jarige Renommée RIC 1i J 1 f s 4ri 2k.o HET EINDJE CIGARET. MlIIloenen menschen dankon hunna gezondheid aan hol dagelljksch gebruik van Quaker. Doctoren en opvoeders der Jeugd hebben hel reeds gedurende 80 jaren aanbevolen. A vJ De heer Van der Voet stelt de vraag: Als de vegetariër het leven niet kan schenken, wel nemen, hoe staat hij dan tegenover de mobili satie? Ds. Wiersma antwoordt, dat z. i. een mobili satie noodig kan zijn als afweer-instituut van een oorlog. Daarin zou spr. geen bezwaar heb ben en mee kunnen doen., Wordt het evenwel een oorlogs-instrument, dan dient de vraag overwogen of dienstweigering niet geboden is. De motieven tot de daad beslissen. Als een dolle hond op iemand los komt, kan men het leven van dien hond waardeeren, maar verstandiger is het hem neer te slaan. Onnoodig dooden is evenwel in strijd met het vegetarisme. Met een enkel woord sloot de heer Ringnalda de vergadering. Daar wordt een' roekelooze daad Vaak oorzaak van dat groote kwaad: Het licht ontvlambaar struikgewas Benut de schoone kans alras, Dan is in minder dan geen tijd Een bosch- of heidebrand een feit En de verstoorder van de pret Was weerhet eindje cigaret tegelijkertijd midden in het begin van een nieuwe wereldoorlog, die alles overschaduwt wat men geleden heeft. Deze nieuwe oorlog is de eigenlijke grondslag van ons volkscongres zoowel als van de scheuring in de S.D.A.P. We hebben dat al eens meer zoo beleefd; in 1911 en ’12 hadden wij de kleine oorlogen in de Bal- kanlanden, welke revolutionnairen als Lenin en Liebknecht direct onderkenden als het begin van de wereldoorlog!. De internationale soc.-demo- cratie bazelde echter toen in Bazel, terwijl de revolutionnairen eischten massale acties in alle landen, om de regeeringen duidelijk te maken dat men zich niet als vee wilde laten afslach ten. Jaurès en Troelstra en anderen snoerden daar te Bazel echter Lenin, Luxemburg, Lieb knecht, Gorter de mond, en dat was voor de kapitalistische klasse het bewijs dat men, als het oogenblik gekomen was, de oorlog kon ontketenen, omdat de massapartijen wel groote woorden gebruikten, maar geen front zouden maken tegen de oorlog. Wij, communisten, meenen dat wij dit front wel kunnen maken, dat een goed geleide revolutionnaire massale actie het kapitalisme verhinderen kan oorlog te veroorzaken. Alles in de maatschappij is vol gens onze opvattingen door de menschen ge maakt en dus door hen ongedaan te maken. Als de oorlog dus niet voortkomt uit de na tuur, maar door de daden van menschen, kun nen deze menschen ook de oorlog tegen hou den. En daarom willen we nu onze formaties tegen de oorlog stellen; de massa’s hebben ons vroeger niet willen gelooven, de s.d.a.p. sloeg ons neder, maar de wereldoorlog kwam en stel de ons in het gelijk. En nu is de toestand weet zoo, weer laat men zich bedriegen door de ka pitalisten, en wijs maken dat de oorlog in het verre Oosten niet de voorlooper is van de nieuwe wereldoorlog, omdat die oorlog zoover hier vandaan is. De zgn. ontwapeningsactie wordt mede gebruikt om de massa’s in die waan te houden, al 36 conferenties) zijn gewijd aan de ontwapeningszwendel, op één waarvan Lit- winof voor sovjet Rusland voorstelde algeheele ontwapening, wat onder leiding van de Fran- sche soc.