Eerste Blad Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Feuilleton. CHIPSTEAD UITGAVEKIBZEBRINK Co. No. 79 Woensdag 22 Jun! 1932. Dit No. bestaat uit 2 bladen. 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAR DEN fl. D. door Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting EL C. J. Haydn. Crt N. v. d. Dj Doodteïïjke aanrijding. op, HOOFDSTUK XIX. DE VALSTRIK. Wordt vervolgd. wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Boxum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppënhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Messen-drama te Amsterdam. Zondagmorgen heeft zich op Wit tenburg te Amsterdam een drama afge speeld, waarbij1 veel bloed is gevloeid. In de ,2e Wittenburgerstraat, op de derde verdieping van perceel 7 begon het. Daar woont een moeder met haar beide zoons. De oudste zcon is werkloos en tengevolge daarvan erg prikkelbaar. Die prikkelbaarheid leidde nu en dan tot ernstige onaangenaamheden thuis. Zoo ook Zondagmorgen. Er ontstond weer een kwestie tusschen moeder en zoon en laatstgenoemde wond zich daar. Matthews draaide zich snel om. Die lach werkte op zijn zenuwen. Het was de eerste waarschuwing, dat hij! in een vlalstrik geloopen was. Twee mannen, waarvan de een de mlan met 'het misvormde aangezicht was, stonden tusschen hem en het Haam. Hij! kon onmogelijk nagaan, van, waar 'zij! gekomen waren, maar zijl moes, ten de kamer binnengêt reien Zijh, 'anders dan door de deur. leder hield een revolver, en beide wa pens Waren op hem1 gericht. Toen sprak een stem in zijn rug. „Laat mij1 u ‘welkom heeten, Mr. Mat thews,” sprak zij. Toen hij zicjr omgedraaii had, viel de mond van den man van X 2 open. De geknevelde gedaante op den stoel Was verdwenen; in haar plaats zat daar een man. wiens aangezicht hij nooit ge zien had' ieen man, die een volkomen vreemde voor hem was. „Gij zoekt naar uw chef, Sir Robert Heddingly,” ging een spottende stem voort. „Voorde aardigheid arrangeerde ik een welgeslaagden tooneelopzet.” Matthews antwoordde niet. Hij voel de zich te veel vernederd. In ieder Overeenkomst tusschen Nederland, België en Luxemburg. den Chef gevonden had. Dit oogen. blik wa's alle moeite en hoofdbreken ten volle waard. Hoewel geen godsdien stig man, had Matthews een darikge. bed kunnen prevelen. De (stemming der reactie kwam, zool alis onvermijdelijk was. Hij had Hed, dingly gevonden, maar nu moest hij hem van hier rien te krijgen. Maar, dat “zou immers niet moeilijk blijken. Een maal binnen die kamer en hiji had reéds bemerkt, dat het raam van boven open stond kón hij de touwen van den iChef doorsnijden, en hem bui tenshuis in den tuin brengen. In de kamer zou wel iets zijh, dat hij als wapen gebruiken kon, een pook, bij voorbeeld Het moest evenwel op staanden voet ondernomen worden; wachten durfde hij niet. Ieder oogenblik kon iemand die earner binnentreden. Hiji probeerde het venster. Het schoof Zachtjes omhoog, bijna zonder daarbij geluid te maken. Nadat hij het een paar voet omhoog geschoven had, stapte hij over het kozijn de kamer binnen. Eén oogenblik wachtens, om te luis teren of hij eenig geluid' hoorde, en toen liep hij op zijn teenen door het vertrek. Al werd er nog zulk een haast geboden, hij1 moest probeeren of het mogelijk was, de deur aan de bin nenzijde af te sluiten. Hierin zag hiji zich teleurgesteld, want de cipiers van den Chef hadden den sleutel in He buitenzijde Van het slot omgedraaid. Wlaarom was hét raam dan niet va'st- geZét Zonder ‘verder bij dit punt stil te a. Andante. b. Allegretto. c. Andantino. d. Allegro. 