Utt onze Raadzaal. Feuilleton. i CHIPSTEAD Zaterdag 80 April 1832. UlTfifiVE: K1EZEBKINK Co. No. 61 Eerste Blad. Bit No. bestaat nit 4 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAN DEN G. D. door 48e J B. eu W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 13 April 1932. Aan de Gemeenteraad. Wordt vervolgd. No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een Ter voorziening in de tusschentijdsche vacature IJ. P. Veldhuis per 1 April 1932, bevelen wij bij U aan als Regent van het Old Burger Weeshuis tot en met 31 December 1934 de heeren K. Meima, dir. N. V. „Leeuwenburg’, Grootzand no. 1 en Jac. Dijkstra, fabrikant, Pppenhuizerweg no. 80. Het zal ons aangenaam zijn indien door U een keuze uit deze aanbeveling wordt gedaan. No. 1.813.113(14). Mededeeling van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van de vragen van het raadslid C. A. A. van der Voet, omtrent de gunning van de aanbesteding van het uitbaggeren van het spoorkanaal. Op 3 Februari jl. vond, ter uitvoering van het raads besluit van 21 December 1931, no. 11, plaats de openbare aanbesteding van „het uitbaggeren van een gedeelte van het spoorkanaal, gelegen langs de Parkbuurt, onmiddellijk ten Zuidwesten van de Zwemschool, met enkele bijkomende werkjes”, een en ander omschreven in het bestek en voor waarden, waarvan een exemplaar bij deze mededeeling is gevoegd. Zooals reeds blijkt uit ons voorstel van 25 November 1931 (bijlage no. 142) werden de kosten van dit werk begroot op ongeveer f4000. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten bleek dat als volgt was ingeschreven: f7880.— - 7290.— -7280.— - 7220.— - 7200.— - 7080.— - 7050.— J. Hielkema J. Wierda J. de Jong J. Andringa D. Hijlkema J. Kerkstra De Boer en Bijlsma H. Molenaar - 6988. S. van Dijk- 3990. Aangenomen dat de kostenraming eenigszins aan de lage kant was, wat de Directeur der gemeentewerken blijkens zijn rapport van 12 April jl. toegeeft, dan nog valt het op, dat de inschrijvingssommen, behalve die van Van Dijk, zoo belangrijk de begrooting te boven gingen, dat als van zelf, gezien ook vroegere ervaringen, moest» worden gedacht aan een afspraak tusschen verschillende inschrijvers om boven hun reëele prijsopgave een „opzet” ten koste van de gemeente te plaatsen. Wij stonden toen voor de beantwoording van deze twee SNEEK, 20 April 1932. Aan de Gemeenteraad. Door het bestuur van de rechtspersoonlijkheid bezit- HOOFDSTUK XIII. IN DEN TREIN NAAR PARIJN De express-trein Calais—Méditerran' née daverde door Amiens, schokkend als een auto, die door een dronken chauffeur bestuurd werd. Met moeite dichten drom eters. Allen droegen de Hier zij alleen opgemerkt (lat geheel in overeenstemming met het bestuur van de Zweminrichting de kosten van het baggeren van deze sloot in de inschrijvingssom zijn opge nomen. Daartegenover staat dat de uitvoering van het werk op de voor de Zweminrichting meest voordeelige wijze is geschied, doordat voor opmeting, toezicht, maken van bestek en teekening geenerlei kosten in rekening zijn gebracht. De vragen van Uw medelid, den heer Van der Voet, Rehobothschool. vinden in het vorenstaande en in het rapport van den Directeur der gemeentewerken haar beantwoording. Wij stellen U voor deze Mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. 