Eerste Blad. UITGAVE: MK Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. Zaterdag 5 Maart 1&82. No. 45 48e Jaargang Stillen de hoest MIJN HARDT’S SALMIAK-TABLETTEN Maken los :u;W N1EUWMJDINGEN. B. Aldus enz. 1. Raadsvergadering. Dinsdag 8 Maart a.s. 7.J4 uur ’s avonds vergadering van de raad der gemeente Sneek. Artikel 5. De schatting van de huurwaarde der lokaliteiten, waar voor vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein is verleend, met uitzondering van een hotelvergun- ning, geschiedt jaarlijks door Burgemeester en Wethouders na ingewonnen advies van een door hen aan te stellen des kundige. zeventig ten honderd van het bedrag, bedoeld in artikel 2, eerste lid. No. 1.761.11(14 A). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen op de hef fing en invordering van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en verlofsrecht voor de verkoop van zwak- alcoholische drank in het klein. B. en W. bieden den raad o. a. de volgende voorstellen aan: SNEEK, 17 Februari 1932. Aan de Gemeenteraad. De heer F. Ozinga richtte zich eenige tijd geleden tot ons met het verzoek, om onder beding van grondrente van de gemeente in koop te mogen ontvangen een gedeelte bouwterrein, ter grootte van 417.5 M.3, gelegen aan de Kanaalstraat naast het aan hem in eigendom toebehoorende hotel op de hoek van de Stationsstraat, in exploitatie bij den heer F. H. Poelman en deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3331. Tegen verkoop hadden wij bedenking, omdat Ozinga, die deze grond voorloopig slechts wilde reserveeren voor een later eventueel noodige uitbreiding en die de grond intusschen wilde bestemmen voor parkeerruimte, zich aan een termijn voor bebouwing, volgens de gewone voor waarden voor de verkoop van bouwterreinen door de ge meente een jaar, te rekenen van de onderteekening der koopakte niet wilde binden. Thans vraagt de heer Ozinga hetzelfde terrein tot weder opzegging te mogen huren tegen een jaarlijksche huurprijs gelijk aan de grondrente, welke bij verkoop zou worden bedongen, nl. f 167.60 per jaar, mits gedurende de eerste twee huurjaren van het recht van opzegging geen gebruik wordt gemaakt en onder voorwaarde, dat een gedeelte van de grond mag worden verhard en tot parkeerterrein voor luxe auto’s (geen autobussen) mag worden ingericht en gebruikt en het overige gedeelte, behoudens een kleine oppervlakte voor plaatsing van een kippenren, tot siertuin, zooals op bijgevoegde situatie-teekening is aangegeven. Voorts bedingt hij bij opzegging recht van voorkoop en een opzeggingstermijn van 3 maanden. O. i. bestaat tegen deze verhuring, waardoor voor het hotel van aanvrager in de toekomst een mogelijkheid voor uitbreiding zou worden geschapen en onmiddellijk een parkeergelegenheid wordt geopend, geen overwegend be zwaar. Het eenige bezwaar is en dit lijkt ons niet groot dat de gemeente gedurende de eerste twee jaren het terrein niet zal mogen verkoopen. Daarna is de gemeente tot verkoop weder geheel vrij, behoudens de opzeggings termijn van drie maanden en het recht van voorkoop, door aanvrager bedongen. Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 17 Februari 1932, no. X 07.351.32(55); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten met ingang van 15 Maart 1932 tot wederop zegging te verhuren aan F. (Ozinga, garagehouder te Sneek, tegen een huurprijs van f 167.60 per jaar een gedeelte Artikel 8. De in de artikelen 5 en 7 bedoelde deskundigen mogen geen adviezen, noch aan Burgemeester en Wethouders, noch aan de Gemeenteraad uitbrengen, dan na in handen van den Burgemeester de navolgende eed of belofte te hebben af gelegd: „Ik zweer (beloof), dat ik bij het uitbrengen van een advies omtrent de schatting van de huurwaarde der loka liteiten, waarvoor vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein is verleend, naar mijn beste weten en zonder aaanzien des persoons, overeenkomstig de wet, zal handelen. