S f annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) fierste Blad No. 85 Uitgave RIEZEBRHIK Co. Dit No. bestaat uit 3 bladen. k hdf-pcndr pakje Zaterdag 33 Juli 1932 48e Jaargang 5 in id NIEUWSTIJDINGEN. al CT wordt Blue Band gekamd met 25°/o allerfijnste Boomboter onder Rükscontrdle. De prils van Blue Band blijft onveranderd. Wees verstandig en koop uitsluitend Hollands beste standaardmerk» Blue Band heeft gedurende een reeks van laren haar bijzondere reputatie gehandhaafd Bs a 4G n. BLUE BAND f 35.594.38 Saldo arr lengte 70 Meter. De kosten van dit laatste waren dan op de gemeentebegrooting voor 1933 aan te brengen. De uitvoering van het eerste gedeelte is ech ter zeer vertraagd in verband met de uitblijvende beslissing van de Kroon omtrent de kwestie van Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- kei Zweminrichting was heden 18 Inkomsten Uitgaven Batig saldo Kapitaaldienst: Inkomsten Uitgaven f457.767.15 -457.767.15 f482.411.60 -446.817.22 an ns m, iim eni m- op -te- ger 'ee iet 10 e .èb jst og en in fe rn, ig- Lat ijin he er- je- aft tid schooltoezicht. en W. deelen mede: In Uwe vergadering van 1 Februari jl. infor meerde het lid, de heer Rijpma, naar de werking van het geneeskundig toezicht op de school kinderen met de vraag, of aan de instructie op dat punt nu de hand wordt gehouden. Door den Voorzitter werd toen medegedeeld, dat deze instructie ook aan de schoolbesturen is toegezonden, terwijl eveneens de aandacht der gemeente-geneesheeren weer gevestigd is op hun verplichtingen te dien aanzien. Overigens werd dezerzijds de toezegging ge daan, dat omtrent de tegenwoordige werking van het toezicht nog eens een onderzoek zou worden ingesteld. Het bestuur der Christelijke School te Nij- land, de eenigste bijzondere school, welke het geneeskundig schooltoezicht heeft, berichtte ons als zijn eindconclusie, dat hij gaarne op den ingeslagen weg zal willen voortgaan. De praktijk van het toezicht is daar zoo, dat niet anders dan met volledige medewerking der ouders gehandeld wordt, terwijl het de bedoe ling is, dat de arts de kinderen onderzoekt, die voor 't eerst op school komen en die de school verlaten. De bevindingen van de Hoofden der O. L. Scholen, wien wij ook rapport verzochten uit te brengen, kort samenvattende, kunnen wij zeg gen, dat over ’t algemeen het geneeskundig toe zicht op de O. L. Scholen thans goed werkt en zijn resultaten ongetwijfeld afwerpt. Wel is het hier en daar nog niet volkomen in orde, maar deze vlekjes verhinderen niet om, alles bijeengenomen, een gunstig oordeel over de huidige werking van ’t geneeskundig school toezicht uit te spreken. Wij vertrouwen U hiermede voldoende om trent deze aangelegenheid te hebben ingelicht. Het ligt in onze bedoeling de aandacht der schoolbesturen nog eens op het in onze ge meente bestaande „schoolartsenstelsel” te ves tigen. Z. h. s. aangenomen voor kennisgeving. Punt VI. Voorstel van Burg, en Weth. In zake de vernieuwing van de zgn. Waagswal te Woudsend. B. en W. adviseeren: Op de Gemeentebegrooting 1932 is op den gewonen dienst (onder Volgno. 192: „kosten van havens, vaarten, kaaimuren,enz.”) een post ge raamd ad f5500.voor het maken van 110 M. steenen walbeschoeiing te Woudsend (vanaf de voormalige olieslagerij tot voorbij pakhuis Lijkle- ma). De bedoeling was aanvankelijk om de ver nieuwing van de geheele Waagswal in twee ge deelten te doen plaats hebben. Het eerste gedeelte daarvan is de bovenbe doelde 110 Meter, terwijl naderhand het restee- nihil Een commissie bestaande uit de h.h. Jellema, Nijdam en Santema zal de rekening onderzoe ken. Ter behandeling van Punt VIII. Reclames. gaat de vergadering over in besloten zitting. NIEUWE SNEEKER COURANT den uit eigen gemeente, waaromtrent thans eerst iets positiefs bekend is geworden en waarvan U in de vorige vergadering mededeeling is ge daan. Mede in verband met de ontwikkeling dezer aangelegenheid zijn wij van meening, dat voor de walbeschoeiing onderhandsche aanbesteding I beperking, dat alleen timmerlieden-aannemers Nieuwenhuis, 'Broche, H. Blauw, 3e Steenklipstraat 5Gouden damesring, Piersma, Kr. Brooderstraat 67; Streng witte koralen, F. Hofman, Looxmagracht 