Eerste Blad. UITGAVE: KIEZEBRINK Co. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 19 Maart 1932. No. 49 Dit No. bestaat uit 4 bladen. i 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. 1 Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting N. V. Sneeker Jachthaven. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. I. v. A. O. In het Gerechtsgebouw trad gisteravond voor het I. v. A. O. op de heer H. Lindeman, met het onderwerp: „Internationale Vakbeweging”. Na ingeleid te zijn door den voorzitter, den heer P. Sikkes, ving spr. zijn betoog aan. Hij wilde niet veel cijfers en feiten noemen; alleen de strikt noodige zouden worden gememoreerd. Geconstateerd mag worden dat er tusschen de internationale vakbonden een behoorlijke samen werking is. Spr.’s persoonlijke ervaring is, dat wij internationaal niet veel kunnen doen. Groote internationale acties zullen op het oogenblik niet veel kans van slagen hebben. Toch zijn er enkele lichtpuntjes. Dat er in Aken en Luik internatio nale meetings konden plaats vinden, stemt al tot blijdschap. Maar daar zal het voorloopig dan ook wel bij blijven. De ontwapeningsactie zou een internationaal karakter dragen, maar feitelijk is er zeer weinig van terecht gekomen. De eerste internationale is in 1864 door Marx en Engels opgericht; in 1872 verdween zij weer. Het Haagsche congres maakte op de ouderen en op de regeering wel grooten indruk, doch feite lijk voerde het alleen maar een groot woord, zonder dat het de macht achter zich had, om tot daden te komen. Het internationaal secreta riaat werd van Londen naar New York ver plaatst, waar practisch geen socialisme bestond, zoodat dit een langzame dood stierf. In 1892 krijgen we de internationale van Pa rijs, die in den oorlog van 19141918 te loor ging. Later komt dan de zgn. 2e internationale. Deze heeft er zich op toegelegd, door het ver- leenen van steun, tot ontwikkeling te geraken, in Scandinavië ontstaat dan de eerste actie voor een internationaal vakverbond. In 1901 wordt in Kopenhagen ’t eerste internationaal vakvereeni- gingscongres gehouden. Daar wordt besloten ’t secretariaat in Berlijn te vestigen. In 1919 wor den twee secretarissen benoemd, nl. Oudegeest en Fimmen. Het doel is elkaar bij stakingen te steunen, het internationaal werven van onder kruipers zooveel mogelijk tegen te gaan, het verzamelen van gegevens om elkaar op de hoog te te houden. Bij de eerste internationale was ’t N.A.S. aangesloten, wat in 1907 in Oslo werd geroyeerd, waarvoor het N.V.V. in de plaats kwam. Deze internationale heeft hoofdzakelijk voorbereidend werk gedaan; er is gezocht naar contact met de leiders, men heeft conferenties met elkaar gehouden. Dit alles lijkt zeer een voudig, maar inderdaad is het een zeer moeilijk werk, daar men telkens stuit op de individueele opvattingen, die hemelsbreed van elkaar liggen. In den oorlog is het internationaal contact weer geheel verbroken. De Franschen en de Engel- schen wilden er niets meer mee te doen hebben. De conferentie van 1917 te Stockholm mislukte. Ook de conferentie van Bern in datzelfde jaar sprong af. In 1919 wordt dan het I.V.V. opgericht. Het is Oudegeest gelukt veel verbetering te brengen in het elkaar toenaderen, zoodat in 1923 de kame raadschappelijke geest beter dan ooit was. De pogingen van Fimmen om invloed te oefenen op de vakvereenigingen zijn echter practisch mis lukt. De tijd is daar nog niet rijp voor en als men zijn ideaal te hoog stelt, loopt dat uit op teleurstellingen. Wij, zegt spr., kunnen met elkaar de Internationale wel zingen, maar wij kunnen nog niet internationaal handelen. De ont wikkeling van de vakbeweging heeft een veel meer uitgesproken karakter gekregen. Toen men zelf niet sterk was, richtte men het oog op de Internationale, vanwaar men hulp verwachtte, maar nu men in eigen land is toegenomen in macht en aanzien, gaan die internationale ge dachten naar den achtergrond. Men kwam tot ’t inzicht, dat men het niet van verre moest halen, maar dat men door zelf sterk te worden