der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Feuilleton. CHIPSTEAD Dit No. bestaat uit 3 bladen. No. (17 Me Blad Uitgave KfflBRINK 4 Co. Zaterdag 21 Mei 1932 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAN DEN 6. D. door Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Gevonden Voorwerpen. HOOFDSTNK XVI. IN HET CHATEAU DE MEURICE. 41. j t r Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sïjbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. a. n De voorz. de heer H. M. Martens dankte inleidster, mej. Oosterbaan en de dames die vragen stelden en verzocht de afgevaardig den der vereenigingen in haar corporaties De Kermis en de nieuwe Drankwet. Vroeger mocht op kermissen in danst tenten, stoomcarousselfs fen beignetkra- men wijn en biet geschonken wonden. Bij de nieuwe Drankwet is dit verboj- den, doch de Commissaris der Konin gin kan daarvan ontheffing yerléenen. Naar wij' vernemen heeft deze autori teit zulks voor de Pinksterkermis te Heerenveen geweigerd. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 19 Mei: Kinderpullover, J. v. Dijk, Fran'eaer- Hoewel zij haar niet gezien had, in weerwil van haar vertoogen, Damesrijwiel, Posthuma, Nautfe Noon derlhome 13. 2 i „Ronny” is de hoofdfilm in de bi oscoop „B ij de Waag”, de nieuw* ste operette-fiïm der Ufa super klasse met Kathe von Nagy en Willy Fritsch. Weer een 'in haar genre schitterende film met buitengfewoon ihelodieuze mut ziek van Kalman. Het is de film welke het Amiste'rdamschle Rembrandt theater ter gelegenheid van zijhl^/a jarig be staan draaide. Bioscoopnieuws. De „Amicitia”-biosco'Op hefeft Anna May Wong weer in een tir. Man- chU drama n.l. „De Dochter van de Draak”; dat ïs dus weer een buiten/- gewoon sensatiopeele film met het 'wei bekende schitterende spel van Warner Oland, Sessue 'Hayakawa en Anna May Wong. an at q. h 3 ut a n at e t» f- k ig 3, at De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2-50, naar buiten fr. per post f 3J5O. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezrjl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. en was Norah’s hoop herleefd, toen zijl van eeh vriendin uit Londen, pier brief een zeer vage inlichting kreeg. „Je lieve broer met dien belachelijk ken naam schijnt eindelijk van rijm on genaakbaar voetstuk afgedaald te zijn. Hij moet gezien zijn met een' oj zoo’n smachtenden blik op het aangezicht in gezelschap yan een buitengewoon mooi meisje maar, jaren jonger, mijd liefste vriendin!laatst aan Wateriooi Station Wilde Bunny maar trouwen! Zjj had hem sedert jaren als een verstokt jong gezel opgegeven, maar nu misschien.... En als het meisje werkelijk mooi was, zou zjj' hem weten te beïnvloeden om van zijn liefhebberijen in het loopen van gevaren af te zien. Hoe kwam het, dat mannen sommige mannen niets liever déden dan zich bewegen langs zijpaden, en de helderverlichte Levens wegen voor donkere, gure laantjes ver laten Waarom gaf iemand met gezond dan jongens kunnen zij de schoolopvoeder plagen, groote wijsheid is dan noodig de kinderen te dragen. Vooral ook in deze tij den, die de moeilijkheden der opvoeding nog verzwaren. Onze tijd is immers nog zeer intellectualistisch en het intellect is toch bij zaak bij het bepalen der persoonlijkheid, daarbij valt de nadruk op het karakter. Ver antwoordelijkheidsbesef dienen we bij het kind aan te kweeken in deze tijd nu velen hun middelpunt hebben verloren. Gelukkig de mensch die nog ankert in de eeuwige vastheid. Houdt de meisjes eenvoudig en nederig, als een kind weelderig en ruim wordt op gevoed kent het niet de waarde van het kleine; dring ze tot strenge plichtsopvatting opdat gij meewerkt aan karaktervorming, een schat voor het leven. Leer de kinderen volharding ook bv. door gestage oefening der