Feuilleton. CHIPSTEAD Veemarkt te Leeuwarden Handels- en Marktberichten ROUWBRIEVEN M KAARTEN desgewonsclit van tkdranen voordon. Kiezebrink Co. - Kleimand 7 BURGERLIJKE STAND. VRIJBUITER VAN DEN fl. D. door Aldus enz. SNEEK, 8 Juni 1932. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. In bijlage no. 41 tot het raadsverslag 1931 stelden wij de ijL 47. HOOFDSTUK XVIII. DE ACHTERVOLGING. Wondt vwvuigdL terwijl aan haar eveneens vergunning wordt verleend tot het kosteloos hebben en gebruiken van smalspoor voor langs het gebouw IJlsterkade no. 24 aan de zijde van de Geeuw, een en ander tot het tijdstip, waarop door de gemeente tot kade-aanleg ter plaatse wordt overgegaan; III. tot het voor jeugdherberg geschikt maken van het onder 11 bedoelde gebouw en tot verhuring daarna aan een te stichten vereeniglng tot exploitatie van een jeugdherberg te Sneek tegen een jaarlijksche huurprijs van f300. voorzooveel het eerste huurjaar betreft, en van telkens f50.meer, voorzooveel de volgende huurjaren aangaat, totdat een huurprijs van f500.per jaar zal zijn bereikt en met Inachtneming van de nader door Burgemeester en K Wethouders te stellen voorwaarden. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 Juni 1932, no. X 07.351.32 T(3); U voor, ons te machtigen, mede te werken aan de ont binding van de met Th. Klijnstra gesloten huurovereen komst en tot het weder In het publiek verhuren van het Oud-Tolhuis onder Loënga met bljbehoorende landerijen. Deze bijlage leggen wij hierbij over. In Uw vergadering van 20 April 1931 werd overeen komstig ons nader voorstel besloten, de behandeling van het hiervoor aangehaalde voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. De reden van deze aanhouding werd U medegedeeld in de besloten raadsvergadering, welke op 22 Juni 1931 werd gehouden. Toen werd tevens in beginsel besloten, alleen medewerking aan de ontbinding van de loopende huurovereenkomst te verleenen voor de huurjaren 1931/1932 en 1932/1933, indien de achterstal lige huur over het huurjaar 1930/1931 en de overige krachtens de huurovereenkomst ten laste van den huurder gekomen kosten over ddt tijdvak, in totaal bedragende zich f951.95’/2, werden aangezuiverd. Een der borgen heeft zich daarop bereid verklaard, dit bedrag in vier gelijke termijnen te betalen. Aangezien hij thans volledig aan deze verplichting heef j voldaan, kan tot ontbinding der huurovereenkomst worden overgegaan, terwijl de officieele verhuring aan Tj. C. Baarda, aan wien het Oud-Tolhuis c. a. reeds van 12 Mei 1931 af voor het nog niet verstreken tijdvak van de bij raadsbesluit van 21 October, 1929, no. 10, vastgestelde huurtijd in gebruik werd gegeven, thans eveneens kan plaats hebben. Wij stellen U voor, met intrekking van ons voorstel van 31 Maart 1931, no. X 07.351.32 T(3) (bijlage 41) in deze geest Uw medewerking te verleenen door te nemen het volgende besluit: Ossen f f 90 - f 210 naast de heer J. v. d. Few. IJLST, van 3—10 Juni. Geboren: Tjitsko dv Sjerp Zelden- rust en Jantje vain, der Veer. Gehuwd: Otte Luinenoerg 30 j. en. Jacoba Hageman 28 j. Overledengeene. BESLUIT: I. Burgemeester en Wethouders te machtigen, mede te werken aan de ontbinding te rekenen met ingang van 12 Mei 1931, voorzooveel de gebouwen betreft, en 1 Januari 1931, voorzooveel de landerijen betreft, van de op 31 De cember 1929 met T. Klijnstra gesloten overeenkomst tot verhuring van het Oud-Tolhuis onder Loënga met bljbe hoorende landerijen; II. voorbehoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, tot onderhandsche verhuring, voor het tijdvak van twee jaren, aanvangende, voorzooveel de gebouwen aan gaat, te rekenen met Ingang van 12 Mei 1931 en voor zooveel de landerijen betreft, te rekenen met Ingang van 1 Januari 1931, aan Tj. C. Baarda, veehouder te Loënga, voor een huurprijs van f750.