Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Fa. B. v. d. MOLEN Feuilleton. STAATSMIJN PARELCOKES Zendt Uwe kaarten alsnog in CHIPSTEAD annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Uitgave RïEZEBRINK Co. Eerste Blad Zaterdag S' Juli 1932 Bo. 81 Dit No. bestaat uit 3 bladen. beter dan doodgewone Bascokes. 48e Jaargang RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. VKUB01TER VAS DEN 0. D. door id 7 Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen. een van Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uttwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sonde!, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2-50, naar buiten ir. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Sehamegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. sntiën laden om een oos uit de ondiepe sloot gehaald. Dr. F. Frik van Heerenveen werd gewaar schuwd en deze legde het eerste ver- jand. Daarna weid de gewonde naar iet Alg. Ziekenhuis te Heerenveen ver voeid. De auto werd totaal vernield, terwijl de melkbussen met inhoud her- en der waarts geslingerd werden. De locomo tief werd ©enigszins beschadigd. De sneltrein kwam met ongeveer 20 minuten vertraging Leeuwarden binnen. Het uitzicht ter plaatse van het on' geluk wordt nogal belemmerd door het rer. ira<- >lik m G s. en stijl les, tien urt. ver- <an zou ten een ost ers te aar tan L het or- or. Len er in nis in- nü „Hij is de man, die ons de bevelen over brengt.” „Heeft „De Gemaskerde” zijn hoofdkwar tier in Parijs?” ,Ja maar vraag mij niet, waar dat is. Ik ben bang doodsbang, zeg ik ui” Zijn ondervrager knikte. „Ik kan mij begrijpen, dat jp doodsbang bent voor den moordenaar van je broer,” zei hij. De man bracht zijn geboeide polsen in fle hoogte. „Zeg het mij,” smeekte hij. „Als je mij het adres van het hoofdkwar tier van „De Gemaskerde” gegeven hebt eerder niet.” „Neen! martel mij niet! Ik kan het u niet zeggen! Ik...” De stem stierf weg. Stilte volgde; hij was flauw gevallen. Bunny ontsloot de handboeien, en bracht den man met opwekkende middelen bij. Binnen vijf minuten had hij zich hersteld. „Ben je sterk genoeg, om aan te hooren wat je broer overkomen is? Kun je het dra gen? Geef je niet de moeite tot spreken; maak alleen een beweging met je hoofd.” De man knikte. „Ongeveer een week geleden kreeg ik op mijn kamers in Londen het onverwacht be zoek van een man, die mij volkomen vreemd was. Hij wilde niet weggaan, of hij moest mij gesproken hebben. Toen wij tegenover elkaar stonden, vroeg hij mijn naam, en ik was verplicht mijn knecht te roepen en hem mijn identiteit te laten bevestigen. Na dat hij voldaan was, overhandigde deze man, die een sprekende gelijkenis met jou ver toonde, mij een pakket, dat papieren be vatte. Hij zei mij, dat hij zich daarvan mees ter gemaakt had met gevaar voor zijn eigen leven, en dat hij ze bij mij bracht, opdat ze veilig bewaard zouden zijn.” „Waarom bij u? Wie zijt ge?” Wordt vervolgd. er geen dokter in de onmiddellijke nabij heid, dan belt men de op de kaart bij de telefoon genoemde meldingspost op. Men vertelt wat er gebeurd is, hoeveel personen er gekwetst zijn en wat de vermoedelijke verwondingen zijn. Van uit den meldings post wordt dan dokter en verpleegster ge waarschuwd en de verbandtrommel meege geven. Na gebruik van den verbandtrommei wordt het contróleboekje ingevuld, waarbij vermeld wordt wat men uit den trommel heeft gebruikt en de trommel naar den mel dingspost teruggezonden. Door deze organisatie kan ook op de meest afgelegen plaatsen spoedig de noo- dige hulp verleend worden. struikgewas. Gouden Jubileum