35. De gevangene geeuwde. „Geloof mij,” zei hij, „ge zijt volstrekt niet geestig. AJs ge niets aangenamere te zeggen hebt, word' ik liever door u met rust gelaten.” Deze mededeeling werd door een tweede lachen gevolgd. „Ik ben, helaas I de eerstvolgende da gen daartoe verplicht. JVlaar, ik laat u in goede handen achter. Voost zal u met zijn liefheb bende zorgen omringen. Tus schen twee haakjes, ik moest vanmid dag op een van uw bizondere vrienden schieten. Vervelend, maar noo'dzake- lijk.” Als hij den ander had willen sarren, was hij geslaagd. De gevangene sprong uit zijn stoel op. Maar zijn pas herwon nen krachten waren tegen die onstui migheid niet bestand, en hij bleef hal- verwegen steken, en moest steun zoekien bij den rand van het bed. Intusschen was „De Gemaskerde” naar de deur geloopen, opende haar, verdween, en deed haar achter zich op slot. Het duurde eenigen tijd, voordat Sir Robert zich zelfs van deze kleine in spanning hersteld had, en toen zijn hart weer regelmatig begon te kloppen, was hij er nog niet geheel bovenop.'Wat had die kerel willen' zeggen? En wie was die „bizondere vriend?” Bunny Chipstead, misschien? En, „moeten schieten”? Was hij dus gedood, of al leen gewond? Als dat monster, Voost, hem weer zijn voedsel kwam brengen, zou hjj hem naar de keel vliegen en hem de waarheid ontwringen. Hiji zou hem een bekentenis laten opschrijven.. Daartoe zou evenwel kracht noodig zijn kracht, een koel hoofd, en stra tegie. Zich tot een nieuwe vlaag van razernij te laten verleiden, gaf niets. Hij begon in de kamer heen en weer te loopen. Hij moest dit langzaam doen, maar de beweging kalmeerde hem toch. Eenmaal, toen hij zich omkeerde, kreeg hij de gewaarwording, dat hij bespied werd. Dit denkbeeld was de laatste twee dagen meermalen bij’ hem opgeko- men. Tusschenbeide, had hij een zacht, klikkend geluid gehoord, aan den muur, die het verst van het bed verwijderd was. Het was een geluid, dat veroor zaakt had kunnen worden door het openen van een kijkgaatje. Hij had driemaal pogingen in ’t werk gesteld om zulk een kijkgaatje te ontdekken, maar tevergeefs. Het kon verbeelding zijn, maar het denkbeeld liet hem niette min niet los. No. 1.85131.062 B. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Veree- niging voor Christelijk Schoolonderwijs om gelden toe te staan voor de aanschaffing van schoolbanken ten behoeve van de SYpNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jki. R. H. G. NAHUY6 vragen: óf gunning aan Vian Dijk, die tot dusver geen aannemer was geweest en omtrent wien geen absolute zekerheid bestond, óf uitvoering in eigen beheer. Van, door gunning aan een hoogere inschrijver, voet geven aan een plundersysteem als hetwelk sprak uit de andere in schrijvingen, kon, naar onze meening, geen sprake zijn. Van uitvoering in eigen beheer toonde de Directeur der gemeentewerken zich in dit geval geen voorstander, omdat het noodzakelijke voortdurend toezicht het uit te voeren werkje onevenredig duur zou maken, terwijl, naar zijn meening, ook het huren van pramen beter door een aan nemer zou kunnen geschieden dan door de gemeente. Ook wij voelden voor uitvoering in eigen beheer in dit geval niet. Restte opdracht aan Van Dijk. Gunning aan dezen werd ons gemakkelijker gemaakt, doordat reeds vóór ons daar toe strekkend besluit, een zevental werklieden met Van Dijk een mondelinge overeenkomst hadden gesloten, om voor gezamenlijke rekening het werk uit te voeren. Wij hebben het gewenscht geacht deze werklieden het inschrij- vingsbiljet en de aanbestedingsacte mede te doen onder- teekenen, waardoor zij gezamenlijk als aannemers optra den. Wij kunnen niet inzien, dat hierdoor een informaliteit is gepleegd, althans geen waardoor andere inschrijvers in ongunstiger positie werden geplaatst. In hoeverre van de bepalingen van het bestek is afgeweken, blijkt uit het rapport van den Directeur der gemeentewerken van 12 April jl. Deze afwijkingen zijn, zooals daar wordt uiteen gezet, slechts van zeer ondergeschikt belang geweest. Wij aarzelen niet te verklaren, dat, indien deze