BÈRVÖETS 1'1 Di Reclame Aanbieding 0.95 V5 2.45 190 U5 075 055 025 E60 SCHILLERHEMDEMi OVBfcHEMDEHs 11 28 de scl sc] Deze spreker aeidei dat het een grootsche tijd is welke we beleven, nu alles op politiek en eco nomisch gebied verandert, maar moeilijk is deze tjjd ook door de crisis die veel economisch leed en geestelijke verwarring brengt. Dat blijkt in Duitschland, waar onze om haar duldingspolitiek Hedenmiddag geraakte een jon gen op een transportfiets op de Suup- markt bijl den' heer Doodkorte in bot sing met een wagen, tengevolge waar- yn Inkhuzen. It harket, lyk as de om- - 1 i oardel ür’e fen Inkhuzen nel Starum en is, lyk as de harkjende minsken, fol fen stille biwündering. me mi vei ho ste he lm in zil ivc in het water wérden geslingerd. De daar wonende heer Th. Zandstra bracht de drenkeling tnet de dreg behouden aan wal. kc w< ve cc ci< de w< jo li< va dr ve Tl re< wc dn bo va me he pe bl; ge die we R< vei VOf pis tijic 66! ge va ei ste da ki; be mc gii aa w: PO di| de Ac d C w k di h< A g< g< vc la tu: ee hi va ve vli st< to le doe ver Jul per I ach naa bin C schikt als Severing en Braun, die alleen wijken voor het geweld van de dictatuur; hun brengt spr. hier gaarne hulde. Er is een lichtpunt in de donkere tijd, ni. dat de juistheid van onze beginselen is bewezen; dit productieproces is verouderd en zedelijk veroor deeld. Terwijl alle voorwaarden voor welvaart aanwezig zijn door de technische volmaking, leven millioenen op de rand van het pauperisme. Het hoogkapitalisme in de Ver. Staten heeft vroeger vaak gediend als argument voor onze tegenstanders om te betoogen dat geen socia lisme noodig is om welvaart voor allen mogelijk te maken; thans leeren dezelfde Ver. Staten dat ook daar de arbeider geen zekerheid van levensbestaan heeft; de arbeidersklasse is er in de diepste nood. De aarde ia te vruchtbaar, de oogsten zijn door de techniek vergroot, er is overvloed van landbouwproducten, doch wat een zegen voor de menschheid moest zijn is nu een vloek, be- voor Heeren van zware matting Schillerblouses wtt matting 0.85, 1.05,1.25 SchiUerblouses waschechte kleuren*. Witte slappe boorden nieuwe mod. afle raaien krankzinnigheid van het kapitalistisch stelsel. Ordening in de productie dient er te komen; dat is: het socialisme. Aan ons de taak om hen die nog wijfelen en zoeken, te leeren dat alleen onze beginselen oplossing brengen in dit vraag stuk. Wij hebben ons revolutionair woord te spreken en omwenteling van dit stelsel te eischen, doch daarnaast moeten we trachten elke dag de positie van de arbeiders te verbete ren, waardoor we ook nader komeen tot ons einddoel. In crisistijd tracht men altijd de arbeiders klasse terug te dringen en we kunnen niet altijd elke teruggang tegenhouden, doch dienen ons best te doen deze zoo klein mogelijk te doen zijn. De revolutionnairen verwijten ons dat en ver- vatechen zelfs de geschiedenis om te beweren dat door onze schuld nimmer iets is bereikt voor de arbeidersklasse; maar men zie slechts hoe de arbeidersklasse 30jaar geleden leefde; het is niet waar dat pioniers als onze Troelstra tever geefs hebben geleefd, roept spr. uit Wij be schikken nu over een sterkere organisatie dan vroeger; wanneer er geen partij en vakbeweging was, zou het er nog heel wat slechter uitzien met de arbeidersklasse dan nu. Stellig is er nu bij de bourgeoisie geen grooter liefde voor de arbeiders dan 30 jaar geleden, men haat nu de