Boterfabriek aan de Bolswarderweg. Dinsdag jl. was het 50 jaar geleden, dat de zuivelfabriek van ue Kon. Ned. Maat schappij van Roomboter en Kaasfabrieken aan den Bolswarderweg, hier ’t beste be kend als de fabriek van „Loets van Hoorn” werd gesticht. De eerste 35 jaar stond de fabriek onder directie van den heer C. Loets van Hoorn, de laatste 15 jaar onder die van den heer D. Kaan. In verband met de ongunstige tijdsom standigheden werd aan dit jubileum geen ruchtbaarheid gegeven. Het personeel der fabriek kwam ’t echter bij toeval te weten, en bood de directie een bloemstuk aan. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur yan het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 20 Gedurende het eerste halfjaar 1932 werden ter prov. griffie van Friesland afge- Bunny deed alsof hij de vraag niet ge hoord had. „Had je broer een kleine wrat op den linkerneusvleugel?” „Jawel maar, nogmaals, wat gaat u dat aan?’ „Ik zou zeggen, dat het jou zeer veel aan gaat.” „Hoezoo?” De ander scheen bewogen. Bunny, die hem scherp gadesloeg, kwam tot de gevolgtrekking, dat deze man wel licht eenmaal een heer geweest was. „Omdat, als hij dezelfde man is, aan wien ik dacht, je broer dood is vermoord, op bevel van denzelfden man, wiens bevelen jij vannacht ten uitvoer probeerde te bren gen. „Vermoord Jacob...! Vertel mij alles, wat ge weet!... Ik smeek het u!” „We zullen het op een accoord gooien,” was het antwoord; „als je mij vertrouwen voor vertrouwen wilt geven welnu, dan zal ik spreken. Anders niet.” „Wat wenscht u te weten?” vroeg de man. Zijn aangezicht was wit en vertrokken. „Wie gaf jou en dien anderen man het bevel, mij vannacht te vermoorden? Was het „De Gemaskerde”?” Een stuiptrekking van angst, spreidde zich over het gelaat van den man uit. „Ja,” antwoordde hij, bijna fluisterend. „Met welk doel?” „Hij wilde eenige papieren hebben, die hij veronderstelde, dat u bij zich droeg. En voorts, u was hem in den weg. Wij zijn u van af de Haussmann Club gevolgd.” „Bevindt „De Gemaskerde” zich op het oogenblik in Parijs?” „Dat kan ik u niet zeggen wij weten nooit waar hij is wij krijgen onze bevelen door tusschenkomst van een ander.” De ondervraging werd voortgezet. „Ken je den man, die zich „Pearson*1 noemt? De man, die vanavond ook in de Haussmann Club was?” i digè hulp verleend worden. Dsi v. d. Heide uit de Kamer? Naar de „Maasbode” verneemt, is het soc.-dem. Tweede Kamerlid ds. A. van der Heide beroepen als predikant door de Ned. Herv. Gemeente te Rer tranchement. Zou de heer v. d. Heide dit beroep aannemen, dan moet hij de Kamer ver laten, daar het reglement Van het Ned. Herv. Kerkgenootschap de combinatie van predikant en Kamerlid niet toelaat. Ds. v. d. Heide is sedert 1925 lid. der Kamer en heeft emeritaat. Hollandia-fabriek stopgezet Naar men verneemt wordt de vol gende week de Hollandia-fabriek te Scharsterbrug stopgezet. Tot heden werd de melk der leveranciers hier nog ontvangen. 13 Juli wordt ze echter rechtstreeks vanaf de boerderijen naar de plaatsen der verwerking, Bolsward en .Oudega, vervoerd. Melkaato door sneltrein gegrepen. Om ongeveer 1 uur reed een melk- auto van de zuivelfabriek Hollandia, te Scharsterbrug, bestuurd door den chauffeur Bralts op de weg van Hee renveen naar St. Johannesga. Bij het passeeren van de onbewaakte overweg op de Rottumerweg heeft de bestuurder de sneltrein no. 213 uit Zwolle (welke trein te kwart voor twee in Leeuwarden SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. H. Q. NAHUYS Nader wordt gemeld, dat Bralts er vrij goed is afgekomen. Hij heeft een ernstige hoofdwonde, maar maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Tragisch ongeval. Woensdag is een paard, dat in de Buitenhofstraat te Rotterdam voor een wagen stond, geschrokken en op hol geslagen. Het dier rende naar een on bebouwd stuk grond waar bij! een brug getje de wagen tegen de leuning sloeg en het paard tot staan kwam. Alles zou nu zonder ongelukken afgeloopen zijn, als daar niet juist op dat moment een man, zekere T. P., geloopen had, die den wagen wilde ontwijken en een zijwaartschen sprong maakte. Vermoe delijk is deze man lijder aan een hart, kwaal geweest. Hij bleef tenminste lig gen en toen een geneesheer arriveerde!, bon deze niets anders dan den dood constateeren. N. v. h. N. De winkelsluiting. De Vereeniging van Nederlandsche cacao- en chocoladefabrikanten en de Nederlandsche Vereeniging van suiker werk- en chocoladefabrikanten hebben twee requesten in zake de Zondagsslui- ting verzonden aan den minister van economische zaken en arbiedd. In het eene wordt er op gewezen dat in vele kleine steden en dorpen de moet arriveeren) niet zien an.n komen. verkoop van chocolade en suikerwerken in handen is van winkeliers die tevens kruidenierswaren verknopen en dos op Zondag moeten sluiten. Hierdoor gaat een groot debiet verloren. Gevraagd wordt door wetswijziging in dólt punt te voorzien. In het tweede adres wordt medeger deeld, dat thans, nu de wet nog slechts één maand werkt, de practijk al duider lijk heeft bewezen, dat de vooraf ger lievende menschen, eenmaal over de schei- dihgslijn heen was, dorstte hij naar bloed. Hij greep den ander bij diens nek en deed zijn best hem te wurgen. Intusschen maakte Bunny zich gereed, het met den tweeden liefhebber verder klaar te spelen. Maar, waar het bloed dezen uit den schouder gutste, scheen hij zijn bekomst te hebben; toen hij de degenstok weer voor zijn oogen zag flikkeren, nam hij de beenen en vlood de duisternis in. Chipstead maakte geen aanstalten hem te achtervolgen. Zij hadden reeds gevangene gemaakt. „Zet hem overeind maar, pas op het mes,” zei hij tot Boyne. „Wacht, ik zal een handje helpen.” rfij stak den degen in den stok, vatte den man bij-den rechterschouder, en heesch hem met behulp van Boyne, over eind. „Je hebt je schitterend gedragen, Tom my,” prees hij den acteur, „en als je nu niet- vermoeid bent en het niet vervelend vindt, wou ik je vragen mij te helpen, dien kerel naar mijn flat te brengen. Er zijn een massa vragen, die ik hem graag zou willen stellen.” „Van harte gaarne 1” antwoordde de ac teur. De geboeide polsen op zijn buik, stond de man voor zijn rechter. Bunny Chipstead schonk een sterke whis- ky-soda in, en hield het glas voor de lippen van den gevangene. De man dronk gulzig. Toen Bunny diens gelaatstrekken nauw keuriger bestudeerde, herinnerde hij zich plotseling een zonderlinge gelijkenis. „Heb je een broer?” vroeg hij. Deze man geleek geheimzinnig op den onbekende die hem het pakket in cijferschrift gebracht'had, en daarvoor met zijn leven had moeten boe ten. De gevangene slikte een brok in. „Ja, ik heb een broer,” antwoordde hij. „Maar wat gaat u dat aan?” Het noodlottig gevolg was dat de auto in ’t midden door de in volle vaart zijnde trein gegrepen en totaal vernield werd. Bralts werd uit de cabine geslin' gerd en kwam in de sloot terecht, wat zijn geluk mag heeten. Desniettemin werd hij, toen de machinist de trein tot stilstand had weten te brengen en de passagiers er uit waren gesprongen, door dezen zwaar gewond en bewuste- 55. „Als dat zoo is, zullen wij moeten vechten dat is alles!” „Vechten!” antwoordde de acteur. „Maar, dat zou wat moois zijn! Wij hebben niets dan onze