muziek. Vertrouwen, orde, arbeid en tucht zijn hulpmiddelen voor de karakter vorming. Gewen er het kind aan altijd de waarheid te spreken, door zelf het voorbeeld te geven, maar men hoede er zich voor dat het kind vrees gaat koesteren, want juist door de vrees dringt de leugen zoo licht in het hart. Orde schept rust en zoo kan deze een houvast worden voor de geslingerde kinderen. De arbeid is een zegen, zij voorkomt het kwade, er ontstaat arbeidsvreugde, die zoo opvoedend werkt als bijna niets anders. De eersten, vlugst aangelegde, uit de school, worden lang niet altijd de eersten in de maatschappij, wel vaak de ijverigsten, die hebben nl. leeren arbeiden met volle con centratie. Juist om de moreele invloed is de werkloosheid zoo’n vloek, dat is een ramp voor verstand en hart. De school is een kleine maatschappij met vaste wetten, van goede tucht verwacht spr. zegen voor school en huis. Een gezin of klas is meestal een weerspiegeling van de opvoeder, die zich zelf dus aan een ernstig onderzoek dient te onderwerpen, maar daar na dan ook onbeschroomd de tucht hand- have, desnoods de toevlucht nemend tot straf. Maar laat ons voor alles denken aan de kracht van het voorbeeld, ten goede en ten kwade, daarom zorge men dat de kin deren in aanraking komen alleen met hoog staande vrienden en lectuur. Met te groote zachtheid bereikt men niets; in hun hart waardeeren de meisjes de strenge ouders en leeraar. Nadat spr. aan de hand van Bavinck be toogd heeft dat de moeilijkheden bij de op voeding der hedendaagsche jeugd nog meer geaccentueerd zijn dan vroeger, zegt zij dat het gezellige gezin het toevluchtsoord voor het kind blijve; dat stelt natuurlijk eischen aan de ouders, vooral in deze moeilijke tij den. Wat kan er ook in deze tijd een prach tige invloed uitgaan van een school voor de Zuivel-Examens. Voor het examen uitgeschreven door de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne zijn geslaagd: Voor botermaker: C. Krol te Scharster- brug, A Hoekstra te Scharsterbrug, T. Ja- gersma te Oudega (W.), H. Jongsma te Nijega (H.O.N.), D. IJpma te Bolsward, E. v. d. Hoek te Bolsward, IJ. v. Kampen te Bolsward, S. Brouwer te Berlikum, G. Post- ma te Dokkum, G. Weening te Doezum (Gr.), M. Huizinga te Oostermeer, P. v. d. Werf te Oosterlittens, IJ. de Vries Jzn. te Wommels, P. Smeding te Wommels. Voor kaasmaker: A. Weima te Drachten, D. v. d. Heide te Sneek, Tj. de Boer te Oudega (W.), D. Sjoerdsma te Berlikum, P. Postma te Berlikum, J. Nicolai te Berli kum, F. Bakker te Berlikum, Tj. Plantinga te Dokkum, J. Haarsma te Friesche Palen, R. Keuning te Friesche Palen, J. de Haas te Oostermeer, J. v. d. Kamp te Marum (Gr.), P. Bos te Oosterlittens, H. v. Schepen te Augustinusga. SYDNEY HORLER ©«autoriseerde wrtafeg wan R. H. (X NAHUY& verstand, zooals haar broer, er de voor keur aan zijn leven om de .een of an dere ónmogelijke reden te wagen, waar om verdroeg hijl liever alle soorten yan bespottelijke ontberingen, (als hij on bezorgd kon leven, zooals bijl verkoos Mannen waren inderdaad zeer vreemd. Norah zuchtte. Inderdaad, alles scheen af te hangen yan dit onbekende meisje. rijpende jeugd, zooals ook onze huishoud school er een is. Jammer is het dat de be- i zuiniging ook hier tot beperking noopt. Maar tal van meisjes moeten nu om finan- cieele redenen verstoken blijven van M. O. en kunnen op Mulo gevolgd door de Huis houdschool nog een niet geringe algemeene ontwikkeling deelachtig worden. 