2. a. Flaggeliet. b. It Heitelan. c. Eala fria Fresena. 3. Rondo. 4. a. Breidzje. Van het departement van Ruiten- landsche Zaken ontvangen wij de vol gende mededeeling: De vertegenwoordigers der Néder- landsche, Belgische en Luxemburgsche regeeringen hebben ,te Ouchy, na over, leg met de betrokken ministers van Bui- tenlandsche Zaken een conventie ge parafeerd voor de wederkeerigé gelei delijk voortgaande verlaging der econo mische slagboomen, welke conventie zij' onverwijld aan hun betrokken regeerin gen ter definitieve goedkeuring zullen voorleggen. De conventie is gebaseerd op begin selen welke bij verschillende gellegenhe den door de Volkenbond zijh gefor muleerd. De voordeelen welke zij toekent blijl ven gereserveerd voor de Staten die er aan deelnemen. De conventie staat open voor alle staten. Zij wordt voorafgegaan door een inleiding, waarin de contrac. teerende staten verklaren, „overtuigd te zijn, dat de geleidelijke verwezelijking' van een grooter vrijheid in het ruilver keer, één der onmisbare voorwaarden is voor de wereldwelvaart” Zij verbonden zich in him wederkee- rige betrekkingen geen nieuwe rechten in het leven te roepen en om door een jaarlijksche vermindering van 10 pet, over te gaan tot de verlaging der be staande rechten, ,tot aan een zekér peil. Zij verbonden zich bovendien onder elkander geen enkele nieuwe maatregel van beperking der in- of uitvoer toe te passéh, behoudens in speciale bepaalde gevallen. Elke derde Staat zal bevoegd zijn tot de conventie toe te treden, op voet van gelijkheid met de andere on- derteekenende staten. SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. H. NAHUYS staan, liep hij naar den haard. In den hoek, die het verst van het venster verwijderd was, stond de stoel, waarop Heddingly vastgebonden was. Met zjjn mes in de hand, trad hij n aider „Chefl” fluisterde hij. Toen gebeurden er 'twee dingen. Een 'vodtstap weergalmdeen iemand lachte. De Zeppelin. Zaterdag is de Graf Zeppelin dan bo ven ons land geweest en in Twente en Rotterdam gedaald. Boven Friesland heeft men hem o.a. goed kunnen zien te Leeuwarden, Witmarsum en de Af sluitdijk, hier te Sneek was hij te drie uur varende in de richting Bolsward in de verte waar te nemen. Op het vliegveld in Twente waren wel 50000 menschen aanwezig. Den geheelen nacht kwamen groepjes wan delaars en fietsers aan, luid spektakel makend, op weg naar het vliegveld, dat 5 K.M. van Enschede af ligt. Velen hebben in de bosschen den nacht door gebracht Het stroo bij de boeren vlpog weg voor 25 cent per bos, en hier en daar hoorde men om 12 uur ’s nachts zelfs nog enthousiasten zich vermaken bij mond- en trekharmonica. Sport en Liefdadigheid. Vrijdagavond heeft de commissie Sport en Liefdadigheid in hotel Hanenburg het saldo van de wedstrijden Hemelvaartsdag gehouden overgedragen aan de Ver. die tel ken jare daarvan profiteeren nl. Hulp in Nood en de Ver. tot bestr. der Tuberculose. De voorzitter van Spr. en L. de heer y. d. Zee heette allen welkdfn én herinnerde aan de malaise die de subsidies der liefdadig- heidsver. deed inkrimpen, doch de nood deed toenemen, waarom het moeilijker wordt iets afdoends voor in nood verkeerenden te doen. Sport en Liefdadigheid vreesde ditmaal bo vendien dat de verloting zou lijden onder het besluit der winkeliers geen cadeaux meer te geven voor verlotingen en bazars. Geluk kig bleken de neringdoenden voor Sport en Liefdadigheid een uitzondering te hebben gemaakt, van