Spionoage io den groeien oorlog. De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelijntje» SPORTRUBRJÜEK. SNEEKER ONDERLINGE VOETBALBOND. Sneek Vet.Tonnema 1—10 KAATSEN. KAATSVER. SNEEK. FiscusWouda 2—2 IX. AAN 'DE BELGISCHE GRENZEN. VRIENDSCHAPPELIJK. Slagers ElftalWerkloozen 1—8 Woensdagavond speelden op het ter. rein aan de Lemmerweg bovengenoem de elftallen een vriendschappelijke wed strijd. De slagers konden het bjj' lange na niet houden, wat trouwens ook niet te verwonderen is als men bedenkt dat het werkloozemelftal hoofdzakeljjk ber staat uit actieve spelers van Sneek en Black Boys. Toch meenen we slager Marra een pluimpje niet te mogen ont. houden voor zijn keurig spel. In de witgekielde achterhoede heeft hjjl heel wat gevaarlijke aanvallen onschadelijk weten te maken. De eindstand was 18 voor het werkloozen-elftal. Gisterenavond speelden op het ter rein Almastraat de elftallen van Fiscus en dat van de N.V. Wouda's Meelfa. brieken. Het ging er zeer spannend toe en de einduitslag gelijk 2—2 getuigt hiervan. ;e Voetbalbond Veteranen en 590. Mevrouw Xantippe van Pineherstein is nog erger dan haar man. Ze snauwt en grauwt den heelen dag en heeft een humeur van Spaansche peper en azijn-essence. En ze vindt altijd, dat er veel te veel gegeten wordt 591. Eindelijk wordt het circus weer opgeslagen in een klein stadje. Snuffel graag en Knagelijntje treden hier voor het eerst op voor het publiek. Ze hee- ten nu „Orlando en Giovanna, de won- dermuizen van Calabrië.” voorzeker 'anders hebben aangezien. Mét spionnage gaat het altijd zoo, dat op een gegeven oogenblik de con- tra-spionnagedienst argwaan krijgt. Het is de taak van zulk een contra-spionnage’ dienst om feiten te verzamelen en, dit laatste 'vooral, in onderling verband te brengen. Geheel een reeks van zeer gewone, het meest onschuldige karak ter dragende feiten, kan bedenkelijk worden Wanneer men deze naast elkan der legt en verbindt. Zoo waren ..er ten opzichte van Sylma ook vermoedens gerezen, die intusschen haarzelf [nog eerder ter oore kwamen dan de spion- nage-centrale te Brussel. Voordat men zich van haar had kunnen meester ma ken, "week zijl uit, en eerst veel, veel la ter bleek het, dat een ander, die er weer heel anders uitzag, haar verving op een wijze, die verre boven hare diensten iiitging. Dat was een zekere Steiart. die het zelfs tot vertrouwens man van de geheime Diuitsche veldpo litie bracht. Steiart was een handelaar in alle denkbeeldige artikelen; hjj.dieed allo werk, waarmede wat te verdienen viel. Paarden hield hji voor zjjh Duit- sche vrienden steeds ter beschikking, en hij' was zoowel aan de Diuitsche als aan de Hollandsche oontrdle een zoo Ieder 'Nederlandsch grensbewoner, in het bjjtaonder zjj, die 'in Zeeuwsch-Vlaan" deren woonden, kan U vertellen welke tragedies zich hebben afgespeeld, voor, al nadat de Duitschers den beruchten electrischen draad hadden gespannen teneinde ontvluchting uit België, inva sie 'in België te voorkomen. Met hoe veel list en stoutmoedigheid intusschen de gevaren van den draad werden over komen hoeveel slimheid bjji het mislei den van de Duitsche wachtposten aan den dag werden gelegd, leeren de be. richten, die de spionnagc-centrale te Brussel ontving. Een gedocumenteerde uitgave, opgebouwd op de geheime be richten van dezen centralen dienst, geeft wel een kjjk op de grootte va