-dem. Boncourt door de andere afge vaardigden werd afgestemd, evenals zijn voor stel tot geleidelijke ontwapening in vier jaar. Mr. Marchant erkent thans, dat Litwinof toen gelijk had. Als de massa’s het maar voelden zoo- als wij het zeggen, zou het troepje in Genève al lang weggejaagd zijn. Is het niet al te gek dat Japan daar op die conferentie met 150 ad miraals en generaals is, terwijl het sedert Sep tember de nieuwe wereldoorlog inleidt, door in China met geweld een rooftocht te voeren. Maar In 1927 hebben die twee schavuiten Macdonald en Henderson precies zoo gedaan in Shanghai als de Japanner» het nu doen. Het is te Genève roover en rooversmaat, ze rooven en moorden in landen, waar ze niet thuis hooren. Maar ook deze conferentie wordt gebruikt de massa’s te benevelen; veel erger dan het bedrog van 1912 is dit bedrog met de ontwa pening. En dan is er het feit dat de soc.-dem. van 1932 niet meer die van 1912 is. Toen voelden wij dat zij bezig was de zaken aan de bour geoisie te verraden en n u weten we dat dit in werkelijkheid in de oorlog is geschied en thans geneert de s.d.a.p. zich heelemaal niet meer. De Straks, met het milde jaargetij Gaan velen weer naar bosch en hel, Daar zoekt /vooral de stedeling Ontspanning en verademing. Daar wordt gestoeid, daar wordt gekiekt, Daar wordt gevoetbald, gepic-nict, Daar rookt men strijdig met de wet Zoo graag tersluiks een cigaret. Rioscoopnlww», De ,rAmicitia"-bioscoop brengt ons een zeer spannende griezel-film n.l. „De Terugkeer van Dr. Fu Manohu" een 'vervolg op Sax Rohmers beroemde detective verhaal. Warner O land speelt de titelrol op fenomenale wijze. De bioscoop „Bjj de Waag” heeft tau een met spanning verwachte Schlager n.l. het Ufa meesterwerk „Het Congres danst", een film die zoowel wat spel, regie als enscènee- ring betreft iets nog „.nie dagewescncs” Deze film speelt rond het .Wcencr Con gres van 1814, waar <üö»t het lot van hot toenmalige Europa werd beslist, en een serie sterren schittert er we noemen Lillian Harvey, Willy Fritsch, Lil Dagover en Conrad. Veidt. De me lodieuze muziek van deze film is haar zelf hier reeds voorafgegaan. Wieken't niet: „Dan gïebst nur einmal.. Een der grootste films van het seizoen. Communistische partij Holland. Gisteravond was er een vergadering van deze partij jn Amicitia. De heer Jac, de Rook van Lemmer sprak er een inleidend woord. De heer D. Wijnkoop sprak over „Het con gres van de S.D.A.P. te Haarlem of het Volks congres te Utrecht?’’ Beide congressen hebben een zeer bepaalde ondergrond, het congres der S.D.A.P. heeft oppervlakkig gezien de richting bepaald welke politiek in de toekomst zal wor den gevolgd. Beide congressen stonden in het teeken der tijden waarin wij nu leven. We heb ben 40 jaar geleden de scheuring in de oude Socialistenbond gehad, waar de jonge Troelstra tegenover Domela Nieuwenhuis stond, daarna is in 1909 te Deventer spr. met eenige kamera den uit de beweging gebannen omdat we het oude revolutionnair programma der arbeiders beweging wilden verwezenlijken, en nu hebben we weer een scheuring. Zoo iets wordt niet ge bracht door de gril van personen, maar door de nood der tijden, die in de personen uiting vond. In 1907 en 1908 was er de geweldige duurte en werkloosheid en ook toen hebben wij er op ge wezen dat Troelstra en de zijnen op compro missen met de bourgeoisie aanstuurden. Maar thans hebben we niet alleen te maken met enkel een scheuring in de S.D.A.P., maar met een keuze tusschen 2 wegen, die uitweg zoeken uit de nood der tijden; de eene weg vindt uitdruk king in het jonge internationale communisme, de andere is die van de S.D.A.P., zoowel van rechts