Matorni’s Wijngaard ASTER’ FirmaJOHs.TROMP.Sneek Ziet de etalages ook op de toonbanken BADSEIZOEN A.Verwer’s Uitgave KIEZEBRINK Co. Eerste Blad No. 78 tael Organ te Mi test Voncbljaf Woensdag 29 Juni 1932 ram mimomw - mmmk SHEERER COURANT M WYBBRTT» 48e Jaargang Hensch, oil krijgt beter bij ADEEL 62.50 FEUILLETON 5.65 7.50 12*75 BIJZONDERE AANBIEDING 26.00 54.°° De Heer’s Pastilles, SNFFK Telefoon Mo. IM. NIEUWSTIJDINGEN. RECLAME KOLOM. M REESM IN door E. PHILIPS OPPENHEIM. 44. Wordt vervolgd. COUPONS LINOLEUM VLOERZEIL BALATUM VOCOLEUM i7lillllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||Ë Vereeniging „Oranje”. Vrijdagavond kwam de vereen. „Oranje” in jaarvergadering bijeen in café Hanen burg. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer B. Hofstee, las de secre taris, de heer F. Brinkman, de notulen en het jaarverslag, welke beiden onder dank aan den samensteller werden vastgesteld. Bij punt 3, Mededeelingen, deelde de voor zitter mede, dat de heer W. Beckering Lank- horst had bedankt als bestuurslid. Ingekomen was een schrijven van den heer D. Rijpkema, namens een comité, niet de ver. voor paardensport, waarbij werd mede gedeeld, dat men zich voorstelde op nader te bepalen datum een paardensportfeest te or- ganiseeren, bestaande uit zgn. hemdenraces en wagenrennen. Men vroeg nu dit feest in combinatie met „Oranje” te organiseeren. Het comité zal voor de uitvoering zorgen, „Oranje” geeft alleen medewerking. Dit schrijven is kort voor de vergadering ingekomen en de voorzitter stelt voor het bij punt 7 te behandelen. Nu wordt het financiëel verslag van den penningmeester, den heer R. Asselman, ge lezen. Het totaal bezit der vereeniging be droeg aan saldo vorig jaar f 1159.88, tegoed Boaz-Bank f840.ontvangsten f769.90, totaal if 2769.78. Onder deze ontvangsten zijn pl. m. f 525.aan contributies, f 60. vergoeding van de Hentso, f 125.— aan en- trées Koninginnedag. De uitgaven bedroe gen f 1160.60, waaronder f500.voor de feesten, muziek f 120.Sportpark f 100. belasting f24.timmerman f50.vuur werk f 100.advertenties f50.Het ba tig saldo bedraagt f769.17, een achteruit gang van f390.71 bij vorig jaar. Door de feesten zijn tal van personen lid geworden. De commissie voor het nazien der reke ning, bestaande uit de h.h. Blok en Posthu- ma, adviseerde, onder dank voor het keurig beheer, tot goedkeuring van de rekening en décharge van den penningmeester. Aldus besloten. De voorzitter dankt de commissie voor haar arbeid. In verband met het bedanken van den heer W. Beckering Lankhorst deelde de voorzitter mede, dat het bestuur gemeend had met een aanbeveling te moeten komen, om einde- looze stemmingen te voorkomen. Als zoo danig werden genoemd de h.h. R. Posthuma en A. Grondman. Uit de vergadering werden deze namen aangevuld met die der heeren W. Nauta en W. Pot De heer J. Boeijenga Sr. bepleitte de wen- schelijkheid een Israëliet in het bestuur te benoemen, Deze categorie is altijd trouw aan Oranje verbonden geweest, waarom aan hen een bestuursplaats moet worden inge ruimd. Van bestuurszijde wordt medegedeeld, dat geen enkele Israëliet hier ter plaatse lid Is van Oranje, zoodat het idee van den heer Boeijenga niet verwezenlijkt kan worden. De eerste stemming gaf den heer W. Pot 9 st., W. Nauta 5, R. Posthuma 2 en A Grondman 2, 1 st. was blanco. De tweede vrije stemming gaf den heer W. Pot, 13 st., W. Nauta 3 en R. Posthuma 3, zoodat de heer W. Pot is gekozen. Deze verklaart, onder dank voor het in hem ge stelde vertrouwen, de benoeming aan te nemen. evenement plaats hebben. Dat moet nu veertien dagen eerder gebeuren. Ons Consulaat zal in brand gestoken, onze vlag vertrapt worden. Dat zal het tee- ken zijn tot den aanval,. Al onze troe pen, die in den waan zijn gelaten, dat ze zijn samengetrokken om manoeuvres