derlandsliefde, die van Belgische zijde is ontwikkeld. Meer dan eens is, tijdens en na den oorlog, in het licht gesteld, dat spionnagediensten zeker niet ver achtelijk te heeten zijn, wanneer zjj niet worden gedaan om geldelijk gewin. Aan de Vlaamsche grenzen is dat meer dan eens getoond. Al spoedig na helt uitbreken Van den oorlog stak in het bezette Belgische gebied’ een geheime organisatie het hoofd op, die haar le den 'bij honderdtallen telde. D wars door België, met als uitgangspunt een be. paalde frontsector, liepen de spionnage. draden naar de Hollandsche grens. De Noordelijkste spionnageketen, die van het front langs de kust ging, ein digde in het Zeeuwsch-Vlaamsche stadje Sluis, waar het eiken oorlogsdag in de hotels en herbergen van spionnen wemelde. De tweede keten liep over Brugge en Maldeghem, en eindigde, schoon over Aardenburg gaande, even eens in Sluis. De derde ving bijl den Yser aan, en ging door Vlaanderen naar Bouchaute, van waaruit het Hok landsche gebied gemakkelijk 'te berei ken viel. Men mag aannemen, dat de Hollandsche grenswachten waakzaam zijn geweest voor zooveel zjj konden, en het is wel een feit, dat geen enkele overtreding der neutraliteit kan worden geconstateerd. Wat kon men den neu tralen ook verwijten, waar de Duitsche contra-spionnagedienst onmachtig stond tegenover de tal van slimme en meer dan slimme dienaren van de Belgische geheime organisatie. Toen men Edith Cavel'l, de bekende moedige pleegzus, ter in handen kreeg, werd schijnbaar een einde gemaakt aan den voornaam, sten arbeid dezer organisatie, maar dat was slechts voor korten tjjd, want nieu. we figuren stonden op om den arbeid van de gevangenen over te nemen. Zjj, die uit de archieven van de spi- onnage-centrale te Brussel hebben ge put, kunnen de 'namen noemen van wie keurig onderzoek onderwierp. M|aar in diezelfde boerderij lag een Duitsch liandstormer, en deze sliep zoo vast, dat de Vos en de boer er in slaagden de ‘uniform hit zijn kamer te halen. Ge kleed in deze uniform triad de Vos kalm naar bjuiten, 'ging naar de pomp om zich het 'gezicht en de handen te was- schen en liep, (achteloos fluitend, het bosch In, waar hij' voor verdere ontdek king 'gevrijwaard Was. Weer een ander type wasi de mooie Sylma Van Langeledle, die een geziene figluur wias 'in het tehuis der Duitsche soldaten van dit plaatsje. Zjji was 19 jiaar olud, slank, had prachtig zwart haar, en in haar licht mousselinen kleedje kwam zjj; als een toonbeeld van over; soms ook diende hjj als geleider onschuld Voor. Gp dansavonden was Sylma nooit afwezig, en kwam zijl eens wat laat, dan was ’dat het gevolg van het feit, dat zij naar de Hollandsche grens was geweest om daar voor haar Duitsche vrienden levensmiddelen en sigaren te halen. Had men geweten, dat diezelfde onschuldige Sylma, wanneer er, met voorbijzien van elk levensge vaar, telkenmale groote diensten bewe zen aan de Franschen en Engelschen, en daardoor vanzelf aan de Belgen. De Diuitschers mochten hun draad span nen, men knoop er onderdoor; de Diuit schers mochten iederen blurger, die bin nen de 100 meter van den draad wend aangetroffen, met den dood bedreigen, men waagde het er op en ontkwam in tal van gevallen. Pieter de Vos, die door den Duitschen contra-spionnage dienst de Belgische Schinderhannes werd genoemd, zeker een onderschei ding in dien tjjd, tnoik telkenmale van België naar