1! •RSli ■0 o .ft De Avonturen van Snuffelgraag en Knagelijntje. Buitenland. M INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Na Bata’s dood. nieuw teiten men an de j aan lag- met met otst 1 op •ge- tede lekt ood iska jg’e, kte. ^n. n ’t leelt lut” met het nen IlÜU la vet in- 3 3 )©- ist- cn ch- er. en is- rt. en en in- st rit ig ir- g- Et» )'n at in De staking in België. Deze staking loopt ten einde. Er is een accoord getroffen waarbij! de loot- nen gestabiliseerd worden tot 1 Nov., terwijl alle mijnwerkers weer worden aangenomen, al zullen ze slechts om beurten kunnen werken. 666. Een paar weken later begint het hard te vriezen en alle slooten en vaarten in Mut- zenland liggen potdicht. Want jullie moet weten dat het in Spekzwoordenburg nog wel eens echt winter is. In de menschenwereld komt dat niet meer voor. Daar regent het ’s winters en zomers voor de verandering óók. ident over ie: mier op- ichijL srijn- uit- ster- heiid rem, een’ Va nen, r diit este toe- Sarassani. Volgens berichten uit Moskou, zou Gometz, de sowjet-Russische amuse ments volkscommissaris van plan zijd, het circus Sarassani te koopen en de gansche onderneming met inbegrip van het personeel en alle dieren naar Rus land te doen komen. Stosch Sarassani zou weldra te Moskou worden verwacht voor het voeren van de noodige onder- handelingen. Stosch Sarassani, die te Dusseldorf vertoeft, verklaarde aan een medewer ker van het Berliner Tageblatt, noch officieel, noch officieus te zijn ingelicht over de pla/mcn der sowjet-regeering. Het is juist, dat hij eenigeh tijd gele den zijh gansche onderneming aan de Sowjet-regeering te koop heeft aange boden. Sarassani had trouwens reeds eerder getracht, de rijksregeering te be wegen zijn circus over te nemen. Hij stelde zich hierbij op het standpunt, dat zijd circus als cultureele onderneming voor de groote mas;sa der bevolking evenveel recht op den steun van het rijk had, als de gesteunde schouwburgen. Nadat het rijksministerie zich tegen het aanbod van"" Sarassani had uitge sproken, stelde hijl zich eerst in verbin ding met Mussolini. Een Italiaansche commissie heeft het circus zelfs be zocht en het nog in Nederland bezich tigd. Sarassani trok zijn aanbod echter weder in, nadat hij door een' geslalagde tournee in staat was gesteld aan zijd verplichtingen te voldoen. Kort daarop had hij echter met nieuwe moeilijkheden te kampen en toen heeft hij zich tot die Sowjet-regeeoing gewend. In de bergen omgekomen. Roger Devouassoud, een gids in het Mont Blanc-gebied en een alpinist, een jonge Parijzenaar, hebben den dood ge vonden bij1 de beklimming van de Aiguille Verte. Zij zijn meegesleurd door een lawine. Michel Demarchi, de waard uit de Couvercle-hut, heeft hun lijken in de diepte van de Whymper-couloir ontdekt. 659. Even later stuiven ze den heuvel af. Wat gaat dat fijn. Maar Knagelijntje, die voorop zit, kijkt niet goed uit. En zoo botst de slee in volle vaart tegen een paaltje. De twee reizigers vliegen met een sierlijke zwaai over elkaar heen en komen op de F harde gladde sneeuwlaag terecht. 4 -■ 665. Maar de muizen wachten niet op den boozen diender. Ze slaan op de vlucht en Muizenschrik zet ze achterna. Maar de diender let in zijn drift niet op het stuk sneeuwpop, dat is blijven staan. Hij strui kelt er over en doopt zijn neus in de sneeuw als een oliebol in de poedersuiker. 662. Dan gaan de muisjes in een groote kring om de sneeuwpop heen staan en be ginnen hem met sneeuwballen te bekogelen. Dat is wel een mooi spelletje. Kater de Reus krijgt het leelijk te kwaad en, wat het mooi ste is, hij kan niets terug doen. Want hij is stijf van de kou! 663. Diender Muizenschrik komt bedaard voorbijwandelen en hij kijkt het lieve leven zoo eens een poosje aan. Als de echte kater in de buurt was zouden ze niet zoo veel praats hebben, gromt hij bij zichzelf. Wat zouden ze dan beenen maken, de lef- goozers. 