Officieel Orgaan der Gemeente Sneeft I 3 Fa. H. Westerhof, Leeuwenburg. SCHAAP VROLIJK Van „DE BETUWE” TIEL |13 BW DE 1 1 Uitgave KIÏZBBR1ÏI Go. Eerste Blad Zaterdag 6 Augustus 1932 No. 89 Dit No. bestaat uit 3 Bladen. -W| HEEREN-BAAI r - 20 50 <1. PER ONS ECHTE FRIESCHE DUIMPJES 101 ZOETE AMANDELEN vindt men alleen bij 48e Jaargang NIEUWE OOGST RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Adres voor Vruchten In blik 1 Alle AdvertentiSn worden In beide bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Sp gedeelte van Oostelijk 1 sift - r Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. •/a bl. 50. 45 aangetast. De schade van het verbrande stroo wordt door verzekering gedekt. 1 - ECHTE FRIESCHE De prijs is slechts 25 cent per pond Gesorteerde Gebakjes 6 et. SS®; £- r-- - - Aardbeziën H. H. kwaliteit 55 7. bl. Kersen zonder pit 85 Aardbeziën 75 Ver. tot voorlichting bij beroepskeuze. Verschenen is het verslag van 1 Jan. ’30 tot en met 31 Dec. 1931. De bestaande com missie werd omgezet in een ver. in verband met mogelijke steun van het van Rijkswege opgerichte centraal comité van samenwer king inzake voorlichting bij beroepskeuze. Een woord van dank wordt gebracht aan den heer v. Drooge, de vertrokken leider, en in zijn plaats werd bereid gevonden als leider op te treden de heer v. d. Velde; voor deze opvolger gevonden was, werd het lei derschap waargenomen door den voorzitter den heer J. Lust, bijgestaan door den heer mr. Andreae, wien eveneens dank wordt ge bracht. Een bijzonder woord van dank wordt ook gericht tot dr. Ament, die steeds het geneeskundig onderzoek gratis verricht. In totaal kwamen in de verslagperiode 16 aanvragen binnen, 6 voor meisjes, 10 voor jongens, de wederinstelling van het zevende leerjaar oefende invloed uit op dit aantal. Het verslag somt een aantal behandelde aanvragen op, waaruit blijkt van hoeveel nut deze ver. is en hoe uitstekend ze haar taak verricht; door versterking van het le dental zal dit in nog meerdere mate het geval zijn. Eind 1931 was er een batig saldo van f51.86. I Tijdens een hevig onweer is de bliksem in een houten strooloods van de stroostoffa- briek de Phoenix aan de Molenstreek te Veendam geslagen. De brandweer kon de asbesten strooschuren beschermen en de brand localiseeren. De fabriek werd niet - ggii s „Zuid-Holland” te ’s Gravenhage, pro vincies Zuid-Holland en Utrecht „Noord-Holland” te Alkmaar, provincie Noord-Holland. Ongelukken. Gistermorgen, omstreeks half negen, heeft op de rijksstraatweg Zwolle-Meppel nabij café „de Vroolijkheia’’, gem. Zwollerkerspel, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, bestuurd door den heer Gerritsen uit Amsterdam, en waarin behalve de chauf feur nog een persoon gezeten was, reed met zeer snelle vaart tegen een boom. De heer Gerritsen moest uit de auto gekapt worden en werd met ingedrukte borstkas en zware hoofd- en, beenwonden in hoogst bedenke lijke toestand per ziekenauto naar het Sofia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht. De mede-inziftende bekwam eenige lichte verwondingen. De auto was totaal vernield. Dit is het vierde ongeluk, dat deze week op de Meppeler straatweg bij Zwolle plaats vond. 1 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scfiamegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bosum. v. Eijk, t/h van Fennema, Grootzand 74; kindertaschje met inhoud, B. Miedema, Sin gel 12. B. en W. hebben tot stadsbeiaardier benoemd de heer Fl. van Bergen. Het schilderen van het lijnwerk op het H.IJ.S.M. traject LeeuwardenStavoren is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan het schildersbedrijf Fa. Boomsma en Geert- sma alhier. Geslaagd te Den Haag voor Coupeuse de dames T. Beetstra, J. Dijkstra en G. Koopmans, leerlingen der Mode-vakschool Krijtenburg, Sneek. Geslaagd voor de hoofdakte de heer F. de Vries te Sneek. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wassenaar (vac. ds. J. Langman) dr. H. J. Houders te Sneek. Gevonden Voorwerpen. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11^ en 12’/2 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op 2 en 3 Aug. 1932: meisjesmuts; twee heerenrijwielen; parapluie. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2 en 3 Aug. 1932: beurs inh. postzegels, S. v. d. Wal, Kloosterhof 29; heerenhorloge, G. v. d. Brug, Lijnbaansbuurt 9; ring, K. Vermanen, Lijnbaansbuurt 16; kleedje, Faber, Hoogend 16; heerenrijwiel, Lichthart, Martiniplein9; kindermutsje, Joh. Kroon, le Oosterkade 20; vacht van kinderwagen, W. Wielinga, Tra nendal 17; tabakspijp, J. Schpkking, 2e Woudstraat 49; alpenmuts, H. v. d. Heide, W. de Zwijgerstraat 89; zakkam in étui, F. Meisje door den bliksem getroffen en gedood. Gisteravond was het 11-jarige meisje A. Lam te Hilversum aan het spelen op 4e heide achter den Lorentzweg. Onder het spel is zij door den bliksem getroffen. Het meisje was onmiddellijk dood. Haar zusje kreeg eenige brandwonden aan de beenen. Het credict der gemeenten. Ten behoeve van de gemeenten, wier vlottende schuld hoog is opgeloopen en die thans geen leeningen kunnen aangaan om deze te consolideeren, zou, naar de Maasb. bericht, het rijk besloten hebben op de ka pitaalmarkt middelen aan te trekken. Uit de opbrengst daarvan zou dan een groot deel der gemeentelijke vlottende schulden, met name van»Rotterdam, geconsolideerd kun nen worden, zoodat er althans voorloopig eenige opluchting zou komen. De modali teiten, waartegen zulks zal geschieden, staan nog niet vast Wanneer de toestand der kapitaalmarkt en van de gemeenten zelf zulks toelaat, zouden zij zelf met emissies op de kapitaal markt moeten komen en dan de schuld aan het Rijk aflossen. - J<-_- Uit het bouwbedrijf. Naar aanleiding van de mededeeling der regeering, dat zij bereid zou zijn voor het bouwbedrijf bouwcredieten tot een bedrag van twintig millioen gulden beschikbaar te stellen, mits o.m. een loonsverlaging van 15 pet. voor de arbeiders wordt ingevoerd, hebben, naar de Stand, meldt, Woensdag te Haarlem besprekingen plaats gehad tus schen afgevaardigden van patroons- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf. Tot overeenstemming is het niet geken en. De besprekingen zullen op een te bep en datum worden voortgezet. Firma’s aan wie de zendingen in con signatie zijn geadresseerd, wenschen haar vaak niet te accepteeren, omdat zij de vrachtkosten niet eens opbrengen; zij moe ten dan door de spoorwegen in het open baar tegen lederen prijs worden verkocht. Het is duidelijk, dat zulks tot zeer ernstig nadeel van den Nederlandschen tuinbouw strekt. Het Centraal Bureau der Tuinbouw veilingen heeft zich daarom tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend met het dringend verzoek, onmiddellijk maatregelen te willen nemen, teneinde ver dere overvoering der Nederlandsche fruit markten met buitenlandsche producten,'ver beneden productiekosten, te voorkomen. Onafhankelijke Socialistische Partij. Naar De Fakkel, het orgaan van de onaf hankelijke socialistische partij, van deze week meldt, zijn de heeren E. Fimmen en N. Nathans uit deze partij getreden. In een toelichtenden brief verklaren de heeren Fimmen en Nathans, dat zij voor het lidmaatschap van de O.S.P. hebben bedankt uitsluitend uit motieven, ontleend aan de be langen van de Internationale Transportar beiders Federatie, van welke organisatie de heeren Fimmen en Nathans resp. secretaris generaal en secretaris zijn. Onweer. Gistermiddag omstreeks een uur is de bliksem ingeslagen in de boerenhofstede van den heer J. Kuipers, gelegen aan den Dijk onder de gemeente Grave. In korten tijd stond de boerderij in lichtelaaie en brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Mijnongeval. Woensdag had op de Oranje-Nassaumijn 4 een doodelijk ongeval plaats, doordat de arbeider J. M. te Heerlerheide bij ’t verrich ten van reparaties in een binnenschacht van de kooi naar beneden is gevallen. Hij werd