Allen daarheen! SPORT em LIEFDADIGHEID. van de dagtaak i NIEUWSTIJDINGEN. iV 2' 3 In aan- gen. Dood door schuld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De bouw van een barak voor besmettelijke ziekten, achter het R.K. Ziekenhuis alhier, is gegund aan de Op een te Apeldoorn gehouden vergadering is besloten de regeering te verzoeken 100 millioen eieren te koopen en te koelen, om den elerprijs te steunen. Z o n d a Genoegen. firma J. van der Velde en Co. te Balk, voor f 45.441. Een en ander voor rekening!van, het R.K. kerkbestuur van den Martinus” alhier. Twee tabakspijpen, P. Schotanus, Sin gel 20; Huissleutel, R. Wielinga, Schar- nestraat 7; Beurs, S. Visser, Klooster- dwarsstraat 57; Rijwielbelastingmerk, D. de Jong, Swartsbuurt 1; Tortelduif, J. Stilma, Willem Lodewijkstraat 23. CM Bij- de daling van de waarde Van de goederen der aarde Is sinds lang het ei ook al Zeer bedenklijk In verval. Pluimveehouders en hun zaken Blijken in de knel te raken, Doch gelukkig heeft de kip Daarvan nog geen flauw begrip. Nederland zit nu verlegen Met dien rijken eierzegen. Het in beeld gebrachte plan Geeft er weer een voorbeeld van. Maar is de groote vraag nu niet: Ligt er prijsverhooging in ’t verschiet? Gelet op tarwe, koffie en de thee, Dan valt de practijk veelal niet meel Vakonderwijs voor Meisjes. Wij ontvingen een Jaarboekje van de Bond van Ouid-Leerlingen by1 het Landbouwhuishoudonderwijs in Fries land, en ontleenen daaraan het vol gende artikel van mej. T. Oosterbaan, directrice van de Huishoudschool, al hier. Het ïijkt een minder gelukkige ge dachte in deze moeilijke tijdsomstan digheden te gaan schrijven over boven genoemd vakonderwijs. En toch kan het echte degelijke vakonderwijs juist nu van zoo heel veel belang zijhwoor de meisjes. Zij bezitten dan tenminste Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’/a en 12’/? uur de na volgende Voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 7 April: Ledig vat. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 7 April: Dop van auto wiel, IJ. Haagsma, Zuid- end 8; Zilveren horlogeketting, J. Koomstra, rWaling Dijkstrastraat 23; InB wordt In den voormiddag verrlch!. Quaker beval de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid en levenskracht en Is als voedsel vrijwel onovertroffen. „De bioscoop j,Bij de Waag” heeft tot en met Dinsdag als hóófd,- nummer: „De Hel van het Vreemdelin genlegioen”, een vervolg op 4.e ba kende film „Beau Geste” die er ook heeft gedraaid en zoo sterk de aan dacht trok. Ook dit is een machtig werk met Ralph Forbes, Irene Rich en Loretta Young in de voornaamste rol len. Spannende intrige, schoone opna men en massa-regie kenmerken deze bbeiende film. In het voorprogramma o.a. ,„Van Wildernis tot dressuur”. Woensdag en "Donderdag hier nog eens 2 voorstellingen van die Schlager bij uitnemendheid „De Privé-Secreta. resse”, met Renate Müller, Felix Bres- sart en Thimig. Maandag ll April 8 uur. Kantoor Raad van Arbeid. Algem. ledenvergadering Ver. tot bestr. der tuberculose. welke richting het meisje zich het meest voelt aangetrokken. Zij kan opgeleid worden voor de volgende lagere acten: N VII. Leerares in huishoud kunde en waschbehandeling. Voorwaarden voor toelating tot de leera- resopleiding: het m.u.l.o. diploma, of een ontwikkeling als gevorderd wordt voor toe lating tot de 4e klasse H. B. S. verder nog het diploma voor huishoudkundige of huis houdster. Voor het laatste diploma moet minstens 2 jaar worden gerekend. De leeraresopleiding eischt daarna nog 2 jaar en kan gevolgd worden aan de volgende scholen: Amers foort (Bekesteinsche laan 37a), Amsterdam (Zandpad 5 en Gabriël Metsustr. 