Eerste Blad. UTTOAVÏ: KIEZEBRIlfK Co. der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. No. 51 Dit No. bestaat uit 4 bladen. Zaterdag 26 Maart 1932. 48e Jaargassg NIEUWSTIJDINGEN. r De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKEl? COURANT is een Advertentieblad Alle Advertentie» worden in bede bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: Aldus, enz. SNEEK, 21 Maart 1932. SNEEK, 16 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 15 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 16 Maart 1932. Aan de Gameenteraad. SNEEK, 14 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: BESLUIT: Namens de Commissie, b. SNEEK, 16 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Raadsvergadering gemeente Sneek. Dinsdag a.s., 7%, uur ’s avonds raadsverga dering. No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een vader en moeder in het armhuis. In de begrooting voor 1932, welke door de Regenten van het Old Burger Weeshui» ter goedkeuring is ingezonden, D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. 1.754.7(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot. wijziging van de Verordening op de hef fing van rechten voor het schutten van vee. No. X 07.155.2(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van namen aan straten. No. 1.842.73(14). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der be grooting van het Old Burger Weeshuis voor 1932. Na gepleegd overleg met het Burgerlijk Armbestuur en persoonlijke kennismaking met het door dit Bestuur uit de sollicitanten gekozen drietal, bieden wij U voor de ver vulling var. de vacante betrekking van vader en moedei in het armhuis de volgende aanbeveling aan: No. 1. J. Boschma en diens echtgenoote S. Sjaardema, thans vader en moeder in het tehuis voor ouden van dagen te Stiens; No. 3. G. A. Dijkstra, timmerman en diens echtgenoote T. Venema te Suameer. Wij stellen U voor de bepaling van het tijdstip van in functietreding aan ons over te laten. No. 1.75. Nota van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van hun voorstel van 3 Fe bruari 1932 (bijlage no. 21) tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving ter adviseering de begrooting van het Old Burger Wees huis voor het jaar 1932. De wijziging, gebracht in het systeem van weezenverpleging, alsmede de minder gunstige tijdsomstandigheden zijn oorzaak dat deze begrooting een ander beeld vertoont, dan we tot nu toe gewend waren. De uitgaven rechtstreeks verband houdende met de instand houding van het weeshuis zijn vervallen. De subsidies, welke tot nu toe daarop voorkwamen, moesten tengevolge van de sterk verlaagde inkomsten worden geschrapt. Ten einde de half-weezenverzorging zoo goed mogelijk in stand te kunnen houden, zagen Regenten zich dit jaar genood zaakt 1 in plaats van 2 af te schrijven op de ge bouwde bezittingen. Inkomsten en uitgaven, die eenige jaren geleden nog ongeveer f 100.000.beliepen, zijn thans geslonken tot f57.236.29. De commissie meent evenwel op deze begrooting geen aan- of opmerkingen te kunnen maken en adviseert tot goedkeuring. No. 1.842.73(14). Nota van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de begrooting van het Old Burger Weeshuis voor 1932. De Cox-, nksaris van Politie heeft bij zijn hierbij over gelegd schrijven er onze aandacht op gevestigd dat bij de politie herhaaldelijk wordt geklaagd over de abnormaal hooge bedragen, welke krachtens de bestaande verordening op de heffing van schutgelden worden geheven voor het schutten van vee. Zijns inziens zijn deze klachten niet zon der grond. Hij adviseert dan ook daaraan tegemoet te komen en wel in dezer voege, dat: le. het recht voor het aanhouden van vee (art. 1, letter a der Verordening), dat z. i. naast een recht