vuisten, tenminste ik en die lieve jongens gebruiken messen, niet waar? Hadden we maar een taxi genomen.” „Krijg geen stuipen!” vermaande Chip stead. „Loop door zij schijnen ons op te wachten.” De stem van Bunny klonk vol spanning, en liet een eigenaardigen klank doorschemeren, als brandde hij van verlan gen om te weten wat er nu zou gebeuren. Hij greep den acteur bij den arm. „Het is typisch,” zei hij, „maar ik schijn tegen wil en dank boeven te moeten vangen.” „Typisch?” herhaalde Boyne. „Ik vind het afgrijselijk, als je het mij vraagt.” Zij waren nu bijna evenwijdig met het Engelsche Gezantschap Bunny glimlach te, toen dit door hem opgemerkt werd. De twee mannen, die schunnige kleeding droe gen, maakten geen beweging, toen zij voor bijliepen, maar gingen voort met praten. Bunny en zijn metgezel hadden ongeveer nog twaalf ellen afgelegd, toen hij zich eensklaps omkeerde. Een eigenaardig glim lachje speelde om de hoeken van zijn mond. geven ruim 6000 rijbewijzen en 670 nummer- Ijewijzen. Het laatst afgegeven nummerbe- wijs vermeldde het kenteeken B 17823. Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de besluiten van Ged. Staten van Friesland, waarbij a. op de jaarwedden der burgemeesters, secretarissen en ontvangers met ingang van 1 Mei jl. een tijdelijke korting wordt toege past, overeenkomende met de korting op de Rijkssalarissen; b. de jaarwedden der wethouders van de gemeenten Hem. Oldephaert en Noordwolde, Dantumadeel en Wonseradeel zijn verlaagd, onderscheidenlijk van f300 tot f285, van f400 tot f350, en van f750 tot f700. Eerste Hulpverleening bij ongevallen tangs <ten wieg. De verleden jaar door den Kon. Nationa- ien Bond „Het Oranje Kruis” ter hand ge nomen organisatie voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken langs den weg is thans ook voor onze provincie gereed ge komen. Mede door de medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen en den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond is de Commissie, die zich voor Friesland met dit werk belast heeft, er in geslaagd onge veer 200 verbandtrommels te plaatsen over al daar, waar met het oog op het verkeer mogelijke ongelukken verwacht kunnen wor den. Deze trommels zijn meerendeels geplaatst in de zoogenaamde meldingsposten, gelegen in de kom eener gemeente en die kenbaar zijn aan een metalen bord met oranjekruis en het woord meldingspost. Van hieruit kan men ten allen iijde, ook des nachts teie- foneeren. Bij de telefoon hangt een kaart, waarop adres en telefoonnummer vermeld staan van naastbijzijnde dokters, geestelij ken, verpleegsters, ziekenhuizen en trans portmiddelen. Van de geplaatste verbandtrommels kan gebruik gemaakt worden door hen, die ge schoold zijn in het verleenen van eerste hulp. Behal/e deze meldingsposten zijn hier en daar telefoonposten, dat zijn huizen kenbaar door een bordje met het oranjekruis en het woord telefoon. Hier wordt gelegenheid ge geven de hulp in te roepen van den mel dingspost, waarvan het nummer bij de tele foon hangt. De A N. W. B. zal op al zijn wegwijzers in het land een richtingsbordje laten aan brengen op dien arm van den wijzer, die wijst in de richting van den weg, waar de dichtstbijzijnde telefoon of meldingspost is te vinden. Op deze wijze zal men dus in geval van een ongeluk gemakkelijk de plaats bereiken waar men om hulp telefoneeren kan. Heeft men deze gevonden, dan belt men den naastbijzijnden dokter op. Woont „Achter mij, Tommy vlugl” beval hij. De twee mannen, die weinig seconden ge leden in druk gesprek met elkaar gestaan hadden, waren nog maar ongeveer een el van hem af. Zij moesten den korten