8), Bre da (Nieuwstraat 27), ’s Gravenhage (Laan van Meerdervoort 211), Groningen (Krane- weg 76), ’s Hertogenbosch (Julianaplein 2), Leiden (Galgenwater 1), Nijmegen (Groes- beekscheweg 15), Roermond (R-K. School „St. Agnes’’), Rotterdam (Graaf Florisstr. 45), Utrecht (Nieuwe Gracht 135). De kosten bedragen te Amersfoort f 150 per jaar, te Breda, Leiden en Roermond f200, aan andere scholen meestal f250. Soms is vermindering en vrijstelling moge lijk. Wil men intern, dan bedragen de kos ten f700 tot f 1000 per jaar. De bezoldiging is f65 tot f 100 per we- kelijksch lesuur. Het maximum aantal weke- lijksche lesuren is 28, ook bij de volgende bevoegdheden. N VIII: Leerares in koken en voedings leer. De voorwaarden voor toelating, andere bijzonderheden en de plaatsen waar de op leiding wordt gegeven zijn gelijk aan die voor acte N VIL Na: Leerares in linnen- en costuumnaaien. Voorwaarden voor toelating: ’t M.U.L.O. diploma of daarmee gelijkstaande ontwik keling. De opleiding voor leerares vereischt ver der meestal nog 4 jaar, d.w.z. 2 jaar voor opleiding, waarbij dan dikwijls de acte Nut tige Handwerken wordt gehaald en daarna nog 2 jaar voor de leeraresopleiding, welke gevolgd kan worden te: Alkmaar, Amsterdam (Weteringschans 31 en da Costastr. 64), Arnhem (Rijnkade 3536), Breda (Nieuwstraat 27), Coevor- den, Den Haag (van Diemenstraat 202 en Louise Henriëttestraat 10), Groningen (Kruislaan), Haarlem (Schneevoigtstraat 10 en Kleine Houtweg 14), Leeuwarden, Lei den (Rapenburg 23), Rotterdam (Schiet- baanstraat 26), Utrecht (Nieuwe Gracht 135), Zutfen en Zwolle. De kosten bedragen te Alkmaar f 150 per jaar, te Zwolle f 100, overigens f50, f60 A f80. De bezoldiging is alsvoren. Acte Fraaie Handwerken L. O. Deze acte geeft minder kans op een vol ledig aantal lesuren, daar het aantal lessen in fraaie handwerken op de meeste scholen zeer beperkt is; in combinatie met een an dere acte strekt de acte tot aanbeveling. Duur der opleiding is meestal 2 jaar. Opleiding te Alkmaar, Amsterdam (We teringschans 31), Den Haag (Van Diemen straat 202), Groningen (Kruitlaan), Haar lem (Schneevoigtstraat), Leeuwarden, Lei den (Rapenburg 23), Middelburg, Rotter dam, Schiedam, Zwolle. De kosten bedragen te Alkmaar f75, te Amsterdam f 80, Groningen, Leeuwarden f80, Middelburg f50, te Haarlem, Leiden en Zwolle f60 per jaar. Bezoldiging alsvoren. (Slot volgend nr.) Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden eischte een maand hechtenis met ontzegging van het recht een motorrijtuig te besturen tegen J. v. A., 21 jaar, chauffeur aldaar. „Ons Genoegen” komt in haar jubileum- dagen het gezelschap bestaat 40 jaar eens met een extra vroolijk stuk. Zondag avond wordt in de Harmonie opgevoerd „Tante Jutta”, een blijspel dat het publiek zal doen schaterlachen en dat daarom reke nen mag op een druk bezoek. Gevonden Voorwerpen. iets voor haar leven en zij zullen later kunnen ervaren, dat dit iets meerwaard is en meer vreugde kan geven dan eenig gt.ldelijk bezit. Gaarne geef ik toe, dat het vele ouders met dei beste wil niet mogelijk