en links, die geen van beiden de strijd tot het uiterste n u tegen het kapitalisme willen organiseeren. We staan in een geweldig» crisis-ellende, waarvan het einde nog lang niet in zicht is, en Dan viel er weer een brok natuur Als offer van ’t vernielend vuur. Dan sluit er weer een eigenaar Uit vrees voor ’t eeuwig brandgevaar, Voor het publiek zijn bosschen af. Dat is voorwaar een harde straf: Dan wordt er weer een bord gezet De oorzaak wasde cigaret. Sa*» KOOPT DE SCHOENEN Komaan, toeristen allerhand’, Gebruik eens even uw verstand: Maak van uw heerlijk rookgerei Toch geen gebruik in bosch en hel. Bedenk eens wat ge zelf zoudt doen Wanneer uw bosch of uw plantsoen Herhaaldelijk te gronde ging Door toedoen van een vreemdeling? j. 8. Jotiannes-Passton. Een zeer prijzenswaardig gebruik, dat steeds meer in zwang komt, is het uitvoeren der getoonzette Passie in de Lijdensweken. Op de eerste plaats denken we dan aan de MattMus- en Johannes Passion van j. S. Bach, die met recht de grootste belangstel ling verdienen, want de groote meester, diep doordrongen van een echten godsdienstzin, heeft de geheele passie meegeleefd en het aangrijpend gebeuren in de schoonste klan ken vastgelegd. Men bemerkt hoe in de tra gische momenten zijn hart bloedde en Bach, intens meevoelend met den lijdenden God- mensch, zijn gansche kunnen aanwendde om de diepe tragedie in zijn muziek weer te geven. Slechts een meester als Bach, met zulk een groot geloof en kinderlijk vertrouwen, is in staat een dergelijk meesterwerk te scheppen, dat de critiek der eeuwen kan doorstaan en waarvan steeds voor de toe hoorders, maar in niet mindere mate voor de uitvoerenden een ongemeene wijding zal blijven uitgaan. De vraag of de Matthflus- dan wel de Johannes-Passie het schoonste geheel is, valt moeilijk te beantwoorden en is een kwestie van persoonlijk aanvoelen en indi- vidueele visie. Over ’t algemeen voelt men zich meer tot de eerste aangetrokken. Mis schien speelt hierbij de traditie een rol, maar zeker is dat beide werken een ongemeene kunstwaarde bezitten. De Chr. Oratoriumver. alhier had voor dit seizoen de Johannes Passion in studie ge nomen, waarvan we Donderdag 31 Maart in het Gebouw voor Chr. Bel. de uitvoering konden hooren, o. i. juist een week te laat. Waarom werd het werk niet op de meest daarvoor geschikte tijd gezongen? Een pas sender gelegenheid is moeilijk te vinden. De solisten die in het werk een alles be halve gemakkelijke, maar zeer dankbare taak hebben, brachten ons mooie momenten. Zoo liet bv. de sopraan Mevr. Wickefoort Crommelin zich van haar beste zijde hooren in: „Ich folge dich gleichfalls”, waarbij zij op haar „freudigen Schriften” werd verge zeld van de fluit, die zeker een aparte ver melding waard is. De alt, mevr. Coby Plooyerde Graaff, kreeg in haar solo: „Von den Stricken mei- ner Sünden” gelegenheid haar kunnen te toonen. In ieder opzicht was zij niet vol maakt, maar gaf toch een goede weergave. De beide begeleidende hobo’s waren in hun spel te „kleverig”, waardoor de algeheele samenhang dikwijls in gevaar kwam. De tenor, Marcus Plooyer, handhaafde zijn goede reputatie. Vooral in het midden- reglster is zijn stem zeer te waardeeren. Sonoor, waardig en edel werd de Chris- tus-figuur voorgesteld door den heer Jac. Ph. Caro. Zijn diepe, volle basstem maakte een prachtigen indruk. De koren werden zeer verdienstelijk uit gevoerd. De stemverhouding was lang niet slecht, hoewel de bassen te