9 Feuilleton. Gero-Zilver I j CHIPSTEAD No. 60 Eerste Blad. UITGAVE: I Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 27 April 1932, 46e «laargang chilletje tacht 4 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. H. Wordt vervolgd. I /I d ózi i] j 1h LEN Niet vele mjjlen van die plek, bevond, Sir Robert Heddingly zich andermaU tegenover den man, die hem gevangea hield. De Chef van X2 was nu op de been en geheel aangekleed. t „Ik verheug mjj, te zien, dat uw he stel zoo' volkomen is, mijn waarde S; Robert,” zei de stem achter het maske: „Ik bemerk met genoegen, dat ge uw volle krachten herwonnen hebt.” Heddingly bleef het antwoord schu dig. De taktiek van zijn kwelgeest ha I de laatste dagen een verandering ondei gaan, en hy was verlangend om te wetei wat dat beteekende. Hjjl had behoor- Een menschenleeflijd garantie en toch goed koop Pracht coll eet ie bij Fa. J. F. Repko Oosterdijh zenden? De Voorz.: Het ligt voor de hand, dat B. en W. gaan, doch de raad is vrij. De heer Nauta zegt dat de nevenraad iemand kan zenden, doch die voorzitter dier ver gadering zal wel uitmaken of deze het woord mag voeren. Overigens heeft spr. nooit gehoord dat het college van B. en W. uit vier personen bestaat I De Voorz.: Dat is ook niet zoo; de secre taris gaat echter mee voor het notuleeren. De heer Woudstra vindt toch beter dat 1 voor- en 1 tegenstander gaat, dus beide wet houders, desnoods bijgestaan door den secre taris. De heer De Vries gaat accoord met het denkbeeld van den heer Woudstra; de 2 wet houders kunnen ons vertegenwoordigen als voor- en tegenstander; de burgemeester staat boven de partijen. De heer Bakker meent dat men er een potje van maken wil; het is aangewezen dat de voorzitter gaat en dan één wethouder, dan zijn er ook een tegen- en voorstander. De heer N a u t a stelt voor B. en W. in zijn geheel te machtigen, met de bedoeling dat één hunner de meening der voorstanders en een ander die van de tegenstanders zal verdedigen. De heer Van der O o o t zegt dat het ge- heele college kan aangewezen, doch overeen gekomen dat 2 het woord zullen voeren, een voor- en tegenstander. De heer Bakker zegt dat als het voorstel- Woudstra wordt aangenomen, deze niet hoeft te denken dat wethouder Bakker gaat Het voorstel-Woudstra: alleen de beide wet houders te machtigen, wordt verworpen met 43 st. Voor de hJs. De Vries, Woudstra en Fijlstra; tegen de hh. Looijenga, Van der Goot, Bakker en Nauta. Alsnu stellen B. en W. voor dat hun college als gemachtigden zullen gaan, waarvan een voor- en een tegenstander het woord zal voeren. Over dit voorstel staken de stemmen, daar de h.h. Looijenga, Bakker en Van der Goot voor stemmen, de hh. De Vries, Woudstra en Fijlstra tegen, terwijl de heer Nauta blanco stemt Dit voorstel is dus ook verworpen. Voorgesteld wordt nu, dat B. en W. zullen worden aangewezen als gemachtigden op te treden, terwijl B. en W. dan de belofte afleggen dat slechts 2 personen zullen spreken, een voer en een tegenstander. Met 5 st, die van de h.h. Looijenga, De Vries, Bakker, Fijlstra en Van der Goot wordt dit aan genomen, tegen de heer Woudstra, blanco de heer Nauta. Pant VIL Voorstel tot het verleenen van een bijdrage aan het plaatseiyk crisis comité. B. en W. stellen voor 5 et. per ingezetene te geven als het Nationaal Crisis-comité hetzelfde doet; dan zal steun verleend aan die gezinnen, waarvan de kostwinners zijn uitgezonden. De heer Nauta zal om deze laatste voor waarde nl. dat de steun beperkt wordt tot die gezinnen, dit voorstel niet kunnen steunen. De Voorz.: Als het blijkt dat deze mensehen niet genoeg voor hun gezinnen ontvangen kan toeslag verleend. I RAADSVERGADERING IJLST. VERGADERING van den RAAD der gemeen te IJLST op VRIJDAG 22 APRIL 1032, ’s avonds 6% uur. Voorzitter: de heer Looijenga, loco-burge- meester. Secretaris: de heer Ooeiema. Aanwesig alle (7) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze ia aan de orde: Pant II. Notulen. Deze worden gelezen en vastgesteld na een korte toevoeging door den heer Van der Goot verzocht De heer Woudstra