Officieel Orgaan te Sneak r FEUILLETON ÖSTEIÏ CHIPSTEAD lente Mad. BffMM: Woensdag April IWfe UG). No. 54 IJ Dlt No. bestaat uit 3 bladen. I t OFFICIEEL GEDEELTE. VRIJBUITER VAN DEN D. J I IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondei, Sloten, Tjerkgaast, Spaaueo- Oontrole op de oplaag toegestaan. 1 Regelpnl|s O eend. Abonnementen beiangoQfee fitoHIng I tlesmetteljjke veeziekten. HOOFDSTUK X. Het Schot. 28. Een film, van geheel ander genre gaat in de „Amicitia”-bioscoop n.l. „De terugkeer van dr. Fu Man- chu”, een detective geschiedenis, maar boosaardig aanstaarde, uit dit natuurlijk gevoel van tegenzin voort. „Wilt ge zoo goed zijn, mij te zeggen waar ik ben?” herhaalde hij. In het begin dacht hij, dat de man in een spotlach uitgebarsten was. Maar het geluid, BtoKOopnaenwa. „Het Congres danst” in de bios coop „Bij de Waag” is een film, waarvan weer die sterke beko ring van de Weensche atmosfeer uit gaat de tafereelen van. het Weener Congres en de ontvangst der vorsten mogen wonderen van ensceneering zijn, dat wat ook in deze groote film weer bijzonder trekt is dunkt ons de sfeer van het Weensche leven van begin 1800, de gemoedelijke vrooljjkheid in de Heurigcn en dié pracht-scène, de tocht van het Weensch handschoenen ver koopstertje (Lilian Harvey) door Wee- nen op weg naar Czaar Alexanders villa. Schitterend is het muzikale ge deelte van de film, vol van kostelijke melodieën; het spel van Lilian Harvey is natuurlijk uitmuntend evenals dat van haar mannelijke collega’s (o.a. Wil ly Fritsch). Een film vol attractie dus, waarvan men een paar uur werkelijk kan genieten. De geheele houding van den man gedurende min kort onderhoud, had nóg niets méér ge toond dan eenvoudige lichtgeraaktheid, die een mismaakt persoon bij het ontmoeten van :en vreemde aan den dag zou kunnen leg gen Zij was openlijk vijandig geweest i iijn, daar zij zich toch niet met elkaar kon ten onderhouden, maar Het onderwerp met eenige moeite van zich afschuddende, haalde Bunny de schouders op, en zette den auto weer in beweging. Maar de carburator was gericht in de rich ting, tegenovergesteld aan die, welke de man aangewezen had. Chipstead had zich nooit laten verontrus ten door overdreven denkbeeldige vreezen, die op zijn zenuwen werkten, maar ditmaal beving hem een vreemdsoortig voorgevoel van onheil. De ontmoeting van dien man was vreemd geweest, om er het minst van te zeggen. Nadat al zijn gedachten den ge- heelen middag van zijn vriend vervuld ge weest waren, gaf hij zich nu rekenschap, dat hetzelfde gevaar, dat Bob Heddingly geloo- pen had, ook hem boven het hoofd hing. En dit plekje was er prachtig voor geschikt. Om het beeld te volmaken, haperde er op dit oogenblik iets aan den motor, en hij moest uitstappen om te onderzoeken. Vervolgens draaide Li, zich op zijn hielen om en verdween snel in de duisternis. Ter- vijl hij verdween, drong het geluid van dat chelle gekakel opnieuw tot Chipstead door. „Lichtgeraakte duivel 1” mompelde Bunny. Deze woorden gaven evenwel geen uiting Kievitseieren. Aan de markt alhier ‘werden heden pl.m. 230Q kievitseieren aangevoerd, prjjs 18 tot 20 cent per stuk. j GwonOen Vawerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tinipiein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ió en 12'/j uur de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 4 April 1932: zakkam in étui; hee- renrijwieL Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 4 April 1932: beursje met inh., P. Veldhuis, Westersingel 20; rozenkrans, D. Lautenbach, 3e Zomer- rakbuurt 26; tondeuse, O. Eden, Franeker- vaart 14a; schroevendraaier, D. Kluiwstra, Badhuisgracht 12. Op de voordracht ter benoeming van een dór. der gemeentel, lichtbedr. te Almelo zijn geplaatsi 1. HL O.. Wenink, adjunct-dixccteur der techni sche bedrijven te Apeldoorn; 2. ir. J. Bellinga, directeur der gemeentelijke icht- en .waterbedrijven