voor het overbrengen van het aangehouden vee naar de schutstal (art. 1, letter b) geen voldoende redelijke grond heeft, te doen vervallen; 2e. het recht wegens voeding en verzorging van het vee in de schutstal in verband met de daling van de prijzen der veevoeder-artikelen sedert 1920, het jaar, waarin dit recht op het tegenwoordig bedrag werd bepaald te verlagen van f2.50, resp. f 1.50 tot f 1.50, resp. f0.75 per 24 uur en per stuk; 3e. het recht voor het doen van openbare kennisgeving van het schutten te bepalen op: de terzake werkelijk ge maakte kosten, in plaats van op een vast bedrag van f5.—; 4e. het recht wegens vergoeding van de kosten van verkoop van niet teruggevraagd vee te doen vervallen, aangezien deze verkoop toch altijd óf door de politie óf door den Marktmeester plaats heeft en terzake dus geen kosten worden gemaakt. Behalve wat betreft het voorgestelde sub 3, de prijs van de daar bedoelde openbare kennisgeving bedraagt ongeveer f 5.iets meer of iets minder, terwijl bovendien art. 269 der Gemeentewet eischt, dat het bedrag van het recht in de verordening wordt vermeld kunnen wij ons met dit advies vereenigen en stellen U mitsdien voor te nemen het volgende besluit: De Raaid der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 15 Maart 1932, no. 1.754.7(3); Jeugdherberg. Maandagavond heeft het Comité tot oprichting van een jeugdherberg te Sneek, eene vergadering belegd te Bols- ward, waar dr. O.osterhuis uiteenzette, waarom Sneek een geschikte plaats is voor een jeugdherberg. Het beroep op Bolsward bleek niet tevergeefscheen sub-Comité werd opgericht waarin zit ting namenDs. Vink, Ds. Kossen en deheeren Spaanders, Reinders en Wes- terhof. is, in afwijking van vorige jaren, het afschrijvingspercen tage op de gebouwde bezittingen van 2 op 1 terug gebracht, tengevolge waarvan in verhouding tot 1931, een geringere last van f4824.14 op de begrooting drukt. Re genten hebben gemeend, zooals blijkt uit het rapport der Commissie voor rekeningen en begrootingen, tot het treffen van deze maatregel te moeten overgaan, teneinde de half- weezenverzorging zoo goed mogelijk in stand te kunnen houden. Wij meenen tegen goedkeuring van een begrooting waar in de getroffen maatregel is verwerkt, voor dit jaar geen bezwaar te moeten maken, maar wij meenen daarnaast goed te doen door thans reeds op te merken, dat uit-een oogpunt van goed financieel beheer van een middel als nu toegepast, slechts een zeer tijdelijk gebruik mag worden gemaakt. Dit klemt o. i. te meer als in aanmerking wordt genomen, dat zich onder de gebouwde eigendommen van het Weeshuis tien boerderijen en een koemelkerij bevinden, die aan de bedrijfseischen voortdurend zullen moeten blij ven beantwoorden. Wij maken deze opmerkingen thans reeds om te voor komen dat het nu verleenen van goedkeuring als een ante cedent zou kunnen worden beschouwd waarop een volgend jaar met vrucht een beroep zou kunnen worden gedaan Wij wijzigen bij deze de conclusie van bovenbedoeld voorstel in deze zin, dat het voorgestelde nieuwe artikel 84 der Algemeene Politieverordening luidt ais volgt: „Onverminderd het bepaalde in artikel 7 der Grondwet, is het verboden zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders lucifers, papier, potlooden, prentbriefkaarten of andere kleine voorwerpen of waren, hetzij aan de huizen, hetzij op of aan de openbare weg, te koop aan te bieden of te venten.” De Commissie voor de Strafverordeningen kan zich met deze redactie vereenigen. schutten f5. 