licht waren. Vooral in de zwaardere koren was het fun dament niet hecht genoeg. Het meeste vielen de koralen te loven, die de directeur zeer goed had opgevat. Gelukkig werden deze niet expressieloos gezongen, maar werd de (helaas vaak zeer gebrekkige) tekst juist in aanmerking genomen. Den leider voor deze uitvoering alle lof. De heer Jac. N. D. Hoogslag vervulde een dubbele taak. Eerstens verzorgde hij de con- tinuo-partlj, maar hij zong bovendien nog de Pilatus-recltatieven. Beide onderdeden droegen veel bij ter vervolmaking van het geheel. De begeleiding was aan de Friesche Or kest Ver. toevertrouwd. Veel was er te waar deeren, maar ook waren er gedeelten die ulst door den beugel konden, doch ook jassages, waar ’t orkest zijn taak niet naar jehooren vervulde. Het slotkoor o. a. was mooi van klank. De eerste inleiding echter bv. te rommelig, niet gedragen en devoot genoeg. Dat men echter in no. 66, waar een coupure in voorkomt, geheel van de wijs raakte en een chaos van klanken voort bracht, is onvereenigbaar met het prestige der vereenlging. Dc heer Joh. Rijpkema verleende zijn me dewerking voor de orgelbegeleiding. De cel list Kueter gaf ons vooral van zijn artistiek spel te genieten in de aria „Er 1st voll- bracht”. Alles tezaam genomen is deze uitvoering wel geslaagd te noemen. Den ijverlgen dirigent R. Beintema komt voor zijn ernstig streven een woord van wel gemeende hulde toe. Weeshuis is een nieuwe regeling getroffen omtrent de aflossing van de geleende gel den; deze aflossing is vertraagd; waardoor de exploitatie der N. V. iets gemakkelijker kan worden gevoerd. De huurprijzen van de reclameschutting zijn eenigszins verlaagd. Met de tennisclubs, de voetbalclubs, de kaatsvereeniging cn verschillende gymnas tiek- en sportclubs zijn de contracten her nieuwd. Gedurende de dagen, waarop de Hentso- tentoonstelling met de daaraan verbonden vermakelijkheden op de terreinen zijn ge houden, Is wel de onmisbaarheid van een Sportpark gebleken. Het verslag eindigt met een opwekking aan alle Sneekers de belan gen der N. V. te bevorderen. De voorzitter zegt den secretaris, den heert H. J. Haytink, dank voor zijn keurig jaarverslag. De heer S. Bakker stelt mede namens de andere leden van de flnancieele commissie, de heeren J. Fortuin en K. Vrolijk voor den penningmeester, den heer T. Ferwerda, en den Raad van Commissarissen dank te be tuigen voor het uiterst zuinig beheer en hun décharge te verleenen, waartoe wordt be sloten. De penningm. gaf daarna lecture van de activa, die bedragen: bezittingen f71146.38, kassier f 7347.65, onverdeelde winst f 350.71, totaal f78853.74. Passiva: aandeelenkap. f30000, reservefonds f 192.50, nog te beta len interest f736.20, idem coupons f20.—, gem. Sneek f 15318.98, O. B. W. f6348.97, hypotheek f25000, winst over '31 f 1237.09. Totaal f 78853.74. De winst ad f 1237.09 was voor een niet gering deel te danken aan de Hentso-tentoonstelling. De wensch werd uit gesproken dat dit jaar hier iets dergelijks zal plaats vinden. Enkele vragen van aandeelhouders wer den tot genoegen van de vragers door den penningm. beantwoord, waarna de balans en verlies- en winstrekening werd vastge steld. Tot leden der commissie die de rekening 1932 zal nazien werden benoemd de heeren J. Zwart, K. Schurer en H. de Vries, en tot plaatsvervangende leden de heeren H, Ha nenburg, K. Vrolijk en S H. Groenhout. In antwoord op een vraag naar de voor waarden waarop vlakken van de