— per Jaar, van he oud-tolhuis onder Loënga, van de perceelen weiland, kadastraal bekend gemeente Scharnegoutum, Sectie B, nos. 181, 182 en 185, samen groot 2.95.57 H.A of ongeveer 8 maal 36% are, gelegen aan de Sneeker Oud- vaart nabij Goënga, en van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 534, groot 2.39.50 H.A. of 6.6 maal 36% are, gelegen aan de Leeuwarderweg voorbij de wandelweg, zooveel mogelijk onder de thans geldende voorwaarden. hoofdschotel vormt. Ook Maria PaucL Ier treedt in deze film op. Voorts nog „De bende van de Transatlantic” een detective verhaal dat zich op een Oce- aanstoomer afspeelt. Leesbibliotheek St. Martinus. Sluiting op Zondag 12 Julni. De in- SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van JWix. BI. H. Q NAHU.YSi 10 Juni 1932. 349 Stieren f 40 f 260. f 314 vette Koeien 495 Melke- en Kalve Koeien le soort f 70 --- f 22C Een wetsontwerp tot hulpverleenihg f 30 f 40. Om op een mooien wintermiddag, tegen het vallen van de schemering, den tijd in de nabijheid van, het Square van Bournemouth in ledigheid door te brengen, is geen onaangename bezig, heid. Bournemouth, in vele opzichten de heerlijkste stad in Engeland, is .geen fabriekscentrium; de lucht is er niet met rookwolken bezwangerd; er wordt bietrekkelijk weinig handel gedreven, en dat weinige draagt e»n verfijnd karak ter, zooals het koopen van kostbaarhe. den, kleeding, en grond om een huis op te bouwen, dat een sieraad zal wor den voor het oog!, zoowel als! een lust voor het lichaam. Zooals het is, kan Bournemouth op méér fraaiei huizen bogen, dan iedere andere stad van, zijn grootte in het land. Matthews, die langs die bijl uitstek aangename straat, Old Christchurch Road wandelde, op weg naar het post. ken wordt dan verzocht. Eigenaardige toestanden. HEERENVEEN, 7 Juni. Een land, eigenaar in deze omgeving had een stuk hooi, en weideland reeds aan ver schillende huurders aangeboden voor f60. Niemand ging er op in, omdat naar hun meenjng een prys van f6O veel te hoog was. De eigenaar besloot daarom het perceel bij de publieke ver huringen te doen en toen bracht het. zelfde perceel niet f 60, maar180 op. L. N. De schatgraveryl te Zaandam. Men meldt uit Zaandam: Doordat de ingenieurs, die bijl het werk de leiding hebben, het vermoeden hebben op een oinderaardscho gang van 1.60 M. hoogte te zijn gestuit, begint er thans eenige spanning in die Zaan- damsche schatgraverjj te komen. Op het westelijke gedeelte van de begraafplaats, waar deze plek zich be vindt, is men nu gaan graven. Men maakt een kuil van 8 bijl 8 meter, die trapsgewijze toeloopt. Om de werkzaam. S. Jonkmans, Tranendal 1; Zegelring, heden niet te laten lijden door de be langstelling van de toeschouwers, is er een schut omi don kuil geplaatst. Mevr. Sylvia is steeds bij1 het graaf werk aanwezig om, als zijl dit noodig oordeelt, nadere aanwijzingen te geven. Incident tijdens een H.Bi. S.. eindexamen. Het schriftelijk eindexamen van een Amsterdamsche H. B. S. is