Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Ma» PEEK CLOPPENBURG fierste Blad. ITO AVE: MMÏ Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. 48e Jaargang Saterdag 16 April 1632. No. 37 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. ROOD... 40 CGSMA per ft pond I 1 I 889 en Dinsdagste Woudseed, Heeg, Nijezijl, Fotegare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechlum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Wan», Ranwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2J>0, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abormé zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gfarw, Sijbrandaburen, Offingawier, Teraool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Boaum. De heer R o o r d a betoogde dat de revo- lutionnaire strijd niet gemakkelijk maar •aupers getrapt wor- hun duidelijk te ma- Brandstichting. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Assen, waarbij A. van der H., 35 jaar, landbouwer te Eenerveld (gemeente Norg), thans gedetineerd, werd veroordeeld tot 1% jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis wegens brandstich ting in een bij hem in huur zijnde boerderij, welke in vlammen is opgegaan. Hoenderfokkerij afgebrand. NIJEGA (H.O.N.), 14 April. De hoender fokkerij van den heer J. Hollinga alhier is hedennacht afgebrand. Ongeveer 250 kip pen en eenige honderden kuikens zijn daar bij omgekomen. Voor oorzaak wordt aan de kunstmoeders gedacht. Alles was verzekerd bij de onderlinge brandwaarborgmaatschappij „De Zuidwest hoek” te Koudum. L. Ct. <3EiL....3Oa N..83 £ft (^vedkovfie ^Tabak f gevestigd. Als de arbeidersklasse niet meer luistert naar de reformistische praatjes zal een begin kunnen gemaakt met de vestiging der soc. maatschappij. In Amerika zijn 10 millioen werklooccn, 2000 banken gespron gen, steden als Chicago in handen van ban- dietén; dat zijn geen toestanden door com munisten veroorzaakt maar door ’t kapita lisme, en zie dan naar die andere zijde, naar Rusland, waar onder het Czarisme afschu welijke ellende heerschte, dat nog ellende leed 5 jaar geleden en waar sedert dien, dank zij het 5-jarenplan het socialisme ver wezenlijkt wordt. New York of Moskou? De wereld mag geen 2 aangezichten hebben, zooals Barbusse zegt, en zij zal dit niet als gij ook hier in Sneek meewerkt met de com munisten. REKENING WONINGBEDRIJF 1931. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secreta rie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan de raad aangeboden rekening van het woningbedrijf over 1931. SNEEK, 16 April 1932. toch wat moeten merken; en waar de refor misten de macht hebben of gehad hebben is niets bereikt noch in Engeland (Macdonald) noch in' Duitschland, waar de s.d.a.p in 1919 zelfs de absolute macht had. Het refor misme is dus bankroet, nadat het in 1914 de steun der regeeringen voor de oorlog is geweest; wat te verwachten was, daar de s.-d. de arbeiders politiek geen andere op voeding hadden gegeven, een revolutionnaire opvoeding had tot ander resultaat geleid. In Rusland is het anders gegaan; daar waren de arbeiders niet reformistisch op gevoed, de s.-d. partij daar was in 1905 ge splitst in bolsjewiki en mensjewiki. In 1907 had het s.-d. congres te Stuttgart bij reso lutie er op aangedrongen dat bij het uitbre ken van oorlog de volken revolutie dienden te maken. Welnu alleen de Russen hebben dat gedaan, zooals Troelstra in zijn gedenk schriften erkent. De andere volken hebben het als gevolg van hun reformistische op- noodzakelijk is. "Verzet tegen het kapitalisme voeding niet gedaan. Het geweldsstandpunt der communisten valt mee. Het waren immers de bolsjewiki die zich tegen het bruutste geweld nl. dat van den oorlog verzetten; het was Karl Liebknecht, die in 1914 als Duitsch rijks- daglid de massa opriep tot de revolutie te gen den oorlog, terwijl de andere 110 Duit- sche soc.