6; (Moker, P. Bouter, Zuidend 18; Gewicht 1 Kilo, C. Fer- werda, Tranendal 14. De V b o r z. deelt mede dat de aanbesteding is gehouden. Voor 110 M, waren v. d. Wal en de Jong te Lemmer de laagsten met f3976. Voor 180 M. was v. d. Slute te Langweer de laagste met f6300. De eerste som is f36 per strekkende meter, de andere f35. De heer H u i t e m a gaat mee met het advies van B. en W. en is vlak voor de verbetering in één keer te doen geschieden. De heer Bakker vraagt ol de bestrating ook wordt verbreed. De V o o r z. beantwoordt deze vraag iff be vestigende zin; er wordt ook een bocht uit de weg gehaald'. De heer Bakker: Dit is door die verbreeding uit eigen gemeente hierop kunnen inschrijven. Om echter aan de zorg voor eigen ingezetenen toch eenige plaats in te ruimen, hebben wij een clausule ten gunste van de arbeiders in het be stek opgenomen in dien zin, dat het benoodigde werkvolk betrokken wordt via de Agenten der Arbeidsbemiddeling in onze gemeente. Nu dit jaar reeds zoover is gevorderd, hebben wij ons voorts de vraag gesteld of het niet voor alle dingen beter zou zijn de geheele Waagswal ter lengte van 180 Meter direct in zijn geheel uit te voeren. Wel komt het kostenbedrag, dat door den opzichter nader voor uitvoering ineens is ge raamd op pl. m. f 8000.geheel ten laste van de loopende begrooting, maar dit is ten slotte, op den keeper beschouwd, een kwestie van ad ministratie, omdat de dienst 1933, waarvoor de werkzaamheden haast weer een aanvang nemen, deze uitgaaf, welke toch moet gebeuren, dan minder heeft te dragen. Wij hebben ons persoonlijk van den toestand van de wal overtuigd en zijn inderdaad van ge voelen, dat vernieuwing ineens wel gewenscht is. Bovendien is het uiteraard waarschijnlijk, dat het werk in zijn geheel goedkooper komt dan bij uitvoering in twee gedeelten. Wij hebben evenwel met beide mogelijkheden rekening willen houden, door in het bestek prijs opgaaf te vragen: le. van 110 Meter (het eerste gedeelte). 2e. van 180 Meter (het geheele werk). Wij stellen U voor goed te vinden, dat in den bovenaangegeven zin tot publieke aanbesteding wordt overgegaan en de dienaangaande noodige gelden beschikbaar te stellen ten laste van den dienst 1932. De aanbesteding zal plaats vinden 20 Juli a.s., zoodat wij ter vergadering van 21 Juli d.a.v. de juiste cijfers kunnen mededeelen. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan ’t bureau van politie, Mar- tiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ‘/z en 12’/2 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gede poneerd op 20 en 21 Juli: Vulpen. Aanwezig en te bevragen bij1 de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 20 en 21 Juli: Portefeuille, F. Blee>- ker, Prinsengracht 12; Paar kinder kousjes, M. Meijer, 2e Nieuwe Selfl- helpstraat 3; Kinderschoentje, J. de Vries, 3e Steenklipstraat 12; Mondhar monica, J. Bakker, St. Bonifaciusgej- sticht; Tennis racket, K. v. d. Laan, RoordahuizumStreng koralen, W. Bos, Joh. W. Frisostraat 14; Dames- parapluie, C. de Jong, Wijde Burgstr. 10; Padvindersriem, J. Looxmadwarsstraat 2 De heer A b m a voelt ook niet voor verlaging van het maximum gewicht der auto’s, de weg is goedi, zoodat er geen verdere beperking van het verkeer noodig is. De heer S c h i 1 s t r a staat lijnrecht tegenover deze meeningen. Spr. meent nog dat de weg lijdt door de zware auto, waar deze niet rijdt behoefde geen materiaal over de weg. In het vroege voorjaar is de weg ingewalst en was hij best, daarna begon de auto te rijden ien is dat gedeelte weg tosgeraakt en nu al voor de tweede maal van materiaal voorzien. Spr. wil geen bedrijfsbelemmeringen en als men de 800 K.G. terug brengt tot 600 zou dat wel het geval zijn. Zou men de weg tot het kerkhof niet kun nen teren, dat zou al een heele verbetering zijn? De V o o r z. zegt dat de maximum snelheids- bepaling alleen met het veilig verkeer te maken heeft, terwijl die bepaling buiten de kommen eigenlijk niet onder de bevoegdheid van de ge meente valt. Toch zal spr. eens overwegen hoe in dezen kan gehandeld. Het gewone onderhoudsmateriaal is over de weg gebracht, er is weinig verschil tusschen beide stukken weg. Bij de begnooting