te Snoek. deiar SYDNEY HORLER Geautoriseerde ventaling van J^. R. H. G- NAHUY6 HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan de N. V. Stoom- Wasch- en Strijkinrichting „Frisia” te Sneek tot het uitbreiden van die inrichting door bijplaatsing van een waschmachine, gedre ven door stoom, een centrifuge met electro motor van 4 P.K. en een goederenlift met een electromotor van 1 P.K. in het perceel Oppenhuizerweg no. 13, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2134. SNEEK, 6 April 1932. Dr. Carthays wilde zich zoo snel mogelijk van de zaak afmaken. „Met den besten wil van de wereld, Mr. Chipstead, begrijp ik niet, hoe ik u met eenige mogelijkheid van dienst zou kunnen zijn.” i „Als ge wilt, zoudt ge mij deze ééne vraag kunnen beantwoorden: heeft Sir Robert, den laatsten dag waarop hij hier was, een pakje ontvangen?’ X „Dat kan ik waarlijk niet zoo dadelijk zeggen, maar ik zal navraag doen.” Hi, keerde binnen vijf minuten terug. „Ik verneem, dat er voor Sir Robert Hed dingly een pakje aangekomen is, denzelfden morgen van zijn verdwijning.” De ondervrager toonde levendige belang stelling. „Weet u, wat het bevatte?” „Volgens de verpleegster, die het hem bracht, bestond de inhoud uit zijn lievelings- merk sigaretten, hem gezonden door zijn pupil, Miss Susan Courtenay.” „Zei zij hem dat?” „Ja.” „Ik dank u, doctor; ik zal u niet verder lastig vallen.” Zij drukten elkaar de hand en scheidden. De scherpe zeelucht drong door de breede boschranden. Over vele mijlen had Chipstead den gehuurden auto door het hart van dat gedeelte van Oud-Engeland gestuurd, dat, eigenaardig genoeg, den, naam draagt van New Forest. Hij had de rust van deze reus achtige uitgestrektheid en boschrijken lust hof gezocht, met het doel, helder te kunnen nadenken. In de herberg „De Kat en de Viool’ had hij een uitmuntende lunch van koude vleezen en bier genoten, waarna hij zijn machine vol gas gegeven had, om zich door haar te laten brengen waarheen zij wilde. En nu was hij verdwaald. De laan, die hij ingeslagen was, bleek niet veel beter dan een ruw karrespoor, en de schemering yiel snel in. En wat erger was, er scheen een storm op te steken. De zon ging aan een weinig goeds belovenden, pur peren horizon onder; de takken van de hoo rnen aan beide zijden van den weg, trilden als uit angst. Hij moest terug. Hij kon mijlen van iedere behoorlijke schuilplaats verwijderd zijn, en hij gevoelde zich eensklaps vermoeid. En bo vendien, hij verlangde naar menschelijke ge rieflijkheden, een lekker vuur, een heet bad, zich verkleeden. Met het vraagstuk, waarmee zijn geheele geest vervuld was worstelende, had hij zich te ver laten voeren. Hoe heerlijk ook bij daglicht, in de duis ternis, die nu gevallen was, deed de plek zich eerder spookachtig voor. De wind, die door de boomen floot, begon op zijn zenu wen te werken; hij klonk als een waarschu wing uit myriaden kelen: „Ga weg van hierl Ga weg van hierl” scheen hij te roepen. Hij had niet veel aansporing noodig. Lan delijke schoonheid was héél mooi bij zonne schijn, maar, als de avond gevallen was, Lezing betreffende bet redden van drenkelingen. De Sneeker Zweminrichting en de S. Z. en P. C. Neptunus organiseeren Vrijdag a.s. in Café van Gorkum, Korte Veemarktstraat, een lezing met lichtbeelden, te geven door den heer A. J. Meijerink, voorzitter van de Ned. bond tot het redden van drenkelingen. Een lezing die de belangstelling van een ieder verdient, waar het hier een bijzonder nuttig onderwerp betreft. in z’n soort een zoo uitstekende, zoo vol spanning, dat men zich er geen oogen- blik bij verveelt, integendeel tot het einde geboeid bljjlft. Dat is mede te danken aan het prachtige spel van Warner Oland, die dr. Fu Manchu bui tengewoon gped speelt en de door een wraakmanie bezeten Chinees voortref felijk typeert. Gedurende de maand Maart j.l. zijn in de provincie Friesland de navolgende