alleen iets kon bereiken. De eerste jaren van de vak- actie voelde men zich als uitgestootenen, maar nu is men een deel van het geheel geworden. Door allerlei arbeid richt men zich veel meer naar de positie van eigen land en volk en niet naar de internationale. Wij allen, hoe vijandig ook staande tegenover het kapitalisme, maken deel uit van het eigen volk. De vakbeweging is hieraan eveneens onderworpen. Het is bv. ver bazend moeilijk voor Engelschen en Duitschers om elkaar te begrijpen en waardeering voor eikaars werk te hebben. Op een internationaal congres is dat begrijpen nog ontzettend veel moeilijker, omdat men daar nog veel meer land aarden ontmoet. Als wij internationaal wat willen doen, moeten wij die verschillen in aard en ka rakter trachten te overwinnen, en daar is voor loopig niet veel kans op. Het vertrouwen ont breekt, niet omdat men elkaar niet wil begrijpen, maar omdat men elkaar niet kan begrijpen. Daardoor ontbreekt elke basis voor samenwer king. De Hollanders behooren tot de beste inter nationalisten. Door ons gevoel van eigen klein heid beseffen wij dat grooter dingen door de internationale moeten tot stand komen. In Ne ig van de fa. Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Woensdagavond jl. kwamen de aandeelhou ders der N. V. Sneeker Jachthaven in de boven zaal van café „Onder de Linden” in een alge- meene jaarvergadering bijeen. Bij de opening spreekt de voorz. de heer J. Volkers er zijn leedwezen over uit dat een der bestuursleden nl. de heer S. Olij wegens onge steldheid afwezig is. Hierna leest de secretaris de heer M. Oppen huizen :de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd, terwijl hem voor zijn keurig uitgebreid verslag dank wordt gebracht. De commissie voor het nazien der rekening over het afgeloopen jaar brengt bij monde van den heer H. F. Ringnalda rapport uit en verklaart dat de bescheiden van den penningmeester in orde zijn, waarom hij mede namens den heer Steenhuizen de vergadering verzocht den pen- ningm., den heer T. Ferwerda, te dechargeeren. Hierna geeft de penningm. eenige cijfers, o. a. dat de gebouwen der N. V. thans te boek staan voor f 24.745.69, terrein en water f 11.475.30, sa men f36.220.99. Er zijn 142 aandeelen uitgege ven en de obligatieschuld bedraagt nog f 26.800. Op 1 Jan. was er een nadeelig saldo bij den kas sier van f 1.200.73. De winst bedroeg over 1931 f 37.88. De ontvangsten aan huur hadden bedra gen f5.068.18 en voor de benzine was een winst gemaakt van f 110.16. De kosten der telefoon be droegen over 1931 f45.34. Voor het nazien der boeken van den penning- steeds alles in orde bevond. Er bleek ook nu (dat de derde klas het meest profiteert van het bestaan der ver., hetgeen ook uit de verhouding der premies en uitkeeringen bleek, terwijl de premies van 3e klas, 2e klas B en 2e klas zich verhouden als 1:2:3, verhouden zich de vergoedingen als 2:3:4. Herkozen werden de bestuursleden de h.h. Maseland, Van Manen en Nijhuis, die allen hun herbenoeming aannamen, waarbij de heer Maseland de wensch uitsprak dat gaan deweg de geheele burgerij zich bij deze nut tige vereeniging zal aansluiten. Van de rentelooze aandeelen werden uit geloot de nummers 6, 24, 22, 2, 4. In de commissie voor het nazien der reke ning over 1931 werden benoemd de h.h. L. Lampe, I. Schaafsma en E. Kingma, plaats vervangers de hh. T. Schaafsma, S. Feenstra en P. Boomsma. De voorz. bracht den heer Zeijl, die drie jaar de rekening mee na zag, dank voor zijn werk. Daarna werd behandeld een kwestie be treffende een vergoeding aan een lid. Dit lid moest een operatie ondergaan en had als rentekaarthouder recht op behandeling via de raad van Arbeid. De aanvraag daarvoor ging in zee, doch inplaats van dat de man de beslissing afwachtte, liet hij zich, hoewel het geval niet spoedeischend was, direct opereeren. Daarmede verspeelde deze pa tiënt de uitkeering van de raad van Arbeid, hoewel de beslissing, na de operatie afge komen, gunstig was. Tevens echter verloor de man zijn recht op uitkeering