Eerste Blad der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. llfll Zaterdag 11 Juni 1932. UITGAVEKIEZBBRINK Co. 48e Jaargang No. 73 Dit No. bestaat alt 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Jeugdherberg. i Alle Advertentie» worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting B. tti W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: SNEEK, 8 Juni 1932. Aan de Gemeenteraad. 1 BESLUIT: SNEEK, 8 Juni 1932. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 1 Juni 1932. Aan de Gemeenteraad. BESLUIT: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Geslaafd voor het diploma Ver, va-n Raden v. Arbeid, mej. O. Visser, ambtenares bij de Raad van Arbeid, alhier. No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wethou ders voor de benoeming van een directeur der gemeente-bedrijven. Voor de benoeming van directeur der gemeente-bedrijven bevelen wij U aan: 1. J. H. Brunklaus, bedrijfsassistent aan de gasfabriek te Tilburg; 2. IJ. Prummel, hoofdopzichter bij het gas- en water leidingbedrijf te Zwolle en 3. C. Bakker, directeur van het gas- en electricltelts- bedrijf te Franeker. Wij stellen U voor tot benoeming over te gaan en de bepaling yan de datum van infunctietreding aan ons over te laten. No. 1.824.511.2(5). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van eenige varkenshandelaren, om verlaging van bet marktgeld voor biggen. het beoogde doel geschikt kon worden gemaakt. De van onzentwege met genoemde firma gevoerde onderhandelin- gen hebben tot resultaat gehad, dat zij tot een transactie met de gemeente bereid is, waafdoor de gemeente de be schikking over het meergenoemde gebouw zal verkrijgen. Deze transactie bestaat in het volgende: I. De gemeente ruilt het met een blauwe kleur op de hierbij overgelegde teekening omlijnde gedeelte van het in 1929 van G. A„ Posthuma aangekochte perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2956 (zie bijlage 93 tot het raadsverslag 1929) tegen het met een gele kleur op diezelfde teekening aangeduide gedeelte van het aan de firma D. van der Werf Gzn. toebehoorende. perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2863. II. De gemeente koopt van de firma D. van der Werf Gzn. het op het laatstgenoemde perceel staande aan haar toebehoorend gebouw IJlsterkade no. 24 voor een bedrag van f 1000. Ter toelichting diene dat de te ruilen gedeelten grond ongeveer even groot zijn en beide een oppervlakte hebben van 600 M.s De firma Van der Werf wenscht verder aan de grondruiling de voorwaarde te verbinden, dat zij het niet in de ruiling begrepen gedeelte van het aan de gemeente behoorende perceel Sectie C, no. 2986 kosteloos mag gebruiken voor het opslaan van materialen c. a. totdat door de gemeente wordt overgegaan tot de aanleg van een kade ter plaatse, terwijl zij tot hetzelfde tijdstip ver gunning krijgt tot het hebben en gebruiken van smalspoor voorlangs het gebouw IJlsterkade no. 24 aan de zijde van de Geeuw. Deze voorwaarde achten wij niet van zoodanig bezwaar, dat daarom van de transactie zou moeten worden afgezien, temeer niet waar een prijs van f 1000.voor het gebouw zeer redelijk geacht moet worden, terwijl de ge meente bovendien op niet al te kostbare wijze wederom in het bezit komt van een strook grond, bestemd voor kade- aanleg. Ook dient niet uit het oog te worden verloren dat het door de aankoop van het perceel Sectie C, no. 2956 eertijds vastgelegde kapitaal door de bovenvermelde trans actie thans ten minste eenigermate productief aangewend kan worden. Wij zijn derhalve van oordeel, dat tot het aangaan van de hiervoor besproken transactie met 'de firma D. van der Werf Gzn. dient te worden overgegaan. Om het gebouw voor jeugdherberg geschikt te doen zijn, zullen eenige voorzieningen noodig zijn. Het hiervoor noo- dige bedrag, dat door den directeur der gemeentewerken op f 2000.wordt geschat, dient voor rekening van de gemeente te komen, terwijl de kosten van meubileering en verdere inrichting geheel door het comité zullen worden gedragen. Rest nog de beantwoording van de vraag, op welk bedrag de huurprijs