kan teren eens onder de oogen gezien. De heer Schilstra: Als de weg geteerd wordt zal dit voor de gemeente voordeeliger zijn. De heer Nij dam: Ais het D. B. toezegt dat teren zal worden overwogen, gaat spr. gaarne met bet advies mee; de weg wordt gebruikt op een wijze dat het tegenwoordig onderhoud op den duur niet voldoende is. Walsen en teren zal allicht aan groote boz waren tegemoet komen. De heer B ak k e r zegt dat het snelle rijden van zware auto’s moet getemperd om het on derhoud te beperken. De heer H u i t e m a vindt het eerste deel van de weg beter nog dan het andere en is het ove rigens er mee eens dat de snelheid juist het meest schade döet. Laat men de autobestuurder verzoeken wat langzaam te rijden. De Voorz. was reeds van plan de betrok ken fabrikant te verzoeken de auto wat lang zaam te laten rijden. Het ligt natuurlijk in de bedoeling geleidelijk alle wegen te teren, maar Rome is niet op één dag gebouwd. Z. 'h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt V. Mededeeling van Burg, en Weth. betreffende de werking van het geneeskun dig juist een dure verbetering; het betreft hier een doode wal. De Voorz.: Wij meenen juist dat deze ver breeding van beteekenis is, terwijl een radicale verbetering het onderhoud in het vervolg zal beperken. Trouwens deze zaak is al uitgemaakt bij een vorig raadsbesluit. De heer Bakker: Dan is het ’t best het werk nu in z’n geheel uit te voeren. De heer A b m a meent dat Dorpsbelangen geen verbreeding van de wal vroeg, de wal ware met eenige herstelling wel weer in orde te brengen, hij is niet zoo erg nog aan verbete ring] toe. Daarom was het uitstel niet erg, al krijgt men de uitvoering nu wat voordeelig. De Voorz.: In 1924 vroeg Dorpsbelangen al verbetering van de bestrating hier, in 1929 vroeg het Ook vernieuwing van de wal. De wal is onderloopsch en deze reparatie zou toch daarom afdamming eischen. Op den duur is het voor de gemeente voordeeliger deze wal te ma ken dan de andere te repareeren. Overigens is de heer Abma te laat, daar het raadsbesluit daartoe reeds is gevallen; het gaat alleen om 110 of 180 M. uitvoeren. De heer N ij d a m behoeft aan het betoog van den Voorz. niet veel toe te voegen; het prae- advies is ook duidelijk. In 1924 is het adres door de raad aangenomen, doch de uitvoering is 8 jaar vertraagd. Het nieuwe plan van B. en W. is werkelijk van veel belang en als men goed wil herstellen zou men dicht bij de aannemings- som komen ook. Nu komt er een radicale ver betering, er wordt een zak in de Waagswal weg genomen, wat voor het verkeer groote betee kenis heeft. Nu de aannemingssom meevalt gaat spr. volkomen accoord met het praeadvies van B. en W. De heer Gerbrandij: Wanneer het Terete deel van de weg niet al op de begrooting ’32 was gebracht zou spr. er tegen zijn; de Waags wal kan wel wat wachten, maar nu is het maar beter het werk ineens uit te voeren. Maar uit deze geschiedenis blijkt wel dat men met Dorps belangen voorzichtig moet zijn; reeds 8 jaar ge leden vroeg men deze toen zeker niet zoo noo dige herstelling. De Voorz.: B. en W. zien met eigen oogen en zijn van oordeel dat nu eindelijk ook eens radicaal moet verbeterd. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. Punt VII. Aanbieding der gemeentereke- ning over 1931. De cijfers voor de gewone dienst luiden: VERGADERING van den RAAD der gemeente WIJMBRITSERADEEL, op DONDERDAG 21 JULI 1932, ’s voormiddags 10 uur. Voorz. de heer H. M. Martens, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer v. Gooi. Na opening op de gebruikelijke wijze is aart de orde: Punt I. Notulen der vergadering van 30 Juni 1932. (De Commissie bestaat uit de heeren Jel lema, Kaspersma en Nijdam.) Zijn door de commissie nagezien en worden op haar advies onveranderd vastgesteld. Punt II. Bezoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Friesland. Voor dit bezoek wordt de openbare vergade- ting gesloten. Te 12 uur wordt zij heropend, waarna aan de orde is: Punt III. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a. Resolutie van Gedeputeerde Staten van Friesland dd. 6 Juli 1932, no. 77, houdende goed keuring van het raadsbesluit dd. 30 Juni 1932, tot onderhandsche aanbesteding van den ver bouw der Hervormde School te Gaastmeer. Dit stuk wordt aangenomen voor kennisge ving. De aanbesteding heeft 26 Juli plaats. b. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Friesland, dd. 6 Juli 1932, no. 69, 2e Afd., hou dende verzoek uit het ambtenarenreglement te schrappen de bepalingen die omtrent de ge- meente-veldwachters zijn opgenomen. Dit stuk wordt om advies in handen van B. en W. gesteld. c. Verslag over het jaar 1931 van het Insti tuut voor Doofstommen te Groningen. Dit verslag wordt ter inlage gelegd voor de leden. Nagekomen zijn: d. Resolutie van Gedeputeerde Staten van Friesland dd. 20 Juli 1932, no. 84, 2e afd. W, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 28 Mei 1932, waarbij met de provincie Friesland een overeenkomst is aangegaan, betreffende de bochtafsnij dingen in de Leeuwarder-Sneeker. trekvaart bij Scharnegoutum. e. Idem dd. 13 Juli 1932, no. 11, 2e Afd., hou dende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 30 Juni 1932 tot aankoop van een strooK grond ten behoeve van de verbetering van den Kooldijk te Heeg. f. Idem dd. 13 Juli 1932, no. 68, 2e Afd. F, t houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 30 Juni 1932, tot wijziging van de gemeente begrooting, dienstjaar 1932. De stukken d t/m f worden aangenomen voor kennisgeving. g. Schrijven van het Gemeentebestuur van Sneek, waarbij w)ordt toegezonden een concept- overeenkomst, te sluiten door de tot de kring Sneek behoorende gemeenten, met het bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek, be treffende het gebruik van het te stichten pavil joen voor verpleging van lijders aan besmette- lijke ziekten. Met deze concept-overeenkomst wordt ac coord gegaan. h. Schrijven van den heer G. S. Miedema, autobus-ondernemer te Blauwhuis, houdende verzoek hem in zijn bedrijf van gemeentewege eenige subsidie te verleenen. Dit verzoek wordt, als zijnde ongezegeld, ter zijde gelegd. B. en W. zullen adressant opmerken dat een eventueel aan de wet voldoend verzoek niet met een gunstig advies van B. en W. aan de raad zal worden overgelegc^, i. Jaarverslag over 1931 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Friesland te Leeuwarden. Dit stuk wordt ter inzage gelegd voor de leden. Punt IV. Mededeeling van Burg, en Weth. betreffende den toestand en het gebruik van den weg naar Indijk. B. en W. adviseeren: In Uwe vorige vergadering stelde het lid, de heer Schilstra, een vraag omtrent het gebruik van den weg naar Indijk, welke door een te zware vrachtauto vernield zou worden, hetgeen hem aanleiding gaf om voor te stellen de maxi mum wielbelasting voor dezen weg te verlagen van 800 K.G. tot 600 K.G., opdat te zwaar ver keer, met name bedoelde auto, voortaan ge weerd zou kunnen worden. Wij deden naaf aanleiding hiervan de toezeg ging ons omtrent den toestand van het wegdek persoonlijk op de hoogte ie zullen stellen, het geen een dezer dagen is geschied. Dit onderzoek heeft ons echter niet een indruk gegeven, welke ons vrijmoedigheid geeft om ons aan dë zijde van genoemd lid te scharen en diens voorstel over te nemen. Dat de weg vernield zou worden in den zin, zooals de heer Schilstra bedoelt, kunnen wij niet inzien. Wel is het wegdek eenigszins los, maar dat dit te wijten zou zijn aan te zwaar verkeer, rende gedeelte ter hand zou worden genomen; met name aan de bedoelde melkauto, wagen wij te betwijfelen, omdat ook verderop, waar deze auto niet komt, het wegdek even los is. Daarom in de classificatie wijziging te bren gen, achten wij dan ook niet noodig. Wij stellen U mitsdien voor het ter raads vergadering van 1 Februari 1932 aan Gedep. de onderhandsche aanbesteding onder timmerlie- Staten uitgebrachte advies, ter zake van de wegenindeeling, te handhaven. De heer Santema stemt met dit advies in, hoewel zwaarbeladen vrachtauto’s de smalle wegen kunnen vernielen, daar er meer bewe ging in de weg is, de steenen worden bij snel rijden uit de weg gezogen, daarom adviseert spr. tot een maximum snelheid van bv. 15 K.M. minder is aan te bevelen, althans piet met de voor vrachtauto’s en voor dergelijke wegen, I L A -. Y -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1