is hun meisjes dege lijk vakonderwijs te laten volgen, maar toch wil ik er Voor waarschuwen, dat men dit onderwijs niet als een weelde artikel dient aan de kant te schuiven. Wat voor onderwijs heb ik met het vakonderwijs voor meisjes op het oog? De meisjes kunnen zich tegenwoordig voor vele vakken bekwamen, offii later zelfstandig in eigen onderhoud te .voor zien. Vroeger wareii zij in hare keuze nog al beperkt, maar nu staan vele wegen voor haar open. Wel zullen de ouders zich tegenwoor dig echter afvragen, of vele goed vol brachte studie later loonend zal zijn. Immers het werkloozenvraagstuk is aan de orde van den dag, er is al te wei nig werk voor mannen, die toch in de le plaats de aangewezen persoon zijn om finantiëel voor een gezin te .zorgen. Men kan het als billijk gevoelen, dat de vrouw evenveel rechten heeft als de man en men kan de rechten, welke na veel moeite en strijd zijn vetoverd, hardnekkig .verdedigen. Men kan het echter niet onbillyk vinden, als bij evein- tueele sollicitatie naar een betrekking bjj' gelijke capaciteiten de man gekozen wordt boven de vrouw, om reden hij voor een gezin moet zorgen en zij Met. Men heeft het zoo af en toe al druk over het weren vanvrouwen voor be»- paalde betrekkingen. Ofschoon het werkloozenvraagstuk hierdoor bij lange na niet is opgelost, en een en ander hopelijk niet zoo’n vaart zal nemen, kan ik mijl toch voorstellen, dat vele ouders met een gering of een vermin derd inkomen er voor terugschrikken veel ten koste te leggen aan dp studie van hun meisjes. Men kan aanvoeren, dat het jammer is voor de aanleg van het meisje. Dat deze aanleg niet naar die en die rich ting wijst, dat zy het later moeilijk ge noeg kan krijgen en misschien ook wel voor een gezin moet zorgen. .Uit zonderingen kunnen echter niet als re gel worden beschouwd en men heeft tenslotte rekening te houden met de financiën en de tijdsomstandigheden. Gelukkig blijven er nog vele be trekkingen, welke speciaal voor vrou wen geschikt zijn en waarbij zij ook geen groote eolneurrentie van de man hen te vreezen hebben. Bij de opleiding Van dergelijke betrekkingen spreken wij dan ook in het bijzonder vgn „vakon derwijs voor meisjes”. De scholen waar Vakonderwijs voor meisjes wordt, gege ven hebben verschillende namen, al om vat het onderwijs in hoofdzaak de zelfde vakken. Men noemt ze wel vakscholen, maar ook wél huishoudscholen, land- bouwhuishoudscholen, huishoud- en in dustriescholen, vrouwen-arbeidscholen en zoo zijn er nog wel andere benamin gen. Sommige van deze scholen zjjh opleidingsscholen, dat wil zeggen sichor len waar ook leerkrachten worden op geleid. Voor de opleiding tot leerares wordt te genwoordig gewoonlijk een vooropleiding van minstens 3 jaar voortgezet lager onder wijs vereischt. Daarna komt de vraag tot „H: Aankondigingen. g 10 April. Harmonie. Ons Opvoering „Tante Jutta”. Bioscoopnieuws. de ,,Amicitia”-bijoscoop hebben we een groote film van een der beroemdste Amerikaansche regisseurs n.l. Cecil B. de Mille. We krijgen nu zijn „Madame Satan” met Kay John son, Reginald Denny en Lillian Roth in de hoofdrollen. De Telegraaf spreekt van „een Atlantic in de lucht” daar er een sensationeele Zeppelinramp op het witte doek komt. Ook het beroemd- ste Amerikaansche ballet treedt in de film op. WAt de menschen doen of zeggen: Zij gaat voort met eieren leggen, Schoon