als lid der ver. v. Ziekenhuisverzekering, omdat het re glement uitdrukkelijk bepaalt dat als iemand recht heeft op uitkeering van andere licha men, hij alle middelen moet aanwenden die te verkrijgen, zoodat de ver. niet behoeft uit te keeren. Door onwetendheid had de man zijn kans op uitkeering van de R. v. A. verloren en het reglement verbood het be stuur der ver. de uitkeering ad f 108, welke de man vroeg, nu te betalen. Wel achtte het bestuur in dit geval naar zijn gemoed te werk gaande, geoorloofd de uitkeering te doen, doch daar dit tegen ’t reglement was, vroeg het nu van de vergadering machtiging daartoe over te gaan, omdat de betrokkene sterk gedupeerd was. Algemeen bleek men ter vergadering van dezelfde meening, zoodat besloten werd deze uitkeering te doen. Echter werd ook van bestuurszijde opge merkt, dat dit geen precedent schept, dat de leden het reglement dienen te kennen en te zorgen, dat als ze recht hebben op verple ging door R. v. A. of andere lichamen niets doen, waardoor ze deze verspelen, daar de ver. dan ook geen uitkeering verstrekt. Ook de doktoren kunnen in deze medewerken loor de patiënt op deze feiten te wijzen. Een der aanwezigen niet de betrokkene richtte eenige woorden van dank tot het bestuur voor de humane behandeling in dit jjeval, waarna de vergadering werd gesloten. Cabaretavond Jan van Riemsdijk. Het is altijd een groot genoegen naar Van Riemsdijk te mogen luisteren; vooral in zijn /eluwsche liedjes is hij onovertroffen, er is ian bij hem eenvoud naast een natuurlijke humor, gepaard aan een beschaafdheid, die een avond met hem tot een der genoeglijkste jg gebracht maken, welke we bij cabaretgezelschappen f 375, zoodat een voordeelig saldo resteert i doorbrengen. Hij kent zijn Veluwnaren als van f 87.3816, dat aan het reservefonds werd geen ander, en van hun leven weet hij niet meester over het komende boekjaar worden be noemd de heeren Th. W. Doodkorte en J. Stoffer, die zich deze benoeming laten welgevallen. Allereerst wordt nu punt 8: Ingekomen stuk ken behandeld. Er is een schrijven binnengeko men van het bestuur van de Amsterdamsche Turnver. „Olympia”, waarin Utet bestuur der N. V. dank wordt gebracht voor de gastvrijheid aan hare leden betoond de vorige zomer met het toe staan van kampeeren aan de Jachthaven. Ook is er een schrijven binnengekomen van de h.h. Doodkorte en Stoffer, waarin geprotes teerd wordt tegen het h. i. willekeurig optreden van het bestuur der N. V. bij de onlangs gehou den verhuring van de nieuwgebouwde jacht huizen en waarbij zij gedupeerd zouden zijn. De heer Doodkorte licht dit schrijven ter vergade ring nog toe. Het bestuur meent echter dat dit niet het geval is geweest, het heeft gehandeld aan de hand van het reglement, waarom het voorstelt beide stukken voor kennisgeving aan te nemen. Nadat genoemde heeren er het hunne over gezegd hebben en ook van bestuurszijde een en ander wordt toegelicht wordt besloten dit punt bij de rondvraag verder te behandelen. De periodiek aftredende bestuursleden de h.h. T. Ferwerda en H. v. d. Zee worden resp. met 29 en 31 stemmen herbenoemd. Op de h.h. Stof fer en Schaap was elk 1 stem uitgebracht. Van de obligatieleening 1921 werden uitgeloot de nos. 32, 55, 71 en 73; van 1924 de nos. 35, 78, 80, 16, 102 en 86; van 1926 de nos. 13, 16, 31 en 36; van 1931 de nos. 3, 21 en 37. Punt 7 der agenda behelst een voorstel van het bestuur tot het bouwen van een schuurtje bij de Jachthaven. Het steeds grooter worden van de Jachthaven brengt met zich mede, dat er meer materiaal komt en hiervoor een bergplaats moet komen, waarom men tot de bouw van een schuurtje wil overgaan, wa^-van een klein ge deelte voor het bestuur zal worden gereserveerd, waar men zoo noodig bij elkaar kan komen ter bespreking van het een en ander. Er zullen tevens 2 W.