wijst er op dat de bil jetten voor de personeele belasting reeds uitge reikt zijn, natuurlijk zonder de aangenomen ver- hooging der opcenten. De Voorz.: Er komt nog een biljet ter in ning van deze verhooging. Punt III. Mededeelingen en ingekomen stukken. Ingekomen zijn o. a.: Resolutie van Ged. St tot goedkeuring van een raadsbesluit Proces-verbaal kasverificatie bij den secretaris B. A. Schrijven van Ooststellingwerf om adhaesie aan een adres aan den minister om de centrale werkverschaffingen iedere week open te stellen en ook ongehuwden daarin toe te laten. B. en W. achten geen termen aanwezig voor deze gemeente adhaesie te verleenen. Z. h. s. hiertoe besloten. Medegedeeld wordt dat 7 werkloozen zijn ge plaatst te Giethoorn. B. en W. hebben alle houders van een rijbe wijs schriftelijk gewezen op hun verplichting langzaam te rijden in de stad. De heer F ijl stir a hoopt dat dit zal helpen en wijst op de gevaarlijke toestand bij de sme derij van Nauta. De Voorz. zegt dat hieraan aandacht ge schonken zal worden. Men kan een bord plaat sen. JZerzoek van 5 werkloozen namens alle onge organiseerden om werk of finandeele steun in verband met de dringende nood. B. en W. hebben dit stuk nog niet behandeld, het wordt voorgelezen, waarna gelezen wordt een resolutie van Ged. St dd. 18 April, waarin medegedeeld wordt dat volgens bet oordeel van den minister een steunregeling voor Ijlst niet noodig is, omdat Ijlst alle plaatsen, haar aan gewezen te Giethoorn, nog niet heeft bezet Ged. St. hebben den minister nog eens verzocht de regeling alsnog goed te keuren. De Voorz. zegt dat het adres der ongeor ganiseerde werkloozen dringend is, zoodat het wel kan behandeld en merkt op dat eenige der onderteekenaars niet naar Giethoorn wilden gaan, I De heer Woudstra meent dat deze zaak eerst door B. en W. dient onderzocht; in de tus- schentijd zal men bij nood zich moeten vervoe gen bij armvoogden tot er een betere regeling met goedkeuring van den minister kan getroi- fen. Ook is de aanhouding gewenscht met het oog op de benoeming van een tijdelijk wethou der in deze vergadering, die deze zaak dan nog mee kan voorbereiden. De heer F ij 1 s t r a dringt dan aan op een spoedige nieuwe vergadering. De heer Woudstra: Toch moet niets over haast gedaan; het adres der armvoogden is toch bekend. De Voorz.: Crisis-comité en armvoogden voorzagen reeds in de eerste behoeften; maai kan de commissie voor werkverschaffing ook nog iets voor deze mensehen doen? Spr. zou het adres gaarne ter onderzoek in handen van die commissie stellen. De heer Van der Goot zegt dat het moei lijk zal zijn werk te vinden, doch spr. wil er gaarne zijn best voor doen. Er is de laatste keer van particuliere zijde bij het zoeken van werkverschaffing niet medegewerkt. Zou het ook kunnen dat B. en W. middelerwijl trachten van de onderteekenaars nog 1 of 2 uit te zenden? De heer De Vries zegt dat het zeer moei lijk is hier werk te vinden, doch het ligt op de weg der commissie toch nog eens te trachten dat te zoeken. Wij hebben destijds ook de vak organisaties gevraagd of zij werkgelegenheid konden aanwijzen. Werkverschaffing is beter dan steunregeling. Ook spr. als lid der commissie zal trachten mee te werken om werk te vinden. De heer Nauta zegt dat aller medewerking noodig is om de bezwaren van de crisis op te heffen. Doch niet in de eerste plaats is het ge- gemeentebestuur geroepen werk te verschaffen; de eerste plicht te zorgen voor zijn nooden is die van de persoon zelf. Juist het ongeorgani seerd zijn wijst op een leemte; de georgani seerde heeft gezorgd dat hij niet direct op open bare steun was aangewezen, de ongeorgani seerde liet na zich te verzekeren tegen de werk loosheid. Ook moedbenemend is dat aan de op roep van een school tot jeugdige werkloozen om zich te ontwikkelen, geen een voldeed; ook nam niemand de gelegenheid aan een eigen tuintje te verzorgen om groente te kweeken; ook meldde men zich niet aan voor zich zelf brandhout te kloven. Spr. betreurt dat een en kele onderteekenaar die overigens heeft gedaan wat hij kon om