reclame schutting worden verhuurd, antwoordt de voorzitter, dat deze in overleg met den ad viseur worden aangebracht, en in geen geval het terrein zullen mogen ontsieren. Andermaal kwam de verbetering van het hoofdterrein in bespreking. Uitvoering der werkzaamheden bij gedeelten werd onmoge lijk geacht. Gewacht moet worden tot de sportdag van „Sport en Liefdadigheid” ach ter den rug is. Gedurende langen tijd zal het terrein, als begonnen wordt met de drai- neering, niet gebruikt kunnen worden. Het bestuur zegt toe zoodra de omstan digheden gunstig zijn, daartoe over te gaan. Met het uitspreken van den wensch, dat de exploitatie dit jaar zoo mogelijk nog gunstiger zal zijn dan in het afgeloopen jaar en de gewone dankbetuiging voor de op komst der aandeelhouders, sluit de voorzit ter de vergadering. Japansche soc.-dem. leiding noemt de strijd in Mantsjoerije bv. geen gewone oorlog en schaart zich aan de zijde van haar regeering; zoo mis leidt zij de massa’s, zooals in de wereldoorlog alle soc.-dem. partijen hebben gedaan. En pas een paar jaar geleden heeft de s.d.a.p. bij con- gres-resolutie verklaard zich tegen een mobili satie onder bepaalde omstandigheden niet te zullen verzetten, dat is hetzelfde als nu de Japansche soc.-democratie doet. De kapitalisten hebben nu de absolute zekerheid dat de soc.- dem. willig zullen meegaan met de oorlog. Dat is de afbraak van het socialisme, De Sovjet-unie vertegenwoordigt daarentegen de opbouw van het socialisme en de kapitalisten gebruiken de laster en leugen om de massa wil lig te maken voor een oorlog tegen die Unie. Deze Sovjet heeft in Rusland de groote bezitters onteigend, en het communisme zal het overal doen waar het de macht krijgt. De sovjets hebben daar de dictatuur van het proletariaat ingesteld om te zorgen dat de kapitalisten de macht nooit meer krijgen en de socialistische maatschappij kan opgebouwd. De sovjet heeft de 7 uren werkdag, de werkweek van 5 dagen, ingevoerd, de universiteiten zijn bevolkt door arbeiderskinderen, de badplaatsen door arbei ders, de landbouw is geleidelijk gemechaniseerd, daar is de arbeid de macht en de glorie, daar is geen crisis. Het is te begrijpen, dat de kapi talisten dat land willen vernietigen en daarvoor heeft men Japan de oorlog laten beginnen, om Mantsjoerije straks tot uitvalspoort tegen Rus land te gebruiken. Spr. is er van overtuigd, dat wie echter aan Rusland raakt, tegenover zich zal vinden alle bewoners van de Sovjet-unie en die zullen het weten te winnen ook. Zooals men Japan de leiding in het Oosten geeft tegen Rusland, heeft Frankrijk die in Europa gekregen om de oorlog tegen de Sovjets voor te bereiden. Het is bekend dat onze re geering daaraan meedoet; de reis van minister Deckers naar Indië stond er mee in verband, er zijn reeds contracten afgesloten met de K.P.M. voor eventueel troepenvervoer, de officieren daarvoor reeds aangewezen. Nederland staat hier aan de zijde van Engeland en Frankrijk, d. w. z. Japan. Het kapitalisme zoekt een weg om uit de crisis te komen; voor het kapitalistisch stelsel zijn er te veel menschen, men wil er zich op de oorlogsvelden van ontdoen; bovendien vraagt de oorlog tal van producten, zoodat de prijzen dan weer zullen stijgen. Wij nu willen dat niet toelaten, het kapitalisme is onze doodsvijand, dat bezig is de tweede wereldoorlog te brengen. Wij moeten het vernietigen nu; de soc.