Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt’s Zenuwtabletten gebruikt. H. BRENNINKMEIJER ZONEN 1 Schaap Vrolijk Derde Blad ZATERDAG 11 JUNI 1932. No 73. I HEEREN-BAAI/^L ipiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin SUPERIEURE KWALITEIT Groote gesorteerde Gebakjes RECLAME KOLOM. en NIEUWSTIJDINGEN. fllpUllJC - t',U'r SNEER 6R00TZAND TELEFOON 41 Bezuinigingsplannen. Het rapport der bezuinigings-commis. sie-Welter stelt aan de regeering voor, op de in de Bezoldigingsbesluiten vast gelegde salarissen van burgerlijke amb tenaren en militairen een uniforme kor ting toe te passen van 8 pet. voor de gehuwden en van 13 pet. voor de oinge. huwden. lommerd. Ten leste bleef sjechts het allerlaatste aan kleeren over. De man had het opgegeven. Hij1 was aan den drank geraakt, zwierf langs de straten, dronk, wanneer hij' maar kans had om drank ie krijgenHij was door de misère gebroken en hem had de werk- senberg vroeg hem hierop of de nat- soc. partij geen geld heeft aangenomen van een Tsjechische onderneming, die in verbinding zou staan met Schneider- Creusot Op deze vraag weigerde Hitler te antwoorden en verklaarde hij, dat hij zich niet door een Joodsche advocaat liet beleedigen. De rechtbank veroor deelde Hitler daarop tot 800 mark boete wegens het Weigeren van getuigenis, benevens 200 mark wegens onbehoor lijk gedrag. A LPINA HORLOGES H. DEJONG, Smeek. in aantal. De „orang pendek” in Midden-Sumatra. Uit Medan wordt gemeld: De heer Scholtens uit Pasir Penga, “^^Triescha Heengaat, maar dan}) De laatste ansjovis uit de Z u i d e r z ee Het is wonderlijk gegaan met de ansjovis bij de afsluiting der Zuiderzee, zoo schrijft men aan de Standaard. Hoe nauwer de toegang werd, hoe meer visch gevangen is. In 1930, toen de afsluitdijk ongeveer tot de helft ge vorderd was, is de vangst haast even ruim geweest als in het legendarisch rijke ansjovisjaar 1890 (127.000 ankers in 1930 tegen 190.000 in 1890}. In 1931, toen alleen de sluitgaten bij de Middel- gronden, de Blinde Geul en De Vlieter nog open waren, is door deze geulen een hoeveelheid visch naar binnen ge komen, die scholen van 1930 bijna even aarden. De vangst beliep 85.000 ankers. Dit jaar was tegen de tijd dat de ansjovis in de Zuiderzee pleegt te ko men (eind April, begin Mei} de dich ting van De Vlieter reeds half vol tooid. Geen visscher rekende er dan ook op, dat er nog naar ansjovis ge. vischt kon worden en waarlijk ver toonde de trekvisch zich in de eerste week* van Mei nog nagenoeg niet bin nen de afsluitdijk. Maar ter elfder ure is ze gekomen I In de tweede week van Mei maakten de weinige visschers, die hun netten in zee hadden, bevredigende vangsten. En nu De Vlieter gesloten is, schijnt het Ijsselmeer wel vol ansjovis te zitten. Gemiddeld 600 kilo per schuit hadden Maandag de Enkhuizer reep- visschers. Het is een vangst, die zelfs in de rijkste jaren ongehoord is. In 1930 was de prijs extra laag, on geveer f0.40 per k.g. De handel spe- culeerde toen op de aanstaande afslui ting der Zuiderzee. 1930 zou de laatste goede ansjoviscampagne zijn; de vol gende jaren zou waarschijnlijk niets ge vangen worden. Daarom werden de Amsterdamsche veemen volgeatopt met dure visch. De speculatie is falikant uitgekomen. Reeds in 1930 overtrof de vangst ver ae verwachtingen aan het begin de* campagne. Daar kwamen de reusachtige aanvoeren van 1931 over heen. En tot overmaat van ramp deed de crisis de vraag naar ansjovis sterk dalen. Dit zijn de oorzaken, waarom' de Veenhuizen in het algemeen een vrien. prijs van de (gekopte) reepvisch zich delijker karakter dragen dan het nog nooit geld van buitenlanders heeft ontvangen. De beschuldigingen van Abel zijn totaal ongegrond. Ook heeft hij1 geen onderhandelingen gevoerd met Mussolini of vertegenwoordigers van het fascisme. De verdediger, dr. Ro- moet