1O 29 0. PARE - Deo Haag J. F. REPKO Firma D. WESTERHOF LEEUWENBURG Bij ons koopt men net 3oo goed een ons of een doos van de fijnste BONBONS van Verkade of Van Houten, als een half pond versch gebrande PINDAS. I MATRAS STELLEN 12H A.Verwer’s Uitgave RIEZEBRINK Co. Zaterdag 21 Mei 1932 Tweede Blad Io. «7 62.50 5.65 26.°° 54.00 JsT Winkelsluitingswet. HEERENBAAI RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. 7.5° 12.75 TELLUS A 10 2S Toeristen Bonbons 12 Gevnlde Toeristen Bonbons 14 Toeristenpastilles p. rol Vruchtenstaven Vrnchtenkoekjes p. rol Fijne Drops in Flacons 2 0-30-3 5 vooral niet ,te r 2D-504. neren» 1 nepermnnt, per rolletje 10 ct. Iets heel bijzonders - fijn - zooeven ontvangenBonbons met vloeibare crême-vulling - let op s.v.p. - slechts een kwartje per anderhalfons enz. enz. enz. Ziet de etalages op de toon banken óók Zomertijd. Wij herinneren er aan, dat a.s. Zondag de zomertijd begint. In den nacht van Zaterdag op Zondag wordt de klok een uur vooruit gezet. ALPINA HORLOGES H.DEJONG, Sneek. per ons 16 ct. 14 ct. Voor Uw leven HORLOGERIE S N EEK mini iiiiiiim ii imiiii n 111 n min i m ii i iih Neemt „DE BESTE” Advocaat „DE FRIESCHE KIP" Verlaagde prijs f 1.85 Wed. S.JOUSTRA& ZOON, Sneek (w. g.) W. Eschauzier. Liefst 4 dagen had je noodig om mijn laatsten brief te beantwoorden. Loe tida bisa menjaoet leih lekas binatangl („Kun 10 van het tiende hoofdstuk en wijziging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor 1932; wijziging der wet van 4 Februari 1932 tot aanwijzing van de middelen tot dekking van de uitgaaf, begrepen in de Rijksbegrooting voor 1932 inzake nationale scheepvaartbelangen. De toelichting zegt, dat de noodtoestand, die in een groot deel van de Nederlandsche zeescheepvaart is ingetreden, er toe geleid heeft, dat de regeering zich genoodzaakt heeft gezien, maatregelen te beramen, ten einde te voorkomen, dat hier een van onze belangrijkste takken van bedrijf aan den ondergang wordt prijsgegeven. Deze maat regelen vinden hun belichaming in een spe ciaal op te richten financieringsmaatschap pij voor de scheepvaart, waarvan de meer derheid der aandeelen in handen der regee ring blijven en welke in het bijzonder zal werken met voorschotten uit ’s rijks kas. Wijziging in die nummers der Staatsloterijloten. Naar wij vernemen, zal in de nummers der Staatsloterijloten een belangrijke wijzi ging worden gebracht, ten einde een ge bruikmaken van de uitkomsten van de trek kingen der Staatsloterij door particuliere loterij-ondernemingen zooveel mogelijk te gen te gaan. De nummers der 10.500 door gefourneerde loten zullen liggen tusschen no. 1 en 12.000 en de numnfers der klassi kale loten tusschen 12001 en 24000. Bovenstaande Artikelen voorradig bij hem dooir hat aanbieden van hoog© ho noraria ertoe gebracht» de ondenkbaar wreede comedie idopr ite spelen. Wij hebben echter niet veel hoop dat dit de oogen van Let Amerika -che puj- bliek zal openen voor de uit wassen der sensatiejonmaiistiek in woord en beeld de bekentenis van Curtis is veeleer een „good story” te meer. Een vdnleide is Curtis echter ter nauwer nood. Immers hij iis begonnen met het varhaal van zijn betrekkingen tot de roovers te verzinnen; toen kwa men van zelf de inkomsten,, die hem tot een nieuwe figuur jiebben gemaakt liini de criminologie. Lindbergh betaalt duur voor zijn be roemdheid in deze dagen! De moord te Strijp. Het drama te Strijp, waarbij de 19-jarige Johanna de Groot als slachtoffer is geval len, schijnt zijn ontknooping te hebben ge vonden. .Onder de gemeente Best heeft Woensdag een vrouw, aan den kant van het nieuwe kanaal bij de uitmonding van ’t Wilhelmina- kanaal, het lijk van een