te maken, zullen de grens overkómen en Frankrijk binnentrekken. We zullen zeg gen, dat we geen zin hebben, om weer allerlei excuses aan te hooren, die toch volkomen nutteloos blijken te zijn. We zullen onmiddellijk beslag leggen op de spoorwegen en aan de Fransche regee- ring eischen stellen, die ze toch niet kan inwilligen. En intusschen worden er steeds meer troepen geconcentreerd. De spoorweg tusschen Toulon en Da Pau line zal opgeblazen worden door hand langers, die al maandenlang ter plaatse verblijf houden. Het gevolg daarvan zal zijh, dat de Fransche troepen pas veel later hier aan kunnen komen. Nice zal ons reeds in handen zijn gevallen, voor dat zij er aan kunnen denken, eenigen weerstand te bieden, en verder dan Nice behoeven we niet te gaan.” „Het is een schitterend bedacht pl'an,” zei zij vol bewondering, „maar ik moet je weer drie weken lang mis sen.” „Drie heerlijke weken,” antwoordde hij. „Lucilla”. Torrita kwam geruischloos binnen met Matorni’s jas en hoed. Hij wierp de groote glazen deuren open. Op het terras en op de trappen, die langs de heuvelhelling naar beneden leidden naar de zee, stonden, telkens op twintig meter afstand van elkaar, de donkere gestalten der mariniers op post. Het was duister buitende maan ging schuil achter donkere wolken. De Prinses was erg zenuwachtig. „Ik wou, dat dit kasteel vlak aan zee stond,” zei ze. „In den tuin kan zich heel gemakkelijk iemand verstopt hebu ben.” Matomi glimlachte. „Ik stel nog wel eenig vertrouwen in Torrita,” zei hij. „Ddt kunt U ook gerust doen,” zei deze op zelfbewusten toon. „Ik heb het tegen dien vervloekten Engelschman moeten afleggen, dat is waar, maar gij zelf zjjt niet beter gevaren. Wat Uw persoonlijke veiligheid aangaat, daar-i voor sta ik in. Er is niemand onder het personeel hier, die U niet met hart en ziel is toegedaan. Ik weet., dat ik hen kan vertrouwen. Dit is nu al de vierde keer, dat U hier komt, en er is nog to. taal niets van uitgelekt. Zelfs in ons eigen land weet men niet eens, dat U weg bent geweest. Onder mijn bescher ming bent U volkomen veilig.” ,/oig, dat die Engelschman nacht en Met ingang van 23 Juni 1932 wordt het luchtrecht, boven de gewone porto’s en rech ten verschuldigd voor de verzending per luchtpost naar Ned. Indië? van zwaarder dan 5 gr. t/rn een gewicht van 10 gram verlaagd van f 0.75 tot f 0.50. Van genoemden datum af zal het luchtrecht derhalve bedragen: Voor stukken t/m 5 gram 30 ct. boven 5 t/m 10 gr. 50 ct. „10 t/m. 20 gr. 75 ct. Voor zendingen boven 20 gr. blijft het thans geldende luchtrecht van kracht. „Die jongeman is erg halsstarrig,” ei Matorni, „maar hij kan totaal niets beginnen.. Zelf kan hij dat tuig van Roodhemden niet gaan opzoeken, daar hij geen hunner kent. En al zou hij op de een of andere wijze toch met hen. in aanraking komen, dan weet Torrita het onmiddellijk. Was het maar waar, dan zouden we waarschijnlijk ook de papie. ren kunnen bemachtigen. De grens wordt zeer streng bewaakt. Daar kan niets passeeren. Enfin, laten we maar niet langer denken aan dien jongeman. Ik vind het niet prettig, om lang te blijVen napraten over hetgeen me mis lukt is. Heb je hier een kalender bij1 de hand, Lucilla?” Zij haalde er een van het bronzen tafeltje in den anderen hoek van den salon een luxe dingetje, met schild pad en goud gemonteerd. Zijn dikke, breede wijisvinger met den kort afge. knipten nagel ging langzaam langs de data. „Vandaag is het 4 April," zei hij. „Den veertienden April moet je van hier vertrekken. Aan de grens zal je een escorte komen afhalen. Na den veertiende kan de toestand ernstig wor den.” „Maar, dat is al eerder dan je dacht,” zei zij „Ik moet wel. Die jonge Engelsch- man dwingt me ertoe. Ik had gerekend op 1 Mei. Er zou dan een zeer ernstig Marktcafóhouders voior vrije markthandeh