annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek 5 Feuilleton i EN ging, ras 9F ■I CHIPSTEAD Uitgave KIEZEBR1NK Co. Eerste Blad =- No. 83 Zaterdag 16 Juli 1932 Dit No. bestaat uit 3 bladen. >’s 48e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. VRIJBUITER VAN DEN G. D. door Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting ct. 57. de Wordt vervolgd. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Teriool, Abbega, Oosthem, DeersÉm, Sdiamegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. ilt HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan prijs P. J. FENNEMA en zijn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek voor het verwerken van margarine en vetten in het perceel aan de le WoudstJaat, no. 42, sectie C no>. 2235, waarin geplaatst zullen worden 2 electromotoren elk van 5 P.Kj. SNEEK, 16 Juli 1932. I. 157 ond i ct. ct. ct. Het weer was omgeslagen. De hemel was verdonkerd en er begon een druilerige regen te vallen. En het was bovendien bitter koud, koud. Het zien van den groenen „bus”, die over den zee-boulevard reed, riep het verlangen in haar op, naar Bournemouth en de gerieflijkheden van het hotel terug te kee- ren. Er zou een lekker vuur branden in de groote hal, zij zou juist bijtijds zijn voor de theeen wat daarbij behoordedie aardige, voorkomende kellner, zou een ta feltje dicht bij den haard voor haar open gehouden hebben Het was vreeselijk verleidelijk, maar zij bezweek niet. Als Bunny zijn leven waagde In Parijs, was zij minstens verplicht hier iets te doen. Zij wist niet precies wat zij den visscher zou vragen, zelfs al sprak zij hem zij had geen vast plan kunnen vormen, omdat alles zoo vaag was maar die hut zou zij wel weten te vinden. Haar instinct kon haar bedriegen, maar zij voelde, dat d>e hut een geheim bevatte, dat zij diende te weten. Promotie Gymnasium. Hedenmorgen had de promotie van de leerlingen van het gymnasium in de Doops gezinde Kerk plaats. De rectoh, dr. Buizer, verleende na de ope ning direct het woord aan dr. Oosterhuis voor het uitspreken van de oratie over „Na tuurbescherming”. Door de snelle vooruitgang van de tech niek wordt de eisch van natuurbescherming steeds dringender; de opoffering van stuk ken natuurschoon aan de zucht naar mate rieel gewin (zooals bv. het vernietigen van de St. Pietersberg ten bate van de Cement fabriek) eischt dat alle krachten, die ons natuurschoon willen behouden, zich daar tegen te weer stellen. Moge deze opoffering ten bate van materieel gewin van onder- nemerszijde nog te begrijpen zijn, waf te zeggen van de drommen stadsbewoners die, naar buiten getrokken, de natuur op een be paalde plek berooven van zijn karakteris tiek schoon, de blauwe zeedistel en het pancraskruid in de duinen, de brem van onze zandgrond zijn aan hun vernielzucht ten offer gevallen. Met dankbaarheid ge denkt spr. het werk van menschen als Hey mans en ThijSse, die op bevattelijke wijze tot breeder kring (Verkade’s albums) de waardeering van het schoon van eigen land hebben gebracht. In 1905 is dank zij de sterke opleving der belangstelling voor het natuurgebeuren, opgericht de Ver. tot behoud van Natuur monumenten, welke karakteristieke plekjes in ons land in de oorspronkelijke toestand tracht te behouden; voor een geringe contri- ziekte van zijn zuster was natuurlijk ook drijfveer geweest, maar hij vertoefde hoofd zakelijk in Parijs, omdat hij hoopte, dè.