PINKSTEP H. BRENN1NKMEIJER ZONEN I SPECIAAL INGERICHT VOOR COMPLETE STOFFEERING Schoonheidsontwaken. I J. F. REPRO 48e Jaargang Woensdag 11 Mei 1932. No. 64 Eerste Blad. UITGAVE: K1EZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. AANBIEDING chilletje MEIJER De fusie Wljmbritseradeel-IJlst. NIEUWSTIJDINGEN. IHIIIIIIIIIIIlillillllllllllllllllillllllllllllllillllllH OFFICIEEL GEDEELTE. llllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Alleen bij - seradeel als plattelandsgemeente met als hoofdbron van bestaan het landbouw- en veeteelt-bedrijf en Ijlst als mdustrie-stadje behoeft niet te bestaan. Integendeel, beide 70 ct 95 ct De rijksklerk der registratie en domei nen J. Bouwhuis, werkzaam aan het hypo- theekkantoor te Leeuwarden, wordt ingaan de I Juni a.s. naar het hypotheekkantoor al hier verplaatst. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der directe belastingen enz. te Sneek, le Afdeeling, werd ontvangen f 29.16 gewetensgeld wegens vroeger te wei nig betaalde belastingen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 12’/2 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd: alpacca beursje; stuk van koekoek- klok. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven: tasch, L. Londe- ma, 2e Woudstraat; bruine riem, J. v. d. Wal, Kloosterhof 29; sleutel Fordauto, R. Semplonius, Prinsengracht 12; duimstok, R. Ouendag, 2e Woudstraat 10. T-J' KINDER REGENJASSEN van 3.90 tot 11.75 A KINDER DEMI-SAISONS van 3.40 tot 11.75 KINDER-CAPES van 2.90 tot 8.50 JONGENS SPORTPAKJES van 2.90 tot 16.50 MATROZENPAKJES van 2.40 tot 12.50 KINDERPAKJES MET RITZ-SLUITING van 2.75 tot 7.75 SCHOOLBROEKJES Cheviot vanaf 35 ct Peau-de-Pêche Velvet langrijke opbrengst mag boeken uit effec ten, inschrijvingen Grootboek, landerijen en huisjes. Er is gezegd, dat de bloei van Ijlst in be langrijke mate zal toenemen; dit slaat dan op de nieuw aan te leggen weg. Dat dit het geval zal zijn, trekken wij in twijfel; zelfs voorstanders in Wymbritseradeel doen dit; uitteraard kunnen de meenigen omtrent het nut van dezen weg zeer uiteen loopen. Eindelijk wil spr. er op wijzen, dat de meening bestaat, dat in deze zaak ook per soonlijke motieven een rol zouden hebben gespeeld. Dat aan te voeren, acht spr. al heel min. Zoo zou een der leden van de Commissie van Ingezetenen gezegd hebben, dat hij alleen om persoonlijke redenen voor fusie was. Hoe dit zij, wij als Burgemeester en Wet houders hebben althans geen redenen van persoonlijken aard gehad om tegen de fusie te zijn, doch het uitsluitend bezien uit het oogpunt van algemeen belang. Ook de tijde lijke Burgemeester, de heer Van Koetsveld, kwam na onderzoek tot de conclusie, dat naar zijn meening de fusie voor Ijlst ont raden moest worden. Spr. wil eindigen met den wensch, dat Ijlst als zelfstandige gemeente bestaan zal mogen blijven. als voorstander der fusie een enkel woord in het midden wenscht te brengen. Spr. is reeds 47 jaar inwoner van Ijlst, waarvan 31 jaar als raadslid; daarom meent hij wel te mogen zeggen, dat hij Ijlst door en door kent. Het heeft die gemeente altijd gemankeerd aan financieele kracht. Nu de gelegenheid zich voordoet om tot die finan cieele kracht eenmaal te kunnen komen, moet deze z. i. worden aangegrepen. In al die jaren is de industrie in Ijlst wel tot uit breiding gekomen, het inwonertal echter niet. De reden hiervan is, dat er steeds ge- Hierna verkrijgt het woord de heer S. van VOOR IETS GOEDS NAAR BE RVO ETS S. GULDEN ^flesc^ BEDRIJFSREKEN1NG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat ter secre tarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld, de aan de Raad aangeboden rekening van het reinigingsbedrijf over 1931. SNEEK, 6 Mei 1932. ten opzichte van de gemeente-financiën uit oefenen. 