"50% van de dagtaak De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelljntje. iV INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECLAME KOLOM. Lezing Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, afd Sneek. In het gebouw Aere Perennlus werd gis termiddag door mevr. J. Spanninga-Posthu- ma van Joure een lezing, getiteld: „De Moe- der-figuur in de Literatuur” voor bovenver melde vereeniging gehouden. Na een inlei dend woord van de presidente mevr. Van HamHesselink begon mevr. Spanninga Posthuma de behandeling van haar onder werp in den vorm van een lezing, welke ge put is uit boeken van de meest bekende schrijvers en schrijfsters van de laatste ja- ren. Passages uit „Kristin Lavrans doch ter" van Sigrid Undset, „Het boek van Oijs" van ZoomersVermeer, met daarbij gevoeg de eigen beschouwingen gaven een hoog staande en duidelijke kijk op de „moeder figuur" In haar wezen. Na de pauze door liep de spr. verscheidene boeken, waarbij In de na-oorlogsche tijden de moderne vrouw en moeder op den voorgrond treedt; gewe zen werd op de emancipatie en het zelfbe- 490. Snuffelgraag vindt zulk een hartelijk heid toch óók niet alles en versierd met een buil en een slecht humeur neemt hij voor altijd afscheid van Joris en keert naar huls terug. Hij vindt dat ware vrlendichap onder de muizen zeldzaam is. 492. Na tien minuten vindt Kootje haar lieve vriendin eng en Knagelljntje meent dat Kootje een echt spook Is, Daar kunnen ze het samen niet eens over wofden. En de neusjes komen hoe langer hoe dichter bij elkaar, wordt In den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid on levenskracht en is als voedsel vrijwel onovertroffen. 'r' Woensdag is het prachtige gebouw van de firma Bervoets, hoek Burgstraat-Kruize- phose blijkt al direct uit het buiten-aanzicht, waar nu op deze hoek ’n grootsteedsch win- kelpaleis is verrezen dat met zijn eilanden vitrines het stadsbeeld daar nu volkomen overheerscht. Dezevitrines, kunstwerken van glas en brons op iich zelf, brengen het pu bliek al direct in kennis met de groote sor- teerlngen van deze magazijnen. Een fraaie marmeren vloer leidt van de vitrines naar binnen, waar een smaakvol Interieur de be zoekers wacht. Beneden een ruime toonzaal hooge lloonen bestaan en men deze be wering gerust kan verwijzen naar het rijk der fabelen. In de Tweede Kamer is dan ook een motie Joekes (vrijiz. demj aangenomen, die behelst dat de bouwvakarbeiders ook zullen dienen te vallen onder de crisissteun en spr, hoopt dat de regeering hiervoor zal zwichten. Tenslotte zegt spr., dat in een goed geordende maatschappij de bouwarbei ders niet alleen te zorgen hebben voor goede arbeidsvoorwaarden, maar dat zij ook een behoorlijk inzicht in de productie dienen te hebben. Dat er een nieuwe maatschappij moet komen, daarvan is spr. overtuigd en dat dan de rationalisatie niet een ramp maar een zegen zal zyn, dat gelooft spr. ook. Hierna werd de zaal in het duister gezet en na een attractiefilim werd de rolprent „Het leed van millioenen” af gedraaid, een werk van zeer groote propagandistische waarde, dat met ademlooze stilte werd aanschouwd, dn zy1 het dan ook op een zeer klein, maar dan zeer zeker toch dankbaar publiek een diepe indruk maakte. wustzijn der moderne vrouw. Hierbij geven boeken als van Jo van AmmersKüller, Emmy van Lokhorst, Annie Salomons en andere teere en hartroerende antwoorden op de moeilijkste levensproblemen en deze wij zen er ten slotte op, dat de vrouw van onzen tijd, in weerwil van hare soms zelfstandige positie in deze maatschappij, toch weer be gint te streven naar het „vrouw en moeder” zijn, zonder haar zelfbewustzijn en geldig heid als mensch daarbij prijs te geven. Op vaak ontroerende wijze wist mevr. Sp.