èr den sleutel tot oplossing van het mysterie te vinden. Maar, Matthews en zij, hadden hier iets te verrichten. Daar had je dien visscher in Sandbanks. Zij achtte dezen, om de een of andere reden, niet geloofwaardig. Zijn ver haal had niet zoo’n verbazenden indruk op haar gemaakt. Daarom had zij zich niet buitengewoon ongerust gevoeld over het vinden van haar vaders hoed. Nu Matthews afwezig was, zou zij zelve op onderzoek uit gaan. P. Frankena, Sneek; H. Halbertsma, Sneek; C. H. Henstra, Sneek; *A. R. de Jong, Lem mer; F. Osinga, Bolsward; D. Potma, Sneek; P. Terpstra, Sijbrandaburen; *L. de Wit, Sneek. Teruggetrokken: 1; afgewezen: 2. Vroeger al toegelaten tot klasse I: E. J. Kappetein, Drachten. SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. H. G. NAHUYS De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonneméntsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT i« een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen- burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Paardensportver. „Sneek” te Sneek. Deze vereeniging hield Dinsdagavond een buitengewone ledenvergadering in Onder de Linden. De voorz., de heer H. Bos, heette allen welkom en bood de excuses van het bestuur aan dat de buitenleden per abuis niet waren uitgenoodigd. In het bijzonder heette hij wel kom de h.h. Kramer en v. d. Werf, deskun digen op paardensportgebied bij uitstek. De secretars de heer D. A. v. d. Werf, las daarna de no, ,Qn, welke onveranderd wer den vastgesteld. Een huishoudelijk .eglement, dat in ver band met de Koninklijke goedkeuring van „Vannacht of liever, vanmorgen op de Place de la Concorde. Ik was met een vriend naar de Haussmann Club geweest, en wij werden gevolgd, toen we deze ver lieten. Twee mannen wilden ons met messen te lijf. Mijn vriend legde een buitengewoon worstelaarstalent aan den dag, en wurgde bijna een van de helden, terwijl ik den an deren onder handen nam. Het toeval wilde, dat ik een degenstok bij mij had „Het is het romantisch temperament, waarmee je begaafd bent, Chipstead. Even als een tweede d’Artagnan keer je terug en geheel Parijs) heeft den mond vol van je heldenfeiten.” „Zooals je wilt,” luidde het vlugge ant woord, „maar het was niet de eerste maal, dat ik plezier had van een degenstok. Ik prikte mijn vriend in den arm, en hij ging er van door. Toen kwam ik op het denkbeeld numero twee mee te nemen naar mijn flat, om te zien of ik wat uit hem kon krijgen..” Bunny hield even op. „En nu geef ik je te raden, wie die man bleek te zijn.” De Chef van de Politie maakte een ge baar, dat een vorige generatie herinnerd zou hebben aan dat schitterend tooneel- genie, Beerbohm Tree. „Niet de man met de wrat’ Zeg het mij!” gilde hij bijna. butie (f2.50) kan men lid worden. In 1930 waren er reeds 12.000 leden en bezat de ver. 85.000 H.A. land, in Friesland de Rengers- miede en het Oudemirdumerklif, voor de flora, fauna en geologie van onze provincie een belangrijk terrein. Ook het Staatsbosch- beheer heeft reeds verschillende reservaten van natuurmonumenten, totaal 9000 H.A. De Ned. Ver. tot bescherming van vogels be waart belangrijke broedplaatsen, evenals de Ver. v. Vogelbescherming te Den Haag, welke o. a. in het Lemster Hop en het Wor- kumer Nieuwland broedplaatsen beschermt. Er ontbreekt hier echter een Natuurbescher mingswet, welke in veel andere landen wel is, zooals in de Ver. Staten, die groote re servaten voor natuurmonumenten