arbeidersklasse meer omdat men haar vreest om haar macht en men zou haar gaarne neerdruk ken als de organisatie onze klasse geen weer stand gaf. Van deze organisatie is het grootste deel te danken aan de beweging welke wij ver tegenwoordigen. Ook nu vindt de bourgeoisie een aanslag op de arbeiders het eenige redmid del uit de crisis en de regeering gaat met die bourgeoisie hand in hand. De minister vindt ook dat de loonen omlaag moeten om met het bui tenland te concurreeren, doch België levert het voorbeeld dat met lage loonen de toestand niet beter is; als Holland verlaagt zouden weer an dere landen om ons verlagen en men een vici- euse cirkel krijgen met teruggang van de loonen over de geheele wereld. Nu weer eischt de re geering verbreking van het contract in het bouwbedrijf om de loonen te verlagen, anders geeft zij geen bouwcredietenl Wij kennen de bedroevende houding van de Katholieke democraten; de heer De Bruijn ver zette zich in Utrecht wel tegen de verlaging der ambtenaarssalarissen, maar de R.-K. Kamerleden accepteerden die verlaging, ook de democraten onder hen. De R.-K. Staatspartij wenscht vol gens haar program de arbeidtere te verlossen uit het proletariaat, doch zij laadde op de arbeiders klasse de druk van de steun aan de landbouw, terwijl wij die hulp wel wilden geven doch niet als ze op de werkloozen ook drukte. Alle burgerlijke partijen verwaarloozen de be langen der werkloozen, zooals bleek in de Ka mer, toen ook de V|.-D. stemden tegen het voor stel der S.-D. om de werkloozen een behoorlijk leven mogelijk te maken. De com missie-Wel ter moet zelf erkennen, dat de werkloozensteun te plattelande te gering is en verhoogd moet. De georganiseerden hebben in de rouleeringsweek f 7, waarvan afgaat 50 ct. contributie, blijft f 6.50 voor man en vrouw, plus 50 ct. voor ieder gezinslid; maar als een kind dan !3 verdient, dan gaat er f2 van de f7 af en als een oude inwonende vader nog f 3 ouder domspensioen heeft, gaat die er nog in zijn ge heel af. Hoe kunnen menschen die nog gevoel hebben, de schennende hand naar dit ouderdoms pensioen, dat een stukje geluk tot de ouden van dagen bracht, uitsteken. Door onze actie kregen we dit pensioen, waardoor de ouden van dagen gevoelen geen lastpost in de gezinnen meer te zijn. Wij zullen nu niet rusten voor deze schand daad van de regeering verdwenen is. Alles wat in het rapport-Welter staat leeft in de liberale bourgeoisie. De werkloozen in de groote steden moeten 15 achteruit; de com- missie-Welter zegt dat men niet vergeten moet dat deze menschen niet werken, doch zij ver geet de consekwentie te trekken en het arbeids loos inkomen van de rijken, die niet werken, aan te tasten. De werkloosheid is een gevolg van dit stelsel, dat de regeering in stand houdt, daarom eischen wij als recht voor de werkloozen een behoorlijke steun. De normen bij de werk verschaffing wil de commissie ook omlaag heb ben, wat ook de plattelandsarbeiders weer treft. Dan moeten de ambtenaarssalarissen 8 tot 13 omlaag, het onderwij,» wordt verslecht. De commissie gaat nog niet zoover de onderwijzer er weer doodgraver bij te willen laten worden, doch op de laagste klassen worden weer onbe voegden losgelaten, dat is een aanslag op het volkskind. Wij voelen hoe noodig het is dat de arbeidersklasse meer ontwikkeling krijgt: kennis is macht, daarom verzetten wij ons tegen deze verslechtering evenals tegen de stopzetting van openbare werken, welker uitvoering de werk loosheid kan verzachten. De arbeidersklasse dient met alle kracht te trachten de invoering van deze dingen te voor komen. Het scherpste verzet is geboden. De be- grooting moet ook in het belang der arbeiders sluitend gemaakt omdat inflatie hen ook weer het eerst zwhar zou treffen. Als onze politiek gevolgd was zou het er beter voor staan. In 1927 en ’28 verminderde men de belasting met 50 millioen, terwijl de soc.