een ern stige zaak, waarvan de procedure bij de wet nauwkeurig is geregeld. De can- didaten zullen, zwijgend gezeten aan tafeltjes, die behoorlijk geïsoleerd staan, in dön voorgeschreven tijd No. X 07.351.32 T(3). Voorstel yan Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen om mede te werken aan de ontbinding van de met T. Klijnstra geslo ten huurovereenkomst en tot onderhandsche verhuring aan Tj. C. Baarda van het Oud- Tolhuis onder Loënga met bijbehoorende lan derijen. U. de Jager, Priorstraat 3. Bioscoopnieuws. De „Amicitia”.bioscoop heeft een spannend verhaal uit het. Westen als hoofdnummer n.l. „Met donderend geweld”1, met Richard Arlen en Fay Wray. De pakkende scènes maken dit stuk tot een sensatiefilm voor een ver wend publiek. De bioscoop „Bjjl de Waag” heeft een groot amusant programma waarin „Trara um Liebe” een schit terende militaire klucht van Eiichberg met Fellix Bressart in de hoofdrol, de aan de varkenshouderij1 heeft thans het departement van oeconomische zaken en arbeid verlaten. Een nieuwe industrie. Naar het Huisgezin verneemt, is in Den Bosch tot stand gekomen de op. richting van de N.V. Machinefabriek „Hercules", die zich ten doel stelt, de fabricatie van vrachtauto’s, autobussen, aanhangwagens etc. Het bedrijf zal wor den gevestigd in de voormalige Neder- landsche IJzerconstructiefabriek, gele, gen langs den Orthenschenweg. „Hercules" is de eerste Nederland- schc vrachtautofabriek. Gevallenen in N.-Frankryk. In het voormalig oorlogsgebied in Noord-Frankrjjk zjj» in den loop van de maand Mei de resten van ongeveer 300 in den oorlog gevallen soldaten ge. vonden, te weten 117 Franschen en 185 Duitschers. Van de Duitsche sol daten zijn tot nu toe 38 geïdentificeerd. Een origineele reclame. Teneinde diegenen, die het kantoor van de Gramophone Company in Lon den opbellen en niet onmiddellijk kum nen worden verbonden met den per. soon die zqji wenschen te spreken, den wachttijd op aangename wyZe te bekor. ten, wordt een electrische gramofooinop. nemer op hun liyh aangesloten, waarna zij! de nieuwste gramofoouplaten kunnen hoeren. Revolvergevecht te San Francisco. Bij een revolvergevecht tusschen po- Prijsnoteerlng Vette Koelen per K.G. 42—0.64 ct., vette varkens per K.G 24—3! ct. Zouters per K.G. 2831 ct. Zware Zouters per kg. 00 ct. Overzicht: Melk- en kalfsveeen vette koelen, langzaam, afloop iets minder. Stieren en vette kalveren iets minder. Nuchteren kalveren slecht en lager. Varkens flink en hooger. Wol vee kalm. 64.000 K.G. kipeieren 3*/« ct. p. stuk per K.G. 40—47 cent. 3000 K.G Eendeieren 2‘/9—28/4 ct. perstuk 32-35J{ ct. per K.G. litie en bandieten werden te San Fran. cisco drie personen gedood en drie zoo ernstig gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Scheurbuik voor de poorten van Weenem. Oostenrijksche socialistische bladen bevatten mededeelingen van doktoren uit de industriecentra, volgens welke de gezondheidstoestand niet alleen van de kinderen, maar ook van de volwasse nen voortdurend slechter wordt. De tuberculose neemt in dreigende mate toe. Bijna alle kinderen van werkloozen zofuden rachitisch zjjh. Vrouwen van veertig jaren, moeders van jonge kinde ren zouden er als afgeleefde oude vrou wen uitzien. Echter staat het allerergste nog voor de deur. Wanneer niet spoe. dig hulp komt, zou in enkele industrie, centra binnen enkele maanden het uit breken van scheurbuik te vreezen