van het gebouw gesteld dient te wor den. Te dezen opzichte zijn wij tot dezelfde conclusie ge komen als de commissie voor de openbare werken, wier rapport wij hierbij overleggen, nl. dat de huurprijs, zonder de billijkheid uit het oog te verliezen, op f500.per jaar kan worden gesteld. Om echter eenigszins aan de zich steeds in de aanvang voordoende exploitatie-moeilijkheden tegemoet te komen, zijn wij van oordeel dat aanvankelijk met een huurprijs van f 300.per jaar genoegen moet worden genomen, welke met jaarlijksche opklimmingen van f50.dient te worden verhoogd, totdat de boven genoemde huurprijs van f500.per jaar zal zijn bereikt Het oprichtings-comité heeft blijk gegeven, met deze huurregeling in te stemmen. Dit comité zal zich in een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging omzetten. Resumeerende, geven wij U in overweging, medewerking aan de oprichting van een jeugdherberg in deze gemeente te verleenen, door het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 Juni 1932, no. 1.85(3); No. X 07.151(1). Mededeeling van Burgemeester en Wethou ders betreffende het aanbrengen van een betonverharding op het gedeelte van de Groe- nedijk tusschen de straatweg SneekLeeu warden en de Dpmp. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd pij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Het aantal biggen van 2 maanden en jonger, dat jaar lijks ter markt wordt aangevoerd, bedraagt gemiddeld on geveer 5000 stuks. Door het marktgeld voor deze dieren met 5 cent per stuk te verlagen, zal de jaarlijksche op brengst dezer belasting dus met f250.worden ver minderd. Het wil ons voorkomen, dat in het belang onzer veemarkt over dit niet al te groote financieele bezwaar moet worden heengestapt. Onder overlegging van de desbetreffende stukken, stellen wij U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van eenige varkenshandelaren d.d. 25 Maart 1932, houdende verzoek om verlaging van het marktgeld voor biggen; Gezien het advies van Burgemeester en Wethouders d.d. Juni 1932, no. 1.824.511.2(5); s SNEEK, 1 Juni 1932. Aan de Gemeenteraad. Het comité, dat zich in deze gemeente gevormd heeft om te komen tot stichting van een jeugdherberg te Sneek, heeft, om dat doel te kunnen bereiken, onze medewerking ingeroepen, hierin bestaande dat van gemeentewege een gebouw beschikbaar wordt gesteld, waarin de jeugdherberg zou kunnen worden gevestigd. Het plan van het comité had onze sympathie. Wij achten het mogelijk! dat een jeugdherberg onder goede leiding een hulpmiddel vormt voor de opvoeding en ont wikkeling van de oudere jeugd. Dit hulpmiddel kan naar onze meening echter eerst volledig tot zijn recht komen, als een vrij dicht net van deze inrichtingen zich over het geheele land uitstrekt. Hierdoor zal het afleggen van al te groote afstanden worden voorkomen, wat het gebruik maken van de jeugdherbergen zal bevorderen. Vooral in Friesland is om deze reden uitbreiding van het aantal jeugdherbergen noodzakelijk. Niet echter alleen op grond van cultureele overwegin gen, doch ook en in niet mindere mate in het belang van de gemeente verdient stichting van een jeugdherberg te Sneek aanbeveling. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan Sneek als uitgangspunt voor het water-tou- risme; doch ook overigens zal tengevolge van haar gun stige ligging, exploitatie van een jeugdherberg te Sneek, naar wij verwachten, met succes kunnen geschieden. Wij behoeven in dit verband slechts te wijzen op de personen, die reeds in het volgende jaar langs de dan voor het ver keer opengestelde afsluitdijk der Zuiderzee, Friesland zullen wenschen te bezoeken en op de uit het Oosten des lands komende „trekkers”, die aan een van de steeds meer in trek komende Friesche waddeneilanden een bezoek willen brengen en daarbij van Sneek als tusschenstation gebruik zullen maken. Zooals reeds is gezegd, had het plan van het comité reeds bij de aanvang onze sympathie. Daar echter geen geschikt gemeentegebouw beschikbaar was, moest voor- loopig van medewerking worden afgezien. Naderhand vestigde het comité onze aandacht op het