De Urker Kransen Firma JflBs. TBOMP, tak 10.52 24.s 47.S I OUDE FRIESGBE (JENEVER fijne kwaliteit per liter Wed. JOffll ZOON, Telefoon 103 A.Verwer’s Ne. 47. Tweede Blad Mnrax SHEERER OOURAMT 62.50 5.65 7.50 12*75 26.00 54.00 OOlcieei Orgaan der 0 Uitgave: 8 Co. Zaterdag 12 Maart 1932 Fa. JOHs. TROMP, Sneek VCUöW, Fa. Jobs. Tromp BEDSTELLEN 48e Jaargang toet WW8Rrr®ÊREBEEL RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. SNEEK Telefoon No. ISO. DAMES heid, dat het kind gestorven is ten gevolge [VROOM DREESMANN A overgenomen moeten worden en welke niet. E s GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Jaleis v. Justitie, Marktstraat, TeL no. 231. f3.50 -4.25 -3.75 -4.00 -3.85 -4.15 Koude in Amerika. Het was Woensdag de koudste dag van de winter langs een groot gedeelte van de Atlantische kust der Ver. Staten. V/ijf perso nen zijn in het gebergte omgekomen. Te New York en in Texas daalde de tempera tuur tot 14 graden onder nul. ®«opend: alle werkdagen vaa 9—4R en van 2—5 uuï Zaterdags van 9—«12 uw. Bovendien Maandags, Dinsdags Vrijdags, ’s avonds Van uw Kostelooza bemiddeling voor vers en Werkzoekenden. Zoowel voor mannen als voor vrouwe». 1 “Letterzetter, 1 Loodgieter, 1 1 VencWjnt DINSDAGS ca VRIJDAGSAVONDS Fabrikaat F. BODE Jr., Urk zijn overheerlijk! Engros bij pepermunt in elk jaargetijde en onder alle omstandigheden een versnapering, hetzij los uitge wogen dan wel in rolletjes van een dubbeltje. Engros 00 ijllllllllllllllillllllllllllllllllmlllllllllllllnlllllg s bij de weduwe Pu Een kleine stoep geeft toegang tot de woning., De oude vrouw deed open. Ofschoon zij den bezoeker niet kende, liet zij hem, toen hij daartoe het verzoek te kennen gaf, binnen. Zij verzocht hem het voorka mertje in te gaan en nadat zijl een kopje thee had ingeschonken, nam zij zeer Erven Lucas Bols Simon Rijnbende Hulstkamp Boll en Dunlop P. Hoppe’s Night Cap HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiÊ Een bejaarde vrouw overvallen. Woensdagmiddag is op de 82-jarige wed. P., die alleen woont in het be nedenhuis van het perceel Westerstraat 182 te Amsterdam naast een van de hallen van de Gemeentelijke Vischvoor ziening door een man, die zich toit de woning toegang had verschaft onder het voorwendsel, dat hii het huis wilde koopen, een aanslag gepleegd. Om ongeveer half twee vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die een actetasch onder den arm droeg, Hier werkt het geeft meer weerstand tegen kouvatten Dooien 25. 45 en 65 ets. het lijkje van een meisje van 4 maanden, E dat in een woning in de Gerard Doustraat E is aangetroffen, in beslag genomen. De dok- E ter had geen doodsoorzaak kunnen vaststel- E len, doch hield rekening met de mogelijk- E van gebrek aan voedsel. De ouders öntvan- E gen de gewone uitkeering van maatschappe- E lijken steun. Er loopt thans een onderzoek naar de vraag, of de ouders aan den dood - van het kind schuld hebben, doordat zij het E tegenover den bezoeker aan de tafel plaats. Deze bracht daar een plan ter sprake, dat in hoofdzaak hierop neerkwam, dat hij! het huis, dat naar hij meende te weten, aan de weduwe toe behoorde, wilde koopen. Voor de vrouw verder nog iets te berde kon brengen, haalde de bezoeker plotseling een ijzeren voorwerp, een z.g. kistopener, te voorschijn en bracht hij