zjjln. De „hongerscheurbuik”, constateeren de bladen, staat voor de poorten van Weenen. De zaak Lindbergh. Zooals men weet heeft Curtis, de vriend van Lindbergh alles uit de duim gezogen wat hij1 vertelde over zijn rela ties met de ontvoerders van het kind. Hoe sterk de verleiding was dat te doen blijkt uit het feit, dat een groot New Yorks dagblad bereid was hem voor dit verhaal 5 honderdduizend guL kantoor, bl af voor den boekwinkel van Smith staan, die, als gewoonlijk, vol menschen was, en hij vergat voor eeni oogenblik de zorgen, die aan zijn ge- moied knaagden. Wat, zijh beroep ilni aanmerking genomen, misschien vreemd mocht heeten, was Matthews een harts- tochtdyk entomoloog. Als hiji niet bezig was mot misdadigers tq vangen, ging dl1 op de vlindervangst. In het uitstui ven ster van den boekwinkel lag een dik boekdeel, bjj een bladzijde met go- deurde zeldzame vlindersoorten open, geslagen. Matthews vergastte zijn oogen, iet was hem als werd zijn geest in een verkwikkenden stroom gedompeld, en vervolgde zijn weg. Old Christchurch Road, de Bond Street van Bournemouth, was propvol. De schitterend verlichte winkels zet. ten hun beste beentje voor Matthews zou gaarne wat langer geslenterd heb ben pm er naar te kijken, als hiji dien telefonischen oproep van McNalty, den waamemenden Chef van X 2, niet ont vangen had. Plicht was evenwel plicht, en Ibyi den boekwinkel sloeg hiji deni hoek om, de schitterende en verleide lijke hpofdstraat voor een prozaïsche zijstraat Verlatende. Hij liep naar het loket, gaf het Lon. densche hummer op, en wachtte tot hij verbpnden tou zijn. In antwoord op(zy|ni vraag, had’ de beambte geantwoord, dat hij waarschijnlijk spoedig doorver bonden tou worden. Maar het toeval wilde, dat hiji zelfs niet eens wachtte; hij sprak dien middag niet langs den draad met McNalty. Want, tegen het loket geleund, zag hij Ide menschen het gebouw bininen- eu tuitstroomeii, en de man van X Si RAADSVERGADERING SNEEK. Dinsdag 14 Juni 7 fa uur raadsver gadering op de agenda komen o.a. voor de Voorstellen welke men in dit blac vindt en voorts de benoeming van een tijdelijk wethouder. Eindexamen Christel. Kweekschool Sneek. Aan het eindexamen .der Christel, levering van alle in omloop zijnde boe. Kweekschool te Sneek wordt deelgeno men. door 11 dames en 16 heeren. Van de eerste groep, bevattende 6 dames, slaagden alle, n.l. de dames: H. W(. Bakker, S. Bergstrq, W. J. Blanksma, F. de Jong, K de Jong, allen te Sneek en E. Leenstra te Nijega (H.O.). Van de tweede groep, bevattende! 5 dames en 1 heer, slaagden alle, n.l. de dames: A. Miedema te Leeuwarden; J, Nijdam te Off inga wier; C. van Rennes te Heeg; A. de Vries, A M. Ytsma en de heer J. Beetsma, alle drie te Sneek. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11.J6 en 1214 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 9 Juni: Een belastingbiljet. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaan.de voorwerpen, als gevonden aangegeven op 9 Juni: Zadeldekje van een rijwiel, J. Miedema, Zuidend 25; Gouden hee ren ring, T. Hoekstra, Martiniplein 1; Belastingmerk in etui, G. Sijtsma, Of- fingawier; Parapluie, Müller, Kruize- broederstraat; Damesbéurs met 21 ct., gram. Het mpiest een vry lange bood- schap geweest zijn, want hjj[ wad er verscheidene oogenblikken mee bezig. Met het formulier in de hand, liep hiji naar het loket, de blikken, die iedereen op hem