Officieel Orgaan der Gemeente Sneek annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Dit No. bestaat uit 2 bladen. k No. 84 Woensdag 20 Juli 1932 48e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. 1LN Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertenfiën worden in belde bladen opgenomen. Een jubileum. Tegen de winkelsluitingswet. en uur Het Rijkspersoneel en het rapport-Welter. x"r wordt gratis bezorgd bij alten die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goëtiga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozutn. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhujzen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns,. Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. iÖB In vervolg op de door de Vereeniging van Nederlandsche cacao- en chocoladefabrikan ten en de Nederlandsche vereeniging van suikerwerk- en chocoladefabrikanten aan den minister van oeconomische zaken en arbeid gerichte adressen inzake de winkel sluitingswet is op 15 Juli te Amsterdam een bespreking gehouden tusschen ver tegenwoordigers der beide vereenigingen. Staande deze bijeenkomst werd een co mité van actie tegen de winkelsluitingswet gevormd, waarin zitting hebben genomen als bestuur en tevens uitvoerend comité de heeren D. J. van Houten Jr., lid der firma C. J. van Houten Zn. te Weesp, voorzitter; L. Jamin, lid der firma C. Jamin, Rotterdam, vice-voorzitter; B. H. Wellmann, secretaris administrateur der Nederlandsche vereeni- ging van suikerwerk- en chocoladefabrikan ten, Amsterdam, secretaris; mr. G. Freem, secretaris der Vereeniging van Nederland sche cacao- en chocolade-fabrikanten, pen ningmeester, en verder als leden de heeren H. A. Bakels, commissaris der N. V. J. C. Kiene Co., Amsterdam; M. de Beer, ged. commissaris der N. V. De Faam, Breda; G. J. Droste Jr., directeur der N. V. Droste’s cncao- en chocoladefabrieken, Haarlem; A. J. M. van lersel, directeur der N. V. Kwatta, Breda en L. A. Hagers, directeur der N. V. Beukers Rijneke, Rotterdam. Besloten werd het comité nog uit te brei den met vertegenwoordigers van winkeliers- vereenigingen en van vereenigingen en bon den van winkeliers uit de aanverwante tak ken van handel en industrie. In verband met het rapport van de com- missie-Welter heeft de Algemeene Venters- bond in Nederland een adres gericht aan de regeering, waarin wordt geconstateerd, dat het aantal venters in Nederland tot boven de 80.000 is gestegen. Wanneer de werkloo- zen-uitkeeringen en de loonen en salarissen worden verminderd, beteekent dat, aldus adressant, een groote schade voor de ven ters, die hoofdzakelijk van de arbeiders klasse moeten leven. Tevens wordt in het adres verzocht, geen bezuinigingsmaatrege len op het onderwijs toe te passen. De teraardebestelling van Ciska Kremer. Op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam is Zaterdag het stoffelijk over schot van de jeugdige actrice Ciska Kremer onder zeer .groote belangstel ling ter ruste gelegd. Onder de zeer velen Idie naar de be graafplaats waren gegaan om de laat ste eer aan Ciska Kremer te bewijzen werden opgemerkt de heeren H. Bou-, ber, H. Harms, Louis de Vries, Max Tak en de schrijver A. M. de Jong. De kist met het stoffelijk overschot werd, nadat de stoet uit Den Haag was aangekomen, in de auto geplaatst. Zij ging schuil onder een schat van bloe men. Onder het spelen van het Largo van Handel schaarden zeer velen zich om de baar. Allereerst nam het woord de heer Walter Schmidt die wees op het veel belovende leven dat nu was afgesneden. Wij gijn daarover bedroefd en zeer diep ontroerd. Niet alleen een jong en veel belovend leven is- .heengegaan aldus spr., maar ook een jong en veel be wogen leven. Ciska slaap zacht De heer A. Burgdorffer van het ge zelschap Bouber bracht namens alle le den van dit gezelschap een laatste groet. De heer Jan Lemaire sprekende na mens de collega’s van het gezelschap, waar Ciska het laatst optrad, zei, dat de doodstijding hem getroffen had als een donderslag. We hadden je graag willen helpen1, maar we wisten het niet. We hadden allen vreugde in je succes je hebt ons zooveel gegeven, we zijn je dankbaar, je hebt