-C.’s ingebouwd worden en 2 uri noirs. Het zal een soort landhuisje worden en ook wil men er de waterleiding brengen. De begrooting van een en ander is door den heer J. Olij geraamd op f2123, waarin tevens de kos ten zijn opgenomen van het vernieuwen van het stek, en het doortrekken van het betonnen pad naar de groote haven. Het bestuur stelt voor de inschrijving te doen geschieden onder aandeel houders. De heer A. Veen heeft met genoegen de plan nen van het bestuur aangehoord, maar zou wil len voorstellen een waranda op het zuiden er bij te bouwen, waar men eens gezellig kan zit ten. Hij gelooft dat dit een weldaad voor de liefhebbers zou zijn. De voorz. deelt mede dat er eenige banken zullen geplaatst worden, maar raadt af een wa randa te bouwen. De heeren A. Wuring en Vrolijk maken de op merking dat de kraan der waterleiding zoo dicht mogelijk op de wal geplaatst dient te worden, dit zal groot gemak opleveren voor de eigenaars van scheepjes. Eerstgenoemde stelt tevens voor het water gratis beschikbaar te stellen, waarop de heer J. Olij antwoordt dat dit van gemeente wege niet mag. De heer M. Oppenhuizen meent dat, om ’t ver morsen van water te voorkomen er voor betaald dient te worden. De heer De Ruiter vraagt hoe groot de maat der buizen zijn die er zullen worden gelegd en of het niet mogelijk zou zijn een standpijp te plaatsen waaraan bij brand een slang op kan worden geschroefd. De voorz. antwoordt dat de dikte der pijp is en dus daarvoor onvoldoende. De heeren Hofstra eri Vrolijk steunen het voor stel Veen, maar nadat de heer J. Olij en ook het bestuur een en ander hebben toegelicht, trek ken ze hun voorstel in, waarna het bestuurs voorstel wordt aangenomen. Rekening zal wor den gehouden met de op- en aanmerkingen. Van het punt Rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt. De heer Vrolijk zou het wenschelijk vinden dat in de Jachthaven stopcontacten werden ge plaatst waarmee men zoonoodig met stofzuigers de schepen kan reinigen. De heer S. H. Groenhout wil nog eens op zijn vraag terug komen betreffende het onderling ruilen van jachthuizen. Van bestuurszijde wordt gezegd dat dit ten allen tijde mag. De heer A. ten Cate meent bij nalezing van art. 5 van het reglement dat de klacht van de h.h. Doodkorte en Stoffer ongegrond is. De heer Doodkorte betwist dit en houdt vol dat de heer Stoffer en hij in hun rechten zijn geschaad. De heer Bakker stelt voor het pad met tegels te verlengen. De heer D. Oppenhuizen maakt het bestuur attent op de lekkage van de oude jachthuizen en zou hierin gaarne verbetering zien, waarop de voorz. antwoordt dat ook het bestuur dit punt reeds in overweging heeft genomen en er ge galvaniseerde platen zullen worden gelegd voor dakbedekking. De heer W. Wuring stelt voor de huur met 15 te verlagen en niet alle jaren een zoo groot bedrag af te lossen. maar soms ook gevoelig, zooals uit „D Scheper” bleek. Zooals we Van Riemsdijk ’t liefst hoorden in z’n Veluwsche lied, zoo zijn ook de andere leden van het ensemble, Rie v. d. Roovaert en Van Riemsdijk Jr. op hun best als ze met de leider op Veluwsch ter- rein zijn, al was ook de Hollandsche zang /an de beide eerstgenoemden zeer goed en in de 2e klas B, 8 met 84 dagen in de°2e al was de. éénacter. aardig, aardig echter in de 3e klas f2.6; 2e klas^B 15.3,°2e op onovertroffen wijze de Veluwsche boer Mevrouw Van Riemsdijk begeleidde goed, derland kent men het strijdlied de Internationale het best; in Duitschland of Engeland bv. is dat niet het geval. Dat demonstreert, dat de anderen veel sterker nationaal denken dan wij. Vooral de Engelschen. Het zijn beste vakorganisatie- mannen, maar niet internationaal. Op een ver gadering in Manchester, waar spr. een toe spraakje hield, eindigde hij met het aan heffen van de Internationale. Behalve spr.’s vrouw, waren er slechts twee of drie die mee zongen. Willen wij de internationale positie vaststel len, dan moet met deze dingen rekening worden gehouden. Wij hebben dé plicht om met beide beenen op den grond te staan. Het I.V.V. oefent daadwerkelijk weinig invloed op het internatio naal gebeuren uit In onze vakbeweging betalen wij hooge con tributies; daardoor kunnen wij een groot weer standsvermogen verzamelen. In ons land