hun zijde zoowel als van die der niet-neringdoende burgerij werd weer ruime steun verleend. Ook de voorverkoop van kaarten slaagde uitstekend, zoodat de dag een succes werd, al is de afdracht door meerdere kosten dan iets kleiner dan ver leden jaar. Toch is de commissie in staat de vereenigingen elk f975 af te djpgen; moge dit bedrag weer ten bate van vele in nood verkeerenden worden besteed, dan is de commissie tevreden, welke allen, zonder namen te noemen, dankt voor de ondervon den medewerking. De h.h. Hofstee en Jouvenar, penning meesters resp. van de Ver. tot bestr. der tuberculose en Hulp in Nood, zagen de re kening na en concludeerdeen tot goedkeu ring. De penningmeester de heer D. Zijlstra werd dus gedéchargeerd onder dankzegging voor zijn keurig beheer. De heer R. Nieveen, voorzitter van Hulp in Nood, vertolkte de dank dier ver. Hij kon slechts herhalen wat hij vorige jaren zeide en is ook nu vol lof voor het werk der com missie, die behalve dat zij een groot bedrag voor liefdadigheidsdoeleinden bijeen brengt, ook nog de burgerij opvoedt tot liefhebbers van de voetbalsport, immers ook zij die an ders nooit op het voetbalveld komen, trek ken er Hemelvaartsdag heen en genieten dan inderdaad van het volgen der wedstrij den. Zoo heeft Sneek zijn tWee traditioneele dagen: de Zeildag en de Sport en Liefda- digheidsdag op Hemelvaartsdag. Moge ook de laatste steeds in glorie toenemen. De heer P. v. d. Horst, vice-voorzitter van de Ver. tot bestr. der Tuberculose, dankte voor die ver. Over het vele werk dat de com missie verricht licht de geest van humaniteit, een geest zoo vreemd aan deze egoïstische Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IU/2 en 12’/2 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 19 en 20 Juni 1932: notitie boekje; pet. i Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, -onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 19 en 20 Juni 1932: handtaschje met inhoud, Sj. Pee- reboom, 2e Zomerrakbuurt 18; R.-K. ge bedenboekje, J. Dijkstra, Prinsengracht 10; jurkceintuur, IJ. Kroes, Smidsbuurt 8. Het gouden feest van de R.-K. Kiesvereenigingen in Friesland. Het gouden feest van den Frieschen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen, dat Zondag 3 Juli te Leeuwarden wordt gevierd, begint reeds Zaterdagavond om half negen met de verwelkoming aan het station van den Aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G. Jansen. Van daar wordt in optocht gereden langs Stationsweg, St. Jacobsstraat, Eewal, Voor streek naar de St. Bonifacius-kerk, waar de Aartsbisschop op liturgische wijze wordt ontvangen. Zondagsochtends wordt om 10 uur door den Aartsbisschop in de St. Bonifaciuskerk de pontificale H. Mis opgedragen. Des na middags om 1 uur wordt in het Beursge bouw een groote feestvergadering gehouden, waar A. I. M. J. mr. baron van Wijnbergen, de Aartsbisschop en pater prof. Titus Brandsma zullen spreken. Verdere mede werking verleenen verschillende zangkoren en het R.