80 van het volksinkomen gaat door de handen van de huisvrouwen, daarom is goede opleiding en voorlichting van zoo groot belang, opdat dit geld ook zoo goed mogelijk besteed wor de. Wat een steun kan nu de Huishoud school zijn in deze moeilijke tijden, het is de moederschoot bij uitnemendheid, wanneer de school streeft bij haar opleiding naar zuinigheid, soberheid, eenvoud en naar volle overgave aan een taak, waardoor karakter vorming wordt bereikt. Niet alle meisjes zullen opgaan in huise lijke arbeid, maar toch verreweg de meeste en haar kan de school onschatbare diensten bewijzen. Openbare lessen zouden de moe ders nog veel kunnen leeren, de directrice moet eigenlijk de vraagbaak van velen wor den; tentoonstellingen, als er nu binnenkort ook weer een wordt gehouden, kunnen de moeders zelf met nieuwe ideeën in aanra king brengen. Spr. wijst nu nog op de beteekenis van het Nationaal bureau voor Vrouwenarbeid bij de beroepskeuze der meisjes en eindigt met de nadruk er op te leggen dat de ge zinstaak ten slotte de mooist^ is voor meisje en vrouw, omdat het moederschap behoort tot de natuur der vrouw. Een natie zinkt of drijft naarmate het gezinsleven gezond is, citeert spr.; de beste schrijvers van dezen tijd wijzen steeds weer op de beteekènis van het gezinsleven, waar de edelste gevoelens opgewekt kunnen worden, ook de bereidheid tot het offer, en persoonlijkheden kunnen worden gevormd, waaraan onze tijd zoo’n behoefte heeft. De gezinstaak heeft eeuwig heidswaarde. vaart 9; GLimmipop, G. Repko, Oog den der vereenigingen in haar corporaties l tendijk 3Broche, O. Hoekstra, Lem- te wijzen op het nut der Huishoudschool en I nierweg 30Vulpotlood, Ml. Rfenksma, (e trachten groepjes leerlingen voor de ie Badhuisbuurt'9; Wit gehaakfe muts, school te werven. p. Oppenhuizen, Wijde Noordierh. 4; Advendo. Op de Tumdag van het Noordergewest van het Ned. Chr. Gymn. Verbond te Mep- pel behaalde Advendo alhier de volgende prijzen: 3e pr. '5-kamp heeren 2e gr. met 126/2 P-; 3e pr. 5-kamp heeren 3e gr. met 191 p.; 2e pr. 4-kamp dames 2e gr. met 165’/2 p.; 2e pr. estafette meisjes en jongens 42 sec.; 2e pr. estafette dames en heeren 56.7 sec. Een personeele 2e pr. kreeg mej. N. Boon stra in de 4-kamp dames 2e gr. met 32/2 P- Huishoudschool. In het Gerechtsgebouw werd gisteravond een propaganda-avond voor de huishoud school alhier gehouden, waar mevr, de Wit- Rinkema inleidde het onderwerp: De moei lijkheden der hedendaagsche opvoeding- onzer meisjes. Reeds bij de oervolken bestond belang stelling voor de opvoeding van het kind, vooral van het rijpende kind, zelfs een zeer groote belangstelling en aan het eind van die periode in het leven van de mensch be proefde men de kinderen door zware eischen aan hen te stellen; die volken voelden dus al intuïtief van welke groote beteekenis die periode in het leven is. Geen wonder dat ook thans die periode als een zeer belang rijke wordt beschouwd. We moeten onze kinderen niet beschou wen als blanke door ons in te vullen bladen, ze zijn bladen die reeds beschreven zijn met hieroglyphen, welke voor ons zeer moeilijk te ontcijferen zijn, doch waarvan wij de be teekenis moeten leeren kennen zullen wij het kind bij zijn karaktervorming kunnen hel pen. Als de kinderen de lagere school .ver laten vragen we: wat zullen we met hen doen. De schoolopvoeder dient mede daar over geraadpleegd te worden. Is er geen voldoende intellectueele aanleg aanwezig, dan ontraadt spr. ten sterkste het kiezen van een middelbare school voor verdere op leiding, omdat dat dan een bron van ellende wordt voor kind en ouders. Voor meisjes biedt dan bv. Mulo plus Huishoudschool een pracht van een algemeene ontwikkeling. Met het kiezen van de opleiding is men er ech ter niet, want de kinderen zijn nu in de pu- berteitsleeftijd gekomen, een buitengewoon moeilijke tijd, waarmee de ouders rekening hebben te houden. Men hebbe dan geduld met de kinderen en beware z’n gelijkmoedig heid tegenover het in deze periode moeilijke kind. Van groote beteekenis kan in die tijd het gezinsleven zijn, van ons voorbeeld ais ouders en opvoeders kan