haar baas maar aldoor grient Dat z’ haar kost nog niet verdient. Zelfs al gaat ze voor haar zaken Luidkeels zelf reclame maken, Moet ze toch het buitenland Missen, als haar beste klant. Uitbreiding Bojswarderweg. Door de gemeente Sneek is besteedt a. het leggen’ van enkele aarden banen, voor straten c.a. en het dempen van slooten met bijlevering van zand en grond, alsmede het aanleggen van rioleeringen en bestratingen van door de gemeente te leveren materialen, een en ander ten behoeve van de uitbrei ding Bolswarderweg; b. het aanbrengen van een bestra ting van door de gemeente te leveren materialen gedeeltelijk op steenslag en puinfundeering, alsmede het dempen, van een gedeelte sloot met bijkomende werken ten .behoeve van de verbetering van den Bolswarderweg. Aantal inschrijvers 20. Ingeschreven door: P. J. Straatsma te Heerenveen f35.400, v. d. Meer te Sneek en Dalstra te Drachtster ComL pagnie f36.180, G. W. Boltje te Hee renveen f36.800, S. Verhoeve te Leeu warden f35.987, H. van Meekeren te Hindeloopen f35.500, S. Schuitmaker te Leeuwarden f35.500, A. J. Water- lander te' Oudekaske f36.920, Jobs. Wierda te Sneek f29.370, E. Metz te Sneek f 29.449, J. W. Boltje te Heeren; veen f 35.600, Joh. Hijlkema te Hecren- veen f39.570, H. Molenaar te Sneek a. f 30.900, b. f 4200, massa f 33000, D. Hijlkema te Bakhuizen f35.200, S. de Wolf te Sneek b. f 4333, massa f33.977, de Boer en Bijlsma te Bols- ward a. f 29.988, D. de Vries te Mun- nekeburen f37.850, B. en H. Beljon te Lemmer f36.500, N.V. Aannemers bedrijf Rival te Sneek a. f 24,675, massa f 29.464, Johs. W. de Jong en Beljon te Lemmer f33.088, H. van Meekeren te Groningen f35.600. Perceel b. gegund aan S. de Wolf te Sneek voor f 4333. Perceel a. Aannemersbedrijf Rival te Sneek f24.675. De inschrijving van H. Molenaar te Sneek berustte op een vergissing; hij had de perceelen verwisseld. Kovacs Lajos. De aantrekkingskracht van Kovacs Lajos band via de microfoon bleek zoo magisch, dat nu men hier gelegenheid kreeg haar persoonlijk te aanschouwen, geen plaats in de grootste zaal van Sneek die van Chr. Be langen, gisteravond onbezet bleef. Er waren zelfs menschen, die vouwstoeltjes hadden meegenomen, om toch maar een plaatsje te kunnen krijgen. Zoo. wachtte een propvolle zaal op wat komen zou, en als het scherm als vaneen gereten door het donderend ap plaus van een enthousiast publiek terzijde glijdt, zit daar de keurig in blauw gestoken band op een verhoogd fraai gedecoreerd orkest-podium. Dat applaus zwelt aan tot een ovatie als Louis Schmidt, wiens identi teit langen tijd met succes schuil ging ach ter het pseudoniem Kovacs Lajos, verschijnt en met een enkele handbeweging de klan- kenstroom van zijn band ontketent voor de Kovacs Lajos Marsch van Palla, waarin de veel geliefde en dus met een extra applausje begroete Bob Scholte zijn entrée maakt; een orkaan van instemming barst los als de band daarna het Friesch Volkslied aanheft, staande wordt het door allen meegezongen en Bob Scholte ziet gelegenheid er een solo in niet al te slecht Friesch in te plaatsen. Na deze zoo de harten veroverende ope ning, en na deze hartelijke ontvangst van de Avro-band, is natuurlijk direct een on verbreekbaar contact tusschen musici en pu bliek ontstaan, en is er een stemming, zooals we die hier zelden voelen, een sfeer van intimiteit ook alsof we deze band hier elke week hoorden. Daarvan was natuurlijk de oorzaak die verlokkende Jazz-muziek, die je eigenlijk als fatsoenlijk zwijgend concert ganger niet kunt aanhooren, maar waarbij je mee zou moeten dansen en zingen, meezingen met Bob Scholte als hij bv. „Rot ist dein Mund” of „O, kleine meid, ik houd van jou” zingt, of als hij in z’n lied het orkest bij ’t publiek introduceert, of „Weine nicht, Mütterlein”, „Meisje”, „Honey y’re sunny”, .