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig, (Dat be loof ik).” Artikel 7. De gemeenteraad kan zich vóór het nemen van een be slissing op een tegen de aanslag ingesteld beroep door andere deskundigen dan die bedoeld in artikel 5 doen voorlichten. Artikel 9. De in de artikelen 5 en 7 bedoelde deskundigen genieten elk een bezoldiging uit de gemeentekas, respectievelijk van een en twee gulden per perceel. Artikel 10. De invordering van het vergunningsrecht geschiedt over eenkomstig de verordening op de invordering van heden. Artikel 11. 1. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1932 met dien verstande dat het vergunningsrecht voor een hotelvergunning voor de eerste maal moet worden betaald vóór 1 Juli 1932 en het verlofsrecht voor de eerste maal binnen drie maanden na heden. 2. Op 1 April 1932 vervallen alle thans geldende door de gemeenteraad vastgestelde bepalingen op de heffing van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein. Verordening op de invordering van vergun ningsrecht en verlofsrecht in de gemeente Sneek. No. 1.811.111.2(10). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van M. Hoekstra e. a., houdende verzoek de IJlsterkade, voor zoover dit nog niet is geschied, af te scheiden van de daar liggende landerijen der gemeente en om dem ping van de sloot voorlangs het terrein van de firma D. van der Werf Gzn., aldaar. No. II 07.353.8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het instellen van een rechtsvordering tegen G. du Bois, aannemer te Leeuwarden. I t Gorgel ook op straat 1 natuurlijk droog - met r SNEEK, 2 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. In Uw vergadering van 21 December 1931 werd onder no. 2/ het bovengenoemde adres in onze handen gesteld om advies. Wij zijn met den directeur der gemeentewerken, wiens advies omtrent het in dit adres vervatte verzoek wij hierbij overleggen, van oordeel, dat de toestand aan de IJlsterkade inderdaad voor eenige verbetering in aanmerking komt. Deze meenlng wordt in het algemeen ook gedeeld door de I 4 d Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan 't bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11'4 en 12’/2 uur de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 3 Maart 1932: kindertaschje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 3 Maart 1932: damesbeursje, B. Kok, Waterpoortsgracht 1; kinderkamizool, Magazijn de Zon, Suup- markt; handbeschermer, Grabal, Klooster hof 1. Verduistering, De reiziger J. E. A. te Vugt en echtgenoote zijn, floor de recherche te 's Hertogenbosch aangehouden, ver dacht van verduistering van f4900 in dienstbetreldking, ten nadeelé van een margarinefabriek te ’s Hertogenbosch. Nedertandsche Spoorwegen. Officieel is thans vastgesteld, dat op op 1 April de werkplaats te Maam van den dienst van tractie der Neder- landsche Spoorwegen wordt opgeheven. Het locomotiefdepot is met ingang van 1 dezer reeds opgeheven. Ongelukken. Te Rotterdam zijn eenige arbeiders bij het in balen scheppen Van ammo- niakzout, onder det zout en een aantal balen bedolven. De 23-jarige Ros is gedood, de 25-jarige Schuurman is er ernstig aan toe. Padvindersmes onder ide Wapenwet Voor den kantonrechter te Maas- r»—moi cxui u j tricht stond onlangs terecht een nad- artlkeI 75 der Drankwet 1931> Stbl. 476, bedraagt vijfen- vinder uit Soest. Hem was' ten laste gelegd het dragen van verboden wa penen. De kantonrechter was van meening dat een z.g. padvindersmes ónder de Wapenwet valt en het dragen daarvan derhalve is verboden. Teneinde een principieele uitspraak te verkrijgen, ging het O.M. tegen het vonnis in