-dem. daartegen waren en deze millioenen niet aan bezittende klassen wilden toewerpen, doch reserveeren; was dat geschied dan stond het er nu anders voor. Oudegeest heeft de weg gewezen; wij kunnen die belastingen weer heffen, de aflossing van de De Sneeker Regenbogen, die op de Kaag de eer van onze zeilers zoo knap hebben verdedigd ten slotte hebben Oppenhuizen en Hendriks de teamwedstrijd toch nog ge wonnen met 18 punten tegen 14 voor de Kaag zijn Woensdagavond na een buiige overtocht, achter de motorboot Delphine weer hier gearriveerd. Ook in de Regenboogklasse A werd Op penhuizen winnaar, en kreeg Hendriks de derde prijs. Kosten levensonderhoud. Het statistisch bureau van de gemeente Den Haag rekent uit dat ’t indexcijfer voor aarbeidersgezinnen in Juni 1932 was 131.5 (Augustus 1913/14 100). Crisis-Pachtwet 1932. Deze wet is toepasselijk op alle termijnen van pachtprijzen, die na 12 Februari zijn vervallen, ook indien de$e reeds zijn be taald. Wie dus op 1 of 12 Mei jl. de halve huur heeft betaald of dien termijn nog moet betalen, en van meening is, dat van hem in verband met de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden redelijkerwijze niet kan worden gevorderd, den bedongen pachtprijs te voldoen, die kan zich met een verzoek schrift wenden tot den kantonrechter, bin nen wiens kanton het gepachte of het groot ste deel daarvan is gelegen, teneinde een geheele of gedeeltelijke ontheffing van de betaling te bekomen. Dit verzoekschrift moet vóór 1 Augustus worden ingediend. Een nanvPegtag. De Junkers 52, een vliegtuig met drie motoren, dat in den Zwitserschen Al pen wedstrijd voor verkeersvliegtuigen, den eersten prijis gewonnen had, is op den terugweg naar Berljjn boven het vliegveld Schliessheim aangevlogen door een sportvliegtuig, waardoor het linker onderstel van de Ju 52 van het toestel afgetrokken werd. Het toestel moest een noodlanding maken in och korenveld en werd daarbij! zwaar be schadigd. De zes inzittenden bleven on gedeerd. Het sportvliegtuig stortte neer en de bestuurder daarvan werd zwaar gewond en is later aan zijn verwondin gen bezweken. De paarlenketting van lady Howard. Op 8 'Maart werd in den blauwen trein CalaisNice ten nadeele van lady Howard een halssnoer ter waarde van zes honderdduizend frank en een be drag in geld gestolen. De Brusselsche politie heeft nu in een familie-pension te Brussel 'den dader, den Italiaan Lui gi Cominetto 'gearresteerd. Het hals snoer 'is teruggevonden. Cominetto zal aan de Fransche justitie worden uitge leverd. Ongelukken, Op den weg tusschen Sittard en Heerlen zijn de motorrijders Kettler en Laraque, bei den uit Aken, in botsing gekomen met een ri auto. De duozitter Kettler werd voor de electrische tram geslingerd, die juist passeerde. De man werd vermor zeld. De motorbestuurder liep een zware schedel fractuur op. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Men schrijft ons: „Om healwei fiven Starum binnenroun, van der Molen? Den kinne hja om in Üre as njuggen thüs wêze, scoe ’k sizze.” „Det wier myn gedachte ek,” andert hy. Dy „hja”, det binne de fjouwer Snitser Reinbógen, dy’t nei Hollan west hawwe en dêr de Fryske flagge heech halden ha. „Wit Jo hwet, ik fyts de Lemster strjitwei ris üt, om to sjen, eft hja der al oan kom- me!” Op ’e kaei helje my inkelde jonges yn. „Sij komme der an,” det forstean ik allinne fen hjar drok petear, en hja fleane, de noas op it stjür, nei de Geaukaei en sjugge mei hjar jonge eagen de kant nei Drylst üt. 1 Der hat in pear Üre forlyn in füle snjitter west. Greate dobben, dy’t de beammen sa klear wjerspegelje as glês, tsügje der noch fen. De südwestlike wyn rüst troch it beammeleaf. De lannen binne och sa grien. En de dakken fen de boerepleatsen lykje sa skjin, as wierne hja ófbjint. Leger en leger sakket de sinne. Pylken Ijocht stjürt hja it üneinige himelforwilf yn. Swiere, dünkere koppen steane noch oan ’e kimen ré, om aensen in tocht troch de rom- tejn to meitsjen. Twisken Oasingahuzen en Nijesyl skouwe fjouwer wite seiltsjes efter boerepleatsen en beammerigen lans. len is hwet foar, de oare trije sitte flak byinoar. Hja avensearje hird. Fier binne hja noch foart. Mar Reinbógen sile hird en mei sa’n wyntsje binne hja om in üre as healwei tsienen wol to Snits It tal minsken by de Gasfebryk wirdt greater. Men bisprekt de prestaesjes fen de stêdgenoaten. De iene is tofreden, mar de oare lang net. len ding binne hja allegearre like bliid om: de „teamwedstrijd” is woun. De üntofredenen sizze: „Dêrom bin ik hier ook komen, anders waer it my niet de moeite weard weestl” - goedepercai, wasch- eetót-25,1.45,1.60 Idem m. 2 boorden 1.90, 2.25. 2.45 Riboline, Durollne, met 1 boord 3.25 Witte borsihemden, doek, mooie borsten 1.95, 2.60 3.20 Piqué hemden met plooiborst 2.7 5,3.90 It binne allegearre 24-karaats. Hja kriti- searje net, mar wirdearje. Hja hawwe it lok, persoanlik fen in Kaagsiler ynljochte to wirden. De wyn komt fen de stêd en brfngt alle lüden nei üs oer. Mar wy hearre, nei in üre wachtsjen, gjin skippershoarnen en belge rinkel. It bigjlnt hwet to forfelen en dêrby, men wirdt der net waermer op. It is skimerich wirden sa njunkelytsen. Fytsers hawwe de ijochten al op. It klokke- spil yn it wite koepeltsje op ’e Sin Martini spilet healwei tsienen. De ’dobben op ’e stiennen lykje greate, blinkende eagen, dy’t de joun hiel stadich- oan kommen sjugge. Yn de Geau pagaeije in pear jonges yn in kano de kant nei Drylst ta üt. Scoene hja nou einliks ris komme? By de loads fen de houtfebryk stiet güns in soad folk. „Se komme der oan, se komme der oan,” roppe party. Ja, wrychtich, det moatte se wêze. In read en grien Ijocht nêst- inoar foarop. Dêrefter trije, fjouwer mésten; yn de léste slingert noch in Ijochtsje hinne en wer. Steatlik, mar dochs net stadich, driuwe hja op üs oan. Dêr binne hja by üs. Hark dy minsken ris roppen en jüchjen. Spontaen en oprjucht klinkt it by de huzen op. En de silers nimme hjar hoarn en blan der je it hertlike wolkom. Delphine, dy’t de fjouwer Reinbógen sleept, rint der mei foart. Dy’t rinnende is, kin amperoan meikomme. Den ha de fytsers it better. Yn greate kloften ride hja mei de silers op. Der is geroft fen fleurige lüden yn ’e loft. Fytsbellen rinkelje, sims yn koar en den blander je de skippers wer. By de Lemsterdyksbrêge foriiearde en nijsgjirrige gesichten: „Wat het dit to bitekenen,” fre- get in Md wyfke hjar soan. „De silers, dy’t naar