ontzaglijk veel invloed uitgaan. Wij zelf kunnen in deze tijd veel nut er van hebben kennis te nemen van de meening van bekende opvoeders en ook van de schoolopvoeders. Een der eerste regelen bij de opvoeding der kinderen is: tracht u te beheerschen; het beste studie materiaal ter opvoeding van het kind vindt gij in U zelf; door het verkeerde in eigen hart te smoren kunt gij het beste in uw kin deren tot ontwikkeling brengen. In de puberteitsleeftijd kunnen meisjes ongezeglijk en brutaal worden, vaak listiger Er werden eenige vragen gesteld welke door de inleidster en de directrice, mej. Oos terbaan werden beantwoord. De laatste verklaarde zich bereid in een vergadering van een vereeniging of combinatie van ver eenigingen op te treden om het doel van de school nader uiteen te zetten, terwijl mevr, de Wit er nog de nadruk op legde dat ook voor meisjes die H. B. S. of gym nasium hebben doorloopen de Huishoud school in bepaalde cursussen z’n nut kan hebben. Het aantrekkelijke is dat als er ge noeg belangstelling voor is de meisjes zelf de vakken voor hun cursus kunnen kiezen. en bekendste mannen op de wereld waren aanwezig velen van de schoont ste vrouwen ook, waarbij1 enkelen, die juweel en droegen, die tot losgeld van een syndicaat yan kioningen haddeln kunnen strekken, in een eeuw, toen vor stelijkheden meer in de molde waren. Stralende gezichten staken boven ver rassend fraaie schouders uit, die ten volle uit een vólgens de mode zeer ge- durfld décolleté te voorschijn kwamen. Het tafereel biracht het oogi in ver rukking, den geest in vervoering. „Je moet hier je droefgeestigheid) wel van je afzetten, Bunnyik tart je, om je hier ellendig te voelen,” zei Norah, met glinsterende oogen in ’t rond ziende. Hector Dawbam had er tijdens zijn leven veel meer van gehouden in zijn eentje in het Ritz een cocktail te gaan drinken, dan zijn vrouw in 'de gezell schapswereld te vergezellen, maar ser dert zijn dood, had Norah met volle teugen van haar vrijheid1 genoten. Dezen avond was zijl in haar element. „Wie zegt, dat ik ellendig blen?” ant woordde haar broer. Zijh oogen dwaali- den door de verblindend verlichte zaal, en hij dacht onwillekeurig„Welk een kolossalen slag zou hier door een jneesr ter-misdadiger geslagen kunnen wor den! Als al de juweelen, waarmee de vrouwen zich zoo kwistig getooid) had den, echt waren, wachtte er een' onme teljjk vermogen op den man, die bru taal genoeg was om te bevelen, dat iedereen de handen omhoog zou steken. En hoe verleidelijk: de plaats lag! ver buiten Parijs, ?oo goed alts omringd door het vrije veld „Zou je niet bestellen, Bunny?” ver brak Norah’s stem1 zijn overpeinziiigen. De naam van Paul Fouquières was een tooverfoirmule gebleken. De ober had zeer diep gebogen, voordat hijl hen in persoon naar een van de, duuurste tafeltjes in den hoek geleidde. Het had een gala-avond in het sei zoen kunnen zijn, zoo druk als hét rest- taurant bezocht was. Jaren geleden, was dit chateau de Parijsche woning geweest van een door geheel Frank rijk bekenden edelman, en hoewel hijl zich misschien in zijn graf omgekeerd zou hebben bijl de gedachte dat zijh voorvaderlijk slot nu in een restaurant verandérd was, zou hij' zich zeker weer in zijn goeden stand gekeerd hebben, als hijl de namen had kunnen hooren van hen, die het bezochten. Evenwel, zooals ten hujdigen dage gebruikelijk geworden is, vermengde de demi-monde zich met den adel. Het ging er zoo> luidruchtig toe, dat het bijna een orgie was, hoewel het dansen nog geen laanvang genomen had. Voor den nog onbedorvene, zou het schouw spel er een van zuivere betooiveringt geweest zijn. Sommigen van de rijkste „Ik kan je waarlijk niet feliciteeren met je hoffelijkheid als gastheer.” Hij maakte zijn verontschuldigingen en wenkte den kellner. De