-dem. vinden echter dat het kapitalisme eerst wat op adem moet komen. Dat is waanzin. Want we kunnen het ’t gemakkelijkst vernietigen als het zwak is, het gaat om de kwestie: óf het prole tariaat er onder óf het kapitalisme, en dan zeg»- gen wij: het kapitalisme. En die woorden moe ten omgezet in daden; dagelijks moet de strijd tegen het kapitalisme georganiseerd, door revo- lutiönnaire groepsvorming. Een vereenigd pro letariaat van arbeiders en boeren, dat zich ver zet tegjn elke aanval op een harer groepen ge daan, zal het kapitalisme vernietigen. Het congres der s.d.a.p. was dat der verwor ding. Ze bukt en buigt voor het kapitaal; de Fimmens en de Schmidts wilden wel in de partij blijven om te verhinderen dat de arbeiders naar de communisten gingen, en nu ze er toch uit moesten hebben zp door een nieuwe partij te stichten slechts een strijdbrekersorganisatie ge formeerd om te probeeren beter dan de s.d.a.p. de massa van ons af te houden. Daartegenover hielden wij ons volkscongres, dat op de eenheid van het proletariaat de nadruk legt en de massa’s waarschuwt tegen) de oorlog. Laat men opletten waar munitie gemaakt wordt; vormt anti-oor- logs-comité’s, roept spr. uit. Het geheele op treden der s.d.a.p, was niet anders dan het volk van de strijd af te houden; ons volkscongres wilde allen vereenigen in de daadwerkelijke strijd) tegen het kapitalisme cn dc komende oorlog. Wij zullen, als de regeering het prole tariaat nog wapen» toevertrouwt, ze niet breken en zeker niet gebruiken vóór de regeering, maar wel gebruiken volgens de leiding van het inter nationaal communisme om ook in dit land te vestigen, waarvan Rusland ons het voorbeeld ««L nl. een tak van de internationale Sovjet. Er was eenig debat van den heer Bok, dat spr. uitvoerig beantwoordde. De voorzaal van Amicitia was flink bezet. Buitengewone uitvoering S. G. V. ten bate van het Crisis-cööiité. Men schrijft ons: Gisteravond had deze uitvoering in de Harmonie plaats. De voorzitter opende de avond en heette de weinige aanwezigen 150) welkom. Hij bedankte de menschen, die hebben meegewerkt om deze avond tot stand te brengen, in het bijzonder den heer Radsma en den heer Bos. Het gymnastiek-programma was hetzelfde van Zondagavond, behalve dat nu de eigen heeren van/ S. G. V. werkten inplaats van de Groningers. Jammer dat één der beste werkers van S.G.V., de heer D. van Delden, door een enkelblessuur verhinderd was mee te werken. Het publiek verliet echter om on geveer 11’/a uur voldaan de zaal. De poging van S. G. V. om het crisis comité een flink bedrag af te staan is niet gelukt. Dank zij het laag houden der kosten zal de afdracht ongeveer 20 gulden bedra gen, welk bedrag niet In evenredigheid is met het werk dat er voor gedaan is door S. G. V. De gramophoon-versterker van den heer Radsma deed het bijzonder best; dit ‘gaf aan 't geheel toch nog ’n prettig tintje. Sportpark Sneek. In do gisterenavond gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N. V. tot oprichting en instandhouding van het Sportpark „Sneek” deelde de voorzitter, de heer D. Zulderbaan In zijn openingswoord mee, dat de heer S. Breeuwsma, die eenige jaren het voorzitterschap had bekleed, door drukke bezigheden, als gevolg van zijn ver kiezing tot wethouder der gemeente Sneek, het noodzakelijk had geacht, de leiding van de exploitatie van het Sportpark aan een ander over te dragen. De heer Zulderbaan meende in den geest der aandeelhouders te spreken, wanneer hij den herr Breeuwsma dank zegt voor het vele, dat hij in het