Eerste Blad der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. No. 75 Dit No. bestaat uit 3 bladen. PITCAVE: KIEZEBB1NK Co. Zaterdag 18 Jong 1982.48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentie» worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting is Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 13 JUNI 1932, ’s avonds iy4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer S. Breeuwsma. Punt I. Notulen van de vergadering van 30 Mei 1932. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 21 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2J5O, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De A m i c i t i a-B i o s c o o p heeft de Duitsche toonfilm „In ’t Gouden Anker”, een drama uit Marseille’s schilderachtige haven buurten, ter plaatse opgenomen door den begaafden regisseur Alexander Korda. Een prachtige typeering van Albert Bassermann, Duitschland’s grootste tooneelspeler, de ge niale vertolker van karakterrollen bijge staan door Ursula Grabley en een keur van de eerste Duitsche tooneei- en filmkunste naars. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het doen aanbrengen van een beton- verharding op het gedeelte van de Groenedijk tusschen de straatweg SneekLeeuwarden en de Domp. (Bijlage 62, dossierno, X 07.151). (Een mededeeling van Burgemeester en Wethouders bij de stukken gevoegd. Bijlage 68). De mededeeling van B. en W. vindt men in een vorig nr. Den heer Blok spijt het dat hij ook nu zich verklaren moet tegen het voorstel. De argumenten, de vorige keer door spr. voor een klinkerbestrating aangevoerd, hebben in de commissie niet het door spr. verwachte onthaal gevonden, maar al kon konden deze het hem. Aan het bezwaar van opvriezen wordt in het rapport niet veel waarde toegekend, doch de praktijk zal dat wel bewijzen. Dan zegt men dat een betondek goedkooper is dan een klinkerbestrating, maar spr. bestrijdt dit; natuurlijk kan een klinkerweg met betonbanden duurder gemaakt worden, maar om een goede weg te maken die aan de eischen voor de Groenedijk gesteld kan voldoen, kan met klinkerbestrating alleen spr. de andere leden der commissie niet overtuigen, evenmin volstaan worden. Spr. acht ook geen le sorteering klinker noodig; 2e soort is voldoende. Spr. acht deze opmerking in het rapport een praatje voor de vaak, want 2e sorteering is naar sprekers ervaring in kwaliteit niet minder dan le. Spr. weet dat men wel betonbanden bij klinkerbestrating kan gebruiken, en dat men deze bij rijkswegen nog wel gebruikt, hoewel men het daar er vroeger ook buiten moest stellen, zoodat ze de wegen maar onnoodig duur maken, maar als men deze banden hier niet toepast wordt dit voor deze weg f 1600 h f1700 minder. Met kantlagen, die steun hebben in de berm, krijgt men een goede weg; als men dan 2e sorteering klinker gebruikt, is men met f 10.000 ruim voldoende klaar. Het een met het ander en ook gr iet op de financiën, die zeer zeker de aandacht moeten hebben, dopt spr. van meening zijn, dat een klinkerweg hier aangelegd moet worden. De heer Van der Voet was aanvankelijk van meening, dat de voorgestelde dikte van het betondek niet bestand zou zijn tegen opvriezen en niet geschikt op veen. Spr.’s bezwaren zijn echter in de commissie weerlegd en spr. heeft zich er bij neergelegd, en hoewel spr. de klinkerweg de veilige weg vindt, gelooft hij dat een betondek hier wel kan dienen. De directeur ontkent ten stelligste dat 2e soort klinker hier gebruikt zou kunnen worden, die zijn in 4* jaar weg. Spr. heeft geen ervaring op dit gebied, is geen wegentechnicus en kan dit dus niet beoor- deelen en legt zich dus neer bij de meening van den directeur. Vooral op een hoogliggende weg zijn betonbanden noodig en met deze worden de kosten minstens gelijk. Spr. zal voor het betondek stemmen. De heer Blok zegt dat als het juist is dat een betondek voor- deeliger is dan een klinkerbestrating, bij dit besluit uitgemaakt Wordt/ da? klinkerbestrating uit de tijd is, omdat beton goed kooper en beter is; alleen zou men nog klinkers gebruiken tegen het slipgevaar. De consekwentie van dit besluit zou zijn dat de klinker heeft afgedaan, daar het betondek ook minder geraas maakt. De Voorz.: Last van lawaai zullen de omwonenden hier niet hebben. Overigens zal deze proef uitmaken of betondek nog beter voldoet dan klinkerbestrating. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu aangenomen met 12—2 st. Tegen stemmen de hJr. Blok en Boeijenga. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van eenige varkenshandelaren om verlaging van het marktgeld voor biggen. (Bijlage 69; dossierno. 1.824.511.2). Het advies van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. aangenomen. ZAKENNIEUWS. Aan de LeeuwarderWeg no. 1, op de hoek, heeft de heer Arie de Vries thans zijn krui denierswinkel geopend. Het is een keurige zaak geworden, met goed verzorgde etala ges, mooi interieur en een verlichting, welke bij avond direct de aandacht op deze zaak vestigt. Architect van de verbouwing van dit pand was de heer Van Deventer, uitvoerder de heer J. Hoekstra, Ged. Pol, het schilderwerk is van fa. Lusthoff, de electrische aanleg van den heer Asman, het sanitair is geleverd door Gebrs. Sikma. Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een directeur der gemeente-be- drijven. (Bijlage 67; dossierno. 208). De voordracht van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De h.h. J. H. Brunklaus, no. 1 en ,C. Bakker, no. 3 der aan beveling, verkrijgen ieder 7 st. De tweede vrije stemming geeft hetzelfde resultaat; de herstemming eveneens, zoodat het lot moet beslissen. Daarbij wordt benoemd de heer C. Bakker, directeur van de gasfabriek te Franeker. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 1156 en 12‘/2 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 15 en 16 Juni 1932: padvinders- riem; deurkruk. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 en 16 Juni 1932: beurs met inhoud, Van der Wal, Zuidend; zakmes, H. Blauw, 2e Frittema- hovenstraat 3; portemonnaie met inhoud, K. Bijlsma, Westersingel 2; actetasch, F. Nau- ta, IJsbrechtum. Punt III. Benoeming van een tijdelijk wethouder. (X 07. 526). De Voorz. zegt dat de bedoeling is wegens de langdurige 'ziekte van den heer Breeuwsma gedurende diens afwezigheid een tijdelijk wethouder te benoemen. Nu de heer Maseland straks ook eenige weken de stad zal verlaten, kan de bur gemeester niet alleen het D. B. vormen. Overgegaan wordt tot stemming, waarbij verwierven de h.h. U. Sijtema 3, D. Zuiderbaan 3, F. Blok 3, P. Th. Potma 2 en G. L. Dokkum 1 st; 2 st. waren blanco. Bij tweede vrije stemming verkrijgen de h.h. D. Zuiderbaan 3, U. Sijtema 3, P. Th. Potma 2, F. Blok 3, G. L. Dokkum 1 st., terwijl 2 st. blanco waren. Alsnu wordt overgegaan tot een tusschenstemming tusschen de h;h. D., Zuiderbaan, U. Sijtema en F. Blok, om te bepalen wie in herstemming zullen komen. De heer D. Zuiderbaan had 3 st., de heer F. Blok 6 st, de heer U. Sijtema 3 st., 2 briefjes in blanco. De heer Blok komt dus in herstemming. Tusschen de heeren Sijtema en Zuiderbaan moet een tus schenstemming plaats hebben. Deze tusschenstemming geeft de heer D. Zuiderbaan 4, de heer U. Sijtema 7 st., terwijl 3 st. blanco waren. De heer Sijtema komt dus met de heer Blok in herstemming. Bij deze herstemming onthouden deze beide heeren zich. De heer U. Sijtema verkrijgt 5 st., de heer F. Blok 5 st., 2 st. waren blanco,, zoodat het lot moet beslissen, waarbij de heer Sijtema wordt benoemd. De heer S ij t e m a neemt de benoeming aan, mits het overig deel van het D. B. wil toezeggen zooveel mogelijk rekening te willen houden met z’n beschikbare tijd. De Voorz.: Kan het D. B. u steunen, dan zal dat zooveel mogelijk geschieden. We kunnen dit in de eerste vergadering van B. en W. bespreken. De heer Sijtema neemt de benoeming aan. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie voor de lichamelijke op voeding over 1931. (1.842.1). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Jaarverslag van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten over 1931. (X 07.571.1). Alsvoren. c. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Sneek over 1931 is verricht. (1.778.5). Alsvoren. d. Verslag van de Provinciale Keuringsdienst over 1931. (1.773.11.3). Alsvoren. e. Adres van S. Koopmans en F. Wijmenga en andere bewoners van de Parallelweg, houdende verzoek om te bevorderen, dat de reclameborden, staande bij de Korte Vreugde langs de Spoorbaan, worden verwijderd. (1.853.2) B. en W. stellen voor dit adres in hunne handen te stellen ter afdoening. De lieer S ij t mi a erkent dat deze kwestie tót de compe tentie van B. en W. behoort, maar waar bijna alle bewoners in die omtrek dit adres teekenden, bewijst dat dat die borden niet de sympathie dier bewoners hebben en wil spr. als mede- onderteekenaar van het adres gaarne iets zeggen. Wij adres santen meenen dat deze borden nu geleidelijk in de bebouwde kom komen en dus onder de reclame-verordening vallen, waarbij deze borden zijn verboden, tenzij B. en W. dit toestaan om het stadsschoon.. Spr. hoopt dat de kijk van B. en W. op dat stadsschoon zoo, zal zijn dat deze borden moeten worden ver wijderd. De Voorz. belooft dat dit adres met de noodige attentie beschouwd zal worden. begeven moet en steunt iets, dat voor de jeugd een zeer be denkelijk karakter heeft De heer Blok sluit zich bij deze bezwaren aan en vraagt zich af hoe men er toch toe komt bij de huidige financieele omstandigheden zich te interesseeren voor de jeugdherberg- beweging. Ook in onze kringen wordt veel voor de jeugdbewe ging gedaan, doch men zoekt daar geen steun bij de overheids kas. Dit is geen overheidstaak, vooral tegenwoordig niet, nu men met de financiën zeer voorzichtig moet zijn, want we zullen wel ondervinden hoe bedenkelijk de toestand is en dat de belastingschroef wat aangedraaid zal moeten worden. Men zou oppervlakkig zeggen: hoe komt de fa. v. d, Werf er bij zoo’n villa voor f 1000 weg te doen, terwijl ze slechts evenveel ruimte in ruil krijgt; we zijn niet gewend dat men zoo filantropisch is ten opzichte der gemeente. Maar wat is het geval? Als er f 1000 betaald is moet de villa worden ingericht voor het doel. Nu wordt wel de kadeverruiming er bij aan gevoerd, maar het is zoo dat zoolang de firma v. d. Werf be staat, men er nooit een kade kan krijgen, tenzij men de later te stellen voorwaarden der firma inwilligt, immers de fa. houdt het voorterrein in gebruik, ze heeft het recht er rails te leggen; ze behaalt in transportkosten ook een belangrijk voordeel nu haar terreinen rullen aansluiten. Ook is zij. vrij van grondbe lasting en de gemeente moet de wal onderhouden; de gemeente krijgt dus de lasten, maar niet de lusten en de lasten zullen op den duur niet gering zijn. Men behoeft geen deskundige te zijn om in te zien, dat men dit huis voor f2000 niet kan inrichten voor jeugdherberg; met verven en behangen alleen zal men al een groot deel van dit bedrag kwijt zijn. In het eerste jaar zal men f300 huur ont vangen, zoodat dan het terrein eenige rente zou geven, maar als men rekening houdt met het onderhoud dat zoo’n gebouw vergt, valt dit ook niet mee en al kan men later meer huur krijgen, als het gebouw eenmaal ingericht is is het niet zeker dat de gemeente dat ook werkelijk zal krijgen. Het is hier maar de kwestie dat een vereeniging zich zelf niet inspant om de jeugd te geven wat zij zelf noqdig acht voor die jeugd. Als dit bedrag een bagatel is, moest de ver. zich schamen hulp te zoeken bij de publieke kas; is het gein bagatel, dan kan die publieke kas dat in deze tijd niet dragen. Spr. kan dit voorstel niet aanvaarden. De heer Potma vindt ook oogenschijnlijk f 1000 een koopje voor dit gebouw; doch in de eerste plaats is f2000 voor de inrichting niet voldoende en ook uitwendig zal er nog heel wat moeten gebeuren. Spr. staat nog meer onsympathiek tegenover dit voorstel, doordat iemand uit het beddevak hem vertelde, dat wat er noodig is voor de inrichting, niet uit Sneek komt maar via het centraal bestuur der ver. van jeugdherbergen uit Duitschland moet komen. Spr. vindt het stuitend dat, zelfs als Sneek niet leveren kon, men in Nederland geen leverancier zoekt, waar we allen toch voor de leus: „Nederlandsch Fabri kaat” zijn. Spr. meent dat we niet mogen steunen een beweging, die haar bestellingen nu