7e. Tegenover de kosten, die de samen voeging medebrengt en die over een groot aantal jaren kunnen worden omgeslagen, staan onmiddellijke belangrijke bezuinigin gen. 8e. Ijlst wordt bij fusie het centrum van een groote gemeente; het krijgt goede ver bindingswegen en kan bij een goed geleid particulier initiatief ook plaatselijk vooruit gaan. De beperkte middelen sluiten thans een moderniseering der plaats vrijwel uit. De gemeente-diensten der eventueel nieuw te vormen gemeente zullen veel beter ge outilleerd zijn zonder dat dit extra-kosten voor Wymbritseradeel medebrengt. De Commissaris der Koningin vraagt den heer Van der Goot nog, of hij inderdaad van hem goed verstaan heeft de opmerking, dat er meer voorstanders voor de fusie geweest zouden zijn in Ijlst wanneer de door hem genoemde weg naar Osingahuizen gepro jecteerd was in het fusie-plan in plaats van die naar den Rijksstraatweg. De heer v. d. Goot wil nief zeggen, dat laatstgenoemde weg voor Ijlst van geen be lang is, maar de andere naar Osingahuizen zou als doorgaande verkeersweg voor Ijlst van meer beteekenis zijn. Spr. maakt zich sterk, dat velen in Ijlst die meening deelen. Hierna verkrijgt het woord de heer H. M. Martens, burgemeester van Wymbritsera deel, die ongeveer het volgende zegt: De samenvoeging van de gemeenten Ijlst en Wymbritseradeel heeft voor Wymbritse radeel alleen belang met het oog op de ver wezenlijking van het ideaal den zetel van het bestuur op eigen gebied te hebben. Uit het voorstel van Burg, en Weth. aan den raad onder ddgteekening van 7 Decem ber 1931 over de aanhangige zaak uitge bracht, blijkt op welke gronden Burg, en Weth. meenden met de samenvoeging ac- coord te kunnen gaan. Veel behoeven wij dan ook niet te zeggen. Toch meenen wij een enkele opmerking te moeten maken. Wij mogen dan aanvangen met er op te wijzen dat Burg, en Weth. van Wymbritseradeel nimmer bepaald enthousiast voor de samen voeging zijn geweest. Ter raadsvergadering heb ik gezegd dat, bij wijze van spreken, ons standpunt vóór de fusie met 51 tegen 49 is gevormd. Een nauwkeurig lezer van ons voorstel van 7 December 1931 zal de 49 wel heb ben ontdekt. Het zij ons vergund een ge- merking genomen, mijnheer de Commissa ris, is het m. i. volkomen verklaarbaar, dat B. en W. en raad zich nader hebben bera den, toen bleek, dat in Ijlst de meerderheid der bevolking de samenvoeging niet be geerde en ook de eigen commissie van inge zetenen zich met de gedachte plannen niet kon vereenigen. Met de samenvoeging zijn voor Wymbritseradeel geen levensbelangen gemoeid. Van Ijlster kant zal men zeer zeker be weren of denken, dat zulks ook van Ijlst gezegd kan worden. Wij voor ons, Mijnheer de Voorzitter, willen dat gaarne aannemen. Mocht het echter de bedoeling wezen door de samenvoeging de Ijlster financiën op breederen basis te stellen, wij zouden in dat geval het onzen plicht achten de samenvoe ging ernstig te ontraden. Waar heeren Gedeputeerde Staten toe zicht hebben uit te oefenen op het finantieel beleid van de gemeentebesturen, dus ook op dat van Wymbritseradeel