-K. muziekcorps „St. Radboud” van Heeg. ‘woord, dat nij had willen uiten, zou hij gestikt Izijtn. „Ik vlei mijZelven, dat het geheete plan keurig in elkaar gezet was. Voost, de stomme, die in mijn dienst is somstjjds met een overmlaat van ijver beging onlangs een groote fout. Hij schóót op een heer, Chipstelad genaam) 1 ik weet niet beter, of 'hij staat in eenige betrekking tot Heddingly en jezelf, Miatthews, maar, helaas I hij miste. Hij hlad hem behoonen te dooc den, dlat spreekt van zelf. Toen hij (mijl dlaarvan in kennis stelde, htoest ik over leggen wlat mij1 te dloen stond. Na zoo. dlanjge schikkingen gebraakt te hebben, dat Chjpstead naar Parijls vertrok, was jij aan de beurt. Denk niet, Matthews, ('lat jij een persoon van zulk een groot belang bent in de gegeven omstan digheden Zul je fcniji die vrijmoedigheid vergeven mlaar toch bestond) de igtoote mogelijkheid, dlat Chipstead je, vóór zijn Vertrek, vlan zijn ontmoeting met Voost gesproken zou hebben, en, vaar mijn planden in een andere rich, ting weldria tot rijpheid gekomen zul ten zijn, kon ik mij niet veroorloven, eenig risico op mij1 te nemen. „Nu je .Voost, vlanavond, van af het postkantoor in Bournemouth, naar hier gevolgd bent, heb je mij' een miassa h'oei te besplaard, en zelf het vraagstuk opgelost. Voost had je gezicht reeds in de gaten, niet ver van Old Christchurch Street afen zoodoende was het gelmak kelijk voorbereidselen tot je komst te treffen. Maandagmorgen reden de dochtertjes van de fam. Govaert te Amersfoort te. zamen op een rij wiel. Zij weken uit voor een auto en zagen daardoor een vracht auto niet naderen, waardoor een aan rijding ontstond, met het nocdlotttig ge. volg dat het oudste 12-jarig meisje op slag werd gedood. Haar zusje werd aan de knie gewond en is door de politie verbonden. Een onderzoek naar de oor zaak van het noodlottig ongeval wordt ingest eld. stemmen zou hooren. Er kw'am evenwel geen geluid, behalve het zuchten van den wind door de bootmen, die het huis 'aan de voorzijde beschaduwden. Hij lichtte het hoofd voorzichtig en keek binnen de kamen Eén blik, en hij1 beefde van opwin ding. In die kamer bevond zich een man en die man was Sir Robert HéL dingly. bijl zeer op. Hij' dreigde de vrouw uit het raam1 te gooien’. Het tumult en de bedreigingen wer den géhoord door oiqwonenden en twee mannen wikten de vrouw te hulp ker men. Zij moesten hun hulpvaardigheid met ernstig lichamelijk letsel békoopen. Het tweetal, onder wie een bewoner van Hilversum was, liep de trappen op en belette den woesteling zijn moeder te mishandelen. Hierdoor werd de man nog wilder. Hij greep een groot brood mes, dat op tafel lag en stak daarmede de twee andere personen. De steken waren diep en groot. De Hilversummer kreeg een snede aan den hals en in den arm, de ander een snede in den rug. Beiden verloren veel bloed en de kamer droeg daarvan rijkelijk de sporen. Daar na wierp de wildeman het mes weg en sprong uit het raam aan de achterzijde. Met een zwaren slag kwam hij op het hoofd terecht en bleef bewusteloos op de cementen binnenplaats liggen. Daar vond de politie hem. De Hilver summer was naar het bureau Katten, burg geloopen en werd voprloopig ver bonden. De G G. D., die gewaar schuwd was, verscheen met twee am bulances. De dader bleek zwaar gewond te zijn. Er wordt voor zijn leven ge vreesd. Hij en de Hilversummer werden naar het Binnen Gasthuis overgebracht en daar opgenomen. De ander kon, na verbonden te zijn, huiswaarts vervoerd worden. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de moeder tevoren door den zoon mishandeld was. Het gebeurde veroorzaakte op (Wittenburg een volks oploop en het drama werd door de groepjes in de buurt druk besproken. De geschrokken vrouw moest zich even eens onder dokters behandeling stellen. Programma: 1. Vier kleine composities. tijd. Tegenover de geest, die deze wereld maakt tot een chaos, moet die geest van humaniteit aangekweekt, mede opdat de ver. die de liefdadigheid betrachten haar werk In deze tijd van subsidievermindering en