daarmee de vrouw een o£ twee hevige sla gen op het hoofd toe, De vrouw vloog gil lend overeind en liep hevig bloedend het gangetje naar de voordeur in, waar zij ineenzakte. De man heeft, vermoel- delijk onmiddellijk, de vlucht genomen. Buren, die de deur half open zagen staan, vonden de vrouw in het gangetje liggen. Dadelijk waarschuwden zij! de politie van het bureau Mamixstraat en eenige familieleden, o.a. een zoon, een, klok kenmaker in de Lindestraat. Het slachtoffer was nog bij bewustzijn en kon nog eenige mededeelingen doen. Omtrent den persoon van den dader bestaat slechts een vaag signalement. Voorbijgangers, die hem het perceel hebben zien verlat< hebben aan de politie medegedeeld, dat hy een ga bardine jas en een gieufhoed droeg. Andere burgers hebben aan de politie een sleuteltje gegeven, dat een per soon, die hard voortliep, verloor. Toen men hem achterna riep, dat hij iets had laten vallen, blééf hij hard door loopen. Vermoedelijk is roof de drijfveer ge weest, het gerucht liep n.l., dat de vrouw eenig geld bezat. De dader heeft vermoedelijk niets uit de woning gesto len. Van andere zijde meldt men nog: Woensdagmiddag om halfvijf heeft de inspecteur van politie de hieer Gla- sius de deerlijk toegetakelde oude touw een t kort verhoor in het Tesselschade ziekenhuis kunnen afnemen. Oogen- schijnlijk maakte zij het, in aanmerking genomen wat zij had doorgemaakt en den ernst van de haar toegebrachte verwondingen, redelijk wel; zij was bij kennis en zelfs volkomen helder. Haar toestand was dan ook, zij het niet zon der zorg met het oog op haar hoogen leeftijd en de mogelijkheid, van com plicaties, toch zoo, dat herstel niet uit gesloten scheen. 2e deelde den inspecteur mee, .dat zij, na den eersten slag van haar aan rander te hebben ontvangen, dezen een pan melk, welke op tafel stond, in het gezicht had gegooid. Daarna had hy haar met het ijzeren voorwerp een twee den slag op het hoofd toegebracht. Zij is toen, verblind door het bloed, dat haar in de oogen liep, de gang in ge vlucht. Daar heeft de aanrander haar opnieuw geslagen, wederom op het hoofd, en toen is zij ineengezakt. Wat er daarna gebeurd is, weet zijl niet. Ze beschrijft den man als iemand van tegen de dertig jaar en geeft een ta melijk uitvoerige beschrylving van zijn uiterlyk. Geruchten omtrent nieuwe bezuinigings maatregelen bij de regeering. In de laatste dagen loopen er geruchten omtrent voorgenomen 'nieuwe maatregelen van regeeringswege tot bezuiniging. Er wordt, schrijft de N. Rt. CL, gesproken van een salariskorting van 10 tot 15 percent en van bezuiniging door opwachtgeldstelling of ontslag van een groot aantal rijksambtena- ren. Zelfs wordt een percentage genoemd en wel: tien. Vermoedelijk houden deze geruchten ver band met de werkzaamheden van de bezui- nigingscommissie-Welter. Deze is naar ’t blad vern'èemt, op het oogenblik oezig het tekort op den Staatsdienst te beramen en met de ministeries aan het overleggen over de manier, waarop bezuinigd zou kunnen worden. Het rapport van deze commissie is nog niet gereed. De regeering verwacht dat in de volgende maand en pas dan zal er worden verzocht een bezoek te brengen aan oaze zaak en daarbij speciaal te letten op het vele aantrekkelijke geëtaleerd IN den winkel Sneek teriaall. De V.A.R.A. tegen de Staat Het