werk te krijgen, toch geen brandhout voor zich zelf wilde kloven. Spr. zegt toe dat de commissie zal trachten werk te vinden, doch het zal gaan in zoo’n richting dat het particulier initiatief opgewekt wordt. De Voorz. beaamt dat de werkloozen moe ten trachten zelf zich onderhoud te verschaffen en grijpen zij niet alle werkgelegenheid aan dan is dat inderdaad moedbenemend. De gemeente is geen werkgever, doch tracht wel in de nood te voorzien. Besloten wordt dit adres in handen van de commissie voor werkverschaffing te stellen. B. en W. zullen gaarne medewerken eventueele voorstellen spoedig te behandelen. Adres afd. Ijlst Chr. Nat Geheelonthouders- ver. om steun aan het adres der Nat. commissie tegen het alcoholisme tot verlaging van het aantal verloven. Gesteld in handen van B. en W. om advies. De Voorz. deelt mede dat er hier geen in richting is die verlof heeft, zoodat de behande ling eigenlijk geen zin heeft, doch er kunnen aanvragen voor verloven komen, daarom kan de zaak in een volgende vergadering behandeld. Punt IV. Voorstel tot goedkeuring van de rekening der Gezondheidscommissie, dienst 1931. De rekening wordt goedgekeurd. Ijlst is een bijdrage van f 15.29 schuldig. Punt V. Voorstel tot benoeming van een tijdeltjken wethouder. Voorgesteld wordt een tijdelijk wethouder te benoemen met ingang w 73 April tot in de burgemeestersvacature is voorzien. Bij eerste stemming verkrijgt de heer Van der Goot 6 st, de heer De Vries 1 st, zoodat de heer Van der Goot is benoemd, die verklaart ook kortgeleden deze functie waargenomen te hebben en onder dankzegging voor het vertrou wen in hem gesteld de benoeming aanneemt. Punt VI. Aanwijzing van gemachtigden naar de openbare zitting van Gedep. Staten, te houden in verband met de plannen tot samenvoeging van Wymbritseradeel en Ijlst. B. en W. stellen voor hun college aan te wijzen als gemachtigden naar de vergadering op 4 Mei De heer Woudstra stelt voor dat de beide wethouders gaan; in Wymbritseradeel gaat meent spr. maar één persoon, dian is 2 voor Ijlst voldoende. De heer VanderGoot meent dat het aar diger klinken zou als men voorsteide 1 voor- en 1 tegenstander van de fusie te zenden. De heer Woudstra wilde slechts een wenk geven, doch is van precies dezelfde gedachte als de heer Van der Goot. De Voorz.: In Wymbritseradeel is het col lege van B. en W. aangewezen en wij meenden hier er ook met z’n vieren heen te gaan. De heer VanderGoot was van gedachte dat de heer Martens aangewezen was voor Wymbritseradeel, maar als daar het college gaat, meent spr. dat ook hier het college er heen moet. De nevenraad mag zeker geen volmachten DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van R. VAN DER MEULEN, smid, wonende te Grouw, om hem een ver lof A ingevolge de Drankwet 1931, S. no. 476, te verleenen voor de benedenlokaliteit ter oppervlakte van 50 M? van het perceel Bolswarderweg no. 14. Tegen het verleenen van het verlof kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 27 April 1932. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. American Petroleum Company gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats, in houdende 6000 Liter, met een bovengrond- sche aftapinrichting, in perceel Martiniplein kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie B, nos. 3441 en 2685 (ged.) dat op Woensdag den 11 Mei 1932, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip tér se cretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden kennis kun nen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 27 April 1932. langs zou komen.” „En gebeurde dat?” „Geen levende ziel. Het is daar ’s avonds altijd eenzaam, vooral om dezen tijd van net jaar. Zij sleepten het lichaam naar den waterkant, waar een boot hen wachtte.” „En toen?” „Het laatst wat ik van hen zag!, was, dat zij naar een gnoote motorboot roei den, die verderop lag. Zoodra zij aan boord waren, begon de motor te wer ken.” „En nadat zjj weggevaren waren, vond je dezen hoed is dat zoo?” „Zoo ging het precies, mijnheer.” „En toen je dien hoed naar het po litiebureau