Holland en weer terug; soms bracht hjj! uitsluitend berichten 594. En van ontsnappen is geen sprake, want Orobio, de negermuis, waakt altijd voor de deur van de ker miswagen. Zoo gaan de arme gevange. nen, eiken avond wéér, huilende naar bed. Zullen ze wel ooit thuis terug komen? vlan malen is hjj het op een wonderbaar-) zjj over de grens de Hluifklar sigaren ging halen en de mand met levens middelen kreeg, tegelijkertijd kostbare berichten, plannen, documenten en wat al niet meer overbracht, men zou haar aan een aantal Belgische jongelieden, die het Belgische leger wilden volgen of laan in België achtergebleven F ran- sche of Engelsche soldaten, die naar hun korps terug wilden. Tal van ma len is 'hjj. den dood, dat wil zeggen ld© ontdekking, nlabjj' geweest, maar ook tal l'jjke wjjze ontkomen. Een keer is het geschied, dat (men de boerderij, waarin hjj! op den hooizolder een verblijf had gezocht, omsingelde en aan een nauw. 593. Als ze weer opgesloten zijn in hun kermiswagen’, huilen ze tranen* met tuiten. Waren we maar weer thuis, snikt Knagelijntje. Wat moet Moe der wel van ons denken? Ze gelooft vast dat we verdronken zijn Ook Snuffelgraag kan zich niet goed. houden. 589. Wat een vreeselijke wreedaard is die directeur Pineherstein. Hij scheldt Knage lijntje uit voor sufkop en geeft haar een striem met de zweep, omdat ze den eersten keer van het touwtje valt. Snuffelgraag staat er bij te rillen van angst. Gisteravond speelden in het Sport, park voor de Onderli het elftal van de Sne dat van Tonnema. Het werd voor de Sneek Veteranen een verpletterende 1—10 nederlaag. Ruststand 0—5. Het elftal van Tonnema bestaat voor het meerendeel uit zeer vlugge jonge spe- Iers en daartegen waren de „oudjes" niet opgewassen. VOETBAL. JEUGDVOETBAL. SNEEK. Zooals we reeds in een vorig num mer van dit blad hebben medegedeeld, krjjgt de voetbalver. Sneek Zondag a.s. bezoek van de Hollandsche club KFC (Koog aan de Zaan). De gasten arriveeren hier Zaterdag middag om 4.19 uur en het uit 35 man bestaande gezelschap wordt ingekwar. tierd bjj' de leden. Na aankomst maakt men een boottocht over de Sneekermeer. Zondagmorgen om 10 uur spelen eerst Sneek III—KFC III; om 11 uur gaat Sneek II de strijd aanbinden tegen KFC II. Deze wedstrijden duren elk een uur. ’s Middags van 2 tot 3.45 uur spelen Sneek I en KFC I. Voor deze wedstrijden zijn drie medailles aange boden, n.l. door de V.V. Sneek, Sport en Liefdadigheid en Com. van het Sportpark. 's Avonds om 6 uur vertrekt het ge. zelschap weer naar Holland. Eenige weken later gaan de Sneék-spelers een tegenbezoek afleggen. 592. Alle muizen in de zaal vinden het verrukkelijk en heerlijk en juichen Orlando en Giovanna harteljjk toe. Die maken buiging op buiging voor het geachte publiek en glimlachen vriénde lijk. Maar in werkelijkheid zijn ze hee- lernaal niet bljjl. Gisteravond zjjh er op het terrein Sportpark twee partijen gespeeld. Partuur 2 heeft twee partijen ge. speeld, n.l. tegen partuur 7 eindstand 52 en 84 en tegen partuur 10 eind stand 35 en 28. Dus één partjjl gewonnen en een partij verloren. Dinsdag worden er weer nieuwe par tijen gespeeld. Alle spelers gaarne vroegtijdig aanwezig. Begunstigd door heerljjk weer kon den Dinsdagavond de aangekondigde competitie-wedstrijden, uitgeschreven door de Kaatsver. Sneek plaats hebben. Er werd met animo gestreden en meer malen zou