jongeman gevonden. Zij waarschuwde eenige omwonenden. Met behulp van de politie is het lijk op den wal gehaald. De Eindhovensche politie is ge waarschuwd, daar bleek, dat men het stof felijk overschot had gevonden van den 24- jarigen C. de B., den verloofde van het meisje, die men er van verdacht, dat hij haar met messteken om het leven heeft gebracht. Het lijk is door de politie naar Eindhoven vervoerd, De moord op den heer Eschauzier. Het gerechtshof te Den Haag, dat deze zaak nu behandelt, heeft een nader onder zoek gelast naar de echtheid van een briefje van den heer E., dat in een der zakken van de beklaagde K. is gevonden. Het luidt: „Beste K. Conform afspraak zou je he denavond thuis blijven. Ik heb dan ook ge- ruimen tijd hier op je gewacht doch je blegf onzichtbaar en dat nog wel op onze eerste conferentie in 1931. Je begrijpt dat gaat mij verdergeren. Memoreer toch dat ik je honderdduizend gulden schuldig ben en dat ik uit dien hoofde mag verwachten, dat ji mij met meer voorkomendheid en respect behandelt. Ik ben morgenavond terzelfder tijd hier. De N. R. Crt. schrijft onder heit hoofd „Aasgieren” John H. ..Curtis verwarren met den beroemden vliegt- tuig- en vaartuigenconstructeur Glenn H. Curtiss! heeft door zijn handel wijze alles overtroffen wat onze fantasie zich aan onmtenschelijkheid in dit ge val kon voorstellen. Hij, een jnan die fortuin “had gemaakt als boiuwer van jachten, maar die door de tijdsomstam- digheden in geldelijke moeilijkheden verkeerde, heeft in het ongeluk van zijn vriend Lindbergh een luogeiijkhJeid gezien om den schijh. Van rijkdom, die hij naar buiten ophield, nog wat lan ger te |rekfce|n. Lindlbergh stelt in zijin vriendschap het Vp-lste vertrouwieln, en dit vertrou wen wordt door Curtis meedoogenloos geëxploiteerd. 'Hij verzint het sprookje van de hoovers die op een j’aciht hieti kind gevangen houden. Den armen va der houdt hij opzettelijk op een ver keerd spoorhij wekt een hoop bij hem, waarvan hij niet alleep. weet dat zij voor geen verwezenlijking vatbaar is, maar zelfs dat zij het vinden van he,t kind of in ieder geval van de misdadigers in hooge mate moet belemmeren. Hij kan geen oogenblik erover in Jwijtfel zijn dat hij de belangen dient van deze misdadigers. De Ame.rikaansche. yüoQt ter zee fen in de lucht brengt hij! in actie, alles terwiUe; van een hersen schim, die hem zijn geld moet opbjren- gen. Hoeveel krijgt hij los van den offervaardigen vader, ais „onkosten” voor zijn 'stappen en als „smeergeld” voor denkbeeldige bemiddelaars? Hoe is zijn verhouding tolt het bekende, be- driegelijk afgeperste losgeld? De daad van Curtis, den vertrouw den vriend van Lindbergh, wint hej in menscheilijke afzichtelijkheid nog ver van die der roovers. Het ontroeren van het kind en wat èr verder mee is gebeurd,, opende ojns geen nieuwe ge zichtspunten op menschelijke, ojntaair- ding; de bekentenis van Curtis doet dit wel. Moge dit dan eindelijk bijdragen tof bevrijding van het Amerikaansche volk van den geese.1 van de sensatiezucht. Twee dagbladen en een filmonderne- ming, zoo heefi Curtis bekend, hebben De gouverneur van New Jersey» Mooire» heeft medegedeeld, dat de po litie bevel heeft gegeven Curtis in hech tenis te nemen. Toen de reeder van dezen maatregel kennis nam, verzocht hij1 in de gelegenheid te moge* worden gestelid, zelfmoord te plegen. Wo ensdag jn den loop van den dag heeft hij' twee majen de hand aan zich zelf geslagen» naar hij voorgaf uit wan- ;hocp over den smaad, welke hij zijin eigen familie en die van Lindbergh had aan gedaan. i Aangaande de motieven voor het uit vaardigen van een arrestatiebevel ver luidt biji geruchte, dat Curtis geen be vredigende medédeelingen kan ver strekken over de wijze, waarop hij den nacht, waarin (de ontvoering heeft plaats gehad, heeft doorgebracht. Nader wordt nog gemeld: De politie onderzoekt nog steeds de juistheid van het door Curtis ppgege- ven alibi voor den nacht, waarin de kleine Lindbergh werd ontvoerd. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Condon de 50.000 dol lar op het kerkhof te Bronx heeft uit betaald aan een tusschenpersoon van Curtis. De politie is er van overtjuigld, dat Curtis tot nu toe slechts een ge deeltelijke ^bekentenis heeft afgelegld. Naar voorts bekend wordt, zou Cur tis ook in een alcohol-smokkebaffaire betrokken zijn. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis dat van heden af ter secretarie, 2e Afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 18 Mei 1932, waarbij aan GERBEN WILLEM WAGENMAKERS dienstplichtige der lichting 1930 uit deze gemeente, met ingang van 1 Juli 1932, voorgoed vrijstelling van de dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 20 Mei 1932. den, die hun winkels dan om godsdienstige redenen gedurende den Joodschen Sabbath, doch bovendien, gedwongen door de wet, op Zondag zouden moeten sluiten. Met hun belangen en met die der leden van andere kerkgenootschappen die eveneens hun, rust dag op den Sabbatn of Zevende dag „vie ren”, houdt artikel 5 rekening. Wat de zaak dubbel ingewikkeld maakt, is het feit, dat de Sabbath niet geheel met den Zaterdag samenvalt. Uit de Israëlietische almanak blijkt bv., dat de Sabbath op Vrijdag 26 Dec. 1930 des namiddags 3.30 uur begon en eindigde Zaterdag 27 Dec. des namid dags 4.43 uur. In den winter zal daarom de Joodsche winkelier bijna den geheelen Za terdagavond mogen verkoopen, maar in den zomer nagenoeg in het geheel niet. Waar hier bepalingen gelden voor de Joodsche winkeliers, zijn die ook van toe passing voor de Zevendedags-Adventisten. Voor alle Joodsche winkeliers geldt nu de bepaling, dat zij van Burgemeester en Wet houders vergunning kunnen krijgen om op Zondag tusschen 5 uur des voormiddags en 2 uur des namiddags hun winkel voor het publiek geopend te hebben. Is de Joodsche winkel er een, waar in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt ver kocht, dan mogen zij tot ’s avonds 8 uur open zijn, met dien verstande, dat daarin na 2 uur des namiddags uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocolade mag wor den verkocht. Is deze vergunning verleend, dan mag de Joodsche winkelier op Sabbath of den Zevendedag zijn winkei niet voor het publiek geopend hebben en is de winkelier tevens verplicht te zorgen, dat aan de toe gangsdeur tot den winkel een geschrift of drukwerk is bevestigd, zoodanig, dat daar van te allen tijde van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen, waarop dui delijk is vermeld gedurende welke uren de winkel op Zondag voor het publiek is geo pend. Tevens moet in den winkel op een plaats, die vrij toegankelijk is voor het pu bliek en zoodanig, dat het daarvan gemak kelijk kan kennis nemen, de akte der ver gunning opgehangen zijn en blijven. De uitzonderingen op de avondsluiting, welke voor alle winkeliers gelden, zijn ook van toepassing op de Joodsche winkeliers. Evenmin als de Christen-winkelier zijn winkel moet sluiten op Christelijke feest dagen, evenmin is de Joodsche winkelier verplicht dit op Joodsche feestdagen te doen. De Joodsche winkels hebben nu de be voegdheid om op de navolgende dagen in plaats van om 8 uur om des avonds 10 uur te sluiten: a. op de twee dagen onmiddellijk vooraf gaande aan den dag, waarop het Israëlie- tisch Paaschfeest aanvangt; b. op den Woensdag en Donderdag voor afgaande aan het Israëlietisch Paaschfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; c. op den dag, onmiddellijk voorafgaande aan dien, waarop de zevende dag van het Israëlietisch Paaschfeest aanvangt; d. op den dag, waarop het Israëlietisch Paaschfeest eindigt; e. op den dag, onmiddellijk voorafgaande aan den dag, waarop onderscheidenlijk het Israëlietisch Wekenfeest, het Nieuwjaars feest, het Loofhuttenfeest en het Slotfeest aanvangt; f. op den Donderdag, voorafgaande aan het Israëlietisch Wekenfeest, zoo dit feest op Zaterdag aanvangt; een en ander onder voorwaarde, dat de winkel tijdens den duur van genoemde fees ten voor het publiek gesloten is. Ten slotte zij nog vermeld, dat de ge meenteraad in bijzondere omstandigheden afwijkingen van bepalingen der wet kan maken en bovendien 21 dagen in het jaar kan aanwijzen, waarop de bepalingen der wet niet van toepassing zijn. Burge meester en Wethouders zijn bevoegd voor plotseling opkomende bijzondere omstandig heden en voorts ten aanzien van alle win kels op een tentoonstelling, fancy-fair of andere soortgelijke inrichtingen van tijdelij- ken aard en van veilingen ontheffing der bepalingen dezer wet te verleenen. Het ligt niet in de bedoeling om hier op te sommen alle mogelijke puzzles, die door deze wet worden in het leven geroepen, noch om haar critisch te beschouwen. Aan het Bureau van Politie blijft men echter gaarne bereid om het publiek in te lichten. Anemonen Jantje lacht en huilt Heerlijke pikante Advocaat-bonbons p. ons 20 ct. Kersen-bonbons per ons 25 ct. Verkade's Biscuits tegen sterk verlaagde prijzen. Heel goedkoop zijn wij met Koekjes en Gebakjes. Ananas-Ulaeé, per ons 18 cent, heerlijk voor zieken Sorbets Glacé, per ons 18 ct. idem Zuivere medicinale je niet wat vlugger antwoorden, beest!”) (in haast)”. K. zeide thans ter zitting dat de heer E. hem inderdaad f 100.000 voor een uitvinding schuldig was, en dat men hem tot betaling daarvan heeft willen dwingen, waarbij de heer E. per ongeluk zou gedood zijn. De moord op het kindje van Lindbergh. De politie van den staat New Jersey deelt mede, dat Liiidbergiï*s vertrou wensman, de reeder Curtis uit Norfolk, die henhaaldelijk onderhandelingen met de ontvoerders van den baby zou. heb ben gevoerd, na een langdurig verhoor heeft bekend, dat al zijn desbetreffende mededeelingien gelogen zijin geweest. N aar hij' verklaarde had al wat hij] ver telde, slechts tien doel hooge honoraria voor krantenartikelen over de Lind- bergh-af faire en de door hem daarbij gespeelde rol binnen te halen. Twee dagbladen en een filmmaat schappij-moeten hem hiervoior enorme sommen hebben [uitgekleerd. De door Curtis afgelegde bekentenis heeft zooals te begrijpen valt, in geheel Amerika ontzaglijke verontwaardiging verwekt. Curtis toch bezat het volle vertrouwen van Lindbergh, zoodat ieder voetstoots aannam, dat al zijn inlichtin gen anew de door hiem met de roo- vers gevoeide ^ndexhandielingen” juist waren. Honderd vliegtuigen, die in verband met Curtis’ verklaringen op zoek war ren naar den geheimzinnigen schoener, waarop zich de roovers of hun verte- genwoordigers zouden bevinden, zijh na het afleggen van zijn bekentenis onver wijld door de autoriteiten teruggeroe pen. Mevrouw Lindbergh heeft thans be sloten af te zien van haar oorspronke lijk plan, zich naar Europa te begeven teneinde te trachten, daar haar smart te vergeten. Zij zal de geboorte van haar tweede kindje afwachten in haar woning te Hopewell, waar ziji zooveel vreugde en leed heeft gekend. Ook Lindbergh is van oordeel, dat het raad zamer is, te Hopewell te blijven, met het oog op het onderzoek naar den moord. Volgens de „Bropklyn Eagle” zou Lindbergh op het