O. M. bij de Haagsche rechtbank heeft inzake de afgebroken rede van Zwertbroek op 8 October te Leiden geconcludeerd dat 'de afbreking onrechtmatig was, omdat de tekst van de rede niet was verboden, en dat de Staat dient veroordeeld tot schadevergoe ding op te maken bij staat. Uitspraak over 4 weken. Indianisatie van het onderwijs in Ned. Indië. De Indische regeering besloot tot geleide- den, 1 Zuivelarbêider, 138 Zonder be- lijke indianisatie van het onderwijs voor In-1 paalde vakkennis. landers. Het gevolg hiervan zal zijn dat 1300 NederlandSche onderwijzers vervangen zul len worden door Infendsche onderwijzers. De reden is bezuiniging. hebben verwaarloosd. Staking bij de Fransche universiteiten. Dinsdag is aan alle universiteiten in Frank rijk een werkstaking onder de studenten uit gebroken als protest tegen het votum van de Kamer, waarbij aan daarvoor in aanmerking komende studenten bij het middelbaar on derwijs de mogelijkheid wordt geopend zich voor de rechtsstudie te doen inschrijven met vrijstelling van het staatsexamen. Massa-moordenaar gearresteerd. De politie te Linz in Oostenrijk, heeft een misdadiger gearresteerd, die volgens zijn be kentenissen een der grootste misdadigers in de Oostenrijksche crimineele geschiedenis is, een tweede Peter Kürten. Voor ongeveer twee weken was te Linz de echtgenoote van een bouwkundige vermoord. De verdenking viel op een man, Lethgöb genaamd die vier dagen na| zijn arrestatie bekende de daad te hebben gepleegd. Intusschen heeft het on derzoek bewijzen geleverd, dat ook andere moorden op precies dezelfde wijze zijn ge pleegd. Maandag bekende de gearresteerde in nog negen gevallen, die tot dusver onop gehelderd waren, en die ten deele zelfs niet als moorden waren beschouwd, de dader te zijn geweest. Deze moorden heeft de thans 53-jarige man gepleegd in 20 jaar, van welke tijd hij 10 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. Een wraakneming? Op een Fransche torpedoboot te Toulon is een officier plotseling ver dwenen. Hij had een matroos een fl'in- ken uitbrander gegeven, wegens plichts verzuim en was daarna door den mar troos en eenige zijner kameraden aan gevallen. De autoriteiten nemen aan, dat de officier het slachtoffer van een wraakneming is geworden. Verscheide ne leden der bemanning zijn in hechte nis genomen. WAARSCHUWING. Door den Burgemeester der gemeente Hil- legom wordt wederom gewaarschuwd tegen de bloembollenhandelaren P. en L. Straat hof, Beekkade 7 aldaar, die thans ook han del drijven onder den naam „Aurora bulb nurseries”. Belanghebbenden wordt in overweging gegeven zich, alvorens met deze personen in relatie te treden, om inlichtingen tot voor noemden Burgemeester te wenden. Parkkerk te Amsterdam, werd door den ker- keraad medegedeeld, dat ds. S. P. Vermeer met ingang van 15 Maart a.s. zijn ambt van predikant bij de Geref. Kerk (H. V.) Am- sterdam-Zuid heeft neergelegd. Ds. Vermeer, die in Sept. 1923 predikant van de Geref. kerk te Oudemirdum werd, en zich in Nov. 1927 met een deel zijner ge meente voegde aan de zijde der Geref. ker ken in Hersteld Verband, werd in Juni 1929 predikant van Amsterdam-Zuid. Hij zal op Zondag a.s. afscheid preeken. Het Kamperefland in nood. De enorme daling der pachtprijzen der landerijen dreigt, schrijft de Msb., voor de gemeente Kampen