afzonderlijk, ver trouwen wij natuurlijk ten volle, dat heeren Gedeputeerde Staten ook in de thans aan hangige kwestie nauwkeurig zullen nagaan of het finantieel belang van de gemeente Wymbritseradeel zich ook tegen de samen voeging, mocht die vanuit het zooeven ge noemde standpunt worden bezien, verzet. Wij zeiden zooeven, Mijnheer de Voorzitter, dat met de samenvoeging voor Wymbritse radeel geen levensbelangen zijn gemoeid. Daarom is dan ook van den aanvang af on zerzijds de opzet geweest door samenwerken van beide gemeenten tot de samenvoeging te komen. Na de uitspraken der beide com missies van ingezetenen en van den raad van Ijlst is echter gebleken, dat de veronder stelling dat er in beide gemeenten veel voor de samenvoeging wordt gevoeld onjuist is en dat er derhalve thans van samenwerken geen sprake meer kan zijn. Onder deze om standigheden komt èn raad èn Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel dan ook de fusie niet gewenscht voor. Wij heb ben hiervan heeren Gedeputeerde Staten reeds mededeeling gedaan, onder opmer king, dat de raad zich met 12 tegen 3 stem men met ons voorstel vereenigde. Wij ma ken ons sterk, mijnheer de Commissaris, dat wanneer bij den aanvang bekend was ge weest, wat wij nu weten, aanvaardend de ontwikkeling der dingen, Burgemeester en Wethouders en de geheele raad eenstemmig de samenvoeging zouden hebben ontraden. Wij meenden de vrijheid te mogen nemen een en ander te dezer plaatse naar voren te brengen in het vertrouwen, dat heeren Gedeputeerde Staten bij het bepalen van hun definitief standpunt hiermede ernstig rekening zullen houden. U mijnheer de Commissaris danken wij voor de ons daartoe geschonken gelegen heid. De heer v. d. Goot stelt dezen spr. hierna de vraag hoe het komt dat er vroeger 15 voorstanders van de fusie in den Raad van Wymbritseradeel waren, terwijl van die vijf tien er nu 12 tegenstanders zijn geworden; wat is de reden waarom die leden rechts omkeert hebben gemaakt? De heer Martens antwoordt hierop, dat, als de heer Van der Goot beter naar zijn woorden geluisterd had, hij had kunnen op merken, dat het standpunt voor de fusie met 51 tegen 49 is gevormd, welk stand punt, naar mag worden aangenomen, door den Raad is gedeeld, omdat hij het desbe treffende voorstel van Burg, en Weth. zon der hoofdelijke stemming aannam. Van rechtsomkeert-maken der 12 raads leden is hier geen sprake; de gedachte is altijd geweest: samenvoeging door samen werking. Nu die samenwerking niet mogelijk is gebleken, valt het te verklaren, dat van de fusie-gedachte is afgestapt. Dit is louter een gevolg van de aanvaarding van de ont wikkeling der historie geweest bij de be trokken raadsleden. De Commissaris der Koningin sluit hierop de vergadering. Klokslag acht Schilletje wacht komt deelte daarvan naar voren te brengen. B. en W. zetten bv. uiteen, dat het in normale ge vallen volkomen logisch is, dat aan den eisch der wet, dat Burgemeester, Secretaris en Ontvanger in de gemeente wonen, wordt voldaan, al zal men daarvan voor Wym britseradeel ook weer niet te veel dienen te verwachten. „Voor de inwoners van Wouds- end, om slechts een dorp te noemen,” zoo schreven zij, „zegt het weinig of de ambte naren in Ijlst dan wel in Sneek wonen. Het contact wordt daardoor voor hen niet ver groot.” Op een andere plaats wordt dan weer opgemerkt, dat de plaats waar het ge meentehuis zal worden gevestigd in bloei zal toenemen, „al