bracht, Morris, zei je dat je hem op het strand gevonden had?” „Jawel, mijnheer.” „Waarom vertelde je er niet bij', wat je gezien hadt?” De visscher knipoogde. „Dat is een vraag op zijn pas, en ik zal de waarheid zeggen, mynheer. De zaak is, dat de brigadier van politie en ik niet op den besten voet met, elkaar staan. Er zijn hier een paar mensehen, die denken dat het in mijn hoofd niet pluis is, en hiji is een van hen. „Onnoo- zele Sammy” noemen ze mijl En ik wilde me niet laten uitlachen vertel len omtrent het vinden van een hoed is één ding, maar, als ik er wat bijlge- voegd had, zouden zij gedacht hebben dat ik het verzonnen had; in iede» ge- ben.” ,J£n je hebt geen van die mannen kunnen herkennen, zeg je?”" „Neen,, mijnheer. Zjj waren aller vreemden voor mjj.” „En het was ongeveer negen, uur?’ „Zoo dicht om en bij negen, dat ha geen verschil maakt, mijnheer.” MIJNHARD'TS LAXEERTABLETTEN “x. regelen vlug s' zarvd&r kramp orpiin. „Ik kroop dus op mijh handen en knieën naderbij. Dat maakt in het zand, niet veel leven, en het duurde niet lang, of ik was dicht genoeg bjj om te zien, wat zij deden. En wat denkt ge dat het was, mijnheer?” De stem van den spreker was van opwinding schel geworden; er hing iets angstig onheilspellends in de bedompte lucht. „Wij branden allen van ongeduld om het te weten.” De onbewimpeldheid van het ant woord, scheen den verteller een oogen- blik uit het veld te slaan. Hiji sloeg een record in het knippen met de odgen. „Zjj waren met hun drieën,” zei hij, val, zjj zouden mij nooit geloofd heb lijk voedsel gekregen, met het gevolg, i dat hij nu in staat was zich aan te klee- den en zich door de kamer te bewegen. Hij was nog veel te zwak om zich aan een lichamelijk gevecht, of zelfs aan weerstand te wagen, maar had toch het gevoel, dat een deel van zijn manne lijke klachten teruggekeerd was. „Ge antwoordt niet,” smaalde de ge maskerde man, „zjjn er geen vragen, die ge mij gaarne zoudt stellen?” „In overvloed maar ik zal mijln adem niet verspillen met dat te doen. Ik wil evenwel alleen dit zeggen; gijl be grijpt, hoop ik, dat deze klucht vroeger of later een einde moet nemen? Ik er ken niet met zekerheid te weten, waar dit huis gelegen is, maar ik kan ge rust aannemen, dat ik niet ver van Londen ben. Het zal niet lang meer duren, of het wordt ontdekt, en gebeurt dat wat dan, mjjh vriend?” De ander lachte. is iemand van zeer goed vertrou wen, Sir Robert. In het onderhavige geval, byfvoorbeeld, schjjnt ge véél meer vertrouwen in de mannen van Uw de partement te stellen, dan de omstandig heden wettigen. Ge bevindt u reeds lan ger dan een week in mjjin macht en is er sedert iets gebeurd, dat u eenige redeljjke hoop op ontsnapping geeft? Hebt gij, om eens iets te noemen, door het venster briefjes van verstandhou ding ontvangen?” „Dank je, Morris. Hier heb je iet- voor je moeite.” De visscher knipoogde, toen hij eei hand naar het geld uitstak, knipte nog eens, toen hij er oip spuwde, opdat he geluk zou aanbrengen, en ten derde male, toen de deur van zijn nederig; woning achter zjjn bezoekers geslote; werd. Eenmaal zeker, dat hjjl alleen wa^ rekte hjj het bovenlijf uj£ en lachte. De heer De Vries vindt dit laatste het beste. Z. h. s. wordt het aldus geamendeerde voor stel aangenomen. Punt VIII. Slotvraag. Bij de slotvraag zegt de heer Van der Goot dat uit het verslag van de commissie van Toezicht op het L. O. blijkt dar Inzake de Geref. School opgemerkt wordt dat beide vooi ste lokalen niet gehoorvrij zijn gescheiden. Spr. meent dat dit dient onderzocht, waar er op ge wezen wordt dat aenzelfde opmerking reeds in een vorig verslag te gemaakt Ook over de openbare school worden eenige opmerkingen gemaakt die reeds in een ’’■orig verslag gemaakt zjjn. Spr. meent dat die toestanden dienen on derzocht De Voorz. zegt toe dat dit zal geschieden. De heer Nauta zegt dat wat de vrije schooi betreft, het aan het bestuur moet overgelaten of deze toestand behoeft verbeterd, alleen als er iets in strijd met de wet is kun er op gewezen. De heer Van der Goot: Dan schakelt U