afwijkingen belangrijker hadden moeten zijn om het werk voor een redelijke prijs uitgevoerd te krijgen, wij tegen het aan brengen er van geen bezwaar zouden hebben gemaakt, evenmin als wij er bezwaar tegen hebben gemaakt om als aannemers personen te accepteeren die door de andere inschrijvers niet als zoodanig werden erkend. Er is in de laatste tijden herhaaldelijk gebleken, hoe belangrijke bedragen een aantal inschrijvers in onderling overleg als „opzet” bij hun eigenlijke inschrijvingssom voegen. Aan ons is de taak om de gemeente van een der gelijk stelsel, waarvoor wij geen ander woord hebben dan „plundersysteem”, niet de dupe te doen worden. Dat eischt ook van ons wel eens het nemen van maatregelen, welke wij in normale omstandigheden wellicht niet zouden heb ben genomen. De inschrijvers hebben het aan zich zelf te wijten als zij in dat geval het deksel op de neus krijgen. Wij vertrouwen dat wij bij onze maatregelen tot verweer, geheel op de medewerking van de Raad zullen kunnen rekenen, ook al zal daarvoor afwijking van een bestek noodig zijn. De ondertekenaren van de aanbestedingsacte worden geacht aannemers te zijn. De gemeente kan op het nakomen van sociale bepalingen te hunnen opzichte geen invloed uitoefenen. Vanzelfsprekend moet voor de werklieden, die geen onderteekenaar zijn, aan bedoelde bepalingen de hand worden gehouden. Regelingen hieromtrent behoeven in de aanbestedingsacte niet ie worden gemaakt Omtrent het baggeren van een sloot als bedoeld in vraag 3, verwijzen wij naar het reeds aangehaalde rapport van No. 1.761.11(13 A). Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van dè Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, Sub-Commissie „Handhaving Drankwet’, te Utrecht, hou-, dende verzoek het maximum aantal verloven A vast te stellen op het thans bestaande aantal. naar de restauratiewagen strompelende, ontsnapte een niet malsche vloek aan de lippen van Bunny Chipstead, toen een man, tweemaal zoo zwaar als hiji, bij het omgaan van een hoek tegen hem aanbonsde. Dé Franschen waren in vele opzichten een aangenaam volk, maar hjj wilde dat hun treinen minder geleken op ranke bootjes, te midden van een zwaren storm. „O,” zei een Amerikaansche stem, „neem mij niet kwalijk 1” „Het is niets,” zei Bunny terug, hoe wel hjj voelde, dat hij bljj mocht zijn, als hij over een paar uren weer gere geld kon ademhalen. „Zij hebben in die corridors niet veel ruimte overgelaten, opdat een lichaam van mijh omvang zich er langs bewegen kan,” ging de man van over de hon derd kilo voort. „Zeg dat wel,” kon Bunny juist nog antwoorden, en, gedeeltelijk omdat blij ven staan de beste methode was om verdere onheilen uit te lokken, maar voornamelijk omdat de Kanaal-over- tocht hem hongerig gemaakt had, liep hij, zoo goed en zoo kwaad als het ging, verder. Maar, terwijl hij zijtn best deed, zijn bewegingen naar de grillige ipvallen van de P. L. M. te regelen, bleef hij plotseling staan. Het yvas onmogelijk niet nu en dan een blik in de comparti menten te werpen, en in een van deze Bunny was een oogenblik niet op zijn hoede, met noodlottige gevolgen. Hij werd tegen de koperen staaf, die het raam in den corridor beschermde, gedrongen, en zag tot zijn ontzetting een uitdrukking van beslist uitgehongerden. kunnen zien. Hij Éad zich daartoe reeds maar toen was hij door onmogelijk. Hj; i dien stroom eters voortgestuwd. Vliegensvlug een stukje visch in /ijn mond stoppende, vierde Bunny aan zijn lust tot inwendig vloeken den vrijlen teugel. Hjj voelde zich als die heer in het verhaal, die in een ongewenschte reïncarnatie op aarde teruggekeerd was, alleen om te ontdekken, dat hjj al zijn geld in een niet bestaande