worden beschouwd. Slechts de souteneurs, die zich op het oogenblik geconcentreerd te Hoorn bevinden, kunnen, daar zij1 we gens aanleg en karakter noodwendig van de andere verpleegden afgeschei den moeten blijven en bovendien een strenger bewaking behoeven, te Veen huizen moeilijk, en dan nog onder het aanbrengen van kostbare voorzieningen worden ondergebracht. Hierom wondt voorgesteld, naast de opheffing van het gesticht te Hoorn voor de souteneurs een bijzondere Rijkswerkinrichting te Groningen in te richten. Een aantal zalen en cellen in het ge bouw van het huis van bewaring te Gro- ningen, kan, naar gebleken is, zonder groote kosten worden verbouwd tot een afzonderlijke, van de overige gedeelten van het gesticht gescheiden af. deeling, die, na inrichting, kan worden aangewezen als rijkswerkinricjiting voor mannen, en uitsluitend zal worden voor de souteneurs. Een tweede bezuiniging is mogelijk ten aanzien van de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Gorinchem. Het aan tal verpleegden in deze inrichting is in den loop der jaren zoo gering ge. worden, dat de personeelsuitgaven en i verplegingskosten in een afzonderlijk gebouw per verpleegde onaanvaardbaar hoog zijn gestegen. Het wetsontwerp stelt in verband hiermede voor de inrichting over te i brengen naar Breda. In het gebouw van het huis van bewaring aldaar kan met geringe kosten een soortgelijke ge. scheiden afdeeling worden ingericht als te Groningen voor de souteneurs. De vrouwelijke verpleegden gaan door deze wisseling ook niet achteruit. Paleis v. Justitie, Marktstraat, TeL no. 231. Geopend: alle werkdagen van 912 en van 2—5 uur Zaterdags van 9—12 uub Bovendien Maandags, Dinsdags Vrijdags, 's avonds van 57 uur Kostelooze bemiddeling voor Werkge vers en Werkzoekenden Zoowel voor mannen als voor vrouwen Hitler veroordeeld. In het proces Abel, die van meineed wordt beschuldigd in verklaringen, tij dens processen tegen de nazi’s afge legd, is te München de leider van de N. S. D. A. P. Adolf Hitler als getuige ge. da laatste weken om het dubbeltje per sticht te Hoorn, als een vooruitgang Gevraagd personeel: Mannen: Agenten, Amsterdam, Deventer; Be. drijfsl eider, AmsterdamKantoorbe- diende, Utrecht; Kappers, Breda, Heer len, Zwolle; Kleermaker, Breda; Meu belstoffeerders, Amersfoort; Vakkundig bemiddelaar, 's Gravenhage; Vertege». woordigers, Haarlem, Nijmegen. Vrouwen: Agentessen, Utrecht; Breisters, Bre da; confectienaaisters, Amsterdam; Dienstboden, Amsterdam, Breda, De venter, 's Hertogenbosch, Tilburg, Utrecht; Kapster, Heerlen, Utrecht; Naaisters, Breda; Stroohoedennaai. sters, Amsterdam; Strijksters, Amster dam; Verpleegster, Arnhem. Werkzoekenden: 0 Bankwerkers, 1 Bediende-reiziger, 2 Betonwerkers, 1 Betonwerker-uitvoer- der, 1 Betonwerker-ijZervl echter, 1 BloeT mist-tuinman, 1 Boekdrukker, 1 Boe renknecht, 1 Boekhouder, 1 Boekh- corresp., 1 Broodbakker, 1 Buffetbe- diende, 1 Chauffeur, 1 Ciseleur, 1 Cou peur, 2 Electriciens, 1 Aank. etaleur, 1 Drukker, 1 Fabrieksarbeider, 2 Gasfit ters, 10 Grondwerkers, 1 Glassnijder, 2 Glas in loodzetters, 2 Handlangers, 1 Hand- en machinezetter, 1 Handlanger metaalbewerker, 2 Houtbewerkers, 2 Hulp-arbeiders, 2 Incasseerders, 1 In' pakker, 7 Kantoor bedienden, 1 Kell ner, 1 Kernmaker, 1 Ketelbikker, 1 Ko perslager, 2 Kuipers, 8 Landarbeiders, 2 Letterzetters; 1 Loodgieter-electri- cien, 1 Machinist, 5 Magazijnbedienden, 1 Melkknecht, 3 Metaaldraaiers, 1 Me. taalslijper, 1 Metaalpolijster, 5 Metse laars, 1 Matroos, 1 Meubelmaker, 2 Monteurs, 1 Monteur-bankwerker, 15 Opperlieden, 2 Opperliedenstraatma' kers, 2 Pakhuisknechten, 1 Plaatwer. ker, 4 Reizigers, 1 Scheepstimmerman, 2 Schilders, 1 Schipper, 1 Slager, 4 Smeden, 2 Smid-bankwerkers, 1 Steno- typist, 2 Straatmakers, 2 Stucadoors, 17 Timmerlieden, 18 Transportarbei