-P. deze teere vraagstukken te schetsen en dui delijk voor te stellen. Met diepe ernst hebben allen deze lezing gevolgd en een hartelijk woord van dank van mevr. v. Ham-Hesselink aan de spreek ster was dan ook welverdiend. Jammer, dat een boeiende lezing als deze niet door een grooter aantal leden dezer vereen, werd bijgewoond. De thuis gebleve- nen hebben beslist iets gemist. Ten overstaan van notaris E. Elema alhier had Dinsdagmiddag in ’t café „Onder de Linden” de finale verkooping plaats van een burgerhuis met stalling, tuin, bouwter rein, huis en kampje weiland te Scharne- goutum, eigen aan de erven van wijlen den heer Th. van der Laan. Bij samenvoeging toegewezen aan den mede-eigenaar, den heer D. van der Laan te Scharnegoutum, voor de som van f5470.—. Door h.h. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Sneek is het bouwen van twee pastorieën met lokaal gegund aan de firma J. Kerkstra, Ooms en Lusthoff alhier. ZAKENNIEUWS. Bervoets Kleedingmagazljnen. Woensdag is het prachtige gebouw broederstraat heropend. Welk een metamor- voor mode-artikelen, broeken, bedrijfskle ding en schoenen, alles tip-top in orde. Daarachter kantoor- en expeditie-lokalen enz. O. a. treft men hier ook de stookinrich ting voor de centrale verwarming aan, want dit verwarmingssysteem is in het geheele gebouw toegepast. Een monumentale, met rubber bedekte trap, verlicht door een groot glas-in-lood raam, voert naar de eerste ver dieping, waar we de ruime zaal betreden be stemd voor de confectie-afdeeling Heeren. De betimmering is ook hier van het mooie teakhout, dat aan interieurs zoo’n rustig en toch voornaam cachet geeft. Op deze zaal volgt de afdeeling voor kinderkleeding, even smaakvol uitgevoerd, en daarna, met het uitzicht op de Wijde Burgstraat, de afdee ling kleeding naar maat, het neusje van de zalm, schitterend gestoffeerd en betimmerd. Overal in de afdeelingen zijn moderne pas kamers, tal van vitrines vragen nog eens aandacht voor verschillende artikelen der firma. Op de tweede verdieping de coupeurs- kamer waar de coupeur, die al 37 jaar bij de firma werkt, zijn kunst uitoefent en daarnaast de werkplaatsen voor de kleer makers met een enorme werktafel en 2 pers tafels, waarop de moderne outillage de aan dacht trok. Een lift transporteert de ver schillende goederen. Een magazijn neemt hier de verdere ruimte in. Het geheele ge bouw draagt een stempel van voorname za kelijkheid. Zoo heeft dan de fa. Bervoets haar nieuwe pand voor het publiek opengesteld. Zij is hier waarlijk ingeburgerd: op 6 April 1895 opende zij hier haar zaak en thans heeft zij 25 filialen en aangesloten zaken over geheel Nederland met een groot atelier te Rotter dam, waar 750 menschen werk vinden. Hier staat, zooals bekend haar zaak onder de bekwame, energieke leiding van den heer Moes. Dat de belangstelling bij de opening enorm was, spreekt; ongeveer 3000 menschen heb ben de zaak Woensdag bezocht. Het werk is uitgevoerd door de aannemers gebrs. A. en B. v. d. Zee alhier wie een compliment toekomt voor de snelle afwer king. Architecten waren de heeren Nieuw- land en v. d. Vegte, Leeuwarden, opzichter de heer Hoekstra uit Leeuwarden. De bin- nenbetimmering is van de fa. Breedveld, Rotterdam (St. Laurens), gordijnen en vloerbedekking leverde de fa. Vroom en Dreesman alhier, de verlichting de fa. Hu bert en Co., alhier onder toezicht van ir. En gelsman. Het