heeft men beseft, dat naast de weerstandskassen der vakbonden er een stakingsfonds van de geheele vakcentrale moest komen en nu heeft het N.V.V. zoo’n fonds van pl.m. 2 millioen gulden. De po sitie van het I.V.V. is zoodanig, dat geen land meer dan 10 cent per lid en per jaar voor de weerstandskas betaalt wat t°ch een bedroevend klein bedrag is. Op het gebied van de vakbladen is het precies zoo. Hier heeft iedere organisatie zijn eigen or gaan, dat geregeld verschijnt. Het I.V.V. geeft slechts om de 3 maanden een bulletin uit. Ook hieruit blijkt de geringe invloed van het I.V.V. In het lithografisch bedrijf is men het verst gegaan óp het gebied van de vakactie. Daar is men gekomen tot het stichten van een inter nationale arbeidsbeurs, heeft men een weer standskas opgericht, wordt een minimum pro gram van arbeidsvoorwaarden uitgevoerd. Dit is dus een voorbeeld van internationale vakactie. Maar dat is ook het eenigste wat er is. Een zeer groot aantal bedrijven zal van dergelijke inter nationale vakactie worden uitgesloten. Het I.V.V. zal een instituut blijven waar men inlichtingen kan verkrijgen, waar steun bij sta kingen wordt gegeven. Maar verder zal de in vloed niet komen. Bovendien is de steun bij sta kingen gering. Voor het textiel-conflict is bv. slechts f5000 gegeven. De vakbeweging zal zich als nationale bewe ging moeten ontwikkelen. De strijd tegen het kapitalisme zal in verschillende landen gelijke eischen naar voren brengen, en hoewel men dus nationaal werkt, is er toch een internationale actie. Dat is een geluk, want als Wij die natio nale strijd niet hadden, zouden wij geen inter nationale ontwikkeling hebben. De eerste eisch zal zijn verkorting van den arbeidsdag. Willen wij onze menschen ontwikkelen, dan moeten zij over meer vrije tijd beschikken. En het eigen aardige is, dat waar men tegenwoordig komt, men overal dezelfde eischen hoort op dezelfde motieven. Deze nationale ontwikkeling der vakactie is beter en natuurlijker dan die van boven af op gelegde. Wij hebben er belang bij, dat men over al tot dezelfde arbeidsvoorwaarden komt. Dat is de taak van het I.V.V. Van internationale vak actie komt weinig; alleen langs nationalen weg komt men tot verbetering. Sedert 1872 is er op het gebied van de inter nationale samenwerking ontzaglijk veel veran derd. De leiders zijn elkaar behoorlijk genaderd. Doch men overschatte de resultaten daarvan echter niet. Nadat enkele vragen waren gesteld, die door spr. uitvoerig werden beantwoord, sioot de heer Sikkes met een woord van dank de samenkomst. pleegde resp. f74.45, f 124.68, f84.37'/2. Van het ledental van 1563 zijn 550 gezins hoofden en 430 afzonderlijke personen'inge- schreven in de 3e klas, 274 en 161 in de 2e klas B, 116 en 32 in de 2e klas. De balans vermeldt onder activa o. a. de posito Friesche Bank f3219.67, rek.-courant idem f379.60 effecten tegen koerswaarde f2613.50; onder passiva: rentelooze aandee len f 1050, doktersrekeningen f2075, reser vefonds f3172.13. De penningmeester wees nog op de stij ging van het aantal patiënten, nu 71, v. j. 49. Het ledental is op dit oogenblik boven 1600 gestegen. De commissie tot onderzoek der rekening adviseerde tot goedkeuring, waartoe werd besloten; de penningmeester werd gedéchar- geerd onder dankbetuiging voor zijn beheer. De heer Van Manen bracht verslag uit na mens de contröle-commissie, die 4 maal in -- o- 1931 de boeken en kas controleerde en toond. Opvallend was de groote verschei- De heer Ferwerda zegt dat zulks niet mag, men moet de bepalingen der aflossing der lee- ningen gestand doen. Spr. wijst voorts op de mooie inrichting en zegt dat men de dingen groot moet zien en niet klakkeloos moet gaan handelen. Wil men verlaging der huren dan zal men een streep moeten halen door alle de nog voorgestelde verbeteringen. De huur Wuring trekt hierna zijn voorstel in. Het bestuur is op een vraag van den heer R. Salverda er sterk tegen om reclames te plaatsen in de Jachthaven. De heer De Ruiter stelt voor om ook nu men het noodzakelijk vond