r Officieel Orgaan der Gemeente Sneek a Feuilleton annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) CHIPSTEAD Eerste Blad Uitgave KIEZEBRHK Co. HEEREN-BAAI Je. 87 Zaterdag 30 Juli 1932 I 48e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. RECLAME KOLOM. VRIJBUITER VAN DEN G. D. door BS Alle Advertentiën worden ba beide bladen opgenomen* Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Zwem-diploima 2000 M. Kapitaaldienst 50.15 f 1.156.42 Zweminrichting. zijde van die deur. HOOFDSTUK XXV. 61. was, Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. 20-50aoarais -verschaf 11 wolli&i «ss poeat-f FOUQUIÈRES SPEELT DE AAS UIT. Inkomsten Uitgaven Batig slot Inkomsten Uitgaven f4.228.18 -3.071.76 f 3.609.93 f 54.770.43 - 54.720.28 de ongevallen, van zeer groote waarde is. Namens het schoolbestuur en het Willem Lodewijkfonds wees de heer Deenik de schipperskinderen op het groote voorrecht, dat zij hier in Sneek genieten, doordat het schoolbestuur, in samenwerking met het bestuur der zweminrichting en het onder wijsfonds voor de binnenvaart, zooveel voor de opvoeding en lichamelijke verzorging der schipperskinderen doet. Het hoofd der schippersschool, de heer F. Koster, dankte tenslotte namens de kinderen voor het vele goede aan de leerlingen be wezen, inzonderheid den zwemmeester, den heer Jorritsma, voor het zwemonderricht, dat zij van hem mochten ontvangen. Van de leerlingen der openbare schippers school alhier slaagden vorige week Woens dag Klaas Tichelaar, Anne Koenen en Romke Koenen. RAADSVERGADERING IJLST. VERGADERING van den RAAD der gemeen te IJLST op DINSDAG 26 JULI 1932, 's avonds 6% uur. Voorzitter: de heer Looijenga, loco-burge- meester. Secretaris: de heer Goelema. Aanwezig 5 leden. Afwezig de heeren C. Nau- ta en U. Woudstra. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt II. Notulen. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Punt lil. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. De hooibroeicommissie heeft de benoeming aanvaard. b. De wijzigingen der gemeentebegrooting dienst 1931 en ’32 zijn door Ged. St. goedge keurd. c. Ged. St deelen mede dat op de jaarwed den van burgemeester, secretaris en ontvan ger vanaf 1932 tot Mei 1935 een tijdelijke kor ting is toegepast: voor hen die gehuwd zijn 2l/2 van de eerste f2000 en 5 van het meer dere; die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest 2% van de eerste f 1000 en 5 van het meerdere. d. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de rijkssubsidie voor uitzending naar de rijks werkverschaffing te Giethoorn voor deze gemeente op 65 bepaald. e. Door den burgemeester dezer gemeente is Christelijk Fröbel-onderwijs. Naar wij vernemen is door het be stuur van de Ver. voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs alhier, besloten tot stichting van een nieuw gebouw ten be hoeve van het Chr. Fröbelonderwijs, De lokalen hiervoor zullen gebouwd worden acht de Chr. Schipperssch. in het Sperkhem. De bouw is bereids op gedragen aan den heer J. Blok alhier Hij kwam ongedeerd op den grond, en, links afslaande en in de schaduw van den muur blijvende, vond hij plotse ling een leege ruimte in het metselwerk. De stoeptreden moesten over een gel- welf heen gebouwd zijn. Het was op dit plekje zooi stikdon ker, dat hij evengoed blind geweest had1 kunnen zijn. Het was onmogelijk, iets te onderscheiden. Ten einde beter te kunnen 1 voelen, trok hij zijn stalen handschoenen uit en stak ze in zijn zak. De tastende vingers van zijn rechteri hand 'raakten iets aan, dat