ober, die over honderd dingen het toezicht had te houden, had het niet te dr|uk omi naar dat hoektafeltje te komen, vijf waardevolle minuten voor een beraad slaging af te staan. ,En M. Fouquières?” vroeg hijl, toen het merk wijn eindelijk vastgesteld was. „Hij zal opgehouden zijn,” zei Chip- stead. „Ge weet, hoe druk blezet hij al tijd: is.” De ander maakte een gebaar van begrijpen. „Er is in Parijs veel voor M» Four quières te doen dat is' blekend.” „Ik zal dezen stoel voor hem blezet houden, als hijl nog mocht kómen.” „Zeer goed, m’sieur.” „Je zou een uitmuntend diplomaat zijd, als je je niet met dat nare de- tective-werk ingelaten had, Bunny.” „Hoezooi?” „Omdat je de gave bézit om te lie- gen, zonder het te laten bemerken. Je weet heel goed dat M, Fouquières van avond niet hier komt; je hebt hem niet eens uitgenoodigd.” De gelaatstrekken van haar .broer vertrokken zich tot hetgeen zijl gewoon was te noemen „dien tartenden, ge>- heiimzinnigen glimlach.” „FouqNiières is juist de man om bij1 voorkeur te verschijnen op iedere plaats waar hij1 niet uitgenoodigd is,” antwoordde hij. Norah nam haar soeplepel op. „Ik heb veel te grooten honger om over je belachelijke geheimzinnige ge zegden te redetwisten,” zei zijl. Bunny dacht er hét zijine van, en één gedachte in het bizondér, kwelide hem méér dan alle andere. Deze of gene intuïtie zei hem!, dat hij! béter gedaan had zijn zuster dezen avond niet naar het Chateau de Meurice te brengen. Die inwendige stein kon natuurlijk ver- keerd zjjn, en, in ieder geval, het zou een hopelooze taak zijn, te beproeven Norah oyer te halen naar huis terug te keeren. Daartoe zou minstens een aardbeving noodig zijn. Het was Norah aan te zien dat zij genoot. Zij was als een meisje, dat pas van school komt. Zij keerde zich .tot haar uitheemsche omgeving, zooals een bloem zich keert naar de zon. Zelfs de uitgelezenheid van de spijzen leidde haar aandacht niet af yan hetgezel schap, dat steeds in aantal toenam, nu het dansen begonnen was. „O, mijn waarde,” fluisterde zijl ver rukt, „daar heb je Henry Ni- rille.” Het noemen van dezen naam was voldoende om Bunny de oogen te laten opslaan. Mrs. Henry Niville was een wereldberoemdheid. Haar specialiteiten waren echtgenooten en juweelen; zijl verzamelde beide, waar zij ze krijgen kon, en 'met esjLPrij- ...swaardigen ijver, waardoor zjj zich van tijd, tot tijd een plaatsje op de voorpagina van alle kranten ter wereld verzekerde. Met zulk een last van diamanten bét- laden, dat Bunny letterlijk zjjh hand voor de oogen moest houden, stevende zij nu binnen, onbeschaamd in het on- beschrijfélijke, met trotsche houding en onverschilligheid voor 's werelds critiek. De anonieme brievenschrijverij. Voor het Gerechtshof te Amsterdlam staat thans in hooger berofep terecht de predikjant tis. E. R. uit Winterswijk, die op 19 Februari door dfe Utrechtsche rechtbank wegéns het schrijven van anonieme briéven en briefkaarten met- beleedigénden inhopd, o.m. aan Jhr. Ortt, directeur 'van dfe stichting „Zand bergen” tfe Amérsfoprt, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 maand conform den eisch van hfet O. Mi. N|a zijn verooiijdefeling heeft de pire- diklant niet stilgezeten pm in hooger beroep zijn onschuld tfe kunnen bewijl- zen. Daaroto heeft hijl zich in overleg met den burgemeester van Winterswijk, ongevefer een maand geleden gedu rende 11 dagfen laten „intemeeren” bijl een tuindfer 'te Meppel. Verdachte stond onder strengfe bewaking en toch wer den anonieme brieven en briefkaarten te Amersfoort en elders ontvangen. Ook nu hielden de deskundigen vol dat het schrift van ds. R. afkomstig! was, die echter hardnekkig bleef ont kennen. De eiisch was opnieuw 1 maand. l L 3 1 ■4 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1