-dem. rijksdagleden zich schaarden aan de zijde van de bourgeoisie en van den oorlog, en deze Karl Liebknecht kwam tot ons en was een der oprichters van de derde internationale. De weg der communisten is ook geen ge makkelijke, de revolutionnaire strijd zal of fers vragen. Ook hier voelt men dat, spr. denkt aan wat in de werkverschaffingen te Hoornsterzwaag voorviel. Maar we meenen dat die weg niet zooveel offers zal vragen als het kapitalisme thans dagelijks maakt. Wij voelen dat de nieuwe oorlog geweldige offers zal vragen en deze kan alleen ge keerd door de bolsjewistische weg te be wandelen, die veel minder offers zal vragen om te overwinnen. Zal men wachten met zijn verzet tot het kapitalisme weer opgekale faterd is om dan weer wat sociale verbete ring te eischen? Neen, zegt spr., het kapi talisme is nu zwak er moet nu gepoogd het er onder te krijgen en de soc. maatschappij In de Bioscoop bij de Waag een groote film van Pabst, nl.: „Kamerad- schaft”., een film met een „volkenverzoe- nende” strekking: Duitsche mijnwerkers die verongelukte Fransche te hulp snellen. In 1906 had te Courrières, aan de Fransch- Duitsche grens, een ernstig mijnongeluk plaats, dat ruim duizend Fransche arbeiders het leven kostte. Om nog te redden, wat te redden viel, kwamen Duitsche mijnwerkers de grens over en daalden onverschrokken in de mijn af. Deze daad heeft Karl Otten als onder werp voor zijn scenario gekozen. Alleen is door deze de tijd van de handeling verplaatst na de oorlog, waardoor de houding van de Duitsche arbeiders natuurlijk veel scherper belicht kon worden. In de weergave van deze mijnramp is werkelijk iets groots bereikt. Als plots de mijnbrand uitbreekt en een donkere rook kolom uit de schacht donker tegen de hemel opwolkt, dan beleven we in eenige trekken de voortdurende angst van hen die thuis blijven en nu allen door de straten voort hollen naar de mijn. Fijn getroffen massa-regie, dat uit de ramen duiken der gezichten, een blik van begrijpenen het volgende oogenblik heeft men zich reeds bij de vlug oploopende drom van vrouwen, kinderen en grijsaards gevoegd. ken dat zij met de arbeiders het eenheids front hebben te vormen als in Rusland; de hamer voor de arbeider, de sikkel voor de boer, vereenigd in de Sovjetster! Een zesde deel van de wereld kent geen crisis, geen werkloosheid; daar zijn allen verzekerd van hun bestaan en is de grondslag voor het socialisme gelegd. Hier de zinkende, daar de rijzende wereld. Het reformisme heeft de revolutionnaire golf in dienst van het kapitalisme gebracht; in Rusland hebben in 1905 de bolsjewiki hun aparte groep gevormd in de tweede inter nationale, toen hebben we ook de oppositie gekregen in de Hollandsche s.d.a.p., die ein digde met de royeering in 1909 der oppo sitie, die er op wees dat de reformistische taktiek er toe zou leiden dat het volk ge dwee een oorlog, zou aanvaarden, wat in 1914 letterlijk uitkwam. In 1917 kwam na de revolutie in Rusland de derde Internatio nale tot stand tegenover het reformisme. Thans is in Haarlem weer een splitsing ge komen in de s.d.a.p, de linkschen blijken nu alle respect voor Rusland te hebben, maar de 3e internationale willen zij toch bestrij den; spr. meent dat als het de linkschen ernst is de strijd tegen het kapitalisme en zijn handlangers te voeren, zij thuis hooren bij de kameraden die in 1909 uit de S.D.A.P. werden gestooten, nl. bij de communisten. Tot de aanhangers van Bakoenine en Do- mela Nieuwenhuis zegt spr., dat Bakoenine in 1871 tijdens de commune erkende dat de socialisten voorloopig autoritair moesten optreden om de commune te verdedigen, en Domela Nieuwenhuis verkoos de burger oorlog boven de oorlog der naties. Als hier Ruysch meewerkt de oorlog te voeren tegen onze Chineesche kameraden en de Volken bond de nieuwe wereldoorlog ontketent, meent spr. dat ieders plicht is het revolu tionnaire eenheidsfront over de heele wereld te versterken. De misdaad der Fransche bourgeoisie tijdens de commune is deze win ter herhaald te Shanghai, waar weer dui zenden revolutionnairen zijn neergeschoten. Spr. betoogt dat het de bedoeling van de Volkenbond is eerst de Chineesche Sovjets er onder