zijn onze verwachtingen ik citeer weer het voorstel van B. en W „ten dezen niet te hoog gespannen.” Het geen de heer Looijenga daaromtrent zooeven zeide, kunnen wij wel niet geheel onder schrijven, toch zit in zijn redeneering een kern van waarheid. Dat er na verplaatsing van het gemeentehuis naar Ijlst een centraal punt in eigen gemeente zou zijn, deed B. en W. echter tenslotte den raad voorstellen als zijn oordeel uit te spreken, dat naar zijn meening de samenvoeging gewenscht is, na dat een berekening de conclusie rechtvaar digde, dat de samenvoeging op zich zelve beschouwd voor Wymbritseradeel in plaats van nadeelen voordeelen zou geven. Zie daar de 51 Uit het voorstel blijkt echter ook weer duidelijk, dat B. en W. niet wen- schen te garandeeren, dat de finantieele ge volgen der samenvoeging zoo zullen zijn als zij vermoeden. Natuurlijk brengt de aanleg van den weg en den bouw van een gemeen tehuis kosten met zich mede. De weg van Ijlst naar den rijksstraatweg kan reeds onmiddellijk na zijn ingebruikname nut af werpen en ook een naar den eisch des tijds ingericht gemeentehuis biedt eenige voor deelen. Wymbritseradeel op zichzelf heeft echter noch aan den weg, noch aan een nieuw gemeentehuis onmiddellijke behoefte. Het huidige Wymbritseradeel heeft er wei nig belang bij dat Ijlst een weg naar den rijksstraatweg LemmerSneek verkrijgt. In verband met een opmerking van den heer Van der Goot dienaangaande verklaren wij dat het thans als gemeentehuis dienst doen de gebouw aan redelijke eischen voldoet, in elk geval na een niet al te ingrijpende ver- timmering weer geheel aan de moderne be hoeften van archiefbescherming e. d. zou kunnen voldoen. Hetgeen de heer Van der Goot zeide omtrent de kanalenplannen ligt nog zoo zeer in de onzekere toekomst, dat ik meen daarop niet te moeten ingaan. SNEEK s GROOTZAND TELEFOON 41 Eerst na verloop van een bepaalde reeks van jaren na <Je samenvoeging zou er een finantieel voordeel zijn te verwachten. Het is dan ook) met het oog op de toekomst, dat B. en W., de finantieele gevolgen be schouwend, tot de conclusie zijn gekomen, dat de samenvoeging gewenscht is. Dat B. en W. van de verplaatsing van het ge meentehuis voor hun gemeente de kern der zaak en van de finantieele gevolgen zich geen gouden bergen voorstellen, het be hoeft na hetgeen wij zooeven nog hebben gezegd niet uitdrukkelijk te worden ver klaard. Waar de gemeenteraad zich slechts na .geringe discussie met ons voorstel ver eenigde, meen ik hetzelfde van den gemeen teraad te mogen zeggen. De zooeven geschetste situatie in aan- VERSLAG van het gesprokene' ter vergadering van Gede puteerde Staten van Friesland met de gemach tigden der gemeenten Wymbritseradteel en Ijlst inzake de plannen tot fusie dier gemeenten, op Woensdag 4 Mei 1932 ten provinciehuize. Nadat de Commissaris der Koningin te ruim 11 uur voormiddags de vergadering, na het doel daarvan te hebben uiteengezet, brek aan onderdak heeft bestaan, heeft geopend, verkrijgt het woord de heer B. A. Looijenga, wethouder van Ijlst. Spr. zegt dank voor de gelegenheid, welke geboden is om hier in deze vergadering na der de meeningen omtrent de plannen tot samenvoeging der gemeenten Wymbritsera deel en Ijlst kenbaar te maken. Als ik de meening van Ijlst hieromtrent ga toelichten, zoo vervolgt spr., dan zal ik dat doen als tegenstander der fusie, terwijl mijn collega Van der Goot dit zal doen als voorstander. Er