schilderwerk is van de fa. Boomsma en Geertsma, het glas in lood van de fa. Houwink alhier, de centrale verwar ming van de fa. v. Eijck van Heslinga, Leeu warden, ’t sanitair van gebrs. Sikma alhier, het graniet van de fa. De Vries, Leeuwarden, terwijl alle gevelletters door de fa. J. Hofstra alhier werden geleverd. gemeenteraad naar de vergadering met Ge deputeerde Staten van Friesland op 16 Maart a.s. ter bespreking van het plan Hee- renveen-Een en de daaraan verbonden voor stellen tot wijziging der grenzen van de ge meenten Haskerland, Schoterland en Eng- wirden. B. en W. stelden voor twee afge vaardigden te benoemen en men kwam over een een voor- en een tegenstander van het plan te kiezen. Bij de stemming kwam men ten slotte tot een eigenaardige situatie. De voorstander de heer H. v. d. Woude werd direct verkozen. Bij de volgende stem mingen staakten de stemmen tweemaal en ook bij de herstemming bleek dit het geval te zijn. Bij loting werd daarop als afgevaar digde van de tegenstanders Ds. Winkel, pre dikant bij de Hervormde gemeente alhier aangewezen. De voorstanders deelden mede dat zij zich aan de afspraak gehouden hadden en steeds op den tegenstander den heer Hoekstra te hebben gestemd en niet op Ds. Winkel, die de candidaat der tegenstanders bleek te zijn. Zij hadden aldus gehandeld omdat zij van oordeel zijn dat Ds. W. geen raadslid zijnde geen gemachtigde van de gemeen teraad zal kunnen zijn en dus niet tot de vergadering zal worden toegelaten. Waarbij men zich beriep op het betrokken artikel in de Gemeentewet. De Voorz. er op-wijzende dat in dat artikel gesproken wordt van het kenbaar maken van de meening omtrent het aanhan gige onderwerp in de betrokken gemeente raden oordeelde dat men in elk geval een zekere risico loopt, wanneer men een per soon buiten de gemeenteraad afvaardigt. Het hangt in dezen geheel af hoe Gede puteerde Staten de inhoud van het artikel in de Gemeentewet interpreteeren. Brandstichting. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft terecht gestaan F. Th. J. F., 28 jaar, ver pleegde te Veenhuizen, gedetineerd, die 18 November met een brandende lucifer het stroo van zijn matras in de slaapzaal in het gebouw der rijkswerk! nrichting in brand ge stoken heeft. De rechtbank te Assen had hem wegens brandstichting veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis tot 29 Januari 11. De advocaat-generaal beaamde dat de straf zeer zwaar was, doch men moet fn aanmerking nemen, dat verdachte reeds eer der tot zulk een daad uit wraakzucht is overgegaan. Hij vroeg bevestiging van het vonnis. Het leed van millioenen. Dinsdagavond heeft in de Harmonie gedraaid de film „Het leed van milli oenen" een werkloozen-tragedie in 6 acten. De uitvoering ging uit van de afd. Sneek van de Algemeene Neder- landsche Bouwarb. en Sneeker bestuur- dersbond. Het publiek was niet groot en de heer G. Tonkens, die het openings woord sprak, vond dit zeer jammer, want had de voor eenige jaren gedraai de film „Wy bouwen” een groote toe loop verdiend, deze film zeker min stens evenveel; dit kleine bezoek is een teleurstelling. De heer A. Veenstra van Huizum districtsbestuurder krijgt daarna gele genheid een kort woord te spreken over de inhoud der film en de uitvloeiselen der werkloosheid. Spr. sluit zich aller eerst aan bij de woorden door de heer Tonkens gesproken. Een film als deze had veel meer belangstelling verdiend, temeer daar de entréeprijs zeer laag is gesteld. Deze film, aldus spr., laat zien de ondergang van het gezin van een Duitsch kantoorbediende, die door