afstand in snellen pas afgelegd hebben. Hun hou ding was geheel anders. Het weinige van hun aangezicht, dat onder hun diep over het voorhoofd getrokken petten zichtbaar was, was beslist ongunstig; bovendien had ieder een lang mes in de hand. „Ol” riep Tommy, ontsteld. „Achter mij, dwaasl” beval Chipstead ten tweeden male. Intusschen had hij iets ge daan met den wandelstok, dien hij droeg iets, waardoor een lange stalen kling met vlijmscherpe punt uit het houten omhulsel getrokken werd; als deze gehuurde sluip moordenaars hun mes hadden, had Bunny zijn degenstok, een relekwie uit het roman tisch verleden, maar er uitmuntend op be rekend om goede diensten te bewijzen in dezen onromantischen tijd. Hij wachtte den aanval niet af hij was den vijand voor. Hij viel aan, nog voordat zij een veldtochtplan hadden kunnen bera men. Een gil, gedeeltelijk van schrik, gedeelte lijk van woede, bewees, dat een van hen „geprikt” was; toen de degenstok terugge trokken werd, vloeide er bloed uit ’s mans rechterschouder. De ander nam de gelegen heid waar om een sprong te wagen, maar werd in de lucht tegengehouden, want Tommy Boyne, wien het verveelde, werke loos toeschouwer te moeten blijven, was van achter Chipstead te voorschijn gekomen, en de bedoelingen van den apache radende, had hij hem bij de beenen gegrepen. Zij rol den beiden over den grond. Maar, Boyne lag boven. „Goed gedaan, Tommy!” riep Bunny. „Laat hem nu los!” Dit viel évenwel niet in den smaak van den acteur. Als hij, zooals zooveel vrede- uite bezwaren volkomen gegrond wa ren. De omzet van chocolade, suiker werken en banket is aanmerkelijk te' ruggeloopen. Herstel van het debiet op den Zon' dag door een stijging van den verkoop op den Zaterdag en het zich aanpassen van het publiek aan de biji de wet ge regelde verkoopuren op den Zondag is niet te verwachten. De verkoop van chocolade en suiker werk is veelal een gevolg van een plot seling opkomend verlangen. Kan men diit verlangen niet bevredigen, omdat een winkel gesloten is,* dan/is dit de biet voor den winkelier verloren. Weliswaar laat de wet de straathan del vriji, maar deze beperkt zich tot slechts enkele artikelen en dupeert bo vendien de winkeliers, die veelal op hooge lasten zitten. Waarom toch in deze toch al zoo moeilijke tijden door de wet op de win kelsluiting de moeilijkheden voor onze industrie nog grooter te maken? Om den landbouw te steunen moet deze industrie verhoogde suiker en glukoseprijlzen betalen. De gevolgen van den steun aan de veeteelt komen ook weer voor een groot deel op onze industrie neer. De besturen vragen geen steun, noch bescherming, maar zijl vragen intrek king van de wet op de winkelsluiting voor zoover het betreft dien verkoop van chocolade en suikerwerken, banket en aanverwante artikelen. Ongeluk met een fift. Een ernstig ongeval vond Dinsdag middag in de expeditie'afdeelftng van de Koekfabriek der firma Albert Heijn te Zaandam plaats, schrijft de Tel. Terwijl de 37-jarige C. Hooischuur met den 18-jarigen C. J. Kolk met de lift naar beneden ging, bleef deze pp 20 c.M. hoogte van den vloer, waar zij moest zün, staan. De knecht stapte’uit en H., die niet begreep, waarom de lift niet doorgegaan was, deed een onder zoek naar de oorzaak daarvan. Terwijl H. nog zjjn hoofd buiten de lift hield, zakte plotseling het gevaarte naar be neden. Tusschen den drempel en het liftdak raakte hijl bekneld met het ge volg dat zijn hoofd bijna geheel verbrij zeld werd. De man was vrijwel onmid- dellijk dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. L :h. IH kt id d.” I NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1