alle? aan de telegraaf geko. men zijn, als die er geweest was. Vooral de eerste partij! tusschen de parturen 3 en 7 was spannend. Op 5—5 en 6—6 wist partuur 7 echter de kaats niet te passeeren, zoodat partuur 3 won. De parturen 6 en 11 eindigden met 52 en 82. Hierna kampten de parturen 3 en 8. Partuur 3 schijnt een zwakte te hebben voor gelijk 5—5 en 6—6 want ook nu werd het dit weer en de over winning ontging dit drietal nu evenmin. De parturen 9 en 11 speelden ook 5—5 gelijk maar het laatste bordje haalde partuur 11 op 86. De strijd tusschen de parturen 4 en 10 eindigde met 4—5 en 4—8 voor partuur 10. De uitslag tusschen 2 en 9 was 3—5 en 4—8, terwijl 1 en 6 ten voordeel e van par tuur 6 eindigde met 2—5 en 2—8. bekende figuur, dat men hem zondei bezwaar telkenmale doorliet. Steiart maakte er in het bijzonder zjjn werk van om postduiven te kweeken, en in Bel gië binnen te brengen, teneinde door dezen berichten te doen overbrengen. Meer dan eens is het voorgekomen, dat Steiart, de wagen volgeladen met der. gelijke 'postduiven, Duitsche soldaten •vervoerde, die misschien niet al te best te spreken waren over den Belg, die hen om de vriendschappelijke ge- voelens, welke hijl jegens de Duitsche indringers scheen te koesteren, niet al' te karaktervast moest voorkomen. Stel. art heeft het zoover gedreven, dat hijl de Diuitschers leidde tot aan de plaats., waar de postduiven verborgen waren, en zelf voorging,, maar alleen met het doel om de korven nog wat beter te verstoppen, zoodat zijl dan ook inder daad niet werden gevonden. En men mag dat alles verachtelijk spionnage. werk noemen, men denke niet te licht en te gemakkelijk over den zedelijken moed van menschen, die zich elke mi. nuut, ja elke seconde in doodsgevaar weten; die tenslotte afhankelijk bleven van vertrouwen 'in anderen gesteld, welk vertrouwen hen noodlottig kon worden zoodra die anderen hen ver rieden. Het merkwaardigste wat Steiart heeft tot stand gebracht, is het zoeken en vtinden van den Belg, die er in slaagde den Duitschen wachtpost bin. nen oe 100 meter van den electrischen- schen draad neer te slaan. Geheel de Diuitsche geheime dienst was in actie, en kon den man niet op het spoor ko. men. Maar 'Steiart wist wie de man was; (Wist ook dat deze tegen zijn con signe had' gehandeld, en aan de zaak, die hij 'had te dienen, door zijn roeke. loosheid .een grooten slag had toege bracht, omdat zoodoende nieuwe vei ligheidsmaatregelen door 'de Duitsche bezettingstroepen werden overwogen. Weken achtereen zocht de politie in Antwerpen, totdat men op de gedachte kwam pm Steiart, dien goeden vriend der Duitschers, in den arm te nemen. En Waar de politie faalde, slaagde hij in een paar dagen. De moordenaar, die op schijnbaar aftioende wjjtee in Ant. werpen was verborgen, werd' ontdekt, en het vertrouwen in Steiart was daar, door nog meer gestegen. Wanneer de grensstreken van het door den oorlog zoo zwaar bezochte Vlaam,sclhe land eens konden vertellen alles wat zjji wisten, zouden zijl geschie. denissen overbrengen, bjj’ welke die van den rooden Pimpernel nog maar kin derspel schijnen. En wellicht inderdaad ook rijn omdat het hi|er ging tegen den Vijand, door de techniek van dezen tjjd geoutilleerd als de roode Pimper nel, Izoo hjj bestaan heeft, bjj zjjn to. genstandera ïjiet kon aantreffen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 4