hooger beroep. De rechtbank bevestigde thans het vonnis, zopdat de rechtbank te Maas tricht heeft uitgemaakt, dat het dra gen van een padvindersmes is verbo- d.n. M. en groot 417.5 AL’, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3331, en wel onder de volgende voorwaarden: 1. Van het recht van opzegging wordt door de gemeente gedurende de eerste twee jaren nadat de huur zal zijn in gegaan, geen gebruik gemaakt; daarna kan door beide partijen opzegging op ieder willekeurig tijdstip plaats hebben, waarbij een opzeggingstermijn van drie maanden moet worden in acht genomen. Bij beëindiging van de huur zal aan den tegenwoordigen huurder een recht van voorkoop worden verleend, mits hij beslist binnen een door Burgemeester en Wethouders te stellen termijn; 2. bij beëindiging van de huurovereenkomst wordt het terrein, indien het niet door den huurder is aangekocht, weder in de oorspronkelijke toestand aan de gemeente opgeleverd, met dien verstande, dat de zwarte aarde, welke daarop eventueel door den huurder mocht zijn gebracht, daarop moet blijven; 3. het terrein moet door den huurtler worden ingericht als volgt: a. evenwijdig en grenzende aan de erfafscheiding langs de Kanaalstraat wordt een bevloering aangebracht van trottoirtegels, tot een diepte van ten hoogste 8 Meter; deze bevloering mag, met uitsluiting van het overblijvende ter rein, worden gebruikt tot parkeerplaats van luxe auto’s ten gerieve van het hotel bezoekende automobilisten; b. het overige terrein wordt, behoudens de oppervlakte voor het onder c. bedoelde kippenhok met ren, ingericht en onderhouden als siertuin; c. op de op bijgevoegde teekening daarvoor aangeduide plaats mag worden opgericht een kippenhok van net ge verfd houtwerk met een opstand, hoog 2.10 M. en ter oppervlakte van 1.5 bij 5 M. en een kippenren, groot 5.5 bij 4 M., zooal^ op de op de situatieteekening gemaakte opstandteekening is aangegeven; d. de erfafscheidingen worden beplant met een dichte populieren-beplanting, hoog ten minste 2.50 M.; e. het terrein moet behoorlijk worden gerioleerd ter be- oordeeling van Burgemeester en Wethouders; de rioleering moet door middel van de huisrioleering van het aangren zend hotel loozing hebben op de gemeentelijke hoofdrio- leering; 4. op het terrein mogen geen autobussen worden ge plaatst. SNEEK, 2 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. Door G. du Bois, aannemer te Leeuwarden, zijn in 1930 een tweetal woningen gebouwd aan de Leeuwarderweg. De aansluiting van deze woningen aan het electriciteitsnet, de water- en gasleiding is tot stand gebracht door de ge meentebedrijven nadat de opdracht daartoe door den uit voerder van den heer du Bois was gegeven. Bij herhaling heeft de aannemer geweigerd, de op de aansluiting ge vallen kosten, in totaal bedragende f 193.16, te voldoen. De weigering wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat door den uitvoerder geen opdracht tot het verrichten van werkzaamheden is gegeven en dat de kosten van aan sluiting niet in de aannemingssom waren begrepen. De aanbesteders ontkennen dit laatste, doch deze omstandig heid is voor de gemeente van minder beteekenis. De vraag is, door wie de opdracht tot aansluiting is gegeven; het bestaan van zekere verhoudingen tusschen den aannemer en de aanbesteders doet niet ter zake. Zoo als hiervoor reeds is medegedeeld, beweert de heer du Bois dat namens hem geen opdracht aan de gemeentebedrij ven is gegeven. De Directeur der gemeentebedrijven spreekt deze bewering ten stelligste tegen, terwijl ook uit de bij de stukken gevoegde verklaringen van getuigen de on juistheid van de bewering van den debiteur blijkt. Het komt ons voor, nu alle pogingen om het verschul digde bedrag van den heer du Bois in te vorderen, hebben gefaald, dat de gemeente niet in de weigering kan berus ten, doch een rechtsvordering dient in te stellen. Onder overlegging van het in art. 233 der Gemeentewet bedoeld rechtskundig advies stellen wij U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 2 Maart 1932, no. II 07.353. 8; BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, tot het instellen van een rechtsvordering in eerste aanleg en, zoo noodig, in hooger beroep, strekkende tot invordering van G. du Bois, aannemer te Leeuwarden, van de kosten, gevallen op de aansluiting van de perceelen Leeuwarderweg nos. 60 en 62 aan het gemeentelijk electriciteitsnet, de gas en waterleiding, in totaal bedragende f 193.16. Aldus enz. Artikel 6. 1. De aanslag in het vergunningsrecht en het verlof- recht heeft plaats door Burgemeester en Wethouders. 2. De aanslag wordt terstond schriftelijk medegedeeld aan de belanghebbenden en aan den gemeente-ontvanger. bouwterrein aan de Kanaalstraat, lang 25 M., breed 16.7 Natuurkundig Genootschap. Woensdag a.s. de vijfde lezing. De heer G. A Brouwer uit Groningen spreekt over: „Een karavaanreis door Abessinië en Ke nya Colony (met lichtbeelden). Loos alarm. Gisterenmiddag aan het Bolwerk nabij de Noorderpoort een groote consternatie. Een zoontje van den heer B., wonende in de Wijde Noorderhorne, was nl. thuis komen mededeelen dat zijn broertje Piet, waarmede hij aan de kant van de gracht met ijsschotsen had gespeeld te water lag. Toen men echter op de plaats van het vermeende onheil aan kwam, was er van ’t kind geen spoor meer te bekennen. Toen begonnen de van alle kanten toegeschoten helpers met haken en dreggen de Kerkgracht af te zoeken, echter zonder resultaat. Ook de politie die van het gebeurde op de hoogte was gesteld, hielp ijverig mede. Nadat men ruim een half uur onverpoosd had gezocht, kwam plotseling de tijding dat het kind op de Bolswarder weg was gezien, en inderdaad bleek dit juist te zijn. Men begrijpt de verbazing onder de o dichte haag van menschen, die met aandacht vergunning of verlof in de loop van het belastingjaar, welke het zoeken had gade geslagen, maar nog - - meer de vreugde van de radelooze ouders, die hun kind reeds dood waanden en het nu weer springlevend voor zich zagen staan. Het auto-ongeluk bij WijtgaartL De heer v. d. Sande heeft heden het Zie kenhuis verlaten; hij is hersteld. De heer Schattenberg is eveneens genezen en verlaat het Ziekenhuis morgen. Brand. Gisteravond ongeveer half negen is brand ontstaan in een paardenstal aan de Lemmer weg, eigen aan den heer H. Hofmeester. Twee motorspuiten waren spoedig ter plaat se, doch de stal brandde uit. Een paard en eenige konijnen kwamen om het leven, het aanwezige hooi ging verloren, kippen en nog eenige konijnen konden worden gered. Verzekering dekt de schade. in de wet reeds zijn opgenomen, zijn niet herhaald. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 2 Maart 1932, no. 1.761.11(14 A); BESLUIT: vast te stellen de volgende verordeningen: A. behoudens goedkeuring van de Koningin, Verordening op de heffing van vergunnings recht voor de verkoop van sterke drank in het klein en van verlofsrecht voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein in de ge meente Sneek Artikel 1. Van iederen houder van een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein wordt jaarlijks een belasting geheven onder de naam van vergunningsrecht. 2. Van iederen houder van een verlof A wordt jaarlijks een belasting geheven onder de naam van verlofsrecht. Artikel 2. 1. Het vergunningsrecht bedraagt, behalve voor een hotelvergunning, twaalf gulden vijftig cents voor elke vijf tig gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, met dien ver- zijn stande, dat het recht niet lager dan veertig gulden zij. 2. Indien een vergunning wordt verleend voor een nieuw bedrijf, is voor de eerste maal een vergunningsrecht van honderd gulden verschuldigd. 