aanschaffing van een machine in de zaak met nog eenige collega’s uit het bedrijf konden worden gerationaliseerd. De aanschaffing van een machine door de patroon beteekende voor deze men schen werkloosheid. Hoewel de be diende, daartoe gedwongen door de nood, minderwaardige werkzaamheden accepteert, geraakt zijn gezin geheel uit geput en komt hij tenslotte tot een wanhoopsdaad. Het is een schril: beeld der werkloosheid, maar dat wil niet zeggen, zegt spr., dat iedere werkloos heid dergelyke gevallen zal veroorza ken. Maar dat er aan millioenen leed door de werkloosheid wordt veroorzaakt is onbetwistbaar. In ons land zijn on geveer een kwart millioen werkloozen en welk een naamloos leed daar achter schuilt, is niet te beschreven. De economische ontreddering, die thans de wereld beheerscht ontstaat door gebrek aan koopkracht en dat komt, omdat men in onze wereld pro duceert om winsten te maken en niet om in behoeften te voorzien. Er komt overproductie en de menschen worden daardoor by duizendtallen op straat ge smeten. Spr. heeft hierover reeds op een vorige vergadering gesproken en zal het daarom hier er niet meer over hebben, maar speciaal over de groote werkloosheid, die ook de bouwvakken aantast. Vorig jaar bedroeg dit 4O«/o in Januari j.l. was deze gestegen tot 46% en op het ©ogenblik is het nog niet veel beter al komt er eenige op leving wegens seizoendrukte. De regeering beweert dat er in de bouwbedrijven geen crisis heerscht en over de vermeende hooge Hoonen schrijft men kolommen. De waarheid is echter dat in het bouwbedrijf geen Aankondigingen. Maandag 1 4 M a a r t. 8’/a uur. Hotel Hanenburg. Buitengewone alg. ledenverga dering Vreemdelingenverkeer. Woensdag 16 Maart. 8 uur. Har monie. Jan van Riemsdijk. Donderdag 17 Maart. Onder de Linden, 8 uur. Jaarverg. Ver. v. Ziekenhuisverzekering. Eerste Paaschdag. Uitvoering S. G. V. Vr ij dag8 April. Vrijz.-Dem. Tooneel en Muziekcïub. Op verzoek van afd. Sneek Volksonderwijs opvoering „Ontwaken”, too- neelspel in 3 bedrijven. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Februari 1932, Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f48.157.24 en terugbetaald -21.602.44 Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f 26.554.80 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 36. Al of geen toegang? HEERENVEEN, 10 Maart. In de heden gehouden vergadering van de raad der ge meente Engwlrden kwam o. m. aan de orde kst aanwijzen van gemachtigden van den 4897Na een half uur la de vriendschap gód verbazend lievig, dat Snuffelgraag zijn vriend Vcelpraats op zijn voorgevel timmert. Joris blijft niet achter en tracteert zijn vriend Snuffelgraag op een buil tusschen zijn beide oogen- i isimIsMUMM 491. Knagelljntje heeft Intusschen een vriendin gevonden. Ze heet Kootje Klik spaan en ze Is zoo zoet als stroop. Knage lljntje houdt veel van haar en Kootje houdt ook veel van Knagelljntje. Druk babbelend wandalen ze naar huls, Bioscoopnieuws. In de „Amicitia”-bioscoop Al Jolson weer eens, de man van de „Sin ging fooi" en nu in „Mammie". Hy is de negerzanger by! uitnemendheid en hier in deze film bereikt hy weer een hoogtepunt. We krijgen o.a. zijn nieuw ste songs als „Aan myn moeder” en „Als ik zing, ben ik gelukkig". Een avond niet Jolson is alty’d een genot. De bioscoop „Bjji de Waag" heeft Willy Fritsch en Brigitte Helm in een groote film getiteld „In geheime dienst." Deze film is vervaardigd met medewerking van de officieren van de voormalige Duitsche generale staf en de Telegraaf schrijft er o.a. van: Deze film is met zooveel