hebben, o. a. het Yellowstone National park in Wyo ming, waar o. m. de bison, welke omstreeks 1880 bijna uitgeroeid was (in 1 jaar werden 200.000 bisonhuiden uitgevoerd), zich weer heeft kunnen vermeerderen tot 2000 stuks. Of men in Europa zoo gelukkig zal zijn met het eenige daar in het wild levende rund, de Wisent, valt te betwijfelen; voor de oorlog waren er nog, maar onderzoekingen van de Sovjet-autoriteiten in de thans aangewezen reservaten hebben geen Wisent meer doen ontdekken; wel zijn er nog eenige in dieren tuinen, doch dat zijn meestal kruisingen. In Centraal-Afrika zijn de rhinoceros, oli fant, gorilla, het nijlpaard meedoogenloos vervolgd, nu is er voor de belangrijke go rilla een reservaat ingericht in Belgisch Congo, en de Britsche regeering tracht door I wat vooral Engelsche society-kringen be dierven. In de strijd voor het behoud van de flora en fauna daar is de techniek gelukkig ook een bondgenoot geworden door ons de re flex- en filmcamera te verschaffen; men kan nu toonen dat het nemen van goede foto’s en films van wilde dieren evenveel moed en volharding vergt als de jacht er op. moet handelen met zijn lijk.” Fouquières maakte een beweging met een hand. „Dupresne De expert slaakte een luiden uitroep van verzet. „Neen, ik ben geen lijkbezorger!” „Bedaard, kereltjemaar, daarvoor zal ik zorgen.” En tot Chipstead: „Je ziet, dat ik gelijk had, mijn vriend; wij hadden ieder een vraagstuk en wij hebben elkaar bij de oplossing daarvan geholpen. Zie hier! „De Gemaskerde” is niet alleen de ontvoerder van Sir Robert Heddingly, maar hij is tevens het hoofd van deze bende valsche munters.” „Ja, vermoedelijk,” antwoordde Bunny, „dat is misschien de reden waarom hij zich zoo lang schuil gehouden heeft. Hij over stroomde de wereld met valsch geld. Weet je wat ik denk?” „Ik houd mij voorbereid op een buiten gewoon vernuftige opmerking,” antwoordde Fouquières ernstig. „Ik heb je gezegd, dat de man, die in mijn flat vergif innam, een broer was van den onbekende, die mij het pakket overhan digde en daarna in Hyde Park vermoord werd. Het schijnt dat zij tweelingen waren (dit geeft een verklaring van hun sprekende gelijkenis) en terwijl Jacob hij, die mij in Londen bezocht detective werd, groei de de ander tot misdadiger op. O, ik vergat nog, dat zij Zwitsers waren en te Genève woonden. Het was ironie, dat de een den navraag bij haar te doen, lag de schuld daarvan geheel bij haar, want zij was den vorigen dag inderdaad lomp tegen hem ge weest. De man had zich zeer om haar vei ligheid bekommerd, bedacht zij nu, maar och, zij was al dien tijd in zoo’n beestachtig humeur geweest. Nu schaamde zij zich daarover. Hoe dwaas van haar, zich die denkbeelden omtrent Bunny in het hoofd te halen! Hoe ongerijmd! Hoe kinderachtig! Zij verdiende een pak slaag. Maar, intusschen waren er twee brieven voor haar gekomen, beide met het poststem pel Parijs. Ieder was onderteekend „Bunny”. Ze waren niet bizonder lang, en, als minne brief beschouwd, zou geen van beide met een gouden medalje bekroond zijn geworden, maar voor haar waren ze toch voldoende. Een paar dagen van scheiding hadden Su san veel geleerd: bijvoorbeeld, dat één woord van Bunny Chipstead méér voor haar beteekende en altijd méér voor haar betee- kenen izou, dan een boekdeel van een an deren man. Bunny hield er niet van, met zijn gevoelens te koop te loopen; hij zou zich nooit de haren uitrukken .Een