wierp negeerende, en overhan digde het telegram aan den dienstdoen- dien ambtenaar. Deze zag hem met eigenaardige pogen aan, en verrichtte toen zijn werk, door het aantal woorden te tellen. Op dat oogenblik verliet Matthews het postkantoor. Toen de deur achter hem dicht draaide, hoorde hiji een te- lefoonschel scherp rinkelen. Daarna een geroep; de ambtenaar riep hem toe, dat Londen aan de telefoon was. Hiji sloeg op geen van beide acht. McNalty mpest maar wachten; hij had n|u iets bdangrijkers te doen. Als hij| met Londen sprak, zou zyh vögeil in dien tusschendjd gevlogen zijn. Links van het postkantoor, in de richting van Old Christchurch Street, bevond zich de ingang van een groote auto-garage, en in de schaduw van deze, hield Matthews halt. Een mon teur, die een vettige overall droeg, stond een sigaret te rooken. „Ik heb misschien een auto noodig is er dadelijk een voor my beschik baar?” „U kunt er over een halve minuut een krijgen mijnheer. Waarheen wenscht u te gaan?” „Naar het New Forest. Ik zal zelf chaüffeeren. Hier is geld." Hiji stopte den man een biljet van vjjf pond in de hand, en, na het vertrek van den verbaasden .chauffeur, hield hij den uit. gang van het postkantoor weer scherp in ’t pog- op de voorgeschreven vragen hebben te antwoorden. Die vra gen zijn tot op het moment suprème, waarop allen zwijgend gezeten zijn, ver zegeld. Slechts bevoegde handen mo gen hqt zegel verbreken om den candi- daten zwijgend de vragen voor te leg gen, waarin zij zich zwjjgend gullen ver diepen. Is het dan wonder dat deze z gende gemeente, zoo lezen we in „Tel.”, ook het stilzwijgen bewaarde toen zijl op een ochtend van de vorige week stereometrisch was ingesteld en de keuze kreeg uit tien onderwerpen voor een Nederlandsch opstel, dat eerst In de middaguren aan de orde zou komen? Daar men zich over exa menopgaven geenszins mag verwonde, ren, trachtten enkele scherpzinnige cani- didaten aanstonds het meetkundig ver. band te leggen tusschen ^,Het Kerst feest” en „Opstandige gedachten”. Maar zjjl werden hierin wreed gestoord door plotselinge annuleering der uitge. deelde vragen. De bevoegde hand had zich vergist! Ijlings werden nu de op gaven voor stereometrie ontzegeld, maar daarmede was de ramp niet her steld. Want het was niets minder dan een ramp dat de strikt geheime ojx gaven voor de middaguren ontijdig aan die openbaarheid waren jprijsgegeven! Wat 'te doen? Den Haag zou het verlossende woord moeten spreken en dus werd Den Haag van de catastrofe telegrafisch op de hoogte gesteld. De oplossing mag dramatisch heeten. Den Haag gaf eveneens telegrafisch opdracht, dat geen der candidaten van deze fatale groep, waarbij het examen- geheim geschonden was, na beëindi ging van het stereometrisch gedeelte het lokaal zou mogen verlaten. Stel: u eens voor dat zjjl tusschen 11 en 1 uur candidaten van andere groepen ontmoet hadden. Zouden die zich dan niet af doende op het Kerstfeest in Juni en de opstandige gedachten in crisistijd kun nen voorbereiden? De gevolgen waren niet te overzien geweest. Dus kregen deze candidaten lokaaL arrest en werd op staatskosten brood en melk verstrekt, dat in alle stilte ver orberd zou zjjn als niemand er rucht- vodde fcijh zen|uwen opeens tintelen. Een fnan was door de zware draaiende deur binnengekomen. Zoodra hiji hem n |'t pog kreeg, mompelde Matthews iets binnensmonds en wendde het hoofd af. Ter wille van de