Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Eerste Blad. UITGAVE: K1EZEBRINK Co. No. 47 Zaterdag 12 Maart 1932. Dit No. bestaat uit 4 bladen. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tlijdig een pot SprutoL Bij alle Drogisten. 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Regelprija 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Natuurkundig Genootschap. inrichting „Frisia” Oppahuizerweg, alhier, Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. meld als datum 1 April. Dit moet zijn 31 Maart. f 8476.— - 8635— - 8705— - 8800— - 8820— - 8833— - 9200— 9740— - 9900— der over 1931, met winst- en verliesrekening over 1931 en balans per 31 De- Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Oauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum. Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Donderdagmiddag is aanbesteed de uitbreiding der Stoom- Masch- en Strijk- a directeur de heer J. C. (brter. Inschrijvers: Bos en Beetstra S. de Wolf Ch. Koster Gebr. v. d> Zee Ooms en ^usthoff P. Sijperda KI. Hiemstra Joh. Olij A. Elzer Gegund aan Bos en Betstra. Begrooting van den architect J. F. vn Deventer f8910. wel gewenscht is, maar die onderscheiding is ook bij de andere gebruikers van land niet gemaakt. Spr. acht het dan ook billijk dat Kroon 25 reductie krijgt, tenzij men kan bewijzen dat er in dit bedrijf geen crisis is. Ook van de andere huurders is echter geen bewijs gevraagd, Spr. zou het billijk vinden dat Kroon reductie krijgt, als deze zijn onderhuurder ook deze reductie geeft. De V o o r z. weet niet dat de andere huurders ooit aange maand moesten hun verplichtingen na te komen, Kroon wel, die buitendien zonder toestemming van B. en W. onderverhuurde en daaruit ook nog geld maakte. De man heeft destijds voor een geringe prijs gehuurd omdat hem zekere voorwaarden werden opgelegd, waarvan hij zich echter nooit iets heeft aan getrokken. Daarom meenden wij niet aan dit verzoek te moeten voldoen. De heer S ij t e m a stelt voor Kroon dezelfde reductie te geven als de andere landgebruikers. De heer Hoekstra is niet bevredigd door het antwoord van B. en W. De Voorz.: U kan wel nooit bevredigd zijn... De heer Hoekstra zegt dat Kroon het land goed schoon houdt, als men het vergelijkt met het naastliggende. De V o or z.: Wij hebben een onderzoek laten instellen door een deskundige, die allerlei aanmerkingen had; nu kan U wel een anaere inaruk hebben, maar spr. houdt zich aan de zijne. De heer Boonstra stond aanvankelijk op het standpunt dat de heer Hoekstra inneemt, maar nu de heer Kroon onder verhuurde zonder toestemming van B. en W. heeft spr. geen sympathie voor een voorstel tot tegemoetkoming en zal voor het voorstel van B. en W, stemmen. Het voorstel Sijt^ma-Hoekstra om 25 reductie te geven wordt verworpen met 122 st. Voor stemmen de leden Hoekstra en Sijtema; tegen stemmen de leden De Groot, Boonstra, Smeding, Dokkum, Potma, Blok, Siemensma, Zuiderbaan, Maseland, Oppenhuizen, Boeijenga en Van der Voet. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt UI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelen van een tijdelijke korting op de bezoldiging vaan ae weeraren van het Gymnasium. (Bijlage 23; dos- sierno. 1.«51.33.01.08.741). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het tref jen van een dading met de Wed. J. de Graaj inzake het recht van uitweg van haar perceel aan de Stations straat. (Bijlage 24; dossierno. X 07.351.34(28 A)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De Voorz. zegt dat B. en W. ter oore gekomen is dat er een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen mevr, de wed. De Graal en den heer Poelman, waardoor het onnoodig ge acht wordt art. 5 der dading te handhaven, waarom B. en W. voorstellen, dit te schrappen. Aldus z. h. s. besloten. De heer Boonstra vraagt of dit voorstel van B. en W. In overleg met mevr, de wed. De Graaf is ontworpen. De V oorz.i ja. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. alsnu aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van een gedeelte bouwterrein aan de Kanaal straat aai F. Ozinga. (Bijlage 25; dossierno. X 07.351. 32(55)). Het voorstel van B. en W. vindt men jn een vorig nr. Z. h. s. aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het instelen van een rechtsvordering tegen G. du Bois, aannemei te Leeuwarden. (Bijlage 26; dossierno. II 07. 353.8). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De hee Blok heeft bezwaar tegen deze rechtsvordering, daar er z i. niet voldoende gronden voor naar voren worden gebracht. Vóór de openbare vergadering is daarover reeds gesprokenen spr. zal er dus niet verder op ingaan, maar tegen dit voorstl stemmen. Het voostel van B. en W. wordt met 103 st. aangenomen. Tegen semmen de leden Oppenhuizen, Potma en Blok; voor stemmen ft leden Maseland, Boeijenga, Van der Voet, De Groot, Boonstra, Smeding, Hoekstra, Dokkum, Sijtema en Siemensma. (De he<r Zuiderbaan had tijdelijk de vergadering verlaten.) Punt VI. Voortstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigingvan het raadsbesluit van 8 Februari 1932, no. 7, tot ondehandsche verhuring van landerijen onder melk- voorzieni'gsvoorwaarden. (Bijlage 27; dossierno, X 07. 351.32 (3)). Het voostel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s.aangenomen. Punt Vil. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adre. van M. Hoekstra e. a., houdende verzoek de Ijlsterkaa, voor zoover dit nog niet is geschied, af te scheiden 'an de daar liggende landerijen der gemeente en om demjng van de sloot voorlangs het terrein Van de De heer Bor ij en ga krijgt gelegenheid zijn vragen te stel len en zegt dat verleden najaar door het gemeentebestuur een twintigtal werk bozen naar de werkverschaffing in het water schap de Baaksche Beek is uitgezonden. Als spr. het wel heeft is er nu nog een ploeg werkzaam. Spr. weet niet of B. en W. die proef als geslaagd beschouwen naar spr. gelooft is ze wel geslaagd -- en nu komt de vraag of het niet gewenscht is de uitzending uit te breiden, nu de werkloosheid hier zoo hoog is en de regeering Sneek 40 werkloozen voor dit werk toestond. Spr. is door len voorzitter van de Chr. Besturenbond mede gedeeld dat er wel animo is voor uitzending; misschien is dat ook bij de anaere besturenbond het geval. Wellicht kunnen B. en W. dit een' onder de oogen zien. Werkloosheid werkt zeer neerdrukkend, daarom is het ge wenscht dat ie s geschiedt. Spr. weet wel dat dit iets meer kost dan steunverle :ning, maar er staan groote moreele voordeelen tegenover. Spr. verzoekt B. en W. deze zaak te willen onder zoeken. De Voorz. zegt dat deze vraag wat onverwacht komt en B. en W. m eten eerst eens een en ander overwegen. Zoo noodig zal sp\ de volgende vergadering dienaangaande een mededeeling d en. Er zijn nu 22 werkeloozen werkzaam, niet meer te Zelhei 1, maar te Markelo en dat is het maximum, dat nu is toegest: an. Spr. heeft de menschen te Zelhem al eens bezocht en heleek hun daar wel te bevallen. Het D. B. zal de kwestie in onderzoek nemen. Hierna sluit) ig. Het Staphorster boertje Jr. veroordeeld. De kantonrechter te Meppel heeft L. S., woonachtig te Staphorst, een zoon van het bekende Staphorster boertje, tot f 100 boete, subs, een maand hechtenis veroordeeld we gens het verstrekken van medicamenten, zonder daartoe bevoegd te zijn. cember 1931. (1.778.532.1(12)). Alsvoren. h. Adres van het bestuur van Alg. Schippersbelangen te St. Anna Parochie, houdende een. klacht omtrent de levering aan schippers van water uit de gemeente-water- leiding te Sneek. (II 07.353.8). Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. i. Adres van de Nationale Commissie tegen het alco holisme, houdende verzoek het maximum-aantal verloven A vast te stellen op het thans bestaande aantal. (1.761.11 (13 A)). Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wet houders om advies. j. Adres van de Directie der N. V. Ned. Tramwegmaat- schappij te Heerenveen, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas voor 1932. (1.812.11). Alsvoren. k. Adres van D. de Jong namens bewoners der Swarts- buurt, houdende verzoek om een uitgang van de Swarts- buurt naar de Ubbo Emmiusstraat. (1.778.531(4)). B. en W. stellen voor aan adressanten te berichten, dat de gemeente in dezen haar tusschenkomst niet kan verleenen. Aldus besloten. Adres van G. Kroon, houdende verzoek om 25 reductie op de huur van de boomgaard bij de Sneeker Jachthaven, over het huurjaar 1931/1932. (X 07.351.32 (48)). De heer Hoekstra ihad gemeend de redenen van het af wijzend voorstel in de stukken te zullen vinden. De opzichter adviseert wel dat 25 reductie kan gegeven als de onder huurder ook 25 van Kroon krijgt; dat is vrij ondoordacht, want de onderhuurder betaalt f 50, en de huur is f 70. Waar alle landgebruikers reductie krijgen, had spr. gaarne gezien, dat B. en W. de redenen meedeelden waarom de reductie in dit geval is geweigerd. De Vo o rz.: De heer Kroon heeft al eenige jaren op bepaalde condities dit land gehuurd, doch is die voorwaarden nooit na gekomen. Als hij de wenken van den tuinbouw-consulent, den heer v. d. Slikke, had opgevolgd, had het land misschien ook meer opgebracht. De heer Kroon heeft zich nooit iets van onze voorwaarden en wenken aangetrokken en daarom stellen wij voor afwijzend te beschikken. De heer S ij t e m a had ook in de stukken graag de reden vermeld gezien waarom deze adressant wordt geweigerd wat anderen werd toegestaan. De crisis beperkt zich toch niet alleen tot het weidebedrijf, doch heeft ook grootere uitbreiding gekregen. Men zou nu toch bij dit voorstel tot afwijzing aan nemelijk moeten maken dat het Kroon beter gegaan is dan de melkventers hier. S^r. gelooft niet dat hier de billijkheid wordt betracht; het kan zijn dat Kroon het land niet onderhoudt als kelijk te naderen is, het herkent de mensch daarin niet terwijl als men te voet nadert het direct op de vlucht slaat. Zoo toonde spr. foto’s van zeer nabij genomen van gi raffen, een leeuwin enz. De Engelschen heb ben in Kenya groote wildreservaten inge richt waar men niet mag jagen; de dieren worden daar uitstekend beschermd in tegen stelling met Abessinië. Kenya is een goed bestuurde Engelsche kolonie en levert o. a. koffie en sisal. Na nog iets verteld te hebben van Nairobi de hoofdplaats, waar de eigenlijke stad en kel winkel en garage is, de taxi’s duur doch de rickshaws zeer bruikbaar zijn, eindigde spr. zijn causerie. Dr. Posthumus sprak een woord van GevOncJen Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 */2 en 12*6 uur de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 9 en 10 Maart 1932: sleutel; kin- dermuts; sleutel; moersleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 9 en 10 Maar 1932: wollen sjaal, A. Sinnema, Klooster- dwarsstraat 19; rijwielbelastingmerk, Scho tanus, Westersingel 12. In het Dinsdagavond jl. opgenomet berichtje omtrent het geven van een Gym- nastiekavond door S. G. V. ten bate vai het Crisis-comité, stond abusievelijk ver in de Harmonie vertelde voor het Natuur kundig Genootschap Woensdagavond de heer G. A. Brouwer uit Groningen van „Een karavaanreis door Abessinië en Kenya Co lony”. Spreker vergezelde den heer Van Harinxma thoe Slooten op een expeditie naar Abessinië en men had het geluk zich te kunnen aansluiten bij de Nederlandsche de legatie onder den heer Van Haersma de With, die Nederland ging vertegenwoordi gen bij de kroning van Ras Tafari tot keizer van Abessinië. Zoo had spr. het geluk de kroningsfeesten gedurende een week te kun nen bijwonen, waarna de expeditie een aan vang nam, waarvoor 25 inboorlingen werden aangeworven en 35 muildieren en 3 drome darissen aangekocht. Abessinië is een bergland,, drie maal zoo groot als Duitschland, met ongeveer 10 mil- lioen inwoners; het bergland is vulkanisch met veel warme bronnen; de vulkanen wer ken echter niet meer. Er zijn rivieren