handdruk, een geruststellend glimlachje wat miste zij dat glimlachje! zouden haar alles zeggen, wat zij wenschte te weten. Bunny had haar geschreven, dat hij tot zoover nog niet veel verder gekomen was. Iets zei hem evenwel, dat hij in Parijs be hoorde te blijven, maar dat hij er sterk naar verlangde, met eenige tijding omtrent haar vader tot haar te kunnen terugkeeren. In tusschen moest zij degelijk op zichzelve pas sen en hij was „haar haar toegenegen Bunny”. Zij maakte zich een bitter verwijt van haar vroegere ondankbaarheid, toen zij den tweeden brief, welke dien morgen aangeko men was, overlas. Chipstead was om ha rentwille naar Parijs gegaan. Hoewel hij veel liever bij haar gebleven zou zijn zei hij dat niet zoo goed als in zijn brief? bad hij zijn eigen wenschen opgeofferd. De Bevorderd van klasse I naar II*T. Alta, Oudemirdum; T. H. Asselman, Sneek; *T. Bakker, Bolsward; IJ. Bootsma, Loënga; C. de Bouter, Sneek; R Brouwer, Oudehaske; ♦J. A. Corée, Lemmer; H. Ebens, Bolsward; *H. Flach, Sneek; *H. J. Halbertsma, Sneek; *N. J. van der Meulen, Sneek; J. Osinga, Heeg, (voorw.); C. L. Stratingh Beerta; H. Veenstra, Arum; D. de Vries, Lemmer; P. J. L. de Wit, Sneek. Afgewezen: 1. Van klasse II naar III: J. Breeuwsma, Nij land (voorw.)B. v. d. Gaast, Heidenschap (voorw.)R J. Heerema, Sneek; H. Henge- veld, Oosthem; M. Hijlkema, Heidenschap; D. de Jong, Witmarsum; H. J. Oskam, Goënga; J. Rienstra, Oosterend; J. Wiarda, Sneek (voorw.). Afgewezen: 1. Van klasse III naar IV: W. Feenstra, Sneek; J. Gras, Abbega; C. Hortsing, Sneek; P. Kloek, Longerhouw; G. Wassenaar, Ijlst. Afgewezen: geen. Van klasse IV naar V: A. Brenninkmeijer, Sneek (voorw.); J. H. R Broersma, Sneek (voorw.); J. v. d. Gaast, Hommerts; W. Glashouwer, Hlndeloopen; P. U. Hulstra, Scharnegoutum; *M. J. Jonkmans, Sneek; K. A. Oskam, Goënga; F. Tenhaeff Leeu warden (voorw.); H. D. Tjeerde, Workum; T. R. de Wit, Sneek. Afgewezen: 2. Van klasse V naar VI: J. Couperus, Nij- huizum (Afd. A); B. R. Hofstee, Bolsward (Afd. A)J. C. H. Jörg, Sneek (Afd. A)J. Kroon, Enter (Ov.) (Afd. A); H. W. Kui pers, Wommels (Afd. A)J. H. Christmann, Bentveld (Afd. B); W. H. Engelkes, Wom- hiels (Afd. B); F. M. Haagsma, Sloten (Afd. B). Afgewezen: geen. Zijn meisjes. Naast ideëele overwegingen is het echter ook uit practisch oogpunt noodzakelijk dat we de natuur beschermen, anders zou de menschelijke samenleving in haar bestaan bedreigd worden. Charles Darwin heeft overtuigend aangetoond, dat in de natuur een strijd om het bestaan heerscht, waarin het best toegeruste organisme overwint, door die strijd heerscht er zeker evenwicht in de levensverhoudingen van plant en dier op bepaalde plaatsen. Roode klaver bv. komt alleen bij bewoonde plaatsen voor, om dat ze slechts voortplant door kruisbestui ving, waarvoor hommels zorgen. Veldmuizen belagen echter die hommels, zoodat de roode klaver alleen groeit waar geen veldmuizen zijn, d. w. z. bij de huizen. Spr. gaf nog „Nu vergeet je, dat de man met de wrat dood is, helaas 1” „Wat zei ik? Ik bedoel, iemand die tot den vermoorde in betrekking stond?” „De man, dien ik een uur geleden mee nam naar mijn flat, was zijn broer en nu is hij ook dood.” „Dood? Doodde jij hem dan?” „Hij pleegde zelfmoord. Na zijn bekente nis, dat hij in dienst stond van „De Gemas kerde”, die hem tot misdadiger gemaakt had. Onthoud dit, Fouquières, hij nam een tablet vergif uit zijn zak en stierf