oogenblik financieele zorgen hebben. De vlieger heeft zijn geld voor een groot gedeelte belegd in luchtvaartmaatschappijen, die geen di vidend uitkeeren, terwijl de afgeloopen twee maanden Lindbergh alles en alles bij .elkaar niet minder dan 200.000 dol lar hebben gekost. Curtis, de vroegere vertrouwensman van Lindbergh, is, naar uit Trenton (New Jer sey) wordt gemeld, naar het huis van be waring gebracht, daar hij moest meedeelen, de geëischte borgstelling ad 10.000 dollar niet te kunnen storten. De losgeld-aangelegenheid wordt steeds verwarder. Naar de politie mededeelt, is thans gebleken, dat de predikant Peacock er indertijd bij Lindbergh op heeft aange drongen een losgeld van 25.000 dollar, dat door de ontvoerders geëischt was, ter be schikking te stellen. Peacock schijnt over tuigd te zijn geweest, dat Curtis inderdaad contact had gekregen met de ontvoerders. Aangezien Peacock echter geen positieve bewijzen had, wees Lindbergh zijn voorstel van de hand. Merkwaar^erwijze heeft Pea cock geen gevolg gegt/en aan den oproep der politie om uit New Jersey in New York te komen, teneinde getuigenverklaringen af te leggen. De jachtenbouwer Curtis heeft zijn beken tenis nog uitgebreid en verklaart thans, dat Peacock, die steeds wat nieuws over het geval Lindbergh heeft willen publiceeren, hem steeds verder in het bedrog heeft ver strikt. Zonder Peacock zou hij het bedrog reeds lang hebben opgegeyen. Sneeker Zweminrichting, De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 20 DE AUTOBUSDIENSTEN. Het rooketi verboden! Ged. Staten van Friesland hebben aan een aantal ondernemers voor het tijdvak 1 Januari 1933 t/m 31 December 1937 ver gunning verleend tot het in werking houden van een autobusdienst, doch daaraan een nieuwe voorwaarde toegevoegd nl.: „De ondernemer is verplicht te zorgen, dat de inzittenden de bestuurder daar onder begrepen zich niet” met een bran dende pijp, sigaar of sigaret in de bus be vinden”. Steun aan de Scheepvaart. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging V. (Zie voor IV elders in dit blad.) Wanneer de besproken regeling voor den Zondag zonder verdere uitzonderingen moest worden nageleefd, zou dit een onbil lijkheid meebrengen o. a. voor geloovige Jo- COMPLETE ECHTE FRIESCHE GIJ DIE TROUWEN GAAT voor u is deze EXTRA AANBIEDING Complete Bedstellen Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met zeegras Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met alpengras Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima kapok Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met dubbel gezuiverde en gestoomde veer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima ganzeveer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima prima ganzeveer Overstoppen gratis Heusch, gij krijgt beter bij Gekochte goederen worden gaarne bewaard -Olpina. OM ZIE ETALAGE SÜUPMARKT VOOR MEUBELEN. Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij Alpina Gnien Gilde. Firm Ms. Tromp Sneek per ons lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllIM Iets goeds te koopen Zij Uw streven Koop dan een 2-persoons, driedeelig met schuine peluw en twee kus- sentijkjes, prima wolvulling 2-pers. driedeelig Kapok matras, met schuine Peluw, prima Java Kapok vulling driedeelig met schuine Peluw Damast Thijk, 2-persoons, prima Java Kapok vulling niiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiin IJlllllllllllllllill lllllllHlllllllHIIIIIHIIIlillllIlllU NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) [het bed voor Uw leven] Reparatie netjes en billijk Speciaal Beddenmagazijn en Reparatie-Inrlchting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 5