op de kruk van een deur geleek. Misschien verleen de deze toegang tot de bediendenven- trekken, of het sousterrain van het kan teel. Zou ze te openen zijn? Hij omklemde de kruk vaster, toen er een dramatische stoornis plaats greep. Er naderde iemand; zijn oor had het geluid van een voetstap opgevangen. Met werktuigelijke snelheid, trad hij f 60.554.23 - 56.944.30 L KHTVPRltSOrt aan 47 veehouders voor rekening van de crisis- zuiveicentrale uitbetaald f 1512. f. De jaarlijksche bijdragen in de exploitatie tekorten dier met rijkssteun gebouwde arbei derswoningen over 1931’32 zijn door den Mi nister vastgesteld: voor de gemeentewoningen op f 640.22 en Patrimonium op f 720.53. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. g. Ged. St. achten het niet toelaatbaar het ambtenarenreglement toepasselijk te verklaren op dienaren der gemeente-politie. Voor 6 Oct verwacht genoemd college bericht of afzonder lijke bepalingen voor deze groep van ambtena ren zijn vastgesteld. B. en W. stellen voor dit schrijven voorloopig aan te houden. fa. B. en W. hebben den Inspecteur der Pos terijen verzocht dat de post voor onze plaats met de middagtrein blijft aankomen. De Voorz. deelt mede dat deze trein blijft en dat ieder de middagpost mag afhalen tegen 50 ct. per kwartaal. t De directeur van het provinciaal waterlei dingbedrijf deelt mede dat het thans niet moge lijk is de garantiebedragen te verlagen, doch in de toekomst zullen deze worden herzien. Inzake gelijktijdige uitvoering van werkzaamheden van waterleidingbedrijf en electriciteitsbedrijf is men reeds in overleg getreden. De Voorz. deelt hieromtrent mede dat B. en W. een vergadering met de heeren van het wa terleidingbedrijf gehad hebben, die zeiden dat kabelaanleg niet in de gleuf voor de waterlei dingbuizen kan, daar hieraan vele bezwaren ver bonden zijn, en voorts dat wat betreft werke- looze arbeiders uit de gemeente te werk te stel len geen andere worden aangenomen dan uit aangesloten gemeenten. Bij het P.E.B. is meer kans om werkeiooze arbeiders aan het werk te krijgen, daar de geheele straat dan op komt. k. De minister heeft de crisissteunregeling van 15 Januari 1932 tot 12 Augustus geldig verklaard voor in de gemeente wonende werkeloozen af komstig van de firma Nooitgedagt en de N. V. Woudstra. Ten aanzien van de landarbeiders heeft de minister nog geen beslissing genomen. De steunbedragen zijn voor gehuwde en onge huwde kostwinners f 9 per week en 50 ct. voor ieder kind en voor kostgangers f5.50. Voor reglementair nog niet rechthebbenden en dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden ten hoog ste voor (gehuwden en kostwinners f 8 per week met 50 ct. voor ieder kind. Voor kostgangers f 4.50. Indien de regeling voor de werkloozen uit het veehoudersbedrijf wordt geldig verklaard, zijn deze bedragen voor gehuwden en onge huwde kostwinners f 7 per week met 50 ct. voor ieder kind, voor kostgangers f5 per week. Voor de reglementair nog niet recht hebbenden, dub bel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden ten hoogste f 6 per week met 50 ct. voor ieder kind. Voor kostgangers f 4 per week. Het percentage der rijkssubsidie is nog niet bepaald. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot uitvoering van de regeling over te gaan met In de Sneeker Zwemiin.rich.ting slaag den alsnog 13 deelneemsters aan de 2000 M. afstand n.l.Klaasje Hofman, Sjoukje Oppenhuizen, Jellie Postma, Geeske Wjjtnja, Akke Postma, Aukje v. d. Meulen, J. Stavinga, mevr. Wijn gaardende Jong, Marie Bos, Geertje Fennema, Hjjlkje de Jong, E. Jordan, A. M. Volkers. terug, en, de schouders stijf tegen den muur gedrukt, wachtte hij1 in den don- kersten hoek. Het duurde niet lang, of er dook een gedaante op. De gedachte, dat deze zachtjes voort} sluipende gedaante een van de mant- nen van Fouquières kon zijn, verdreef hij spoedig. De man, die naderde alsof hiji hier bekend was, klopte driemaal op die deur. Hij was nauwelijks een voet van Chipstead af. Bunny stikte bijina, omdat hij zelfs niet durfde ademhalen. Hij was evenwel hoogst opgewonden. Fouquières had dubbel gelijk gehai: het kasteel zou iets onthullen, en, een maal tot de daad overgegaan zijnde, zou hij al het overige vergeten en weer ge heel zichzelf worden. En nu leek de daad zeer dichtbij I Dat aankloppen had een beteekenis er was tusschen den eersten en den twee den klop een langen tijd verloopen, de tweede en de derde waren snel achter een gevolgd. Dat laatste kloppen was nauwelijks weggestorven, toen Bunny een geluid als van het openen van een. luik hoorde. Toen zag hij1 achter een getralied luikje, het aangezicht van een man. Het werd beschenen door een lantaren, die hij1 in de hoogte hield. Er waren dus in dat kasteel men1- schen, die den voorzorgsmaatregel na men, alleen ingewijden binnen te laten. De paar zinnen, die volgden, een soort geheime wachtwoorden, werden zoo zachtjes gefluisterd, dat Bunny er niets van kon opvangen. Toen, een stilte, en het luikje werd weer gesloten. Zou de man binnengelaten worden? Gevonden Voorwerpen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 27 en 28 Juli 1932i Dameshandschoen, Ab- ma, Looxmastraat 12; Regenmantel D. Boersma, Woudvaartkade 15; Paar ■gummibroekspüpen, P. Jansen, Zuid, end 29. bijzonder onderwijs. De vereeniging voor Christelijk onderwijs had in de jaren 1928, ’29 en ’30 gemiddeld 89>/2 leer lingen ter schooi. Daar aan de school voor O. L. onderwijs de kosten per kind f 24.62 bedroegen, heeft genoemde vereen, recht op 8&y2 X f 24.62 f2203.49. De vergoeding mag niet hooger zijn dan f 5.341.11 over de drie jaren. De wer kelijk (gemaakte kosten der schooi over die jaren bedroegen samen f 4.525.20. Aan de vereeniging was volgens oordeel van B. en W. f64.12 uit betaald, welke niet behoefde vergoed, zoodat besloten werd dit bedrag te verrekenen bij het tweede gedeelte van het voorschot op de ver goeding over 1932. De school voor Geref. Onderwijs met een leerlingental van 86%, heeft ten hoogste recht op f2.123.47. De vergoeding mag niet hooger zijn dan f5.420.03. De werkelijk gemaakte kos ten bedroegen f4341.48. Onder deze kosten komt een bedrag van f47.25 voor, wat volgens het oordeel van B. en W. niet behoeft verrekend. Aldus besloten. De man, die aangeklopt had, stiet een schor, cynisch lachje uit. „C’est la fille qui Verder kwam hij niet. De woorden werden hem in de keel gesmoord door een paar sterke handen, die alle lucht uit zijn longen begonnen te perseh. Bunny maakte niet veel omslag met hem. Hij1 was in dergelijke karweitjes eenigszins ervaren, en nu overtrof hij zichzelf. Toen de man bewusteloos was Bunny gunde zich den tijd niet om zich te overtuigen of hij hem gedood hajd, en daarom bekommerde hijl zich weinig ook sleepte hij het lichaam van de deur weg, plaatste den breocj- geranden hoed, dien de man gedra gen had, op zijn eigen hoofd, en verwist- selde dien met den zijne. Het geheele geval had. zich in een minuut afgef- speeld. Hijl hajd zich nauwelijks opgericht, of het luikje werd weer geopend. „De Chef wil je spreken,” mompelde een stem in ’t Fransch. „Ik heb