plaats van staanplaat sen voor de a.s. kennis. Er waren 53 inschrij vingen ingekomen. De Vries, Nougatkraam; Dalstra en v. d. Veen, Draaimolen; H. Krekel, Galanterie- kraam; Buwalda en Kooistra, Slagmachine; Th. Panbakker, Zweefmolen en Vliegbom- mensport; Akkerman, Draaimolen; E. v. d. Veen, Zweefcaroussel; J. Huizinga, Galan- Het laatste nr. was de Slotgroep, die een keurig geheel vormde en een luid applaus verwierf. Al met al een goed-verzorgde, welgeslaag de uitvoering. De heer Bakker dankte den heer Jonge- jans en de leden voor de waarlijk schoone avond. Voorts betrok hij in zijn dank „So- norita”, dat den heelen avond door haar mu- gen te geven, dat die belangstelling is toe- ziek de aangename stemming zeer had ver- -..-.J. J--hoogd. Met dankzegging sloot hij deze wel geslaagde avond. Vooraf had de voorzitter van Advendo den heer Bakker bedankt voor zijn prettige leiding. Den heer Jongejans en de dames Potma en IJtsma werden bloemen aangeboden. Bioscoopnieuws. De A m i c i t i a-B i o s c o o p heeft de eerste groote geluidsfilm van de zee, nl. „Het signaal in den Storm”, een forsche, realistische film. Het is ’n drama van adem benemende spanning, waarin George Ban croft de rol van de ruwe vechtlustige kapi tein van een schip dat verloren is, speelt, en op dat schip bevinden zich ook de man, die hij haat en de vrouw die hem bedroog. Alle gegevens dus voor 'n bijzonder boeien de film. Voor de B i o s c o o p b ij d e W a a g zie men elders in dit blad. Smokkelaar doodgeschoten. Nabij Munsterscheveld (Dr.) is ed- gisternacht de 50-jarige Duitsche venter J. Schülte, die smokkelwaar bij zich, had en geen gehoor gaf aan het bevel’ van den D uitschep douane-ambtena&r om te blijven staan, door dezen doodgescho ten. He man was gehuwd en had zes kinderen, Nederlandsche arbeiders fa Duitschland. Naar aanleiding van berichten van den laatsten tijd betreffende het vér- leenen van z.g« werkvergunningen aan Nederlandsche arbeiders in Duitsch land, wordt medegedeeld, (dat aan eiken Nederlander, die in’ Duitschland werk zaam is of in dat land werk vindt, op aanvrage pen z.g. bewijs vtaj vrijstel ling (Befroiungsschein) wordt afgege ven. Een Nederlander, die in Duitsch land een werkgever vindt, die hem in dienst wil1 nemen, zal dus van de rijde van de autoriteiten geen moeilijkheden hebben bij het overleggen van eén zg. vrijstelling. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen, (Rijnland), teriekraam; Hesse, Schouwburgtent; F. Slie- ker, Werp tent; J. Werk, Beignet- en Poffer- tjessalon; J. Ariaans, Nougatkraam; Hem pen, Krachtsport; P. de Bruin, Poffertjes- salon en Oliebollenkraam; J. Sipkema, Auto- caroussel; W. Sipkema, Luchtschommel; S. Kooistra suiker- en nougatkraam; L. Pluine, snelfotografie; Kallenkoot, nougatkraam; H. Bakker, danstent en zweefcaroussel; Hom- merson en Vermolen, Tetaque; Kooistra, Vliegbomsport en Hoeplatent; Joost Koopal, Oliebollen- en Wafelkraam; Arians, Auto- caroussel; J. Vfenema, Suiker- en Nougat kraam; Chr. Rose, Luchtschommel; H. Kre kel, Werptent; J. Visser, Zuurkraam; C. Krekel, Zweefmolen; G. Lenoir, Schiettent; J. Vale, Vliegbommensport; C. de Haan, Beignet- en Poffertjessalon; W. Buwalda, Schiettent; Van der Hoek, Oliebollenkraam; A. Andela, Oliebollenkraam; T. de Vries, Autoshooter; Sipkema, Stoomcaroussel; Kooistra, Suikerkraam; Van Slooten, Bal- gooitent; Denys, Gebakkraam; Schimmel penning, Chocoladekraam; Bakker, Onder zeeboot; E. v. d. Veen, Motorvliegcaroussel; Reinsdorf, Illusiontheater; W. v. d. Veen, Cakewalk en Zweefcaroussel; Andriesen, Theater-Variété; Boersma, Schiettent; Fo gerty, Hippodrome. Onderhands zijn verpacht staanplaatsen aan