de commissie dus itit De heer Nauta: Dit te in' de eerste plaats een zaak van hei bestuur. De heer Bakker zegt als lid der commissie dat het haar opgevallen is, dat deze lokalen der Geref. schooi werkelijk zeer hoorig zijn; met een dubbele schutting was het verholpenook bij de openbare school waren zulke opmerkingen. De vloer moet daar o. a. noodig nagezien. De Voorz. zegt dat de zaak onderzocht zal worden; bij de vrije school heeft het bestuur echter toch het laatste woord, dat dient B. en W. te verzoeken om verbetering. De heer F fj 1 s tr a: De openbare school dient in orde gebracht De heer Woudstra zegt dat de commissie recht dient gedaan, door de zaak te onderzoe ken, anders wordt het recht van bestaan dier commissie in twijfel getrokken. De heer Nauta: De commissie heeft het recht haar meening te uiten, maar het eerste recht van het schoolbestuur dient gehandhaafd. B. en W. kunnen onderzoeken, maar als ze bij de vrije school willen Ingrijpen dan zou spr. zeggen: handen af. 'Den heer Van der Goot te dat kras ‘ge noeg. Als een school hoorig te, is dat een be lemmering van het onderwijs en dan zegt spr.: „handen aan”. De heer Nauta: Alleen als er strijd met de wet te kan men ingrijpen. De ouders hebben het eerste recht in de school. Ter afdoening in handen van B. en W. ge steld. De heer Woudstra stelt voor bij de sme derij van Nauta een bordje te plaatsen met de woorden: „Kijk uit! langzaam rijden”. De Voorz, zegt dat B. en W. er alles aan zullen doen wat er kan gedaan. Hierna sluiting. 34. „Dat is je niet kwalijk te nemen.” Bunny blies een rookwolkje naar de zoldering. „en zij droegen iets. Eerst kou ik het niet zien wat het was. Toen hield ik het voor een kist, maar, daarna” hij hield op om adem te scheppen ,^ag ik, dat het een lichaam was het lichaam van een man.” In het ledige tastende, vond Bunny de hand van Susan. Haar vingers vat ten de zijne. „Weet je dat zeker?” „Vast en zeker. Het was iets &a [ne genen, en volle maan. Ik weet toekter, dat zij een man droegen het leek mij, dat hij dood was, maar daar ben ik natuurlijk piet zeker van.” Onder het steeds drukken van de hand van Susan, keek Bunny den knip- oogenden verteller recht in het aan gezicht. „Nu één of twee vragen, Morris. Je zult goed beloond worden, als je de waarheid zegt.” „De waarheid zeggen I” De woorden schenen den man te verbitteren. „Hoe zou ik het in mijln hoofd (krijgen pm leu gens te vertellen?” „Ik bedo'elde niets van dien aard. In tegendeel, wij zijn je allen zeer dank baar voor je inlichtingen. Dus, wat deden die drie mannen met hun last? Je bleef kijken, veronderstel ik?” „Ja. Eerst dacht ik er over, mij er mee te bemoeien. Maar, wrat kon één man doen en een half blinde nog wel? tegen drie anderen? Toen be gon ik te hopen, dat er nog iemand WBÜ1TEB VAN DIH D. door SYDNEY HORLER Geautoriseerde verealing van Jh». R. H. G. NAHUYS De heer Woudstra wil dit stuk aanhouden om te onderzoeken of deze voorwaarde inder- daad geldt. Zoo ja dan is spr. er ook niet voor, daar z. L de gezinnen der niet-uitgezondenen eerder dienen gesteund. Spr. hoorde dat de uit gezondenen nogal tevreden waren. De heer Nauta zegt dat de uitgezondenen in zeker opzicht bevoorrecht zijn boven die niet uitgezondenen. Spr. wil wel het crisis-comité Sport en LiefdadKgbeid. Door tusschenkomst van de fa. Joh. ffromp, Sneek, is r „The Atlantic Ci- garette Factory” te Den Haag aan de com- stX«n'e7d^n^fe B.“en"w. machtigen steun missie Sport en Liefdadigheid een voetbal- te verleenen als het hier noodig blijkt Spr. stel.^ker aangeboden, die bestemd zal worden tot extra prijs voor het winnende elftal. I dat hij nu in staat was zich aan te klee- I 4 t «1)7^ i ^5>-®ss®><ss5g><as^<a*!^^ Z7 'au e HINDERWET. Zr Doos60ct.BijApoth.en Drogisten. Een beslagen toog ia een vrQ reker bcwQa van aleebte sptyrvertering en verstopping- Ook voos kinderen zQn Fosters Maagpillen, het bekende laxeermiddel, uitstekend. 0.65 Pur flacon. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) UIL VW1. 1 1 - I’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1