besmettelijke veeziekten geconstateerd: Mond- en klauwzeer biyi 8 veebesla. gen in de gemeenten Achtkarspelen 2, Idaarderadeel 1, Kollumerland c.a. 1, Leeuwarden 1, Menaldumadeel 1, Op- sterland 1 en Tietjerksteradeel 1 Rotkreupel bij 12 schapen van 3 vee houders in de gemeenten Aehkarspe- deel, Ooststellingwerf en Schoterland Miltvuur bij 5 stuks vee van 5 vee houders in de gemeenten Achtkerspe- len, Ooststellingwerf en Opsterland. Een lijk van de Stfinfries nangespoekl? Te Harlingen Is gisteravond 9 uur aan gespoeld het lijk van een man, vermoedelijk een slachtoffer van de Stênfries. Het lijk is onherkenbaar, maar aan kleeding en postuur vermoedt men dat het dat van kapitein Feenstra Is. Later meldde men ons dat de familie in derdaad het lijk heeft herkend. 3 kievitseieren in één nest De heer Bouwe Speerstra te Tjalhuizum vond Donderdagmiddag omstreeks half één onder Oppenhuizen, in één nest reeds drie kievitseieren. vertoonde zij zich geheelanders aan het oog, en de adem van een onweer werd op de vleugelen van den wind voortgedragen. Maar hoe geraakte hij van dezen dood- loopenden weg af? Hij scheen nergens heen te voeren. Zich met deze vraag het hoofd brekende, stuurde hij den auto zeer langzaam voor waarts, en met groote dankbaarheid zag hij plotseling een gedaante uit de snel toene mende duisternis opdoemen. Vanwaar deze man gekomen was, kon hij zich met geen mogelijkheid voorstellen, maar hij was er, en dat was voldoende. „Zeg eens, kunt ge mij ook vertellen waar ik ben?’ vroeg hij, zijwaarts stilhoudende. De woorden waren hem nauwelijks over de lippen, of hij zag dat de aangesprokene een eigenaardig persoon was, om in het hartje van een bosch in Engeland roerloos zijdelings van een karrespoor te staan. Hf zag er eerder uit als iemand, die in een Vastelandsche Opera een rol uitbeeldde, want hij droeg een zeer wijden mantel en had een breedgeranden sombrero op het hoofd. Toch kon hij zeer goed een plaatse lijk excentricus zijn een dichter, die zich in zijn lievelingsrol kleedde, of een ultra modern artist. Hij herinnerde zich eens ge lezen te hebben, dat een van de schitterend ste lichten van Chelsea er dol op was, ’s nachts in ’t New Forest rond te zwerven, bi wijze van afwisseling met het Café Napo leon in Piccadilly Circus. Misschien was hi. dit vreemdsoortig uitgedoste wezen? Er was evenwel slechts een tweede blik voor noodig, om te zien, dat dit menschen- exemplaar zelfs nog abnormaler was dan zijn aankleeding liet vermoeden. Het een of ander ongeval had het onderste deel van zijn aangezicht geheel misvormd, zoodat de mond scheef getrokken was schuin naar één zijde. Dit deed vreemdsoortig afstoo- tend aan. Misschien vloeide de gewaarwor ding van Chipstead, dat deze man hem De NKIWE SNggKBR COURAMT te eea abeneenjeoteorgaan, wrsdriM Dinsdags en naas haSea fx. par post f AflO. De SLEEKER OOUUANT i« eea AdverteaHebteM e» woedt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonoé zfn op de J&Bwe Bneeter Comaot ob taseodten tais-aan-tate venspraid: Vrijdags te Hommesta, Tfcns, Goenga, Cöbss, ^brasxtobareia, OtGogawter, Teraool, Abbega, GteHBtTHHar, Baft, ötaworen, Wyetat, Langweer, Bommi. Directeur van Gemeentewerken een inleiding werd gehouden over de wijze, waarop vol gens hun meening dit kanaal moet worden aangelegd langs Sneek en Ijlst. Met de ver tegenwoordigers van de Nederlandsche Pers werd langs het bestaande en het door ons voorgestelde kanaalgedeelte een boottocht gemaakt. In een adres aan den Minister van Waterstaat werd de wenschelijkheid van om legging betoogd, terwijl met vertegenwoor digers van het Gemeentebestuur ons bestuur besprekingen hield hierover met de Provin ciale- en Rijksautoriteiten. Ook met het be stuur Groningen had het bestuur van het Dep. Sneek over deze materie aangename besprekingen. Een onzer bestuursleden nam zitting in het door de Kamer van Koophandel voor Friesland