be lang der vennootschap heeft gedaan. Met een enkel woord roert hij den toe stand der vennootschap aan, die uit het fi nancieel verslag van den penningmeester nog duidelijker zal worden. Over de exploi tatie mogen we zegt spr. tevreden zijn, en de vooruitzichten zijn nog wel be moedigend. De heer J. F. Repko, die als commissaris moest aftreden, werd herkozen. Aan het jaarverslag ontleenen we: De terreinen waren, dank zij het gunstige weer, in gunstige conditie. De werkzaamheden aan het oefenterrein verricht, blijken wel verbe teringen te zijn geweest. De verbetering van het hoofdterrein zal, zoodra de omstandig heden gunstig zijn, ter hand worden geno men. Een woord van dank wordt gebracht aan de gemeente Sneek, die ons, door de nog in portefeuille zijnde aandeelen, tot een bedrag van f 3900.over te nemen, daartoe in staat heeft gesteld. Met de gemeente Sneek en het Old Burger Aankondigingen. Maandag 4 ApriL 8 uur. Café Knorr. Vergadering van liefhebbers van paardensport, ter oprichting- van een Harddraverijs en Renvereeniging. Maandag 4 April. Ijlst. De- bat-avond Ds. N. J. Hommes en ds. J. J. Buskes. Dinsdag 5 April. 8.30 uur. On der de Linden. Ledenverg. afd. Sneek Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiékoloinies. Vrijdag8April. Vrijz.-Dem. Tooneel en Muziekcïub. Op verzoek van afd. Sneek Volksonderwijs opvoering „Ontwaken”, too- neelspel In 3 bedrijven. Vrijdag 8 April. 8.15 uur. Café Van Gorkum, Veemarktstraat. Snea ker Zweminrichting en Neptunus. Le zing met lichtbeelden door den heer A. J. Meüeiink. i bruik het lichaam meer behoefte aan vocht heeft, waardoor ’t alcoholisme bevorderd wordt, terwijl alcoholisten van den drank geraakten door de vegetarische voeding. Daarom is het vegetarisme ook van zoo groote sociale betee- kenis. Deze overwegingen zullen niet licht iemand vegetariër maken. Er zijn evenwel nog andere waarden aan te voeren, nl. van zedelijken aard, die echter niet in zich sluiten, dat men onprac- tisch behoeft te worden. Als het vegetarisme de matigheid bevordert, dan wordt daardoor al reeds een der menschelijke deugden bevorderd. Als het waar is, dat het leven 's menschen hoogste goed is, dan is de matigheid een deugd. De mensch staat in en tegenover het leven van mensch en dier en plant, en de belde levens wijzen verschillen in levenswaardeering. Spr. citeert een gedeelte uit „Het licht van Azië”, waarin 't Boeddhisme beschreven wordt met o. a. de leer dat de mensch, die het leven van een dier neemt, het proces van de reïncar natie breekt, en welk werk het vegetarisme be pleit als de zedelijke wording van den mensch. Dit laatste is een goede grond, waarop het ve getarisme kan worden gepropageerd. Wij kun nen het leven wel nemen, niet schenken; dit is iets van bovennatuurlijke orde. Hoe zal dan de mensch, in wie het besef leeft dat hij deel heeft aan het leven als het hoogste, het dier niet te gemoet treden als drager van eenzelfde leven? Doet hij dit niet, dan is hij de oppermachtige, niet de evenmachtige. Zou de mensch niet uit eerbied en deernis grootmoedig willen wezen? Zouden derhalve practische en zedelijke en godsdienstige overwegingen niet pleiten voor het vegetarisme? 50 I I 43 4 4? 21429 «wart» ffiollwan gewaarborgd 30 4 3» 36 4 42 DA9IB 2.00 L Franco huis lagan rembours 3 leder pear nla? petsend word» geruild Weder verkoopere *eT*MHp* -g j^Chaussurei RIC roouiTdau^ onverslijtbaar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2