is een zekere kwestie geweest omtrent de vraag, wie het eerst over deze zaak is begonnen: Wymbritseradeel of Ijlst. Ik heb die ook met den Burgemeester van Wymbritseradeel besproken, maar deze vraag kunnen we, geloof ik, wel laten rus ten. Er werd in beide gemeenten voor ge voeld na het overlijden van Burgemeester Fledderus. Wie nu precies het eerst er over begonnen is, is ten slotte een kwestie van ondergeschikt belang. Er valt omtrent de zaak, waarvoor wij hier bijeen zijn, eigenlijk weinig te zeggen, nu al de hierop betrekking hebbende stukken in het bezit van hh. Gedep. Staten zijn en 2 ij dus volledig op de hoogte zijn van de meeningen, welke door de beide gemeenten naar voren zijn gebracht. Alleen wil spr. er hier nog de nadruk op leggen, dat, wat de tegenstanders der fusie, i voor zooveel Ijlst betreft, hebben gezegd, ten volle wordt gehandhaafd. Wij zien in de fusie een financieel nadeel voor Ijlst; de belastingen op de Ijlster inge zetenen zullen bij totstandkoming der fusie belangrijk verhoogd moeten worden. Spr. wijst op de in den brief van Gedep. Staten voorkomende passage, dat er in beide gemeenten veel voor de fusie wordt ge voeld, enz. Deze meening nu is niet beves tigd door de stemming, in Ijlst gehouden. In den Raad was het blanco-stemmende lid, naar uit hetgeen hij zeide viel af te leiden, meer tegen dan voor de fusie, terwijl even eens de Commissie van Ingezetenen zich met 4 tegen 3 stemmen tegen de fusie verklaarde. Dan, vervolgt spr., hebben Gedep. Staten gewezen op het algemeen belang als motief voor verandering van gemeentegrenzen, welk standpunt ook door de Rijksregeering wordt ingenomen. 'Voor dat algemeen belang nu wordt door ons als tegenstanders slechts weinig ge voeld. Wel moge er in de toekomst mis schien eenig voordeel van fusie zijn te ver wachten, maar in het begin zullen de kosten zoo groot zijn, dat het algemeen belang niet in die mate er door gebaat kan worden. Dan het zelfbeschikkingsrecht, het „baas in eigen huis zijn”, achten wij van groot belang. Niet uit het oog mag worden ver loren, dat Ijlst door de eeuwen heen met eere haar plaats in de rij der Friesche ste den heeft ingenomen. Op het historisch ge- wordene wil spr. hier met nadruk wijzen. Het zou hem en zijn medestanders zeer ter harte gaan, wanneer aanstonds ons plaatsje Ijlst verminkt zou worden door ingrijpende veranderingen in het geheel eigene van Ijlst, zooals het dempen van de Ee, het verdwij nen van de boomenrijen, e. d. Wat de belastingen betreft, uit de stuk ken is het duidelijk dat wij daarom niet voor fusie kunnen wezen. Wel moge thans een verhooging van opcenten geboden zijn, d is een crisis-maatregel, waaraan ook andere gemeenten niet ontkomen. Ijlst zal zich uit den ontstanen crisis-toestand evengoed we ten te redden als anderen. Wanneer we ech ter ons zelfbeschikkingsrecht nu prijs geven, dan is alles voor goed weg. Ten aanzien van de bezittingen van Ijlst valt op te merken, dat zij een niet onbe- De menschen komen nu wel in Ijlst wer ken, maar gaan na afloop naar hun woon steden in Sneek of Bolsward terug met het verdiende geld. Wanneer we hiermede zoo doorgaan, dan blijft uitbreiding onmogelijk. Daarin verandering te brengen is van groote beteekenis voor Ijlst. De gelegenheid daar toe bestaat nu door samenvoeging met een financieel meer krachtige gemeente, ’t Ver diende arbeidsloon, dat nu hier in Ijlst ver diend maar elders verteerd