noodlottig te zullen wor den. De opbrengst toch van het Kamper- eiland, ’t rijke grondbezit van Kampen, is de belangrijkste bron van inkomsten dezer gemeente. In 1930 bv. vloeide uit dien hoofde in de gemeentekas nog een bedrag van circa f480.000, terwijl de belastingen opbrachten f217.000. Voor 1932 sloot de post „Stads erven en landerijen” reeds belangrijk lager op de begroeting en met de grootste moeite heeft men deze sluitend kunnen maken. De pachtprijzen zullen echter nog veel meer moeten dalen. Vele pachters zitten momen teel nog vast aan de pachten, welke voor twee of drie jaar zijn vastgesteld. De ge meente zal deze loopende pachten evenwel moeilijk kunnen handhaven en verscheidene adressen om reductie hebben bereids den Raad bereikt. Voor de burgerij stemt dit echter weinig hoopvol. Het eens zoo rijke Kampen, dat vermaard was om de lage be lastingen, gaat, indien de toestanden zich niet spoedig wijzigen, een uiterst moeilijken tijd tegemoet. HOE ZIJ HAAR BETREKKING KREEG. Hield zich 9 jaar jonger. Toen deze vrouw een nieuwe betrekking zocht, begreep zij wel, dat haar 52 jaren haar ’kansen konden verminderen. Daarom gaf zij haar leeftijd op als 43. Men vond, dat zij er nog niet als 43 uitzag en gaf haar de betrekking. Het geheele verhaal vertelt zij in haar brief: „Vier jaar geleden verloor ik mijn man en was toen genoodzaakt als huishoudster in mijn eigen onderhoud te voorzien. Twee jaar geleden leed ik erg onder een buitengewoon slechte spijsvertering en ik voelde me zoo vermoeid en terneergeslagen. Het was me onmogelijk om vroolijk te zijn en ik zag overal als een berg' tegen op. Ik nam .Kru- schen Salts en na drie maanden was ik een heel andere vrouw. Kort geleden kreeg ik mijn betrekking hier, en toen ik mijn leeftijd opgaf als 43, vonden zij dat ik er jonger uit zag. Mijn gezondheid en opgewektheid en goeden moed, ik schrijf het alles geheel toe aan Kruschen Salts.” L. W. De reden waarom Kruschen Salts U ge zond maakt en gezond houdt is, omdat elke kleine smaaklooze dosis voor den geheelen dag een voldoende hoeveelheid bevat van de zes minerale zouten, die Uw lichaam noo- dig heeft zouten die de natuur U wel zou verschaffen indien U een gezond, beweeglijk leven leidde in de open lucht. Deze levens krachtige zouten zullen Uw lever en nieren aansporen tot beter functionneeren, zoodat elk spoor van giftige afvalstoffen uit Uw organisme verdreven wordt. Het aldus ge zuiverde, verfrischte bloed zal elke vezel van Uw lichaam doörstroomen. Koop vandaag nog een flesch Kruschen Salts en begin morgenochtend met „de kleine, dagelijksche dosis”. Maak er een vaste gewoonte van en Uw inwendige orga nen zullen voortaan altijd goed functionnee ren. Met den dag zult U zich opgewekter en flinker voelen, tot U de gezondheid tot in de vingertoppen voelt tintelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (Adv.) Verduistering. De penningmeester der vereeniging %t steunverleening bij de ziekenhuisverpleging en de vereeniging „Het Groene Kruis” te Nieuwe-Tonge heeft ten nadeele dezer beide vereenigingen ’n bedrag van in totaal f 2000 verduisterd. De man is hoofd der openbare lagere school te Nieuwe-Tonge en is in die functie voor één maand geschorst. overwogen kunnen worden, welke van de door de commissie voorgestelde maatregelen Op het