3. Het vergunningsrecht voor een hotelvergunning wordt geheven op de grondslag van het aantal der voor logeergasten beschikbare kamers en tot het bedrag als in de algemeene maatregel van bestuur, vastgesteld krachtens art. 23, 4e lid, der Drankwet 1931, Stbl. 476, zal worden aangegeven, met dien verstande dat het recht ten hoogste vijfentwintig gulden zij. 4. Het verlofsrecht bedraagt vijfentwintig gulden. Artikel 3. Het recht, bedoeld in het eerste lid van artikel 2 wordt verminderd met vijftig ten honderd voor de lokaliteiten, die voor het publiek gesloten zijn tusschen Zaterdagavond zes uur en Maandagmorgen acht uur en indien hiervan vóór de betaling van het vergunningsrecht een verklaring aan Burgemeester en Wethouders wordt overgelegd. Artikel 4. Het recht voor een bijzondere vergunning, bedoeld in SNEEK, 2 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. Zooals U bekend zal zijn treedt op 1 April 1932 in werking de nieuwe drankwet. De voornaamste wijzigingen ten opzichte van het vergunningsrecht zijn, dat voortaan ook voor een hotelvergunning een jaarlijksch recht ver schuldigd is, dat het minimum-recht voor de gewone ver gunningen is verhoogd van f25.— tot f40.per jaar en dat, indien een vergunning voor een nieuw bedrijf wordt verleend, voor de eerste maal een vergunningsrecht van f 100.verschuldigd is. Het recht voor een hotelvergunning bedraagt ten hoogste f 25.en wordt berekend op de grondslag van het aantal voor logeergasten beschikbare kamers. Het bedrag zal nader bij algemeene maatregel van bestuur worden ge regeld. In ’t vervolg zal door de houders van een verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein (verlof A) jaarlijks een verlofsrecht verschuldigd zijn van f25. Zoowel van de ontvangen verlofsrechten als van de vergunningsrechten voor hotelvergunningen, moet de ge meente de helft aan het rijk afdragen. Hoewel het bedrag van het verlofsrecht en van het ver gunningsrecht voor hotelvergunnigen in of krachtens de Drankwet is geregeld, zoodat de gemeente hierop geen invloed kan uitoefenen, eischt de wet dat de regeling van het recht geschiedt bij plaatselijke belastingverordening. Het vergunningsrecht voor andere dan hotelvergunnin gen is in de bestaande verordening reeds tot het maximum opgevoerd. De geldende regeling behoeft derhalve alleen te worden gewijzigd, met betrekking tot het verschuldigde minimum-recht De navolgende ontwerp-verordeningen, die wij U ter vaststelling aanbieden, zijn zoo sober mogelijk gehouden, bepalingen betreffende het belastingjaar, het beroep tegen een aanslag in het vergunningsrecht, het bedrag van het verschuldigd vergunnings- of verlofsrecht bij een tusschen- tijds verleende vergunning of verlof en bij afstand van een Artikel 1. 1. De betaling van het vergunnings- en verlofsrecht geschiedt in één termijn ten kantore van den gemeente ontvanger, tegen uitreiking van een kwitantie. 2. De gemeente-ontvanger geeft op 1 Mei van ieder belastingjaar kennis aan burgemeester en wethouders van de gedane betalingen. Artikel 2. 1. Deze verordening treedt in werking tegelijk met die op de heffing. 2. Alsdan vervallen alle thans geldende door de ge meenteraad vastgestelde bepalingen op de invordering van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein. Aldus enz. No. X 07.351.32(55). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van een gedeelte bouwterrein aan de Kanaalstraat aan F. Ozinga. 8 SJÖeoffid» I Doosen 20 en 30 d. Bij Apoth. en Drogisten NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) CRI StOIKl OmailgS Terecni een pao. ton hnnrtard van hoi hodrarr «r+IVal 9

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1