kasten te bouwen in de nieuwe jachthuizen deze ook aan te brengen in de oude, wat het bestuur toezegt De heer Schaap zwaait het bestuur alle lof toe en meent dat de kritiek aan hun adres gericht niet verdiend is. De heer E. Mets zou het wenschelijk vinden dat de huur der jachthaven per M.s berekend wordt. Van bestuurszijde deelt men mede dat dit wel gebeurt met de oude jachthaven maar dat dit niet het geval is met de nieuwe gebouwde. Daar is een andere regeling voor getroffen en wellicht kan men hier later een wijziging voor treffen. Hierna sluit de voorz. de vergadering, nadat hij den heer Schaap voor zijn waardeerende woorden had bedankt. Vereeniging voor Ziekenhuisverzekering. Deze vereeniging hield gisteravond de al- gemeene ledenvergadering in Onder de Lin den. De voorzitter, de heer Jouvenar, heette de aanwezigen welkom en constateerde dat het bezoek beter was dan de vorige keer, al zijn er ook thans hier weinigen vergeleken bij het ledental, dat eind 1931 1563 bedroeg (v. j. 1295). Toch zijn er nog velen onder de min der goed gesitueerden vooral, die moreel ver plicht zijn zich aan te sluiten, doch het nog niet hebben gedaan, en daardoor een zware risico loopen, dat zij door aansluiting bij de Ver. konden voorkomen. Dat echter bij de ver. reeds 4000 personen (leden en hun ge zinnen) dus 26 A 27 der bevolking zijn aangesloten, terwijl de ver. pas 2’/2 jaar werkt, stemt tot tevredenheid. De secretaris, de heer Maseland, las de notulen en bracht het jaarverslag uit, waar in geconstateerd werd dat de financieele toestand der ver. gunstig is. Het ledental steeg voortdurend en bedroeg eind 1931 in de 3e klasse 980 (v. j. 821), 2e klasse B 435 (v. j. 350) 2e klasse 148 (v. j. 124), dus totaal 1563 (v. j. 1295). Verzekerde perso nen zijn er in de 2e klas 366, 2e klas B 1131, 3e klas 2553, totaal 4050. De heer Kleinstra, penningmeester, gaf het financieel verslag. Aan premies werd in de 3e klasse ontvangen f3786.81, de ver goedingen aan verpleegden in die klasse be droegen f 3298.83, premies 2e klasse B f3278.27’/2, vergoedingen f2839.24, premies 2e klasse f 1634.92, vergoedingen f958.74. Aan rente werd ontvangen f219.81, diversen f4.50, totale ontvangsten f 8.924.31 */2. Be halve de bovengenoemde vergoedingen aan patiënten werd nog uitgegeven aan bodeloon f755.40, boeken en drukwerken f49.50, ad ministratiekosten f400, algemeene onkos ten f 160.22, wegens nadeelig koersverschil van de effectenebelegging werd ten laste der verlies- en winstrekening nog l f 375, zoodat een voordeelig saldo resteert i doorbrengen. Hij kent zijn Veluwnaren als van f 87.3816, dat aan het reservefonds werd geen ander, en van hun leven weet hij niet toegevoegd. Dit reservefonds, begin 1931 alleen grappig te vertellen en te zingen, bedragende f 2646.2416, werd vermeerderd met de inleggelden der nieuwe leden ad f438.50 en bovengenoemd voordeelig saldo en bedraagt nu f3172.13. We stippen uit dit verslag nog aan dat 't aantal verpleegdagen totaal 929 bedroeg’ over 71 patiënten en wel 44 patiënten met 554 dagen in de 3e klas, 19 met 291 dagen l. z. klas. Het gemiddeld aantal verpleegdagen toch vooral omdat Van Riemsdijk er weer was i klas 10.5, de gemiddelde kosten per ver- in .speelde. maar we missen in haar begeleiding toch iets dat Stuurop bij Pisuisse bv. had en ook bij het tweetal Tholen en Van Lier niet ont breekt, nl. het meeleven met het gegevene op het tooneel. Het was een buitengewoon prettige avond met een flink bezoek aan de Harmonie. Modeshow „Hooghuis”. Ook ditmaal was er bij de aanvat het seizoen weer een modeshow bij 1 Carl Stockmann, het Hooghuis, alhier. En als altijd was er ook van de zijde der dames veel belangstelling, gisteravond alleen al was de ruime smaakvol ingerichte winkel tot in de uiterste hoekjes bezet, naar schatting waren er meer dan 200 personen aanwezig. Vlot werden achtereenvolgens tal van japonnen, avondtoiletten, fantasie- en uni- damesmantels, mantelcostuums enz. ge- •t.’ NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1