oogenblik schijnt in elk geval nog E geen besluit tot nieuwe salarisverlaging of tot een anderen maatregel van bezuiniging te zijn genomen. Een kindje verhongerd? Op last van de justitie te Amsterdam is COMPLETE Gevraagd personeel: Mannen: Drukker, GroningenFotograaf, Amersfoort; Kapper, Zutphen; Metaal! slijper, Enschede; Slagers, ’s Herto- genbosch. V rouwen. Dienstboden, Alkmaar, Apeldoorn, Breda, ’s Gravenhage, Den Helder, s Hertogenbosch, Rotterdam, Tilburg; Kapster, Haarlem, ’s Hertogenbosch, Zutphen; Keukenmeisje, Sneek; Leid ster, *s Gravenhage; Machine-breisters, s Gravenhage; Stenotypiste, Utrecht; Stroohoedennaaisters, Amsterdam; Ver pleegster, Leiden. W erkzoekenden: 1 Afbramer, 4 Bankwrfcérs, 1 B«L- reiziger, 8 Betonwerkers, 1 Behanger, 1_ Bloemist, 2 Boekhouders, 1 Boek- een gasfabriek te Camden in den staat knecht" 1 Brood-f Koëk-’en Banketbak- New-Yersey Woensdag een ernstige ker, 1 Chauffeur, 5 Ciseleurs, 1 Cou- ontplöffing plaats, waardoor acht per- peur> 2 Electriciens, 1 Idem (aankomen- sonen werden gedood. Bovendien wor- de, 15 jaar), 1 Expedietie-knecht, 2 den nog vijftien personen vermist Ver- Drukkers, 2 Fabrieksarbeiders, 1 Gas- Wij hebben voorhanden: Glas en Kruik inbegrepen RECHTBANK TE LEEUWARDEN. Zitting van Woensdag 9 Maart. De malversaties te Wirdurn. Voor de rechtbank stond Woensdag te recht J. H. C. K., 49 jaar, predikant te Wir- dum (gedetineerd). Hem is ten laste gelegd verduistering door opzettelijk meerdere hem niet toebehoorende geldswaardige papieren en gelden tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f32.000, althans 2 obligaties 4% pet. Nederland 1916 tot een nominale waar de van ongeveer f 6900, welke hij als predi kant der Ned. Herv. gemeente te Wirdum in zijn kwaliteit van beheerder van de stichting de „pastorie” dier gemeente onder zich had, wederrechtelijk zich toe te eigenen op ver schillende tijdstippen van het tijdvak 1919 tot en met 1931. De officier van justitie meende, dat spre ker niet behoeft te zeggen, dat dit een straf baar feit is, dat zeer zelden zal voorkomen en dat het een hoogst ernstig misdrijf is. Er staat een maximum straf op van 5 jaar. Het geldt hier een post van buitengewoon vertrouwen. Wat de ten laste legging betreft, verdachte heeft de feiten erkend. Het is de eenige licht zijde, dat verdachte ruiterlijk erkent voor wat hij heeft misdreven. Komende tot de strafmaat herhaalt spre ker, dat het feit zeer ernstig is. De pasto ralia dateeren reeds van voor de kerkhervor ming. Zij hadden ten doel de aanstelling en het onderhoud van predikanten mogelijk te maken. Verdachte heeft schandelijk misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat hij als pre dikant genoot. Wel was het toezicht niet in orde maar het disculpeert verdachte niet. Dat kerkvoogden steeds genoegen namen met de verklaringen van den predikant, was een gevolg van de eerbied voor zijn persoon. Het is onbegrijpelijk, dat deze man iederen Zondag het Heil heeft verkondigd, terwijl hij zich zelf zoo schandelijk misdroeg. Eisch: twee jaar en zes maanden gevan- ger^sstraf, met aftrek van preventief. L. Ct. KERKNIEUWS. Ds. Vermeer legt zijn ambt neer. In een daartoe bijeengeroepen gemeente- vergadering op Maandag 7 Maart in de Aboflocufeiki t per jw f 2J5O fr. pt post I 1Ö0. AdverteuiiSo t 9 