nu leegstaande aan de firma D. van der Werf Gzn., toe behoorende perceel IJlsterkade no. 24, welk perceel naar de meening van het comité op een gemakkelijke wijze voor In Uwe vergadering van 2 Mei jl. werd in onze handen gesteld om advies een adres van eenige varkenshandelaren, houdende verzoek om verlaging van het marktgeld voor biggen. Aan deze opdracht gevolg gevende, deelen wij U thans het volgende mede: Bij informatie in andere gemeenten met een ongeveer gelijksoortige veemarkt als Sneek, is ons gebleken, dat het marktgeld, dat op de veemarkt alhier wordt geheven voor biggen, f 0.10 per stuk inderdaad aan de hóoge kant is, al is het niet juist, wat adressanten beweren dat Sneek op dit punt het hoogste marktgeld heft in het geheele land. Wij noemen ’s Hertogenbosch en Utrecht, waar het 15 cent, Zwolle en Purmerend, waar het evenals hier, 10 cent per stuk bedraagt. In het Noorden des lands, en hiermede heeft Sneek in de eerste plaats rekening te houden is het echter overal lager gesteld. Zoo in Leeuwarden, Groningen, Wolvega, Assen op 5 cent, in Meppel op 2 cent voor biggen van 2 maanden en daar beneden, op 5 cent voor biggen, ouder dan 2 maanden. Het is met het oog hierop, dat wij aan het verlangen van adressanten tegemoet zouden willen komen door be doeld marktgeld met 5 cent te verlagen. Wij meenen, dat hiermede het belang van onze veemarkt zal worden ge diend. Echter zouden wij de verlaging willen beperken tot big gen van twee maanden en daarbeneden, zoodat voor de zgn. loopers het marktgeld op 10 cent per stuk blijft ge handhaafd. In Uwe vergadering van 30 Mei jl. werd besloten tot aanhouding van ons voorstel tot het doen aanbrengen van een beton-verharding op het gedeelte Groenedijk tusschen de straatweg SneekLeeuwarden en de Domp, teneinde ons in de gelegenheid te stellen nader te onderzoeken of een betondek met het oog op de mogelijkheid van verzak king van de veenlaag, op de gevaren van bevriezing van het wegbed en het slipgevaar, alsook wat de kosten aan gaat, wel gewenscht moet borden geacht. Wij hebben deze aangelegenheid opnieuw voorgelegd aan de Commissie voor openbare werken om nader advies, welke Commissie ha de zaak nog eens van alle kanten te hebben bezien, blijkens haar hierbij overgelegd uitvoerig rapport, in meerderheid aan een betondek boven een andere verharding de voorkeur blijft geven. Wij kunnen ons met de conclusie van de meerderheid der Commissie vereenigen en handhaven dus ons voorstel id. 18 Mei jl., no. X 07.151(1), bijlage no. 62. behoudens goedkeuring van de Koningin: le. de verordening op de heffing van markt- en weeg- gelden voor het gebruik van de veemarkt en van de daarop geplaatste weegtoestellen te wijzigen in die zin, dat artikel 2, le lid, letter c wordt gelezen als volgt: „voor varkens en voor biggen boven 2 maanden (zoo genaamde loopers) per stuk 10 cent” en aan dat le lid wordt toegevoegd onder letter d: „voor biggen van 2 maanden of daarbeneden per stuk 5 cent; 2e. te bepalen, dat de sub 1 bedoelde wijzigingen in werking zullen treden op de eerste marktdag, volgende op de dag, waarop de Koninklijke goedkeuring ter kennis van Burgerrie ster en Wethouders is gebracht. Aldus enz. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten: I. met de firma D. van der Werf Gzn., houthandel, een overeenkomst van ruiling aan te gaan, waarbij door de gemeente aan genoemde firma wordt afgestaan het op de bij dit besluit behoorende teekening met een blauwe omlijning aangegeven gedeelte grond ter oppervlakte van 600 M.’, deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2956 en waar tegen over de firma D. van der Werf Gzn. aan de gemeente af staat het gedeelte van het perceel kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie C, no. 2863, eveneens ter grootte van ^4 600 M.’, dat op bovenbedoelde teekening met een gele omlijning is aangegeven; II. tot aankoop van de firma D. van der Werf Gzn., van het op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2863 aanwezige gebouw, plaatselijk genum merd IJlsterkade no. 24, voof een bedrag van f 1000. onder bepaling, dat