bijna Susan ontmoet een Geestelijke. Voor de zooveelste maal zat Susan op haar lievelingsplekje aan de fraaie baai van Bournemouth. De lucht was vriezend, maar, in haar bontmantel gehuld, voelde zij zich lekker en warm. Toen zij begon na te denken, verwonderde het haar, dat Matthews haar ’s morgens in haar hotel niet opgebeld had, zooals hij al tijd deed. Als het hem was gaan vervelen de statuten direct moest behandeld, werd als aangeboden vastgesteld. Daarna deelde het bestuur z’n plannen mede. Een paardensportdag zal worden gehou den op Kermlsdinsdag; op dien dag nl. is de kans van slagen het best. Een harddra verij zal de hoofdschotel zijn en voor een attractie daarbij zal worden gezorgd. De totale prijzen zullen hoogstens f 1000 be dragen, waarvan f 750 voor de draverij, in 3 afdeelingen. In afd. A zullen de prijzen zijn: le prijs f250, 2e pr. f50; in B le pr. f 150 en 2e pr. f50; in C le pr. f 100, 2e pr. f75, 3e pr. f50 en 4e pr. f25. De deskundigen achtten deze prijzen vol doende om hier de beste paarden te krijgen. De heer Kramer ried nog aan f 5 inleg- geld te vragen, die terug gegeven kunnen worden als het paard opkomt. Hiertoe werd besloten. Op advies van den heer Kramer zal voor paarden buiten Friesland f5 reisgeld gegeven worden. De deskundigen gaven verschillende wen ken betreffende de naast de harddraverij nog te geven attractie, het bestuur werd ge machtigd zelf een keus te doen. Tot leden der kascommissie werden be noemd de h.h. Abeln, Bergsma en Kieze- brlnk. De v o o r z. verzocht daarna de leden der commissie voor de paardensport, een com missie welke buiten de vereeniging om werkt maar waarvan de leden ook allen lid dezer ver. zijn, niet meer op eigen houtje en buiten de ver. om iets te ondernemen, doch rekening te houden met de belangen der ver. Als niet alle leden werken voor onze jonge vereeniging, heeft deze geen reden van be staan. Men moet trachten met z’n allen iets zoo goed mogelijk tot stand te brengen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Rijpkema of er dan al iets gedaan was door die commissie buiten de ver. om, ant woordde de voorz. dat die commissie met de Oranjever. heeft overlegd over wagenrennen enz. en dat is niet in het belang onze veree niging. Naar aanleiding van een vraag van den heer van der Wal met betrekking tot de mogelijke oprichting van een rijvereeniging, waarvoor wel animo zou bestaan, wees de heer Kramer er op dat mr. Ruitinga te Dok- kum zich reeds had aangeboden hiervoor propaganda te komen maken. De heer Kra mer achtte de kans van slagen nu gering, daar de boerenbevolking hier het leeuwen deel voor deze rijvereeniging zou moeten leveren en dat onder de huidige omstandig heden niet zal doen. Belangstellenden kun nen zich echter tot mr. Ruitinga, griffier van het kantongerecht te Dokkum wenden. ander op de hielen zat, maar, zoover ik kan nagaan, moet de boosdoener de documenten, die M. Dupresne zoo knap heeft weten te ontcijferen, verloren hebben, en werden ze door zijn broer-detective gevonden, of deze laatste wist ze door bedreigingen of andere middelen van geweld in zijn bezit te krijgen. Toen hij vannacht van mij vernam, dat dit zijn broer het leven gekost had, sloeg die man de hand aan zichzelven.” „Ik twijfel niet, of je hebt gelijk, mijn vriend maar, wij moeten rekening houden met de levenden eji niet met de dooden. Jij oogenblikkelijk. Ik wou graag weten, hoe ik moet sir Robert Heddingly vinden en ik „De -,5!