Uitgave KIEZEBRIIK Go. Gerote Blad No. M der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Officieel Orgaan Zaterdag 28 Mei 1982 48e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentlBn worden in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 eent. Abonnementen belangrijke korting B. evi W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: SNEEK, 18 Mei 1932. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 4 Mei 1932. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: BESLUIT: afwijzend op dat adres te beschikken. A'itJS, enz. BESLUIT: Aldus enz. Benzinetanks en -pompen c. a. SNEEK, 19 Mei 1932. Aan de Gemeenteraad. Namens de Commissie, SNEEK, 10 Mei 1932. Aldus enz. SNEEK, 24 1932. BESLUIT: Aldus enz. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. III 07.352.17(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van het reinigingsbedrijf over 1931. No. VII 07.352.18(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1931. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot het doen aanbrengen van een betonverharding op het gedeelte van de Groenedijk tusschen de straatweg SneekLeeuwarden en de brug over de Domp. No. X 07.151(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het doen aanbrengen van een betonverharding op het gedeelte van de Groenedijk tusschen de straatweg Sneek— Leeuwarden en de Domp. No. 1.754.2(1). Voorstel v; i Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging van de verorde ningen op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de openbare straat in de gemeente Sneek. No. X 07.6(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten dat in bepaalde gevallen door hen zal worden beoordeeld en beslist of van wege de gemeente een rechtsgeding zal wor den gevoerd. De NIEUWE SNEEKER COURANT is en p.jaar f25.— -20.— -10.— -10.— - 7.50 - 5.— Wij leggen hierbij aan U over de door de Commissie voor de gemeente-reiniging bij ons ingediende rekening van dat bedrijf over 1931 met de daarbij behoorende be scheiden. Onder mededeeling dat de cijfers der rekening door het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen van de veréeniging van Nederlandsche gemeenten overeen komstig artikel 265, le lid, der Gemeentewet zijn deug delijk verklaard, bieden wij U het volgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 4 Mei 1932, no. Ill 07.352.17(1); No. X 07.351.32(48). Advies van Burgemeester en Wethouders op het nader verzoek van G. Kroon, voor malig huurder van de boomgaard nabij de Jachthaven, om reductie op de huur daar van over 1931/1932. voorstelling van zaken is valsch en verdraaid. Dit geldt ook voor de handelingen, welke hij daarin toedicht aan Regenten van het Old Burger Weeshuis, de vroegere verhuurders van het perceel. Wij hebben Regenten in de gelegenheid gesteld de tegen hen gerichte beschuldigingen te weerleggen. Deze hebben het echter blijkens hun hierbij overgelegd schrijven, beneden zich geacht, op deze insi nuaties in te gaan. Wij gevoelen er niet voor het lange verhaal van adres sant op de voet te volgen. De lust ontbreekt ons daartoe. Wèl wenschen wij hier met nadruk te verklaren, dat wij met Kroon het meest mogelijke geduld hebben gehad, dat wij van hem nooit het onderste uit de kan hebben gevraagd, integendeel hebben getracht langs allerlei minnelijke wegen hem tot een bescheiden opvolging zijner contractueele ver plichtingen te brengen. Zooals hiervoor gezegd, was het succes van onze pogingen meestal zeer gering. Na kennisneming van het laatste adres van Kroon, ge voelen wij voor inwilliging van zijn verzoek nog minder dan op 29 Februari jl., toen wij ons advies van die datum aan U opstelden. Mitsdien stellen wij U voor te nemen het volgende be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het nader adres d.d. 16 April 1932 van G. Kroon, voormalig huurder van de boomgaard nabij de Jachthaven, om reductie op de huur daarvan over 1931/1932; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 10 Mei 1932, no. X 07.351.32(48); SNEEK, 18 Mei 1932. Aan de Gemeenteraad. Volledigheidshalve brengen wij U in herinnering dat bij de wet van 29 Juhl 1925, Staatsblad no. 286, de grens tusschen de gemeenten Sneek en Wymbritseradeel in die zin gewijzigd is, dat een aantal perceelen van de kadas trale gemeente Scharnegoutum naar Sneek is overgegaan. Aan deze grenswijziging was o.m. de voorwaarde ver bonden,, dat de gemeente Sneek van de gemeente Wym britseradeel in „eigendom, onderhoud en beheer” zou over nemen het gedeelte van de Groenedijk, loopende van de Leeuwarderstraatweg tot de Domp. Naderhand is evenwel gebleken, dat de gemeente Wymbritseradeel de bevoegd heid miste, de eigendom van het bedoelde weggedeelte over te dragen; zij had slechts het onderhoud van de verharding van dit weggedeelte te haren laste, terwijl de eigendom van de dijk, behoudens een zeer klein gedeelte, direct grenzende aan de Leeuwarderstraatweg, dat in eigendom aan het Old Burger