hem overgebracht wat je zei.” Bunny knikte. Uit vrees, dat de man argwaan tegen zijn stem zou op*- vatten, antwoordde hij niet. Grendels werden weggeschoven, een sleutel werd omgedraaid, en de deur werd geopend. Zoodra Bunny binnen Blijkbaar nog niet dadelijk, want hij hoorde de voetstappen zich van de deur verwijderen. Nu dacht Bunny bliksemsnel na. Het geluk hajd hem een paar troeven in hanlden gespeeld. Het kasteel hajd slechts één ingang, en deze liep door die deur die spoedig geopend, zou worden! Er moest deze.of gene reden zijn, waarom die man moest wachten. Hij zou of binnengelaten worden, na,- dat de portier overleg met zijn chef gepleegd, had, of hij wachtte op het antwoord op een boodschap. Beside the orieën waren even aannemelijk. Plotseling was het besluit van Bunny genomenHij moest naar binnen gaan, in de plaats van dien man. Maar, (daar toe moest den ander het zwijgen opge legd worden. Oogenblikkeüjk. Zoo voorzichtig als mogelijk drukte Bunny zich minder stijf tegen den muur, ten einde in zijn bewegingen' vrijer te zijn. Hij stond zoo< dichtbij, dat hijl de brillantine, waarmee de anlderi zijn haren ingewreven had, kon ruiken. Hiji maakte zich voor de worsteling gereed, die kort maar krachtig zijh zou, door hoofd en schouders vooruit te steken. Maar, een idee! van een seconde, voordat hij1 toesloeg, werd zijn geheele zenuwstelsel als door een soort schrik verlamd. Een geluid stierf weg, even snel als het opgekomen was, maar Bunny was overtuigd van twee feiten. Het eerste was, dat hij een kreet door vrouwenlip pen had hooren slaken, en het tweede, dat deze geslaakt was aan de binnen- Woensdagmiddag hadden in de zwem inrichting alhier de oefeningen plaats voor de leerlingen der Chr. Schippersschool, ter verkrijging van het groote en kleine zwem diploma. Het groote diploma werd behaald door de volgende leerlingen: (jongens). Wiebe Vee- nema, Nanne J. Koopmans, Dirk Remery, Klaas Vrieswijk; (meisjes): Rinske Brand- sma, Jacoba Groenhof, Frouwkje Hazenberg. Voor het kleine diploma kwamen in aan merking: (jongens): Wiltje Rozendaal, Jan Puite, Douwe Remery, Jan Jellema en Sipke v. d. Zee; (meisjes): Albertje Orsel en Riemkei v. d. Zee. Met een toepasselijk woord richtte de voorzitter der zweminrichting, de heer Bak ker, zich tot de leerlingen, hen opwekkende, ook in de toekomst het hier verkregen zwem onderricht te onderhouden, wijl dat voor de schippersjongens en meisjes, bij voorkomen- en IE ar iet je T SYDNEY HORLER Geautoriseerde vertaling van Jhr. R. H. G. NAHUYS De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs In de stad f2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Gofinga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Sdiarnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Punt VIII. Vaststelling verordening be smettelijke ziekten. Aangenomen. Punt IX. Slotvraag. De heer F ij 1S t r a zegt dat er wordt geklaagd dat er 's avonds zoo’n rumoer op de straat en in het Café is. De Voorz. antwoordt dat dit vreemdelingen zijn die volgens die wet niet uit het café geweerd kunnen worden. Hierna sluiting. OPROEPING NA-INSPECTIE. De BURGEMEESTER van SNEEK roept BAUKE STOBBE, grootverlofganger der lichting 1923 uit de gemeente Schoterland op, om Woensdag 10 Augustus 1932, namiddags 1% uur te ver schijnen in de groote zaal van het Gerechts gebouw, Marktstraat 27 alhier, teneinde in gevolge art. 41, 4e lid der Dienstplichtwet, aan het jaarlijksch onderzoek deel te nemen. SNEEK, 29 Juli 1932. Geslaagd voor het examen piano (le gedeelte) der Kon. Ned. Toonk. Ver. mej. Janny Bleeker te Leeuwarden, leerlinge van den heer Jac. N. D. Hoogslag te Sneek. Huishoudschool Sneek. Voor de 2-jarige dagcursus B is nog ge slaagd mej. F. Heeres te Bolsward. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 17 Generale Synode Chr. Gereformeerde kerk. De Generale Synode der Christelijk Gere formeerde kerk benoemde tot hoogleeraar te Apeldoorn ds. J. Jansen te Leiden, die voor deze benoeming bedankte. In de middagzitting van den tweeden dag werd behandeld de. instructie van de ge meente Sneek om gemeenschappelijk een Herdenkingssamenkomst te houden van het feit den afscheiding. De Synode besloot, hoewel zij de bedoe ling van den kerkeraad te Sneek waardeer de, met het oog op de onderlinge verdeeld heid, die zoo groot is, dat de geestelijke basis ontbreekt, aan dit verzoek niet te vol doen. Verder werd besloten aan de autonomie van den plaatselijken kerkeraad over te laten het opstéllen van de redactie van de te stel len vragen, bij openbare schuldbelijdenis. Saldo Punt VII. Vergoeding exploitatiekosten ingang van een door hun college te bepalen da tum. De heer De Vries kan zich met de regeling vereenigen, doch vraagt wat bedoeling B. en W hebben met het aan zich houden van de datum. De Voorz. zegt een bezoek van den inspec teur gehad te hebben volgens wie nog heel wat aan deze regeling vast zit De Secretaris licht dit nader toe. De heer Van der Goot motiveert zijn hou ding en zegt eerst na rijp beraad zijn stem aan deze regeling gegeven te hebben. B. en W. stellen voor hen verder te machti gen verlenging van de steunregeling aan te vragen en deze regeling ook van toepassing te verklaren op andere groepen werkeloozen, in dien hun college zulks noodig voorkomt Aldus besloten. Punt IV. De gemeentewoning bewoond door K. Feenstra is thans verhuurd aan A Schilstra onder dezelfde voorwaarde n. Punt V. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1931. Gewone dienst Batig slot Als leden der commissie tot het nazien van deze rekeningen werden benoemd die heeren Nauta, De Vries en U. Woudstra. Punt VI. Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur, dienst 1931. Inkomsten Uitgaven was, werden, grendels en slot in bun vo- rigen stand hersteld. Toen hiji den sleu tel in het slot hoorde knersen, vroeg hijl zich af, wat er van Fouquières en zijtn mannen geworden zou zijtn. De manier, waarop allen verdwenen waren, leek vreemd, bijna spookachtig. „Waar wacht je nog op?” De main hield zijn lantaren omhoog, wierp een langen, onderzoekenden blik op Bunny, en zijtn geheele gelaatsuit drukking veranderde. Wantrouwen stond duidelijk in zijn oogen te lezen. „Wiebenje vroeg hij, hakkelend. Weer handelde Bunny zoo snel als de wind, want hij Wist, dat de ander in het gezicht van een volkomen onbe kende gezien had. Zuiver gericht, daalde de slag op de kaak van den man neer. Hij viel om als een blok, de lantaren glipte hem uit de handen en viel kletterend op den grond. Het licht doofde uit. Bunny knipte zijn zaklantaarns aan. en overtuigde zich, dat de man ver doofd was. Wie was „De Chef”, bij wie de knock-out geslagen man den bezoeker had moeten brengen? En waar was hij Deze vragen eischten onmiddellijk antwoord. Aam het einde van een schimmelig en muf riekende steenen gang gekor men, sloeg hij rechts af, en stond in een tweede lange gang. Deze verschilde in zooverre van de eerste, dat er ven- scheidene deuren op uitkwamen. Wordt vervolgd. f TOX:WfflIlTOjJJ-Aj|ifjiHfli idil li lil NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1