Hommerson en Vermolen voor Auto shooter en Caterpillar en aan Fogerty voor zijn Danssalon. Na afloop richtte de heer Sipkema een vraag tot den burgemeester om bij een vol gende verpachting te willen vermelden welke plaatsen onderhands zullen worden ver pacht, opdat gegadigden niet onnoodig kos ten behoeven te maken, waarop een toestem mend antwoord werd gegeten. Uitvoering „Advendo". Het jaarlijksch festijn van de Chr. Gym- nastiekvereeniging „Advendo” heeft giste renavond in het Gebouw voor Christelijke Belangen plaats gehad. Dit evenement voor leden, donateurs en belangstellenden was ook gisteravond tot in de puntjes verzorgd en voor de toeschouwers leverde de aanblik van zooveel jonge, gezonde, frissche, vroo- lijke krachten een schitterend schouwspel. Na de gebruikelijke opmarsch en vaan- delgroet, waarna het Bondslied door de ruim 200 leden door de zaal daverde, opende de heer P. Bakker Wzn. deze uitvoering door te laten zingen Psalm 150 1 en met gebed. Vervolgens heette spr. den burgemeester? de commissie voor lichamelijke opvoeding, Vreemdelingenverkeer, Ds. Te Winkel en mevrouw, het Chr. Schoolbestuur, ds. Veld kamp en de talrijke zusterverenigingen har telijk welkom. Hij noemde de jaarlijksche Jta. R. Gu 17. Bunny klemde rijn vingers vaste® rond den steel van zijn glas. De kansen wogen eenigszins tegen elkaar op; zelfs als „De Gemaskerde”* Heddingly in rijn macht had, had hij het pakket, dat, ha ontcijfering, het middel zou kunnen wor den om de plannen van „De Gemas kerde”, dien milden zaaier van een ptotselingen dood, volkomen schip breuk te laten lijden. Tot zoover had den de teekens en hiëroglyphen in het boek geheel zonder beteekénis gesche nen, wat evenwel niet wegnam, dat er het grootste gewicht aan gehecht moest worden. Nog wat meer er op blokken, en er zou althans iets uit af te leiden zjjn. De telefoonschel trilde zachtjes in de hal, en Brooks trad binnen. „Scotland Yard wenscht u te spre ken, mjjnheer,”’ zei hjj. Op het ronde, onbeweeglijke gezicht van den knecht lag een uitdrukking van ergernis. Ze wilde onmiskenbaar zeggen: „Ik ben aan zulk gedoe niet gewoon; als dat zoo voortgaat, zal ik er werkeljjk over moeten gaan denken mijn betrekking op t« Mggen.” waarheid. Door deze stipte geheimhou ding hadden de mannen de oude tra dities van den Dienst hoog gehouden. Al koesterden zij nog zulk een warme sympathie voor Scotland Yard, dit was een persoonlijke zaak, en rij hadden bestoten, dat zij dat zou blijven. Hum eigen goede naam was er mee gemoeid; het Hoofd van hun Departement was verdwenen, en het was aan hen hém terug te vinden zonder hülp van an deren. De hulp van de politie inroepen, zou een bewijs rijh van onvergeeflijke zwakheid. „Naar ik ’hoor, is Sir Robert lich telijk ongesteld, en van rijn büreau afwezig. Wilt ge de zaak evenwel aan den Minister voorleggen, dan staat u dat natuurlijk vrij.’’ De zelfbewustheid, die aan onver schilligheid grensde, waarmee de spre ker dit zei, was oorzaak dat de Com missaris zich op rijn goed verzorgden, grijzen knevel beet. „U slaat een zeer hoogen toon atai, mijnheer I” viel hij' uit. „Geenszins; ik beproef u duidelijk te maken, dat wegens redenen, die u in de eerste plaats behoort te begrijpen, waarom ik niet in staat ben het weinige te zeggen, wat ik weet omtrent den man die volgens u in Hyde Park vermoord aangetroffen werd,-” „U erkent, dat de man u den dag vóór zjjh dpod bezocht heeft?’* „Na wat ik u gezegd heb, Sir Re ginald, ben ik niet voornemens iets te erkennen. Zoover ik weet, jvas dé man geen misdadiger.’* Fii'T I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SBH

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1