Weeshuis toebehoorde, evenals het onderhoud van de dijkvoet, bij het waterschap „De Sneeker Oudvaart” berustte. Gevolg van een en ander is geweest^ dat een aantal moeilijkheden zijn ontstaan betreffende het onderhoud van dit weggedeelte, welke moeilijkheden thans tot een oplos sing zijn gekomen, zoodat nu tegen het aanvaarden van het onderhoud door de gemeente geen bezwaar meer be staat. Gezien de staat, waarin de weg verkeert en gelet op het toenemende verkeer, dient een radicale verbetering te wor den toegepast. In het door den directeur der gemeentewerken op ons verzoek uitgebrachte advies, worden verschillende moge lijkheden van wegverharding omschreven en wordt met het oog op de kosten en tevens met het oog op de gunstige eigenschappen van die verharding, aan een betondek de voorkeur gegeven. Na kennisneming van dit advies, dat zich bij de stukken bevindt, zijn wij, evenals de Commissie voor openbare werken, wier rapport eveneens hierbij is overgelegd, tot dezelfde conclusie gekomen. Wij stellen U derhalve voor, ons tot het doen aanbrengen van een dergelijk wegdek te machtigen, door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; 'Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 18 Mei 1932, no. X 07.151(1); Tot nu toe was voor het hebben van een benzine-tank, een benzinepomp e. d. in of op openbare gemeentegrond als erkenning van het eigendomsrecht der gemeente een vergoeding verschuldigd. In het feit, dat het aantal van deze voorwerpen, die in gemeentegrond geplaatst worden, steeds grooter wordt en er zich bovendien in de praktijk met betrekking tot het bepalen van de hoegrootheid van het bedrag der vergoeding soms zeer gecompliceerde ge vallen hebben voorgedaan, ligt naar onze meening vol doende aanleiding, om met de tot dusver gevolgde gedrags lijn te breken en te dezer zake een tarief in de in de titel van dit voorstel genoemde heffingsverordening op te nemen. Het is ons na informatie bovendien gebleken, dat de alhier gevorderde bedragen in vergelijking met andere gemeenten dikwijls zelfs zeer aan de lage kant zijn, zoodat ‘ook tot gelijktijdige verhooging daarvan naar het ons voorkomt moet worden overgegaan. In deze verhooging ligt dan tevens een rem tegen het al te gemakkelijk aan brengen van tanks e. d. in gemeentegrond. Onder overlegging van een deze zaak betreffend schrij ven van den directeur der gemeentewerken, bieden wij U het navolgende ontwerp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 18 Mei 1932, no. 1.754.2(1); een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad i wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel; Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. I. behoudens goedkeuring van de Koningin; de verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van de openbare straat in de gemeente Sneek te wijzigen en aan te vullen als volgt: le. in artikel 4 wordt ingevoegd letter J, luidende: De rijksklerk der registratie en domei nen J. Buith, werkzaam aan het hypotheek- kantoor alhier wordt ingaande 16 Juni a.s. als zoodanig verplaatst naar ’t hypotheek- kantoor te Leeuwarden. Ingaande 1 Juni a.s. is de rijksklerk der belastingen C. Vroon alhier als zoodanig verplaatst naar het kantoor te Nieuwer Am stel. voorloopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het reinigings bedrijf over 1931 met een nadeelig saldo van f65.761.55; b. de rekening van kapitaalsor.tvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1931 met een totaal van f 122.778.54 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1931 met een totaal van f 133.724.24, in debet en credit Aan de Gemeenteraad. Het nader adres van G. Kroon, voormalig huurder van de boomgaard nabij de Jachthaven, in Uw vergadering van 2 Mei jl. in onze handen gesteld om advies, geeft ons aanleiding U het volgende mede te deelen. Ons afwijzend advies op het eerste adres van Kroon was in de eerste plaats hierop gegrond, dat het ons, bij een zoo geheel van het weidebedrijf afwijkend gebruik van de grond, onmogelijk was te beoordeelen of en zoo ja, in hoe ver de uitkomsten van zijn bedrijf voor den huurder een reductie op de huur rechtvaardigden. Het ontbrak ons daarvoor ten eenenmale aan eenige betrouwbare maatstaf. Bovendien woog bij de bepaling van ons standpunt in niet geringe mate de omstandigheid, dat Kroon er altijd op uit is geweest de verhuringsvoorwaarden te saboteeren. Herhaaldelijk moest hij worden aangemaand, om zijn con tractueele verplichtingen na te komen, meestal echter zon der veel resultaat. De boomgaard werd niet naar wensch onderhouden. Ook ging hij in strijd met de verhurings voorwaarden, zonder onze toestemming een gedeelte van het verhuurde onderverhuren. In zijn nader adres tracht Kroon nu wel zijn pad schoon te vegen, maar dit gaat hem ai bijzonder slecht af. Zijn De Commissie voor rekeningen en begrootingen ontving om advies de rekening van de Brandweer over het jaar 1931. De commissie heeft deze rekening, die