buitenslands doet. De heer Hoekstra bewondert dit voorstel ook niet; het is een luxe, welke niet met gemeentegeld in orde gebracht moet; hoogstens is het eenige reclame voor de stad en om geving, maar daarvoor zorgen organen als V. V., Kon. Zeilver. Sneek en S. Z. C. Maar spr. ziet een andere zijde aan de me daille; we krijgen door ruil een kade, een renteloos terrein wordt nu rentegevend, daarom zal spr. zijn stem geven aan dit voor stel. Spr. wenscht echter de huur te verhoogen tot f500 direct en gegarandeerd voor 5 jaar. Spr. dient het voorstel daartoe in. Voorts stemt spr.Jn met het gesprokene van den heer Potma. De heer Van der Voet is in tegenstelling met de vorige sprekers verheugd over de voor gestelde medewerking van de gemeente aan de jeugdherberg-beweging. Uit cultureel oogpunt is het tot stand komen van een jeugdherberg hier gewenscht en ook voor de gemeente op zich zelf. De terreinen van de fa. Borneman zijn bovendien gekocht om een kade te maken en nu we er weer een stuk bij kunnen krijgen is dat toch een belangrijk voordeel. Wat de f 2000 voor inrichtingskosten betreft heeft de directeur in de commissie voor openbare werken gezegd dat deze vol doende waren voor inrichting en verbetering. Het eenige bezwaar dat spr. zou hebben, doch niet overwegend is, is dat de rails er moeten blijven liggen, maar misschien zal het nog wel eenige jaren duren voor de kade er kofnt en als hier vooral industrie komt zal men smalspoor toch niet kunnen weren. De heer D e Groot had niet zoo’n groote oppositie ver wacht, omdat alle kringen gebruik maken van de jeugdherber gen, met uitzondering misschien van de gereformeerden, dat weet spr. niet. De chr.-hist. tellen warme voorstanders van de jeugdherberg-beweging. Wat de principiëele bezwaren van den heer Dokkum betreft, zegt spr. dat over principes moeilijk te debatteeren is, men overtuigt elkander niet, doch kan hoogstens zijn eigen meening tegenover die van den tegenstander stellen. Jeugdherbergen zijn over het algemeen ingericht met de bedoeling dat de jeugd onder geleide gaat trekken en daarvan wordt in de meeste kringen gebruik gemaakt. Of iemand z’n kinderen zonder of met geleide laat trekken, beslist hij zelf, maar dan is het toch beter, dat in de jeugdherberg vader en moeder toezicht houden op de alleen trekkende jongelui, dan dat deze in hotels en logementen komen, waar niet op zedelijke gevaren wordt toe gezien. Een abnormale uithuizigheid kan funeste gevolgen voor de jeugd hebben, maar een uithuizigheid die goed kan werken is die welke de vacantie brengt. Dan moet de jeugd vrijheid van beweging hebben; men moet toch bedenken dat een H.B.S. 6 weken vrij geeft en dan kan men toch niet eischen dat een kind al die tijd thuis blijft. Spr. is blij dat de s.-d. de vrees niet kennen voor het in aanraking komen van hun jeugd' met andersdenkenden; wij vreezen niet voor besmetting van onze jeugd met gereformeerde, katholieke, c.-h. of liberale invloeden. De zedelijke gevaren zijn in een jeugdherberg aanzienlijk min der dan in de gewone herberg, en met die gevaren voor en na het verblijf in de jeugdherberg heeft de jeugdherberg-bewe ging toch niets uit te staan. De jeugd gaat nu eenmaal vrij met elkander om. Wij zijn het er over eens, dat er verschil is in opvatting ovei wat betamelijk en niet betamelijk is en spr. Oplichting van f 10.000. Donderdag is gearresteerd de heer K., concierge aan het kantongerecht te Amster dam. Deze arrestatie is geschied, omdat hij in zijn particuliere leven zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting. Hij beweerde een groote erfenis gekregen te hebben van een aanzienlijk familielid in Rusland. Op deze erfenis, die alleen in zijn verbeelding be stond, heeft hij van een aantal goede bur gers bedragen geleend. Vfoor zoover thans is na te gaan tot een bedrag van ongeveer f 10.000. Bij het baden verdronken. In de zee te Scheveningen zat Woensdag weer een gevaarlijke trek, die twee slacht offers heeft geëischt. Op het Noorderstrand te Scheveningen is de 24-jarige H. S., sla gersknecht uit de van Galenstraat afgedre ven en verdronken. Op het stille strand ge