ders, 1 Tuinman, 1 Venter, 1 Vert inner, 1 Verwarmingsmonteur, 1 Vuurwerker, 1 Winkelbediende, 3 IJzerwerkers, 1 Zandvormer, 6 Zilversmeden, 97 Zon der bepaalde vakkennis. rajan, die de orang pendek-zuigelmg heeft gezien, verklaarde in de Sumatra Post, dat de zuigeling absoluut den in druk maakt een soort menschelijk we zen te zijn. Het wezentje heeft een witte, onbe haarde huid en een recht opstaand voor- hoofd, terwijl het geen staart heeft. De orang pendek.moeder is, nadat rij! aan" geschoten was, gevlucht. Zij! liep' tijdens de vlucht recht op. (Aneta)- Geluidsfilm van de nachtegaa 1. Het is aan de filmfabrieken Orion. Profilti naar wordt meegedeeld mogen gelukken de zang van een nach. tegaal op de sprekende film vast te leggen. Nieuw snelheidsrecord van een Engelschen trein. Een der jsnelste treinen ter wereld, de Engelsche „Cheltenham Flyer”, heeft een nieuw record gevestigd door het 124 K.M. lange traject tusschen Swindon en Londen af te leggen met een gemiddelde snelheid van 131 K-M. per uur. Het normale gemiddelde van dezen trein is 111 K.M,. per uur. De moordenaar Schoess gearresteerd. De boerenknecht Ludwig Schoess uit Eutin, die zijn moeder vermoordde en de afgesneden handen van het slacht offer in een pakket aan de Fransche ambassade te Berlijn afgaf, is gearres teerd. Hy vertelde dat hij op zjjn vader wachtte, hoewel deze reeds verschei dene jaren is overleden. Ook zeide Ipj, dat hij! zijn moeder in Milaan wilde op. zoeken. Zijn verhalen zijn, zóó onsamen hangend, dat een verhoor nauwelijks mogelijk is. Eenig besef van wat hij! gedaan heeft schijnt hij evenmin te heb ben. Zes personen gestikt. Reuter meldt uit Bagdad, dat bij1 het af branden van een huis een moeder met vijf dochtertjes, waarvan de jongste drie en de oudste twaalf jaar is, zijn gestikt. Zij waren in den kelder van het huis gevlucht De blinde vader wist zich te redden. Greta Garbo-geruchten. Uit Hollywood wordt thans officieel gemeld dat Greta Garbo haar contract met de Metro Goldwyn niet vernieuwd heeft. Zij is filmmoede en zal zich op haar landgoed in Zweden terugtrekken. Intusschen gaat het gerucht te Holly wood dat rij het plan heeft 1 November weder terug te keeren en een nieuw contract aan te gaan. Hongerstaakster overleden. In de gevangenis te Rijssei (N. Frankrijk) vonden de bewakers Zater dagochtend een tot 2 jaar gevangenis straf veroordeelde voormalige eigenares - van een cabaret dood in haar cel. Se. gebleven was ging voor ©n na naar den dert eenige dagen was de gevangene! in hongerstaking geweest en uit het ge neeskundig onderzoek bleek, dat rij! door ondervoeding is overleden. De justitie zal een onderzoek instellen, hoe h£t mogelijk was, dat het gevangenis- bestuur geen maatregelen heeft geno- - mlen om het plan van de gevangene loosheid met haar^ verschrikking op de ónmogelijk te maken. Salarisverlaging voor de Amerikaansche ambtenaren. De Amerikaansche Senaat heeft besloten alle salarissen der ambtenaren van meer dan 1000 dollar met tien procent te verlagen. Klim1 niet op rijdende voertuigen. Woensdagochtend omstreeks 7 uur is te Den Bosch een ernstig ongeval1 ge beurd. De 41-jarige C. Bouman, af komstig uit Stolwijkersluis bijl Gouda, was nabij den Bosch op een vrachtauto geklommen, die geladen was met man den en op weg naar de Bossche markt. De wagen was zoo hoog opgeladen, dat de man, die boven op de manden zat, met zijn hoofd in aanraking kwam met de dwarsliggers van het viaduct der Nederlandsche Spoorwegen nabij' de markt. De chauffeur, die niet wist, dat de man op den wagen zat, reed' gewoon dopr en werd er op de markt opmerk zaam op gemaakt, dat ,er bloed van zijn wagen liep. Bij! onderzoek bleek, dat B. boven op de manden lag met een ernstig verminkt hoofd. Per politie, brancard is de ongelukkige in sterven», den toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Nood in Europeesche gezinnen in Indië. Te Soerabaia is de nood hoog ge stegen. En nog werd het ergste niet be reikt. Eiken dag worden arbeidswilüge menschen ontslagen, iedere week krimpt de arbeidsmarkt im Een groot aantal slachtoffers wordt nog opgeno men door de samenleving, vindt dak en voedsel bij vriend en familie. Helaas zijn er echter reeds werkloozen, die tot rechtstreeksche armoede vervielen. De Indische Courant vertelt een paar trieste gevallen: In een kampong, welke als enclave ingesloten ligt tusschen Europeesche straten, woonde, in een krot, de vrouw van een Europeesch ontslagen suiker- geëmployeerde. En met haar verbleven er twee meisjes, acht en twaalf jaar. Ook de man zelf huisde in het samen voegsel van half verrot blik, plaatijzer, bamboe en niet definieerbare dingen. Kort te voren gingen de meisjes nog naar school, met op haar gezichtjes den lach van het onbekommerde kind. Nu zaten ze bijeengehokt, en wachtten zonder hoop. Alles wat nog over- IPIC111L INOIBICBT VOOR COMPLETE STOFFEERIN6 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH kilo heeft bewogen en na de groote vangsten de laatste dagen tot 7Va cent per kilo gezakt. De dertig, veertig visschers, kunnen, dank rij de ruime vangsten een week- huurtje besommen, niettegenstaande de lage prijs. Zoo1 halen zij1 de kosten, aan het vernieuwen van hun beug besteed, nog boven water, en verdienen ze hun laatste guldentjes, alvorens zjji de hand moeten uitstrekken om te leven van die tegemoetkoming, die het Rjjk hun biedt, nu hun de zee ontnomen is. werk meer vinden kon. Ook hier de gewone geschiedenis van het zinken, tot het water over de lippen kwam. Uit komst vond het in een pand aan den Julianaboulevard, dat tijdelijk als wexk. loozen-asyl werd afgestaan. Een jaar heeft deze moeder er met haar kinde ren geleefd, in betrekkelijke veiligheid. Tot dit huis een andere bestemming kreeg. Zij durfde toen den strijd om het bestaan met haar kinderen op de straat niet meer aan. Zij stierf. Dit is slechts een enkeje greep. Er wordt geleden, er wordt tegen den fa taal dreigenden ondergang tevergeefs gestreden. Het Steuncomité helpt ech- ter waar het kan. De aanvragen stij gen 6 et. knieën gebracht. In al deze ellende is één lichtpunt geweest. De inheemsche kampongbevolking heeft dit gezin, dat zij niet kende, niet overgelaten aan den honger. Eenig voedsel werd telkens ge bracht. Een lid van het steuncomité kwam het geval ter oore. Het krotje bezoe kend, vond hjj' den toestand inder daad zóó nijpend, dat hyi moeder en meisjes terstond medenam uit de om geving, waarin hij' haar aantrof. Er was geen cent in huis, al lang niet meer. Hij! kwam op het nippertje. Schreiend bekende de vrouw hem, dat zij! al een paar maal des avonds de straat was op gegaan met de bedoeling voor haar kinderen het offer der schande te bren gen, maar dat zij' door schaamte en vrees nog was weerhouden. Aan het gezin werd f 60 per maand toegewezen, gehoord. Hjj verklaarde, dat zjjn partij Het ergste is nu voorloopig geleden. Een ander geval, schrijnend van tra giek, helaas onherstelbaar: Daar was een gezin van man, vrouw en zeven kinderen tot armoede vervallen, omdat de kostwinner was ontslagen en geen per ons 15 ct. ’5 15 15 15 12 16 10 10 20 20 20 20 20 20 16 14 »r 16» 18 10 De vergoedingen voor reis- en ver blijfkosten zullen belangrijk worden ver laagd. Tevens zal strenge controle wor den ingevoerd op de noodzakelijkheid en doelmatigheid van de dienstreizen. Het voornemen bestaat, de door het Rijk verleende of nog te verleenien gra- tificaties met 25 j>ct. te verminderen. De loonsverlaging bij de N ederlandsche Spoorwegen. Het bureau van den personeelraad heeft zich Woensdag in verbinding, ge steld met de directie der Nederland, sche Spoorwegen om haar mededee- ling te