leden inkrimping kunnen voortzetten. Moge de commissie tot in lengte van dagen haar edel werk voortzetten, en moge dat navolging vinden in andere plaatsen. Uitstapje van den Nederlandschen Journalistenkring naar Friesland. Het bezoek van den Nederlandschen Jour nalistenkring aan Friesland, dat in het voor nemen lag is thans definitief vastgesteld op 2 en 3 Juli a.s. Voor hen, die Zaterdag via Enkhuizen— Stavoren reizen is de gelegenheid geopend om een bezoek te brengen aan de tweede stad van Friesland, Sneek en het om haar schoonheid beroemde Sneeker meer. 11.21 Aankomst te Sneek. Begroeting door V. V. V. Sneek. Bezichtiging van enkele bezienswaardigheden. 12- Lunch op de bovenzaal van „Onder de Linden”, aangeboden door het gemeente bestuur van Sneek. 13- — Per extra boot naar, het paviljoen van het Sneeker meer, aangeboden door V. V. V. Sneek. 14- 15 Rondvaarten in zeil- en motor- booten, aangeboden door de Sneeker Zeil- club (S. Z. C.). 15.Thee in het Paviljoen aan het meer, aangeboden door V. V. V. Sneek. 15.30 Per Paviljoenboot terug naar Sneek, aangeboden door V. V. V. Sneek. 16.55 Doorreis naar Leeuwarden. 17.40 Aankomst te Leeuwarden. Beiaard-concert te geven door den beiaardier, de heer J. Nauta, op Vrijdag 24 Juni, ’s avonds half acht.. Op handen én knieën, gelijk een sluipend dier, dat zich door het kreu pelhout beweegt, naderde hiji het licht. Dit kwhm uit een venster op de ge- lijkvloersche verdieping. Zijn kleeren waren gescheurd hij1 haJi zich door een prikkeldraadafscheiding moeten heenwerken en met modder bésplat, en zijh rechterhand vertoonde een diepe snede. M'aar het licht had hem aange trokken als een magneet. Moor View Was een huis in Geor- gi'aanschen stijl artistiek in zijh een voudig en bouw en door een uitgeL strekt terrein omringd. Het dibeg zijh n'aam met eere, want het was gebouwd op een hoogte, die een uitzicht o'ver vele mijlen naar alle zijden in den ottn- trek moest 'aanbieden. Het ruwe pad h'ad opgehoulden bij het hek, waar een oprijlaan begon. En door idit hek had Matthews den Bugatti twintig minu ten geleden zien verdwijnen. Achter de lage heg weggedoken, whchtte hy, in de verbeelding dat hij Matthews had zich kunnen verbeel den dat hij droomde, als hij niet ten tweeden .male gekeken had. Hoewel het (grootste deel van het aangezicht van den man van hem afgewend was en door de schadu'w verduisterd 'werd, kon hij zich ónmogelijk vergissen. De kleedinlg, de bouw, de grijzende haren 1en, het belangrijkste van alles in de gegeven omstandigheden, het feit, dat de man met handen en voeten aan een stoel Va'stgebonden was. Het gevoel van voldoening wafs Izóó machtig, dat hij' zijh hoofd weer liet 'zakken. Hij! had behoefte aan een paar ooigenblikken, om zich docr dit gevoel geheel te laten doorstroomen. Na de vreeselijke eentonigheid, de onzeker heid, de algemeene neerslachtigheid Van de laatste veertien dagen, nu déze ontdekking te doen! Weliswaar, kwam de eer daarvan aan Chipstead toe, maar, in ieder geval, was hiji op déze plek gekomen. Hij wafs de man, die T. E. Halbertsma. J. Lindeman. P. H. de Groot. J. M. Hummel. Folkswize. b. It famke fen Birgumerdaem. id. c. Us Pake syn klok. Ingelske wize. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe Belastingen 2e afd. alhier is door een onbekende gestort een bedrag van f 205.85 gewetensgeld we gens te weinig betaalde belasting over vo rige jaren. i NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) 50. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1