aan de onder I en II genoemde transacties de voorwaarde wordt verbonden, dat aan de firma D. van der Werf Gzn., het kosteloos gebruik al» opslagplaats wordt toegestaan van het gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2956, dat niet in de onder I genoemde ruiling is begrepen, De Meiprys der Maat schappyl der Neder- landsche Letterkunde voor de helft voor Theun de Vries. De nieuwe jaarlijksche Mei-prijs der My. v. Neder 1. Letterkunde is op voor stel der commissie voor schoone lette, ren voor de helft toegekend aan „Rem. brandt’” van Theun de Vries, de apjdere helft aan „Een Man van Aanzien” van Siegfried van Praag. De commissie voor schoone letteren schrijft in haar advies „Rembrandt van Theun de Vries is in sommige opzichten een zeer verheu gende verschijning in onze litteratuur. Het boek is allereerst een gelukkig teeken van „hervonden werkmanschap” bij onze jongere schrijvers. Met .groote liefde en onvermoeiden ijver heeft deze jonge schryver een uitgebreid complex van leven aangezien en getracht het in al zyn facetten te beschrijven i Rem- brandt, zijn moeiten en de langzame ondergang van zijn leven, waaruit de geest steeds glanzender omhoog stijgt; zijn vrouw Hendrickje Stoffels en haat eenvoudige liefde; zyn zoon Titus, die in het middelpunt van het verhaal staat, en diens noodlot, groote droomen te hebben meegekregen en niet, als die vader, de kracht ze .in het leven, of de kunst, te kunnen verwerkelijken. Daar omheen het kleurige en bewogen leven van onze 17de eeuw, de pracht der Am, sterdamsche grachten, door de Vries met bijna hartstochtelijke toewijding be schreven in alle wisselingen van licht en atmosfeer, in den staalharden win- ter, onder den ritselenden lenteregen, bjjl het rustige zomerzonlicht, de bot heid der kleine menschen, die in alle tijden on veranderlijk is, de giftige ja loezie der schilders, en Rembrandt’s langzame vervreemding van een tijd, die het instinct voor de groote waarden van het leven begint te verliezen en waarin de vervlakking der achttiende eeuw zich reeds duidelijk aankondigt. Dat een jong schrijver in Holland dit rijk en prachtig onderwerp heeft durven aanvatten, dat hij het initiatief nam, ons groot verleden op nieuwe wijze te her- droomen, en dit deed met deze toe- wijding, dit talent, deze intuïtie voor diepe zielsprocessen in kunstenaarsna turen en vrouwen, verheugt de commis sie zeer. Natuurlijk heeft dit „hervon den werkmanschap” zijn schaduwzijden. De Vries is dikwijls te voorzichtig go. weest, hij heeft zich niet durven toe. vertrouwen aan deze spontaneïteit der jeugd, waarop door andere jonge schrijd vers in ons tod weder veel te roekeloos en te uitsluitend vertrouwd Wordt Hij tornt dj&wijSs nfet loa ös sssna materie, zijn altijd fraai proza blijft soms proza en wordt niet steeds tot bewogen taal, in plaats Van directe actie tegeven, helpt hij zich te dikwijls met indirecte beschrijving en, vooral bij de figuur van Rembrandt zelf, heeft men het gevoel, dat hyl niet altijd de laatste en meest eigen diepte zijner personen weet te raken. Daartegenover staat, dat hjjzich al werkende van deze beletselen meer en meer bevrijdt en in de^choone laat ste bladzijden van zyn roman een lichte en machtige bewogenheid .wist te be reiken. Alles bijeengenomen beschouwt de com. Theun de Vries’ breede soliditeit Bis1 een ry’ke en vruchtbare basis voor een schrijversleven, bij! de verdieping die het leven den schrijver vanzelf geeft. Waarom zy dit boek voorstelt voor de helft van den „Mei-prys". No. 1.85(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: a. ruiling van grond bij de IJlsterkade en de Geeuw met de firma D. van der Werf Gzn.; b. aankoop van het op het perceel kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2863 aanwezige gebouw IJlsterkade no. 24, van de firma D. van der Werf Gzn.; c. het voor jeugdherberg geschikt maken van het onder b. bedoelde gebouw en tot ver huring daarna aan een te stichten vereeniging tot exploitatie van een jeugdherberg te Sneek. J ft f k b. D a e b- 1 I V 1IEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1