Hollaen weest hewwe, komme werom, moeke.” „Hewwe se dair den sufeul wonnen?” mem wer. „Ja, de teemwedstryd moeke I” It is allegearre biweging op ’e kaei, oan ’e Toppenhüsterdyksbrêge ta. Den fordwine de reisgers om utens yn ’e Aldfeart en de measte fytsers bliuwe noch efkes stean; al sa njunkelytsen geane hja nei hüs en fortelle fen Fryslans rom op de Kaag. Goed tsien üre stappe de earsten op. Der binne joun gjin landauwers ef sket- terjende fanfares. Mei stille trom giet it nei hüs ta. Mar ynwindich hawwe wy allegearre, ek üs Kaagsilers, stille wille. SNITSER. HEERENVEEN, 29 Juli. In het wetsontwerp van Ged. Staten, dat aan de gemeentebesturen van Schoterland, Aengwirden en Haskerland ter behan deling is toegezonden, wordt oi.m. voor gesteld dat de overgang van de bezit tingen bij de wijziging der gemeentel lijke grenzen met gesloten beurs zajl geschieden. Mocht echter na een jaar één der gemeentebesturen van oordeel zijn, dat deze regeling voor zijne gel- meente onbillijk bleek, dan kan het zich tot Ged. Staten wenden met beroep op de Kroon om schadevergoeding. Een rechtzaak om een zoen. Mr. W. G. Del Baere, kantonrechter te Haarlem, heeft, schrijft het Haarl. Dagblad, een vonnis geveld, dat on getwijfeld de aandacht zal trekken. Een schilderspatroon te Bloemendaal had een knecht onmiddellijk ontslagen, omdat hij door diens optreden een klant verloren had. De knecht werkte na melijk bij een familie te Bloemendaal. Hijl had toen op een bovenkamer Ide dienstbode tegen haar wil vastgepakt en gekust. Mevrouw was daarover zoo ontstemd, dat de knecht niet meer in haar huis mocht komen en zij zelfs een anderen schilderspatroon als leveran cier nam. De knecht nam met dit ontslag geen genoegen en eischte uitbetaling van het loon. Bij ’t proces voor den Haarlemschen kantonrechter heeft de knecht erkend, dat hij de dienstbode gezoend heeft, maar hijl voegde er bij, dat hij vroeger met het meisje verloofd geweest is en dat zij nu tot zijn gedragingen aanlei ding had gegeven. De kantonrechter overwoog, dat hij met den patroon van oordeel is, dat het gedrag van den knecht onbetamelijk was, maar dat hij het voorgevallene niet van zoodanig gewicht acht, dat van den patroon redelijkerwijze gevergd kan worden de dienstbetrekking niet te doen voortduren. Daarbij nam de rechter in aanmerking dat het bedoelde feit op zich zelf stond en dat niet gebleken is, dat de patroon eenige aanmerking op het gedrag van den knecht of zijn werk zaamheden had. Het gebeurde had weliswaar het voor den patroon onaangename gevolg, dat hij de dame als klant verloor, maar deze omstandigheid mag niet van invloed Op de Jachthaven stiet ek gÊns in keppel. zyn ^y beoordeeling van het gewicht van het feit. De kantonrechter besliste daarom dat het gegeven ontslag als onrechtmatig moet worden beschouwd. Daarom werd de vordering van den knecht toegei- wezen. staatsschuld stopzetten, bezuinigen ook bv. op de Vrijw. Landstorm en Burgerwacht, voor wel ke tonnen gouds worden uitgegeven. Maar het militairisme is het troetelkind, zelfs de ll/2 mil lioen bezuiniging wil men niet zuiver besparen, maar gedeeltelijk besteden voor materiaal. Dat speeltuig der generaals wil men bewaren, maar de arbeiders alle mogelijke lasten opleggen. Deze regeering heeft niet het recht een beroep te doen op het volk, terwijl ze millioenen weg smijt aan de derde kruiser, welke de heer Cramer voor stelde te schrappen. Zoo biedt deze