niet tevergeefs ge leefd. Rust izacht. De heer A. Veterman van het Rot- terdamsch Hofstad Tooneel wijdde zeer gevoelvolle woorden aan de nagedach tenis van de jeugdige actrice. Mevrouw Faassen-Braakensieck leg de zeer aangedaan, als haar tooneel- moeder, eenige bloemen bij de overige. Nadat de heer ‘Louis de Vries de overledene had geschetst als een actrice van bijzondere gaven, ondanks haar jeugd, voerden nog enkelen het woord. Tenslotte legde de heer Hein Harms bloemen op het lijkkleed. Aan de groeve werd niet meer ge sproken. Bloemen werden in het graf gestrooid, waarna een familielid voor de belangstelling dankte. Verpleegster aangerand. Uit Soesterberg wordt gemeld: Zaterdagnacht omstreeks twee heeft een onbekend gebleven persoon zich door inklimming toegang ver schaft tot het kinderhuis Kinabu, waar hij een zuster, die alleen in het ge bouw was, ter verpleging van een ziek kind, heeft aangerand. Toen de man de vlucht genomen had, heeft de zusl- ter om hulp geroepen. De heer Kramer, die in de nabijheid .woont, snelde daar op toe en heeft onmiddellijk de politie te Amersfoort en Soesterberg gewaar schuwd. Deze waren spoedig met een politiehond ter plaatse. Het onderzoek heeft echter geen enkel resultaat op geleverd. ontslag overbodig maakt, evenals salaris verlaging. Spreker ging vervolgens in op de verschillende door het bestuur te behandelen onderwerpen omtrent rechtspositie, oplei ding enz. en kwam tot de conclusie, dat het rijkspersoneel thans genoeg aan de crisis heeft betaald. Als heel ons volk zulk een extra last zou worden opgelegd, zouden de inkomsten des lands 560 millioen meer be dragen. Gisteren kwam te Den Haag bijeen het algemeen bestuur van de Centrale van ver eenigingen en van personeel in ’s Rijks dienst, o. m. ter bespreking van de afweer middelen tegen de gevaren, welke het rijks personeel bedreigen. De voorzitter, de heer F. Perdok Hzn., zeide o. m., dat men het rapport-Welter om der gevolgen wille niet zal kunnen aanvaarden. Hij oefende ernstige critiek uit op de cijfers, waarmede de com- missie-Welter haar voorstellen inzake de salarissen verdedigt en stelde tegenover de commissie een plan, dat drie millioen per jaar meer bespaart op den salarislast, dat De V.A.R.A. en de onafhankelijk socialistische partij. Naar Het Volk meldt, heeft de vereeni- gingsraad van de V.A.R.A., die Zaterdag heeft vergaderd, met vijf stemmen tegen, besloten op het verzoek van de Onafhanke lijke Socialistische Partij om zendtijd, afwij zend te beschikken. De statuten van de V.A. R. A. spreken nl. van het toestaan van zend tijd aan de „moderne arbeidersbeweging”. De vereenigingsraad heeft in een motie uit gesproken, dat de statuten onder de „mo derne arbeidersbeweging” het N.V.V. en de S. D.A.P. verstaan. Deze statuten verzetten zich derhalve tegen toelating van de O.S.P. als zoodanig. De voorzitter van de V.A.RA., de heer A. de Vries, deelde echter mede, dat sprekers voor de microfoon niet' zijn en nooit zullen worden geweerd, omdat zij lid van de O.S.P. zijn. Het rapport-Welter. Vrijdag is het moderne comité ter behar tiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel (A.C.O.P) te Amsterdam in vergadering bijeengekomen, ter bespreking van het rapport-Welter. De verontwaardiging over den inhoud van dit rapport, welke algemeen onder het over heidspersoneel blijkt te leven, kwam ook in deze vergadering van het comité tot uiting. De in het rapport vervatte aanvallen op de levenspositie van het overheidspersoneel en de geheele arbeidersklasse werden door de organisatievertegenwoordigers als rtaction- naire aanvallen gekwalificeerd en besloten is tot het voeren van een felle afweer-actie. Een plan hiervoor werd opgemaakt. Na gepleegd overleg met de besturen van N.V.V. en S.D.A.P. zal dit plan aan de tegen 22 dezer bijeengeroepen gecombineerde ver gadering van de hoofdbesturen van den Ned. Bond v. Personeel in Overheidsdienst, den C.N.A.B., den Bond van Ned. Onder wijzers en den Alg. Bond van Politieperso neel in Nederland worden voorgelegd en na goedkeuring worden gepubliceerd. Het mantelpak van moeder. Enkele dagen geleden trof de poli tie te Almelo I’s nachts