knapheid gemaakt en zoo spannend gehouden, dat ik mij moeilijk een betere film in dit genre kan herinneren. Oskar Ho- molka, die den Russischen stafchef speelt staat boven aan. Men ziet er Willy Fritsch in een zyner beste rollen als de spion en Brigitte Helm als de generaalsche. Zy is zeer schoon en apathisch en zelden zag men hoe dicht apathie by verveling kan komen. Theo- door Loos speelt den Russischen ge heimen beambte en speelt die rol zoo knap, dat men tot ver in de film aan het dubbele van zyn karakter twijfelt —hij staat schier steeds op het punt om zyh eigen combinaties te kruisen of prijs te geven; en met Homolka en Fritsch vormt hjj het belangrijke speel- trio in deze merkwaardige film. De runderztekte te Bodegraven. Men meldt uit Bodegraven aan de N. Rt. Ct.: Ongeveer veertien dagen geleden Is al hier een stal koelen en varkens, eigendom van één veehouder, binnen een paar dagen, zonder dat met zekerheid de oorzaak ervan kon worden vastgesteld, gestorven. Thans zijn dergelijke sterfgevallen geconstateerd bij het vee van de boerderij Rijlaarsdam ten zuiden van den Rijn. Een rund Is reeds af gemaakt omdat het dezelfde verschijnselen vertoonde als die bij het vee van de boerderij Schouten zijn waargenomen. Naar de N. Rt. Ct. verneemt, is de ge noemde ziekte bij runderen te Bodegraven aan de Rijksserumlnrichtlng te Rotterdam onderzocht en bevonden te zijn pseudo-dol- held, de zgn. Aujeszky’sche ziekte, die tot nog toe niet In ons land was waargenomen. De ziekte, die o. a. In Amerika én Hongarije Is voorgekomen, ook bij honden en katten, gaat gepaard met hevig jeuken. Gevaarlijk vreemdeling. Een keurig gekleed jongmensch, met gesoigneerd uiterlyk, nam in de ver- dachtenbank van de Rechtbank te Den Haag plaats. Het was Anton Kaszo, van Hongaarsche nationaliteit, oud 21 jaar, radiotechniker van beroep, afkom stig uit Boedapest en laatstelijk wo nende te Amsterdam. De dagvaarding legde dezen jonge man een serie inbraken ten laste, alle gepleegd te Wassenaar, in October van. het vorige jaar, o.a. in een villa aan de Groot Haesebnoekweg, waar hij na een auto uit de garage te hebben weggeno men, bezig was deze vol te laden, toen hyi .in zyn werkzaamheden werd ge stoord. Verder had K. ingebroken in een villa aan de Schouwweg, waar hyp zich op een slaapkamer had verborgen en uit deze schuilplaats had waargenomen, dat een inwonende jonge dame zich van sieraden ontdeed. K. heeft, toen hij even later alleen was zyn schuilplaats verlaten en verborg zich daarop achter een gordyn. Des nachts nam hy de sie raden weg. Een deskundige was tot de conclusie gekomen, dat K. in sterke mate ver minderd toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Als de president K. naar vroegere veroordelingen in Duitschland vraagt, antwoordt hij: „De rechtbank bestaat voor mjj niet, ik zal ze alles terugbete- i I I f iM HELP BIJTIJDS I Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, water zuchtige zwellingen der ledematen of onder da oogen, rheumatische pijnen, onnatuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenieekenen met het gebruik van Foster’s Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen organen door ver zwakking niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijde ren kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken reohtstreeks op deze verzwakte organen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam En dan bestaat geen verder gevaar voor rheuma- thiek, waterzucht, ischias, rugpijn, spit en gruis. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2