regeering het beeld van iemand die champagne drinkt ter wijl hij de hand uitsteekt om een aalmoes. Het standpunt van Welter en de regeering is dat de arbeidersklasse de lasten moet dragen: „wie heeft dien zal gegeven worden, wie niet heeft van dien zal genomen worden”. Wij willen de lasten leggen op de schouders van hen die ze kunnen dragen: de bourgeoisie, waarvan de groote inkomens extra dienen getroffen. De re geering heeft medelijden met die bourgeoisie, maar heeft dat niet met de arbeiders en werk loozen, die hoogere prijzen moeten betalen voor margarine en varkensvleesch. Ons vertrouwen in de woorden van verzet der leiders van de r,-k. werklieden is niet groot, gezien het verleden. Maar wij zelf zullen niet in gebreke blijven onze zoowel als de chr. en r.-k. werklieden op te roepen om af te weren wat men met ons voor heeft. De groote ver deeldheid der arbeidersklasse is een rem om te zegevieren. Geen beweging is er die geen fou ten maakt, ook onze beweging maakte er, maar een misdaad is het, nu de bourgeoisie gereed staat ons te bespringen om ons te ontnemen wat wij veroverden, onze eenheid te verbreken en ■uit onze rijen te deserteeren. Onderlinge ver deeldheid zal moeten wijken, om schouder aan schouder te staan tegen wat ons bedreigt. Als we| zien de groei van N. V. V. en partij zeggen wij: we hebben vertrouwen in de toekomst. Er moge dan ontmoediging bij een enkele zijn, on danks dat hebben we de wetenschap en de ze kerheid dat onze beginselen de juiste zijn, die eenmaal zullen zegevieren. De voorzitter sloot met een woord van dank aan sprekers en Morgenrood de vergade ring. Aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw Rollecate” te Deventer is voor het eindexamen geslaagd R. de Vries te Wieu- werd. Geslaagd voor de hoofdacte de heer R. Hottinga te Oppenhuizen. M.U.L.O.-examen. Geslaagd voor diploma B: J. Renema, Scharnegoutum en L. Cnossen, Hommerts. Geslaagd voor het examen handen arbeid mej. H. M. Deenik van hier. Bioscoopnieuws. Pas heeft de bioscoop „B jji de Waag” een groot succesprogramma gehad, of zij' brengt er al weer een. Nu krijgen we de Schlager „Zwei giückliche Herzen”, een film die wat humor en charme betreft de „Privé Set- cretaresse” moet overtreffen, met koste lijke melodieën, en schitterend spel van Tbimig, George Alexander, Magda Schneider, enz. In het als altijd zeer verzorgde bijprogramma o.a. een prach tige muziekfilm „Uit liet leven van den beroemden componist Georges Bi zet”. Yn ’e Jachthaven fait de hlele float de earste kolk binnen. De stjürljue springe op ’e wal. Der wirdt füske en lokwinske, frege en forhelle. Forskate rountsjes üntsteane, allegearre mei in Kaagsiler yn ’t midden. Fel flitst it sterke ijocht fen in elektryske lampe oer skippen en minsken. Stil laeit it wetter yn ’e kolk. Deastil is it, as harket it nei de forhalen fen hjar, dy’t hjoed oer in woa§te sé foeren. Do’t in dikke bol hjar alle ütsicht binaem. En de weagen heech wierne. En ien fen hj arren in skoer 5ui8 urui. „!cSx>xx, yn’t seil krige det lokkich wer makke wirde passeerenden van jongen en fiets over het wahnuurtje koe - J - J steatïders, nei it forhael fen de feart fen Raadsvacatim Naar wjj Vernemen wordt de heer v, d. Yoet, opzichter van weg en wer ken bjj de N. S. alhier met ingang 'van 1 Sept, overgeplaatst naar Beverwijk. Hierdoor zal een raadsvacature ont staan, ter vervulling waarvan in de eer ste plaats in aanmerking komt de op volgende op ide v. d.