als eindtotaal een bedrag aangeeft van f 1.974.73 met de betalingsstuk- ken vergeleken en accoord bevonden, zoodat zij U tot goedkeuring daarvan adviseert Aan du Gemeenteraad. Krachtens art. 177 der Gemeentewet beoordeelt en besdst de raad of vanwege de gemeente een rechtsgeding zaï worden gevoerd. Een raadsbesluit tot het Instellen van een rechtsvordering is onderworpen ar.:’ de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten. Bij de jongste herziening van de Gemeentewet zijn op deze regel twee uitzonderingen mogelijk gemaakt. In de eerste plaats draagt het vierde lid yan art. 177 de beslls- I Bij beschikking van den Minister van Financiën is per 16 Juni a.s. verplaatst van het hypotheekkantoor te Almelo naar hier de rijksklerk der registratie K. Sijtsma. Bijl de 5 Mei j.l. te Groningen gelibuden examens Esperanto diploma A zin o.a., geslaagd mej. G. Ruandi en de heer R. Frank, eerstgenoemde was leerlinge yan de heer F. de Jong. Brandstichting. De rechtbank te Leeuwarden heeft over eenkomstig het vonnis der rechtbank te Win schoten, D. de W., reiziger te Leeuwarden, 35 jaar, die zijn auto opzettelijk in brand had gestoken om aan de verzekeringspennin- gen te komen, tot 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. Stopzetting van de tramlijn Meppel-Hijkersmüde. Men meldt uit Meppel aan de N. Rt Ct: Woensdag is bij het gemeentebestuur een brief ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat de minister van waterstaat den direc teur der N. V; Ned. Tramwegmaatschappij gezeteld te Heerenveen, machtiging heeft ge geven, de dienst van de tramlijn Meppel Hijkersmilde stop te zejten en de rails op te ruimen. Onmiddellijk gevolg hiervan zal zijn, dat de veelbesproken gevaarlijke en zeer drukke verkeersweg langs de Drentsche Hoofdvaart belangrijk verbreed en verbeterd kan worden. In de gehouden raadsvergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, zijn bespre kingen gevoerd ter voorziening in de yer- keersbehoeften tusschen Meppel en omlig gende plaatsen, mede in verband met de op heffing van bedoelde tramlijn. Studentenstatistiek. In totaal telde ons land in 1930-31 12.061 studenten. Het jaar te voren bedroeg dit getal 11.489; de vermeerdering was even sterk bij de mannelijke als bij de vrouwelijke studenten. Een nadere beschouwing leert, dat pro- centsgewijze bij de Technische Hoogeschool het belangrijkst accres valt waar te nemen, nl. met 12.7 pet. Het getal studenten der Landbouw-hoogeschool steeg met 8.6 pet. Geen der universitaire faculteiten kan op zoo grooten groei bogen. De faculteiten der letteren en wijsbegeerte zagen haar studen tental nog het sterkst, nl. met 5.4 pet., toe nemen. Het percentage vrouwelijke studenten be droeg in het studiejaar 1930—’31 aan de universiteiten 12.3 pet. en aan.de hooge- scholen 4.4 pet. Leiden, had 2509 studenten (1904 m. en 605 v.), Utrecht 2681 (2153 m., 528 v.), Groningen 1045 (860 m., 185 v.), Amster dam 2295 (1685 m., 610 v.), de Vrije Uni- versiteit 494 (470 m., 24 v.) en de Katho lieke Universiteit 441 (373 m., 68 v.), totaal 9445 (7445 m., 2820 v.). Van de Hoogescholen had Delft 1784 stu denten (1657 m., 77 v.) en 27 (19 en 8) toehoorders, Wageningen 456 (444 m., 12 v.) en 15 toehoorders (9 en 6), Rotterdam 315 (294 m., 21 v.) en 22 (21 en 1) toe hoorders en Tilburg 91 (88 m., 3 v.) en 5 toehoorders. In totaal 2596 (2483 m., 113 v.) en 69 toehoorders (54 en 15). Een actie van de Kruideniersbond tegen de Spoorwegen. In de Ite Hilversum gehouden verga- dering van We Nederlandsche Kruide niersbond is met algemeene stemmen een voorstel 'van de afdeeling Alkmaar aangenomen, om actie te voeren tot vermindering van i het vervoer over de Nederlandsche Spoorwegen, zulks vanwege de concurrentie, die de middenstand ondervindt van de coöpe. ratie 'van spoorwegpersoneel. Aan an dere middenstandsorganisaties zal. wor den gevraagd, deze actie te steunen. tank pomp tank gedeeltelijk water- of oliezuil putje 2e. in het bepaalde onder k wordt in plaats van „a tot en met F’ gelezen „a tot en met II. te bepalen dat de onder I aangegeven wijzigingen in werking zullen treden op de dag, volgende op die, waar op de Koninklijke goedkeuring zal zijn ontvangen; III. de verordening op de invordering van rechten voor het gebruik van de openbare straat in de gemeente Sneek te wijzigen en aan te vullen als volgt: le. in art. 1 wordt aan het slot van het bepaalde onder le. in plaats van „letter g" gelezen: „de letters g en j”. 2e. aan artikel 3 wordt toegevoegd een nieuw vierde lid, luidende: 4. De rechten voor het gebruik, bedoeld in art. 4, letter der heffingsverordening zijn bij vooruitbetaling verschul digd. IV. te bepalen dat de onder III aangegeven wijzigingen in werking zullen treden op de dag, bedoeld onder II van dit besluit. Voor het hebben van een tank en een pomp L n n n o NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) 99 99

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1