te brengen om dan de Russische Sovjets aan te pakken, die de kapitalisten een doorn in het oog zijn. Daartegen roept spr. de geheele arbeidersbeweging op. Met de wensch, dat de kameraden een afdeeling hier zouden vormen van de we reldbeweging die revolutionnair is, en vrij en onafhankelijk het voor alle onderdrukten en onderdrukte volkeren opneemt, eindigde spr. Er was eenig debat, dat uitvoerig werd beantwoord door beide sprekers. Tot onderwijzer in de lichamelijke op voeding aan de school voor christelijk na tionaal onderwijs te Terband is benoemd de heer A. Brouwer alhier. Aan de Leidsche universiteit is ge slaagd voor het voorbereidend kerkelijk examen de heer S. Zeilstra, van Sneek. Gistermorgen ontvingen we bericht van het overlijden van dr. J. Th. de Visser, mi nister van Staat, oud-minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Dr. de Visser werd eenige dagen geleden in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag opgenomen tot het ondergaan van een ope ratie. Zijn toestand was daarna zeer bevre digend en zelfs Woensdagavond deed niets vermoeden dat het einde zoo nabij zou zijn. Tijdens de slaap is dr. De Visser dien nacht heengegaan. Deze groote vaderlander werd 9 Febr. 1857 te Utrecht geboren. Hij promoveerde in 1880 aldaar tot doctor in de theologie en werd ook candidaat in de rechtswetenschap. Predikant was hij achtereenvolgens te Leus den, Almelo, Rotterdam en Amsterdam. Van 1897 tot 1918 was hij lid van de Tweede Kamer, van 19181925 minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en daarna weder lid van het parlement, tevens leider van de Chr. Hist. Tweede Ka merfractie tot 1929, toen hij aftrad. Dr. de Visser was een vaderlander van erkende bekwaamheid, iemand die ondanks het feit dat een groot deel van zijn levens taak op het politieke gebied lag, geen „par- tij”-man was, maar van wiens persoon een synthetische kracht uitging. Een kanselrede naar van zeer bijzondere gaven is hij ge weest, naar wiens woord, zelfs toen de jaren klommen, met groote aandacht werd ge luisterd. Dan het samenstroomen voor het ijzeren hek, het opdringen, de eerste ambulance- auto’s Ook bij de Duitschers heeft men het on- heilsteeken aan de anders zoo zonnige hemel bespeurd. Zullen zij helpen? De stemmingen zijn verdeeld. Ruhrbezetting, klinkt het hier, maar vlak er op herinnert een ander er aan hoe tóch ook die daar vrouwen en kinderen hebben. Tenslotte wordt de reddingsbrigade ge vormd en ondanks de Fransche douane gaaf het in auto’s de grens over. En zoo wordt deze film tot een grootsche oproep tot volkenverbroedering, zoowel als ze is een machtige documentaire van de „Mijn”. Pabst, die in de rij van de wereldver maarde regisseurs vooraan staat, heeft ook met dit werk uit cinematografisch oogpunt zijn naam eer aangedaan. In het bijzonder 'heeft hij het geluid subliem weten te ge bruiken, waardoor vele gedeelten nog krach tiger geaccentueerd konden worden. Vereeniging tot Ziekenverpleging. Deze ver. hield Vrijdag jl. een algemeene ledenvergadering in Amicitia onder presi dium van den heer S. v. d. Meulen Sr. De secretaris, dr. Ament, bracht daar het jaarverslag uit waaraan het volgende is ontleend. De zusters K. v. d. Meulen en S. Boomgaard hebben weder tot tevredenheid van het bestuur haar taak goed en met ijver vervuld. Ook de concierge D. de Jong, wien de uitgifte van het materiaal bleef opgedra gen, heeft deze taak weer nauwgezet be hartigd. Het is te betreuren dat het publiek door nalatigheid bij het inleveren van het materiaal een nauwlettend toezicht daarop noodig maakt. Het verslag herinnert daarna aan het in gebruik nemen van het nieuwe wijkgebouw. Bij de opening daarvan is in dit blad reeds melding gemaakt van de re denen waarom het nieuwe gebouw werd be trokken. De geldmiddelen der ver. eischen voort durend zorg en overleg, de ontvangsten zijn in verband met de noodige uitgaven niet te ruim. Aan contributies is f3958.50 ontvan gen, kleinere giften f75, terwijl met dank baarheid gewag wordt gemaakt van een