-lijst, n.l. de heer Hogeveen. „Blijde IncOmste”. Demofflstratlevte vergadettng S-DJU*. tegen het rapport-Wetter. Woensdagavond hield de Plaatselijke Raad, SD.A.P. en S.B.B. een demonstratieve vergade ring tegen het rapport-Welter in de Harmonie. Na opening door den voorzitter, den heer G. "veel gesmade partij toch maar over mannen be- Vonk, kreeg de heer Cramer het eerst het woord. Een groot gevaar dat de arbeiders bedreigt, dient zoo mogelijk afgewend, aldus spr. De cri sisellende tracht men immers in voile zwaarte af te. wentelen op de klasse, die zoo weinig schuld heeft aan die crisis, op de arbeidersklasse en dat pogen juist zij, die aan die crisis de meeste schuld hebben. De cultuur die de arbei ders zich hebben weten te scheppen, wordt be dreigd, een felle aanslag wordt bv. gepleegd op het onderwijs en andere zaken. Het rapport- Welter is een brutale aanslag op de arbeiders klasse, een uiting van machtswellust als in jaren niet gezien. Als ooit de verdeeldheid in de arbei dersklasse is te betreuren dan is het nu. Wan neer deze eensgezind was zou die aanslag on mogelijk zijn, maar de woordvoerders van R.-K. en Chr. arbeiders zullen als puntje bij paaltje komt, ondanks hun vaak revolutionnaire woord, ons in de steek laten en wij zullen onze eigen boontjes moeten doppen. Wij ontkennen noch de crisis, noch de daling der staatsinkomsten, teekent wanhoop ten plattenlande. Ziedaar de maar niet door ons toedoen kwam die crisis. De zgn. hooge loonen zijn niet de oorzaak; in landen met lage loonen heerscht immers ook crisis. Ook de roode politiek in de gemeenten is niet de schuld, immers in Amerika waar men die politiek niet kent, heerscht nu de ernstigste crisis, welke ’t ooit (gekend heeft. Wij weten met zekerheid dat als deze crisis na een paar jaar voorbij zal zijn, deze weer gevolgd zal worden door een nog ernstiger, omdat crises zijn inhae- rent aan het kapitalisme en alleen mèt dat stel sel de economische 'crises zullen verdwijnen. Deze crisis is een gevolg van verschillende oorzaken als: de wereldoorlog, ’t verdrag van Versailles, de herstelbetalingen, de hooge tol muren, waardoor onmogelijke toestanden ont staan. In deze wereld, waarin dank zij de voor uitgang van de techniek zooi groote welvaart kon heerechen, heerscht thans door die vooruit gang groote ellende en worden kostbare pro ducten, omdat er plaatselijke overvloed is, ver nietigd. Spr. begrijpt niet dat de knappe kop pen die de wereld besturen, zich niet eens af vragen wat er van hun politiek geworden is. Is niet het onomstootelijk bewijs geleverd, dat het zoo niet langer gaat, dat de kapitalistische productiewijze moet vervangen door een andere? Spr. begrijpt niet dat er nog arbeiders zijn die het kapitalistisch stelsel schragen. Er moet ko men een planmatige productie en distributie. Alle conferenties over politieke en economische vraagstukken zullen eerst resultaten afwerpen als de arbeidersklasse in de betrokken landen regeert, zeide de Oostenrijksche s.