op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd, vader van drie kinderen en Oosten rijker van geboorte; Overvoering onzer markten met buiten- landsqh fruit. Vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wordt medegedeeld Als gevolg van de Fransche contingentee- ringsmaatregelen, waardoor de invoer van versche vruchten uit Spanje, Italië en andere landen in Frankrijk aanzienlijk is beperkt, worden de Nederlandsche markten thans met deze vruchten overstroomd. Vacantie bouwvakarbeiders. Naar wij vernemen hebben de samenwer kende bouwvakorganisaties A.N.B., R.K.B. en N.C.B. besloten, evenals vorig jaar, hun vacantie te houden op Maandag, Dinsdag en Woensdag in de Kermisweek. Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Juli jl. zijn in deze provincie de volgende besmettelijke vee ziekten geconstateerd: mond- en klauwzeer bij 6 veebeslagen in de gemeenten Lemsterland 1, Smallingerland 2, Tietjerksteradeel 2 en Wonseradeel 1; rotkreupel bij 39 schapen van 4 veehou ders in de gemeenten Dantumadeel, Op- sterland, Schoterland en Wonseradeel; miltvuur bij 1 beest in de gemeente Scho terland. Gebakken visch is „geringe eetwaar”. De kantonrechter te Groningen heeft een vischventer, die zijn waar des Zondags avonds na acht uur aan de Groote Markt te Groningen verkocht, ontslagen van rechts vervolging. De kantonrechter overwoog, dat de ver dachte zich had schuldig gemaakt aan over treding van art. 165 van het Reglement van politie van de gemeente Groningen, maar was van oordeel, dat dit artikel van rechts wege heeft opgehouden te gelden door de inwerkingtreding der Winkelsluitingswet op 1 Mei 1932. Het door art. 165 geregelde onderwerp nl. het verkoopen of ten verkoop aanbieden van goederen op de openbare straat, vindt thans een regeling in art. 8 der Winkelslui tingswet, terwijl afwijkingen van die rege ling slechts met inachtneming van de bepa lingen van art. 9 der Winkelsluitingswet vastgesteld kunnen worden. Het beroep van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, dat gebakken visch niet zou behooren tot de „geringe eetwaren” in den zin van art. 8 der Winkelsluitingswet, ging volgens den Kantonrechter niet op. Waarschuwing voor zelfkamende boeren. De Regeeringscommissaris, voorzitter der Crisis-Zuivel-Centrale, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat met ingang van 1 Augustus de termijn verstreken is, ge durende welken het toegestaan is uit de be waarplaats van de veèhouders, die zelf melk tot boter verkamen, boter zonder merk te vervoeren. Na 31 Juli zal dus geen enkele hoeveel heid boter de fabriek, de melkinrichting, de boerderij, de melkslijterij, in het algemeen de bereid- of bewaarplaats, mogen verlaten, tenzij voorzien van het Rijksbotermerk, of het speciale Crisis-botermerk. Zelf karnende boeren, die zich tot dusver niet bij de betrokken botercontrölestations opgaven met verzoek, botermerken te ont vangen, worden daarom in hun eigen belang aangeraden, zulks alsnog ten spoedigste te doen. Het ligt nl. in de bedoeling, nauw lettend op de naleving van de wettelijke voorschriften toe. te zien en bij overtreding dier voorschriften tot het doen opmaken van processen-verbaal over te gaan. Ressorten der Botercontrö lestations: „Friesland” te Leeuwarden, provincie Friesland. „Groningen” te Groningen, provincie Gro ningen. „Drenthe” te Assen, provincie Drenthe. „Gelderland-Overijssel” te Deventer, pro vincies Gelderland en Overijssel. „Eindhoven” te Eindhoven, provincies Noord-Brabant en Zeeland. „Maastricht” te Roermond, provincies Limburg en een gedeelte van Oostelijk Noord-Brabant. 1 p19 i:X F;.:::::: I 3 r i r R 1 1 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (75e Jaargang) - ÜSSÊS-Si::. Fi NT s - - ffiii u HET IS DE BESTE VOOR UW Lr::.-i. r;j - «-u,-. - - DAN MOET GEZONDHEID 1 - J^A> t'3 h U INHALEERT j r-üB-k; ik.- ''F UW SIGARET ZIJN 7, (HIEF WHIP ssr JE- -S’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1932 | | pagina 1