2e. deze wijziging treedt in werking op de dag harer afkondiging. Nu de straat langs het ziekenhuis tusschen de Stations weg en de Emmastraat, gereed is gekomen, is het ge- wenscht, dat haar een naam wordt gegeven. Wij zouden deze straat met het nog in haar verlengde aan te leggen gedeelte, aansluitende op de Willemstraat en op de bijge voegde teekening no. I, aangeduid met de letters AA, in verband met de in de nabijheid gelegen ziekeninrichting, ae naam willen geven van „Ziekenhuisstraat”. Ook een drietal in de nabijheid van de Bolswarderweg aan te leggen straten, met welke aanleg spoedig zal wor den aangevangen, komen voor het geven van namen in aanmerking. Aan de nieuwe straten ontworpen in het tusschen de Hemdijk en het spoorkanaal geprojecteerde stadsdeel, zouden wij namen van vogels wenschen te zien toegekend. Aan de eerste na de Parkbuurt, in Zuidwestelijke rich ting geprojecteerde dwarsstraat van de Bolswarderweg, op de bijgevoegde teekening no. II,' aangeduid met de let ters BB, zouden wij de naam v, lien geven van „Meeu wenlaan”. De straat welke vanaf bedoelde Meeuwenlaan zal loo- pen, eerst evenwijdig met de Bolswarderweg, daarna met bedoelde laan en vervolgens weder met een ombuiging op die laan uitkomende, op teekening no. II, gemerkt CC, zouden wij de naam willen geven van „Ooievaarslaan”. De korte straat welke zal loopen van laatstgenoemde straat naar het punt waar de Hemdijk en de Bolswarder weg samen komen, op teekening no. II gemerkt DD, zouden wij de „Leeuweriklaan” wenschen te noemen. Ingekomen is een schrijven van het bestuur van de ver- eeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier, welk schrijven wij hierbij overleggen en waarin er op wordt gewezen, dat de vrijwel met elkaar overeenko mende straatnamen „Stationsweg” en „Stationsstraat”, voortdurend aanleiding geven tot verwarring. Deze opmerking schijnt ons juist, waarom wij voorstel len de naam „Stationsweg” te vervangen door „Spoor- iaan”. j Ten slotte zouden wij het gedeelte van de Willem de Zwijgerstraat dat ligt tusschen de Oppenhuizerweg en de Bourbonstraat, op de bijgevoegde teekening no. Ill, nader aangeduid mei de letters EE, in plaats van Willem de Zwijgerstraat, Frederik Hendrikstraat willen noemen, aan gezien bedoeld eind straat feitelijk een deel vormt van laatstgenoemde straat. Resumeerende stellen wij U voor ie nemen het navol gende besluit: De Raad d<.r gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 21 Maart <932, no. X 07.155.2(1); Verceniging het Friesch Tehuis Pro Seneetute. In de vergadering op .24 Maart 1932 te Leeuwarden gehojiden, werd het vol gende verslag uitgebracht: Het jaar 1931 had een normaal ver loop. In .plaats van Ds. Banga, die wegens vertrek uit de provincie tot spijt der overige bestuursleden het lid maatschap van het Dagelijksch Bestuur moest neerleggen, werd verkozen de heer Ds. Kalma te jBeetsterzwaag. De heer Nieveen die periodiek aftrad werd herkozen. Beide heeren namen de be noeming aan. De door het overlijden van den heer v. Raamsdonk den dooi de Nederlandsche Vereeniging „Pro Seneetute” ingevolge de statuten in het Dagelijksch Bestuur der Friesche Ver. benoemden vertegenwoordiger dier Ver eeniging ontstane vacature was op 31 December nog niet aangevuld. In den heer Van Raamsdonk, die vanaf de oprichting lid van het bestuur was, verloor men een gewaardeerden medewerker, wiens adviezen door het bestuur steeds op prijs werden gesteld. Al bezocht htf in de laatste jaren de vergaderingen weinig toch had al wat de instelling betrof zijne volle be langstelling. In het Gewestelijk Bestuur werd als nieuw lid benoemd de heer Pais te Menaldum. De heer H. M. Tromp te Sneek verliet metterwoon de provincie en trad deswege af. De pensionaires genoten over het al gemeen een goéde gezondheid. Echter is een hunner in verband met chror nisch lijden naar familie yertrokken. De daardoor opengevallen plaats wend dadelijk weer aangevuld, zoodat het pen sion vrijwel gedurende het geheel» jaar volledig bezet was. Sterfgevallen