661. Met andere muizenkinderen uit het dorp maken Snuffelgraag en Knagelijntje een reusachtige sneeuwpop, ’t Is een stand beeld van Kater de Reus en het lijkt uitste kend. Als de kater het mooie beeld zien kon zou hij trotsch op zichzelf zijn. Alles is na gebootst, zelfs zijn knevel. Nauwere aaneensluiting tusschen Engeland en Frankrijk. Een nieuwe Entente Cordiale. Te Lausanne blijkt meer gebeurd te zijn dan de regeling van de Duitsche herstel- schuld. Macdonald en Herriot hebben er nog eens samen gepraat en het gevolg is ge weest, dat tusschen Engeland en Frankrijk weer een toenadering is te constateeren, welke herinnert aan de entente cordiale van vóór de oorlog. Ze is echter minder gevaar lijk, omdat beide landen hun bedoelingen openbaar maken en andere mogendheden zich kunnen aansluiten. De verklaring in de parlementen van En geland en Frankrijk afgelegd, behelst het volgende: „Ten eerste. In overeenstemming met den geest van het statuut van den Volkenbond zijn Engeland en Frankrijk voornemens met elkaar volkomen openhartig van gedachte te wisselen over en elkaar wederzijds op de hoogte te houden van elk vraagstuk, dat te hunner kennis komt en dat in wezen over eenstemt met dat, wat thans zoo gelukkig geregeld is, en dat van invloed zou kunnen zijn op het herstel van Europa. Zij hopen, dat de andere regeeringen zich bij hen zul len aansluiten om dezen weg te volgen. „Ten tweede zijn zij voornemens samen te werken met elkaar en met de andere dele gaties te Genève om een oplossing te vin den voor het ontwapeningsvraagstuk, welke voordeelig en billijk zal zijn voor alle be trokken mogendheden. „Ten derde zullen zij met elkaar en met de andere betrokken regeeringen samen werken tot een zorgvuldige en practische voorbereiding van de internationale oeco- nomische conferentie. „In afwachting van latere onderhandelin- gen over een nieuw handelsverdrag tusschen hun beide landen zullen zij elke handeling vermijden, welke naar den aard een bena- deellng door het eene land van de belangen van het andere zou inhouden.” Artikel vier van het bovenvermelde stuk heeft betrekking op de handelsbetrekkingen, hangende de besprekingen over een nieuw handelsverdrag tusschen Frankrijk en Enge land, maar de drie andere artikelen zijn bedoeld als voorstellen tot de andere voor naamste mogendheden in Europa. De vertegenwoordigers van Duitschland, Italië en België is een afschrift van de bo vengenoemde aankondiging ter hand ge steld met de uitnoodiging aan hun regeerin- Zooals gemeld heeft de Tsjeche Sto- waaksche schoenenfabrikant Bata den dood gevonden door een val met een vliegtuig. De Praagsche correspondent der N. R. Crt. meldt uit Zlin: Bata’s testament luidt o.m. als volgt De eerste voorwaarden voor het ge dijen van ons bedrijf is, dat gij niet moogt denken, dat het bedrijf alleen u toebehoort en dat het alleen voor u be staat. Ons bedrijf is ook niet opgericht om uitsluitend zijd, ondernemers een be staan te verzekeren. Hoogere beweeg gronden waren het, die ons er toe brachten onze begeerte en hartstochten te onderdrukken, voor zoover wij zagen, dat die voor het bedrijf nadeelig war ren. Het is niet slechts eenmaal ge schied, dat wijl besloten waren ons leven voor het bedrijf ten offer te brengen en een van ons gezin is inderdaad reeds als offer gevallen. Dat doet men niet om zich van een bezit te verzekeren. In de ontwikkeling van ons bedrijf hebben wijl de ontwikkeling en den waarborg van den welstand van ons geheele gebied gezien. Wijl waren er trotsch op en het was ons een aanmoe diging, wanneer wij zagen, dat wij door ons bedrijf op ons gebied een ongekend leven brachten en dat de algemeene ontwikkeling en vooruitgang van het volk werden bevorderd. Het was ons verlangen naar schep pend werk, het verlangen een steeds grooter menigte voordeelen te doen ge- 664. Daar krijgt hij een verdwaalde sneeuwbal precies tegen zijn pet. Au, roept de diender nijdig, willen jullie wel eens beter uitkijken. Of heb je ’t misschien opzettelijk gedaan?Wacht maar evenIk kom bij jullie, sakkerdekrakepitMee naar ’t bu reau, zeg ik 660. Au, au, zegt Knagelijntje, wat doet mijn linkerbeen