ingestelde Kanalencomité, welk comité vele vergaderingen hield. De in December gehouden verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel in deze orovincie vroeg onze aandacht omdat door de eigenaardige verhoudingen in deze pro vincie, de nijverheid en handel niet voldoen de in de Kamer zijn vertegenwoordigd, in vergelijking met de Coöperatieve vereeni- gingen. Een ónzer bestuursleden nam zit ting] in het bestuiir der Centrale Ver. voor de verkiezing van leden der K. v. K. in Friesland. Hierdoor werd bereikt, dat door deze centrale ver. o. a. ons Hoofdbestuurs lid, de heer F. H. Pijttersen candidaat werd gesteld. Ofschoon de plaats van onzen can didaat op no. 4 ons niet bevredigde, meen den we ons daarbij te moeten neerleggen, nadat van de Centr. Ver. bericht was ont vangen, dat voor de in 1932 te houden ver kiezing voor den Sneeker candidaat een be tere plaats in uitzicht werd gesteld. Naar aanleiding van de vraag van het Hoofdbestuur: „Geeft de huidige regeling van het kiesrecht voor de Kamers van Koop handel en Fabrieken in den kring van Uw departement aanleiding tot klachten, en zoo ja, welke zijn deze, en hoe meent ge, dat ze ondervangen kunnen worden?” had het be stuur met den heer Priester, lid van het wijziging. De ïeeren Ir. A. W. v. d. Poel, G. Hoofdstembureau der Kamer en den heer F. - - - - - h. Pijttersen een bespreking. Het resultaat daarvan werd aan het Hoofdbestuur toege zonden. In verband hiermee, en ook in verband met plaatselijke belangen werd met de ver schillende Middenstandsver. en met V.V.V. samenwerking gevonden, waarbij de zelf standigheid van iedere vereeniging volkomen werd behouden. Het eerste optreden van de ver. was een vergadering op de bovenzaal van „Onder de Linden”, waar de heer Visser van Lemmer een inleiding hield over de belangrijkheid van de eventueele N.O. polder der Zuider zee ook voor Sneek. De vraag van de Nederlandsche Kamer NederlandisChei Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Sneek. In de vergadering van het Departement Sneek van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel werden in de plaats van de heeren W. Hoekstra (aftre dend, niet herkiesbaar) en R. Sorgedrager (vertrokken) als leden van het Bestuur ge kozen de heeren A Postma en S. Zeijl. De voorzitter zegde den heer Hoekstra dank voor het vele, dat hij voor het Departement had gedaan. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd en de functionaris werd gedéchargeerd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren W. Pot en J. Hordijk. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer G. H. ter Horst ontleenen we het volgende: Het aantal leden bedraagt 50, d.i. 10 meer dan het voorgaande jaar. Door perio dieke aftreding kwam in het bestuur^ eenige wijziging. De h» Posthuma en R. E. de Jong werden vervan gen door de heeren R. Sorgedrager, D. v. d. Werf Gzn. en G. H. ter Horst. De voor zitter dankte namens het Departement den heer v. d. Poel voor de als secretaris be wezen diensten en bood hem namens het bestuur een souvenir aan. De dag- en nachtopenstelling van de telefoon, waarover door den heer v. d. Poel reeds besprekingen waren gevoerd, kwam dit jaar tot stand. Inzake het Kanalenplan Groningen-Zuider zee, dat voor onze stad perspectieven open de, werkte het bestuur van het departement i samen met het Gemeentebestuur. Ze beleg den samen een vergadering, waarin door den voorzitter van het Dep. en door den De heer J. Kingma, rijksontvanger te Steenwijk, vroeger alhier werkzaam, is bij beschikking van den Minister van Finan ciën, verplaatst van het kantoor Steenwijk naar Hoorn. Christelijke Vakorganisatieu In de jL Zaterdag alhier ter plaatse ge houden vergadering van de afd. Sneek van den Christelijken Bond van Belastingambte naren werd o.m. de agenda van de op 14 en 15 April te Arnhem te houden algemeene vergadering behandeld en werd besloten het