wordt, kan dan aan eigen gemeente ten goede komen. Daar om heeft ook Wymbritseradeel belang bij het tot stand komen der fusie. In den loop der jaren is ook een paar maal getracht een weg te krijgen naar Osin gahuizen. Deze weg zou voor Ijlst van meer beteekenis zijn geweest dan de thans gepro jecteerde naar den Rijksstraatweg en het is volgens spr.’s meening zeker, dat er meer voorstanders voor de fusie geweest zouden zijn, indien de weg naar Osingahuizen in het fusie-plan was opgenomen. Laat ons den blik richten op de toekomst, factoren kunnen een gunstige wissèFwerking Ongetwijfeld zullen wij bv. over een tijdvak van 5 jaar wat meer belasting moeten op brengen, maar in de toekomst zal het dan des te beter zijn. Het is geen wonder, dat wij voor het ver lies van ons zelfbeschikkingsrecht iets vra gen. Het gewicht van dit recht wil spr., evenmin als de heer Looijenga, niet te licht aanslaan. Als, naar spr. is ingelicht, het gemeente huis van Wymbritseradeel wezenlijk te klein begint te worden, dan is thans de gelegen heid gunstig om dit op eigen grondgebied te vestigen. Dan hebben we nog het bekende kanalen plan. Als wij gedaan konden krijgen dat er een zijtak werd gelegd over Sneek en Ijlst, dan zou dat voor onze gemeente van groote beteekenis geacht moeten worden. Immers, we kregen dan tusschen spoorlijn en het daarmee parallel loopende kanaal een flinke strook grond voor fabrieksterreinen. Blijft Ijlst zelfstandige gemeente, dan is het al leen onmachtig om dergelijke perspectieven te benutten en alsdan woninggelegenheid te scheppen voor de arbeiders. Ook voor Wym britseradeel is dit punt van groot belang. Spr. wenscht ten slotte zijn meening sa men te vatten in de volgende conclusies: le. Het tijdstip voor een eventueele fusie is buitengewoon gunstig in verband met de burgemeesters-vacature te Ijlst en met het oog op den pensioengerechtigden leeftijd van verschillende ambtenaren. 2e. Ook van de zijde van Wymbritseradeel is het een buitengewoon gunstig moment, omdat deze gemeente, thans een voor die gemeente centraal-gelegen zetel van bestuur kan bekomen. 3e. De tijdsomstandigheden stellen hooge eischen aan de gemeente-financiën. Con centratie geeft ten opzichte van de finan cieele lasten een grooter draagvlak en bo vendien bezuiniging voor Rijks- en gemeen tekassen. 4e. De zeer beperkte middelen van Ijlst en de van economische omstandigheden sterk afhankelijke bronnen van inkomsten dezer kleine gemeente maken een grooter draag vlak noodzakelijk en in verband hier mede mogen idieele motieven (stadsrechten, enz.) niet den doorslag geven doch heeft men alleen rekening te houden met zake- 1 ij k e motieven. 5e. Een vergelijking met vroegere jaren gaat thans niet meer op omdat aan de ge meente-financiën thans geheel andere en veel hoogere eischen gesteld worden dan voorheen. 6e. Een tegenstelling tusschen Wymbrit- lIllilllllllllllllllililllllllllIllllllllllHIHIHH Het volmaakte E horloge HORLOGERIE S N EEK E E der Goot, tijdelijk wethouder van Ijlst, die ■railllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllHBi E E E E I f to N.V.ERVEN JOH.W. MEIJER S IM E E K- Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik tooveren, wekt het dagelijksch gebruik van ,,Zij”-Crême een nieuwe lente in Uw huid. In prijzen van 203046 en 75 cent. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) BUSI

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1