„Sweet violets”, en al zoo meer laat hooren. Andere sterren van de band werden niet minder hartelijk ontvangen, natuurlijk in de eerste plaats Pierre Palla, onovertrefbaar als Jazz pianist en xylophonist; de banjo- man, die van de accordeon en de eerste saxophonist gaven soli, alles me gulle dankbaarheid door het publiek ontvangen, dat niet minder genoot van Dostals pot pourri „Hört und staunt”, „Carmen Capers” en een foxtrot-potpourri naar „Die Lustige Witwe”. Het was alles even amusant, onder de electriseerende Invloed van Louis Schmidt zelf, die met enkele handbewegingen uit zijn band alles haalde wat er in zat. Zoo geno ten allen tot het late einde, dat ons natuur lijk bracht „Happy days” en „Goede Nacht” en een afscheids-ovatie van het publiek aan de Avro-band, die alles overtrof wat er dezen avond in deze zaal aan leven was ge maakt. Louis Schmidt kreeg een krans van een jonge dame; na de pauze had de heer Tindal gesproken. Hij sprak een hartelijk woord van welkom namens de Avro en dankte het publiek voor de Avro-trouw deze jaren bewezen. Kovacs Lajos is lange tijd een mysterie geweest, men verdiepte zich in gissingen, wie hij was, zelfs speelde men zijn optreden van andere zijde tegen ons uit ornaat wij in deze tijd van groote werkloosheid onder de Neder- landsche musici een Hongaarsche band zou den hebben geïmporteerd. Maar Louis Schmidt is een even goed Hollander als wij allen. Wij wisten, toen wij de plannen tot op richting van deze band overwogen, niet of er een Hollandsche Jazz-band kon gefor meerd, maar Louis Schmidt kwam bij ons en wat hij bereikte blijkt U nu hier; na de pauze wordt het nog veel mooier. Spr. trad hier ook op kort na het zendtijdbeslult van Mei 1930; tot onze spijt is dat besluit nog niet gewijzigd, maar als men verwacht had dat de Avro er een knak door zou krijgen, is men bedrogen uitgekomen, we zijn on eindig grooter dan in Mei 1930. Daarom heeft men getracht ons op andere wijze af breuk te doen, bv. door het verspreiden van lasterpraatjes; hecht U daar niet te veel waarde aan, zegt spr. Een sterk staaltje van deze laster is bv. dat een goede kennis spr. nog pas opbelde en vroeg of het waar was dat spr. was overgegaan bij de Vara; ook zegt men dat Guus Weitzel gescheiden zou zijn enz. Spr. wil er nog op wijzen, dat de Avro al zijn cijfers publiceert. Spr zou dolgraag willen, dat de andere organisaties dat ook eens deden. Die schermen echter met oncontroleerbare cijfers. Het binnenkort verschijnend jaarverslag van de Avro zal weer zuivere cijfers omtrent onze groei brengen. Het bestuur rekent er op dat gij ons zult blijven steunen als tot nu en als dat gebeurt zullen wij bereiken wat wij zoo gaarne willen: een heele week zendtijd op een eigen zender. Het is een onvergefelijke avond geworden deze kennismaking van Sneek met de Ko vacs Lajos band. Ons Genoegen. II ERl IÜkk? 5 MEI K1 V'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2