Vrijdag is te Leeuwarden een vergd- gadering gehouden van marktcaféhou- ders uit Leeuwarden, Drachten, Hee. renveen, Sneek en Wplvega, met het doel te ageeren tegen het wetsontwerp tot steun aan de varkenshouderij. De bezwaren waren voornamelijk gericht tegen het beknotten van de vrjje markt- handeL De thans reeds slechte tijden voor den marktcaféhouder zouden daar door nog verergeren. Voor een; goed deel zijn deze zaken op het bezoek van varkenshandelaren aangewezen. Besloten werd een telegram te zen den aan den minister van Econ. Zaken en Arbeid, waarin verzocht wordt de varkenssteunwet zoodanig te wijzigen, dat de vrije markthandel gehandhaafd blijft. Belemmering yan de vrjje handel, aldus het telegram, schept een noodtoe stand. Het telegram was ondearteekend door de heeren A« v, Eist, voorz. Veemarkt- belang te Leeuwarden, P. G. Drag|t te Wolvega en P. Bxandsma te Sneek- Een gelijkluidend telegram werd ge zonden aan den voorzitter der Tweede Kamer. De Crisis-zuivelwet. Naar wij vernemen zal het, in ver band met het feit, dat de algemeene maatregelen, van bestuur, die volgens de Crisis-zuivelwet moedig zijn, nog niet zijn verschenen, zeer moeilijk zjjn de wet op 4 Juli a.s. in werking te doen treden. Vermoeddijk zal dit thans op 10 Juli a.s. het geval zjjn. I Breng uw vacantie door in eigen land. De Algemeene Nederl. V. V. V., de Ned. Spoorwegen en de hotelhoudersbond „Ho- recaf” zijn tot samenwerking gekomen in de pogingen dier lichamen om het reizen in eigen land voor Nederlanders in deze zomer te bevorderen. Als gevolg hiervan is beslo ten tot de volgende regeling: Van 1 Juli t/m 15 Sept. 1932 zullen aan verschillende sta tions der Nederl. Spoorwegen en in eenige der voornaamste reisbureaux in Nederland couponboekjes worden verkrijgbaar gesteld, waarmede men in alle richtingen van het land kan reizen. In ieder couponboekje zit ten drie coupons voor een verblijf in een hotel. Iedere coupon heeft een waarde van f 5.Er zijn twee groepen naar gelang van de lengte der reis. Voor de eerste groep zijn de prijzen der boekjes le klas f35.50, 2e klas f30.50 en 3e klas f26.50. Voor de tweede groep resp. f 32.50, f 20. en f 25. Deze boekjes zijn veertien dagen geldig, zijn persoonlijk er, geven het recht de reis af te breken waar men wil. De houder van een couponboekje verplicht zich ten minste tot drie overnachtingen en het gebruiken van tenminste drie maaltijden (lunch of diner, in een of meer hotels, welke bij het verstrek ken van ’t couponboekje worden opgegeven. Ernstige relletjes te Antwerpen. Te Antwerpen zjjn bjj botsingen tua. schen betoogingen van oud-nationalis- tische strijders en Vlaamsch gezinde oud-strijders enz., relletjes voorgeko men. Er wanen 1700 marechaussée’s op de been. Er vielen? 100 gewonden. De verdwenen Duitsche vliegers Bertram en Klaustnan. De Times meldt uit Wyndham dat vol gens een mededeeling van Australische in boorlingen een inboorling de vermiste Duit sche vliegers Bertram en Klausman op een plaats in de nabijheid van het vliegtuig At lantic met ’n speer zou hebben gedood. Een politie-patrouille is uit Wyndham vertrok ken om te onderzoeken of dit gerucht juist is. Verder heeft de missie aan de Forest- rivier een expeditie uitgezonden om langs de kust opsporingen naar de Duitsche vliegers te doen. H o o v e r’a voorstel. De Itaiiaansche gezant heeft -Stim son medegedeeld, dat Italië het ontwa- peningsplan van Hoover zonder reserve aanneemt. De Amerikaansche gezant te ’s Gravenhage heeft zijn regeecring mede gedeeld, dat Nederland het plan even eens aanneemt. Stimson vestigt er verder de aan. dacht op, dat het plan nog niet geheel vaststaat en dat het mogeijjk is, dat de ontwapenings.conferen.tle wordt verf daagri, om de deskundigen gelegen heid te geven het voorstel nauwkeurig te bestuoeeren. dag