voorstel van het Hoofdbestuur inzake de verkiezing van Hoofdbestuursleden in dien zin te amendeeren dat de verkiezing van die leden niet ter algemeene vergadering maar door de leden van het betrokken district plaats zullen hebben. Het standpunt van de afdeeling met betrekking tot de eventueele plannen van de zgn. commissie Welter en de daaruit eventueel voortvloeiende regee- ringsmaatregelen zal ter kennis van het Hoofdbestuur worden gebracht. Als bestuursleden van de afdeeling wer den herkozen de heeren H. de Jong en S. Krol te Sneek, die eveneens beide namens de afdeeling naar de algem. vergadering wer den afgevaardigd. dat hij met zijn mond voortbracht, was geen ^an alles, waarmee zijn geest vervuld was. lach, althans, als het een lach geweest was, «-—-•> -> -■ was het de zonderlingste, die hij ooit van een menschelijk wezen gehoord had. Het was een soort van het scherpste gekakel vol komen onverstaanbaar en afschuwelijk om te hooren. Chipstead werd boos. Hij moest zich tegen dat laatste gekakel had een dreigende toon een bijna onoverwinlijken afkeer verzetten, laten dóórschemeren^ Hij beklaagde den ander, omdat hij zoo mis- 1 vormd was, maar tochi „Waarom lacht ge?’ vroeg hij. I da..^ o^.. Dat afgrijselijke geluid werd opnieuw j ’erliezen had zou_ hij dien ander gevolgd hoorbaar. Toen vielen Bunny de scheden; ”£t sprak vanzelf, dat een dargelijke van de oogen: de man was stom. Hij deed mndeling het bespottelijke nabij geweest zou pogingen om te antwoorden, maar die klan-j ken waren het eenige wat hij kon vóórt brengen. „Vergeef mij,” mompelde hij, en terwijl de oogen van den man met een verhoogden boosaardigen glans glinsterden, nam hij zijn vulpen en schreef op den achterkant van een enveloppe: „Kunt ge mij den weg naar den straatweg naar Bournemouth wijzen?” Hij gaf de enveloppe aan den man, die de woorden las, en toen wees in een richting, die ,hoe gebrekkig de terreinkennis van Bunny ook was, hem voorkwam juist de ver keerde te zijn; tenzij zijn intuïtie voor rich ting, doorgaans zoo betrouwbaar, hem nu in den steek liet, wees de man in de tegen overgestelde richting van Bournemouth. Zonderlingl Hij nam de enveloppe uit de hand van den ander, en schreef: „Weet ge dat zeker?1” De man antwoordde, met het papier in kleine snippers te scheuren en in den wind te verstrooien. Hij verrichtte deze handeling met onmiskenbare bewijzen van verachting. AHe worden in beide Maden opgenomen, van Koophandel in België: „Is een tol-unie Nederland-België wenschelijk?” vormde na een inleiding van den voorzitter, den heer N. J. Wouda, een onderwerp van bespre king. De vergadering was van meening, dat uit zeker wenschelijk zal zijn, als zijnde een eerste stap op den (weg om uit den vicieusen cirkel te geraken, door protectie in alle lan den gevormd. De vorming van economische eilanden zal tot verlamming van het econo misch verkeer leiden. We moeten terug naar vrijhandel. Het meest werd gevoeld voor een oplossing als door de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland was voor gesteld in haar adres aan den Ministerraad. Hierin wordt voorgesteld, de tariefmuren tusschen de verbonden landen te laten ver vallen voor die artikelen, waarbij elk dier landen als producent groot belang heeft, terwijl deze overigens normaal blijven be staan. Besloten werd in dezen geest de vraag van de Belgische Kamer te beant woorden. Als er geen twee factoren bestaan hadden de waarschijnlijk onevenwichtige toe stand van den man, en dat hij geen tijd te schellen:iin- Het sprak vanzelf, dat een dergelijke i 7:’ i’ .1 -1 Ij |1 h NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Bon <teto Poater'1 Maegpillen avoodi bij het naar bed gaan genomen, veiicekert een goede nacbtruet en verschaft morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flaoo*. J UI VUU1 OIVU YVUO, 11V l -----

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1