legaat van f 1000 van mevrouw wed. IJ. Krull. Aan salarissen werd uitgegeven f4351.88, voor verplegingsartikelen f 142.66; de totale exploitatie-uitgaven waren f 18.86 hooger dan de inkomsten, zoodat, had de vereeni- ging geen andere bronnen van inkomsten gevormd, zij haar taak zou moeten inkrim pen. Subsidies ontvangt zij niet, wel f500 voor dagelijks verleende hulp aan de ver pleegden en (bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur. Het verslag werd met dankbetuiging aan den secretaris goedgekeurd. Daar de voorzitter de heer v. d. Meulen wegens gevorderde leeftijd de wensch te kennen gegeven had af te treden als be stuurslid, werd in zijn plaats tot bestuurs lid gekozen de heer S. H. v. d. Meulen. Het bestuur zal de functies nader verdeelen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll’/j en 12’/2 uur de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 13 en 14 April 1932: beursje met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 13 en 14 April 1932: kinderkruiwagentje, G. Bakker, Van der Heijbuurt 5; dameshandschoen, W. Fa ber, Boschdwarsstraat 4; heerenrijwiel, Feenstra, Singel 7; broeken, J. Kramer, Stationsstraat 10. Communistische partij Holland. In de groote zaal van Amicitia hield bo vengenoemde partij Woensdagavond een openbare vergadering. De heer G. Roorda van Tijnje sprak over „De strijd der arbeiders tegen werkloos heid enz.”, de heer Jac. de Rook van Lem mer over „Reformisme of Bolsjewisme”. De heer De Rook opent en constateert dat de groote revolutionnaire socialisten deze geweldige tijd hebben voorzien (Marx)het tijdperk is aangebroken van de laatste étap pe van het kapitalisme, dat gedoemd is ten onder te gaan binnen langeren of korteren tijd. Hoe komen wij nu naar een socialisti sche maatschappij, waarin niet om de winst maar voor de behoefte wordt geproduceerd? Dat van de kapitalistische maatschappij niets meer te verwachten is, daarover zijn arbeiders van alle richting en gezindte ’t wel eens, het misverstand tusschen de arbeiders komt pas als de keus van de weg naar de nieuwe maatschappij moet gedaan. Het re formisme zal ook langs de parlementaire weg de nieuwe maatschappij niet kunnen bereiken; kon dat, dan zouden we daarvan De A m i c 11 i a-B i o s c o o p brengt thans een groote film naar een boeiende roman van Bromfield nl. „24 uur uit het leven van een vrouw”. Een film die in New York speelt en waarin alle sensaties van een menschenleeftijd zijn samengepakt spannend van begin tot eind. met zijn werkloosheidellende, crises en oor logsgevaar is plicht van iedere mensch. In de negentiger jaren heeft kameraad Pout- sma hier in Sneek en elders in Friesland zijn revolutionnaire plicht gedaan en de klasse- justitie heeft er hem jaar gevangenis straf voor gegeven, dezelfde justitie, die de socialistische gebroeders Hogerhuis op een valsche beschuldiging veroordeelde en nu 15 arbeiders uit de werkverschaffing veroor deelde. In de negentiger jaren heeft Pieter Jelles, Poutsma verdedigd met een gloeien de rede. Spr. vertelt dan hoe de zaak zich te Hoornsterzwaag toedroeg en van ’t leven der kleine boeren die èn hun bedrijf ver zorgen èn in de werkverschaffing werken en betoogt dat hier een moderne slavernij is, waartegen de arbeidersklasse zich met alle kracht dient te verzetten. Toen in ’90 verdedigde Pieter Jelles Poutsma, nu roept Het Volk de werkloozen in de werkverschaf fing op zich te verzetten tegen de commu nisten! Het communistisch manifest van 1848 citeerend, zegt spr. dat de s.d.a.p zich thans aan de zijde van het behoud heeft ge schaard. Wij moeten er ons wel van bewust zijn dat de kleine boeren en hypotheekboertjes in deze tijd naar de p; den en het is onze taak INGEZONDEN A; X Regelprijs 9 eent. Abonnementen belangrijke kortl^ i- NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) f Dr. J. Th. de Visser, f QBSQaösn Wxiwapen. Bloscoopnleuws. 1 SG/.': Draagt ons Colbert Costuum „FLORENCE” «eer elegant voor Joogelul

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1