streng wordt bewaakt,” zei Matorni op gebiedenden toon. „Als de Rood- hemden erin slagen, zich met hem in verbinding te stellen, zet jk jou als ver keersagent op de Plaza Campagna, Tor rita, met een fluitje in je mond en een witten stok in de hand. Adieu, mjjn vrienden.” Hjj ging naar buiten, het terras over, en was juist halverwege de breede trap pen, waarlangs hjj met lichten, veer- krachtigen tred afdaalde, toen plotse ling uit een keldergat een kleine ma gere gedaante te voorschijn kroop, over, eind sprong en zich op Matorni wierp. Staal flikkerde in het grjjze schemer licht; Torrita, die zijn superieur op den voet 'gevolgd was, schooit toe en wist nog juist den stoot op te vangen, die ongetwijfeld raak zou geweest zijn, als hij niet den opgeneven arm van den aanrander met een geweldigen slagbad verlamd. Alles was het werk van enkele oogenblikken. De dolk viel kletterend neer op de trappen, en de man werd door Torrita en de twee dichtstbijzijnde schildwa.chten, die onmiddeiljjk kwamen toesnellen, overmeesterd. Lucilla, die nog op het terras stond, had alles ge zien. Langzaam kwam ze de trap af. Antonio,” bracht zij met moeite uit. „Wees gerust, ik leef nog,” zei hij; op talmen toon. „Waar is die schurk van daan gekomen?” „Hij moet ziel/verstopt hebben ge houden in de kelders hieronder,” zei Torrita. „En toch worden die twee maal per dag geïnspecteerd. Ik begrylp er niets van. Hoe dat mogelijk is?” De aanrander keek op. Het was een klein, onooglijk kereltje, met een baard van drie dagen en een vies, bemodderd gezicht. Hij had1 een groot littteeken op zijn voorhoofd en een aan zijn kin. „Ik heb twee dagen in een leeg wijn. vlat gezeten,” zei hij1 „twee dagen zender eten of drinken. Voor een gele genheid als deze had ik er met genoe gen nog enkele dagen in blijven zitten.” „Toch heeft het je niet mogen ba ten.” merkte rijn slachtoffer op. „Myn aanslag is mislukt,” luidde het heftige antwoord, „maar na mjji zul len anderen komen, telkens weer ande ren, tot een onzer eucces heeft" „Laat hem wat meer vrijheid van be weging,” beval Matorni. „Jullie worgt hem. Zoo, en vertel me nu eens, waar om je mij wou vermoorden.” „Óm dezelfde reden, waarom honderd duizenden dat zouden willen. Omdat je een tyran bent en een moordenaar. In het begin heb je de belangen van het volk behartigd. Nu echter denk je aan niets anders meer dan aan jezelf en wil je hun lijken opstapelen, om ertegen op te klimmen naar den hoogen troon van het dictatorschap.” „Blijkbaar een ontwikkeld man. Wat ben je eigenlijk voor iemand?” „Ik ben onderwijzer geweest, totdat jouw ellendige politiek me half gek maakte.” „Wat ik doe, doe ik in het belang van Italië,” verklaarde Matorni met nadruk. „Dat lieg je,” luidde het onmiddek iijike antwoord. „Wat je doet, doe je voor je eigen eer en glorie. Je hebt alle liefde voor het Itaiiaansche volk verho ren. Je bent een avonturier, vol ijver zucht en eerzucht, gesteund door de bourgeoisie en de aristocratie, en een vijand van alle andere Itaiiaansche bur gers. Je -moet en zult sterven, want als het den een mislukt, zullen er twee an. deren voor in de plaats komen.” Matomi bracht zijn hand in zijn zak. Hiji gaf den twee mariniers, die den gevangene vasthielden, een wenk, dat ze opzij zouden gaan. Toen haalde hij zjjn revolver te voorschijn. Thans is aan de orde punt 7: Bespreking Koninginnedag. De voorzitter deelt mee, dat het bestuur in verband met de tijdsomstan digheden van oordeel is dat dit jaar geen groot feest kan worden gevierd. Hij stelt dan ook voor kinderfeesten te organiseeren voor kinderen van niet te hooge leeftijd en dan ’s avonds een concert in de Groote Kerk met orgelbespeling door den heer Rusticus en zang van een zangkoor, terwijl nog over wogen wordt of een of meerdere sprekers daarbij het