die naar de Nijl afvloeien (Blauwe Nijl), ook een die in de Indische Oceaan uitmondt, ter wijl de Hawasj de zee niet bereikt, doch in een bekken zonder afvloeiing uitmondt. Dwars door Abessinië zet zich als een vallei de slenk voort, welke beginnende bij Doode Zee en Roode Zee over dit deel van de aarde als een soort schram loopt. In deze slenk is de hitte haast ondraaglijk, 40 gr. C. over dag; op het hoogland is de temperatuur te dragen. Neerslag is er alleen van JuniSep tember, de flora heeft dus grootendeels een droogte-karakter met cactus habitus: Euphorbia, composieten enz. en in ’t begin van de regentijd bolgewassen. Op de berg hellingen en langs de oevers van de vele meren heeft men bosch, o. a. veel vijgeboo- men. Rijk aan zoogdieren is Abessinië niet: wat antilopen, hyena’s en in de meren nijl paarden, terwijl er voorts drie soorten apen zijn, waaronder de prachtig behaarde guere- za (Colobus), dan bavianen en meerkatten. Vogelrijkdom is er wel: gieren, die bij elke kaampeerplaats loerden op keukenafval, hoornraven, ijsvogels, maraboes, reigers, ooievaars, slanghalsvogels en op de meren ook de Europeesche vogels in hun winter verblijf (bv. smienten). Daar men er in de droge tijd was, werden weinig slangen en reptielen gezien. Wat de bevolking betreft, naast de eigen lijke Abessiniërs die Arabisch spreken en het heerschersras vormen in Abessinië gei den nog volkomen middeleeuwsche toestan den: de keizer geeft als leenheer aan leen mannen provincies in bestuur; waarvoor deze dan krijgsvolk en belastingen leveren leven er allerlei negerstammen, de Gal la’s, deze wonen in de laagvlakte, waar ma laria hen teistert, en zijn nomaden, die hun veekudden daarheen drijven, waar water is. De Abessiniërs zelf leven op ongeveer 2000 M. hoogte en oefenen de landbouw uit, nl. de vrouwen, want de mannen beraadslagen 1 Zij hebben weinig cultureele behoeften, ge weer en paard zijn de voorwerpen van hun voornaamste zorg. De Abessiniërs zijn dan ook een krijgshaftig volk, wat Italië eens heeft ondervonden, toen het dit land, dat bij de eigen bevolking steeds Ethiopië heet, trachtte te bezetten. Nadien hebben noch Italië, noch Engeland of Frankrijk, wier ko loniën aan Abessinië grenzen, getracht dit bergachtige, dus gemakkelijk te verdedigen land in tet palmen. Een Fransche spoorlijn verbindt de hoofdstad Addis Abeba met de Fransche haven Dsjiboeti en voert de voor naamste voortbrengselen van het land: hui den, koffie en was af. Dit is de eenige spoorweg, daarnaast heeft men nog een autoweg van Addis Abeba naar het keizer lijk verblijf, doch voor de rest slechts kara- vaanpaden, die; recht toe recht aan loopen en in het bergland dus vaak moeilijk te be stijgen zijn, muildieren zijn daar het best te gebruiken. Spr. vertelt dan van het vertrek uit de hoofdstad onder allerlei wederwaardighe den, drijvers werden eerst vastgehouden we gens schuld enz. Maar ten slotte kon men toch vertrekken, en dan is het kampeeren heel aantrekkelijk. Daarna vertoonde spr. een groot aantal prachtige foto’s van deze tocht door Abes sinië en vertelde daarbij allerlei wetens- waardigs van het leven van mensch en dier. Kort stond spr. eveneens bij foto’s stil bij de tocht door Kenya Colony, welke spr. ge deeltelijk per auto maakte, omdat hier juist dit voertuig zeer goed te gebruiken is. Eigenaardig is het dat het wild Kenya It zeer rijk aan wild met een auto gemak- dank. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 8 MAART 1932, ’s avonds 7’A uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer S. Breeuwsma (m. k). De heer Boeijenga vraagt en verkrijgt verlof om na af handeling der agenda een vraag tot het D. B. te mogen richten inzake de werkverschaffing in het waterschap De Baaksche Beek te Zelhem. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 8 Februari 1932. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag omtrent de toestand van het lager onderwijs over 1931. (1.851.2.02.98). Dit verslag wordt opgenomen in het gemeenteverslag. b. Verslag omtrent de toestand van het gymnasium over 1931. (1.851.33.02.98). Alsvoren. c. Verslag van den schoolarts over 1931. (1.851.09.1). Alsvoren. d. Verslag van de Vereeniging „Sneeker Ambachts school” over 1931. (1.851.36.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Verslagen omtrent de 3 bijzondere gesubsidieerde scholen voor voorbereidend lager onderwijs over 1931. (1. 851.11 B). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Verslag van het Centraal Drankweercomité over 1931. (1.761.1). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. g. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden woningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.” over 1931, firma D. van der Werf Gzn. aldaar. (Bijlage 28; dossier no. 1.811.111.2(10)). Het voorstel van B, en W. vindt men in een vorig nummer. Er is nog een brief van adressanten ingekomen, waarin mee gedeeld wordt, dat men geen f 129 kan bijeenbrengen, doch slechts f 105, en verzocht wordt daarmede genoegen te willen nemen. De Voorx. xegt dat het D. B. bij zijn oorspronkelijk besluit moet blijven. De heer Boonstra is bij een gesprek met adressanten gebleken, dat in de raming van f 645 een deel is voor het ver stralen van straten, die reeds door de gemeente in eigendom en onderhoud zijn overgenomen; het gaat toch niet aan 20 van die kosten te laten drukken op adressanten. Als dit juist is wil spr. inplaats van f 129, f 105 vragen. Spr. is er van overtuigd, dat de menschen hun best gedaan hebben en bereikt hebben wat zij konden en zou niet graag willen dat deze verbetering om enkele guldens overging. De heer Van der Voet had graag gezien dat het D. B. dit geld niet had gevraagd, omdat z. i. de gemeente deze af scheiding moet maken in verband met de veiligheid van het verkeer en de hygiëne. Nu kan er vee over de weg loopen. Spr. zou niet gaarne zien dat het werk om enkele guldens overging en ondersteunt dus het voorstel-Boonstra om inplaats van f 129 f 105 als bijdrage van adressanten te vragen. De heer Potma wilde hetzelfde zeggen en meent dat, nu er f 24 ontbreekt, men de hand over het hart moet strijken en dit werk, dat noodig is, moet uitvoeren. De heer Maseland zegt dat inderdaad in de raming be grepen is iets voor werkzaamheden, die de bewoners niet vra gen, maar welke een noodzakelijk gevolg van deze verbetering zijn. Maar juist daarom is het percentage der bijdrage zeer laag gehouden; vroeger werd wel eens 50 gevraagd en ook thans zou meer gevraagd zijn als het bedoelde werk niet in de raming was begrepen. Dit is een kwestie van practisch beleid; bij verdere tegemoet koming zou men licht een precedent scheppen. Maar zou de raad anders beslissen, dan zullen B. en W. zich daartegen niet verder verzetten. De heer Boonstra zegt dat nu toch vaststaat dat een deel der werkzaamheden niet direct door adressanten gevraagd wordt, hij zijn voorstel handhaaft, daar hij niet zou willen dat dit werk om enkele guldens overging. De heer Blok kan niet begrijpen dat men die f 24 niet meer bijeen kan brengen. De heer Boonstra zegt dat hier weinig goedgesitueerden wonen; een bijdrage van f2.50 door een arbeider js toch al behoorlijk. Het voorstel-Boonstra wordt met 122 st. aangenomen. Voor stemmen de leden Oppenhuizen, Boeijenga, Van der Voet, De Groot, Boonstra, Smeding, Hoekstra, Dokkum, Potma, Sijtema, Siemensma en Zuiderbaan; tegen stemmen de leden Blok en Maseland). Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invorde ring van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en verlofsrecht voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein. (Bijlage 29; dos sierno. 1. 761.11(14 A)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. Z. h. s. wordt de verordening aangenomen. De agenda is afgehandeld. O 'T NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) 1111 1V11 LUIK UülU T» '-'£>!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1