haif-één in de portiek van een groote manufactuun zaak twee jongens van 15 en 17 jaar. Zij vertrouwde het zaakje niet en stel de een onderzoek in. Daarbij bleek, dat de volgende morgen een groote uit verkoop begon en de jongens beslag wilden leggen op een mantelpak voor hun moeder, dat voor f3.48 in de uit stalling stond, ’s Morgens werden de jongens ook werkelijk bezitter van dat mantelpak. Een inwoner van NoorcLBrabant, die dit verhaal in een lokaal blad gelezen had, zond de vorige week f 10 aan dén hoofdinspecteur van politie te Almelo met verzoek, dit bedrag aan deze jon gens ter hand te stellen. De hoofdin specteur heeft aan dit verzoek vol daan en daarbij opgemerkt, dat een goede daad steeds instemming waardeering bij anderen vindt. Ö^lHi Vandaag gedenkt J. Postma de dag waar op hij voor 25 jaar bij de drukkerij van de Nieuwe Sneeker Courant in dienst trad. Sedert dien zijn zijn bemoeiingen met ons blad vele geweest. Werkt hij als zetter mee aan de technische verzorging, er zal wel geen enkele adverteerder zijn die hem niet kent, hij bezoekt hen immers al jaren ge regeld. En dan is hij onze betrouwbare sportverslaggever, in Friesche sportkringen al evenzeer alom bekend. Zoo gedenkt dan vandaag een medewer ker van veelzijdige bezigheid ’n jubilèum bij ons blad; wij gedenken met erkentelijkheid zijn trouwe plichtsvervulling en wenschen hem nog vele jaren van vruchtdragende arbeid aan de Nieuwe Sneeker en Sneeker Courant. Sneeker Zwemirftichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 18 N.A.S.B. Route der optochten op 20 Juli. Vertrek half acht Schoolplein School I Sperkhem. Johan W. Frisostraat. Alb. Ag- nesstraat. Johan Mauritsstraat. 2e Woud- straat. Woudvaartkade. Prinsengracht. Bal- thusstreekje. IJlsterkade. Hoogend. Oude Koemarkt. Groote Kerkstraat. Marktstraat. Kleine Kerkstraat. Muntstraat. Verlengde Gedempte Haven. Koningsbrug. Bloem- straat. Rozenstraat. Steenklipplein. 2e Oos- terkade. Leeuwarder Straatweg. Sportpark. Tweede optocht te half elf. Leeuwarder Straatweg. Jousterkade. Kleinzand. Suup- markt. Wip. Marktstraat Nauwe Noorder- horne. Wijde Noorderhorné. Bolwerk. Kerk- gracht. Martiniplein. Verbranding der fak kels, zang. Vervolg der optocht langs Zuid- end. Hoogend. Kleine Palen. Harinxmakade. Electrische brug. J. W. Frisostraat. Muziek van „Steun in den Strijd”. Het mooiste gedeelte om de fakkeloptocht feade te slaan is vanaf de Westersingel, wanneer zij het Bolwerk neemt. Zangconcours van den Frieschen Onthouders Zangbond te Bertikuni. Zondag werd dit concours gehouden. De uitslag was van afd. B: De Schakel, Sneek, 121 p., 2e prijs; Us Sjongen, Wier, 140 p., Ie pr.Stypje Us, Wirdum, 116 p., 3e pr.; De Blauwe Vaan, Bolsward, 140 p., Ie pr.; Onthouderskoor, Lippenhuizen, 121 p., 2e pr.; Kunst na Arbeid, Gorredijk, 127 p., 2e pr.; Korenbloempje, Jubbega, 124 p., 2e pr.; De Korenbloem, Dronrijp, 153 p., Ie pr. Voor afd. A: Onthouderskoor, Akkrum, 164 p., Ie prijs; Nei it Sinnelan, Wolvega, 149 p., 2e pr.; Onthouderskoor, Huizum, 143 p., 2e pr.; Foarut, Lekkum, 161 p., Ie pr.; Excelsior, Leeuwarden, 169 p., Ie pr.; Ex celsior, Berlikum, 151 p., 2e pr. Eindexamen R.H.B.S. te Heerenveen. De uitslag van het jongste eind examen aan de Rijks Hoogere Burger school te Heerenveen was niet gun stig. Van de 22 candidaten werden er 10 afgewezen, van welken de meesten te Heerenveen woonachtig zijn. Ouders van sommigen dier afgewezen candi daten hebben bezwaar tegen dezen uitslag. Er zou een candidaat geslaagd zijn met een minder aantal punten dan sommigen der afgewezenen. Deze ouders zullen er op aandringen, dat door de bevoegde autoriteit in dézen een onderzoek zal worden ingesteld. N. Rt. Ct. ■i MIEUWE SNEEKER COURANT :::üd: f:::::::::::::::::::::::::::::::::;: j Jtiii VOORAL ALS U INHALEERT EISCH CHIEF WHIP F L -j u c“ WANT HET IS DE j“U ï- SJ BESTE SIGARET VOOR U W L - u: t - Een beslagen tong is Vl een vrij zeker bewijs van 1 slechte spijsvertering en verstopping. Ook voor kinderen zijn Foster's 1 Maagpillen, het bekende i laxeermiddel, uitstekend. IA f 0.65 per flacon. j*:;r GEZONDHEID

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1