beurde hetzelfde met den 18-jarigen J. B., uit de Oranjestraat. Beide lijken zijn aan gespoeld. Woensdagavond gingen drie jongelui te Hasselt baden in het Zwartewater. Plotse ling misten zij eert van hen. Bij nader on derzoek bleek dat hij in de modder was weg gezakt. Na eenigen tijd werd hij dood op gehaald. Zijn naam is Kleine. Hij was af komstig uit Den Haag en tijdelijk werkzaam te Hasselt. Donderdagavond is bij het baden in de Maas bij Roermond de bakkersknecht B., afkomstig uit Vlodrop, verdronken. Het Leuvenumsche bosch door brand bedreigd. Woensdagmiddag heeft een brand gewoed in het Leuvenumsche bosch bij de Poolsche weg bij Hulshorst. Dank zij militaire hulp uit Harderwijk is slechts een klein deel van dit prachtige natuurmonument verbrand. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: a. ruiling van grond bij de Ijlsterkade en de Geeuw met de. firma D. van der Werf Gzn.; b. aankoop van het op het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 2863 aanwezige gebouw Ijlsterkade no. 24 van de firma D. van der Werf Gzn.; c. het voor jeugdherberg geschikt maken van het onder b bedoelde gebouw en tot verhuring daarna aan een te stichten Vereeniging tot exploitatie van een jeugdher berg te Sneek. (Bijlage 70; dossierno. 1.85(3)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer Dokkum zegt dat hij bezwaren heeft tegen dit voorstel, financieele zoowel als principieele. Spr. zal zich be palen tot de principieele. Inderdaad is de jeugdherbergbeweging een verschijnsel, dat de aandacht trekt en er zijn zekere voor- deelen aan verbonden, de opgang welke ze maakt bewijst ook dat ze in zekere behoefte voorziet; dat toont ook de belang stelling, welke deze beweging geniet; er zijn in Duitschland al 2500 van die herbergen en hier ook al heel wat. In gerefor meerde kringen heeft men deze dingen in verband met de jeugdbeweging onder de oogen gezien, doch is men tenslotte tot een 8-tal onoverkomelijke bezwaren gekomen, o. a. dat de jeugdherberg het reizen en trekken op overmatige wijze en zonder toezicht bevordert. De uithuizigheid en het losser worden der familiebanden wordt er ook door bevorderd. Alle verantwoordelijkheid bij het verblijf in de jeugdherberg is gelegd in handen van de herberg vader en moeder. Dat brengt geestelijke gevaren met zich, om dat de jeugd hier in aanraking komt met jongeren en ouderen van geheel andere opvatting. Zedelijke gevaren zijn er omdat ieder van de jeugdherberg gebruik kan maken. Dan is er het gevaar van de vrije omgang van jongens en meisjes voor en na het verblijf in de jeugd herberg. Voorts is het jongelui, die bv. willen bidden, moeilijk voor hun beginsel uit te komen. Spr. heeft naast deze principieele bezwaren ook financieele; hij is tegen het steunen van gemeentewege van een inrichting die de Zondag misbruikt voor vermaak. Spr. weet dat van andere zijde die principieele bezwaren ont kend worden en zij er op wijzen dat bv. ieder die in de herberg logeeren wil, een legitimatiekaart moet hebben; maar hoe grie vend is het voor de ouders een jongen, die niet oppast, zoo’n kaart te moeten onthouden. De jeugdherbergvader 'en moeder houden toezicht, maar er is tegenwoordig zoo’n ontzaglijk ver schil van opvatting over wat oorbaar is, dat wij dit toezicht ,niet voldoende achten. Ook in R.-K. kringen bestaan bezwaren en daarom is spr. verwonderd dat de R.-K. wethouder mee werkte dit voorstel ter tafel te brengen; in Tijd en Maasbode zijn de bezwaren door rector De Groot zeer uitvoerig uiteen gezet, die aanried zich verre te houden van de jeugdherbergen. Spr. zal zijn medewerking niet geven aan dit voorstel. De gemeente begeeft zich op een terrein, waarop ze zich niet Bioscoopnieuws. DeBioscoopbij deWaag heeft het meesterwerk „Afvalligen” met Warner Bax ter, Myrna Loy en Noah Beery in de hoofd rollen. Het stuk is een greep uit het leven van hen, die geen verleden en geen toekomst hebben, de mannen van het Vreemdelingen legioen, en verhaalt van hun liefde, hun trouw en hun dood. Extra hier nog Tom Mix in „De Koerier van de Prairiepost”. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1