goudmijn verloren had, en dat zjjh tegenwoordige vader Mudd heette. Om de waarheid te zeggen, had Bun ny er inderdaad zijn bekomst van. S e dert zjjin terugkeer uit Amerika had den de gebeurtenissen samengezworen om allen eigenwaan, dien hij ooit van zichzelven bezeten mocht hebben, op de vlucht te jagen. Grondig bekeken, kwam de toestand hierop neer, dat een meisje, wier hart gebroken was, alles op hem gezet had om haar vader te rug te vinden en dat hij daarin gefaald had. Bunny was daarin niet geheel recht vaardig tegenover zichzelf, maar, welke man in zijn geestestoestand is dat? Het eenige wat hij op ’t oogenblik wist, was, dat hjj verbijsterd in een kringetje rond had moeten bljjven gaan, en dat ner gens een lichtstraal doordrong. Bij de verdwjjning van Sir Robert Heddingly was tot zoover slechts één ding duide lijk gebleken, en dat was, dat de mis dadiger, die zich „de Gemaskerde” ge liefde te noemen, dit snoode stukje op zijn kerfstok had. Maar, wie was „De Gemaskerde” En zelfs al werd die schurk gevonden, waar was Hedding ly? Sneeker Huishoudschool In Onder de Linden hield de Ver. Sneeker Huishoudschool Woensdag middag de jaarvergadering. De voorz., de heer H. M. Marten»?, lid ®an dat college, heette de aanwezigen welkom, waarna de secretaresse, mevr. OvaaKeuring de notulen las welke onveranderd wer den vastgesteld. Medegedeeld werd dat pp 25 en 26 Mei a.s. een tentoonstelling zal' wor den georganiseerd ïn de Huishoud»- school Op Donderdag 19 Mei zal mevr, de Wit voor vcouwenvereenigingen enz. de waarde uiteenzetten van het vormend onderwijs, speciaal het Jauishoudonder- wijs, wat van belang is in deze tijd nu het bezoek aan de school door de ma laise wat schijnt te dalen. De heer v. d. Voet is als gedele geerde van de gemeenteraad aan het bestuur toegevoegd. Mej. Oosterbaan bracht daarna het jaarverslag uit. Het aantal leden der yereeniging bedroeg 101. Het jaar 1931 heeft zich onderschei den door zeer veel teleurstellingen en moeilijkheden, in den aanvang van het jaar door het bericht dat de bestudee- ring der nieuwe schoolplannen werd uitgesteld. In het begin van het jaar werd een vijfde lokaal betrokken dat een groote aanwinst is, maar de alge- meene toestand en geschiktheid van de school is ongunstig. Einde van het jaar kwam de tijding dat sterk bezuinigd moest worden op de lesuren. Op 1 Januari 1931 bedroeg het totaal aantal leerlingen 132, einde December 157. 10 leerlingen waren geheel vrij gesteld van het betalen van lesgeld, doch betaalden wel de vergoeding voor grondstoffen. i In 1931 werden hoofdzakelijk 2-jarige cursussen gegeven. De A en B cursus sen met 6 lesdagen per week waren gecombineerd, wat niet gewenscht is in verband met het verschil in voor-ont- wikkeling en leeftijd. Gelukkig mochten de theoretische lessen nog afzonderlijk worden gegeven, maar voor een vol gend jaar wordt dat niet meer toege staan en moet, als het minimum aantal leerlingen voor een klasse, 15, niet be reikt wordt, deze vervallen. Het verslag werd goedgekeurd onder dankbetuiging aan de directrice. De .financieele commissie, bestaande uit mevr. Stam en de h.h. Piocardt en Terpstra, bracht bij monde van laatst genoemde verslag uit. Alles was in de beste orde bevonden, het blatig saldo bedraagt f236.67. Met dank aan de penningmeester werd deze gedechar geerd. Het bestuur, bestaande uit 9 leden, wenschte, opdat alle gezindten zooveel SNEEK, 30 Maart 1932. Aan de Gemeenteraad. In Uwe vergadering van 8 Maart 1932 werd onder 2i het bovengenoemde adres In onze handen gesteld om advies. Bij de op I April 1932 in werking getreden Drankwet is, evenals reeds voor de vergunningen voor de verkoop van sterke drank in het