d. p, regel, tag. eoodsn mededeelingen hooges. Abonnement belangrijke korting Advcrteatlta worden teven&^rar/sg»- ntfc .J te de SNEEKER COURANT GIJ DIG TROUWEN GAAT voor is dez EXTRA AANBIEDING Complete Bedstellen Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met zeegras Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met alpengras Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima kapok Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met dubbeT gezuiverde 1 en gestoomde veer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima ganzeveer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima prima ganzeveer (het bed voor Uw leven] Reparatie netjes en billijk Overstoppen gratis Heuseb, gij krijgt beter bij Speciaal Beddenmagazijn en Reparatie-Inrichting Gekochte goederen worden gaarne bewaard Ontploffing in een gasfabriek in de Ver. Staten. Door onbekende oorzaak vond in Corresp., 2 Broodbakkers, 1 Boeren- een gasfabriek te Camden in den staat knecht, 1 Brood-, Koek- en Banketbak- New-Yersey Woensdag een ernstige ker, 1 Chauffeur, 5 Ciseleurs, 1 Cou- sonen weiden gedood. Bovendien wor- de, 15 Taar),*T—Éjqp^ëti&jcoë^^ den nog vijftien personen vermist. Ver- Drukkers, 2 Fabrieksarbeiders, 1 Gas- moedelijk zijn zij bedolven onder de fitter, 43 Grondwerkers, 1 Grondwerker- puinhoopen van het ingestorte gedeelte betonwerker, 3 Glas in lóódzetters, 1 van de gasfabriek, die geheel vernield Handlanger-metaAlbewerker, 1 -Heiwr, 1 is. Tot ver in den omtrek zijn alle Houtbewerker, 2 i Jq. ruiten vernield. pakker, 6 Kantoorbedienden, 1 Kem- Volgens latere berichten zijin bijl raaker, 1 KetelbAker, 3 Kleermakers, de ontploffing in de gasfabriek te Cam- i Klinker, 2 Koperslagers, 2 Kuipers, den ten minste 20 personen om het iq Landarbeiders, leven gekomen. Voprts werden 6 per- Lompensorteerder’ sonen ernstig gewond. Loodgieter-electricien, 1 Machinist, 5 Men vermoedt, dat het ongeluk ge- Magazijnbedienden, 1 Melkknecht, 3 schied is, doordat een vonk van eenMetaaldraaiers, 2 Metaalslijpers, 20 werktuig zou zyn overgesprongen op Metselaars, 1 Matroos, 2 Meubelma- in zwavelzuur gedrenkt reinigingsma- kers, 1 Monteur, 1 Monteur-bankwen ker, 2? Opperlieden, 4 Opperlieden- straatmakers, 3 Pakhuisknechten, 1 Plaatwerker, 1 Reiziger, 1 Revolver- klinker, 2 Scheepstimmerlieden, 18 Schilders, 4 Schippers, 1 Slager,5 Sme den, 1 Smid-bankwerker, 1 Smid-las- scher, 1 Stoker, 10 Straatmakers, 6 Stucadoors, 29 Timmerlieden, 1 Touw slager, 2 Tuinlieden, 2 Voerl.-chauf- I feurs, 1 Verkooper-etaleur, 1 Vertinner, 1 Vuurwerker, 3 IJzerwerkers, 1 Zand- vormer, 1 Zilverpolijster, 7 Zilversme- i tt tt I L NIEUWE SÏÏEEKER COURANT Ik heb ondervonden dat het goed is om een of twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waar na ik de gewoonte heb de niet In de huid ge drongen Purol met een zacht doekje af te vegen. Deze eenvoudige behandeling geeft op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. ZIE ETALAGE SÜÜPMARKT VOOR MEUBELEN. I 9 Bed, Peluw en 2 Kussens, gevuld met prims Java- Kapok Bed, Peluw en 2 Kussens, gevuld met dubb. gezuiverde veer Bed, Peluw en 2 Kussen*, gevuld met prima ganze- veer Bed, Peluw en 2 Kussens, 1 de beste thijk en prima •’1'1 (janzeveervulling W# t9 n n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 5