veiligheid', slen terde hiji toen naar het andere einde van de gnoote vestibule, waar de telefoon cellen waren, en hield zjjlni gezicht afgewend. I Wat een buitenkansje I Het geluk lad hem, sedert deze zaak hem opge. dragen was, voortdurend in den steek gelaten, maar nu was het gettf ge, keerd. Dit was de man, om wien hiji het New Forest de laatste dagen haarfijn nagezocht had en nu daagde hij opu eens op, ais het ware uit den hemel gevallen. Bijl zijh vertrek naar Parijs, had Cbipui stead hem voor dezen man gewaar schuwd. „Als hij1 niet de ontsnapte krankzinnige is, dan is hiji de man, die op mjji schoot, om mij te dooden. Zo.ek hem; hij kan tot gewichtige aanwijzin gen voeren." 1 HU wenschte zich niet aan een flout schuldig te maken. Hltf moest zekerheid hebben. Maar er konden geen twee personen in de buurt van Bournemouth zijh, die den mond op dezelfde eigen aardige en stuitende wijze scheefgetrok ken hadden. Dit moest de man zijn, die door Chipstead beschreven was de man (en hier voelde Matthews, bijl al zijn vroegere ervaring, dat zijln ademi stokte en stootend kwam) van wien Chipstead had laten doorschemeren, dat hiji in het bezit was van den sleutel van het geheele geheim. Hij hield geen oog van den man af. Deze isioeg linksaf en schreef een tél& baarheid aan had gegeven. En '9 mid. dags zette men zich weer zwijlgend in slagorde voor het Nederlandsch opstel. den te betalen! Maar Den Haag zorgde daarbij! nog voor een daverende verrassing, want er waren tien andere onderwerpen opge geven. De steun aan den Landbou w. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot hulpverleening aan de melkveehouderij met 29 tegen 8 stem men aangenomen. De man, dien hiji van plan was te volgen, kwam na weinige seconden te voorschijn. Matthews had vermoed, dat üe ander per auto gekomen was, en daiarin vergiste hjj zich niet, want de man stak de straat over en draaide aan den krukarm van een lagen, krachtigen twee-zitter. Het was moeilijk om duider Ük te zien, want de straatverlichting was slecht, maar Matthews had vol doende kennis van zaken om te gissen, dat dit een uitmuntende racewagen was. Hij keerde zich 0m1 en zag den mon teur haast zich staan. „Wilt ge ons alstublieft uw naam en adres opgeven mijnheer?" Matthews noemde zijn naam en zijh lotel, en dien van zijh bank. ,^00 is het in orde," zei de mon teur, toeschietelijker, „het 'is alleen maar voor den zakeljjken vorm.” „Dat begrijp ik en nu, de auto. Ik wensch weg te rijden.” „Ik zal hem dadelijk naar buiten rij. den het is een Delage hyl maakt er zestig, als ge vol gas geeft. Mag ik vragen, hoe laat u denkt terug te kee- ren, mijnheer?" „Ge züt zeker den geheelen nacht geopend?” „Ja er is altijld iemand hier, myn heer." „Komaan, dat is best zeg den garagehouder, dat ik vóór middernacht teijug hoop te zyn. Benzine in over vloed? Alles klaar voor een reis?” „Jawel, 'miyhheer. Er is genoeg ben zine om u heen en terugj naar Londen te brengen.’” „Uitmhntend.” f 220 2e soort f - f 82 Pinken S f 80, 65 vette Kalveren f 15 Graskalveren f f 272 Nuchteren Kalveren f 2.00 f 3.50, 198 vette Schapen f 8 f 13. 172 Welde Schapen f7 f 11, 580 Lammeren 5 f 9.00 609 vette varkens f 15 f 70, 65 Ma- Ijere varkens f 10 f 35. vette Biggen I f 530 Kleine Biggen f 3 f 6, 12 Bokken en Geiten i f—87 Paar den en veulens f 80 f 200. Totaal 3706 stuks vee.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2