-d. leider Bauer terecht. Al moge Lausanne, vooral dank zij Herriot, iets opgeleverd hebben, Genève le verde inzake de ontwapening slechts een zeer gering succes. Terwijl de wereld snakt naar algemeene ontwapening, waardoor ook milliar- den bespaard worden, redekavelde men daar over kalibers van kanonnen; het verlossende woord kwam ten slotte van Hoover, zij het ook als verkiezingsmanoeuvre, zoodat nog een klein resultaat werd bereikt Hier doet men ook geen ernstige poging tot ontwapening. Terwijl op onderwijs volgens het rapport-Welter 15J^ millioen zal worden bezui nigd, zal er slechts 7|J^ millioen op defensie wor den bespaard. Dat gebied schijnt taboe voor be zuiniging te zijn zooals in indië: bestuur, politie, leger en vloot, de machtsmiddelen van het groot kapitaal ook niet voor besnoeiing in aanmerking kwamen. Als de arbeidersklasse hier deze aanslag niet weet af te wenden wacht haar wat in Indië reeds werkelijkheid geworden is. Spr. had dit resultaat van de commissie-Welter verwacht, waar in Indië hetzelfde geschied is. Minister Ruijs zal misschien om een mooi figuur te slaan niet alles uit het rapport-Welter overne men, doch de aanbevelingen van het rapport gaan niet verder dan de maatregelelf in Indië reeds doorgevoerd. 15 verlaging der werk loozensteun was in Indië niet noodig, daar wordt heelemaal niet gesteund, verlaging der loonen in particuliere bedrijven was er ook niet noodig want er zijn gouvernementsbedrijven die er 20 ct. per dag loon betalen. Deze dingen kon de regeering daar doorvoeren omdat de arbeiders klasse machteloos was; ook daar was Welter de voorzitter van de bezuinigingscommissie en van deze man, die niets anders ziet dan groot ondernemers aan de eene en koelies aan de andere zijde, was niets beters te verwachten. In Indië was echter een machtelooze arbei dersklasse, hier gelukkig een parate arbei dersklasse, die schouder aan schouder dient te staan tegen deze brutale aanslag. In de radio-rede van Oudegeest, zoo geheel an ders van inhoud dan de oppervlakkige radio rede van Ruijs, heeft onze partij-voorzitter onze voorstellen tot opbouw gesteld tegen over deze afbraak van Welter. Met ons valt te praten over bezuiniging, met de arbeidersklasse is te praten over offers, maar ze weigert om ze alleen te brengen als andere groepen onaange tast blijven; iaat men eerst de millioenen halen waar ze nog zijn. Het volksvermogen moge met 1/3 verminderd zijn en de inkomens eveneens, maar bij de bezittere der groote inkomens dreigt geen gebrek, al te het niet prettig, dat deze in komens gedaald zijn; bij de andere groep dreigt echter direct gebrek. Men kan de inkomstenbe lasting met eenige 10-tallen millioenen verhoo- gen en van de vermogens bv. 1 heffen, wat 100 millioen zou opbrengen. De tekorten moeten van de begrooting, maar niet op de wijze van Welter, wij eischen planmatigheid in de produc tiewijze. Spr. meent dat de tijd voor ons ge komen te om te strijden voor directe verwezen lijking van het socialisme, voor het „socialisme nu”, dus voor de directe verwezenlijking van onze socialistische productiewijze. Eensgezind dienen wij te strijden tegen de regeering, die de lasten van de crisis alleen op de arbeidersklasse legt; als we eensgezind zijn, zijn de dagen van het kapitalisme geteld. Laten wij alle instanties van partij en vakbeweging versterken, ontwikkelt u want de tijd nadert dat wij de teugels in handen zuilen nemen. Een jaar scheidt ons nog van de verkiezingen. Als wij ons ernstig voornemen deze regeering naar huls te jagen, is de toekomst niet duister; laat ons strijden voor onze idealen. „Morgenrood” zong nu eenige liederen, het laatste de Internationale, welke door het publiek staande op enthousiaste wijze werd meegezon gen, waarna de heer Hiemstra het woord kreeg. cm CCI VJ b<

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 2