mij zeer. En ik heb pijn in mijn linkerarm, klaagt Snuffelgraag. We moeten maar ophouden met tikkeren, stelt Knaag voor, ik vind een sneeuwpop maken veel leuker. En dat doet óók geen pijn Vreeselijke bioscoopbrand. Volgens te Londen binnengekomen berichten is in de Chileensche haven Talcahuano een vreeselijke brand ont staan in een bioscoop tijdens de voor stelling. Twintig kinderen verbrandden en veertig werden gewond. Massa-brandstichter gesnapt Sedert een jaar hebben in München 47 branden in magazijnen en zolders, ge woed. Voor eenige weken is bij een nieuwe brand op een zolder een man gearresteerd, die verdacht werd de brand gesticht te hebben. Hij1 ontkende echter hardnekkig iederen schuld. Eerst op grond van door de politie getoond bewijsmateriaal' bekende hij den brand gesticht te hebben, waarna hij door den mand viel en eveneens blekende ook 41 andere branden te hebben gesticht. De kleine burgeroorlog In Duitschland. In de binnenstad van Berlijn en in de voorstad Oberschoeneweide zijn eergister avond bij schietpartijen tusschen communis ten en nazi’s twee menschen gedood, zeven ernstig en eenige licht gekwetst. Gisternacht is het te Dusseldorp tusschen nazi’s en communisten tot een botsing ge komen. Eén der betrokkenen, vermoedelijk een communist, is door een schot gedood. De droogte in Hongarije. Naar de Magyarorszég bericht, heeft de droogte, die reeds sedert weken In het Hon- gaarsche graafschap Vas heerscht, tenge volge gehad, dat het riviertje Perint geheel is uitgedroogd, met uitzondering van enkele plaatsen, waar nog 10 tot 20 cJVI. water staat. Op deze plaatsen hebben zich tiendui zenden visschen verzameld, die ellendig te gronde zijn gegaan en een verschrikkelijken stank verspreiden. Monaco onder Fransch beheer. De Sünday Express weet te vertel- len, dat het kleine prinsdom Monaco, waarvan vooral de hoofdstad Monte Carlo een groote vermaardheid bezit, feitelijk niet meer bestaat. Prins Louis, de tegenwoordige vorst, heeft zich on der bescherming van Frankrijk moe ten stellen en feitelijk is hiermee de onafhankelijkheid van het kleine land opgeheven. Voor ingewijden schijnt dit geen on^ verwachte gebeurtenis te zijn. Het was al lang bekend, dat de zaken niet erg goed gingen. Men stond er voor een on vermijdelijk bankroet.. Ook het ver maarde Casino met zijn wereldberoem de speelzalen te Monte Carlo, had niet genoeg fondsen om al de verbeteringen waarmede men de toestand nog wilde redden te financieren. Nd is Bouillon Lafont, de vice-pre sident van de Fransche Kamer van af- gevaardigden, benoemd tot min. v. staat over Monaco*. Naar verlüidt, zal hij groote bezüinigingsmaatregelen gaan invoeren. Verschillende hooge beamb ten zullen worden ontslagen, terwijl het salaris van den anderen met 30 °/o zal worden verminderd. nieten, die ons bedrijf, zoowel zijn ar beiders als zijn klanten toekende. Zoolang gij u in dienst zult stellen van dit groote denkbeeld, zult gij in har monie zijn met de natuurlijke en men- schelijke wetten. Wanneer gij echter aan u zelf denkt en zult ophouden door uw bedrijf het algemeen belang te die*- nen, zult gij overtollig worden en onver mijdelijk ten val komen. Van andere zijde meldt men nog, dat Bata in zijn testament alle schulden van de stad Zlin, tot een bedrag van 414 millioen, voor zijn rekening heeft ge nomen. y,~ a DE EBRSTE WAARSCHUWING. Wordt niet van kwaad tot erger I Die pijn in de lendenen die rheumatisohe pijnen, dui zeligheid, hoofdpijn en die nare urine-stoornis- 8en waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiver heden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijdend. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rheumatiels, isehias, spit, blaas- ewakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare men schen bewijst, dat de veiligste wijze tot ver sterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster’s Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz a f 1.75 per flacon. F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 3