„ i;;v» Gemaskerde”.” „Je schijnt te vergeten, dat ik met dat heerschap ook een appeltje te schillen heb. En ik verbeeld me, dat voordat wij hem vatten, wij eerst dienen te weten, waar wij hem kunnen pakken. Ik hoopte dit van La- rouche te vernemen, maar hij was al dood. Ik geloof evenwel niet, dat hij den verrader gespeeld zou hebben daarvoor was hij, evenals alle anderen, te doodsbenauwd.” Hij werd eensklaps sarcastisch. „Jij hebt het adres van het hoofdkwartier van die bende reeds in je zak?” „Maar, natuurlijk! En wij gaan daarheen! Jij en ik, mijn vriend niet Dupresne; zijn dikke buik belet hem om te vechten!” En Fouquières bulderde van den lach. „En mijn gezond verstand,” voegde oplosser van het geheimschrift er bij. HOOFDSTUK XXIII. meer voorbeelden om aan te toonen hoe in gewikkeld de onderlinge levensverhoudingen in de natuur in bepaalde streken zijn, waar door het niet mogelijk is om zoo maar op pervlakkig weg te concludeeren? dat een bepaald dier nuttig of schadelijk is. Opper vlakkig gezien is de reiger als vischdief schadelijk, maar onderzoekingen toonden aan dat de reiger vooral visch vangt welke door een waterschimmel is aangetast, hij neemt dus een bron van besmetting voor de andere visschen weg en is dus nuttig voor de vischstand. Trouwens waarom zou an ders het Naardermeer zoo rijk aan visch zijn, waar de reiger veel voorkomt en met hem de lepelaar enz. Men dient dus in te zien dat aan elk in grijpen in de natuur grondige studie dient vooraf te gaan. Anders dreigen catastro- phale gevolgen als zich bv. in Spanje en Zuid-Frankrijk openbaarden, toen men de bosschen uitroeide, waardoor de humusrijke bodem kon worden weggespoeld en de armelijke rotsgrond overbleef. Bij de walvischvangst merken we hetzelf de; reeds vroeger was de walvischvangst op het Noordelijk halfrond door de meedoogen- looze vervolging zoo achteruitgegaan, dat de vangst geen voordeelen meer bood. Op het Zuidelijk halfrond gaat het dezelfde weg. In 193031 vingen alleen de Noorsche wal- vischvaarders daar 3800057000 walvis- schen; spoedig zal, wanneer men niet tot bescherming overgaat, ook daar de jacht geen profijt meer opleveren en zal de wal- betere’ jachtwetten eenigszins te herstellen vischtraan, onontbeerlijk voor de margarine- bereiding, gaan ontbreken. Er zijn gelukkig teekenen van verbetering (Dauerwaldgedanke bij de boschcultuur, kweeken van zilvervossen •-chlldpadden enz. domesticeeren van de Afnkaansche olifant); het zal zaak zijn dat diepe studie wordt ge maakt van de onderlinge afhankelijkheid van het dierenleven in bepaalde streken, deze studie aan de universiteiten kan prachtig gesteund door de biologische stations (Naardermeer voor Amsterdam, Meyendell voor Leiden, ook bv. Tjibodas op Java). Al len kunnen wij medewerken die natuurbe scherming zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, de ouderen door een voorbeeld te ge ven, de leerlingen door te trachten ons stre ven te begrijpen en te steunen. De rector bracht dr. Oosterhuis dank voor zijn oratie, vermeldde de fata over het afge- loopen jaar en deelde daarna de bevorde ringen mede. Toelating»- en Overgangs-examens Gymnasium te Sneek. Toegelaten tot de le klas: IJ. Bakker, Sneek; F. G. Buizer, Sneek; A. Deinum, Workum; P. Elzinga, Bolsward; P. J. J. Feykes, Oudega (H.O.N.); A. Flach, Sneek; ir ars w, n NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1