klein het geval was, een maximum vastgesteld voor de verloven voor de verkoop van zwak alcoholische drank in het klein (verloven A). De Kroon kan ingevolge het bepaalde in art 40 dier wet op dezelfde wijze als bij art. 6 voor de vergunningen is geregeld, op voorstel van de Gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, overga? n tot verlaging van het maximum voor de verloven A Er bestaat verschil van meening omtrent de vraag of de gemeenteraden reeds nu bevoegd zijn aan de Kroon een voorstel tot verlaging van het maximum voor de verloven te doen, dan wel of daarmee, evenals bij de vergunningen, tot 1935 zou moeten worden gewacht Ongetwijfeld heeft bij de vaststelling der wet de bedoe ling voorgezeten slechts het doen vin voorstellen om de 5 jaar mogelijk te maken, maar de letter van de wet laat volgens sommigen een andere lezing toe. Volgens hen behelst art. 6, le lid, twee voorwaard en, waaraan een voorstel tot verlaging van het maximum der vergunningen moet voldoen. De eerste is een tijdsbepaling in 1935 en vervolgens telkens om de vijf jaar de tweede is de wijze nL op voorstel van de Gemeenteraad, Gede puteerde Staten gehoord Wij hebben in een en ander aanleiding gevonden bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te infor- meeren of naar zijn meening de redactie van art 40 inwil liging van het verzoek reeds thans gedoogt. Het antwoord luidde ontkennend. Aangezien dus van te voren wel vast staat, dat, ook al mocht de Raad besluiten tot het doen van een voorstel tot verlaging, dit zonder effect zal blijven, meenen wij ons van beschouwingen omtrent deze kwestie te kunnen onthouden. Wij geven U dan ook in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van de Nationale commissie tegen het alcoholisme, Sub-commissie „Handhaving Drankwet’ te Utrecht, houdende verzoek het maximum aantal verloven A vast te stellen op het thans bestaande aantal; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 30 Maart 1932, no. 1.761.11(13 A); BESLUIT: aan adressant te berichten, dat het verzoek thans niet den Directeur der gemeentewerkenÖvan 12 April 1932. voor inwilliging vatbaar is. Aldus enz. Terugkeeren, en de gewenschte zeker- j omgedraaid, heid bekomen, was deed het eenige verstandige, en lie zich met de rest in de rij voortduwen. Moe en verfomfaaid, kwam hjj in den restauratie-wagen aan. De machi nist was óf gek geworden, Óf hjj ha< te Calais hevige ruzie met zijn vrouv gehad. Alle tot zoover opgedane erva ring werd in de schaduw gesteld. He was onmogelijk een behoorlijken haj in den mond te steken; om te eten moest men zich van beide handen be dienen, laat de anderen er van denken wat zij wilden. Deze anderen waren wat dat betreft, geen zier beter af natuurlijk, dus behoefde men zich, aar hen niet te storen. Maar toch, het wa ergerlijk, de helft van zijn soep te mor sen Hoewel hongerig, had Bunny ver scheidene andere vraagstukken op tv lossen dan dat, hoe hij zonder onheilei happen naar zijn mond kon brengen. Op zijn weg naar het restaurant, voor het gebruik van een diner van „pak- wat-jekrijgenkunt,” had flauw een snaar van zjjn geheugen getrild. In het gaan door een van de slaapwagen had hij een man gezien, die hem scherp in 't oog gehouden had. Hjj kon het zich verbeeld hebben, maar hij dacht dat die man, zoodra hjj hem zag, snel, een krant voor zjjh gezicht gehouden had en daar achter naar hem gluurde. Het was natuurlijk bliksemsnel ge beurd, en Bunny had een el of z< geloopen of liever voortgesukke voordat hjj op de gedachte kwan om te keeren en te beproeven wat meer van dien weggedoken krantenlezer t;: SNEEK, 23 Maart 1932. I i NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1