woord zullen voeren. Over dit voorstel ontspint zich een drukke discussie. De heer Roorda vraagt of ook verder in gegaan wordt op het schrijven betreffende de paardenrennen. De heer ,P,ot vraagt hoe de commissie zich die feesten voorstelt. De leden van Oranje moeten vrije toegang hebben. De voorzitter is bang voor dierenmishan deling, waarvan spr. een staaltje noemt, en zou daaraan niet gaarne medewerken. Gevreesd wordt, dat het plan van het be stuur geen bevrediging zal schenken. De heer Roorda wil ’s morgens kinder feesten, ’s middags wagenrennen, ’s avonds vuurwerk. Voor attractie zou men dan ’s avonds bv. kuipj esteken enz. kunnen hou den. De voorzitter vreest dat de tijdsomstan digheden een slechten invloed op het bezoek zullen hebben. Opgemerkt wordt dat een kerkconcert zich beter leent voor Prinsessedag. Een derge lijk kalm slot, als door het bestuur voor gesteld, voelen velen niet voor. De secretaris waarschuwt tegen de ver spilling van geld, waardoor men de sym pathie kan verspelen. Na nog wat gedelibereer wordt het be stuur gemachtigd pogingen aan te wenden om het volgende programma af te werken: ’s morgens kinderfeesten, ’s middags paar densport, ’s avonds kerkconcert en daarna vuurwerk. Ook wordt het btstuur gemachtigd te on derzoeken of op Juliana-avond een kerk concert kan worden gegeven. De voorzitter merkt nog op, dat het be stuur geen bezwaar heeft tegen de laatste opdracht, hoewel het vroeger al eens daar voor moeite gedaan heeft, wat toen op een fiasco is uitgeloopen. Hierna sluiting. SSfrWanneer U de maat van nw vertrek neemt en bil ons komt, dan hebben wij zeker een voordeellge en ge- schikte coupon voor B. - Door onze enorme voorraad hebt U natuurlijk een pracht keuze. - De prijzen zijn buitengewoon laag. - Ook cou- =3 pons L00PEB8 en TAPUTEI. 11. BHENNINKMEIJEB ZONEN 6R00TZAND 50-56 - SNEEK g llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllH Zéér fijn, 2 ons voor een kwartje Advocaat-Truffels 2 ons voor een kwartje 3 cents pakjes Kauwgom, in twee smaken Crème de caraque, 16 cent per ons, ja 16 cent Mandarijnen, per stuk 10 cent Boomschors 2 ons voor 1 kwartje Verpakte Zomermelange, erg frisch, 10 cent per ons maar Verder gaan hun snellen succesgang de wonderfijne Bridge Bonbons met vloeibare vulling voor den sportief lagen prijs van een kwartje per anderhalf ons Het loont de moeite! Badeostnmes Q n Badeostnmes CQ Badeostnmes r H11 Badmutsen Qil Badsehoenen 1JL Badhanddoeken Qj U betaalt minder bij GIJ DIE TROUWEN GAAT voor u is deze EXTRA AANBIEDING Complete Bedstellen Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met zeegras Speciaal Beddenmagazijn en Reparatie-Inrichting Gekochte goederen worden gaarne bewaard ff i I J i DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS 9 ■S E M Ullilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Een doata Foster's Maag pillen 's avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft morgens volkomen normale stoelgang. f 0.63 per flacon. J AboooemeM i per jaar f 2J0 b. p. paal I 1ÖQ. AdeerteoUAD t 9 ct. p. regel log. coodn mededeelingen booger, Abonnement belangrijke korting AdvertmWn worden levens gratis ge ■tMtal ta A» SNECKER COURANT ▼oor Kinderen vanaf V voor Dames vanaf U U voor Heeren vanaf enorme sorteering vanaf O nieuwe soorten vanaf ll* pracht collectie vanaf LlL Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met alpengras Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima kapok Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met dubbel gezuiverde en gestoomde veer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima ganzeveer Bed, peluw, 2 kussens, ge vuld met prima prima ganzeveer [het bed voor Uw leven) Reparatie netjes en billijk Overstoppen gratis

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1