doen van de beslissing van de vergadering van de hoofdbesturen der personeelsorganisaties. De directie verklaarde geen aanlei ding te hebben, een nieuwe bespreking met den geheelen personeelraad te hou den. Zij zou hu een eigen voorstel bij den minister inzenden. Ook de personeelraad heeft besloten, zich tot den minister te wenden. Rijks werk inricht jn^gen. Ingediend is een wetsontwerp tot op heffing van de Rijkswerkinrichting voor mannen te Hoorn, tot inrichting van een nieuwe werkinrichting te Gronin gen en tot overbrenging van de Rijks werkinrichting voor vrouwen van Go<- rinchem naar Breda. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat het om redenen van bezuiniging wenschelijk schijlnt eenige wijzigingen aan te brengen in de orga nisatie der Rijkswerkinrichtingen. Al lereerst bestaat de mogelijkheid de vrij omvangrijke en daardoor betrekkeljjk kostbare Rijkswerkinrichting te Hoorn op te heffen. De verpleegden in deze Rijkswerk inrichting zijn reeds voor een gedeelte, ten einde tot bezuiniging op personeel en administratie te kunnen overgaan, naar do Rijkswerkinrichtingen te Veen huizen overgebracht. Ook de overigen kunnen te Veenhuizen gereedeljjk wor- den overgenomeq, welke ppneming voor hen persoonlijk, daar de gestichten te f «to AAN NIET-ABONNEES fl if DE UITGEVERS. M I AAN ADVEP -ÜRDERS. De advertenties in de NIEUWE SNEEKER COURANT Met klachten over het niet geregeld ontvan gen van zie NIEUWE SNEEKER COURANT gelieve men zich Onmid dellijk tot ons bureau te wenden. gelieve men zich onmiddellijk tot ons bureau te wenden. SNEEKER COURANT welk blad gratis bij niet-abonné’s op de „Nieuwe Sneeker Courant” aan huis wordt bezorgd. Wij garandeeren dus een huis-aan-huis-verspreiding van alle advertenties voor deze bladen opige- geven. Wij verzoeken beleefd doch dringend vroeg- tijdige inzending van advertenties. AAN ABONNEES OP DF „NIEUWE SNEEKER COURANT": Nieuwe Sneeker Courant 1i ff Fijnste wereldmerk Hoogste accuratesse Alleen bij Alpina Gruen Gilde. opgenömen, worden kosteloos overgenomen ia de ECHTE FRÏESCHE r ZO 50 q. PER ONS f /Ml A GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. TEGEN DEN LAAGST MOGE LIJ KEN PRIJS Q IS ONZE LEUS Q DIT BETEEKENT VOOR U: SPAREN WANNEER U KOOPT. Onderataande prijslijst bevestigt dit Bitterkoekjes Wellingtons Vanille Nootjes Weespermoppen Gevulde Am. duo’» Boterkransjes Amandel Boterkransjes Vanille kransjes, z. licht Kattetongen Truffels Tango’s Chocolade batons Moccanootjes Champignons Bokkepootjes Amandelstengels Suikerkrakelingetjes Boterzandsprits Gevulde soesjes Cocos- en oocospaleis banket Bovenstaande artikelen zijn met boter en zuivere amandelen gebakken. KJeinzand Tel. 301-Grootaand Tel. 317 Met klachten over het niet geregeld ontvangen van de SNEEKER COURANT ZIJN PIJP SMAAKTE KEM NIET Indigestie en maagzuur. „Een paar maanden geleden had ik een aanval van indigestie en maagzuur en had absoluut geen trek in eten, vooral niet in het ontbijt. Ik ben een stevige pijp-rooker, maar ik was een paar dagen zóo ziek, dat ik zelfs mijn pijp niet eens aankeek. Ik besloot toen Kruschen Salts eens te probeeren. Nadat ik een paar dagen Kruschen had genomen, be merkte ik dat het maagzuur verdwenen was en de laatste vijf of zes weken ben ik weer zoo gezond als ooit tevoren. Mijn pijp smaakt me weer en ik voel me 10 jaar jonger” R.P. Als Uw spijsverteringssappen niet goed vloeien, blijft Uw voedsel in het lichaam en gaat gistendaardoor wordt de ellende van indigestie veroorzaakt. De „kleihe dagelijk- sche dosis" Kruschen Salt» spoort eerst den toevoer der maagsappen aan en verzekert daarna dagelijks een volledige, regelmatige en nooit falende verwijdering van de afval stoffen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. (adv.)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 9