had men niet te betreuren. Vaii de wijze waarop het pension werd beheerd kan ook ditmaal niet- anders dan met veel lof gewaagd wor den. De uitbreiding van het keukenge deelte welke al eenigen tijd noodzake lijk 'was gebleken en welke verbou wing in het voorjaar van 1931 tot stand kwam, bleek een groote verbetering te zijn, zoowel voor wat Betreft de rui mere werkgelegenheid die er door ge schapen werd als omdat nu een gezel liger woongedeelte voor het personeel kon worden verkregen. Nadat dit verslag en de rekening en verantwoording waren goedgekeurd, werd de heer A. J. de Greve die aan de beurt van aftreding was als lid in het Dagelijksch Bestuur herkozen. In de daarop dadelijk gevolgde al gemeene vergadering werd tot lid van het Gewestelijk Bestuur gekozen de heer Mr. K. H. Mulder te Sneek ter wijl in dat bestuur werden herbenoemd de heer Hanegraaff te Leeuwarden en de heer Dr. Posthumus te Sneek. Ten overstaan van notaris E. Elema had in het café „Onder de Lin den” de finale veiling plaats van een woning aan den Ouden Dijk no. 5, te Sneek, laatst in eigen gebruik bij wijlen den heer Th. Doevendahs. Koo per werd de heer Johs. Agter te Sneek voor de som van f 1350.Perceel Pa rallelweg no. 6 is ingehouden. 1. aan de straat welke zal loopen van de Stationsweg naar de Wil emstraat, op de bij dit besluit behoorende teekening no. I, aangeduid met de letters AA, de naam te geven van: Ziekenhuisstraat; 2. aan de eerste na de Parkbuurt in Zuidwestelijke richting gepr. 'ecteerde dwarsstraat van de Bolswarder weg, op de i ij dit besluit behoorende teekening no. II, aangeduid m-t de letters BB, de naam te geven van: Meeuwenlaan 3. aan de straat welke zal loopen van de onder 2 be doelde straat eerst in Westelijke daarna in Zuidwestelijke richting en v ;rvolgens met een ombuiging weder op de onder 2 bedo :1de straat uitkomende, op teekening no. II, aangeduid m t de letters CC, de naam te geven van: Ooievaarslaar 4. aan de straat welke zal loopen van de onder 3 be doelde straat naar het punt waar de Hemdijk en de Bols warderweg s. men komen, op teekening no. II aangeduid met de letter: DD, de naam te geven van: Leeuwerik laan; 5. de straatnaam „Stationsweg” te vervangen door: Spoorlaan; 6. voor h( t gedeelte van de Willem de Zwijgerstraat dat ligt tussc en de Oppenhuizerweg en de Bourbonstraat en op de bijl ehoorende teekening no. Ill aangeduid met de letters E— E, de naam Willem de Zwijgerstraat te ver vangen door: Frederik Hendrikstraat. le. onder voorbehoud van de goedkeuring der Koningin de „Verordening op de heffing van rechten voor het schut ten van vee in de gemeente Sneek”, vastgesteld bij raads besluit van 28 September 1916, no. 5, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 19 Februari 1917, no. 43, en ge wijzigd bij raadsbesluit van 29 September 1920, no. 14, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 18 December 1920, no. 44, te wijzigen in die zin, dat artikel 1 wordt gelezen als volgt: „in verband met het schutten van vee in de daarvoor door Burgemeester en Wethouders aangewezen schutstal, worden de volgende rechten geheven: a. wegens het overbrengen van aangehouden vee naar den schutstal: voor vette varkens, stieren, koeien en paar den f 0.40 per stuk; voor al het overige vee f 0.25 per stuk; wegens voeding en verzorging in de schutstal voor elke 24 uren: voor een paard, stier, os of koe, ouder dan één jaar, f 1.50; voor al het andere vee per stuk f 0.75. Gedeelten van 24 uren worden voor vol gerekend. Wanneer evenwel het aangehouden veè binnen zes uren na de aanhouding wordt teruggehaald, wordt respectieve lijk betaald f 1.en f 0.50 per stuk. c. voor het doen van openbare kennisgeving van het M1EUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1